PDR0L 39' daarln nlef vermeM sfaal, "da! een mltider- •he id van 9 personen in dien kerkeraad een andere meening bad. Namens die minderheid erkent dr. Caminegieter de onuitvoerbaarheid van zulk een verbod, terwiji hij meent, dat bet verzoek betrekking heeft op het geestelijk leven der menschheid, hetwelk door uiterlijice reglementeering in zijn wezen zou beleedigd worden. Een Vloekverbod acht adressant dan cok in strijd zoowel met een goede orde van zaken in de samenleving als ook met name met de geaardheid van het geestelijk leven. MR. G. VISSERING. Wij vernemen, dat Mr. G. Vissering, de President van de Nederlandsche Bank, om- streeks 6 November naar Zuid Afrika zal vertrekken. Zooals bekend, zal hij na zijn bezoek aan Zuid Afrika, vandaar naar Indie vertrekken De reis van Mr. Vissering zal ongeveer vijf maanden duren. MALVERSATIES ONDERWIJS- GEBOUWEN. De Rechtbank te-'s-Gravenhage heeft gis ter, zooals wij nog in een deel der editie van ons vorig nummer gemeld hebben, uitspraak gedaan in de derde zaak met betrekking tot de bij het, thans opgeheven, bureau van den arijksbouwmeester voor de onderwijsgebouwen gepleegde onregelmatigheden. J. M. d. G., bouwkundige in Den Haag, gedetineerd, werd schuldig verklaard aan het als ambtenaar aannemen van giften, we- tende, dat die hem werden gedaan om hem te bewegen, iets in strijd met zijn plicht na te laten, en deswege veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Van de overige hem ten laste geleg- de feiten werd hij vrijgesproken. De eisch tegen belcl. luidde 4 jaar gevan- genisstraf. DIEFSTAL VAN EEN POSTTROMMEL MET 22.000. Gister heeft de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen de personen, die terecht hebben gestaan in verband met den diefstal van een post trom mel met ruim 22,000 uit een postauto in de hall van het hoofdpostkantoor te Amsterdam en met den diefstal van rollen kleedingstof in een perceel aan de Raadhuisstraat aldaar. De rechtbank veroordeeide de betrokkenen wegens diefstal of heling als volgt: J. C., 20 jaar, wien op 1 Juli 214 jaar gevangenisstraf opgelegd was wegens heling van door beroo- ving verkregen geld, tot 2)4 jaar gevangenis straf; F. J. M. O., 29 jaar, tot 2J4 jaar ge vangenisstraf; W. de V., 28 jaar wien op 16 dezer 6 jaar gevangenisstraf was opgelegd wegens poging tot diefstal met geweldple- ging, tot 2 jaar gevangenisstraf; J. J., 42 jaar, een man, die al 12 jaar gevangenisstraf ondergaan heeft, tot 2V2 jaar gevangenis straf B. N. T., 29 jaar, tot 2 jaar gevange nisstraf; B. H. W., 38 jaar, koopman, we gens heling van de gestolen kleedingstoffen, alsmede van gestolen damesmantels, tot 2 jaar gevangenisstraf. Tegen de beklaagden was geeischt: tegen C. ee de V. ieder 2 jaar, tegen O. en J. ieder 3 jaar, tegen T. 2 jaar en 9 maanden en te gen W. 1 jaar en 6 maanden. De zaak tegen H. F. B., 47 jaar, cafehou- der, zal op een lateren datum verder worden behandeld, daar het onderzoek niet vol'ledig Is geweest. HET DRAMA TE VALKENSWAARD. Gister heeft het gereehtshof te Amsterdam de zaak behandeld tegen mevr. C. P. de W., huisvrouw van M. D., te Eindhoven, die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch vrij gesproken was van de haar ten laste gelegde poging van vergiftiging van haar echtgenoot en van het haar ten laste gelegde behulpzaam zijn van een poging, gedaan door den fabri- kant K., om haar man van het leven te be- rooven. Het eerste misdrijf had volgens de dagvaarding hierin bestaan, dat zij haar man een met cyaankali bestrooide boterham had voorgezet, waarvan hij echter de eerste bete, den bitteren smaak proevende, heeft uitge- spuwd en er verder ook niet van heeft genut- tigd Het tweede misdrijf, waarvan zij aange- klaagd was, zou bestaan hebben in het ver- schaffen aan K. van een scherp geladen re volver, terwiji bij wist, dat K. haar man van het leven wilde berooven. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Hertogen bosch heeft van het vrijsprekende vonnis hoo- ger beroep aangeteeken dhet gereehtshof al daar heeft haar toen veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, met -last, haar onmiddellijk weer in hechtenis te nemen. Van dit arrest heeft de veroordeeide cassa- tie aarigeteekend, en de Hooge Raad, het arrest cosseerende, heeft de zaak verwezen naar het hof te Arnhem, welk college be- klaagde schuldig yerklaarde en haar veroor deeide tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in .voorloopige hechtenis door- gebracht. Dit arrest is ambtshalve door den Hoogen Raad vernietigd' op grond hiervan, dat het gereehtshof te Arnhem art. 391 van het W. v. S. heeft geschonden door een door bewijzen niet gestaafd oordeel van deskundi- gen tot het zijne te maken en daarop recht te doen. De Hooge Raad heeft toen de zaak naar het gereehtshof te Amsterdam verwezen. Verschillende getuigen, waaronder ook K., werden opnieuw gehoord. De advocaat-generaal bij het Amsterdam- sche hof heeft ten slotte tegen bekl. C. P. de W. 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van een jaar voorloopige hechtenis geeischt. BERUCHT MOORDENAAR GEARRESTEERD. Tusschen Srondol en Oengaran bij Sema- rang heeft de politic gearresteerd den sedert jaren gezochten, beruchten en gevreesden dief en moordenaar Sadimin. Sadimin is een Ja- vaan, die reeds tal van jaren desa aan desa, zoowel als de stad Semarang en omgeving onveilig maakte door zijn brutaal optreden, door roof en diefstal, waarbij hij het leven van landgenoot noch vreemdeling ontzag, wanneer het er op aankwam eigen lijf te ber- gen. De Loc. meldt: Zooals gezegd werd Sadimin reeds jaren gezocht. Eenmaal had men hem al gearres teerd. Dat was in 1921, doch toen wist hij uit de hechtenis te ontsnappen, en wel den 12den Jan. van dat jaar. Hij was toen in hechtenis bij den djaksa, wien hij echter te slim af bleek te zijn. Sedert zocht men hem. Met evenveel ijver stellig, als de kans op succes gering was. Innners deze gevaarlijke misdadiger jyas in h"et bezif van zoogenaamde ,,'djimafs", die hem, naar hij den goed-gdoovigen -landge noot op de mouw wist te spelden, onkwets- baar en onvindbaar maakten. Dat hij tot nu toe echter door geen revolverkogel geraakt was, kwam meer doordat er misgeschoten was, dan doordat er kogels op zijn door dji- mats beschermde huid waren afgeketst! In de desa hechtte men echter algemeen ge- loof aan zijn wondermacht en de kans dat een landgenoot der politie een spoor zou ge- ven, dat leiden kon tot zijn arrestatie, was uiterst gering. Men geloofde in hem in de buurten van Srondol en Oengaren en men vreesde hem niet minder. Ja, Sadimin de moordenaar en de inbreker, die bij het vorde- ren van zijn loopbaan blijkbaar alleen nog maar „liet" stelen, Sadimir oefende in de desa een wezenlijke terreur uit, waarvan on- getwijfeld ontelbare eenvoudigen van geest de dupe geworden zijn. De roep die van hem uitging had natuur- lijk ook onze stad bereikt en ook hier was er menigeen, die onvoorwaardelijk in 's mans onvindbaarheid en onkwetsbaarheid geloofde.. Het was daarom ook niet gemakkelijk uit het Inlandsche agentencorps lieden te recuteeren, die hem dorsten zoeken. Allen bijna vreesden min of meer den man, die het bestond zoo lange jaren den sterken arm te cntloopen en ongestoord te stelen en te misdoen. Vannr - werd hij echter andermaal gevangen gc - men en het is te hopen dat er ditmaal ,r hem geen kans bestaan zal op ontvluchiing Voor enkele maanden reeds had men hem... bijna te pakken. Het was op een nacht, dat men, op de hoogte van zijn verb,lijf, zijn huis te Kaligarang omsingeld had. Hij was er in, dat stond vast. Hij sliep, zoo meende men zelfs. De politie hield de deuren- goed in de ga- ten. Hij sliep inderdaad, doch werd wakker en hij opende een geheim luik naast zijn bed, een luik in den wand van het huis, waardoor hij zich liet heenglijden. Buiten wacbtte hem een politieman, een der op post staanden. De ze zag onverwachts den boef op hem toe- springen, een mes in de hand, waarmee hij een stevigen houw naar het politioneele.hoofd deed. Bukken was het werk van een oogen- blik, doch een schot op den booswicht gelost miste in de onvoordeeiige positie. De andere wachtenden schoten nu ook, doch staakten dit op bevel van een commissaris, die inzag dat men in de duisternis hoogstwaarschijnlijk niet den moordenaar. doch wel elkaar zou raken. Dit was een der ontsnanpingen van Sadi min, die het bijgeloof der bevolking kwamen versterken. Vannacht echter had men opnieuw de lucht van zijn verblijf gekregen en de politieopzie- ner der Iste klasse, de heer W. J. Monfils, toog er op uit om hem te vangen. De heer Moufils had zich vermomd als Mad'oerees, wijde zwarte broek, dito baatje en los omge- worpen kain. Zo6 ging hij er op los, in ge- zelschap van een particulier en een.matri der politie. Eerst hadden ze er om „geknobeld" wie den eerstien klap zou geven. wanneer er een eerste klap gegeven zou moeten worden. De parti culier, een bewoner van Srondol, had het „langste houtje" getrokken en hij zou dus de man zijn. Ook deze particulier en mantri wafen ver momd en niemand, ook Sadimin niet, zou in dit drietal speurders naar boeven onderkend hebben. De vermomming was zeer gelukkig geslaagd. Sadimin liep er in. Eerst toen de drie man op vijf pas van hem genaderd waren, rook hij lout en onfdekte dat het vreemden waren. Sa dimin trok toen onverwijld zijn mes en storm- de op hen in. De particulier (van het langste houtje) gaf hem toen den afgesproken eersten tik, een tik met een gummistok, waarvan de booswicht een moment duizslde. Dit was het oogenblik dat de boeien bliksemsnel rond zijn polsen gestagen werden. Sadimin is een man van enorme lichaams- kracht en het gelukte eerst na een tweed en klap op zijn pols, zijn linkerhandi bij de rech- ter te brengen. Twee man waren daartoe niet in staat. En toch vmren het knapen. Toen de „meester" evenwel overrompeld en geboeid was, schoten hem desagenooten te hu'lp. Een man of twintig vlogen op de mannen der wet af en toen bleek het noodza- kelijk om eerst Sadimin nog een tik met een revolver op het hoofd1 te geven, om althans dezen even buiten gevecht te stellen terwiji ten slotte een schot in de lucht de te hulp komen- den verdreef. De drie man wandeldten toen met den ge- aresteerde op naar het posthuis op Srondol en daar werd om een politieauto getelefo- neerd, waarmee hij toen verder naar het hoofdbureau op Bodjong vervoerd werd. DE HAARLEMSCHE SCHRIFTVER- VALSCHER. Over C. J. J. v. d. B., gewezen klerk bij de Haarlemsche politie, die wegens valschheid in geschrifte en verduistering is gearres teerd, kan nog het volgende worden meege- deeldHij was reeds eerder om andere rede- nen ontslagen. Toen kwam ook uit, dat hij op geraffineerde wijze gekneeid heeft in de uit- betalingsstaten voor de vacantiegelden der politie. Hij heeft de gemeente vermoedelijk voor eenige duizenden guldens benadeeld. De aangehoudene ontkent gedeeltelijk. Mr, R. J. H. PATIJN EN HET DAWES RAPPORT. Mr. R: J. H. Patijn te 's-Gravenha:ge eft, naar wij vernemen, een benoeming aanvaard tot lid van de „Aufsichtsrat" van de bank vcor Duitsche Industrieobbgaties, zegt de N. R. Crt. De Dawesrapporten leg- gen de Duitsche nijverheid een last van 5 milliard goudmark op. Bedoelde bank is in het leven genoepen om hetgeen dte Industrie daarvoor zal hebben op te brengen te behee- ren en iiquide te maken. Van de Aufsichtsrat van deze bank wooden vier leden bemoenid door de niet-Duitsche leden1 ran den General- rat van die' Duitsche Rijkshank, drie dhor dte oommissie voor herstel en zeven door de Duitsche regeering. Mr. Patijn is met een Amerifcaan, een Zwifcer en een Italiaan door de eerstgenoemde grcep aanigewezen. De zetel der bank is te Berlijn. In wrband met dc kwestie van herstel is aan mr. Patijn nog een ander amJbt opge- dragen. Een commlssie van 9 personen, be- staande uit vier geallieerden, vie: IXut- schers en een neatralen voorzitter is gevormd, cm de kosten van de bezetting vap Rijojand vast te stellen. Het voorzitterschap van deze commlssie was den heer Patijn aanffeboden. Gespongen Handeri Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Huidwondjes Bij Apoth. en Drogisten. Deze functie heeft mr. Patijn aangenomen ender het voorbelrcudi, dat hij het redrf zou hebben haar onmidjfc'Jlijk neer te loggen, in- dien bleek, dat dit hem om eenige reden ge- wenscht voorkwam. Hij had eerst bezwaar gemaakt, de inlichfegen, die men gaf om- trent aard en cmvang van het werk der com- missie niet duidelijk genoeg waren. Maar men steide er prijs op de commlssie onmiddellajk te constitueeren, en bij bedanken van mr. Patijn zich op verzoek bereid', kenze in ieder geval voorwaardelijk vc aanvaarden. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. De katholieke bladen melden: In verband met de oprichting van den R. K. Democratischen Bond is het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland door den bendsvoorzitter samengercepen ter vergade- ring op Vrijdag 7 November, te Utrecht, ter bespreking van de bonding, door het bonds- bestuur aan te nemen tegenover de personen, die als lid van de R. K. Staatspartij in die partij een actie tegen die partij trachten te ontwikkelen. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De directeur-generaal der posterijen en te- legrafie maakt bekend, dat voor de postreke- ningen, behoorende tot de 8ste en 9de groep, bedoeld in lid III, onder b. van de beschikking van den minister van waterstaat d.d. 24 Sep tember (de nummers 70.000 t.m. 89.999) de postcheque- en girodienst weder wordt open- gesteld met ingang van 3 November. ERGERLHKE ONVOORZICHTIG- HEID MET BENZINE. Nog steeds wordt met benzine niet de noo- dige voorzichtigheid betracht. Een ergerlijk staaltje van onvoorziditigheid deed zich gis- termorgen voor te Volendam en had; wanneer de vrijwillige brand weer niet onmiddellijk krachtig was opgetreden, zeer ernstige gevol- gen kunnen hebben. In een gebouwtje van de firma Tryp aan het havendijkje werd een vrachtauto hersteld. Op hetzelfde tijdstip, dat men een bougie scbconbnandde, vulde men een benzine-reser voir. Het reservoir liep over en in eenige oogenblikken grepen de vlammen om zich heen. Gelukkig was de vrijwillige brandweer spoedig ter plaatse en wist men het vuur meester te worden. De auto is gedeeltelijk ver- brand, terwiji van het gebouwtje het dak is afgebrand. Als men in aanmerking neemt, dat zich in de omgeving veel brandbare stoffen bevonden, is dit ongeluk goed1 afgeloopen. Verzekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is uit het water aan "de Leeghwaterkade in Den Haag het lijk opge- haald van een 8-jarigen jongen, die vermoe delijk bij het spelen te water is geraakt. Gisteravond is de bliksem gestagen in de boerderij van N. B. tusschen Monniken- dam en Broek in Waterland. Boerderij en stalling zijn geheel uitgebrand. Het vee is gered. De algemeene zendingsoonferentie is gister te Amsterdam voortgezet. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. De uitslag van de publieke verkooping, gehouden door Johann W. C. Kroon, Nota- ris te Zuidscharwoude, op Dinsdag 28 Octo ber 1924, des avonds 6 uur, in het Cafe „Het bonte Paard" te Noordscharwoude, is als volgt: Onder Noordscharwoude: 1. Een huis en erf, aan de Spoorstraat, sectie C 1999, groot 1.60 are, bewoond door K. Jonker. 2. Een boet, erf en water, aldaar, C 2339 en 2337, groot 1.30 are, met 1/36 in 1852 en 1916 paden. 3. Een akker bouwland en water, „het Bijltje", ten zuiden van de Schoutensloot, A no. 108, groot 13.60 aren. (6) Eigendom van den heer P. Appelman. Kooper de heer N. Jonker voor 3340. 4. Een winkelhuis en erf aan de Spoor straat C 1861, groot 2.45 aren, v/aarin Krui- denierswinkel. Eigendom van de kinderen van wijlen den heer Arie Kraakman. Kooper de heer Corn. Kraakman voor 1995. 5. Twee bouwterreinen, ten noorden van de Spoorweghaven C 2380 en 2381, groot 4.23 aren. Eigendom van de N, V. Im- en Exporthan- del in Groenten en Fruiten te Amsterdam. Kooper de heer K. Bruin Hz. voor 440. Sport SCHOORLSCHE SPORTCLUB. Voor de draverijen, Zondag 2 November te Schoorlli te houden, zijn de volgende paarden ingeschreven A11 e r z i e 1 e n - p r ij s, voor Nederland sche geregistreerde paarden, aangespannen of onder den mainAmie, Barones, Maggy Henry, Max Medium, Dumas, Paulowna, Laura H., Kampioen B, Mignon, Oscar, Aura, Fini, Markies, Nelly Z, Catrien R, Koosje W, Leo, Nap, Letha, Morgenroth, Ostara, Max. Jan Fr ans -pr ij s, alle geregistreerde paarden, aangespannen oLcinder den man: Ktinstler, Senator Axmcnd, Amie, Quimperle, Rautenkranz, Maggy Henry, Max Medium, Dumas, Paulowna, Kampioen B, Laura H. Mignon, Peter Stanley, Oscar, Aura, Fini, Putzelimde, Wahnfried, Markies, Nelly Z, Catrien R, Barones, Meteor, Kyles, Koosje W, Leo, Nap, Morgenroth, Favoritin, Ostara, Max, Morgenroth. Voor de vanwege de Schoorlsche Sport- club te Schoorl op Zondag 9 November te houden draverijen is het volgende program- ma vastgesteld: I. November-prijs. Voor alle Nederland sche geregistreerde paarden, rijden naar keu- ze, aangespannen of onder den man (deken of zadel). Maximumafstand 800 M. Prijzen 150, f 25 en 10. II. Cafe Central Prijs. Voor alle in Ne derland geregistreerde paarden. Rijden naar keuze, aangespannen of onder den man (deken of zadel). Minimumafstand 700 M. Maximumafstand 800 M. Prijzen f 200, 50 en 25. Sluiting der inschrijvingen op Maandag 3 November 1924, bij den secretaris Joh. Peet- oom, Boschmansweg, Schoorl. CORRESPONDENTIE. Correspondent te Zuid-Scharwoude. Wan neer U ens bedoeld1 hericht had toegezonden, zouden wij het zoo nauwkeurig mogelij-k ge- had hebben. Wij vinden het niet belangrijk genoeg er frog een vervolg op te geven. Correspondent te Hetloo. Het eerste door U gezonden verslag staat reeds in een ander blad. Red. Alto. Crt. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- da c tie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt.) Spijkerboor, 27 October 1924. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd opname van dit stukje in ,uw blad in antwoord op het ingezonden stuk je op 25 dezer van een abonne. Om de overheid toch niet te doen gelooven als zoude die abonne-motorrijder door zijn handelend optreden aan een ernstig ongeluk zijn ontkemen, moet ik dit beslist tegenspre- ken, daar die motorrijder zonder veel inspan- ning zijn nrctcrrijwiel nog 80 Meter vicor den afsluifboom heeft doen stoppen. Wel heeft in- zender van dat stukje tijdens het wachten voor de brug gevraagd, waarom die groene lan- taren daar hangt wanneer de brug geopend is en er geen goede verlichting voor het ver- keer op een gevaarlijke btjcht als deze is. Door mij is toen gezegd dat er op de brug al leen seinlichten voor de scheepvaart aanwe- zig zijn, waarmede de doorvaart wordt gere- geld en deze niet bestemd zijn voor het ver- keer, met nadere toeilichtingen. De schrijver van dat stukje beweert nu ech ter ate zcu ik gezegd hebben dat wij alleen met dte schippers te maken hebben (dus met andere woorden„het verkeer gaat ons niet aan"). Dit meet ook dloor mij stellig wor den tegenspreken, aangezien ook steeds het oog openstaat voor het verkeer, wat op een hoofdverkeersweg als deze wel van beteeke- nis is, en door mij steeds wordt getracht in beider belang te werken. Dat de verlichting veel te wenschen over- laat kan ieder ondervinden die op donkere avonden gebruik maakt van dezen weg en brug, doch ik meen dat waar de straatveriich- ting steeds door de gemeente geschiedt, ook hier een lantaren niet overbodig zou zijn, wat al reeds meerdere malen door mij aan het Gemeentebestuur is aangevraagd. Geloof echter dat inzender ook beter had gedaan zijn klacht in die richting te zenden en geen aan- val te doen op de verlichting van iets van den rijkswaterstaat dat er geheol buiten staat. Hopende hiermede de zaak voldoende te hebben toegelicht. De Brugwachter v-d. Rijkswaterstaat. H. HEINIS. DE VOLKENBOND EN HET KIND De vergadering van den Volkenbond heeft zch dezer dagen bezig gehouden met de Kin- derbescherming en besloten het werk, tot dus- ver verricht door de Internationale Vereeni- ging voor Kinderbescherming te Brussel, voortaan op te dragen aan het Volkenbonds- Secretariaat en heeft voorts de verklaring van Geneve over de rechten van het kind goedgekeurd, volgens welke de menschheid aan het kind het heste wat zij bezit behoori te geven Die verklaring zegt o.a.: „Het kind moet in staat gesteld worden, zich op normale wijze te ontwikkelen, stoffe- lijk en geestelijk. Het kind dat honger heeft moet gevoed worden; het zieke kind moet ver- pleegd worden; het achterlijke kind moet voortgeholpen worden; het afgedwaalde kind moet op den goeden weg gebracht wor den." Ziedaar eene verklaring die weinig tegen- spraak heeft te duchten. Ja zeker, dat alles MOET; en de Vereeniging „Hulp voor On- behuisden" te Amsterdam doet voor tal van kinderen in en buiten Amsterdam wat kan. Maar wist U dat dit alles geld, veel geld kost? Dat dit zelfs heel veel geld kost en het, ons bij voortduring groote zorgen baart om onze kinderen zelfs maar het hoogst noodige te kunnen verschaffen? Het kind moet in staat gesteld worden, zich op normale wijze te ontwikkelen, stoffelijk en geestelijk; ongetwijfeld; wij zijn hiervan ten voile overtuigd; zoowel van het eene als van het andere. Zij, die zoo gelukkig zijn zelve kinderen te bezitten, weten dat de stoffelijke ontwikkeling veel geld kost, maar dat voor de geestelijke toch nog heel wat meer gevraagd wordt. Zeker, 500 kinderen te huisvesten, te klee- den en te voeden, het is geen geringe taak, maar om het noodige te geven, teneinde hen ook in geestelijken zin staande te kunnen houden, wil nog wel wat meer zeggen En toch, wij zien in het kind nog altijd DF. toekomst; ook daarom moeten bij het kind stevige gezonde grondslagen voor die toe komst worden gelegd- Maar om dat te kunnen doen moet men over de daarvoor noodige materialen kunnen beschikken en het zijn de ze, die wij weer bij vernieuwing van U komen vragen. Ook als wij over de noodige materialen be schikken, blijft het opvoedingswerk een moei- lijke arbeid, maar wij willen naar onze beste krachten trachten dien arbeid te volbrengen, als men ons maar het geld wil zenden dat daarvoor noodig is. Wij hopen1 dat ieder ons naar zijn vermo- gen zal willen steunen; hoe meer steun ge ons verleent hoe beter wij het ideaal van den Volkenbond zullen kunnen helpen verwezen- lijken! Wij stellen onze hoop op U en zetten in af- wachting van Uw steun ons werk voort! G. H. HONING. Hoofd-Directeur der Vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" 2e Const. Huygens- straat 35, Amsterdah. (Postcheque- en Girodienst No. 32534.) KONINGIN WILHELMINA FONDS TE HAMBURG. Opgericht 24 Maart 1893. Bede om Hulp. Door den nood gedwongen is het Koningin Wilhelmina Foods te Hamburg verplicht wederom een beroep te doen op hen, die va- derlandslievend genoeg zijn om hun eigen landgenooten in den vreemde, die door onge- lukkige omstandigheden buiten hun schuld in nood geraakt zijn, te helpen en te steunen. Wij hebben verleden jaar, toen wij even- eens een beroep deden op de weldadigheid van onze landgenooten in het vaderland reeds vermeld, dat het Koningin Wilhelmina Fonds nu reeds sedert 31 jaren met milde hand voor de Nederlandsche gezinnen in Hamburg en omstreken zorgt, die, hetzij door ziekte of ongeval, hetzij ten gevolge van ouderdom, behoefte aan steun hebben. Dank zij de medewerking van velen, wij vermelden met name de Nederlandsche Re geering en het Nederlandsche Roode Kruis konden wij het verschrikkelijke inflatie-jaar te boven komen. Doch nu zich overal de groote geldscliaarschte bemerkbaar maakt, zijn een groot aantal leden en begunstigers ontrouw geworden, waardoor wij twee derde v; onze geregelde contributies hebben ver- loren. En dat, waar de nood niet minder groot is en wij den winter weder tegemoet zien. Vroeger, toen de behoefte onder de Neder- landers te Hamburg niet zoo groot was, was het niet alleen mogeliik uit onze contributies de loopende ondersteuningen te bestrijden, maar konden wij buitendien een spaarduitje" voor moeilijke dagen overleggen. Thans ech ter, waar deze spaarpenningen voor een groot deel door de inflatie waardeloos zijn geworden, voor een ander deel aan buitenge- wone ondersteuningen moesten worden be- steed, terwiji wij steeds weer genoodzaakt zijn kinderriike gezinnen te helpen, wier gas- en huurrekening dikwijls de bijdrage van een lid voor het geheele jaar te boven gaat, thans kan men zich voorstellen, met welke gevoelens wij aan den komenden win ter denken. Voor ons, die in het buitenland leven, zijn de propaganda-middelen zeer beperkt. Aan een „fancy fair", een verloting, een welda- digheidsconcert kan niet worden gedacht, omdat de Hamburgers thans te veel met hun eiorn armen te doen hebben om ook nog aan buitenlanders te geven. De ondervinding, die wij in den loop van een goede 30 jaar hebben opgedaan, heeft ons geleerd, dat hoofdzakelijk, zoo niet uit- sluitend, persoonlijke invloed gunstig kan in- werken op de pogingen, bijdragen te verza- melen. Wij zijn daarom tot het besluit geko- men een beroep te doen op hen, die er een bevrediging in vinden onze landgenooten te Hamburg, die in nood zijn, te helpen, zij het nu uit een ingeworteld weldadigheidsgevoel, of uit het feit, dat zii vroeger te Hamburg hebben gewoond, daar zakelijke of familie- betrekkingen hebben, of ook slechts om de herinnering aan een uitstapje, dat zij daar- heen hebben gemaakt. Ons plan zou zijn correspondentschannen op te richten, en wij noodigen daarom lczers en lezeressen die zich geroepen voelen als correspondent voor ons op te treden, en die voldoende invloed op hun omgeving meenen te bezitten, uit, zich met ons in verbinding te stellen, ten einde de pogingen te beramen, die tot ons doel kunnen leiden. Aanvra^en. en eventueele geldelijke bijdragen zijn aan het Nederlandsche Consulaat Generaal te Hamburg, Lilienstrasse 7 te richten. Wij vertrouwen, dat ons beroep op het weldadige Nederland niet vergeefsch zal zijn en zeggen hun, die ons willen helpen, bij voorbaat onzen diepgevoelden dank. HET BESTUUR. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 28 Oct. 15200 stuks Bloemkool le soort 10.4028.50, 2e soort 2.20—/ 7.70 per 100 st., 12000 K.G. Wor- telen 1.60—/ 2.40, 67000 K.G. Roode kool le soort 2.60—/ 6.20, 43200 K.G. Gele kool le soort 2.40—/ 5.60, 72100 K.G. Witte koo! le soort 1.70—/ 2.60, 1475 K.G. Uien 7.40—/ 7.50, 5925 K.G. Bieten 2.90—/ 3.50, 1500 K.G. Rapen 1.10, alles per 200 K.G. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 28 Oct. 1924. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 21.50—/ 35, II 11.50— 17.50, III 5.50—/ 10, Roode kool 3.20 tot 5.30, Witte kool 1.40—/ 1.70, Gele kool 2.80—/ 3.30, Uien 3.60—/ 3.90, Drielingen 3.403.55, Nep 3.45— 3.75, Dunne Slaboonen 4.206.05, Bieten 10.50—/ 17.50, Middelbaar 9 12.50, Kleine 5.50—/ 8.50. NOORDSCHARWOUDE, 28 Oct. 3500 K.G. Uien: Grove uien 6.50/7.60, Drielingen 7.207.30, Gele Nep 8.40 tot 8.60, 12500 K.G. Peen 2.20—/ 2.60, 1300 K.G. Kroten 4, 93400 K.G. Roode kool 2.80—/ 5.40, 98200 K.G. Witte kool 1.60—/ 2.40, 7800 K.G. Gele kool 3.60 tot 5.20, alles per 100 K.G., 1300 stuks Bloemkool 19.50—/ 26.40, 2e soort 6.90 tot 7.50 per 100 st. WARMENHUIZEN, 28 Oct. 1924. Roode kool le soort 2.70—/ 5.40, uit- schot 1.60, Gele kool le soort 3.30— 3.80, Witte kool le soort 1.45—/ 1.85, Nep 7.10—/ 7.50, Drielingen 7.10— 7.50, Uien 6, Grove Uien 5.30. Aan- voer: 48300 K.G. Roode kool, 3800 K.G. Gele kool, 122600 K.G. Witte kool, 125 K.G. Nep, 2225 K.G. Uien. ZWAAG, 27 Oct. Veiling Bangert en Om streken. Druiven 27—/ 41, Tomaten 8— 19, Gieser 3.40—/ 4.40, Gratiool 3 3.50, Kleipeer 2.503.80, Boeregroen 3.20—/ 4.50, St. Germain 2.30—/ 3.70, Kleermaker 6.207, Zoete Veen 7 7.60, Brabander 4—/ 6.70, VI. Zoet 5.307.60, Present van England 7 12, Goudreinet 8.5015.90, Spruitkool 8—/ 10, Uien 2.70—/ 3.10, Slabocnen 10-/ 17, Bloemkool 9—/ 21, Roode cool 7.20—/ 8, Gele 5.10—/ 7.30. ZAANDAM, 27 Oct. Veiling „De Zaan- streek". Bananen 5—6 ct. per stuk, Andijvie 40—60 ct. per kist, Zure Appels 7—1514 ct. p., Boerekool 5480 ct. p. kist, Spruiten .—12V, ct. p .p., Stoofperen 214—7 ct. p. p., Selderie 810 ct. per bos, Pieterselie 512 ct. per bos, Roode kool 610 ct. per stuk, Gele kool 10—1014 ct. p. st., Peen 14—1814; ct. per bos, Gr. kool 4—1014 ct. per stuk, Sterappels 1514 ct. p. p., Spinazie 1.50 1.60 per kl. kist, Prei 121614 ct. p. bos, Lof 15—19 ct. p. p., Sla 20—64 ct. p. Irl. cist, zoete appels 5j4— 6 ct. p.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7