Zaterdag 1 November veronachtzaamd gebit, 'dat ir'duwens bee! chtc- wijls cole niet bij zijn mond schijnt te behoo- ren, wat afmetingen en aantal der tanden be' treft. Hij loopt slungelachtig op scheefge- trapte schcenen; hij heeft exteroogen en lepel- teenen en des winters vuile voeten. Hij voedt zich met aardappeien en een onmatige hoe- veelheid wit brood en hij heeft steeds een of andere Hchamelijke behoefte; hij moet olie- nooten eten of caramels snoepen of wateren of rooken of wat ook. Hij draagt verscheidene lagen van ondergoed en des Zondags een stijf grijs pak, waarin hij zich gedwongen be- weegt. Hij is slordig, vooral op den boel van een ander. Hij verveelt zich gauw en wordt dan melig of landerig. Hij kankert spoedig en is gemakkelijk ontevreden te maken; maar al- tijd op „ze" en nimtner op zichzelf". KORTE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is een vergadering gehouden .voor een intercommunale autobus- dienstregeling. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb- ben aan de Staten een entwe: n-verordening lot het weren van ontsierend- :ime aange- boden. Woensdagavond is ten huize van A. L. V. te Veldhoven een frauduleuze slachterij ontdekt Eenige stukk'n bedcrven vleesch, welke een verpesfenden stank verspreidden, werden in beslag genomen. Tegen V. is pro- ces-verbaal opgemaakt. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van B. en W tot verhooging van de veetarieven aangenomen; mpt 23 tegen 20 stemmen. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrootkig van financien is verschenen. Gistermiddag reed de 51-jarige J. C. uit Laren op zijn op de paardenmarkt te Hilver- sum nieuw gekocht paard, toen het dier begon te stijgeren en zijn ruiter afwierp. Deze kreeg een diepe wonde aan het achterhoofd; hij is naar de R.-K.) ziekenverpleging te Hilversum vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Er bestaat eenige verwarring omtrent den naam van den verdachte in zake de op- lichting voor 30.400 ten nadeeje van ae Duitsche Bank te Amsterdam. De naam van den man, die door de politic gezocht wordt, is Albert Ecke, en niet Karl Ecke. Gistermiddag zijn aan de gist- en spi- ritusfabriek te Sappemeer twee arbeiders bij het reinigen van een grondbak door opstij- gende gassen hedwelmd geraakt. Ondanks onmiddellijke hulp is J. Mulder bezweken. W, Brouwer is bijgekomen. Twee paarden van den stalhouder Geerdink te Hengelo zijn aan het eten van vergiftige planten gestorven. Voor de vereeniging van ouderlingen der Geref. kerken in de classis Leiden heeft Woensdagmiddag in de kerkeraadskamer van de Hooigraditkerk dr. K. Dija van 's-Graven hage over het onderwerp: „Het huisbezoek en de sociale vraagsiukken" gesproken. daar schiet men niel hard mee op mogelijk wordt nu weer met eene beslissing gewacht tot de Rokin-commissie haar rapport zal heb- ben uitgebracht. Nog een paar weken scheiden ons van den aanvang der jaarlijksche „groote voorstel- ling" op het Prinsenhof, welke men met den naam „begrootings-discussie" betitelt en waarbij de dan optredende dames en heeren van het stedelijk bestuur de gelegenheid zul ien krijgen om over alles en nog wat, ons Am sterdam betreffende, hun op- en aanmerkingen te maken en sommigen hunner weder de „ge- bruikelijke vriendelijkheden" zulien kunnen richten tot de leden van het Dagelijksch Be stuur. Een voorloopig voorproefje van het- geen ons te wachten staat hebben we reeds kunnen krijgen door het lezen van het in de ze week verschenen afdeelingsverslag, waar in de opmerkingen van „een lid" en van „een ander lid" en van „meerdere leden" zijn weer- gegeven. Als straks de „heusche voorstelling" voor het publiek in de plants zal zijn geko- men van deze gehouden „generale repetities", zulien we nader te weten komen wie de opmer- kingenm aakten, want achterwege blijven zul ien ze niet, ook al werden ze straks in de Me- morle van Antwoord van B. en W. nog zoo kingenm aakten, want achterwege blijven zul- wel eens afvragen waartoe die voor-behande- ling van de begrooting in de afdeelingen eigenlijk dienen moet. In dat afdeelingsverslag wordt ook even de gemeente-telefoon aangeroerd en o.a. door ..een lid" gevraagd of B. en W. geen vergelij- kenden staat kunnen overleggen van de tele- ohoon-tarieven in andere steden van Neder- land pok van die in buitenlandsche steden, met n; 'e in Zweden, omdat in de Scandina- vische 'anden de ontwikkeling van de tele obcon van zoo groote beteekenis is geworden. Ik kom nog even op deze voor een hande's- stad als Amsterdam zoo belangriike kwestie terug in verband met hetgeen ik enkele weken geleden meldde over het door B. en W geda- ne voorstel om de tarieven hier te verlaven. Wat noodig is, want als men weet dat men hier ter stede voor zijn te'eohoon-abonnement jaarlijks mag neerleo-gen een bedrag van 112.50. plus den daarop sedert November 1920 gelegden ,.tijdeliiken" toeslag van 50 pet., dus te zamen 168.75, dan behoeft men zich niet te verbazen, dat we hier. op een be- volkino- van 706.194 zielen (Gemeentever- slag 1923). s'eehts 24.265 abonne's telden, en onder dat cijfer van bezette telenhoon-num- mers waren nog 1015 gemeente-nostenmijn cijfer van bij de 40.000. destijds genoemd, was dus nog veel te hoog. Wat willen B. en W. nu doen? Een ver- laagd tarief ze noemen het zelfs een „be- langrijker lager tarief" van f 120 invoe- ren voor particulieren, d w.z., voor niet-za- ken-menschen en het tarief voor de zaken- menschen verlagen met dien tijdeliiken toeslag van 50 pet., dus brengen op 112.50.. Indien ge da.t denkt, vernist ge u; dat tarief van 168.75 -blijft misschien een beetje afgerond want de tijdelijkheid van den 50 pet. toeslag wordt omgezet in iets Kiivends1 Recht duideliik is het niet hoe men d'it alles als tarief-verlaging kan bestempelen en onbe- griipeliik is het handhaven van het hooge ta rief, wanneer men zich herinnert da.t destijds is geschreven, dat het omzetten van het vroe- gere ve^bindings-systeem in automatische ver- binding gcedkoooer exnloitatie zou veroorza- ken, doordat men bij dat nieuwe stelsel zoo- veel minder telephoon-juffrouwen zou noodig hebben. Het behouden van een zoo hoog abon- nementstarief voor handelsmenschen en ne- ringdoenden liikt in een zoo groote stad dus ietwat zonderiing, en ik kan mij niet voorstel- len, dat er heel veel mensehen zulien gevon- den worden, die als particulieren het ,.be!ang- rijk lager tarief" van 120 zulien aanvaar- den. We zijn nog een heel eind verwijderd van den teiephoon-toestand in Denemarken, waar de lage tarieven, zooals ik dezer dagen vertneld vono. den verspreker een mogelijkheid doen zijn in de woning van den gezeten werk- man. Maar, we zulien er nog genoeg over hoo- ren als de nieuwe tariefswijziging eerlang aan de orde komt, vermoedelijk ook bij de be- grootingsdebatten. Of ooit de „goede oude tiid" op dit gebied terug zal keeren. toen de ..Bell" met Dr. Hubrecht als directeur zoo knusjes gehuisvest was in de Damstraat en we, ik meen. 75 voor onze telephoon betaal- den? Ik twijfel er even hard aan als aan den terugkeer van ,.dat pondje boter, dat maar een stooter" oftewel 1214 cent kostte! SI NT SANA. aan iedereen meegegeven mag worden die er om vraagt? De Hyde Park Hotelmaatschaffpij werd tot het betalen der vereischte schadevergoe- ding benevens kosten veroordeeld. DE DRANKBESTRIJDING IN AMERIKA. De Amerikaansche rechter Winslow heeft zich zijn uitspraak voorbehouden op het ver- zoek van drankbestrijders om Brits^he sche- pen te beletten Amerikaansche havens binnen te komen met alcohoThoudende dranken als scheepsvoorraad aan boord. Dit verzoek werd gedaan op grond van de meening, dat het eigenlijke drankverbod deel uitmaakt van de grondwet en derhalve niet door een gewo- ne wet of door een verdrag kan worden ge- wijzigd. (Gedoeld wordt op het verdrag tus- schen Engeland en Amerika, waardoor de meevoering van alcohol, die geen Amerikaan sche bestemming heeft, wordt toegestaan ook in Amerikaansche wateren.) Volgens de „Paris Times" heeft de minis ter van iustitie in Washington aan tien dis- tricts-officieren van justitie te kennen gege- ven dat zij hun ontslag behooren in te dienen wegens hun laksheid in de vervolging van overtreders der ,,droge" wetten. Dit als ant woord op de anti-republikeinen die beweren dat de regeering zich laat voorstaan op haar „droogheid", maar in de praktijk veel „nat- heid"' door de vingers ziet. INSLAANDE ARGUMENTEN. De manier om een opvliegend echtgenoot onder den duim te houden, is hem met een ijzeren staaf een zoodanigen tik op zijn sche- del te geven, dat hij voor eenigen tijd in het ziekenhuis terecht komt. Aldus de raad aan een jonge vrouw van een Amerikaansch rech ter, voorw ien zij verscheen met klachten over mishandeling door haar echtgenoot. De vrouw, aldus het verslag de rechtzaak' in de Amerikaansche .bladen, weegt 85, haar echtgenoot 150 pond. De rechter veronder- stelde, dat de echtgenoot partij trok van het kleine postuur der vrouw en ried haar daar- om in emst aan bovenbedoelden raad trouw op te volgen, telkens als de man haar wilde slaan. Na verloop van eenigen tijd moest de jonge vrouw den rechter dan verslag komen doen van het gedrag van haar echtgenoot bij1 dezen nieuweri gang van zaken. ONTWAPENING IN DEN HUISELIJ- KEN KRING. Naar Amerikaansche bladen meedeelen ge- v^n de Amerikanen meer dan 4 millioen dol lar per jaar uit voor zak-vuurwapenen. De „Seattle Times" vermeldt dit met het commen ts ar dat Amerika goed zou doen eerst in ei- gen kring een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen, alvorens er een adn Europa op te dringen. EEN POLITIE-COMMISSARIS GE- ARRESTEERD. Groot opzien is te Berlijn gebaard door de arrestatie van een commissaris der criminee- le politic en een assistent-ambtensar daarvan'. Beiden zijn jarenlang in dienst der politie ge- weest. Zij worden thans ernstig verdacht van omkoopbaarheid, in de kwestie der spiritus- smokkelarij, waarbij1 de staat voor millioenen' is benadeeld'. Beiden worden er van beschul- died', de leiders van deze smokkelarij te heB« ben begunstigd en gesteund. Zij zijn gistep middag ter beschikking der justitie gesteld. .T EEN GENEESHEER VOOR HETs -41^ GERECHT. 5i tj Voor het Assizenhof van Gloucester Jfe zaak behandeld tegen den 70-jarigen genees-- heer uit die stad, dr. Hadwea, die vervolgdl werd wegens manslag. Hij zou door een ver- keerde behandeling den dood van een 10-jarfg meisje hebben veroorzaakt. Men herinnert zich, dat tevergeefs gepoogd was deze zaak te doen berechten met het oog op het feit, dat de inwoners van Gloucester niet voldoende cmpartijdig waren in deze zaak, om daaruit een jury te kunnen samenstellen. Zoo groot was de belangstelliog van het publiek uit het heele graafschap, dr.t de bereden politie er aan te pas kwam om het verkeer te regelen. Toen hij zich naar het gerechtsgebouw be- gaf, werd dr Hawden door een' deel van het publiek luide toegejuicht. Dr. Ellis, een van de voornaamste getuigen a charge zijn hulp werd door de moeder van het kind ingeroepen, omdat zij niet tevre- den was over de behandeling door dr. Haw1- den werd door een groepje vrouwen uitge- jouwd toen hij het gerechtsgebouw door een achteruitgang verliet. De rechter besliste dat er geen boos opzet was geweest en sprak den beklaagde vrij-. EEN DAPPERE VROUW. De houdster van een kinderbewaarplaais te Roubaix, de 50-jarige mme. Buisine, is Zater- dag als slechtoffer gevallen van haar men- schenliefde en plichtsbewustzijo. In haar woning, waar ze regelmatig de ba by's in bewaring nam van arbeidsters die naar heur werk gingen, brak door onbekende oorzaak brand uit. Snel greep het vuur om zich heen. De levens der kinderen liepen wel- dra groot gevaar. Zonder bedtenken wierp mme Buisine zich in de vlammen. Spoeclg kwam ze met vier der dreumessen weer naar buiten. Nogmaals begaf ze zich in het huis, dat reeds in lichtelaaie stond, en wederom redde ze vier kinderen. Reeds wilde men haar weerhouden, een nieuwe reddin'gspoging te wagen, maar met den kreet: ,Er zijn er nog twee in, ik moet ze redden", rukte de moedige vrouw zich los en snelde ten derden male het nci'ceel binnen. Bnitenland Oemenrfl nienws

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 13