DAGBLAD VOOR. ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 256. aif J ^Fatten, Honderd zes en twintigste Jaargang 1924. Afoonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr, per post f 2.50, Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimtc. Brie veil franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordain C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. WOENSBAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 29 OCTOBER Buitenland Bmnenlantl. Oememgd Nienws 09 DE CHAOS IN CHINA. Tsjang Tso Lin's troepen, die tegen Woe- Pei-Foe strijden, hebben het geschutvuur ge- opend op het spoorweggebied om Shanghai Kwan. Het zware geschut van het Tsjili-feger beantwoordde dit vuur. Reuter meldt nog uit Tokio, dat't Japan sche garnizoen te Liaotoeng thans zoo goed als geheel naarT ientsin en Sjanhaikwan is gezonden. De Japansche regeering heeft besloten nog twee compagnien en een machinegeweerafdee ling naar Mandsjoerije te zenden. Volgens een ander Reuterbericht uit Han kow, heeft generaal Sjiaoyaonan, de inspec- teur-generaal der provincies Hoenan en Hoe- peh aan eenige brigades last gegeven noord- waarts tegen generaal Feng Yoe Sjang op te trekken. Te London is bericht ontvangen, dat Tsjang Tso Lin de leiders der tegenpartijen tot een conference te Moekden heeft uitge- noodigd, en dat hij trouw gezworen heeft aan den vroegeren premier Toean Tsji Hoei. De reeds te Tientsin aanwezige vreemde strijdkrachten, die bestaan uit Amerikaan- sche mariniers en Engelsche, Fransche, Jtta- liaansche kanonneerbooten, zijn heden ver- sterlct met twee Japansche torpedojagers. Talrijke treinen met troepen die uit Shang hai kwamen, staan gereed naar Peking te ver- trekken. Woe-Pei-Foe, die in het Chineesche stadsgedeelte verblijft, heeft boodschappers gezonden naar de consulaten, de hoop uit- sprekend, dat hij nog eenige dagen mag blij- ven, hetgeen volgens het Boxerprotocol eigen- Sijk niet geoorloofd is. jf PERZIE EN AMERIKA1. Volgens het blad „Iran" te Teheran heeft de Perzische regeering een nota van de Ver- een. Staten ontvangen, waarin, verklaard wordt, dat indien de noodzakelijke maatrege- len ter bestraffing van de personen, die me- deplichtig zijn aan den moord op majoor Imbrie niet genomen worden, de betrekkingen van Amerika met Perzie „in een geheel nieuw stadium zijn gekomen." EEN LUCHTV A A RT-CONF E RE NT IE Het Deensche Ministerie voor het Ver- keerswezen, heeft Zweden, Noorwegen, Fin land, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Belgie uitgenoodigd gedelegeerden te zenden naar een internationale luchtvaart-conferen- tie, die van 2 tot 4 December te Kopenhagen zal worden gehouden. Het doel der conferentie is besprekingen te voeren over de uitbreiding der bestaande continentale luchtroutes en hoofdzakelijlc Over het stichteh van een directe verbinding tus- schen Kopenhagen, Londen, Parijs via Ham burg, Nederlahd en Belgie en eveneens via Keulen. DE RUSSISCHE PROPAGANDA IN I ENGELAND. Over den brief van Zinowjef is men nog steeds niet uitgepraat en zelfs bezadigde poli- tieke kringen zijn er allesbehalve goed over te spreken, dat Mac Donald in zijn rede te Cardiff de verantwoordelijkheid voor het pu- bliceeren van dien brief schoof op de betrokken ambtenaren van het Foreign Office. Het ver- wijt van MacDonald treft in de eerste plaats inr. Gregory, den chef van de Russische af- deeling van het Foreign Office, die wegens 'de afwezigheid van Mac Donald de protest- nota aan 'Rakofski teekende. Hij werd door MacDonald voor een persoonlijk onderhoud naar Cardiff ontboden- De „Star" publiceerde g'lsteravond een te legram uit Moskou van de British United Press, hetwelk luidt, dat Zinowjef in een in terview den brief een vervalsching van Pool- schen oorsprong noemde. Hij zeide: Er be- staat een groep Poolsche zakenmannen. die nauw verbonden zijn met den Poolsclien ge heimen dienst en deze groep levert zulke docu menten als den zeer geheimen brief aan de Engelsche communisten gericht, aan ieder die zoo'n brief moht verlangen. Het is merkwaar- dig, zeide Zinowjef, dat wanneer een of .an dere staatsman in Europa of Amerika in moeilijkheden mocht verkeeren, er terstond een brief van het Executief Coniite der Com- munistische Internationale te zijner beschik- king wordt gesteld, door mij geteekend, en de publicatie van zoo'n brief brengt dan groote opschudding te weeg. Maar het wapen der vervalsching wordt door veelvuld'ig gebruik St°Zinowjef verklaarde als overtuigend be- wijs voor de vervalsching, dat hij op 15 Sep tember, den datum waarop de brief ged'ateerd was, te Kislowodsk een kuur onderging en geen officieele brieven kon onderteekenen. Volgens hetzelfde persagentschap publi Ceei-t Radek in de, ,Prawda" een artikel, waar in hij de lichtgeloovigheid van MacDonala bespottelijk maakt. Hij zegt, dat MacDO'nalds hoofd op hoi is en dat dez .g. brief van Zi nowjef enkel diende om den Britschen premier te compromitteeren. Heeft MacDonald, vroeg Radek, het Foreign Office wel last gegeven de handteekening onder den brief te vefgelij ken met de echte handteekening van Zinowjef, die zich toch wel zeker in het archief van den Britschen geheimen dienst bevindt? DE REVOLUTIE IN HONDURAS. Een telegram uit Tegucigalpa, de hoofd- stad van Honduras, meldt, dat de regeerings troepen de opstandelingen volkomen hebben verslagen, zoodat zij over dte Nicaraguaan- sche grens moesten vluchten. Generaal Fer rera, de leider der rebellen, zou zich, naar jgemgld in Guatemala bcviacien. ye Bachman" EEN CORRUPTIE-AFFAIRE IN ROEMENIe. In verband met de ontdekking van pasver- valschingen op groote schaal is de secretaris van een der ministers, Frauasowici, gear- resteerd1. Volgens de bladen zouden er ook eenige afgevaardigden in heehtenis zijn genomen en zou dte aanhouding van minister Vaitoianu te wachten zijn. DE MONARCHISTISCHE PARTIJ IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche monarchisten hebben op hun derden partijdag besloten hun partij te herdoopen in Conservatieve Volkspartij. Deze zal niet weigeren in de republiek, welke zij als een overgangsvorm beschouwt, mee te werken, teneinde dle belangen van het land niet te schaden. DE UITWISSELING VAN GRIEKEN EN TURKEN. Tewfik Pacha, dte Turksche vertegenwoor- diger in de gemeengde commissie voor de re- gel ing der uitwisseling van Grieken en Tur- ken, is uit Konstantinopel naar Brussel ver- trokken om in de samenkomst van den Vol- kenbondsraad het Turksche standpunt oopens dte uitwisseling uiteen te zetten. DE MOORD OP DASKALOF. ,Naar uit Praag door het Hbl. wordt ge- meld, is Ciconkof, die verleden jaar door de juryrechtbank aldaar werd vrijgesproken van den moord op den Bulgaarschen gezant Das- kalof thans door de juryrechtbank te Tabor veroordeeld tot 20 jaar kerkerstraf. Een Wolff-bericht uit Tabor meldt, dat de verdediger tegen het vonnis in hooger beroep is gegaan. ARRESTATIES TE DUBLIN. Zeven mannen zijn te Dublin gearresteerd onder beschuldiging van moord op den sol- daat Aspinali te Queenstown op 21 Maart, tcien een partijtje mannen van uit een motor- lorry het vuur openck. op een schip met En gelsche soldiaten, die met verlof gingen. DE AFGEDWAALDE DUITSCHE DEMOCRATEN. De ledten, die zidi van de Democratische Partij in Duiltechllanid hebben afgescheiden, hebben zich tot een Liberale Vereeniging aan- eengesloten, doch zullen evenwel geen eigen R ij ksdagcandidaat stellen. EEN FRANSCHE LEENING IN AMERIKA. Naar uit Parijs vernomen wordt is fus- sehen den Franschen minister van fimaneien Clementel en Morgan een overeenbomst ge- sloteui inzake een Fransche leening in Ameri ka, wellce vertmoedelijik 150 000.000 dtelllar zal bedragen. FRANKRIJK ERKENT SOVJET- RUSLAND. Herriot heeft gistermiddlaig dte erkenmng van Sovjet-Rusland teilegrafisch aan Moskou medegedeeld. DE RECHTSRADICALE ACTIE. Naar uit Miiachen wordt gemeld, heeft het Staatsgerechtshof tot bescherming der repu bliek in verband met het onderzoek inzake dc „Frontbann" dte onder auspicien van ge neraal Ludendorff opgerichte rechtsradicale geheime organisatie thans ook een instruc- tie geopaid tegen generaal Ludendorff en enkel andere oud-officieren, die bg die oprich- ting van dte Frontbann betrokken zijn. Het proces tegen de leiders van de „Front- bann" wegens deelneming aan geheime orga- nisaties is, nu de rijksdag is ontbondea, ook uitgestrekt tot kapitein Rohm. Van de ofiilangs gearresteerde oprichters der vereeniging zijn immiddels vier weer op vrije voeten gesteld, terwijl zidi twee nog in heeh tenis bevinden. DE STAKING DER DUITSCHE I GEMEENTEWERKLIEDEN. In zake de staking der gemeentewerklieden in Midden-Duitschland kan worden gemeld, dat de uitspraak van het scheidsgerecht, waarvan wij reeds melding maakten, door de lcoineommissie der stakende gemeentewerldie- den met een geringe meerdterheid is aamgeno- men. De staking zal dus vermoedelijk spoedig worden opgeheven. DE MOORD OP MATTEOTTI. De „Popolo d'ltalia" meldt, dat het cbe- misch onderzoek van de plaats waar Matteotti begraven wei-d, uitwijst, dat het lij'k daar kort na den dood begraven werd en dat het ont- bindkigsproces een normaal verloop had!. Deze bijzonderheden worden gemeld omdat oorspronkelijlc het gerucht verspreid was, dat de fascisten het lijk pas na eenige dagen be graven zouden hebben op de plaats waar het is gevonden. DE MOSOEL-KWESTIE. In de openingszitting van den Volken- bondsraad te Brussel hebben de Engelsche gedelegeerde lord Parmoor en de Turksche afgevaardigde Fethi Bey verklaard zich ge heel te zullen onderwerpen aan dte uitspraak van den raad in zake de Mosoelkwestie. Morgen zal Branting, de Zweedsche rappor teur, zijn verslag uitbrengen. De Turksche regeering heeft haar verte- genwoordigers te Brussel instructie gegeven, tegen de concentratie van de Britsche vloot bij Malta, te protesteeren. BRITSCHE SCHOENER OPGEBRACHT ALS SMOKKELVAARTUIG. Het Amerikaansche kustvaartuig „Tam- pa" is te Boston aangekomen met op sleep- touw de Britsche tweemastsdhoener „Marjo- Deze schoener werd door de „Tampa" aangehouden nabij het Clock- eiland, onder verdenking van het leveren van sterken drank aan negen kleine booten. De bemanning trachtte op vijf dezer booten te ontsnappen. Het kustvaartuig opende even wel het vuur. De bemanning werd aaneehou- den, evenals tien andere personen, en 850 kisten sterken drank werden in beslag geno men. Het verluidt. dat de kruisers opdraeht heb ben gekregen de kustwacht te assisteeren. VREES VOOR BOLSJEWISME. Gravin Karolyi, de echtgenoote van den vroegeren president van Hongarije, is door de immigratie-autoriteiten in Amerika toege- laten, niettegenstaande het protest van den president van de Amerikaansche Vereeniging voor de Nationale Veiligheid, die beweert, dat de gravin een bolsjewiste is en dus ge- vaarlijk voor Amerika. De gravin is door een comite van Amerikaansche vrouwen uitge noodigd in Amerika eenige lezingen te hou- den. Koningsgezinde Hongaren in Amerika zenden haar talrijke dreigbrieven. Vol fens de politie te New York heeft zij, daarover on- dervraagd, ontkena communiste te zijn. Zij deelt, zegt zij, de socialistische gevoelens van haar man. DE „MAURETANIA" MAAKT WEER EEN RECORD. De „Mauretania" heeft het snelheidsre- cord weer eens verbeterd door de reis van New-York naar Plymouth af te leggen in vierd dagen, 22 uur en 25 minuten, ondanks het feit, dat men twee dagen met een hoogen golfslag te kampen had. De gemiddelde snelheid was 25 tot 26 knoopen. Te Plymouth stapten meer dan 150 per sonen aan wal, die zich huiswaarts gehaast hebben om deel te kunnen nemen aan de al- gemegne verkiezingen. WANHOOP VAN EEN HAARSPELDEN- FABRIKANT. Iedere veraoderinig van de mode maakt slachtoffenszoo bracht' de rage om zonder hoed te loopen, de uoedenfabrikanten aan den rand van afgrond, en zij wendden zich ten einde raad tot de wetenschap en vondten een „pr>ofessor" fcereid te verklaren, hoe on- gezond <lit j^hoediloos" rondloopen voor haar en hersens we3l was. Een nieuw sladitoffer van de mode is dte Amerikaansche „haarspeldenkoning" Salo mon Goldberg. Hij heeft aan een vertegen- woordiger van de Chicago Tribune" ver- klaard, dat hi] zeer ernstig geschaad 'iis door de nieuwe kort-haar-mode. In 1911 droegen 35 miilicen vrouwen in Ameri!kt eerige haar- spelden, waarvan zij het groolste deel plach- ten te verliezen, ten voordeele van den heer Sailomoo Goldberg. Nu is hij het gnootste deel van zijn klanten kwijt. Weil heeft hij, toen het tij verliep, dte bakens eenigszins ver- zet, door talrijke modellen van haarspeldjes uit te vinden, die vcor de pagekoipjes ge- bruikt kunnen worden, al was het ook alleen maar des naclits. ,,Maar", zoo zei de haar- speldprins, „dat zijn allemaal maar mood- maatregeicn, de opblcei van mdjn bedrijf moet komen van een wijziging in de mods, en ik twijfel niet of die zal niet langer op zich laten wacliten dan tot de dames gemei'kt heb ben, dat hun halzen even rood en ruw wor den als die van de mannen." Daarop is dlis zoowel ziin hoop gevestigd, als die van zijn medeslachtoffers, de fabri- kanten van haam'-cijes, en als dte mode dan veranderd is.,.. KORTE BERICHTEN. De Poolsche minister van buitenland- sche zaken heeft voor den Poolschen landdag het werk van de 5e Volkenbondsvergadering toegelicht pn gewezen op het belang van een onderteekening van het protocol door Polen en de andere landen. De twee groote Amerikaansche lucht- schepen de ,,Z. R. Ill" en Shenandoah", die thans beide in Lakehurst zijn, werden Zondag door meer dan 10.000 personen bezichtigd De Braziliaansche regeering heeft toe- stemming tot vestiging gegeven aan 3000 Ja- pannei's. Men verwacht, dat het contingent spoedig voltallig zal zijn. De Fransche aviateur Rochard heeft met succes proeven genomen met het blus- schen van branden aan boord van een vlieg- tuig in voile vlucht. Een goederentrein is 40. mijl van Pre toria tegen een versperring gebotst. De poli tie maakte van polititehonden gebruik en ar- resteerde den schuldige. Op de gister vastgestelde conferentie van geallieerde ministers van financien is uit- gesteld totdat de deskundigen het eens zijn geworden over de verdeeling van de door Duitschland in 1923 betaalde en de nog te be- talen bedragen. De Bestuursraad van het Internaho- naal Arbeidsbureau heeft bepaald. dat de volgende internationale arbeidsconferentie op 19 Mei te Geneve zal aanvangen. De Amerikaansche minister van han del Hoover heeft een conferentie bijeengeroe- pen van politie-autoriteiten en civiele organi- saties, om samen te werken tot vermindermg van het aantal verkeersongevallen. De confe rentie zal van 15 tot 17 December worden gehouden. De bezettingskosten van het Rijuleger, groat 650 millioen frs., zijn door de finan- cieele commissie van de Fransche Kamer met 52 millioen verminderd. Van de voorrnalige communistische Duitsche riiksdagieden werden er.in totaal 34, dus nicer dan de lieift der fractie. wegens verschiilende strafbare daden gereclitelijk vervolgd. Gister hebben in geheel Italie plechtig- heden plaats gehad, waarbij de nationale mi- litie den eed van trouw aan den koniog heeft gezworen. Volgens de Berlijnsche bladen' zijn thans aile diaar de regie in exploitatie genomen mij- nen in het Rulirgebied aan de eigenaars te- ruggegeven. De Tsjecli o Slowaaksche president Masaryk heeft het protocol van Geneve no- pens de arbitrage geteekend. Draadloos wordt uit Parijs gemelid, dat de „rechtsche" senator De Viilaine ter kennis van minister-president Herriot heeft ge- braditr dat hij de regeering zal interpdleeren over de onvoorwaardelijke erkenning der Sov- jet-regeering. De „Eoho de Paris" puMiceert een tele gram uit Mainz, waarin gezegd wordL dat de Duitsche regeering voornemens is de ont- ruiming der Keuische (Britsche) zone tegen 10 Januari a.s. te vragen. Bij hernieuwde bespiekingen tusschen de dirccrie der Duitsche Rijlcsspoorwegep en de vakvereenig'jngen van het personeel over looneischen werden deze afgewezen, daar de maaischnppij wegens de omtzaglijke finan- cic-ele lasten niet in staat is haar uitgaven- staat door loonsverhoogingan op te voeren. Het Beiersche landdaglid Pohner heeft zich van elke actie in het Volkische blok ie- ruggetrokken. Twee uit de Volkische beweging in Beie- ren uitgestooten leiders hebben 'n nieuwe par tij opgeriteht, de Grossdeutsche Volksgemein- schaft, die echter door het Volkische blok niet zal worden erkend. Het aantal arrestaties in Bengalen be- draagt nu 72. De nationalistische leiders hebben en oproep aan het heele land gepubli- ceerd, om den dag van 1 November als een rouwdag te beschouwen. GIFGASSENRAPPORT. Het Eerste Kamerlid, Van Embden Heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den ministerraad, de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister kennis genomen van het rapport der tijdelijke gemengde commis sie van den Volkenbond, hetwelk dato 30 Juli 1924 aan de leden van dien bond en de ge delegeerden ter vergadering is toegezonden, en in het bijzonder van deel IV, Chemische Krijgsvoering? 2. Zoo ja, heeft de minister opgemerkt, dat de daarin geciteerde deskundigen Mayer, Angeli, Pfeiffer, Bordet, Cannon, Madsen, Paterno en Zanetti, alien hoog- leeraar, hetzij in de scheikunde, de physiolo- gie of de bacteriologie kennel ijk dezelfden zijn die door ondergeteekende in de vergade ring der Eerste Kamer van 23 April 1924 geciteerd zijn? 3. Is het den minister bekend, dat deze ge- gevens een deel uitmaken van het uitvoerig materiaal, dat ondergeteekende toenmaals aan de regeering tevergeefs ter inzage heeft aangeboden? 4. Heeft de minister opgemerkt, dat dit deel IV van het rapport is opgesteld door Lord Cecil, admiraal Smith, generaal De Marinus en kolonel Requin en dat het volko men de waarschuwingen van ondergeteeken de bevestigt in zake de wreedheid van den gassenoorlog, het onwerkbaar maken van fa- brieken, het aantasten, resp. uitmoorden van gansche steden, die het noodzakelijk maken, de burgerbevolking van beschermingsmi'dde- len te voorzien, e. d. m., voor welke laatste moeilijkheid het rapport tevens verklaart geen oplossing te kunnen geven? 5. Weet de minister, dat de 3de en 4de vergaderingen van den Volkenbond resolu- ties hebben aangenomen waarin zij den Raad en de tijdelijke gemengde commissie o. m. verzoeken, alle maatregelen te nemen, velke dienstig zijn om aan het verwachte rapport over de chemische krijgvoering de minst mo- gelijke publiciteit te verschaffen? 6. Heeft de minister opgemerkt, dat op 27 September 1924 de 5de vergadering van den Volkenbond een resolutie heeft aangenomen, welke uitspreekt, dat de vergadering, kennis genomen hebbende van het rapport nopens de waarschijnlijke uitwerkiug der chemische ontdekkingen voor de krijgvoering; overtuigd dat hun aanwending een groot gevaar voor de beschaving beduidt, en de vol ken herinne- rend aan het desbetreffend tractaat van Washington van 1922, „den raad verzoekt, zoo hij het opportuun acht, het rapport van de tijdelijke gemengde commissie te publicee- ren en, zoo noodif, de uitgave te bevorderen van voor de massa bestemde geschriften, ten einde de vreeselijke bedreiging duidelijk te maken, die de volken boven het hoofd hangt, gegeven de moetelijkheden van de chemische en bacteriologische krijgvoering?" 7. Is de minister op grond van een en an der bereid, tot de uitvoering van die wen- schen voor ons land al het zijne bij te dra- gen, door n.l. allereerst een Nederlandsche vertaling van het deel „Chemische krijgvoe ring" ten spoedigste en voor een lagen prijs verkrijgbaar te stellen? HUWEN VAN MARECHAUSSeES. Bij ministerieele beschikking is bepaald: <lo. Een gewezen marechaussee, die wegens huwen zonder toestemming van het wapen is verwijderd en bij een korps zijn aienstverband uitdient, kan binnen zes maanden nadat deze beslissing te zijner kennis is gebracht, een verzoek indienen om ontheffing van zijn diensi verbond. Zulk een verzoek zal in gun- stige overweging worden genomen. Ook de marechaussee, die voordat dteze Ie- gerorder hem bekend is gemaakt, een huwe- lijk zonder toestemming heeft gesloten en alsnog van het wapen wordt verwijderd, valt onder de bovenstaande (oude) regeling. 2o. Een marechaussee, die thans in dienst is en die, nadat deze beslissing te zijner aen- nis is gebracht, zonder toestemming 'n hu- welijk aangaat, wordt op teen datum, in ieder geval na 1 December 1924, van het wapen verwijderd en naar een korps overgeplaatst. Tijdens zijn dienstdoen bij een korps ont- vangt hij de gewone soldij, voeding, kleeding en huisvesting van een soldaat-vrijwilliger. Zoo noodig kan aan den Minister van Oor- log een voorstel worden gedaan om een dus- danig gewezen marechaussee een bijslag bo ven zijn soldij toe te kennen, als bedoeld op bladzijde 53 van het boekwerk „R. B. L. 1921". Een jaar na de overplaalsing kan hij een verzoek om onfslag indienen, hetgeen alsdan in gunstige overweging zal v/orden»genomen. Tusschenfijds ontslag op verzoek wordt niet verleend. DE AMSTERDAMSCHE BESTUUR- DERSBOND. Het bestuur van den Amsterdamschen Be- stuurdersbond heeft gistermiddag een druk- bezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den bond. Talrijke voormannen uit de moderne vak beweging kwamen net bestuur hun gelukwen- schen aanbieden. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door wethouder Wierdels, De Miranda, Polak en Ter Haar. WOLKBREUK. Te Arnhem hebben gistermorgen hevige rc- genbuien, die op een wolkbreuk geleken, in de lagere stadsgedeelten huizen onder water doen loopen. De tram naar Oosterbeek kon reeds om 8 uur de stad niet meer bereiken. Bij huize Mariendal stond het water 80 cM. hoog. De Ooster-Stoomtram is daar ter plaatse uit de rails geloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. AARDAPPELEN UIT POLEN. De Coop, aardappelmeelfabriek Ter Ape" en Omstr. is in onderhandeling over den aan- koop van 50000 a 60000 H.L. aardappelen uit Polen. De oorzaak is, dat de boeren aandeelhouders der fabriek liever hun aardappelen aan de markt brengen dan ze aan de fabriek te levc. ren. IN BEROEP BIJ DE KROON. Een drietal raadsleden van Zalt-Bommel is in beroep gegaan bij de Kroon betreffer.de een onwettige benoeming eener vakondcrwijzeres Op de advies-voordracht van het schoolhoofd was een gehuwde ondenvijzeres als No. 1 gc- plaatst. B. en W. wijzigden de voordracht zoodanig, dat genoemde ondei-wijzeres, mo- menteel de meest geschikte leerkracht, werd afgevoerd De raad bono em de uit het restee- rende tweetal, wat in strijd is met de wet, daar meerdere candidaten aanwezig warcti. Men verlangt onwettig verklaring en onmid- dellijke schorsing van uivoering van deze be noeming. DE STRIJD TEGEN DE ROOFHOLEN. Op 16 Januari 1.1. werd in het perceel Cein- tuurbaam 326 te Amsterdam, destijds be- woond door het beruchte echtpaar Guurt Zwerver en Nel Koremans, een bankdirecteur uit Barmen beroofd van 10.500. Onder de personen die met deze berooving in verband stonden, behcorde ook. de 35-jarige bootwerker Johannes Boon. Ter zake van diefstal werd hij conform den eisch van het O. M. door de Vierdc Kamer der Rechtbaak te Amsterdam veroordteeld tot 3 jaren gevan- genisstraf. Tegen dit vonins lrwam hij in hooger be roep. Het Gereehtshof te Amsterdam, gister ar rest wijzende, vemietigde het vonnis van de Rechtbank op formeelen grond en opnieuw rechtdooade veroordeelde het den beklaagde, die in eersten instantie ontkende, d'och in hoo ger beroep bekende, evenals in eerste instantie tot 3 jaren gevangenisstraf. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Maandagmorgen werd te Sittard de heer D., wonende te Winhaak, gem. Sittard, op de fiets door een voorbijrijdenden auto gegrepen en pl.m. 30 a 35 Meter meegesleurd. De be- stuurder reed door alsof er niets gebeurd was. Het auto-nummer is onbekend. IJverig wordt naar den automobilist gezocht. De toestand van den heer D. is levensgevaarlijk. 250 BILLIOEN MARK GEVONDEN. Ten gemeentehuize te Oeffelt is aangifte ge daan, dat onder deze gemeente zijn gevonden 2501 billioen mark (d. is ongeveer 150). In- lichtingen zijn hierover te bekomen bij den burgemeester. R.-K. VREDESBEWEGING. Zondagmiddag zijn, naar Het Centr. meldt, te Nijmegen op uitnoodiging»van den heer K. de Haan, redacteur van Ons Noordten, eenige person-en bijeengekomen ter besprekin-g van de -plannen tot het organiseeren van een r»-k. vredesbeweging. De vergadering was door een 15-tal pers. uit verschilienden rang en stand bezocht. De yredes-studieclub van ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1