Hoestsiropen voor Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.00 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Anga-siroop (bij Kinkhoest) I 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. Ingekomen was er vara de Rederijkerskamer te Koedijk een aanbieding om hier te komen spelen, wat echter wegens de hooge kosten maar direct voor kennisgeving werd aange- nomen. Benevens van mej. Kroos en van den heer Slikker en vara een gezelschap genaamd „The Pretty Follies". De keuze viel al heel spoedig op het gezelschap, dat voor atles en •Ties, d. w. z. programma's en balmuziek wilde zorgen, mits er een piano disponibel was. Dit laatste „de piano" blleek spoedig een struikelblok te zijn. De heer Gerritsen die wel een piano in huis had wilde deze beschik- baar stellen, mits men er een zeker bedrag voor betaalde. En of men al ten berde bracht dat dit onlogisch was, daar zeker, de meeste kasteleins al reeds in het bezit van een der- gelijk instrument waren en dam zoo'n piano gratis afstonden, het mocht niet baten, ge noemde heer bleef op zijn standpunt. Het slot van deze soms onverkwikkelij'ke bespreking was dat het bestuur vrij mandaat werd ge- geven, in dezen zin dat het bimnen de limieten van het aanbod zou blijven en dat dan het gezelschap voor een piano zorgde. Ging dit niet, dan zou men frachten den avond anders aan te vatten of in het geheel geen uitvoering geven en dan op andere wijze de idee van staatspensioen te propageeren. UIT WARMENHUIZEN. Het bestuur van de Afd. „Witte Kruis" kan dankbaar zijn, niet alleen omdat hare le- den in zoo'n groote getale waren opgekomen, dat de kolfbaan van den heer Slikker tot in alle hoeken gevuld was en velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen (onge- veer 375 personen \yoonden de voordracht bij), maar ook omdat de glasheldere en dui- delijke rede gelijk die door Dr. Vos uit Hel- lendoorn werd uitgesproken, niet zal nalaten goede resultaten op te leveren. Dit laatste is de hoofdzaak. De aanwezigen hebben ge- hoord dat met vele ingekankerde gebruiken m o e t gebroken worden, dat nog veel te lee- ren valt omtrent de hygiene en niet het minst dat er omtrent velerlei nog steeds foutieve en primitieve begrippen bestaan. Laten wij Dr. Vos eens een oogenblik volgen, hoe duidelijk dan zette hij de aanwezigen uit- een, dat nimmer een mensch met tuberculose geboren wordt, dat er voor een erfelijkheid in den zin van met tuberculeuse aandoeningen en voor tuberculose direct vatbare organen ter wereld komen, geen sprake is. Hoe haar- fijn en begrijpelijk was zijn voordracht daar, waar hij ons deed voelen dat de t. b. c. uit- sluitend is eene besmettelijke zielcte welke van mensch op mensch, of van dier op mensch over gaat, welke door onreine t. b. c. patien- ten wordt overgebracht, wanneer zij in huis hun huisgenooten aan hoesten, hun kinderen op den mond kussen of deze laatsten laten eten van hun bordc-n en drinken uit hun kopjes. Hoe inslaand was ten dien opzichte het huiselijk tafreeltje, dat ons op het doek in de tweede helft der voordracht werd ver toond, waar wij knus bijeen aan tafel vonden vader, moeder en lira kroost alien etende uit de zelfde schaal aardappeles, alien be- vochtigende hun roaal in het zelfde potje saus, geplaatst in het midden van den aard- appelenbak, voorwaar ook in deze streken geen onbckend beeld. Wat een huivering gaat door de leden t: denken, dat een van deze aanzittende een t. b. c. patient is, die dr.ge- lijks duizenden tuberkel bacillen opgeeft. En wat wordt deze laatsten het leven alzoo gemakkelijk gemaakt. Belangrijk ook was zijne mededeeling dat t. b. c. van het vee be- smettelijk is voor den mensch, en hoe door onreine behandeling der koeien en van hun melk gemakkelijk een besmetting der men- schen kan plaats hebben; en voor den zoo- veelsten keer werd hier bewezen, dat het drinken van ongekookte melk levensgevaar- lijk is. Hoe vaak wordt deze raad nog in den wind gestagen; de voorbeelden liggen hier in onze gemeente nog voor het grijpen. De t. b. c. beschouwend in het licht der be- smettelijkheid wees Dr. Vos op het feit, dat de tuberkel bacil voor zijn voortbestaan noo- dig heeft, vocht, duisternis en stilstaande lucht, dat dus de slechte woning vooral de broedplaats bij uitnemendheid is voor de t. b. c. bacillen en dat men daar dus het meest gevaar loopt besmet te worden. Interessant en tevens belangrijk was het te hooren, dat een tuberkel bacil in 15 minuten door het zonlicht gedood werd. Hier wees spreker op het braakliggend ter- rein, wat door de gemeentelijke autoriteiten bewerkt moet worden, n.l. woningverbete- ring, dezen arbeid beschouwende als een der hulpmiddelen bij de indirecte t. b. c. bestrij- ding. In dit verband werd ook gewezen op het alcoholmisbruik (in Frankrijk, waar het sterftecijfer aan t. b. c. het lioogst is, wordt het meeste alcohol gebruikt). Onder voerlie- den, die uit den aard van hun beroep vele pleisterplaatsen hebben, komt veel meer t. b. c. voor dan bij het spoorwegpersoneel. Ook werd gewezen op de slechte voeding, op het feit dat de t. b. c. stijgt, waar de loonen da- len (armoede bestrijden is t. b. c. bestrijden) enz. Een lans werd gebroken voor de ge- mengde voeding; een versterkende voeding bestaat niet uitsluitend uit melk en eieren, maar bijvoorbeeld uit een goed bereid maal van erwten en boonen, groenten, aardappelen en vetten. De rechtstreeksche bestrijding der t. b. c. bestaat in het vroegtijdig herkennen der ziek- te, in het geven van rust, goede voeding, frischheid en geneeskundige controle. Wat het herkennen der ziekte betreft, wees spre ker op de groote moeilijkheid, welke hier den medicus te wachten staat; op de werking der consultatiebureaux, zooals er voor deze streek een in Alkmaar is gevestigd, en waar een ieder kosteloos adviezen kan bekomen. Gewezen werd op de activiteit van de Ned. Centrale Ver. tot bestrijding der t. b. c., wel ke vereeniging het instituut van enquetrische of huisbezoekster heeft ingesteld. De huisbe- zoekster bezoekt gewapend met haar kennis de wonihgen der t. b. c. patienten, alwaar zij de bewoner door het geven van raadgevingen omtrent hygiene en woninginrichting ter zij- de staat. De beste t. b. c. bestrijding ten plat- j te lande .wordt gevoerd door den huisbezoek-1 ster, krachtig gesteund door den dokter. In het tweede gedeelte der voordracht ver- toonde spreker een aantal lichtbeelden van sanatoria, zeehispitia en statistieken, interes- sante beelden, welke ons een inzicht gaven in alles wat in ons land gedaan wordt voor de t b. c. bestrijding. Aan het einde van zijn prachtige voor dracht hield Dr. Vos een aanmoediging aan alien om hun plaatselijke vereeniging de be strijding der t. b. c., dat is hier de afd. van het Witte Kruis", krachtig zoowel moreel als financieel te steunen. De vice-voorzitter der vereeniging, de heer J. Swan, bracht dank aan den heer Vos voor zijne wijze lessen, waaruit voor de aanwezi gen ongetwijfeld nog veel is te leeren, zeide de aanwezigen dank voor de aandachtige wijze waarop de voordracht hadden ge- volgd en sloot daarna deze goed geslaagde vergadering. De collecte aan het eind der vergadering, gehouden en door Dr. Vos warm aanbevolen, versterkte de kas der Witte Kruisafdeeling met f 46.36. UIT DE RIJP. Mej. G. Postma, oderwijzeres aan de open- bare lagere school alhier, zal 1 November a.s. als zoodanig 25 jaar alhier werkzaam zijn. - De N. V. Meel- en Veevoederfabriek „De 1 loop alhier, die bij de j.l. gehouden open- bare verkooping op 14612 werd opgehou- den, is door den meelhanddaar D. Nat al hier uit de hand gekocht. UIT OTERLEEK. Op 27 October vergaderde de Bond van Staatspensionneering afd Oterleek-Stompe- toren in het lokaal van den heer O. de Vries. De voorzitter, dr. Heringa, opende met een welkomstwoord de vergadering. De heer P. Bontes bTacht verslag uit van de federatievergadering van 15 Juni en van de jaarverga dering van 22 Juli te Amsterdam en de heer P. Groot van de federatievergaderin- gen van 6 April en 28 September j.l. Beiden ontviugen van den voorzitter na- mcns de vergadering dank voor hunne duide- ijkeweergave dear van Diverse huisbcudelijke zaken werden ver- voleens belie 'd. Bij de rondvraag deelde de heer Bontes mede, dat hij wegens a.s. vertrek bedankte als bestuurslid. In zijne plaats werd gekozen de heer P. Slot. De voorzitter dacikte namens de vergade ring den beef Bontes voor het vele goede, dat hij als bestuurslid-penningmeester en dikwijls als afgevaardigde voor de vereeniging heeft gedaan Spr. zag hem noode heengaan en hoopte, dat het den heer Bontes in zijn nieu- we woonplaafs wel moge gaan. De heer- Bontes dankte den voorzitter en de vergadering voor de aangename verhoitding en samenwerking. VAN TEXEL. Maandag is een schuur van den heer Versteeg uit Alkmaar, die in gebruik was bij den heer P. v. d. Slikke, te Oosterend, door het vallen van een petroleumlantaarn, in brand geraakt en met hooi, stroo, graan en pluimvee in vlammen opgegaan. Slechts een aantal kippen kon gered worden, een ander aantal verbrandde. Het omvallen van den lantaarn geschiedde, dcordat eenige kippen, die v. d. S. zou ringen, er tegenaan vlogen. Naar men zegt, dekt verzekering de schade. UIT STOMPETOREN. Gistermorgen passcerden twee vrachtauto's bij de Nicordervaart in tegenovergestelde rich- tinigen. Dcor te veel uit halen, geraakte de zwaar met suikerbieten beladen auto in de Noordervaart en zakte geheel in den modder weg. Men is bezig de auto weder op het droge te brengen. UIT SCHAGEN. De afdeeling Zuid-Scharwoude van den bond van Ned. Schilderspatroons vergaderde in haar gewone lokaal alhier. Genoemde af deeling had verschillende sc'hilders uit den omtrek uitgenoodigd tot bespreking van een te houden tentoonstelling. Vetera hadden aan dezen oproep gehoor gegeven en het gevolg is dat er is besloten einde Januari 1926 een tentoonstelling te houden van werkstukken vervaardigd door patroons, zoons en gezel- len. Een commissie, bestaande uit de heeren C. Oudendijk van Zuidscharwoud'e en K. de Vries en I. Zijp te Noordscharwoude, werd benoemd tot verdere regeling der werkzaam- lieden. De heer D. Dirkmaat van Noord- scharwoude nam op zich het schilderen van het reciamebord, om tijdens de tentoonstel ling op te haragen voor het lokaal vara den heer Roggeveen. De heeren Hioutlosser en Wit van Schagen belastten zich met het maken van de benoodigde stellages voor het plaatsen der verschillende werkstukken. uitsprekende dat de tentoonstelling naar wensch mocht slagen sloot de voorzitter hier- mede de vergadering. Na een lezing van Dr. Doyer, hoofdinspec- teur van de Volksgezondheid, is besloten tot het vormen van Districtscommissies uit de af- deelingen van Roode en Witte Kruis om de malaria door de bevolking zelf te bestrijden. UIT HOORN. De Bond van gemengde zangvereenigingen in Noord-Holland heeft in „de Doelen" zijn algemeene vergadering gehouden onder lei- ding van den heer De Groot. Oit het jaarverslag bleek, dat de Bond thans 32 leden telt, waarvan er door 26 aan het Zangersfeest werd deelgenomen. De rekening werd op voorstel van de fi- nancieele commissie goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Joh. de Groot en G. Groen, terwijl in de vacature van den heer P. Pranger (wegens be- danken) werd gekozen mej. J. J. Oostervcen te Wijdenes. Als plaats waar het volgende jaar het Zan gersfeest zal worden gehouden, werd bij stemming met Zuid-Scharwoude, ten slotte Alkmaar aangewezeo. Aan het bestuur werd de keuze der jury- leden toevertrouwd, nadat verschillende jury- leden de revue hadden gepasseerd. Uitvoerig werd gediscussieerd over het voor en tegen van den ensemblezang, waarbij na- tuurlijk ook de kringrepetities een onderwerp van bespreking uitmaakten. Tot algemeen leider van den s-amenzang werd benoemd de heer Sasburg te Benning- broek. Een bijzonder drukke discusise wefd ge- voerd over het al of niet wenschelijke van een concours in plaats van den bestaanden zaa- gersdag, waarbij alleen door de jury een cri- tisch verslag wortd geleverd. Ten slotte werd een voorstel van den heer Sasburg om de bestaande regeling te beliou- den, maar hieraan een verbeterd critisch ver slag te verbinden, aangenomca. Een voorstel tot het aanschaffen van een verplaatsbare zangerstent werd voorloopig ingetrokken. De begrooting werd in ontvangsfen en uit- gaven vastgesteld op 2078.15%'. Besloten werd, dat er een lijst van aanbeve- lcnswaardige zangnummers zal worden ge maakt met vermelding van moeilijkheidsgraad. -Door mej. H. Wesseminus is met haar koorklassen en piano-leerlingen een uitvoe ring gegeven in de „Frisia". Aan mej. Wessemius werden fraaie bloe- men aangeboden. De speldjesdag ten bate van het Natio- naal huldeblijk voor de Hollandsche Redding- maatschappij heeft hier 229.60 opgebraeht. UIT HE I LOO. Nadat in de vorigo bestuursvergadfering van den R.-K. Vclksbond het dagelijksch be stuur voorstelde om den bond op te heffen, gezien de weinige medewerking (lees de te- genwerking) van de R.-K. Raadsleden, is er op verzeek van pastoor van Meeuwen een circulaire aan alle r.-k. huisgezinnen vcrzon- den waarin wordt verzocht zich als lid of donateur op te geven. In mooie ldeuren worden de stoffelijike voor- deelen van het lidtaiaatschap voorgesteld, al wordt tcegegevera, dat veel teekomst-muziek is. (Behalve de Inkoopcommissie is de Volks- bond vrijwd dood, want 2/3 van de leden hebben bedankt en de voorzitter van die af deeling gaat heen; ook uit andere roomscihe vereenigingen omdat de kwalifioath van den voorzitter van de r.-k. raadsfractie, die de benden die om stoffelijike voordeclen vragen, als een „grcepje ontevredenen" kwalificeert hem e. a. niet aanstaat.) UIT St. PANCRAS. De tuinbouwvereeniging kwam Dinsdag- avond in een spoedvergadering bijeen onder leiding van den heer C. Kloosterboer. Aanwezig waren 79 leden. Na onveranderde goedkeuring der notulen kreeg de heer T. Groen het recht een voor stel naar voren te brengen, zooals bleek in hoofdzaak ge'inspireerd door het feit dat de leerlingen van den tuinbouweursus een excur- sie naar het Westland hadden gemaakt op kosten van de vereeniging. Genoemde heer had het voorstel dp' thans ook de geheele tuinbouwvereeniging maar eens een reisje op kosten der kas zou maken. Het kon echter geen instemming verkrij- gen en werd met 58 tegen 7 bianco en 14 voor verworpen. Behandeld werd hierna een ingekomen schrijven van een dekenfabrikant, die onder de motiveering bij andere vereenigingen nog- al succes te oogsten met gezamenlijken aan- koop, meende dat ook bij deze vereeniging allicht wel ambitie zou bestaan. Dit bleek echter niet het geval en bijgevolg werd het schrijven dan ook voor kennisgeving aange- nomen. ©e voorzitter herinnerde er de leden aan dat alsnog gelegenheid bestaat zich op te geven voor den gezamenlijken aankoop van glas en broeiramen. Op een vraag van den heer v. d. Woude of er al besteld is, antwoordde de voorzitter van wel, met de opmerking dat al zijn er soms maar drie, het bestuur dan in overleg met die leden zal treden en zich er dan even- goed voor wil spannen. Hierna kwam in behandeling het cardina- le punt van den avond: bespreking over een verzoek van de vereeniging „Koophandel", behelzende sorteering van reuzen bloemkool. Verschillende leden brachten bezwaren hierover naar voren, en ook de voorzitter ging er niet geheel in mee, daar hij het voor de kleine tuinders cen bezwaar acht. Wat de groote bouwers betreft, dan zou het mis- schien uit te voeren zijn. Daarentegen waren er andere bestuursle den die in de voorgesfdde dricledige sortee ring een belang zagen. De heer A. Schuur vond dat als men vroeg te bloemkoolen ging, men thans al moeite had om ze naar behooren te sorteeren, en dit dus biiraevolg er niet beter op zou worden. De heer Glas vreesde dat de sorteering, als thans werd toegegeven, binnen korten tijd over meer soorten uitgebreid zou wor den, ook was hij bang dat de koopman meer gelegenheid tot fitten kreeg, en was er daar- om niet voor. De heer C. Nol achtte het een groot be zwaar dat „Koophandel" zelf reeds vele soorten door elkaar pakte en er dus bijgevolg niet veel ven sorteering bleek. Hij was bang dat de kooplui de zaak weer zouden beder- ven. De heer Westmeier zou er dan ook voor zijn dat als er eerste soort verkocht werd men er vast op aan kon dat ze als eerste soort werd verzonden en er bijgevolg geen „goeie tweede" b''"-epakt zou worden. Hier- van wilde hij een bepaling maken, als het besluit werd genomen. Bijna alien vonden dit de beste weg en in die strekking zou het verzoek b°antwoord worden. In de rondvraag merkte de heer P. Leien op dat veel last werd ondervonden van de hengelaars dat zij het land zoo plat trapten. In zijn bolleveld liepen ze zoo maar door de bedden heen. BesloU-. werd dit te verbieden en per advertentie kenbaar te maken. De heer J. Kloosterboer Dzn. wilde maat- regelen tegen het koolstelen dat tegenwoor- dira nogal veel voorkomt, en werd hierom- trcnt besloten een premie van 25 uit te loven aan hem die de ontdekking brengt. Het bestuur zal wat deze beide punten aangaat in verbinding met den rijksveld- wachter treden. Hierna sluiting. UIT ANNA PAULOWNA. Een 80-tal studentem van de Delftsche Hoo- geschool heeft een bezoek aan de Zuiderzee- werken gebracht. Het doel dezer excursie was vooral het in oogenschouw nemen van de bin- nendijksche werken en den afsluitdijk. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Dezer dagen is door eenige winkeliers een vergadering gehouden, waar ter sprake is ge bracht ,,de winkelsluiting". Besloten is om bij de ingezetenen langs te i gaan om handteekeningen tegen het genomen raadsbesluit en verder bij Ged. Staten aan te dringen op vernietiging van het raadsbesluit. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Avondvergadering van Dinsdag 28 Oct. Ad res van Antwoord. De Voorzitter deelde mede, dat de commissie tot aanbieding van het adres van antwoord op de Troonrede op de gebruikelij- ke wijze ten pa'leize is ontvangen en van H. M. de Koningin een wederantwoord heeft be komen, dat reeds gedrukt aan de leden is medegedeeld. Ontslagname-Van KoL De Voorzitter deeldte mede, dat be- richt is ingekomen van den heer Van Kol, dat hij bedankt voor het lidinaatschap van deze Karner en dat hij de Kamer gaat varlaten. De G r i f f i e r deed voorlezing van het van den heer Van Kol ingekomen schrijven, waarin hij hartelijk dank brengt aan zijn me- deleden en den Voorzitter voor den aangena- men omgang gedurende de peri ode van zijn Kamerlidmaatschap. De V o o r z i 11 e r zeide ongeveer het vol gende: Naar aanleiding van de ontslagname van den heer Van Kol zij het mij vergund enkele woorden aan hem te wijden. De heer Van Kol werd a'.s ingenieur aan de Polytechnische School te Delft opgeleid en stelde na zijn bewoeming zijn veelvuldige ga ven ter beschikking van Indie. Toen werd hi] gekozen tot lid der Tweede Kamer en in 1913 door de Prov. Staten van Friesland tot lid van de Eerste Kamer benoemd. Als zoodanig is hij, met orado"breking van slechts korten tijd, onafgebiel i bijzonder ijverig werk zaam geweest. Al stemden we niet steeds met zijn beschouwingen, meeningen en opvattin- gen in, daarin waren we het alien eens, dat hij een man was van groot initiatief, bijzon- dere werkkracht en buitengewonen ijver, voor al wanneer Indische aangelegenheden aan de orde kwamen. Dan stond hij steeds op de bres. Waneer men kennis neemt van zijn re- devoeringen en nagaat hoe hij ook vaak door afzonderlijke nota's van zijn belangstelling deed blijken, dan zal ieder erkennen, dat zijn ontslagname betreurd zal worden. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat de heer Van Kol om zijn vriendelijke goedmoedigheid hier noo de zal worden gemist en dat gij alien hem een gelukkigen levensavond zult toewenschen. (Applaus.) Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelde mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft hedenavond en morgenochtend 11 uur de sinds de vorige vergadering ingekomen wetsontwerpen in de afcfeelingen te onderzoeken. De vergadering werd verdaagd tot heden- middag 2 uur, als wanneer verschillende wetsontwerpen, welke in staat van wijzen zijn, zullen worden behandeld. TWEEDE KAMER. In de gister gehouden vergadering werd aan den heer Gerhard 1S.-D.) verlof verleend te interpelleeren over het standpunt der re geering ten aanzien van de ambtenaarssala rissen en over het georganiseerd overleg. De interpellatie werd aan de agenda toe- gevoegd. De voorzitter deelde mede, dat de in- terpellatie-Wijnkoop nog niet zal worden ge houden, daar de minister nog niet de noodige inlichtingen heeft ontvangen over deze aan- gelegenheid. (Maatregdien der Indische re- geering tegen de beweging der arbeiders en bceren.) Aan de orde was de voortzitting van de behandeling van het nieuwe tarief. Verwor pen werd met 43 tegen 39 stemmen het amen- dement-Vliegen, om eenvoudig tafelgerei met 5 inplaats van met 8 pCt. te belasten. Verworpen werd het amendement-Bakker- Nort cm soep- .en bouillonblokjes slechts met 5 pCt. te belasten, dat zij verdedigde uit hioof- de van het feit, dat deze artikelen uitsluitend volksvoeding vormen. De Minister, zeide, dat deze artikelen vroeger hooger belast werden en niet uit te maken is of zij volksvoeding of delicatessen zijn. De heer Dresselhuy s (V.-B.) verde digde een aantal amendementen om kleine machines, thuis gebezigd, niet te belasten. Het eerste amendement, om kleine electro mctoren vrij te stellen, werd verworpen met 53 tegen 29 stemmen. De heer Ter Hall (V.-B.) verdedigde een amendement om films te belasten met 5 inplaats van met 8 pCt. (Tot zoover werd dit verslag reeds in een gedeelte enzer v-orige edi-t-ie opgenomen De Minister zeide, dat vele gezinnen veel te veel geld offeren voor het bioscoop- vermaak. Wanneer het aantal bioscopen ver- minderde door deze belasting, zou spr. dit toejuichen. Het amendement werd verworpen met 59 tegen 21 stemmen. Behalve de rechterzijde stemden ook eenige sociaal-democraten tegen dit amendement. Art. 41. (Garen, draad, snoer, touw, koord en tres.) De heer Vliegen (S.-D.) wenschte ga- rens, gewonden op M-osjes, plankjes en ander opwindmiddel, vrij te stellen. De heer Boon (V.-B) lichtte een amen dement toe, om garens voor de tricotage en confectie-industrie lichter dan 120 gram, dus zwaarder dan 50 gram, vrij te stellen. In de Memorie van Toelichting is gezegd, dat het in de bedoeling ligt om de voor de industrie ingevoerde garens vrij te stellen, en daarom wenscht hij de limiet op de 50 gram te stel len, omdat de industrieen ook die lichtere ga rens gebruiken. De heer Snoeck Henkem 'an s (C- H.) wenschte de garens, gewonden op klos- jes, van 8 op 5 pCt. te brengen. De Minister zeide, dat een scheiding is gemaakt om uit te maken wat voor huis- houdelijk of fabrieksdoeleinden is bestemd. Voor de praktijk is dit een duidelijike bepa ling. Volgens den heer Boon deugt de schei ding alleen voor de weef-industrie en niet voor de tricotage-industrie. Die opmerking is al eerder gemaakt, maar een der fabrikanten in het tricotage-bedrijf heeft mcegedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen die gewichtsbe- paling. De kleinere gwichtshoeveelheden die- nen alleen met het oog op de controle en daarom zijn ze ten slotte niet onmisbaar. Spr. wees dus de amendementen af. Dit arflkel werd aangehouden, omdat dc- M i n i s t e r nog eens wilde oyerwegen hce hij aim dfc ^eopperde bezwaren kon tegemoeb komen. Art. 43 (geneesmiddelen.)' De heer De Groot (V.-B.)'verdedigde een amendement om de „geheimmiddelen" niet met 50 pCt. maar met 8 pCt. te belasten. Het is onmogelijk een scheiding te maken tus- schen geheimmiddelen en andere middelen en als die gemaakt zou worden, zou het gevolg er van zijn dat de geheimmiddelen hier wor den gemaakt. De Minister zeide, dat deze wijziging 50 mille zou kosten. Het zijn z.g. wonderpil- len en dergelijke middelen die hier onder val len en die verre boven de werkelijke waarde worden verkocht. Daarom zijn deze middelen zeer geschikt voor belasting. Het amendement werd verworpen met 50 tegen 27 stemmen. Art. 46 (globe's, planetariums, enz.) De heer Boon (V. B.) betoogde, dat deze instrumenten voor school- en kantoorgebruik dienen en hij achtte het gewenscht het percen tage op 5 pCt. te brengen. De Minister meende, dat globes ve«! in studeerkamers voorkomen en dus is ex geen aanleiding om ze anders te belasten. Het amendement werd verworpen met 50 tegen 27 stemmen. Art. 47 (gom, lijm, stijfsel.) De heer IJ z e r m a n (V.-D.) wenschte het invoerrecht op stijfsel op 5 pCt. te houden. De Minister zeide, dat in art. 32 de stijfsel reeds is belast als strijlc- en glansmid- del. Het kan dus niet gewijzigd worden. De heer IJzerman (V.-D.) achtte dit geen argument. Dan moet art. 32 maar wor den gewijzigd. Het amendement werd verworpen met 48 tegen 26 stemmen. Art. 48. (Gymnastiek- en sportbenoodigd- heden.) De heer S t a a 1 m a n (V.-B.) betoogde, dat de verzwaring van d-eze artikelen zeer zal drukken op de gymnastiekvereenigingen, die 't toch al zwaar hebben. Hij wilde dus de gymnastiektoestellen niet zwaarder belasten. De Minister zeide, dat het bij al deze amendementen om hetzelfde draait. Het is een algemeene gedache geweest het percenta ge te verhoog-en. Voor afwijking is een bijzon- dere overweging noodig en die bestaat ook hier weer niet. Het amendement werd verworpen met 48 tegen 26 stemmen. Art. 51 (handschoenen enz.) Mej. Westerman (V.-B.) wenschte de gummi-handschoen voor huishoudelijk ge bruik op 5 pCt. te laten. Bij zitten en opstaan werd dit amendement verworpen. Art. 52 (hang- en sluitwerk.) De heer Ter Hall (V.-B.) trok zijn amendement in. Art. 56 (Huishoud- en Keukenartikelen.) Mevr. B a k k e r-N o r t (V.-D.) achtte voor deze artikelen 5 pCt. genoeg. Het zijn allemaal zeer eenvoudige huishoudelijke an- tikelen. De heer Van G ij n (V.-B.) verdedigde nu de yrijstelling der motoren voor stofzui- gers, hetgeen verband houdt met het in den aanvang van den middag behandelde artikel op electromotoren. De Minister zeide, dat stofzuigers fn welgestelde gezinnen worden gebruikt en min of meer weelde-artikelen zijn. Het amendement-Bakker-Nort wilde spr. gedeeltelijk overnemen, n.l. voor het punt 1, dat eenvoudige huishoudelijke artikelen om- vat. De heer Van Gijn (V.-B.) trok zijn amendement in. Art. 65. (Kettingen.) De heer D e Groot (V.-B.) wenschte een andere regeling van de arenzen dezer ar tikelen, omdat die van den Minister niet juisf is. Het amendement werd bij zitten en opstaan verworpen. Art. 67. (Kleederen.) De heer Staalman (V.-B.) wenschte de papieren en gummi-bcorden op 5 pCt. te la ten, omdat deze slechts door de financieel minst-draagkrachtige personen worden gebe zigd. Het amendement-Staalman werd bij zitten en opstaan verworpen. Art. 77, (lepels, vorken, schoppen enz.) Goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot heden een uur. Qpmengrt Tiienws BOND VOOR STAATSPENSION NEERING. Het hcofdbestuur van den Bond voof Staatspensionneering heeft een brief gericht aan de besturen van Vrijheidsbcnd, Vrijzin- nig-Democratischen Bond en S. D. A. P-, waarin de urgentie van premievrij staatspen sioen voor alien, wier inkomen beneden ze- kere grens blijft, wordt vastgesteld. Om hier- toe te komen zal, aldus den brief, het ouder- domspensioen moeten worden losgemaak! van de Invaliditeitswet, en voor hen, die reeds premie hebben betaald in de vrijwillige of verplichte verzekering, dient het staatspen sioen te worden verhoogd met een ouderdoms- rente, berekend uit de gedane stortingen. Het stabiliseeren van het ouderdomspensioen is geen vermeerdering van uitgaven, doch slechts een verplaatsing. Het staatspensioen meet, liefst iedere week, aan de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld. Aan genoemde partijen wordt de vraag ge steld, of zij een en ander beschouwen ook als een richtsnoer voor de Tweede Kamerverkie- zingen voor alle politieke partijen van links. HET VLOEKVERBOD IN MIDDEL- BURG. De kerkeraden der Geref. Gemeente en der Geref. kerk te Middelburg hebben een adres tot den raad aldaar gericht, met verzoek een vloekverbod ioi te voeren. Vroeger heeft de raad dit verworpen, voornamelijk op fonnee- le gronden. Adressanten meenen echter, dat beteugeling van het kwaad niet alleen ge- eischt wordt door God en in het belang aer goede zeden, maar ook in het belang der openbare orde. Adressanten meenen, dat een redactie wel te vindeni zal zijn en dat de vraag van de uitvoerbaarheid een kwestie voor den rechter is. Thans heeft ook de heer dr. J. P. Canne- gieter, vrijzinnig predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Middelburg, zich met een adres ge richt tot den raad, waarin hij meded'eelt, dat hij als scriba van den kerkeraad een adres .van adliaesie heeft moeten teekenen, doch dat

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6