DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 258. Honderd zes en fwinfigsfe Jaargang lstt. m miMBtef testml wf! 2 bfeflen. Ahonnementsprijs Mj Yooruittoetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Bock- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. VRIJDAG Directeur: G H. KRAIt Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 31 OCTOBER Buitenland. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Een meerderheid, zooals thans de Engel- sche Conservatieven behaald hebben, werd Dimmer gekend sinds de groote liberale over- winning van het jaar 1906, torn de Liberale Party met 376 zetels uit de stembus kwam. Geen enkel lid van het Labour-kabin-et werd verslagen. Ramsay MacDonald werd voor Aberavon (Zuid Wales) gekozen met een meerderheid van 2100 stemmen en versloeg daarmede den liberalen candidaat Captain Williams (zulks in tegenstelling met 'n tele gram in ons vorig nummer) Bij de vorige verkiezing versloeg hij een conservatieven candidaat met 3512 stemmen. Men was alge- meen van gevoelen, dat het feit, dat zijn te- genstander ditmaal een liberaal inplaats van een conservatief was, alsmede de uitwerking van de Zinovjeff-affaire, hem zijn zetel zou- den kosten en zijn meerderheid was dan ook onverwaeht. De overige herkozen ministers Zijn: Sydney Webb, voorzitter van den Board of Trade," die zijn zetel te Durham met een lline meerderheid behield, Philip Snowden, Kanselier van de Schatkist, die een meerder heid van bijna 4000 stemmen verwierf in een driehoek-verkiezing te Colne Valley, Buxton, voorzitter Van den Board of Agriculture en Wheatley, Minister van Gezondheid, wiens meerderheid in zijn kiesdistrict Glasgow ech- ter van 4153 tot 630 verminderde. Sir Patrick Hastings, de Attorney-General, wiens intrekking van de vervolging tegen den communistischen journalist Campbell leidde tot den nederlaag van de regeering in het La- gerhuis en een algemeene verkiezing nood- zakelijk maakte, heeft zijn zetel te Wallsend kunnen handhaven, doch zijn oorspronkelijke meerderheid van 3000 stemmen werd gehal- veerd. Sir Henry Slesser, de advoca a t-generaaldie in het parlement geen emkel-e zetel-had, is voor Z.O.-Leeds gekozen. De mijnwerkersleider Soillic hield stand te Morpeth, doch Frank Hodges, eveneens een mijnwerkersleider, die als Civiele Lord der Admiraliteit fungeert, werd te Lichfield verslagen. Een andere noe- menswaardige nederlaag is die van Ben Til- lett, den alouden leider der transportarbei- ders, die zijn zetel te Salford verloor. Lans- bury en Jack Jones, twee welbekende Labou rites, zijn voor hunne districten in het Lon- densche East End gekozen. Terwijl Asquith zijn zetel te Paisley ver loor, heeft Lloyd George de zijne te Carnar von Borough behouden. Hij had aldaar per- soonlijk den Labour-candid aat Professor Zimmern te bestrijden, dien hij met een meer derheid van niet minder dan 12.600 stemmen wist te verslaan. Sir John Simon, Runciman, Sir Alfred Mond en Kinworthy, alien vooraanstaande liberalen, werden gekozen, terwijl andere le- den der liberale partij, met name generaal Seeley, de vroeger minister van luchtvaart, idr MacNamara, Acland, Masterman, versla gen werden. Alle vooraanstaande conservatfeve candida- ten werden gekozen, met uitzonderin'g van Davidson, den vroegeren secretaris van Bald win- Den vrouwelijken eandidaten is het slecht vergaan. Er waren er acht 3 labour, 3 conservatieven en 2 liberalen in het laat- ste parlement en er kwamen nog 41 nieuwe vrouwelijke eandidaten bij. Van deze ex-par- lementsleden werden er 5 verslagen, n.l. miss Bondfield, miss Susan Lawrence en miss IJewson (alien labour) en mrs. Winteringham en lady Terrington (beiden liberaal). De an dere 3 voormalige parlementsleden werden herkozen, n.l. lady Astor, de „eerste vrouw in het Lagerhuis", de hertogin van Atholl en mrs. Piiilipson (alien conservatief). Er is een nieuwe vrouwelijke candidaat van Labour ge kozen, n.l. mrs. Wilkinson. Asquith, de leider der liberalen, zou, naar zijn dodder, lady Bonham Carter, laatst ver klaarde in een rede, voomemens zijn ingeval van een nederlaag, zich uit het politieke leven ierug te trekken Toen hij gister echter uit Paisley naar Londen vertrok, verklaarde hij aan zijn partijvrienden„Ik ben niet ter tie- der gedrukt eq evenmin van plan mij uit het openbare leven terug te trekken. Ik zal we- derom optreden". Merkwaardig is, dat de Labour Party wel een groot aantal zetels. maar geen stemmen heeft verloren, zoodat bij een evenredige ver- tegenwoordiging het resultaat geheel anders zou zijn uitgevallen. Minister Thomas verklaarde te Derby, dat het huichelarij zou zijn te ontkennen, dat de tegenslag voor de socialistcn een onverwachte teleurstelling is. Hij schrijft dezen achteruit- gang vooraamelijk toe aan het samengaan van conservatieven en liberalen in vele dis tricten, terwijl z. i. ook de brief van Zinofjef gedurende de laatste dagen van de verkie- zingscampagne een buitengewoon grooten in- vloed heeft uitgeoefend. Minister dynes zeide te Manchester, dat de arbeiders in elk geval hun positie als op een na de sterkste partij in het Lagerhuis heb ben gehandhaafd, zoodat bij een nieuwe re- geeringscrisis de Labour Party weer geroe- pen zou zijn de regeering te vormen. Er is nog niets vernomen omtrent de voor- nemens der regeering in verbahd met de resul- taten der verkiezingen. De laatste verklaring, die daarover bekend werd, is die, welke Tho mas voor de verkiezingen heeft afgelegd, n.l. dat de regeering vqornegnens is op 1J Nqvgia- ber met een troonrede voor het nieuwe parle ment te verschijnen en dan de stemming over het in die troonrede ontwiikkelde program af te wachten. Na het groote succes der conser vatieven is het niet waarschijnlijk, dat de La bour Party bij haar oorspronkelijk besluit zal blijven. Men verwacht, dat dienaangaande morgen in een ministerraad een beslissing zal wordan genomen. DE PUTSCHPLANNEN IN HONGARIJE. De putsch-plannen der Ontwakende Hon- garen zijn in de zitting der Nationale Verga- dering ter sprake gekomen. De afgevaardigde Wild handhaafde zijn beschuldigingen tegen Combos. Hij verklaarde dat ontmaskering van de samenzwering noodzakelijk was ge- weest, daar anders het gevaar bestond, dat Gombos plotseling zou zijn opgetreden De minister van binnenlandsche zaken zei de dat de onthullingen van dezen afgevaar digde overdreven waren. De afgevaardigde Wild had eenige dagen geleden ook reeds een open brief aan Gom bos gepubliceerd, waarin hij beweert, dat deze van plan was, de ontevreden militairisten te organiseeren, teneinde een putsch ten gunste van. de troonbestijging van aartshertog Al- brecht uit te voeren. Gombos heeft hier tegen een verklaring uitgegeven, waarin hij deze beschuldiging als onwaar verwerpt. „A1 deze beweringen, zegt hij, zijn krankzinnige leu- gens; het is de grootste dwaasheid, over mij dergelijke geruchten te verspreiden, men moet toch wel vermetel zijn, om een afge vaardigde zonder eenig bewijs zoo te beschul- digen. Wild staat geheel buiten de Magyaren, begrijpt ook niets van hun mentaliteit. In zijn diensttijd verrichtte hij spionnen- en ver- klikkersdiensten en blijkbaar kan hij dat nog niet laten. Hij doet niet anders dan spionnee- ren en verstoort door zijn dom en gevaarlijk optreden doorloopend de openbare rust in Hongarije." In de zitting der Nationale Vergadering heeft de afgevaardigde Wild een uiteenzetting gegeven in antwoord op de redevoering van Gombos, waarin deze opkwam tegen de door Wild geuite beschuldiging, als zou hij een poging tot omwenteling hebben voorbe- reid. Wild wees op de actie der rechts-radicalen en betoogde, dat men deze actie nauwgezet in het oog behoorde te houden. De honvedminister Czaky nam hierop het woord en zeide, dat Wild wellicht in sommi- ge opziohten had overdreven en de zaken te zvvaar had opgenomen, doch hij gaf toe, dat men buitengewoon voorzichtig moest zijn. De regeering zal in deze aangelegenheid niet te kort schieten. Het staat vast, dat er zich geen wapens meer bevinden in handen van perso- nen, die hiertoe het rech-t niet bezitten. Later verklaarde de minister van binnen landsche zaken Rakowsky nog in een particu- lier gesprek, dat de regeering alle maatrege- len zal nemen om pogingen tot omwenteling tegen- te gaan. De verklaringen hebben a-lgemeen kalmee- rend gewerkt. De afgevaardigden Gombos en Wild heb ben gistermorgen geduelleerd. Gombos werd tweemaal zwaar aan het hoofd gewond en daarna on-geschikt verklaa-rd om den strijd voort te zetten. De tegenstanders scheidden onverzoend. DE BURGE-ROORLOG IN CHINA. D'E OPMARSCH VAN TSJANG BEGONNEN. Een troepenafdeeling van Tsjan-g Tso Lin is over den Grooten Muur Lwantsjau binnen- getrokken zonder noemenswaardigen tegen- s-tand te ontmoeten. Hierdoor is de spoorweg- verbinding met Woe's leger van ongeveer 70.000 man aan het Sjanhaikwam-front ver- broken, doch voor zoover uit de schaarsche inlichtingen valt af te leiden, werd een deel van het leger van Woe per spoor terug ge- transportcerd voor de komst van de Moekden- troepen, en heeft een ander deel zich te Tsjinwangtau ingescheept De troepen, die aan het Sjanhaikwan front zijn achtergebleven, zijn geheel omsingeld. De troepen, die konden ontkomen-, worden ge- concentreerd ten O. van Tientsin en te Lota tegenover generaal Feng's hoofdmacht, die bij Langfang staat opgestdd. Het meerendeel van Feng's troepen- is thans buiten Peking gelegerd, doch de militaire contxole over de stad is nog duidelijk merk- baar. Merkwaardig is, dat de telegraaf- en te- lefoonlijnen, welke de vijandelijke linies krui- sen, intact zijn gebleven; tenvijl Europeanen zonder eenige moeilijkheid zich per auto tus- schen Peking en Tientsin kunnen bewegen. Maatregelen zijn genomen, dat, ingeval het tot vechten komt, Europeanen uit de buiten- wij'ken van Peking in het gezantenkwartier kunnen worden ondergebracht. De troepen van Feng-Joe-Sjiang rukken in snel tempo op naar Langfang (halfv/eg Pe king-Tientsin) en hadden het p-lan gisteravond een algemeenen aanval op het Tjili-leger te doen. Feng-Joe-Siang biedt 100.000 dollars aan dengene, die Woe-Pei-Foe gevangen n-eemt en 50.000 dollars an ieder, die hem doodt. GROOTE BRAND TE TOKIO. Een hevige brand he-eft gister het uitge- sterkte complex van tijdelijke woning-en ver- nield, dat ten behoeve van circa 5000 der door de arad'beving van verleden- jaar dakloos gewordeti inwoners van Tokio nabij het kei- ^erljik Hanja-paleis was gebouwd. De brand- weer was machteloos ten gevolge van de min- derwaardigheid van het materiaal. DE BEIERSCHE GENERAALS CONTRA LUDENDORFF. Metbetrekking tot het conflict tusschen ex- kroonprins Rupprecht en generaal Luden- dorff hebben de B-eiersche generaals zich er tegen uitgesproken, dat de ex-kroonprins zich aan een eere-raad zou onderwerpen, en vooral ook tegen een sa-menstelling van dien eere- raad uit niet-Beiersche officieren. Nadat de ex-kreonprins zich niet aan een eere-raad van Pruisische generaals wilde on derwerpen, wees ook Ludendorff den voor hem gevormden eere-raad af. Thans hebben de Beiersche generaals besloten, voortaan Lu dendorff niet meer als een der huninen te be- schouwen. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND? In verband met de mislukte loononderhan- delingen van het spoorwegpersoneel heerscht onder de spoorwegarbeiders in Duitschland groote ontstemming. Naar een der avondbla- den meldt heben de organisaties van het spoorwegpersoneel hunf unctionarissen op- gedragen een eventueele staking lioch tegen te gain noch te bevorderen. Dat de toestand zich verscherpt, blijkt uit het feit, dat dit keer de neutrale vakvereenigingen te zamen met de christelijke bonden gemeenschappelijke protestvergaderingen organ iseeren DE SOVJET-PROPAGANDA IN NOORWEGEN. Het blad „Tidens Tegn" te Christiania pu- bliceert een geheim document van de commu- nistische partij waaruit blijkt, dat het ui-tvoe- rend comite der derde internationa-le in het voor jaar va-n 1924 •tijdens de groote staking in Noorwegen dec ommunisten heeft aange- spoord tot revolutie. De echtheid va.n dit do cument wordt door de communistische partij erkend. EEN RAZZIA IN HET BERLIJNSCHE TEHUIS VOOR DAKLOOZEN. Door de politic is gistermorgen een razzia gehouden in -bet stedelijk tehuis voor dakloo- zen, omdat zij vermcedde, dat zich ender de 2900 mannen en vrouwen, die daar den nacht hadden doorgebracht, een aantal per- sonen bevond, die een en ander op hun gewe- ten hadden. Met de revolver in de hand dron-g de politic des laapzalen binnen en zij, die zich niet konden legimitteeren, werden op 20 groo te vrachtauto's overgebracht naar het hoofd- bureau van politic. Dit waren 1329 personen, o-nder wie 62 vrouwen. Op het bureau bleek, dat tegen niet minder dan 155 personen, on der wie 9 vrouwen, een bevel tot inhechtenis- neming was uitgevaardigd in verband met diefstallen, roof en inbraken. Zij werden ge- arresteerd, terwijl de overigen weer op vrije voeten werden gesteld. DUITSCHE CHEMICALIEN IN AMERIKA. Naar uit New-York wordt gemeld zal de rechtbank te Philadelphia vermoedelijk den verkoop van Dui-tsche chemische recepten, dje tijdens den oorlog aan de Chemical Cy. zijn verkocht, nietig verklaren, aangezien de des- tijds door deze maatsehappij betaalde prijs niet onder normale omstandigheden tot stand is gekomen. Ook andere Duitsche patenten, die. door den „beheerder van vijandelijk be- zit" destijds in beslag genomen zijn, zouden eventueel weder op grond eener zelfde over- weging worden terug gegeven. DE JODEN IN RUSLAND. De Pravda van 22 October zegt, dat het Oekrajien-sche commiss'ariaat van landbouw 810.000 acres land heeft bestemd in de pro- vincie Jekaterinoslaf voor Joodsche kolonisa tie. Men verwacht dat zich 3000 Joodsche gezinoen op het land zullen vestigem. De Joodsche Vereeniging heeft aan het commis- sariaat een leening verstrekt van 20.000 pd st. om dit land voor kolonisatie geschikt te maken. Daar er in Qekrajina 400.000 Jood sche gezinnen zondfer land zijn, beschikt het Oekrajiensche com-missariaat niet over vol- d-oende landerijen om aan de behoefte te vol- doen en heeft het zich tot het Russische land- bouweommissariaat gericht om toewijzing van land aan J-oden te vragen in Krimea en het gebied van d-e Wolga. BRANDSTICHTING IN EEN HUIS VAN BEWARING. Woensdagnacht is te Halbau (Ober-Lau- sitz) het huis van bewaring in brand gesto- ken Deg evangenbewaarder en zijn vrouw werden in twee" verschillende gesloten cellen vermoord gevonden en de 20-jarige dochter vond men dood onder eenh oop aardappelen. Slechts een gevangene bevond zich in een ge sloten eel en moest door de brandweer wor den bevrijd. In het gebouw was op verschil lende punten tegelijk brand gesticht, waarbij men riiim gebruik had gemaakt van hooi en petrtueum. Men verdenkt een landlooper, die in het huis was opgesloten, maar thans is verdwe- nen, van de brand-stichting SPIONNAGE IN RUSLAND. Volgens een B T. A.-bericht uit Moskou deelt het agentschap Rosta mede, dat de po- Jitie te Kijef een groote spionnage-organisatie heeft ontdekt, die geleid zou worden door personen van de Pcolsche delegatie voor de uitwisseling van bevolkingsgroepen. De lei- ders beschikten over den diplomatieken koe- rierdienst. De schuldigen worden vervolgd. KORTE BERICHTEN. Nabij Pawneecity in Nebraska (Vereen. Staten) is een sneltrein door onbekende oor- zaak g-ederaill-eerd in de nabijheid van deze plaats. Zeventien personen werden gewond, van wie zeven waarschijnlijk ernsti-g. Sch-ulz, d-e moord-enaar van Erzberger, zal via Roemenie naar Turkije worden ge- bracht. De Roemeensche regeering heeft haar toestemming tot vervoer van Schulz door Roemenie in uitzicht gesteld. Te Jemappes in de Borinage zijn de mijnwerkers van mijn 27 weer in staking ge- gaan, wegens een conflict betreffende de uit- voering van het werk. De Poolsche landdag heeft een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Volgens de bladen heeft de minister van ar- beia, naar aanleiding van de aanvallen der rechtsche partijen, zijn ontslag ingediend. Havas meldt, dat de Fransche minister- president Herrio-t een telegram van geluk- wensch-en heeft gezonden aan Ismed pacha ter gelegenheid van den jaardag van de uit- roeping der Turksche repub-liek. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Mcdor- en Rijwielwct. Aan de orde was de voo-rtzeting van het ontwerp tot wijziging van de Motor- en Rij- wielwet. De Minister van Justitie, de beer Heems- k e r k, merkt-e op, dat dit ontwerp in't alge- meen als een nuttig ontwerp wordt be- s-chouwd. Waarschijnlijk zullen dus -de be- strijders van art. 25 bis toch h-un stem aan het ontwerp kunnen geven. De Minister zeid-e, dat de bewering, dat, wanneer dit ontwerp wordt aangenomen, de voetgangers en fietsers minder zorgvuldig zullen wezen, ongerijind is. Niemand koest-er- de toch den wensch overreden te worden. De mees-te rechtsverplichtingen worden na- gekomen uit plichtsgevcel. niet omdat er een proces gevoerd' is. Nu gebeurt het vaak, dat de verzekeringsmaatschappijen chiquaneeren op het bewijs. Dit is een hoogst onbevredigen- de toestand. Door het ontwerp worden de verhoudingen gesaneerd. Dt verzekeringscon- tracten komen dus op een betere basis te staan. Dat het moeilijk zal zijn om zij-n onschul-d te bewijzen, omdat er meestal geen getuigen bij zijn betrokken, kan geen argument zij-n tegen dit ontwerp. We hebben hier juist te doen met een excep-tioneel gemakkelijk-e be- wijsvoering, daar -de automobilist slechts aannemelijk heeft te mak-en,.dat de schuld bij den ander ligt. Spr. zo-u er niet op tegen hebben ook voor de electrische tram een verscherpte aanspra- kelijkheid vast te stelien, maar toch is hier de zaak anders. Immers de tram is aangewezen op een bepaald deel van -den weg. Op de ri- vieren zijn aanvaringen door stoombooten van klein-ere vaartuigen zeldzaam. Trouwens b-evat het Wetboek van Koophan-del eea. be- paling, dat als een varend sehip een stillig- gend s-chi-p aanvaart, het eerste in ieder ge val een deel der schade moet dragen. De verplichtittg van den automobilist is in. dit ontwerp zeer getemperd. Het begrip over- macht is daar, waar eigen schuld ophoudt. Spr. las artikelen voor uit de Duitsche en uit de Oostenrijksche wet, en toonde daarmede aan, dat deze wetten alle veel scherper zijn, dan -de nu voorgestelde. D-e Minister meende te hebben aangetoond, dat art. 25 bis gematigd is gesteld en gema- tigd is uitgewerkt. Hierbij komt nog, dat het begrip „overmacht" in onze r-echtsp'leging een tendenz vertoont naar uitbreid'ing en er is geen reden te vero-nderstellen dat deze strooming zal worden onderbroken. De heer v. Wassenaer v. Catwijck CC.-H.) repllceerde en hi-eld vol, dat het hier een omgekeerden bewijslast geldt. De heer P o 1 a k (S.D.) repliceerde. Hij kon de noodzakelijkheid van- art. 25 bis niet inzien en blijkbaar zag de Minister -deze ook niet, daar in het oorspronkelijke ontwerp dit artikel niet voorkwam. Spreker's bezwaar is, dat aan- een zekere groep medeburgers een bijzondere wijze van betalen van schadever- goeding wordt opgelegd. De Minister dupliceerde. Den heer Polak an-twoordde spreker, dat het ontwerp niet van zijn depa-rtement afkom- stig is. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 29 stemmen tegen 5. Tegen stemden de hee- ren v. Nagell v. Am-psen, de Vos v-. Steen- wijk, Verkouteren, Polak, v. Wassenaer van Catwijck. Een 17-tal kleine ontwerpen werd zonder beraadslagmg of steim-ming aangenomen, na dat de voorzitter had m-edegedeeld, dat het in zijn voo-rn-emen lag, de Kamer tegen 18 No vember weder bij-een t-e roepen. indien althans de Tariefwet tijdig zal zijn ingekomen. Oemensd Nienws DE VERDUISTERING TE BREDA. In aansluitin-g bij ons bericht betreffende het aanhouden van den boekhouder-kassier der gasfabriek te Breda en van een hoofd- klerk bij dat be-drijf, als verdacht van fraude met gemeentegelden, ontleenen- wij nog aan het „Dagblad van N.-Br.": Enkele dagen geleden werd bekend, dat het met de hoofdboekhoudmg aan de gasfabriek mis was. Maandagmorg-en, vroeger dan gewoonlijk, kwam de boekhouder op zijn kantoor, dat hij echter weldra verliet, onder het voorwendsel voor zaken op reis te moeten. In den loop van den dag werd hij fietsende te Princenhage gezien, terwijl hij in den middag ten stadhui- ze ontboden werd bij het college van B. en W. Maandagmorgen hadden accountants on verwaeht alle boeken en papier-en der gasfa briek nagezien, wat uiteraard het personeel ten zeerste verwond-erde, te meer daar het jongste periodieke accountantsonderzoek eerst enkele weken geleden had plaats gevon den. 1 Zeer vermoedelijk heeft het accountants-) onderzoek geen voor den boekhouder gunstig verloop gehad, want reeds Dinsdagmorgen volgde de schorsing van beide ambten-aren, terwijl Woensdagmiddag onverwaeht de arrestatie plaats vond. Naar verluidt moet bij den hoofdklerk meer goede trouw in het spel zijn. Over de hoegrootheid der zoekgeraakte gelden kon het blad niets vernemen, doch a-l gemeen wordt beweerd da-t deze de borgstel-) ling niet overschrijdt, zoodat de gemeen-te Breda geen financieele nadeelen- zal onder- vinden. i De deernis in dit tragische geval, waarin twee gezinnen zijn betrokken, gaat algemeen uit naar den hoofdklerk, een man, die de a!- gem-eene achting genoo-t van zijn superieuren en ondergeschikten en in de stad bekend stond als een degelijk/oppassend ambtenaar en huisvader, die eenvoudig leefde. Minder goed wordt gesproken over *den boekhouder-kassier, een man met een avon- tuurlijk, frivool karakt-er. Deze wordt ge- sehilderd als een man, -die geen tegenspraak duldde, geen andere meening toeliet en geen ander inzicht kon verd-ragen. Met de critiek op zijn ondergeschikten en meerderen was hij even gul als met den lof op zich-zelf. ERNSTIG TRAMONGELUK. Te Dampremy (een dorpje bij CharleroiV, is het remtoestel van een tram, die van een helling reed,' gebroken. De tram kwam tegen den voorgevel van een huis terecht. Dertiig personen zijn gekwetst, waarender eenige zwaar. OOK AL EEN REDEN TOT ONTSLAG. De gemeenteraad van Nederhorst den Berg heeft den gemeente-cntvanger H. Pos A.Hz. met 4 tegen 3 stemmen on-gevraagd eervol ontslag yerleend- met 1 Jan. a.s., om dat Gedeputeerde Staten geweigerd hebben zijn jaarwedd-e te verlagen. DOOR EEN KAMRAD GEGREPEN. 1 De a-rbeider G. H. de Jong te Nieuw-Am- sterdam, 17 jaar oud, werd gister door het kamrad1 van een baggermachine in het ver- bi-ndingskanaal in het Amsterdamsche veld gegrepen. Zijn hoofd werd verbrijzeld. De ongelukki-ge was op slag dood. TREINROOVER AANGEHOUDEN. De Heerlensche politic heeft gister aange- houden zekeren J. Rvroeger wonende te Dortmund. De aangehoudene wordt door de Duitsche pclitie gezccht wegens roofbverval op een spoortrein. In afwa-chting van de aan- vra-ag tot uitlevering is hij in het pol-itiebu- reau opgesloten. DIEFSTALLEN IN HET TRANS1TO- VERVOER. 1 Textiel- en andere fabrikanten, gevestigd te Elberfeld en Barmen en ook in het Wiip- perdal, kwamen in den laatsten tijidi herhaal- delijk tot de ontdekk.ng, dat uit zendingen manufacturen en ijz-'rwaren, door hen vi-ai Rctterdam naar Engeland verzonden, goede- ren werden gestolen, Het bedrag ervan be- liep reeds ruim 9000 mark, zonder dat men te weten kon komen, waar de diefstallen plaats vonden. Vast stond, dat bij aankomst in Engeland uit de listen, waarin de goederen verzonden waren, manufecturen, enz. gesto len waren, en dat de Listen met zand, steenen en stroo waren aangevuldi om tot het gewicht te komen. Het bandijzer, om de kisten aange- bracht, was niet van de plaats geweest, d-cch de planken bleken hier en daar losgemaaki te zijn. De besttoten fabrikanten droegen den heet W. Gerke, politiecommissaris buiten dienst, thans chef van den Belgis-chen Verein tegen fabrieksdiefstallen, een onderzoek op. Nadat hem in Duitschland niets van de diefstallen was kunnen blijken, kwam die been Gerke hier; hij stelde zich de vorige week op het hoofdbureau van politie met de recher che in verbinding. Een uitgebreid onderzoek werd in-gesteld, waarbij allereerst vastgesteld werd, dat een expediteursfirma de uit Elber feld en Barmen verzonden goederen voor het vervoer van het spoorwegemplacement Feijenoord, waar zij aanbvamen, naar het schip, waarmee zij naar Engeland vervoerd weraen, toevertrouwde aan de sleeperij, die gewoonlijk voor haar versl-eept. Spoedig had men een draad in handen, en werd de slee- persknecht J. M. S. aangehouden. Hierna volgde de inbeslagneming op den Goudscherijweg van een crapaud, bekleed met moquette, een meubelstof als gestolen was, en werd in verhoor genomen de stoffeerder C. M. L., in wiens winkel op den Goudscherijiweg twee rollen moquette werden in beslag geno men. Een en andei leidde tot de an'estatie van de sleepers L. A. S., H. S. en J. H. S., eve®- eens gevestigd op den Goudscherijweg, en voorts werden in beslag genomen bij den wto- kelier A. S. in de Hillestraat elf kartons met zijden tres en band en negen rollen mantel stof, bij den meubb'Jmaker A. B. in de Hille- laan zes rollen meubelstof en een lap, bij den winkelier J. B. in de Willebrordusstraat tatt ALKMAARSCHE COURANT. t

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1