TURKSCHE S I ROZENZEEP lenhoven, mr. A. M. Joekes en mevr. Van De venter-Maas, beboorende tot den Vrijz. dem. bond en prof. mr. J. H. Carpentier Al- ting, prof. mr. D. van Blom "en mej. M. S. Wiener hebben' toen een broef aan de hoofd besturen dezer organisaties gezonden met het dicifcl, een samensmelting te willen bevorderen. Naar wij thans vera em en, hebben de o-n- derh an deling en tusschen beide hoofdbesturen reeds tot dit resultaat geleid, dat een fusie kan worden verwach-t. Alleen de naatn, die na de fusie de nieuwe organisatie zal voeren, maakt nog een onderwerp van bespreking uit. EEN VORSTELIJKE GIFT. De Koningin- heeft 1000 doen toekomen aan den gouverneur van Curasao, als bijdra ge tot leniging van den noodi op de Boven- .windsehe eilandon, welke door zwaar storm- (weer werden geieisterd. Zoowel op St. Mar tin, als op Saba en St. Eustatius werd groo te schade geledeu aan gewas, vec en wonin- gen. Een commissie is te Curasao ingesteld tot het inzamelin van gelden SAL A RISCONG RES OVERHE IDS- PERSON EEL. Zaterdag is het laodelijk demonstrat-ief eongres van overheidspersoneel gehouden, nitgeschreven door het Oomite van Nentraal overheidspersoneel (C.N.O.P.) en het Comi te ter behartiging van de algemeene bclangen [van overheidspersoneel. Uit ale deelen des lands waren de deelne- mers aan het eongres in massa naar Den Haag gekomenzij vulden drie- vergaderza- len, te wetten het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, de groote zaal van den Die- ren-tu-in, het theater Odeon en den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsegrach-t. In het gebouw voor kunsten en wetenschap pen dat stiampvol was, zag men op het too- meel tal van vlaggeo, vaandels en dtoeken met opschrift, die in den na afloo-p der vergade ringen te houdten betooging zouden worden meegedragen. Eenige Kamerleden woonden de vergadering ,bi|, n.l. de heeren Tro-elstra, van Zadclhof, Schaper en IJzerman. Toen de Kamerleden binnenkwamen wer den zij met applaus begroet; voorail de heer Tdoelstra genoot een warm® ontvangst. 'De heer F. S. Noordhoff, voorzitter van 'deze vergadering, sprak een1 openingswoord. Spr. werd luidte toegejuicht toen hij ©.a. zeide, dat het overheidspersoneel iederen stoot met een tegenstoot zal beantwoorden. Hij deelde mede, dat de hoofdbesturen van vereenigingen van zee- en landmacht tegen- woord-ig waren1, dat 300 onderofficienen en 200 manschappen van de zeemachi in bur ger aanwezig waren en dat 100 leden- van het Nederlandsch Indisch Onderwijs Genoot- schap geen plaats meer konden krijgen in de zalen, do-ch dat zij zouden meedemonstreeren. Hij heette de soc. dem. Kamerleden welkom en deelde meev dat de vrijz. dem, Kamerleden door een vergadering verhinderd waren. Ook tot de vertegenwoordigers van vakcentrales sprak hij een woord van wel kom. De heer F. L\ Ossendbrp trad als eerste spreker op. Hij wees er op, dat steeds ge- zegd wero, dat de ambtenaren wel laag be- zoldigd waren, doch dat zij daartegenover wi-s-ten wat zij1 hadden en wat zij zouden krij gen. Hun positie was vast. De regeering heeft daaraan een einde ge maakt De heer J. G. v. d. Jagt wees op de samen- werking tusschen neutralen en m'od-ernen, die naar hij meende, het juiste inzicht gehad heb ben, een beter inzicht van de coofessioneelen en helaas een1 deeil der neutraleni, die van oordeel waren1, dat met de regeering nog wel te praten viel. Spr. Spr. hekelde de 'grabbdptol-i-tiefc van minis ter Cofijn. De heer Rooijaekers sprak namens het Verbond van vereenigingen' van Landsdiena- ren in Ned -Indie. De heer Dekker, voorzitter van het Alge- meen Nederlandsch Vakverband sprak over de U'itzonderingspositie van het overheidsper soneel, dat sinds 1903 het stakingsrecht mist. Ten slotte sprak de heer R. Stenhuis, vporz. van het Nederl. Verbond van Vakvereenigin- geo, die met applaus begroet werd. Hij be toogde, dat de regeering, die een voorbeeld moet zijn voor het particuliere bedrijf, in-te- gended op het oogenblik de slecbtste werk- geefster is. In den Dierentuin werd een groote open- bare vergadering gehbuden onder leiding van den heer van Ingen^ Schenau. Als sprekers traden op de heererf van Meurs en Van Gicssel. In het Theater Odeon was voorzitter der vergadering de heer D. J. Tiep'en en traden als sprekers op de heeren H. B. Berghuis en 'R. H. Waterberg. In den tuin van het Volksgebouw hadden ten slotte nog honderden demonstranten, die /voor de andere vergaderingen geen toegangs- 'bewijzen meer konden -krijgen:, een plaatsje jgevonden. Deze bijeenfcomst stond onder :leiding van den heer B. de Boer, die er in zijn opendngswoord op wees, dlat openbare actie het eeniige middel voor het overheids personeel is om zijn meening tegenover de hcuding dter regeering duiddijk te miaken. De heer Vreem critiseerde hier de loonpoli- Kek van de regeering. In de vergaderingen werd- de volgende mo- itie aangenomen Hefc oongres, enz., gehoord de sprekers, overwegenae lo. dat de salarissen van het Rijksperso- neel, in het algemeen genomen, steedis te laag zijn geweest, en mede zijn vastgesteld in Maart 1919, op den grondsliag van duurte- verh'oudingen, welke, vergeleken met die van Juli 1924, sleChts een vermindering met 5 pCt. aangegeven, terwijl in laatstgenoemde maand desniettemin de salarissen van kost- winners en niet-kostwinners reeds respectieve- lijk met 1314 pO. en 1834 pet. waren ver- laagd, en inmiddels de verraging voor het geheele Rijkspersoneel I8V2 pCt. is gaan be- dragen 2e. dat de regeering, hiermede niet tevre- den, op 1 Januari 1925 nieuwe salarisverla- gingen wenscht te laten ingaan 3o. dat de prijzen der meest onmisbare le- vensmiddelen van dag tot dag omhoog gaan en een duurtegotf in aantocht schijnt te zijn; 4a. dat de regeering als het voornaamste motief voor verlaging van> de salarissen van het Rijkspersoneel heeft laten gelden den be- narden toestand van's lands finangien, welke echter, zelfs naar haar eigen oordeel, den laatsten tijd zichtbaar gunstiger is gewor- den, terwijil de economische vooruitzkhten hoopgevend mogen worden genoemd1; overwegmdd voorts, dat de wijze, waarop van de zijde der re geering de herziening van het bezoldigings- besluit 1920 tot dusverre heeft plaats gehad1, allies- te wenschen heeft overgelatcn en door haar het georganiseerd overleg daarbij prac- tisch tot een- aanfluiting is gemaakt; dringt er bij de regeering met dem aller- grootsten nadruk bp aan: lo. den per 1 October 1.1. doorgevcerden maatregd tot verlaging van de salarissen der gehuwden en kostwinners ongedaan te ma- ken en de c-ngehuwden in gelij'ke mate tege- mo-et te kom-en, zoomede af te zien van ver- dere verlaging van het salarispei-l 20. het overleg met de -centraile commissie voor georgandseerd overleg tfe heropenen over een door de organisaties eenstemmiig nooddg geoordeidde, technische herziening van het bezoldigingsbeslui't 1920, welke reeds in Oc tober 1920 door de regeering in het vooruit- zicht is gestdd rich-t zich in vertro-uwen tot -de Stlaten-Geoe- raal met een drfngend beroep om al hunnen invloed aan te wenden, opdat de regeering aan de in deze resolutie tot uitdrukking ge- brachte desiderata tegemoetkome^ en tot de Nederlandsche burgerij, om 00k harerzijds steun aan de rechtroardiga actie van het Overheidsperson-ed te verteenen; roept het geheele overhddspersoned op, om, 00k harerzijds steun a-an de rechtvaardige actie van- het Overhddspersoned te verlee- n-en roept het geh'ede overheidspersoned op, om, mi het ervaart, dat do regeering, trots de veel verbeterde finan-cieele en economische omstandigheden-, de ingrijpende salarisver- laging handhaaft, de organisaties te verstor- fcen, waaruit het comite van zes is voortge- fcomen draagt het comite van' zes op, deze motie ter kennis te brengen van de regeering en de volksvertegienwoordiging en haar ter publi- ceering aan te bieden aan de pers. Nia de vier vergaderingen werd een stiaat- demonstratie gelwuden. Op het Malfevelld werd de st-oet opgesteld, welke opstelling snel en ordelij-k-verliep, zoodat reeds vrij spoedig de kop van den stoet hefc terrain veriiet. Vooro-p ging de muziekvereeniging Kunst en Strij-d uit 's-Graven-hage, daarachter volgdeh het comite van zes, do hoofdibestu- ren bij het J\. C. O. P. en het C. N. O. P. aan- gesloten ben-den en do Kamerleden- IJzerman, van Zad-elhoff, Schaper en mej. Groeneweg. Vei'vclgens kwam de sto'et, die nit 162 groe- pen bestond en waartusschen de muziekver- eenigingen Crescendo te Delft, Kunst naar K-racht te Loosd ui-nen, die der afd. Rotter dam van de gem-eentewerklieden en de zang- vereeniging De Stem des Volks uit 's-Graven- hage waren opgesteld. Bereden- politic en politic te voet begeleidde den stoet en zag o.m. scherp toe, dat geen militairen in unifo-mi aan de betooging deel- namen. Een aan-ta® matrozen en mariniers had zich o-p verschillende punten, waar de stoet! -passeeren mo-ast, opgesteld en werd hpr- haaldelijk toegejuicht door de betoogers. De demonstranten mochten niet zi-ngen, a-lleen de Stem des Volks bad- daart-oe vergunning ge- kregen. Een talrijk publiek stond overal langs den weg geschaard waar de betoogers, die vela vaandels en doeken met opschriften- meedroe- gen, voorbij marcheerden. Op de Matiebaan werd1 de menigte in twee groepen gesplitst. De eene groep werd ont- bonden doof den heer Noordhoff, de andere door den heer van der Jagt. Omstreeks zes uur was de demonsfcratie afgeloopen. Tijdens de demOnstratie heeft zich geen enkel incident voorgedaan. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. In- een Zaterdag te Utrecht, niet voor de pers toegankelijke vergadering, is na een in- leiding van prof. Veraart, opgericht een ver- eeni-ging, genaamd St. Michael, tot verbrei- din-g van de democratische begins-elen- in de Roomsch-Katholieke Staatspartij. DE SALARISEN VAN HET ONGE- HUWD'E RIJKSPERSONEEL. In de Vrijdag geho-udeni vergadering van den Bondsraad van den Centralen Bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonper- so-n-eel, is de volgende motie aangenomen De Bondsraad enz. gehoord de besprekingem omtrent de gel- den-de en to-ekomstige salarissen; -protesteert tegen de salarispolitiek der re geering, welke het personeel reeds aan d-en rand van de armoede heeft gebracht; keurt sterk af het omrechtvaardige systeem van bezoldiging voor de ongehuwden, die loonen ontvangen beneden het bestaansmini- mum -en dus op o-uders en voogden zullen blijven zijn aangewezen- en aan wie het on- mogelijk gemaakt wordt zich h-et noodige voor het huwelijk aan te schaffem en hun vakstudie te betalen draagt het Bondsbestuur o-p al het moge lijke te blijven doen om voor liet ongehuwde P.T.T.-perso-neel een redelijke en reehtvaardi- dige salarieering te verkrijgen en d-aartoe ab le ten dienste staande middelen te gebruiken. DE VLIEGTOCHT NEDERL AND— 7 INDIe. Naar het Comite Vliegtocht Nederland— Indie aan het Haagsche Anetakantoor mede- deelt, zijn de ter repara-tie van de F. VII uit- gezonden monteurs met de onderdeelen vast- gehouden door grensbeambten te Rzaribrod aan de Servisch-Bulgaarsche grens, omd-at de uitvoer van vliegtufgond-erdeelen van Ser vi6 naar Bulgarije verboden is De consul- generaal va-n Nederland te Sofia, jhr. de Brauw, van het gebeurde i-ni kennis -gesteld, heeft onmiddellijk de Servische regeering er op gewezen dat het hier geen uitvoer, doch d-oorvoer geldt en haar er aan herinnerd, dat zij alle -mogelijke faciliteiten, noodig voor h-et spoedig herstel van het vliegtuig, had toeg-ezegd. Het ministerie van buitenda-ndsche zaken heeft den consul te Belgrade telegrafisch in- structies doen Joekomen om even-eens de noo dige sta-ppen te doen. Het comite is overtuigd dat de misvatting van de grensbeambten wel snoedig zal zijn- Als gij last krijgt van hoofdpdjn, gedrukt- heid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Emkele doses Forster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. hersteld, maar intusschen is zij oorzaak van een hoogst ongewens-cht nieuw opomtho-ud. KORTE BERICHTEN. De Boun fen Fryske Selskippen buten Fryslan heeft Zaterdag zijn- algemeene ver gadering gehouden te 's-Gravenhage, zulks ter gelegenh-eid van het 25-jarig bestaan van het Selskip „Rjucht en S-ljucht" a-ldaar. - Donderdagmiddag is 00k de 75-jarige mevrouw Ably te Hilversum aan de gevol- gen van de kolendamp-vergiftigin-g overle- den. De echtgenooten van vele marine-offi- cieren hebben aan de Klningin verzocht haar invloed aan te wenden o-m te voorkomen, dat de voorgestelde traktementsverlaging voor de m'arine-officieren wordt ingevoerd. Vrijda-gnacht is het hotel-pension De bleeke Hoeve, van den beer W. van Essen, g-elegen aan d-en Elspeterw-eg bij het kleine Bl-eekermeer, in de nabijheid van het Uddeler- meer, geheel uitgebrand. Het gebouw had een rieten dak. Er kon niets ger-edi worden. Verzekering dekt -de schade. De politic heeft gearresteerd en naar Arnhem overgebracht B. uit Dinxperlo, die zich aan het schrijven dreigbrieven- heeft scbul-dig gemaakt. Hij had ond<fr vreeselijke bed-reigingen h-et -deponeeren van 500 op een bepaalde plaats geeischt. Toen hij het pakje kwam ha ten, werd hij geknipt. - „Trein 8.28", de Ver-eeniging tot Uit- zend-i-ng en Verpleging van zieke, zwakke en pra-etuberculeuze kinder-en, heeft gist-eren te Soest haar derde herstellingsoord geopend. Te Ambt-Delden is een kind van 0. in den kinders'toel in brand geraakt. Het is aan de brar.dwonden overleden. Op den rijksstraatweg bij Darthuizer- berg onder Leersum is Zaterdagmiddag een personenauto, gemerkt G 28164, in brand ge raakt en geheel uitgebrand. Persoo-nlijke on- p-elukken kwam-en er niet bii voor. Voor de kiesvereeniging Burgerplicht te Groning-en is .Zaterdagavond als spreker op- getreden mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: regeering volks- vertegenwoordiging en het volk. Zaterdagavond is i-n de Vliet te Voor- burg, nabij de Wijkerbrug, de 19-jarige B. uit Leiden overboord geslagen en korten tijd daarna levenloos opgehaald. Op v-erzoek van de politic te New-York heeft de politie te Leiden beslag gel-egd o-p een auto, die te New-York door -een bende in- tema-tionale autodieven zou zijn gestolen en met nog andere gestolen auto's naar ons- land zou zijn versch-eept. De broer van- den juweli-er en goudsmid Ridder in de Donkerssteeg te Leiden, die werd gearrest-eerd als ervan verdacbt, zich aan de inbraak in den goudlsmid-swinkel van zijn broer te hebben schuldig gemaakt, is op vrije voeten gesteld. Tjjdsehriften. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de October-aflevering van het tijdschrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabricaat" treffen wij o.a. aan: Een bij-drage „Poststempelreclame en na- tionaal belang", waarin de heer J. J. Hooge- werff erop wijst, dat in Noorwegen op elken brief die aan de hoede van de posterijen wordt toevertrouwd, bij de afstempeling tevens de aansporing wordt afgedfukt: „Stott Norslc Arbeid" (Steun Noordsch-en arbeid). De schrij- ver stelt de vraag of het geen aanbeveling verdient op dezelfde wijze hier te lande op te treden. Van de serie artikelen: „De Vrouw in de Nederlandsche Nijverheid", wordt ditmaal besproken de organisatie van de Vrouwen ar beid. In: „Het Nederlandsche Fabrikaat en 3e Zakelijke belasting op het Bedrijf", wordt een adres afgedrukt dat door de Afdeeling Haar lem van de Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" is gericht tot Bur-gemeester en Wet- houders dier gemeente en waarin erop gewe zen wordt, dat het afdeelingsbestuur meerma- len is gebleken, dat het verschil in prijs tus schen het nationale en het buitenlandsche product oorzaak is, dat de voortbrengselen der Nederlandsche industrie niet werden ge- kocht. De Vereeniging „Nederlandsch Fabri caat" streeft er daarom naar te helpen bevor deren, dat die maatregelen, welke de nationa le industrie belemmeren in haar strijd tegen het buitenlandsch fabrikaat, uit den weg wor den geruimd, en daar onder deze maatrege len de zakelijke belasting op het bedrijf 1 een der meest belangrijke is, wordt verz de afschaffing van deze belasting in ovenv ging te willen nemen, want, al moge het be- drag dezer belasting niet van grooten invloed zijn op de exploitatierekening van een ender- neming, dient beda-cht te worden, dat, daar zooWel de fabrikant, als expediteur en veelal de winkelier de zakelijke belasting op h-et be drijf heeft te betalen en elk product meermalen door den fiscus zal worden getroffen. De schrijver licht dan in een naschrift een en an- der nog eens nader toe. De heer Meyer de Vries schrijft over de Ar- beidsmarkt en behand-elt daarbij den stand van de werkloosheid in de la^iste maanden. In de bijdrage „In- en Uitvoercijfers" wordt een overzicht gegeven van het verloop van den in- en uitvoer van sigaren en sigaretten van 1917. „Rubbervlcerbedekkmgen" bevat een uit- eenzetting van M. J. G. Fol, den leider van de Propaganda-Afdeeling der Internationale Vereeniging voor de Rubber en andere cultu- ren in Nederlandsch Indie, omtrent de eischen waaraan deze vloerbedekking moet voldoen, met welke opmerkingen de daarvoor in aanmerking komende-Nederlandsche Fa(- brikantij hun voordeel kunnen doen. Tenslotte trof ons in deze aflevering nog in het bijzo-nder een stukj-e, getiteld: „Waar elk Nederl ander elken dag bij het opstaan aan moet denken", luidende als volgt: „Ik koop Nederlandsch Fabrikaat en wek mijn vrienden en bekenden op hetzelfde te doen, omdat: door Rijk en Gemeenten in 1923 voor werkloozenzorg werd uitgegeven meer dan 36 millioen Oirideny Omdat bij de arbeklsbeurxen per Week ge- middeld als werkloos waren ingeschreven m 1923 ruim 35.000 mannen: i omdat 23 pet. van mijn inkomstenbelasting moet worden gebruikt voor bestrijdmg yan werkloosheid en voor afmoede-steun, omdat het koopen van Nederlandsch Fa brikaat beteekent bestrijding van werkloos heid, verhooging van de_ Nationale welvaart versterking van de Nationale onafhankehjk- heid. Itadsaieaws EEN OENTRALE STANDPLAATS VOOR VRACHTRIJDERS. In de bovenzaal van cafe „Populair'' verga- derde gistermiddag een 12-tal vrachtnjders en belanghebbenden bij het vraditrijdersbe- drijf. Per advertentle wareni ongeorganiseerde vrachtrijders opgeroepen to't bijw-oning dezer bijeenkomst om te - protestecren tegen de voorgeno-men bedoeliog van het gemeentebe- stuur om de Paardenmarkt als eentrale standplaats voor vrachtrijders in te richten. Voorzitter was de heer Bood (Heiloo), die zijn teleurstelling uitsprak over dte gennge belangstellin-g, om daarna den strijd om he bestaan voor.de vrachtrijders als een zeer zv/are te scnets-cti. Het inkomen voo-r deze menschen meet n.l. bij elkaar komen urt Ju^'ejie f 20> cent van een bestel- bedrag-en van lin; 10 of Spr. betoogde is dat vrachiri hun standpula? eris, dat het een bezwaar op dezelfde gemeente uuM in een veprhuis hebben. Komt"er nu tea centra al punt tot stand, dan ?al dit euvel t-penemen, omdat men dan sorns 3 of 4 vrachtrijders van een gemeente bij el- kander heeft. Bcvendien: zal de Paarden markt voldo-ende ruimte bieden voor ade vrachtrijders, is er een gelegenheid om de goo- deren of bes,telling-en te ontvangen, of om de paarden te stallen, is't terrein gesclukt voor eventueele zwa-re vracliten Spr. meende, dat al deze vragen ontkennend moeten wor den beantwoord. - Als derde punt stelde spr do vraag: Waar moeten wij heen, als't kermis is en als viei'de punt: zouden wij niet evenveel recht hebben op -een standplaats naar eigen inzicht als de bceren, die wekelijks eens of meermalen in de stad hun waren brengen of halen of als de groote vrachtauto's, die dagelij-ks soms uren voor de groote magazijnen staan te laden en niet te vergeten de los- en laadplaatsen van de schippers en stoombootondememingen. Ten slotte wekte spr. op om krachtig te ageeren tegen een eentrale standplaats. De heer Plumper (Bergen) zou het initegen- deel tocjuichen, dat er een centraal punt tot stand kwam. Spr. bestreed de meening van den voorzitter, dat er on-aangenaamheden tusschen de vrachtrijders zouden bestaan als ze alien bij elkander zijn. Integendeel bevor- dert dit de saamhooxigheid. Bovendien' zal h-et voor den vrachtrijder goedkooper uitkomen als er een cen-traal punt is. Spr. meende, dat men niet moet protesieeren tegen de voorge- nom-en bedoelingen van het gemeentebestuur, 'doch eerst moet afwachiem De voorzitter vroeg den heer Plo-mper of deze lid is van den Vrachtrijdersbond. De heer Plumper antwoordde ontkennend. E>e voorzitter merkte daarna op, dat de heer Plomper nog niet lang gen-oeg vrachtrijder is, om de zaak goed te kunnen beoordeelen. De heer Plomper bleef de Paardenmarkt het mooiste punt van Alkmaar vindien voor een eentrale standplaats, het ligt vlak bij de Han- delskade. Spr. had gchoopt, dat het bestuur van den Vrachtrijdersbond „Recht en Plicht" hier aan-wezig was geweest. Tenslotte betoog de hij wel een centraal punt te willen, mits er dan 00k gelegenheid1 voor stalling is em een schaftlokaal Spr. meende, dat de gemeente, die 00k het terrein geeft, 00k daarvoor wel zal zorgen. De heer Van Kl-eef, als belanghebbcnd stal- houder, zette uiteen, dat, mocht er een cenr traal punt kamen, de stalhouders mede daar- ren daar wel, doch het kost de gemeente veel merkelijk in hun wekelijksch inkomen schelen. Zoo zal de een schade hebben van /ll, een tweede van 10, een derde van 12.50, een vierde van 15 per week. Spr. deelde med-e, dat er in Leeuwarden drie eentrale punten zijn an de zaken marchee- ren dar wel, doch het kost de gemeente veel geld, omdat op ieder een- politieagent toezicht h-oudt. In totaal zijn- .-er dus iederen- dag zes politieagenten no-odig, de aflo6sing in aan merking gen-omen. De heer A. Slagt gaf als zijrt meening te kennen, dat het aantal van 70 wagens, dat men- op de Paardenmarkt wit omderbrengen, spoedig zal zijn toegenomen tot 3 X 70, want Jan, Piet en Klaas zullen er hun wagens bren gen. Verder betoogde spr. dat centralisalie niet mee zal vallen. Ook spreker zal d-oor het verplaa-tsen van de vrachtrijders naar de Paardenmarkt gedu- peerd worden. Spr. betoogde voorts, dat de stedelijke re geering geen- rekening houdt met-de belangen der burgerij. De voorzitter gaf te kennen, dat, mocht een centraal punt onafwendbaar blijkem, de onge organiseerde vrachtrijders zelf een centra! e zullen in-richtem. De heer Kok, adviseur van „Recht en plicht", betoogde in een lange uiteenzetting o. m. dat men gezamenlijk met „Recht en Plicht" tot een oplossing moest zien te komen. De heer Slagt wenschte samenwerking met de middenstandsvereeniging. Spr. bestreed voorts den heer Kok. Door den voorzitter werd en dit was ook de meening van meerdere aamwezigen de houding van „Recht en Plicht" afgekeurd. Na heel lang over en weer praten werd be- sloten een schrijven aan Burg, em Weth te zemden, waarin geprotesteerd zal worden te gen de voorgenomen centralisatie van vracht rijders. Reehtesal:©!!. gendom1 Van heklaggde en werd op dat oogen* blik niet bewoomj. Beklaagd!e heeft den invent taris uit het huis (lunchroom) laten halen en het huis door een smid laten sluiten. Getuige Duin, wonende te Zaandam; heeft het huis van beklaagde gehuurd. Aanvanlkelijk heeft zijn zoom er een jaar gewoond. Diaamia heeft hij het verhuurd aani zekerm Thomas, die. ook den- iniventaris huur- de. Een half jaar heeft deze Thomas het huis bewoond Toen getuige later het huis aan een' anderen gegadigde wilde laten zien-, waren die meubelen verdwenen. Getuige Thomas bev^ tigde, dat hij een half jaar in het bewuste per- eeel heeft gewoond al® zetbaas. Hij is er uit- gegaan, omdat de vergunning van het perceel was afgenomen. Getuige had; 700 afbetaald dp de meubelen. Hij had! beklaagde vergun ning gegeven het huis binnen te gaan en de meubelen op te bergen. Het O. M., waargenomen door mr. Bau- duin, zeide eerst na lang aarzelem tot dieze vervolging te zijin overgegaan, omdat spr. voelde, dat er een civiele kwestie achiter zait. Wat beklaagde echter gedaan heeft, keurt spr. in principe af. Bekl. had zich moeten omt- liouden van elk daadwerkelijk io-grijpen in- het bestuur van het huis, hij modr niet zijn eigea rechter zijn, Eisch 25 boete subs. 25 da,gen hechtenis. Beklaagde's verdediger, mr. De Clercq, be toogde, dat bekl. niets wat maar op een- straf- ba-ar feit lijkt, heeft gedaan. Het huis was niet in gebruik bij- Duin, doch hoogstens bij Thomas en deze had bekl. toestemming gege ven tot het betrcden van- de woning. Van wien de meubelen waren, wist bekl. niet. Uit- sluifcend de vraag bij wien het huis ,,in ge bruik" was, is hier van belang. Buitendien stond het huis h-elemaal leeg. In verband met hetgeen door getuigenvei'klaringen is gekomen1 vast te staan, concludeert de verdediger tot vrijspraak. V Uitspraak over Veertien d'agen1. Sport EEN COMMISSARIS VAN POLITIE VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. De commissaris van politie M, Guit Noordwijk, stond- voor de rechtbank te 's-Gra venhage terecht wegens huisvredebreuk. In de maand Maart 1924 is beklaagde na ope ning van de achterdeur. van perceel Wilhel- ministraat, hoek Hei-l-igegees-tweg, a-ldaar, de woning binnengedrongen, Het huis jyas ej- VOETBAL. Alcmarut,—Z. V. V. 4—1. Bravo! Alcmarianen! Dat was keurig werk. En bovenal dat eerste kwartier n-a de rust was prachtig. Zeer zeker eersteklas, spel. Met 4—1 werden de biauwzwarte Zaandammers geslagen en zeldem was een overwinn-ing meer verdien-d. In de eerste helft reeds was Alcmaria veel sterker. Teb kens en telkens weer trok de yoorhoede fraai combineerend en goed gesteun-d door de middenlin-ie ten aanval. Reeds na drie rninu- ten kwam het eerst-e succes. Schui-t gaf den bal heel tactisch aan Roozendaal, die mooi tusschen de backs door aan Reitsma een kans gaf, die deze met veel overleg b-emutte.- Het harde schot was voor Maas niet te hou- dien. Ger-egeld werd daarna de uitmuntende Z. V. V. keeper aan't werk gezet. Een goedi schot van S-chuit keerdte hij mooi. De paal red-d-e twee bijna zekere doelpun-ten van EH fring en Bos en ook verdere pogingen- va-ni den rechtsbinnen bleven zonder resultaat. Na 25 min. miste Hartlamd bij een vrijen scho-p -en hoewel Roozendaal nog probeerde te red-i den, kon Schut de gelijkmaker van J. de H-eer- niet verhind-eren. Tot aan de rust bleef Alc maria in den- aanval, maar't tweede puntje kwam niet. Mars ond'ersdieidde zich. Rust Pas was echter de tweede helft begonnen of Alcmaria ontwikkelde een snel overrompe- lend s-pel, waarteg-en Z. V. V. niet Week op- gewass-em Na 5 min. maakte Mulders met een lastig schot uit een corner de tweede goal. Nog geen minuut later werd Mars ven gast op een vliegend schot van Elfring, dat hij nog te vergeefs trachtte te keeren, doch dat hoog in 't net vloog (3—1). Eindelijk na 12 min. gelukte het Bos zijn zoo verdiende doelpunt te maken. Met een schuiver in den v-ersten hoek liet hij Mars ten vierden male visschen. (4—1). Langzamerhand verminderde nu het ten>- po wat niet te verwo-nderen was. Toch had Z. V. V. nog v-ers-chillende gevaarlijke aanvallen af te slaan. Ook het Alcmaria-doel werd hef- tig aa-ngevallen, maar verder succes was er voor Z. V. V. niet weg-gelegd. Een bijna ze ker doelpunt werd- door Ha-rtlan-d uit het doel gekopt. Het einde naderde mepr en meer en toen scheids-rechter Romeijn, die uitste- kend vol-deed, het ei-nde aankon-digde, had Alcmaria met 41 gewonnen. j Het Akmaria-elftal was sam-engesteld als volgt: Schut; Zweedijk en Hartland; Van Wienngen, Porssius en Roozendaal; Elfring, Bos, Sc-huijt, Reitsma en Mulders. De v-erdediging was goed en dikwijls wer-d met overleg gewerkt. D-e midden-linie was schitterend. Porssius en Roozendaal s-peelden een prachtpartij, waarbij d-e i-nvaller van Wie- ringen zich uits-tekend aansloot. Vooral in- de eerste helft vielen zijn stoppen, plaatsen en koppen op. 't Moet alleen nog iets vlugger, a-1 d-ient opgem-erkt diat het tempo dikwijls uiterst snel was. D-e voorhoede heeft in haar geheel prachtige staaltjes voetbal te zien ge geven. Reitsma s-peelde een buitengewone partij voetbal, waarvan- de ken-ners genoten zullen hebben. Schuit en Elfring komen prachtig op dreef. De eerste d-eed vele'handi- ge din-gen en de rech-tsbuiten wist handig en snel door zuiv-ere voorzetten het doel der te- genpa-rtij tel-ken-s in gevaar te brengen. Bos deed verdi-enstelij-k werk, vlug en- enthousiast. Jammer voor hem, dat hij niet even gelukki- ger was voor doel. Mulders gaat steeds voor- uit en- deed ook gisteren meermalen uitsfekend werk. Hij paste zich kranig aan, doch moet alleen nog iets sneller zien te worden. Bij Z. V. V. n-oemen wij in de eerste plaats Mars, zeker een der beste doelverd-edigers uit de tweede Masse. Hij heeft zijn club beslist voor eeg>zwaardere n-ederlaag behoed. In de ploeg zelf ontbrak te veel het verband tus schen de limes. Met forsche trappen trachtte men steeds de combinatie van Alcmaria te breken. Het was stu-g verded-igingsspel. Doo-r 't missen van verschillende bekende krachten is Z. V. V. niet meer het s-terke elfta! van vroeger. Rijkeboer s-peelde nu spil. Jan- de -Heer in die voorhoed-e. J. de Vries deed later in de verdedigin-g forsch werk. Een talrijk publiek was op dezen fraaiem voetbalmiddag aanwezig en de Alcmaria- enthousiasten verlieten natuurlijk in de beste stemming het terrein. Nu Zon-d-ag a.s. naar Hollandia. Altijd een- zware wedstrijd voor onze tweedeklassers. Maar a-ls men dan weer d'enkt aan't gisteren vertoond-e spel is een overwinning toch zeker mogelijk. 7 punten in 6 jye.dstrijden. Het gaat uitstekend zoo, V HET 5CH00NHEID3MIDDEL

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6