Alkmaarsche Gourant De Kluizenaar van Far-End. N.V. Boek- en Han- delsdrukkerij voorh. Harms. Coster Zn. Zaterdag 1 November FEUILLETON. Mo. 9S9 1924 Honderd Zes en Twlnflgsfe Jaargang. Stadsnieuws NA DE MISLUKTE POGING TOT FUSIE VAN KANTOORBEDIENDEN- VEREENIGINGEN. Gelijk men zich herinnert, heeft de bond van handtels- en kantoorbedienden „Mercu- rius" de fusie afgewezen met den „Algemee- nen Bond". Deze laatste zoekt nu tot het be- oogde doel te komen door het tot zich trekken van de leden van „Mercurius" en 051 nu de collega's van de wenschelijkheid van eenheid onder de kantoorbedienden te overtuigen, had de aid. Alkmaar van den „Algemeene" gis- teravond een openbare vergadering uitge- schreven met als sprekers de heeren G. J. yan der Linden uit Leiden, ex-bestuurder van „Mercurius", en H. J. Meijer uit Amsterdam, bestuurder van den „Algemeene". De belang- stelling was echter zeer geriog. De voorzitter van genoemde afdeeling, de heer J. Burger, betreurde de geringe op- komst, die z. i. aantoont, dat de kantoorbe dienden nog steeds hunne plaats niet besef- fen. Daarna ging hij de aanleiding tot het bijeenroepen der vergadering na: de afwij- jring der fusie met „Mercurius" door dien bond. Spr. merkte op, dat het geen strijd tegen dien bond betreft, maar dat het een strijd is tusschen de vooruitstrevende en conservatie- ye elementen, die nog staan op het oude standpunt van Mercurius van 1882. Spr. schetste dan het uittreden van vele Mercurianen, waarop stellig nog velen zullen yolgen. Want als „Mercurius" in haar ouden yorm blijft bestaan, zal over eenigen tijd in bare gelederen toch weer de gisting ont- staan tusschen de vooruitstrevenden en be- Jhoudzuchtigen met als resultaat het uittreden yan eerstgenoemden. De heer vanderLfnden kreeg hiema bet woord. Hij wees allereerst op het verband yan het heden met het verleden en schetste hoe vroeger tusschen werkgever en werkne- mer een geest van liefde en rechtvaardigheid ,beerschte. Later werd het den arbeiders dui- iddijk, dat zij zich hadden te organiseeren, Bis zij eenigen invloed wilden hebben en be- bouden op ham werk en hun economische po- "sitie. De kantoorbedienden zagen dit nog niet zoo gauw in en de bond „Mercurius", opge- richt in 1882, beteekende, naar spr. uiteen- 'zette, niet veel en bepaalde zich tot het schrij- yen zoo nu en dan van een verzoek aan den yerkgever. In 1905 werd het anders, er kwam wrij- ving in de gelederen van Mercurius" De yooruitstrevenden wilden in'de statuten zien uitgesproken, dat de kantoorbedienden zich hebben te stellen tegenover de patroons. Deze strijd mislukte aanvankelijk en leidde tot de oprichting van den „Algemeenen Bond", i Hierop schetste spr. het klimmend succes yan het streven der vooruitstrevenden van Mercurius" inzake het productiesysteem. Tijd ens en in de dagen na den oorlog won idie beweging meer en meer veld en het eind- resultaat was, dat in het voorjaar 1924 de bondsvergadering opdracht gaf vereeniging te zoeken met den anderen niet-cbnfessionuee- len bond. Spr. ging na wat er in dezen ge- beurde en hoe de voorloopige plannen in een yergevorderd stadium kwamen, hoe verschil- lende tegenstanders daartegen ageerden en \yelk succes zij daarmee hadden. Daarbij merkte spd. op, dat niet altijd de gevolgde weg fair was. Het aantal der tegenstanders ivormde een minderheid van 'hen, die getoond hadden iets voor het vereenigingsleven te ge- yoelen. Het groote aantal der onverschilligen Iuis- terde echter maar al te gaarne naar hunne stem, die afwees een fusie met den „Algemee- nen Bond", deel uitmakend van het N. V. V., dat op zijn beurt weer de groote politieke par tijen, waarin de arbeiders zijn georganiseerd, achter zich heeft. Ten slotte hebben deze te genstanders het pleit gewonnen met naar spr. aangaf verschi'llende kleine middelen. De bond „Mercurius" wees de fusie af en dat keurde spr. af als iets, dat is tegen het be lang der kantoorbedienden. De vooruitstre venden in dien bond dienen daarom, naar spr. meende, diens gelederen te verlaten en over te gaan naar den „Algemeenen Bond". Dat „Mercurius" er financieel niet best voorstaat, toonde spr. aan met te wijzen op de groote tekorten op' versc'hillende barer iu- stellingen over 1923. In „Mercurius" is een ander geluid waar te nemen dan m-en in een vakvereeniging mocht verwachten. De mannen, die in 1914 niet meer kouden optornen tegen de vooruit strevenden, nemen thans weer de leiding. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 72) 1 Een vreemd gevoel scheen Andrey's hart te besluipen, toen zij den strengen blifc van de mooie, raadselachtige oogen opving. Waar- van was Elisabeth van plan een „verklaring" aan Sara te geven lets in verband met Garth Trent natuuri'ijk en het was onmogelijk, an aanmerking genomen de bonding van Eli sabeth, dat het iets anders kon zijn dan tot zijn nadeel. „Wanneer een verklaring vermeden kan worden, mevrouw Durward", zei ze op koelen toon, „denk ik, dat dat heel wat beter zou zijn.' Hoe minder gezegd, hoe eerder bijge- legd, weet u", voegde zij er bij;, haar strak aanziende. De 'beide vrouwen, plotseling aehtetdtochtig jegens elkaar, gaven elkaar de hand tot af- scheid, en Elisabeth ging terug door het bosch, terwijl Andrey haar gasten, die zij in den steek had gelaten, weer opzocht en all1 haar best deed een middag, die een miduk- king dreigde te worden, tenmiinste nog tot een dragelijk succes te maken. Door onein- dig veel tact en met de prettige hulp van Miles Herrick, slaagde zij erin en het mee- rendeel van de gastea amuseerden zich uit- gtekend. - - 3pf." gfspfe den artikeltje In het jongste nom- mer van het orgaan van Mercurius", waar in gezegd werd, dat die bond na het uittreden der vooruitstrevenden was geworden een bond met een zeker cachet, omdat nu „de roo- den" er uitw aren. Ondanks alle tegenwerking, tot dusver in zake fusie ondervonden, geloofde spr toch, dat het mogelijk is alle niet-confessionneele kantoorbedienden in een bond te vereenigen, en die bond zal dan moeten zijn de „Alge- meene". Tot het toetreden tot dezen bond wekte spr. krachtig op. De heer Meijer, hiema het woord1 krij- gende, ging in het kort de z. i. eertijds patri archate v^rhouding tusschen werkgever en werknemer na en kwam daarna tot de later ontstane toestanden, waarbij de werkgever niet anders beoogde dan het zooveel mogelijk rendabel maken van het hem voor zijn zaak ter besehikking staande geld. Daarbij kreeg men de specialiseering van de versehillende werkzaamheden in de bedfijven, die oorzaak werden van het ontstaan van een minder alge- mcen ontwikkelde klasse van kantoorbedien den. Dit leidde er toe, dat er steeds meer lief- hebbers kwamen voor een plaats op de kanto- ren, de verproletariseering van den stand der kantoorbedienden, gelijk spr. hpt uitdrukte. Een en ander leidde tot de oprichting van „Mercurius" en spr. wilde de mannen, die daaraan meewerkten, geen lof onthouden en erkende ook, dat door dien bond veel goed werk is verricht. Een verwijt aan „Mercurius" is, da/t hij de bakens niet verzette toen het ge- tij verliep, hij ging niet met zijn tijd mee. In den loop der jaren is duidelijk gewor den, dat de kantoorbediende van dien lateral tijd economisch niet hooger staat dan de handarbeider. De oorlog heeft gemaakt, dat ook onder de kantoorbedienden de eisch luider klkikt tot het mee bepaten van de productie- en distributie- wijze. De „Algemeene Bond" propageerde deze idee in het belang van het algemeen en gaat daarom bij de conservatieven voor "„rood" door. Spr. schetste hierop, hoe de fusie-voorstel- len aanvankelijk door „Mercurius" werden ontvaingen, maar hoe genoemde bond deson- danks toch een strijdorganisatie werd Gezien dit feit, had spr. gehoopt, dat in den jongsten tijd de fusie een feit had kunnen worden, die door den ,,AIgemeenen Bond" zoo ernstig werd nagejaagd, dat van die zijde verschillen de belangrijke concessies werden gedaan. Wat nu? vroeg spr. Moest men maar weer wachten tot tijd en wijle de tegenstemmers uit „Merucurius" ook beginnen te voelen voor fusie? Neen, men moest pogen de voorstanders te brengen tot den „Algemeenen! Bond" en spr. begroette alien, die „Mercurius" verlie- ten, met groote blijdschap. Thans zijm er in Amsterdam al ruim 1200. Afkeurend sprak de heer Meijer over de po- gingen door Mercurius" gedaan om dien uit- tocht tegen te houden door middel van be- dreigingen of beloften. De „Algemeene Bond" is de ecnig werkelijk neutrale bond voor kantoorbedienden, betoog- de spr., omdat hij plaats biedt aan. alien, ter wijl „Mercurius" alle zoogenaamde ,,rooden" eigenlijk buiten sluit. Hierna ging spr. na hoe otijuist het is te meenen, dat gestreefd wordt naar bondgenoot- schap met politieke partijen. Samenwerking in dezen wordt slechts in zooverre gezocht, als die partijen leuzen hebben die in het belang zijn van de kantoorbedienden. Elke politieke parti}, die onze belangen behartigt, heeft on- zen steun, zei spr., om het even of het de S. D. A. P is of de Vrijheidsbond of welke andere ook. Na de kwestie van de zelfstandigheid der afdeelingen te hebben aangestipt en na te hebben gewezen op de bedoelingen van. het N._ V. V. om deze organisatie te splitsen in drie gi-oote vakgroepen, waarna voor toetre- ding bij niemand nog bezwaar kan bestaan, kwam spr. op de contributie van den „Alge- meenen Bond", die door hem dfe laagste werd genoemd van alle bij het N. V. V. aangesloten vereenigingen, gelijk hij door eenige eijfers aantoonde. Spr. besloot met te zeggen, dat alle han- dels- en kantoorbedienden, die willen: strijden voor hun werkelijk belang voor het heden en de toekomst, lid behooren te worden- van den „Algemeenen Bend". Van de gelegenheid tot debatteeren of het stellen van vragen werd door niemand ge- bruik gemaakt. In zijn slotwoord sprak de heer Burger als zijne meening uit, dat voor de kantoorbedien den de keus niet moeilijk kan zijn aan de eene zijde de oude dame Mercurius" en aan den anderen kant de jeugdige ai krachtige ,,Algemeene Bond", die bovendien achter zich heeft het machtige Ned. Vakverbond, waarmee alle werkgevers terdege rekening moeten hou den en die als geen andere organisatie kan voorkomen het uitbreken van de meest ernsti- Alleen Sara had het gevoel, dat een scha- duw eiigens uit een verborgen hoek was te voorschijn gekomen en voor haar uit ging op haar pad, terwijl Miles en Andrey, die met de helderziendheid van goede vrienden de schaduw zagen, vervuld waren van bezorgd- heid voor de vrouw. die zii beiden hadden leeren liefhebben. HOOFDSTUK XXVI. Een nachtelijke bezoekster. Judson liep de vestibule van Far End door, opende de voordeur en tuurd'e in angstige spanning naar buiten in den maanverliditen nacht, al voor dfe derde maal dien avond. NoCh hij, noch zijn vrouw konden gissen, wat er met hun meester aan de hand was. Hij was weggegaan, dat wist zij, met het plan een picnic in het Haven Bosch bij te wonen, maar hij had geen order gegeven, dat het diner later moest zijn dan gewoonlijk, en nu was van het keurige midd'agmaal, dat juf- frouw Judson voor haar tamelij-k veeleischen- den meester had klaargemaakt, alle heerlijk- heid af, nu het al minsten-s twee uur in den oven was, „warm gehouden". „Komt hij nog niet?" vroeg jnfrouw Jud son, toen haar ega in de keufen terugkwam. Hij schudde het hoofd. „Geen spoor te zien", antwoordde hij kort. Tien minuten later ging de huisdeur open en werd met een bons weer dichtgeslagen. Judson haaste zich naar boven om te vragen, ge conflieten Op het aoen van de eenig mo gelijk goede keuze: aansluiting bij den „A1- gemeenen Bond", om strijdbaar te blijven in den strijd) voor de economische belangen, drong spr. met klem aan. NUT VAN 'T ALGEMEEN. Het jaarverslag 1 Juli 1923 tot 30 Ju- ni 1924) van het Departement Alkmaar der Maatschappij. tot Nut van't Algemeen, luidt als volgt: Op 1 Juli 1923 bestond het Bestuur van het Depastement Alkmaar der Mij. tot Nut van't Algemeen uit de heeren Ds. H. Westra, Voorzitter, G. Cloeck, Onder-Voorzitter; A. Alb. de Lange, Secretarisj Dr. Jiac. Etegenaar, penningmeesterDr. J. Maats en 2 vacatu- ren. In de ledenvergadering van -September 1923 werden nog tot besfuursleden gekozen de heeren D- LI. Prihs en J. van Reyendarn. Oud-directeur der Ambachtsschool, terwijl in de vergadering van Mei 1924, laatstgenoem- de heer, periodiek'aftredend op 30 Juni d. o.v. als bestuurslid werd herkozen. Het ledental werd door de gevoerde propa ganda omhoog gebracht en bedraagt thans: 162 leden en een eerelid. Met betrekking tot den financieelen toe- stand wordt medegedeeld, dat het batig saldo, waarmede het jaar werd aangevangen, aan het eind daarvan een belangrijken teruggang vertoonde. Het bedraagt thans 36.611-; Hoofdzakelijk is dit te wijten aan de meerde- re kosten der lezingen, waarvan het Depar tement in het afgeloopen winterseizoen er 5 hield en die voor het meerendeel zeer tot de propaganda voor he! werven van nieuwe le den hebben bijgedragen. De eerste lezing werd door den heer Edm Visser uit Amsterdam gehouden, welke heer zijn programma uit diverse kleine stukken had samengesteld. In December trad de heer Dr. H. W. Heinsius, eveneens uit Amsterdam, op met een zeer interessante lezing over: „Het leven der Zeeplanten en -dieren van onze kust", door lichtbeelden verduidelijkt, terwijl spreker tevens in het aangrenzend lokaal had zorggedragen voor een kleine tentoonstelling. die in de pauze druk werd' hezocht. De heer M. van Lokhorst uit Breda, hield in Januari een belangrijke voordracht over „Het zonne- land Mojito", „zijn Zeden en Gewoonten", met lichtbeelden, welke een zeer aandachtig gehoor ten deel viel. De Vierde lezing was een avond van den heer Jan van Riemsdijk uti Heerde (G.), die onder accompagnement van zijn vrouw onze leden, mef'zijn Veluw- sche Boerenliedjes en Typen zeer heeft ge- amuseerd. De voordrager oogstte dan ook steeds een hartelijk applaus. Als laatste extra lezing van dit seizoen werd een voordracht door den heer G. Bret- tanni uit den Haag gehouden, die een litte- rair programma ten gehoore gaf. In het afgeloopen jaar werd het Departe ment eenmaal aangezocht tot uitreiking van een diploma, wegens langdurigen trouwen dienst, en wel ten kantere van Notaris P. J. C. v. Toornenburgh, bij welke gelegenheid de Voorzitter, Ds. H. Westra, het huldeblijk met een passende tcespraak overhandigde. De bij het reglement voorgeschreven alge- meene vergaderingen werden regelmatig ge houden, terwijl het Bestuur bijeenkwam, wanneer zulks noodig was. Omtrent de instellingen kan het volgende worden medegedeeld: Spaarbank. Het Bestuur dezer Instelling besfond op 1 Januari 1923 uit de heeren C. Bosman Gzn Voorzitter; H. G- Preijer, secretaris; J. de Wit Dzn., P. de Lange Pzn., H. Holsmuller Hzn.; G. G. Vonk en H. W. Frese. Aan het einde van het boekjaar trad de heer C. Bos man Gzn. periodiek af, niet herkiesbaar, en werd als Commissaris de heer G. H. Krak benoemd. Als Voorzitter koos het college den heer J. de Wit Dzn. Het verslag maakte melding van een bij- zonder woord van dank aan den Commissaris G. G. Vonk, die in het begin van het jaar ge- dunnde 3 maandai den DirectCnr, tijdens diens ziekte, belangloos verving. Het jaar 1923 toont wederom een stijging der inleggelden aan met ruim 75.000 waardoor thans het tegoed aan inleggers ve-- schuldigd op 31 December 1923 pl.m 176.000.— bedraagt. De reserve wijst, na bijboeking e'er be- drijfswinst, een vermeerdering van /9000.— aan en is 54.000.groot. Aan spaarbus- jes zijn in omloop 350 stuks. De balans en winst- en verliesrekening werden als gewoonlijk gecontroleerd door den Accountantsdienst der Mij. en in orde bevon- den. Hoewel niet behoq rende tot het verslagj a ai der Spaarbank, moet toch nog het belangrij ke feit worden medegedeeld, dat in Juni 1924 de algemeene vergadering van den Neder- landschen Spaarbankbond, te Breda gehou den, met algemeene stemmen tot oprichting van het Nederlandsche Spaarbankbureau be sloot. Het doel is het geven van adviezen in de administratie en organisatie van het wat zijn meester verlangde. Toen hij weer beneden kwam, keek hij hevig ontsteld. „Er is iets gebeurd", kondigde hij1 plechtig aan. „Tien jaar ben ik nion in meneer Trent z'n dienst geweest, maar nog nooit, zeg ik je Marie, heb ik hem zoo gezien als nou 'Hloet ziet-ie er dan uit?" vroeg juffrouw Judson, stilstaand met een juspan in haar hand. „Als een man, die in de hel is geweest", antwoordde haar echtgenoot op dramatisehen toon. „Fiij is zoo wit als dat stuk papier" hij wees cp het papier, waarop juffrouw Jud son zorgvuldig de gebakken aardappels had laten uitdruipen. „En zijn oogen staan zoo wild. Hij heeft een heel eind geltoopen ook, minstens wel twintig mijlen, want hij is dood- op en zijn schoenen zijn een klomp madden Zijn jas is gescheurd en vol modderspatten, het lijkt wel of hij. dwars diodr struiken en al heen 'geloopen is zonder te kijken waar hij liep." „Dan zal hij zijn eten wel noodig hebben", was de practische opmerking van juffrouw Judson. „Ik zal maar opdoen, het is nog niet wat je noemt heelemaal bedorven." „Hij wil geen eten hebben". „Judson", zegt- ie tegen me, „breng me een whisky-soda en een paar sandwiches. Ik heb niets anders noodig. En dan kun je sluiten en naar bed gaan. „Goeje hemel, sohiet dan op, en Iiaal de whisky-soda en een blad, dan maak ik on- derwijl de sandwiches klaar", riep de brave iufrouw Judson dadeliiik. en <raf h»ar beteu- spaarbetfrljf en het houden "der jaarcontrole der aangesloten spaarbanken. Reeds 73 in stellingen traden toe. De wetenschap dat deze Spaarbanken onder doorloopend deskundig toezicht staan, zal niet nalaten op de spaar- ders een geruststellenden invloed uit te oefe- nen. Hulpbank. Het Bestuur bestond op 1 Juli 1923 uit de heeren P. J. C. van Toornenburgh, Voorzit ter; V. S. Ohmstede, Secretaris; P. Clay, pen ningmeester; P. de Lange P.B.zn; J. de Wit Dzn., P. Kool J.P.zn., en een vacature. In de September-vergadering van het Departement werd in deze vacature de heer A. T. J. Tee- ling als Commissaris gekozen, terwijl in de daaropvolgende April-vergadering genoemde heer, periodiek per 30 Juni 1923 aftredend, wend1 herkozen. Van de 123 aanvragen om voorschot kon den 117 worden ingewilligd tot een bedrag van 18.325.Wegens prompte wekelijk- sche betaling werd een bedrag van 64. aan de leeners gerestitueerd. Op de borgen moest een bedrag van 242.50 worden ver- haald. Het kapitaal der Hulpbank steeg van 7.857.92 op 1 Juli 1923 tot 8.121.37 op 1 Juli 1924. Afbetalingen hadden vrij regel matig plaats. Verliezen heeft de Bank niet geleden. Van de aanvragers behoorden 46 tot den Nederd. Hervormden, 43 tot den Roomsch Katholieken, 4 tot den Doopsgezinden; 3 tot den Evangelisch Lutherschen, 3 tot den Apostolischen2 tot den Gereformeerden, 1 tot den Israelitischen Godsdienst, terwijl 15 tot geen Kerkgenoofschap behoorden. V olksbibliotheek Als Gedelegeerde van de Volksbibliotheek bij de Openbare Leeszaal en Boekerij was het Eerelid van het Departement, de heer J. A. Verkuyl aangewezen. In de algemeene ledenvergadering van April 1924 werd zijn mandaat, eindigend 30 Juni 1924, met een jaar verlengd. Zooals men weet zijn de boeken dezer In stelling sinds 1913 bij voornoemde leeszaal in bruikleen gegeven. Aankoop van nieuwe boek- werken vond ook thans nog niet plaats, daar de door het Departement ter besehikking ge- stelde subsidie hoofdzakelijk voor de kosten van onderhoud en aanvulling der bestaande boekenverzameling moest worden aange- wend. Met Secretaris en bibliothecaris en het ver- dere personeel der leeszaal werd op aangena- me wijze samengewerkt. Op 1 Juli 1924 telde de volksbibliotheek 2080 banden. ALPHABETISCH REGISTER der DagbTaden, Weekbladen, Maandschrif- ten, Verslagen enz. in de Leeszaal aanwezig. Algemeen Handelsblad. Algem. Weekbl. voor Vrijzinnig Godsdien- stigen. Alkmaar, Verslag der handel. van de ge- meenteraad met bijlagen. Alkmaar, Verordeningen van de gemeenle. Alkmaarsch Advert, blad. Alkmaarsche Courant (De) Alkmaarsche Woninggids. Amsterdammer (De) A-rbeid (De) Banketbakkerij (De) Bazuin, Weekbl. v. Kath. Berechting en reclasseering v. volwassenen en kinderen Mndbl Bibliotheekleven. Blauwe Vaan. Bodie (De) Boekennieuws der W. B. Boekhouden Mndbl. v. Bulletin de 1'Alliance francajse. Centrum (Het) Ceres. Chemisch Weekblad. Christian Science journal (The) Christelijk Volksblad. Communistische Gids (De) Cooperatieve Nieuws (Het) C. O. T. B. Orgaan v. d. Chr. Onzichters- teekenaarsbond Democratie. Diamantbewerkersbond, Weekbl. v. d. Alg. Ned. Dierenbescherming. Dilettanl (De) Directie v. d. Landbouw, Versl. en Med y. d. Driemaandelijksche bladen. Droom en Daad. Duinstreek (De) Economische verslagen v. Ned. diplomatieke en consulaire armbtenaren. Elsevier's Geillustr. Mndschr. Evolutie. Floralia. Flos Alcmariae. Geschiedenis, Tijdschr. v- Gevleugelde pen. Gids (De) Groot Nederland „Groote" schrijver (De) belast *ich met HET VERVAARDIGEN VAN ALLE DRUKWERKEN^ HET PLAATSEN VAN ADVER- TEN TIEN IN ALLE BLADEN. HET LEVEREN VAN ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BOEKEN. HET LEVEREN VAN ABONNE-. MENTEN OP ALLE BINNEN- EM BUITENLANDSCHE BLADEN. Voordam C 9, Alkmaar terden echtgenoot mi duw in de richting van den kelder, terwijl ze zelf wegrende om een brood te gaan halen. „Je hebt gelijk. Maar ik was zoo van streek, zooals meneer er uitzag, Maria, dat je me met een veertje had kunnen neerstaan. Ik zou wel eens wil'len weten of z'n mrisje hem heeft bedankt"'? voegde hij er peinzend 'bij. „Jufrouw Judson bleef de zaak niet lan- ger bepratien, maar begon de sandwiches klaar te maken en een paar miinuten later droeg JudSon een aanlokkelijik-uitziend blaad- je naar boven naar Trent's studeerkamer en zette het op een tafeltje naast zijn meester. De man had het niet ver mis gehad, toen h'ij dacht, dat zijn meester wel twintig mijl of zoo" had gelioopen. Toen hij uit het Haven- bcsch kwam, was Garth doorgeloopen, zon der op richting te letten en hij was maar ven der gegaan, bijna blindelings, heuvel op, heu- vel af, over heggen, door bosch, langs de kust, over rotsblokken, die hem krankzinnig- makende gedachten kwijt te raken, die hem hadden vervolgd na de ontmoeting met een vrouw, wier violetblauwe oogen hem herin- nerden aan den onmetdijken angst van jaren geleden en die nu het geluk, dat de toekomst sdheen te beloven, bedreigden. Hij zag er verwilderd uit. Zware lijnen hadden zich om den mioind gegroefd en onder de dreigende wenkbrauwen gloeiden zijn som- bere oogen als twee votrken. Besluiteioos bleef Judson naast hem staan. „Zai ik een whisky kiaar maken. miin- Guldeni Winckel (Den) Uaagsche Post (De) i Handelsberichten uitgegeven door het Minis- terie v. Landbouw, Nijverheid en Handel. Handelscorrespondentie in Fransche, Duit- sche en Eng. taal. Tijdschr. v. Heemschut. Herald of the Star (The) In en Om de School. Jonge kracht. Jonge Man (De) Jonge Strijd. Jonge Volk (Het) Joodsche Wachter (De) Karma en rei'nearn. legioe^. Katholiek Sociaal Weekblad. K'lei. Kwakzalverij, Mndbl. tegen de Landbouwhoogeschool, Meded. v. d. Landverhuizing, Publ. v. d. Ned. Ver. Leven en werken. Leven (Het) Lichtbeeld (Het) Lijkverbranding. Ber. en Med. der Ver. van Facult. Maasbode (De) Mercurius. Messiasbode (De)' Middenkoers. Mooi Friesland en Brabant. Muziekbode (De) Muziekpaedagogisch Maandbl. Natuur (De) Natuurvriend (De) Nederlandsch Archief voor Kerkgeschiedeqis. NederlandSch Indie, Oud en Nieuw. Nederlander (De) Neophelologus. Nieuw Leven. Nieuwe Rotterdamsche Crt. (De) Nieuwe Taalgids (De) Nieuw Theologisch tijdschr. N. I. P. Nieuwsbl. Instit. Pont. Noord-Hollandsch Dagblad. Notenkraker (De) Nutswerk. Nijhoff's Index. One Eigen Blad Onze GidS. Onze Vloot. Opbouw Democr. Tijdsch. Opbouw, Org. v. d Ned. Chr. Bouwarbe*- dersbond. Op de Hoogte. Oud-Holland. Oud1-Katholiek. Ploeg, Org. v. d. N. B. A. S. Politiebode (De) Prins (De) Protestant (De) Regeneratie. Reizen en trekken. Revue der sportem (De) Risicobank (De) Roode Kruis (Het) Snelschrijver (De) Socialistische Gids (De) Sociaal Economische kroniek. Staat en Kerk. Staatsblad v. h. Koninfcrijk der Nederlanden. Staatsburgeressen, Org. v. d. Nea. Ver. v. Staatscourant, De Nederl. met bijv. Standaardi (De) Statistiek der gemeente Amsterdam, Maand- ber. v. h. Bureau. Statistiek Maandschr. v. h. Cetitr. Bur. Stemmen des tijds. Stenodactylograaf (De) Stenografie. Ster, Tijdsdirift v. d. heiiigen der laatste dagen. Sterlicht. Strijder (De) Stud'ien. Technisch Weekblad. heer vroeg zij. Trent schrok op. Hij! was den heelen knecht vergeten. „Neen, dat zal ik zelf wel doen strafcs. Sluit den boePen ga naar bed", antwoordde hij bruusk. Maar Judson aarzelde nog. Een: uitdruk- king van bezorgdheid en toewijding lag op zijn anders zoo onbewogen gelaat. „Het was beter er dadelijk een te nemen^ mijnhecr", zei hij overredend „En :ik geloof, dat de sandwiches met kip wel in uw smaak vallen, mijnheer, neemt U mij niet kwalijk, dat ik het zoo zeg". Een oogenblik deed! een flauwe, vriendelijlce glimlach den blik van groote afmatting uit Garth's oogen verdwijnen. „Doorzichti'ge oude dwaas, dat je bent, Judson", zei hij vriendelijk. „Je bent net een, bezorgde hen, die rend loopt te klokken. Goed dan, maak me maar een whisky, als je wilt, en geef me dan een van die onovertref- bare sandwiches". Judson bediende hem tevreden. Anders nog iets vanavond, mijnheer? Zal ik het raam sluiten"? dit met eien gaebar in de richting van de wijd opengeslagen deuren, waarbij zijn meester zat. Garth schudde het hoofd en toen eindelijk de bediende blijkbaar met tegenzin vertrok- ken was, bleef hij langen tijd heel stil zit- ten, starend in den tuiu, die door de maan be- schenen werd. (Wordt vervolgd). JO*,n.'' i - -a

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5