DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 260. Hondera zes en fwintigste Jaargang 1924. MAANDAG Directeur: G H KRAIt 3 NOVEMBER prt oumoteK uif 2 Watten Abonnementsprijs hij yooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. mm Buitenland. DE DUITSCHE REGEERING STRIJDT NAAR LINKS EN RECHTS. De Duitsche regeering blijft uiterst streng optredea tegen de ultraUinksche en -rechtsche partijen. Vrijdagavond had de comaiuaistische partij een groot aantal van haar functionna- rissen door een geheime circulaire tot eea ver gadering bijeengeroepen. De politie werd tij- dig daarvan in kennis gesteld en arresteerde 43 deelnemers. Zaterdag werd in den loop van den dag in de woningen dezer gearresteerde- communis- ten huiszoeldng gedaan met verrassende re- sultaten. Er werd een groote hoeveelheid wa- penen in beslag genomen, terwijl ook een aan tal bommen gevonden werd. Bij een inval in een vergadering van Volki- schen werden 25 deelnemers gearresiteerd Zij behooren tot een geheime vereeniging die verboden wordt geacht. Deze arrestanten zijn later echter weer op vrije voeten gesteld. LUDENDORFF CONTRA-EX-KROON- PRINS RUPPRECHT. Het conflict tusschen Ludendorff en den Beierschen ex-kroonprins Rupprecht is in een nieuw stadium getreden; door Ludendorff's aankondiging dat hij onthullingen zal doen. Naar aanleiding van de bekende verklaring der Beiersche generaa's deelt Ludendorff thans mede, dat hij bij ziti terugkeer naar Miinchen thans zijn materiaal in zake het conflict zal publioeeren. Reeds nu evenwe! verkaart Ludendorff. dat hij in een geheime bijeenkomst had gehaord, dat Rupprecht 11 of 12 November 1923 het plan gekocsterd had. een ,.bijzcnderen stap" door te voeren Daar- toe had hij een proclajnatie laten onlwernen en was hij te Miinchen aangekomen cm zijn voornemen door te ^zeifen Bepaalde omstan- digheden haddrn echter deze plannen ver ijdeld. Verder verwijt Ludendorff aan de Beiersche vollcspartij, dat deze partij, die vroeger zeer sceptisch stond tenon <=en terugkeer van Rup precht dp den Briers-"' n trcon, thans door alle readionnaire element-en propaganda voor deze troonshrstiiging laat maken. De „Vossi$che Zeihmg" wr'st er op, dat d" zinsnede over den stap waa'rtoe Rupprech+ het voornemen zou habh"n gehad vaag luidti-Missehien heeft he1- maDri'ait dat Lu dendorff ter nublicarfe aau-kondigt, hier"p he- trekking, zoodat dan radere aanduidingen verwacht kurmen worrlen DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tsjang Tso Lin heeft een communique uit gegeven. waarin hij meldf, dat. de Mandsjoe- rijsche strijdkachten Sjanhaikwgm, Siinwang- t-o en Peilaiho bezet hebfcen, dertigduizend man der Tsjili-partij gevangen hebben geno men en honderd kanonnem buit maakten (Sjamhaikwan ligt vlak aan de Chineesch- Mandsjoerijsche grens, aan de spoorlijn Pe kingMoekden. Tsiinwangtau ligt ten zuiden daarvan, aan de kust Petaiho is een versterkt etadje, eveneens aan de zeekust. De Tsjili-tro-epaa ziin d-e sfriidkrachten van Woe Pei Foe den man die voor Feng's siaats- grccp het bewind te Pekmg vertegcnwooTdig de) Het ontslag van de vroegere ministers is fianvaard. De bed-oeling van Feng is blijkbaar nu in Peking em vredeseentrum te sticfiton en dan tot de unificatie van China, over te gaan. Het schijnt, dat alle drie partijen invloed in het kabi.net zullen verkriigen. Is Feng het dan in Peking met de partiileiders ems. dan zal hij ongetwii'feld trachten zijn invloed over de ver- schillende. legers uit te breiden. Het blijft na- tuurlifk de vraag of. Tsisng Tso Lin met Woe Pei Foe zal willen samenwerken. In ieder p;eval stuurt men nu op de vor- tning van een kabinet in Peking aan, dat geen partij-kabinet zal ziin. tnaar een vredes- kabinet.met slechts een dcel: de pacificatie van China. EEN NOODLOTTIGE ESTAFETTE-VLIEGTOCHT. De Tel. meldt uit Praag: Bij een estafette- vliegtocht van militaire vliegers, waaraan door drie vliegtuigen werd deelgenomcci, is een ernstig ongeluk gebeurd. Van de drie ma chines bereikte slechts en het eerste etappe- station. De tweede viel nabij Roschnau, doch de vliegers bleven ongedeerd. Het derde toe- stel stortte ook neer nabij genoemde plaats cn de beide inzittenden, een kapitein en een lui- tenant, werden gedood. DE MILITAIRE CONTR6LE IN DUITSCHLAND. De intergeallieerde militaire controle-com- missie heeft van de wederopvattieig der con- trole op 8 September jl. tot den 25sten Octo ber 793 controle-bezoeken gemaakt, waaiwan 136 aan strafbureaux, 117 aan vestingen en manoeuvre-terreinen, 83 aan het legerbestuur, 205 aan de politie en 252 aan fabrieken. DE BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA IN ENGELAND. Volgens de „Evening News" is het onder zoek naar de echtheid van den brief van Zi- nowjef al ver genoeg gevorderd, om de nog twijfelende ministers van de echtheid van het schrijven te overtuigen. Flet ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde opnieuw, dat de brief inderdaad de Engelsche communisti sche partij heeft bereikt. De commissie van onderzoek, bestaande uit leden van het kabinet, zal morgen haar rap port uitbrengen bij het kabinet en de ontslag- neming regeering zal daar bijna oogen- blikkc! volgen. 1 1 EN OVERSTROOMINGEN. Na Fransche minsterie van kolonien bericht, heeft op de kusten van Annam (Fransch Achter-Indie) eea zeer hevige ty phoon gewoed,-waarbij groote schade aan bruggen, wegen en akkers is toegebracht. Een groot aantal inlanders verdronk bij de hevige overstroomingen, die er het gevolg van waren. Ook heeft de bevolking zware verliezen geleden door het wegspoelen van een deel van den rijstvoorraad. en den vee- stapel. Hevige onweders en regenstormen in het gebied Boudenib (Marokko) vemielden den oogst. Vele dieren werden gedood-; talrijke inboorlingen zijn bij overstroomingen d-er ri- vier verdrenken. De Belgische rivieren de Maas en de Sam- ber waseen sterk. Nabij Namen en bij het na- burige Mou.stier is de Sambr-e buiten haar oe vers getreden NA DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Naar gemeld wordt, zal MacDonald den koning het onslag van de regeering aanbieden onmiddellijk na d-e Kabinetszitting van mor gen. Baldwin krijgt daardoor gelegenheid ziin regeering samcn te stellen en voor het parlement te verschijnen op 18 November, welke datum reeds was vastgesteld voor de nieuwe zitting. De eerste dagen van die nieu- we zitting zullen gewijd zijn aan de beeedi- ging der leden en de verkiezing van den spea ker, en d-e gewone parl-ementaire werkzaam- ii.eden zullen pas de daaraan volgende week beginnen. De leden van het nieuwe ministerie krijgen dus cngeveer drie weken om zich op de hoogte stellen van de werkzaamheden in hun departementen. Omtrent de aftredende Labour-ministers wordt gemeld. dat verscheidene van hen weer zullen terusrkeeren on hun oude posten in het v* kvereen i oin crswezen EEN ZEILSCHIP ZONDER ZEILEN. Wolff seind-e uit Berlijn aan de N. R. Ct.: Op de Oostzee zijn met succes proeftochten gehoud-en met een „zeilschip zonder zeilen", dat volgens planren van Anton Flettner ge- bouwd is op de werf Germania te Kiel. In plaats van met masten en zeilen is dit schip voorzien van twee volkomen gladde m-etalen cylinders van 15 M. hoogte en 3 M middel- lijn. Onder den invlqed van den wind maken deze cylinders een draaiende beweging, welke 15 maal zooveei krac-ht ontwikkeld als de druk op de overeenkomstige zeilen doen zou. Deze uitvinding, die men ook voor de zee- vaart geschikt acht, zou een besiparing geven van 30 a 80 percent. EEN PUTSCH IN BEIEREN TE VREEZEN. Uit Miinchen wordt aan de „Montagmor- gen" gemeld, dat aldaar het gerucht looot, dat er deze maand een putsch zou plaats heb ben, die het herstel van de monarchic ten doel zou hebben. DE GEMEENTERAADSVERKIE- ZINGEN IN ENGELAND. De gemeenteraadsverkiezingen welke Za terdag in alle provinciesteden van Engeland en Wales werden gehouden, liepen voor La bour gunstiger af dan de parlementsverkie- zingen, maar de liberalen betaalden ander- maal het gelag. In de 70 voornaamste steden wonnen de conservatieven 50 raadszetels, maar verloren er 44; Labour won 51 en verloor 31; de li beralen wonnen 18 en verloren 52; ae onaf- hankelijken wonnen 14 en verloren 18. Te Machester wonnen de socialisten 4 en de liberalen 3 raadszetels op de conservatieven, die aldaar pas 6 van de 9 parlementszetels hadden ver over d. Te Birmingham wonnen de conservatieven 5 raadszetels van Labour en 2 van de liberalen. Labour won te Wigan, een mijnwerkersstad van Lancashire, 7 zetels, waaronder 6 van de conservatieven, en te Li verpool 4. Te Durham, waar bij de parle- mentsverkiezing een Labour-afgevaardigde werd gekozen, werden bij de gemeenteraads verkiezingen alle Labour-candidaten versla- gen. Te Eastham, een arbeidersgemeente ten O. van Londen, dat ook den aftredenden La bour-afgevaardigde voor het Lagerhuis her- koos, werden gisteren alle 7 candidaten van den Bond van Belastingbetalers herkozen en hun Labour-tegenstanders geslagen, maar in de naburige gemeente Westham werden van de 16 Labourcandidaten er 12 gekozen. ■DE VALERA TOT EEN MAAND GE- VANGEN1SSTRAF VEROORDEELD. De Valera, de leider der Iersche republi- keinen, is tot een maand gevangenisstraf ver- oordeeld, omdat hij zich naar Londenderry heeft begeven en zich dus niet gestoord heeft aan het gebod Ulster te verlaten. GEMEENTEBESTUUR AFGEZETy De gemeente-secretaris van Cork heeft een gezegelde orde gekregen van de regeering van den Iersehen Vrijstaat, h-et gemeentebe- stuur van zijn functie te ontheffen, en een commissaris te benoemen voor het voeren van het beheer. Deze maatregel der Vrijstaatsre- geering is het gevolg van het onlan-gs ixtge- stelde onderzoek naar het beheer van de stad GOLFSPELEN OP ZONDAG IN ENGELAND. De Spennymoor Golf Club uit Durhapi, een van de meest beduidende vereenigingen in Fo g-eland, heeft een besluit genomen en nog we! met groote meerderheid van stemmen, dat met een zeer oude traditie breekt, n.l. om haren leden te vergunnen des Zondags golf te spe- len. Terwijl het grootste deel van Engeland zich zoo juist voor het conservatisme heeft uitgesproken DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN AMERIKA. Met het oog op de Woensdag te houden presidentsverkiezingen wedt men thans 9 te gen 1 ten gunste van Coolidge. DE UITVOERING VAN HET DAWES-PLAN. De nieuwe controleur-generaal voor de Duitsche reparatie-betalingen, S. P. Gilbert, heeft een onderlioud gehad met den minister van financial, Luther Ook had- hij een confe- rentie met den president van de rijksbank, dr. Schacht. Owen Young heeft aan zijn opvolger een bedrag van 100 millioen goudmark over- gedragen, zijnde de door de Duitsche regee ring beta-aide schade 1 oosst-ell ings-tennijnen en de inkomsten der regie en recovery act. Owen Young verliet Zaterdag Berlijn. In een verklaring tegenover journalisten beves- tigde hij, dat het Dawes-plan goed function- neert. De Duitsche goudnotenbank heeft aan Young ter gelegenheid van zijn vertrek als dank vo-or zijn arbei-d in Duitschland het tweede der door de goudnotenbank uitgegeven banknoten van 10 mark geschonlcen. Schacht heeft er het eerste biljet van gekregen. DE GISTING IN BF.NGALEN. De gemeen-teraad van Calcutta, die grooten- deels uit Swarajisten en na+ionalisten be- staat, heeft eta een opgewond-en debat met 38 stemmen tegen 6 een reso-lutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de jongste arrestaties van revolutionnairen in Benga- len. De swarajistische leider Das verklaarde bij het debat, dat hij zich terstocid1 bij de revolu- tionnaire partij zou aansluiten, als hij d'acht, dat zij succes in Indie zouden hebben, maar hij geioofde dat niet. Als protest tegen de ar restaties is Zaterdag te Calcutta een rouwda-g gehouden. Om het succes daarvan te verzeke- ren, trachtte het gemeemtebestuur van Cal cutta de markten en winkels besloten te krij gen. POGING. TOT ZELFMOORD IN EEN KERK. De Parijsche anarchiste Germaine Berton, de moordenares van Marius Plateau, red-ac- teur van de „Action Francaise-", is ;ei de lcerk van O. L. Vrouw van Lour des te Belleville in ernstigen toestand aangetroffen na een poging o-m zich te vergif-tigen, aldus meldde Zaterdag een B. T. A.-ielegram. Men zal zich herinneren, dat de jeugdige anarchiste in Januari 1923 een poging deed om Leon Daudet, den leider der nationalisti- sche ..Action Frangaise", het blad der „Came- lots du roi", te dooden. Zij trof hem echter niet op zijn bureau aan cn schoot in zijn plaats Plateau neer. Haar daad deed1 te Pariis groote beweging ontstaan. De „Camelois du Poi", de jeugdige rovalisten, zagen er aanlei ding in om links staande blad en binnenje dringen en er ernstige vernielingen aan te rich- ten. De moordenares richtte na den aanslag de revolver op zich zelve en verwondde zich aan de borst. Na eenige maanden in het hospitaal en in de gevangenis te hebben doorgebracht, werd Germaine, die steeds verklaarde niet de minste spijt te hebben van de daad die zij zeide uit ana-rchistisch plichtsbesef te hebben bedreven, door de jury met algemeene stem- men vrijgesproken, een uitspraak, die in Frankrijk aan politieke ove-rwegingen werd toegeschreven en in het buitenland nog a.l opzien vei-wekte. Germaine Berton heeft na haar vrijspraak haar anarchistische actie geenszins opgegeven, maar is o. a. te Bor deaux nog voor vergaderingen opgetreden. Bij een dezer gelegenheden werd zii wegens veroorzaken van wanorde gearresteerd en ver- oordeeld, doch kort daarna weder in vrijheid gesteld. Door bovengenoemde wanhoopsdaad heeft zij thans voor de derde maal de aan- dacht op zich gevestigd DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGS- KOSTEN. Dat de Amerikaansche presidentsverkiezm cen, meer nog kosten c'ar- de Britsche i.a^er- huisverkiezingen, is wel vanzelfsphekend, maar daartegenover staat dan ook, dat zij slechts eens in de vier jaar plaats hebben. Tot dusver hebben de republikeinen alleen reeds bijna 4.200.000 dollar voor hun cam- pagne uitgegeven en men veronderstelt dat zij wel de 5 millioen zullen halen. In verbanc met de onzekerheid, ontstaan door La Fola te's derde partij, is dat geld voornamelijk in de Westelijke staten aangewend. De groote leiders der partij hebben zich alien druk bezig gehouden met hetg elden inzamelen en Mel lon, de neef van den minister van financien heeft kans gezien alleen een som van 275.000 dollar bijeen te brengen. De democraten wij- zen er met trots op, dat zij niet meer noodig hebben dan de helft van het bedrag dat de republikeinen gebruiken. Finn organisatie is evenwei uitstekend verzo-rgd, wat ook een fac tor van veel beteekenis is. Wat de derde partij aangaat, deze is, ai de meeste nieuwe partijen, nog lijdende aan afwezigheid van een flinke strijdkas. De lei ders zijn echter van meening, dat zij bij de verkiezingen t-och een goed figuur zal si aan, ook zonder veel geldmiddelen, zelfs al zal zij niet de overwinning behalen en dat groote handelsconcessies °n de riike particulieren daaruit ook voor de andere partijen een les zullen trekken en voortaan wel met meer zoo vrijgevig in huns chenkingen zullen zijn, om dat zij dan gezien hebben, dat ook zonder meerdere millioenen dollar te verbruiken een sterke verkiezingsstrijd mogelijk is. De bijdra- ge aan ver-kiezingsfondsen, zeggen de mannen van de derde patij, zijn meestal niet door lou- ter patriottisme of de zucht om wel te d-oen ge- inspireerd, doch vaak meer als een verzeke- ringspremie, om de gewenschte regeering te krijgen of voor de een pf ander speciale gunst, die verlangd wordt. VISSCHEN DIE KLIMMEN EN VER- DRINKEN. De visch-inspectie op de Philippijnen leeft een catalogus van de daar levende zoet- watervisschen opgemaakt en da<trbij eenige vreemde soorten kunnen boeken. In de eerste plaats is er de klimmende visch, dien men wel eens naar het rijkTder le- genden heeft willen verwijzen. maar die in derdaad bestaat. Deze visch, dien men in de leele streek vindt, kli-mt niet alleen tegen boomen op, maar beweegt zioh vrijelijk op het land en kan merkwaardig lang buiten wa ter. Wel is waar zijn zijn klimtalenten be- perkt; hij komt niet hooger dan twee meter tegen de ruwe stammen van sommige palmen. In het drog-e jaargetijde kan de klimmende baars blijven leven in heel kleine poelen van half-verstijfde modder. In dezen tijd laat hij zich goed aan den haak slaan en men moet het daarom niet vreemd vinden, als men een inboorling ziet visschen in een korenveld. Uit zulk een kleine mcdderplek zijn gemakkelijk een paar dozijn visschen te halen. Men be- weert, dat het dier zes dagen buiten water kan. Een andere zoetwatervisch is merkwaardig, omdat men hem in water kan verdrinken. Het zijn labyrinthici, vooral gekenmerkt door 'n groote holte in den kop achter de kieuwen. De kieuwen kunnen den visch niet voldoende lucht toevoeren en daarom vult hij telkens de holte metl ucht, die van het opnervlak van het water wordt gehaald. Kan de visch niet van tijd tot tijd boven water komen, dan sterft hij. Het volksbijgeloof zegt dat deze visschen op het droge kunnen leven, maar als de kieuwen geen lucht kunnen opnemen, gaat de visch evengoed dood EEN SPOOK-VILLA. In de omstreken van Rome, en wel bij Ponte Mivio, staat, vlak naast de woning van Carlo Bazzi, den directeur van de „Nuovo Paese", een onbewoonde villa. Volgens de ge- ruchten zou in dit huis. dat bekend is onder d-en naam van villa Milvia", indertijd een fascistische geheime rechfbank zitting heb ben gehouden, die Matteotti ter dood heeP veroordeeld. Anderen weer beweerden; dat een bende sluipmoordenaars er een tijdje hefefi vertoefd. Thans doen, volgens de „Epoca", de wild- ste geruchten d-e ronde over 'geheimzinnige naohtelijke bezoeken van tot nog toe onbeken- de individuen, die alles overhoop hebben ge haald, zonder evenwei iets van waarde mede te nemen. Na het eerste bezoek liet men in alle ver- trekken het eleetrisch lichtb randen. Hierdoor ontdekte de nachtwaker. wat gebeurd was; hij waarschuwde de carabiniers, die, na huis en omtrek tevergeefs doorzocht te hebben, het hek van een ketting met hangslot voorzagen. Den volgenden morgen werd de ketting ver- broken in den tuin teruggevonden. In de villa heerschte nog grootere wanorde dan te voren. Den volgenden avond stelden eenige carabi niers zich verdekt op in een der kamers, na alle lichten te hebben gedoofd en wachtten. Urenlang zaten zii daar en luisterden naar alle verdachte geluiden. Niets gebeurde. Plot- seling gaat het licht in een naastliggend ver trek op. De wachiers springen, revolver in de vuist, uit hun hinderlaag, zeker, dat zij thans de geheimzinnige indringers te pakken heb ben. Niets vonden zij evenwei, geen spoor van eenig menschelijk wezen._ Algemeenh oopt men in de buurt, dat het mysterie spoedig wordt opgelost. KORTE BERICHTEN Uit Teheran wordt gemeld, dat een En- gelschman, Cox genaamd, aldaar is ver- m-oo-rd. Te Lure (Basses-Alpes in Zuid'-Frank- rijk) zijn bij een brand vier personen in de vlammen omgekomen. De locnstrijd in de Hamburgsche haven is bijgelegd. ri De Thuringsche regeerin-g heeft bep-aald dat de 9e November de stick tingsdag der republiek geen officieele feestdag meer zal zijn. Wordt de strooming zelfs in Thiiringen al anders De tweede zoon van den keizer van Ja pan gaat in 1925 naar Eur-opa, om zich daar gedurende 3 of 4 jaar aan militaire studien te wijden De Zweedsche regeering heeft n bemid- dclingscommissh benoemd voor het looncon- flict in den landbouw. Volgens een bericht uit Moskou heeft het Centraal Executief Comite, met het oog op het resultaat der verkiezingen in Engeland besloten. de ratificatie van het Britsch-Rus sisch verdrag te verdagen. In de marmergr-oeven van Carrara (Ita lie) is ten gevolge van een 1-oongeschil een al gemeene staking uitgebroken. De scheuring in het Volkische kanip in Reieren heeft zich thans ook in het overige deel van Duitscliland voltrokken, waar ver- schillende groepen van de Groot-Duitsehe Volksgeineensohap, die alleen Hitler als leider erkeni, zich afgescheiden hebben. De plechtige overbrenging van het stof- felijk overschot van Jean Jaures, de 1 Augus tus 1924 vermoordde leider der Fransche soci alisten, naar het Pantheon, zal op 23 Novem ber plaats hebben. De sovjet-regeering heeft de uitnoodiging van den Volkenbond, om deel te nemen aan de in November te houden conferentie betref- fende de beperldng van den handel in verdoo- vende middelen, afgewezen. Gepubliceerd is het herfiaaldelijk be-; sproken rapport van de commission tempo-' raire mixl-e van den Volkenbond over het „bacteriologische wapen". Onze medische medewerker deelt den in-houd van dit rapport mee en kn-oopt er eenige gerustst-ellende be- schouwingen aan vast. De tentoonstelling te Wembley is giste« ren door den prins van Wales gesloten, in te- genwoordigheid van 50.000 menschen. Zij i« in het geheel bezocht geweest door 18 millioea menschen, waaronder vijf millioen kinderea. Gemeld wordt, dat de toestand van prof. Bergonic uit Bordeaux, die als gevolg van een zijner experimenten een arm heeft verloren, zeer slecht is. De geneesheeren hdi« ben de hoop op zijn herstel opgegeven. In BerlijnSchoneberg zijn bij een bot« sing tusschen twee tramwagens negen pewoji nen zwaar gekwetst. Oemengd Nienws. HONDERDJARIG BESTAAN REDDING S-MAATSCHAPPI JEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van dm Noord- en Zuid-Holbndsche Reddingmjj. en de Z.-Hol'l. Maatschappij- tot Redding van Schipbreukelingen heeft het Comit6 voor Amsterdam tot het aanbieden van een natio- naal huldeblijk in het Sdieepvaartmuseunt een tentoonstelling op het gebied1 van het red- dingswezen ingericht. Deze tentoonstelling, die hedenmiddag ge- opend is, wi'l een beeld geven niet arfeen van liet tegenwoordige reddingswezen, ge'ijk de in September te Scheveningen gehouden tentoonstelling, maar ievens van de geschie- den is ervan. En d at is misschien wel het be- langrijkste gedeelte der tenoonstelling gewor- den, al dateert het georganiseerde reddings wezen pas van de 2e helft der 18e eeuw. DE PENSIOENWET 1922. Het persbureau A. N. V. verzendt het vol- commun-ique: i In de bestuTenvergadering van het C. N. O. P. van Donderdag 30 October is een commissie benoemd, bestaande uit de heerem H. B. Berghuys, B. de Boer, A. Ketelaar en H. M. Roos, waaraan opdracht werd ver-i leend die stappen te doen, welke kunnen lei- den tot behoud van het bepaal-de in de Pen- si oenwet 1922 en tot afweer van de ver- slechteringen, door de regeering voorgesteld in het ontwerp-wijzigingsvoorstel op bedoel- de Pensioenwet aan de Tweede Kamer. De commissie zal in de eerstvolgende ver gadering van het C. N. O. P. verslag uit brengen over de bereikte resultaten. I KORTE BERICHTEN. De vreemdelingendicnst heeft uit ons land geleid 18 vreemdelingen15 naar Duitschland en 3 naar Belgie. De ingenieur van deze week bevat een zeer uitvoerig en met talrijke cijfers gedo- cumenteei'd artikel van oud-minister H. A'- van I Jsselsjeyn over onze staatsmijnen. In de Zaterdagavond te Amsterdam ge houden vergadering van de Notarieele^ Ver eeniging heeft mr. F. G. Scheltema uit Lei den een redevoering gehouden over de hoofd- lijnen van het nieuwe zeerecht (in het bij- zonder eigendom, hypotheek en beslag.) Zaterdagochtend is de schuur van J. Cz. op het dorp De Waal, Texel, afgebrand. Ook het nabijgelegen woonhuis, dat bewC^nd werd door P. K. is in de vlammen opgegaan. De oorzaak is onbekend. De vereeniging van tabaksfabrikanten in Nederland heeft naar aanleiding van het gewijzigd ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op tabak een adres tot de Tweede Kamer gericht. Het bestuur der Vereeniging de Amster- damsche effectenbeurs onderwerpt de vraag of de proef met het nieuwe noteeringsstelsel zal worden genomen aan een referendum van de leden. De politie te Leeuwarden heeft den 21- jarigen G. N.. een recidivist, gearresteerd1, die verdacht wordt aan diefstal met braak in een verkoophuis te Leeuwarden, waarbij uit een kast een belangrijk bedrag aan geld en een aantal gouden voorwerpen zijn gestolen. Het londerzoek naar de diefstallen te Zandvoort duurt nog voort. Er zijn twee he- lers aangehouden. In het geheel zijn er nu 4 dieven en 11 helers gearresteerd. Zaterdagmiddag is de 34-jarige tim- mermansknecht Smits uit Huizum te Leeuwarden van een dak gevallen. Hij brak den nek en was op slag dood. Vrijdag is de 23:jarige C. Benker, uit Hilversum, werkzaam in de expeditieloods van v. d. Berg, aan de Lambertus Horten- siuslaan te Naardc-n, door een electrischen draad, waarop 220 volt stroom stond, ge dood. Zaterdag is te Waalre de werkman B. v d Einden, uit Dommelen, van het dak van een kerk gevallen. Hij is in het ziekenhufe te ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1