DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Gemeentebegrooting voor 1925, No. 259. Honderd zes en twintigste Jaargang Dit nummer besfaat uit 4 bladen. 1924. AJbonnementsprijs bij voornithetaling per 3 maim den f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsrnimte. Brie yen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Z1TERDAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacfeur: Tj. N. ADEMA. J NOVEMBER IV. De commissie van bijstand voor de Finan cien is altijd bijzonder energiek en ijverig geweest. Dank zij deze Dimmer genoeg te waardee- ren eigenschappen ken zij thans berichten de lijvige boekdeelen, die onze Begrooting en Memorie van toelichting omvatten, in een tweetal vergaderingen te hebben onderzocht en behoudens eenige bescheiden bemerkin- gen volkomen in orde te hebben bevonden. Wie inhoud en omvang van het gemeente- lijk grootboek bekijkt, staat inde/'daad ver- baasd, dat de commissie het' onderzoek naar de juasbheid van al die uitgaven en inkomsten in twee vergaderingen heeft kunnen klaar- spelen en men krijgt onwillekeurig respect voor de oommercieelc en financieele talenten van de raadsleden, die even gemakkelijk in een millioenennota den weg vinden als in hun -eigen zakboekjes waarin inkomsten en uit- gaven van het laatste maandsaiaris staan opgeteekend. Evenwel merkt de commissie bescheiden op, dat haar onderzoek zich in hoofdzaak langs de hcofdlijnen heeft bewogen. De leden behouden zich de vrijheid voor om bij de verdere begrootingsbesprekingen hun zienswijze met betrekking tot sommige pos- ten nader kenbaar te maken en als bewijs, dat men zich in de commissie-vergaderingen niet bepaald heeft tot he; toasten op het onover- troffen financieel beleid van het college en het onder geestdriftig gejuich cp de schou- ders ronddragen van onzen wethouder van Financien, wordt nog mede gedeeld, dat uit de omstandigheid, dat in dit rapport kort- heidshalve telkens van de commissie wordt gesproken niet mag worden afgeleid, dat alle leden met het uit te brengen advies hebben ingestemd. Wat niets anders beteekent dan dat het een feit is, dat niet alle 'eden met het thans uit- gebrachte advies accoord gaan en dat later wel zal blij'ken, dat sommige adviseurs er heel anders over denken dan thans in den aanbie- dingsbrief tot uiting is gekomen. Inmiddels wordt kortheidshalve van de zienswijze van de commissie gesprcken. En die commissie heeft zich bepaald tot enkele korte opmerlcingen die eigenlijk meer critiek inhouden dan wel duidelijk aangeven cp welke wijze de commissie verbeteringen wenscht aangebracht te zien. Zoo vefklaart de heer A. F. Thomsen als vcorzitter van de commissie voor de Finan cien aan den heer A. F. Thomsen in diens kwaliteit van wethouder der gemeente A'lk- maar, dat eerstgenoemde het juist vindt, dat laatstgenoemde voor 1925 ook de zoogenaam- de imprcductieve bedrijven met een bijdrage in de algemeene bestuusloosten wil belasten. De vraag in boeverre dit voldoende is en of het ook aanbeveling verdient de best'uurs- kosten ook voor een evenredig deel op de ove- rige hoofdstukken der begrooting cm te slaan, dioor b.v. de salarissm van het perso- neel der 3e secretarie-afdeeling over de on- derwijsparagi'afen te verdeelen, laat de com missie liefst onbeantwoord. Voor een bepaald advies heeft de commis sie bij het bestudeeren van de hoofdlijnen der begrooting blijkbaar geen tijd kunnen vinden en aan B. en W. wordt daarom vriendelijk verzocht het denkbeeld in cvenveging te ne- men en het voortaan toe te passen als het bun geschikt lijkt. Burg, en Weth. hebben natuurlijk dadehjk gevoeld, dat de kwestie niet urgent is en be- foven bij de samenstelling van de begroo ting voor 1926 een en ander te zullen na- gaan en overwegen. Dat heeft vooreerst den tijd nog. De financieele commissie heeft geen bewon- Sering voor het hier geldende s.elsel van subsidieering van vereenigingen en instellm- gen. Dit behoeft natuurlijk ook met en waar Burg en Weth. niet zulke toeginnelingen meer zijn, dat zifnog bewendering voor hun daden verwachten, zouden zij bovenstaande opmerking der commissie voor kenni&geving kunnen aannemen, als niet tevens bleek, dat de commissie het beleid van het college in deze kwestie eigenlijk pertinent afkeurt. Zij meent, dat het niet goed is er slechts 6en maatstaf op na te houden, namelijk de belangstelling van derden, uitgedrukt in de contributien. Zoo geniet zegt de commis- sje b.v. een vereeniging als Alcmaria V V V aan wier lidmaatschap genot is verbonden, naar denzelfden regel steun als vereenigingen met een liefdadig doel. Zonder dadelijk in staat te zijn een betere regeling uit te denken, meent de commissie toch te moeten verzoeken een herziening van het geldende stelsel ter hand te neinen. Zij bepaalt zich dus weer tot critiek en laat het aan Burg, en Weth. over een meuwe regeling uit te vinden. Nu is de subsidie-regeling inderdaad niet gemakkelijk en dat het tlians geldende stelsel o. i. niet het juiste is, hebben wij reeds meer- dere jaren gepoogd aannemelijk te maken. Zooals de toesland nu js bedoelt de ge- meente-subsidie een aansporing te zijn tot verhooging der particuliere bijdragep. Hoe meer publieke belangstelling en hoe hoogere particuliere bijdragen, des te grooter de ge- meentelijke subsidie. Daarin schuilt ongetwijfeld een goede ge- dachte, want zij zal elk vereenigingsbestuur lot de grcotst mogelijke actie ter vermeerde- ring van de inkomsten prik'kelen. En blijven desondanks de particuliere bij dragen beneden het vriespunt der publieke belangstelling, welnu aldus redeneeren Burg, en Weth. dan is dat't beste bewijs, dat de vereeniging weinig of geen toestaans- recht heeft en zal de gemeente goed doen daarvoor geen gelden uit de gemeentelijke schatkist beschikbaar te stellen. Stel, dat de een of andere philantrope het in haar hoofd krijgt een vereeniging op te richten vcor het breien van wollen ender- broekjes voor negerkinderen uit de Congo of voor het houden van een fancy fair ten bate van de slachtoffeis der norlogswinstbelas- ting; dan is het bsgrijpelijk, dat men daar voor in enze goede gem. ,ie niet geestdriftig gestemd is en de particuliere bijdragen heel gering zullen zijn. Burg, en Weth. hebben dan alle reden te veronders'iellen, dat de instelling geen be- staansrecht heeft en de gemeentelijke subsi die dus niet verleend kan worden. Maar er zijn andere vereenigingen welker nut niet zuiver naar den steun van particu liere zijde kan worden afgemeten. Er zijn zeer nuttige instellingen, welke in haar leden en donateurs den ierugslag der algemeene malaise ondervinden, of welker nut helaas nog niet algemeen erkend of vol doende gewaardeerd wordt. Zij vinden dan plotseling even weinig waar- deering van de cverheid, die toch in haar fi- nancieelen steun meer dan ieder particulier den moreelen plicht heeft het algemeen wel- zijn te behartigen. En het gevolg is, dat het goede dat zich baan breekt weer verdwijnt voor het gelegen- heid heeft»tet ontwikkeling en algemeene waardeering te kornen. Stel dat door overlijden of verandering van woonplaafs of 'b.v. door het bedanken van ccntribuanien wegens persoonlijke anti- pathie tegen een of meer op den voorgrond tredende bestuursleden, een nuttige instelling plotseling een belangrijk bedrag aan parti culiere bijdragen derft, dan wdrdt dit ver- lies onmiddellijk dubbel gevoeld doordat ook de gemeen e eenzelfde bedrag van haar subsidie inkort. En wanneer de een of andere voorstander een belangrijk legaat schen'kt, ziet de geluk- kige instelling plctse'ing zonder noodzaak ook haar gemeentelijk subsidie met een even- groot bedrag verhoogd. Daardoor ontbreekt elke stabiliteit in de geldmiddelen en staat iedere vereeniging ten alien tijde aan groote verrassingen en teleur- stelling blcot, wat niet anders dan een na- deeligen invloed op de normale functionnee- ring van menige sociale instelling kan heb- Het is duidelijk, dat voor subsidieering .geen algemeene regel te treffen is maar dat bij subsidie-aanvraag het algemeen nut en in verband daarmede de financieele toestand van elke aanvragende instelling of vereeni ging afzonderlijk beoordeeld moeten worden. Dit nu hebben Burg, en Weth. geruimen tijd niet willen erkennen en slechts noodge- dwongen slaan zij thans schoorvoetend den weg in welke de commissie hen aangewezen heeft of liever welke de commissie blijtebaar cok geen tijd of zin gehad heeft om als de eenig juiste te erkennen. De tegenwotfrdige wijze van subsidieering aldus Burg, en Weth. behoeft niet tot gevolg te hebben, dat er slechts een maat staf wordt aangelegd. Integendeel zoo vervolgt het college het lijkt ons denkbaar, dat de verhoudmg van de ccntributies tot d'e gemeentelijke bij drage bij de eene vereeniging een geheel an dere is dan bij de andere. Een bepaalde verbouding, hoe dan ook ge- regeld, dient er, naar't het college voorkomt, tusschen de opbrengst der contributien en het gemeentelijk subsidie te bestaan opdat het particuliere initiatief op de gewenschte wijze worde geprikkeld in verband daarmede zullen Burg, en Weth. gaarne een regeling samenstellen waarin het verhoudingscijter voor elke vereeniging of categoric van vereenigingen is vastgelegd Wij gelooven dat bovenstaande verzeke- ring in wezen niets anders dan een gecamou- fleerde terugtocht van het college beteekent. Wanneer elke vereeniging haar verhou- dingscijfer krijgt beteekent dit in de prachjk, dat het maatschappelijk nut in verband met den finaneieelen toesland van elke vereeniging apart bekeken en afzonderlijk beoordeeld zal worden. Of eeif categoric van vereenigingen bij het vaststellen van een verhoudingscijfer over een zelfde kam geschoren kan worden, lijkt ons zeer twijMachtig. Het bepalen van dit verh-ou'dingscijier zal nog de eenige band met het thans gevolgde stelsel van subsidieering vormen. Het zal hoewel in verzwakte mate de grootte der gemeentelijke subsidies in de toekomst nog steeds imn den paiticulicren steun afhankelijk maken en daarom ook zij het eveneens in verzwakte mate de fou fen van het thans gevolgde stelsel laten voortduren. Het heeft de aandacht der commissie ge- trokken dat men elders successievelijk de Huurcommissies opheft en zij vraagt hoe Burg, en Weth. er over denken ook de Alk- maarsche Huurcommissie in den grafkelder der crisisinstellingen bij te zetten. Burg, en Weth. hebben geantwoord aan de ter dood veroordeelde commissie zelf ge- vraagd te hebben hoe •zij er over dacht om 1 Januari a.s. geexecuteerd te worden. Het hierop ontvangen antwoord is nog niet bekend maar we hebben zoo'n flauw vermoe- den, dat de commissie zich nog wel eenigen tijd onmisbaar zal verklaren. Inmiddels heeft ook de regeering de aan dacht der gemeentebesturen op deze aange- legenheid gevestigd en zal het niet lang meer duren of Burg, en Weth. zullen de Huurcom missie plechtig ontbinden met dank aan de leden voor de zeer vele en gewichtige diensten de stad en hare bewoners in bijzonder moei- lij'ke omstandigheden bewezen. De financieele commissie heeft Burg, en Weth. verzocht het gerutht te onderzoeken cf de regeering de tegen October aangekondig- de verlrfging van 5 niet op de jaarwedden van Riiksambtenaren, leeraren en onderwij- zers zal toepassen. Burg, en Weth. hebben geantwoord,. dat de juistheid van het gerucht hun niet bekend is, maar dat zij het ook niet van belang acli- ten omdat h. i. met 1 Januari a.s. een her ziening van het bezoldigingsbesluit in wor king zal treden. De thans bekend geworden bijzonderheden maken het verder afgaan op geruchten niet langer noodzakelijk. Waarom zoo vraagt de commissie is thans voor het onderhoud van elke lagere school 7 CO uitgetrokken tegen 600 in 1924? Omdat zeggen Burg, en Weth. tel kens blijkt dat 1 600 niet voldoende is. Het antwoord is wel heel eenvou'dig en het is begrijpelijk dat de financieele commissie er toch nog wel wat meer van wil weten. Burg, en Weth. hebben dan ook toegezegd nadere gegevens voor de coilimissie ter inza- ge te zullen leggen. Dank zij het feit, dat elk der 1628 leerlinr gen van de openbare scholen hier ter stede de gemeente in 1922 de somma van 23 ge- kost heeft, moet thans in verband met art. 101 der L. O.-wet aan de bijzondere lage re scholen een totaal bedrag van 38.525 worden uitgekeerd. Door de veel geprezen gelijkstelling op on derwijsgebied moet de gemeente elke te hooge uitgaaf dubbel .betalen en omdat gedeelde be- zuinigmg hier dubbele bezuiniging beteekent drukt de financieele commissie Burg, en Weth. ernstig op het hart eens in andere ge- meenten na te gaan of d'e gemiddeld'e kosten per schoolkind hier misschien ook te hoog zijn. Burg, en Weth. hebben beloofd op onder zoek te zullen uitgaan en zullen in de huis- houdboekjes van andere gemeenten nakijken of op het geestelijk voedsel van onze jeugd al dan niet bezuinigd zal kunnen worden. De financieele commissie is allesbehalve verrukt over de op het subsidie aan het Bur- gerlijk Armbestuur toe^epaste belangrijke korting. Het is gemakkelijker voor Burg, en Weth. die subsidie te vermindoren dan voor het armbestuur om na die vermindering rond te komen. De commissie vraagt wel een beetje naif hoe het armbestuur er zelf over denkt. Zij verwacht blijkbaar niet dat dit de verlaging geestdriftig zal toejuichen en is bang dat de verlaagde subsidie toch suppletoir overschre- den zal worden, wat met het oog op de ver- rassende mededeelingen van den voorzitter- in de jongste raadszitting allesbehalve onwaar. S'chijnlijk kan genoemd worden. De commissie wil graag weten waarop het B. A. bij de verlaagde subsidie denkt te kun nen bezuinigen en Burg, en Weth. hebben alle verdere vragen ontweken door eenvoudig mee te deelen, dat er nog altijd overleg tus schen het college en de instelling gepleegd wordt. Erg hard schijnt dat overleg anders met op te schieten. Het blijkt dat Burg, en Weth. er zoo vast op gerekend hebben, dat de Raad heel enihou- siast de voorgestelde leening van 5000 voor de stadstram zou toestaan, dat daar al vast 6 rente op de inkomsten der gemeente voor geboekt ziin. Zij blijken vergeten, dat het kapitaal mm- mer verstrekt is en de stadstram het benoo- digde reeds van particuliere zijde heeft ver- kregen. Evenwel erkennen Burg, en Weth. heel dee- moedig hun vergissing en beloven er bij de nota van wij'ziging rek'ening mee te zullen houden. Het overkg over de voorgestelde verlaging van de opbrengst der opcenten op de perso- neele belasting is al heel eenvoudig in zijn werk gegaan. De commissie deelt eenvoudig mede geen advies te hebben kunnen same:; stellen en Burg, en Weth. vinden het blijkbaar niet noo- dig haar op het bericht van die negatieve werkzaamheid nog eenig antwoord te doen toekomen. De financieele commissie meent, dat bij de bepaling van de huur met de tegenwoordige waarde van den grond van het sportpark re- kening gehouaen moet worden en zag daar om de gevorderde huur van 4400 ten be- hoeve van het grondbedrij.f gaarne terug ge- bracht tot een bedrag van 3000. De meerderheid van het college meent, dat de huur van het sportpark moet worden be- schouwd in samenhang met de verplichtinigen die het bezi't van den grond aan het grondbe- drijf oplegt en welke dit bedrijf geacht moet worden ten behoeve van het Sportpark op zich te hebben genomen. Zij hand'haven daarom den huurprijs van 4400 wat o. i. te betreuren is. Een stiefmoederlijke behandeling van het sportpark maakt het deze nuttige en voor de volksgezondheid onontbeerlijke inrichting steeds moeilijker bij een blijvend exploitatie- tekort haar bestaansrecht te bewijzen. Het ligt in de lijn van het blijkbaar vluch- tige onderzoek der financieele commissie, dat zij erkent dat de omstandigheid dat de post voor onvoorzien slechts voor een bedrag van f 7725.27 is uitgetrokken, niet de vaststel- ling van een advies tengevolge kon hebben. Burg, en Weth. antwoorden eenvoudig, dat zij zich voorstellen dezen post bij de eerlang in te dienen nota van wijziging nader te re gelen. Daarmee is het vragen- en antwoordenspel over de begrooting afgeloopen en het komt ons voor, dat het onderzoek en de daarmee gepaard gaande critiek der financieele com missie ditmaal bijzonder oppervlakkiig ge weest zijn. In een volgend artikel zullen wij diverse begrootingsposten nog aan een nadere be- schouwing onderwerpen. Buitenland. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMER1KA. Van verschil'lende zijden komien uit de Ver- eenigde Staten berichten, die er op wijzen dat de politieke toestand in de laatste dagen zoo belangrijk ten gunste van Coolidge is gewij- zigd, dat hij waarschijnlijk de volstrekte meer derheid zal verkrijgen. Indien dit het geval is zal de benoeming van den president en van den vice-president, tegen de aanvankelijke veTwachting in, reeds 4 November kunnen plaats hebben. Indien Coolidge geen abso lute meerderheid zou verkrijgen, danzou n.l. de benoeming door het Huis van Afge- vaardigden en door den Senaat moeten pl'aats hebben, hetgeen niet alleen verechei- dene maanden vertraging zou mee brengen, maar ook een onzekere kans zou opleveren met het oog op de samenstelling van het Huis van Afgevaatdigden en vooral van den Senaat, waar de republikeinen, sedert de oppesifie van La Follette, geen nominale meerderheid meer hebben. EEN NIEUW BOEK VAN VON TIRPITZ. Het tweede deel van von Tirpitz' gedenk- schriften zal nu spoedig verschiinen. De Times deelt reeds eenige bijzonderheden me d'e uit dit geschrift. Over de vlootagitatie van 1909 schrijft Tir^ pitz „Onder lord Fisher had de Engelsche ad- miraliteit beweerd dat Duitschland meer slagschepen bouwde waarheid strookte. Aan het Engelsche volk werd de onzin opgedischt dat deze bouw in het ge- heim geschiedde. Die praatjes beoogden den En'gelschen- belastingbetaler in zijn zak te doen tasten om de verzonnen „geheime plan- nen" van Duitschland te beantwoorden. Eerst toen dat doel bereikt was en de radica- len hun toesiemming hadden gegeven tot een groote vlootuitbreiding, die alle verwachtin- gen overtrof, werden de onjuiste cijfers her- roepen. Ongelukkigerwijze hadden de praat jes toen hun kwade uitwerking reeds gedaan en het zaad gestrooid voor verwijdering en spanning tusschen de twee volken. Met zi]U eigenaardig cynisme erkende admiraal Fisher openlijk tegenover den Duitschen mi- litairen attache te Londen het oogmerk van deze campagne". In ditzelfde jaar ging Lloyd George naar Duitschland om den toedtand aldaar te lee- ren kennen. De liberale staatsman geloofce in dien tijd niet aan het bestaan van Duit- sche aanvalsplannen tegen Engeland en meende dan ook dat een verhouding van o tot 2 van de Engelsche vloot tot de Duitsche voldoende was. Hij zou graag over dit alles ook met von Billow gesproken hebben, maar deze laatste meende den Engelschen opposi tieman niet te moeten ontvangen. Von Tirpitz'betreurt dit: „Een prachtige kans van historische beteekenis werd zoo- doende verwaarloosd" zegt hij. Toen later de bovengemelde vlootcampagne in Engeland begon, werd de kanselier blijkbaar zenuwach- tig en wilde hij de opwinding onder het En gelsche volk bedaren door een vertraging van den Duitschen vlootbouw. Daar was von Tir pitz echter niet voor te vinden. Hij had Lloyd George's voorstel wann aanbevolen en's kei- zers bezwaren er tegen weten te overwinnen, maar toen von Biilow het had geketst voelde hij niets voor wijziging in het vloatprogram, die in Engeland slechts den indruk van vrees zouden maken. Z.i. was alleen iets goeds te bereiken door een afspraak over de sterkte van de wederzijdsche vloten. Toen von Biilow aftrad en Bethmann rijkskanselier werd, beval Tirpitz hem dade lijk het voorstel van Lloyd George aan, dat ook sir Edward Grey in het begin van 1911 in overweging gaf. Maar Bethmann liet die wenken ongebruikt voorbijgaan. Hij zocht naar andere middelen om een toenadering tot Engeland te bewerken, doch slaagde er niet in ze te vinden en verzuimde den eenigeni weg, die tot het doel kon leiden, in te slaan. Toen von Kiderlen Wachter op 1 Juli 1911! met zijn overijlden stap (het incident van Agadir) kwam, was elke kans op een verger lijk verkeken. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP. Uit Martinez (Californie) wordit gemeld^ dat twaalf personen worden vermist en twin* tig personen zijn gewend tengevolge van een ontpiloffing aan boord van het tank- schip „Alden Anderson". Twintig personen! wisten zich zwemmende te redden. De schade, welke aan het schip is toege? jracht wordt geraamd op een hall millioen pond sterling. t> DE COMMUN1STISCHE WOELINGEN, Uit Rome wordt gemeld, dat van de 1326 communisten, die te Florence terecht hebben gestaan betrckken bij den massamoord op de 'ascisten te Ampoli op 1 Maart 1922, zes en dertig man werden vrijgesproken en 96 veroordeeld tot verschil'lende gevangenisstrnf- :en. NAAR ONTWAPENINGT De Finsche regeering heeft ter financier ring van de weerkracht een aantal voorstel* lingen ingediend om de militaire salarissen te verhoogen benevens die van de officieren. DE MOHAMMEDAANSCHE VLUCHTELINGEN. Een officieus bericht, te Athene ontvangefl, meldt, dat de Turksche autoriteiten te Kon- stantinopel order hebben gegeven alle huizeffi, die aan afwezige Griekcn benooren, door Moi-. hammedansche vluchtelingen te doen bezetten. 't Is wel gemakkelijk om menschen te laten; wonen in huizen die men eerst met geweld heeft doen ontruimen WOESTE TOONEELEN TE DUBLIN Woeste tooneelen hebben zich afgespeeld op het kerkhof van Dublin, toen de lijken van de 17 mannen, die geexecuteerd waren, na aan de bloedverwanten overgegeven te zijn!, ter aarde werden besteld. Nadat eenige rede- voeringen waren gehouden, vuurden twaalf man driemaal. Troepen naderden op de scho-. ten. De menigte vlnchtte. Verscheideae vrou- wen werden ander den voet geloopen. Een persoan werd gearresteerd. Hierop volgde een scherp vuur tusschen republikeinen en1 Vrijstaattroepen. Talrijke personen werden daama gearresteerd. t „P ARLE'MENT A IRE" TOE STANDEN1 IN JOEGO-SLAVIe. Drie leden van het vroegere radicale 1^ binet-Pasjits, n.l. Markovits, Jankovits ep Kojits, die door de democratische en kroatt- sche partijen beschuldigd werden van cor- ruptie en verduistering van staatsgelden, staan reeds drie weken onder regeeringscorb tro'le. In een verklanng van de radicale paraf worden de beschuldigde oud-ministers met verdedigd, doch de verklaring bevat de te- genbeschuldi^ing dat de democratische mi nisters eveneens „dieven" zijn en voorname* lijk de ministers van financien dr. Spake, voor het verkeerswezen Susnik, van ondtep- wijs Koroshez-en van buitenlandsche zaken, Marinkovit. Een strong jnridisch onderzoek wordt geeischt. De radicalen beschuldigen de democratische leiders van verduistering van de Duitsche sehadevergoedingsbetalingen en tevens van verduistering uit de Amerikaan- sche fondsen voor het rcconstructiewerk van Servie. f HET A.S. CONSERVAT1EVE KABTNETj IN ENGELAND. J Nauwelijks is de uitslag van dte Engelschfe verkiezing bekend en onbekend was nog of MacDonald onmiddellijk dan wel pas over een paar weken zou aftreden, of men heeft reeds een lijstje van de nieuwe ministers be- dacht. Daarop komen de volgende namen voor; t Baldwin, Premier; Austen Chamberlain, Minister van Buitenlandsche Zaken; Sir Ro bert Home, Kanselier van de Schatkist; Win ston Churchill, Minister van Kolonien; Bir kenhead, Lord Kanselier; Sir Douglas Hogg, Attorney General en Lord Derby, Minister van Oorlog of Marine. DE ZEPPELIN-WERF TE FRIEDRICHS- HAFEN. Door den gelukkigen tocht van de Z R. Ill naar Amerika en het vertrek van een aantal geschoolde Duitsche Zeppelin-bouwers, even eens naar de Vereenigde Staten, is de kwes tie, wat er met de Zeppelin-werf te Friedrichs hafen gebeuren zal, weer acuut geworden. Naar de Berlijnsche correspondent van de Tel. verneemt, staat de Duitsche regeering op het volgende standpunt: de eisch, dat de groote luchtvaartloods te Friedrichshafen afgebroken moet worden, is gebaseerd op am tikel 202 van het vevdrag van Versailles. Dit ALKMAARSCHG CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1