WWfiefemtouEe/i twee manieren Er zQn Een nacfifelijk avontuur omakel'jkebeipil om uit te maken of gij zwakke- nieren hebt.. Ten eerste door rugpijn- en andere uiterl ijke kenieekenen, en ten tweede door urine-onder- zoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid- en duizeligheid >u doen vermoeden, dat gij een niierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veel- vuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename r-euk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijt-en zijin, maar als de verschijn selen blijven optreden, zijn uw nieren ver- stoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing Jean noodlottig worden. Foster's Rugpijin Nieren Pillen verbeteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende TUg- pijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, ze nuwachtigheid en andere gevolgen van nier- kwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.75 per flaconi (geel etiket met zwarten opdruk). Deze clerde poging werd haar noodlottig Weinige seconden later zagen de buitenstaan- d-ers vol ontsteltenis het dak instorten, dat onder zijn puinhoopen de vrouw begroef, als- mede haar laatste twee beschermelingen, kin- dertjes van drie en twee jaiar EEN BELANGRIJ^E UITVINDING. De aandeelen van de Zweedsche Uddeholm Company Limited zijn de laatste dagen aan- zienlijk gestagen in verband met de geruch- iten van een nieuwe uitvinding, waardoor de Ikosten van het produceeren van staal en smeedbaar ijzer tot 50 pCt. venninderd zou kunnen worden. De leider van de Uddeholm-fabrieken mr. Herlenius verklaarde, dat de experimenten zeer gunstige resultaten hebben gegeven, doch dat zie nog niet zoo ver gevtorderd zijn, dat reeds conclusies getrokken kunnen wor- den met betrekking tot het toekomstig be lang van de uitvinding. De nieuwe methode zal van bijzonder belang zijn voor de Zweed sche ijzerinduStrie. DE GEVOLGEN DER IMMIGRATIE- WETTEN. De Deensche Oost-Azie Cy., die voor eeni- ge jaren een stoombootlijn instelde tusschen de Baltische havens en de Vereenigde Staten om immigranten uit Centraal Europa en de Baltische landen te vervoeren, heeft thans een harer stoomschepen verkocbt en den dienst geheel ingekrompen als gevolg van het verminderde immigrantenverkeer, als ge- volg van de Amerikaansche immigratiewet- ten. ZNIOVJEFF'S BRIEF. De „Times" meldt uit Riga: Na een stilte Van twee dagen, die volgde op den ontvangst van de Britsche nota inzake Zinovjeff's brief, is thans een stortvloed van scheldwoorden los- gekomen in de pers en van het spreekgestoelte in Sovjet-Rusland. Rykoff beschouwt de nota als het voorteeken van de mobilisatie der Europeesche bourgeoisie tegen de Unie van Sovjet-republieken. Radek verklaart in een artikel in de „Psav- da" dat Zinovjeff's brief is nagemaakt door de Britsche politieke politie of „door schurk- achtige ambtenaren van het Foreign Office". Zinovjeff echter, die voortgaat de echtheid van den brief te ontkennen, beschuldigt de Polen den brief nagemaakt te hebben. Zinovjeff waarschuwt thans de -geheele we- reld, dat een nieuw conmp-lot weldra „ont- huld" zal warden en dat docum-enten gelijk met die van het Foreign Officie waarschijn- lijk spoedig openbaar zullen worden gemaakt om de a.s. algemeene verkiezingen in Duitsch- land te bei'nvloeden. DE PR0H1BITIEWETTEN. De „Chicago Tribune" meldt uit Washing ton, dat de Staats Attorney General Stone beeft aangekondigd, dat zes districts-attor ney's afgetreden zijn en vier anderen hun ontslag hebben aangevraagd in verband met het feit, dat zij de prohibiticwctten niet goed hebben nageleefd. De bekende Deensche geleerde Hindhede heef in de Deensche pers verklaart, dat de prohibdtiewetten 'n hei-lzamen invloed hebben op de Amerikaansche wereld. Hij baseerde zijn conclusies op de statistieken van de ver- zekeringsmaatschappijen, die volgens Hind hede bewijzen, dat het Amerikaansche sterfte- cijfer gedaald is met de prohibitie. Hindhede zeide, dat bewezen is, dat de drank dronk- aards maakt tijdens de studentendagen. GEKLEURDE BRILLEGLAZEN. In de oogheelkundige afdeeling van de Royal Society of Medicine heeft de voorzit- ter, Sir Arnold Lawson, een voordracht ge- houden over gekleurde brillenglazen, die ook voor leeken van belang is. Langzamerhand hebben handelaren allerlei gekleurde glazen aanbevolen aan het brillendragend publiek en deze glassoorten aanbevolen met allerlei pseudo-wetenschappelijke raadgevingen. Vooral de in het zonlicht voorkomende ultra- violette stralen zouden gevaarlijk zijn voor den mensch en dus werden speciaal glazen aangeprezen, die deze stralen tegenhouden. Inderdaad zijn ultraviolette stralen schade- lijk voor de oogen; maar in onze omgeving komen deze stralen zoo goed als niet voor. alleen op de gletchers, en bij het autogeen- lasschen van metalen; in die gevallen moeten glazen gebruikt worden die de ultraviolette stralen geheel tegenhouden. Onze gewone bevolking heeft volkomen voldoende aan ge wone kleurlooze brillenglazen; ook deze hou- den kleine hoeveelheden ultraviolet licht te gen. Er zijn menschen van overgevoelig zenuw- gestel, die last van schel licht hebben; maar voor hen zijn de gewone rookglazen aange- wezen; het is het schelle licht en niet het ul traviolette, dat hen hindert. Menschen met oogziekten hebben vaak ook hinder van het licht; maar voor hen geldt hetzelfde, dat ze beter geholpen worden met rookglazen, dan met heel licht gekleurde glazen, die de ultra violette stralen tegenhouden. Sir Arnold merkt verder op, dat de sterke electrische verlichting, die langzamerhand meer en meer in werkplaatsen en fabrieken, maar ook in woonhuizen wordt ingevoerd, ook haar nadeelen meebrengt. De menschen bedenken vaak niet, dat ze het meest profijt van het licht en den minsten hinder ervan hebben, als ze zelf in het donker zitten, waar alleen het voorwerp, dat ze moeten bezien (werkstuk of boek) scherp verlicht wordt. Met lampenkappen en dergelijke kan dikwijls heel wat comfort worden aangebracht. Ook de dagverlichting is vaak ondoelma- tig, en ook daarin kan nog vaak verbetering worden gebracht; men behoort b.v. niet zijn schrijftafel aan het venster te hebben en zelf naar buiten te kiiken; dan wordt men ver- blind door het licht van den hemel. Even verkeerd is het, in een lokaal zooveel gordij- nen en schermen aan te brengen, dat men overdag nog kunstlicht als bijverlichting moet hebben. In al deze dingen en niet in gekleurde gla zen moet de verbetering gezocht worden van de onaangename werking van het licht op de oogen. („Brith. Med. Journal".) DE OORZAAK VAN ONGEVALLEN. De redactie van The Lancet bespreekt naar aanleiding van een discussie, gehouden op een conference van de „Indus.trial Welfare Workers" de vraag, of de geestestoestand van den perspon, die aansprakelijk is voor een ongeval,'of die een ongeval heeft gekregen, van belang is voor de beoordeeling van het geval. Inderdaad schijnt dit onderzoek vaak te worden nagelatan, terwijl bet van het groot- ste belang is dezen geestestoestand zoo nauwkeurig mogelijk te kennen, wil men een juist oordeel veil en. Een typisch voorbeeld kan het best het vraagstuk illustreeren Op 23 Februari 1924 had er in Engeland een botsing plaats tusschen een Snellen pas sagierstrein en een goederentrein. De botsing werd veroorzaakt door een verkeerd signaal De nalatige wisselwachter verklaarde bij het onderzoek, dat -hij in den nacht, waarin het ongeluk Rlaats had gevonden, in een zeer op gewonden geestestoestand was. Hij had nl. een berisping van zijn chef gehad wegens in subordinatie en deze had hem gezegd, dat hij hem zou voordragen voor degradatie. Hij moest den heelen nacht aldoor denken aan de dingen, die hem te wachten stonden en hij was hierdoor zoo in beslag genomen, dat hi] zijn werk mechanisch als in een droom hac gedaan. Het vonnis van den Engelschen rechter be- sliste, d'at, alhoewel deze bijzondere geesteS' toeatand den persoon in kwestie niet ontoe- rekenbaar maakte, er toch daardoor wel ver- zachtende omstandighedien voor hem moesten worden aangenomen; het was ontaktvol van den chef van den beklaagde geweest, om de zen vo6r het in dienst gaan mee te deelen, dat er zulk een ernstige aanklacht tegen hem was ingediend. Natuurlijk zal een dergelijke toestand! ge- makkplijker optreden bij menschen met een emotief temperament dan bij phlegmatisch aangelegde personen, maar voor het begrij- pen en waardleeren van bet ontstaan van on- gevallen is van het grootste gewidht, dat de psychologen en psychiaters nauwkeurig alle wederwaardigheden nagaani die den per- soon in kwestie kort voor het ongeluk zijn overkomen. Er is nog een verdere moraal aan het val. Menschen, die een verantwoordelijke trekking hebben, moesten niet alleen gekeurc worden op hun gezic'hts- en hoorvermogen op de lichamelijke gezondheid van hart en lomgen, maar bovenal op hun moreele eigen schappen, op hun verantwoordelijkheidsge- voel. Helaas is de wetenschap nog niet in staa een dergetijk onderzoek te verrichten. Wat wij echter wel kunnen, is nauwkeurig ieder ongeval ondlerzoeken, ook in die hierbovenge noemde richting; pas als wij een groot ma- teriaal hebben, kunnen wij beoorcleelen wat het belang is van bovenstaande opvattingen. VREEMDE SMOKKELWAAR. Bij de aankomst van een stoomsehip, dat dertig dagen vroeger uit Hongkong was ver trokken, ontdekte de politie zeven Chineezen die in kisten gepakt en zoo aan boord ge bracht waren. Zes van hen leden bij aan komst aan beri-beri; de zevende was overle- den. Drie Chineezen, die te New York wonen werden gearresteerd onder verdenking van het smokkelen van de zeven Chineezen in de Vereenigde Staten, opdat zij zouden kunnen deelnemen aan den strijd tusschen twee Chi neesche vereenigingen. Deze strijd duun: reeds een maand en reeds zijn een twinti Chineezen in New York vermoord. De politie doorzocht het geheele schip, doc vond geen andere Chineezen meer aan boorc Haar was gemeld, dat veertig Chineezen in de Vereenigde Staten zouden worden gesmok- keld. EEN TAAL ZONDER WOORDEN. Op zijn reis op de Canarische eilanden heeft de arts Verneau eene interessante ont- dekking gedaan J Hiervan deelt dr. G. v. M in de October-aflevering van Wetenschappe lijke Bladen het een en ander med Bij het doorkruisen van een dier eilanden. het eiland Gomera, wilde Verneau gevrij waard blijven tegen het veelvuldig bezoek van zieke inlanders en had dit aan zijn gids te kennen gegeven. In tegenstelling daarmede gaf deze al fluitende echter het bericht, dat een bercemde arts uit Parijs was aangeko men. Reeds bij het binnenfreden van de eerste dorpen kwamen de zieken den arts tegemoet en velen vroegen hem naar bijzonderheden van Parijs, waarvam zij den naam door den gids voor het eerst van hun leven gehoord had'den. Hieruit valt duidelijk waar te nemen dat het bericht van den gids, dat fluitende verbreid was, niet een enkel teeken was ge weest, doch een gec'ompliceerde mededeeling dat een taal gesproken was zonder woorden Het geluid werd voortgebracht door de twee wijsvingers in den mond te sfeken. Bij het fluiten wordt de stand van de twee vin gers ten opzichte van elkaar gewijzigd, ter wijl gelijktijdig lippen, tong en strottenhoofc bewogen worden. Zeer veel tonen worden op deze wijze voortgebracht. Er zijn musici geweest, die getracht hebben deze manier van uitdrukken met behulp van de ooren en tegelijkerlijd met de piano te ver- talen. Volgens de onderzoekingen van Ver neau kan men ze noch noten, noch met into- naties, noch door rhythmen weergeven. lets anders staat er mee in verband, dat ons ont- op dat eiland bij" macbte is gemakicelp waar te nemen en toe te passen. EEN APENJACHT TE LONDEN. De bolommenlange verslagen in de Engel- sche bladen over kiezersjacht worden op aan- genome wijze afgewisiseld door de relazen van een jacht op... een aop, het eigendom van een inwoner van Camberwellll, die (de aap na- melijk) een1 kileine veertden dagen geleden wist te ontsnappen en zijn toevluCht zocht op de daken van de omgeving. Hetgeen ,.Joey", zoo heet het dier, in een .der bladen zeifs den bijnaam heeft doen krijgen van „de koning der daken". De handige vierhandige wist al dien tijd aan zijn vervolgers te ontkomen, wat men ook bedachi om hem te vangen. Za- terdiag had men een neusachtige muizenvai voor hen opgesteld met als lo'raas twee rauwe versche eitjes. Zondagmorgen was de val er nog, maar de eitjes waren verdwenen, mitsgaders Joey! Later op den dag zag men hern weer, doornat en bllijkbaar „oowe" (on- danks zijn hooge pooitie), doch wij citee- ren de „Daily Chronicle" hij scheen aan- zienlijk op te vroolijken teen zich een groote menigte verzamelde om zijn capriolen gade te sliaan. Zaterdag had de politie den- kerktoren in Benh'iill-noad bestormd, waar de aap zich bevond., doch zij werd tot een smadelijken te- rugtocht genoopt, tot: groot verniaak der jeugd. Twee jonge agenten, met l'ange "diklce leeren handschoenen en een zak, kllommen naar boven en klauterden naar buiten,. Be- langstellieinid zat Joey hun komst af te waCh- ten, maar toen de agenten hun, zak over hem heen wild-en werp-en, spiong hij weg Allerlei andere midldelen werden bedacht of aanbevclen om den- aap te vangenlassee- ren, banauen, gedoopt in een bedwelmen-d mid-del, h-eete geba-kken aandapp-ellen met chloroform bespranikelld, een noot aan een hengel, een net over hem werpen als hij slaapt enz. Iema-nd opperde het denkbeeld, dat Jack Jarvis, die rattenvanger van den I.cndenschen graafschapsraad, de eenige man zo-u kunnen. zijn die den aap Icon vangen, als Jarvis voornoem-d nog maar zoo vlug was a-ls vroeger... Dit heeft de offirieele ratlenVcdnger blijilc- baar niet op zich laten zitten, want gisteren heeft hij den aap te p-afcken gekregen Op het dak der keik, was een val ge- pllaatst, bekleed met hooi, dat hesprenkel-d was met een Oosters-Ch bedwe'lmen-d middel rauwe eieren diend-en wederom als 1-okaas. En Joey liep in den val, na eerst te zijn 'ontko men aan po-gingen t-ot lasseerinig en tot b-" dwel-ming met een chl-oroform-spuit. Jarvis werd van alle zijden gCluk ge- aan de aanwezige dames foestemm^fg "6l rooken te vragen. door CARL LiiTGE. Geautoriseerde vertaling van SUZE VOS. (Nadruk verboden.) Dr. Froschke kwam steeds pas heel laat's avonds thuis. Hij woonde buiten de stad, al leen in zijn villa. In de stad had hij vroolijke vrienden en kreeg hij goeden wijn. Zoo werd het altijd laat voor hij huiswaarts keerde. Een mooi huis was het daar buiten. De va- der van dr. Froschke had veel geld verdiend en zoo was de prachtige bezitting ontstaan. De levenslustige erfgenaam werd alom be- nijd om het mooie huis en nog meer om zijn rijkdom. Hij hechtte er niet zooveel aan, hij gaf niet veel om uiterlij-ke pracht, alleen zijn verzamelingen hadden waarde voor hem. Weer was het laat geworden. Dr. Froschke liep, met zijn kraag hoog op, zijn stok onder den arm en een sigaar in den mond, naar huis. Een akelige, regenachtige wind hinderde en ontstemde hem. Gp sommi- ge plaatsen kwam hij slechts stap voor stap vooruit. Het huilen van den wind was buiten heviger dan in de stad. Een weer voor boe- ven ypOWANSzulvmBOEKWEiTEGQRT op icde^/pofcf gaat, doch dat het eenvoudige herdersvolk wenscht en, ver.elde, dat hij het gdicim van het bedwelmende midd-el, dat dfen aap ten val had gebracht, jaren geleden van een Gcsterling had geleer-d. Leeuwen, tij-gerS en andere w-ild-e dier en- worden er door aa-nge- trokken. Zoodlat Joey, die maar een- aap is, zidh niet beh-o-eft te schamen, dat hij voo-r de verleidcng is bezweken. HET PAGEKOPJE REEDS TWINTIG EEUWEN OUD. Het is wel erg jammer, maar onze moderne jonge dames zullen zich met het denk-beelc moeten verzoeaen, dat ook haar laatste mode, het page-haar, waar velen zeer trotsch op zijn en dat zoo snoezig staat altijd volgens het slachtoffer zelf als zoovele uitvindingen van den tyran, die „mode" heet, al eeuwen oud is. In buitenlandsche bladen komt n.l. het ver- haal voor van de o-ntdekking in Wymington in Northampton, van een schilderij, dat ver- moedelijk reeds 500 jaar oud is. Bij de restau- ratie van een huis heeft men daar fragmen ted ontdekt van een groot schildestuk, de op- standing en het laatste oordeel voOrstellend. Nadat men de kalklaag orgvuldig had verwij- derd, werden naakte vrouwenfiguren zicht- baar. Eenigen hadden lang haar, dat over de schouders viel. De meesten evenwel droe- gen het kortgeknipt, evenals haar moderne zusteren. Men meent dan oolc te mogen aan- nemen, dat de vrouwen, die den nog onbeken- den schilder tot model hebben gediend, zich reeds een pagekop hadden laten knippen. DE HISTORIE VAN DE TABAKSPJIP. De bekene Engeische pijpen- en tabaksfa- brilcant Alfred Dunhill, die een uitgebreide studie heeft gemaakt van het vo-orwerp, dat hij fabriceert, heeff. c-niangs een boek uitgege- ven met meer dan 250 illustraties, waarin hij de geschiedenis van de pijp en het rooken uit- voerig behandelt. Uit opgravingen op het Grieksche eiland Kreia schijnt men af ie leiden, dat reeds 2000 jaar voor Chr. het rooken algemeen gebrui- kelijk was. Hierover bestaat echter lang geen eensgezindheid. Algemeen wordt echter aan genomen, dat de gewoonte, om pijpen te roo ken, uit Amerika tot ons gekomen is door de reis van Cciumbus. Wij alien weten van den Indiaanschen ritus, waarbij het rooken van de vredespijp een groote rol speelt- Vooral in de 17e eeuw heeft het rooken zich met verbazingwekkende snelheid over Europa verspreid. Tabak, die eerst zeer duur was (in 1600 ongeveer kostte een Engelsch ons ongeveer 18 shilling), kwam later steeds meer onder ieders bereik. M^t de verbreiding zijn ook de soorten pijpen tot in een oneindige variatie toegenomen. Wanneer wij nagaan, hoeveel verschillende vormen wij er in ons da- gelijksch leven reeds van kennen,' de meer- schuimen en houten, de Goudsche, de lange Duitsche tot de pijp uit een hazensprong toe, dan kan men zich eenigszins voorstellen, hoe cl-e collectie van een pijp-emverzamelaar a-ls de beer Dunhi'll er wel uit moet zien. Bij zijn boek geeft hij er afbeeldingen van. Oo-k vertelt hij het verhaal van de ontdekking van het Zuid-Europeesche heidewortelhout (Bruijere) waarvan tegenwoordig zooveel pijpen worden gemaakt. Een bewonderaar van Napoleon maakte eens een pelgrimstocht naar Corsica om het huis van den keizer op te zoeken. Hij brak zijn pijp, en een Corsicaansche boeren-meubel- maker sneed een nieuwe voor hem, die hem zoo goed beviel, dat hij van het hout meeriam en de goe.de eigenschappen er van alom be- kend maakte. De toeneming van het tabaks-gebruik is tij- delijk enderbroken geweest in het midden der vorige ceuwj, toen was het rooken alleen ge- oorloofd in 'afzonderlijke rooksalons en nooit in tegenweodigheid van dames, bij wie men zelfs niet verscheen met berookte kleeren. Veel is er van deze gewoonten niet overgebleven, nu vele dames zelf een sigaret niet versmaden, of het zou het goede gebruik moeten zijn om Dr. Froschke lachte. Bij hem kwam geen dief, hoe verlokkend zijn villa ook was. Daar- voor paste Tyras op en dan was er ook met geraffineerde middelen voor gezorgd. Nu nog een kromming van den weg en het smalle pad langs de weide, dan was hij bij de villa, die met haar uitgestrekten parkachti- gen tuin aan het eind van het bosch stond. Plotseling kon hij niet verder. Dwars over het weggetje naar de villa lag een gedaan- te- Een vrouw. In zijde. Eene dame. Haastig bukte dr. Froschke zich naar de gedaante toe. Het licht zijner electrische zaklantaarn vlam- de op. Ja, een dame. Een mooie, heel mooie, nog jonge vrouw in een kostbare avondjapon. Een misdaad? dacht dr. Froschke het eerst. Hoe zou die dame hier anders op den land- weg komen? Hij greep bij het schijnsel van het licht naar de hand der beweginglcoze vrouw. Een smal le hand in een zachten glace handschcen. Hij voelde haar pols. Regelmatig! Vreemd- De oogen der liggende gedaante waren ge- sloten. De lichtstraal gleed over een regelma tig, bijna teer gezicht. Bij het schijnsel van het licht bewogen de oogleden. Even knipten deze. Toen openden zich twee verwonderde, groote oogen. „Wat isWaar ben Een. zwakke stem, toch bijna melodieus. „Mag ik u behulpzaam zijn?" vroeg dr. Froschke en boog zich dieper vcorover. „Als u zoo goed wilt zijn Ik weet niet, wat er met me gebeurd is Daar was ze omhoog. Zij stond nog wat zwak op haar beenen. Dr. Froschke hield haar vast en bemerkte, dat zij beefde. „U beeft, een paar stapjes, dan bent u aan mijn huis. Het is te uwer beschikking tot u weer in orde bent". Een oo?enblik aarzelde zij. Daarna nam zij den haar aangeboden arm en liep langzaam naast den behulpzamen man naar de villa. De kamer van dr. Froschke was helder ver licht. Hij had de vreemde dame op den divan neergelegd en een fauteuil er bij gezet. Nog had hij niet naar de oorzaak van haar aan wezigheid1 bij zijn villa gevraagd. Hij wacht- te. De dame op den divan hield haar oogen gesloten. Klaarblijkelijk was zij nog niet op haar verhaal. Maar daarna bewogen haar lippen zich even. Eerst fluisterend, daarna was het duidelijker, wat zij sprak. „Ik weet nog steeds nietJioe ik in dezen vreemden -toestand komWilt u me niet helpen In dr. Froschke kwam plotseling een leelij- ke verdenking op. Gedwongen, afgebroken vertelde hij de hulpelooze vrouw, die gast recht in zijn kamer genoot, hoe hij haar vond en meenam, naar zijn huis. Opeens waren de oogen wijd open. Ja nu weet ik het weer", stamelde de vreemde vrouw en sloeg de handen voor haar gezicht. Zij snikte ingehouden en kwam slechts langzaam tot bedaren. „Wilt u me niet vertellenKan ik wellicht op de een of andere wijze van dienst zijn?" bood dr. Froschke aan. „Ja, zeker. Ik zal u alles vertellen. Ik heb vertrouwen in u. Maar u moet gedulc met mij hebben. Ik ben nog geheel onder den indruk van het vreeselijke Dr. Froschke haalde een schaal met fruit. Zij nam er wat van. Bijna te haastig voor een dame. „Dank u. Ik ben u heel dankbaar. Ja van mijn huwelijk moet ik u eerst vertellen. Ik ben sedert twee jaar getrouwd. Gedwon gen, weet u. Natuurlijk is mijn huwelijk onge- lukkig geweest. Mijn man begreep me, ik hem niet. Toen besloot hij te scheiden. Maar ons kind was het bezwaar. We wilden het allebei niet missen Haar stem weigerde. Pas na een poosje was zij in staat door te spreken. „Op het laatst wilde ik niet. Liever een ongelukkige dan een gescheiden vrouw. Toen werd mijn man ruw. Hij wilde tot elken prijs van me af. We hadden dag op dag scenes en het leven was voor ons beiden een ramp. Ook gisteren was het zoo. Toen hield ik het niet meer uit. Ik vroeg mijn man, me met het kind naar mijn ouders te brengen. Eerst wilde hij niet. Toen liet hij de auto klaar maken en reed ons zelf De vrouw zweeg. Zij voerde een strijd met zichzelf, daarna stootte ze heftig uit: „lk weet waarpm hij 't zoo gauw goed vond. Hij wilde een misdaad begaan hij wilde zich van mij bevrijden." Dr. Froschke zeide een paar troostende woorden, daar ze opnieuw begon te snikken. De toestand begon hem onaangenaam te wor den. Een ietwat galant avontuur had hij eerst gedachten nu was het een tragedie, die hij te hooren kreeg. „Hce het gegaan is, weet ik nietIk weet alleen, dat ik hier in veiligheid ben. Nu wilt u uw reddingswerk zeker vo-leindigen." Dr. Froschke sprang op. „Met genoegen. Ik zal dadelijk de politie opbellen." De vrouw, weerde verschrikt af. „Dat in geen geval. Geen openlijk schan- daal maken!" „Dan mag ik zeker wel om een auto tele- phoneeren en een kamer voor u in een pension bestellen?" Een beetje 'ongeduld was reeds in zijn stem merkbaar. De vrouw hief afwerend de han op. „Ik zouin dezen toestand onder men schen moeten gaan, onder onverschillige men schen Hemel ik houd dat niet uit!" Dr. Froschke stond hulpeloos, dadeloos. Het werd hem steeds onaangenamer te moede. Flet medelijden met het gepijnigde, treurige schep,- sel verminderde. Scherper dan het in zijn bedoeling lag, zei de hij: „Ik kan u onmogelijk ook vannacht gast- vrijheid verleenen Dr. Froschke streed met zichzelf. Hij hield niet van lastige dingen. Met die vrouw kon onwelko-me last in zijn rustig huis gebracht worden. Het avontuur had geen bekoring meer voor hem, zooals voor een uur, toen hij de teere, wankelende gestalte in zijn kamef leidde. Het was hem nu lastig. E>e klagende stem klonk opnieuw. „En ik zou het zoo aangenaam vinden, als ik hier op den divan den nacht rustig kon doorbrengen Maar daar het niet gaat Ik zal u niet langer lastig vallen Ik ben nu weer in orde Dr. Froschke ging achteruit. Hij wilde haar niet tegenhouden en boog alleen toe- stemmend. „Mag ik u tot de stad1 vergezellen?" stelde hij voor, om niet al te onbeleefd te zijn. „Dank u. Ik wil u geen moeite laten doen. 4 N-een, neen heusch, dank u wel Dr. Froschke bracht haar tot aan de tuin- deur en zij ging in het natkoude weer alleen verder. Dr. Froschke staarde haar na. Hij' zag haar wankelenden gang. Heel vast scheen zq! nog niet op haar beenen te zijn. Hij werd kwaad kwaad op zich zelf, toett hij het zag. Dat was weer zoo echt iets van den preut- schen, oud wordenden vrijgezel, waarvoor hij in de stad bekend was! Hij wilde zijn onhandigheid! goed' maken4 Het was nog niet te laat Met groote sprongen holde hij de gestalte na. die in de duisternis verdwenen was. Hij hi-lde tot den landweg, blootshoofd®, in zijn dunne huisjas. Niets. De vrouw was verdwenen. De vrouw was noch links, noch rechts te zfenii De aarde had haar verzwolgen. Dr. Froschke trachtte zijn geweten te sus- sen. Hij riep nog even. Daarna ging hif naar huis terug. Eigenlijk was hij toch blij, dat hij haar niet meer gezien hadVan zoo'n vrouw had hij geen verstand. En hij hield niet van geco-mpliceerde dingen Hij zat nog lang op met een sigaar eitt maakte eerst kort voor de morgenschemerittg het licht uit. Iederen dag liep hij met groote belangstel- ling de couranten door en zocht rubrieken op, waarin hij anders nooit een blik geworpen. had. Maar wat hij dacht te lezen, vond hij hij niet. Geen berichtjeb racht de hiding, dat een dame uitgeput, doodziek, ja dood, ge vonden was. Zoo werd hij rustiger en sprak zichzelf vrij van een Schuld, die hij meende op zich gela- den te hebben. Op dezelfde wijze als vroeger ging zijn leven voort. Steeds kwam hij pas laat in den avond naar zijn villa, buiten de stad. Het nachtelijk avontuur was spoedig vergeten. Op een avond overhandigde een kennis henS over het tafeltje heen een courant. ,,'t Is al te gek, wat voor tract bedacht wor den Leest u eens!" Dr. Froschke interesseerde zich weinig, toen hij de rubriek ,.Rechtswezen" lasTocli wierp hij een blik in het uitvoerige verslag. Reeds nadat hij eenige regels gelezen had; verdween zijn onverschilligheid en met de grootste belangstelling las hij het lange be richt ten einde. Vroeger dan anders ging hij dien avond weg. Wat hij anders nooit deed, gebeurde dien avond. Hij belde den huisknecht en druk- te hem op het hart voorzichtig te zijn. De tij- den waren zoo bijzonder onveilig. Het was daarom noodig, iederen avond met Tyras random het huis tel oopen en na te kijken of ramen en deuren goed gesloten waren. Maar vooral denk daaraan! breng nooit iemand mee naar huis en laat je niet vermur- wen zelfs niet als men je de aandoenlijk- ste verhalen verteli. Let vooral op vrouwsper- sonen en laat je door niets overbluffen RecMzaken. DE INBRAAK TE RANST BIJ ANTWE RP EN. Gnder zeer bijzondere omstan-dighedcri werd, naar de Telegr. meldt, in Februari 1922 te Ranst bij Antwerpen een belangrijke diefstal gepleegd. Uit d brandkast van Ba ron Gilman d-e Zevein-bcr n werd toen voor ongeveer een half millicr francs aan effecten gestolen. Het merkwaarf ge van het geval was, dat de Baron de effecten slechts e&a nacht onder zich had en de dieven kalmweg den sleutel van de brandkast hadden geno men en daarmede de kast hadden geopend. Daar de verbin-dingen tusschen de Ant- werpsche inbrekers en de Rotterdamsche he- lers bijzonder go-ed waren, kreeg de politie al spoedig h-et vermoeden, dh-t de buit naar de Maasstad was vervoerd. Inderdaad werden vijf a zes wekefi na het plegen van den dief stal eenige der verdwenen effecten aldaar te koop aangeboden. Onmiddellijk daarna echter zijn deze pa pier-en verdwenen. Al -is sindsdien een be- langrijk deel van het gestolen-e in hand-en del justitie, en al gelooft men, dat de rest zich nog te Rotterdam bevindt, van h-et eerste bundeltje -effecten is nooit meer iets gezien of -gehoord. - I In het begin van dit jaar dpken weer en kel e effecten hier ter stede op en de politie speurde, welken weg zij sinds Februari 1922 hadden afgelegd. Er rees toen verden king tegen den 60-jarigen cafehouder J. J. I

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 14