Alkmaarsche Caurant De Kluizenaar van Far-End Maandag 3 November. FEUILLETON. No. 260 1924 Honderd Zes en Twintigste Jaargang, Gemenyd nienws ONZE MOLENS. De Amsterdamsche correspondent van de N. R. Crt. schrijft o.a: aan zijn blad: Het is verkwikkend om tegenover zoo vele gevallen van verdwijning van molens en mo- Ten-complexen ook eens een voorbeeld te kun- nen stellen van een tot nieuw leven gewekten ouden molen. Zioo hebben bijv. Bestuur en In- geianden van den drooggemaakten polder Westzijde te Aarlanderveen dit voorjaar be- sloten, voor den afgebranden watermolen No. !1 (een van de vier) van dien polder, een der- gelijken op te bouwen. Dit is geschied door een der acht watermolens van den Binnen- wegschen poler te Bleiswijk aan te koopen, uit elkander te nemen en weer op te bouwen te Aarlanderveen. Hij en zijne drie kameraads malen nu met gunstigen molen wind het wa ter uit den polder op den Ouden Rijn. Dat ook de 50 molens van de Schermer hiertoe nog uitstekend in staat zijn, bleek mij nit een mededeeling van den heer Reindert Folmer, administrateur van verschillende in dezen polder liggende boerderijen. In een schrijven aan ,,De Hollandsche Molen" ver- zekert hij, dat de molens nog in zeer goeden staat verkeeren en dat de bemaling zoo sterk is, dat in een grooten dag al het overtollige water uit den polder is uitgeslagen. Dit bleek hem nog onlangs, en wel op Vrijdag 24 Oc tober. Des middags tusschen 45 was de polder al geheel ontlast van het vele regen- water van Woensdag, en de lage polders van den Schermer, welke een aparte bemaling hebben, hadden toen al ,een zeer laag peil bereikt. Daarentegen was de Beemster, waar hij ongeveer ter zelfder tijd was, en welke eene maehine-bemaling heeft, evenais andere pol ders, nog zeer hoog in het water, en wel zoo. dat in de lage gedeelten het water nog op de lage kanten van het land stopd. Een goede bemaling door windmdlens, wij herhalen dit, blijkt dus niet achter te staan bij een machinale bemaling. (Afgescheiden nu hiervan, dat ze veel goedkooper is.) Dat blijkt ook hieruit, dat men op het oogenblik in Friesland tal van Amerikaansche windmo- lens plaatst, die echter schuw-leelijk zijn. Het is niet de bedoeling dit schijnt niet vaak genoeg herhaald te kunnen worden windmolens te behouden ook als ze niet meer aan hunne practische bestemming voldoen. Dit misverstand schijnt o.a. bestaan te hebben bij den commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, die veel minder enthou- siast voor deze zaak schijnt te zijn als bijv zijn Geldersche collega, en minister de Visser, die een warm voorstander van het streven van „de Hollandsche Molen" is geworden, heeft hem daarop zelf van intwoord gediend. Natuurlijk, zoo betoogd hij, moet worden berust in de verdwijning van molens die hun ne bestemming hebben verloren en zijn ge worden tot „een dood voorwerp in het levende landschap". „Maar een andere vraag is, of niet in vele gevallen zou kunnen worden voorkomen, dat windmolens tot nuttelooze en doellooze inrich- tingen worden gemaakt. „A1 te veel toch wordt maar klakkeloos aangenomen, dat electrische beweegkracht economischer is dan het gebruik van wind- kracht. Het schijnt echter zeer de vraag, of zulks wel steeds het geval is, en het moet niet onmogelijk worden geacht aan de windmo lens zoodanige verbeteringen aan te brengen, bijv. door een electrische hulp-installatie voor tijden van windstilte, dat het financieele voor- deel van volledige electrische beweegkracht grootendeels of geheel wegvalt." Daarom acht de minister het nuttig, dat in voorkomende gevallen eerst ter dege wordt nagegaan of de vervanging van een windmo- len door een electrische inrichting wel gemo- tiveerd is. „Het kan natuurlijk zijn, dat er bij het stre- reti naar het behoud van windmolens botsing ontstaat tusschen verschillende belangen. In dat geval dienen deze belangen m.i. tegen el- kaar te worden opgewogen, en ernstig te wof- den nagegaan, of die andere belangen inder- daad zoo sterk spreken, dat het behoud van het landschapsschoon daarvoor behoort te worden opgeofferd." In het bijzonder had de commissaris der Koningin in Friesland gewezen op het belang dat de provincie als exploitante van het pro vinciaal electrisch bedrijf er bij heeft, dat voor de polderbemaling electrische stroorn wordt betrokken van die centrale. „Ik stel hier tegenover", aldus minister de Visser, „dat ook het behoud van de schoon- heid van het landschap een provinciaal be lang is, wat in vele gevallen opweegt tegen een vermoedelijk geringe winstderving voor het provinciaal electriciteitsbedrijf". Moge- dit ministerieele woord verstaan wor den! door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 73) Plotseling bewioog hij zich onrustig. De kamer rondziend, ontdekte hij zijn vi'ooJ, die op de tafel lag met den strijkstok er naa^t, nog juist z-ooals hij haar had neergelegd dien morgen, nadat hij in een opgewekte stem ming aan het improviseeren was geweest op een thema van Mendelssohn's Hiochzeits- marsdi. Hij nam het instrument op en deed een paar onsamenhangende streken. Toen hield hij het tegen zijn kin en begon te spe- len een afgebroken, onrustige melodic vol wanhopige droefheid, met schrijnende disso- nanten, been en weer stormend in mineur-ca- denzen, als de geest van Leed zelf, die ver- laten door de eenzaamheid rondvaart. Bovem woelde Judson onrustig in zijn bed. „H6or hem nu eens, Maria", mompelde hij ontdaan. „Hij laat me kippevel krijgen met dat akel-ige gefiedel van hem, '4 Is het of er ONTHULLING MONUMENT MR GOE MAN BORGESIUS. In aansluiting op het Zaterdag reeds door ons gemelde kan nog het volgende worden medegedeeld Terwijl de vele kransen werden neergelegd, werd het Wilhelmus ten gehoore gebracht. Aan het slot van de plechtigheid sprak een zoon van den overleden staatsman, mr. J. Goeman Borgesius, die onder den indruk van het oogenblik een woord van hartelijken dank wenschte te brengen aan den heer D. Hans, wien geen moeite te veel is geweest bij zijn pogen om een blijvende nagedachtenis te krij gen -voor spr.'s vader. Namens de familie be- tuigde spr. hiervoor dank- Het heeft, zoo vervolgde spr., de kinderen verheugd, dat een zoo groote schare van fnan- nen en vrouwen, zoowel uit de rijen der geest- verwanten als uit die der tegenstanders, aan den tot hen gerichten oproep hebben gevolg gegeven, en het stemt tot vreugde, dat de Ko ningin een der eersten was die daardoor hun instemming betuigde met het werk van mijn vader. die weliswaar een moeilijken tijd heeft doorgemaakt, doch onvermoeid zijn' beste krachten heeft aangewend uit liefde voor zijn Vorstin en zijn land. Spr. bracht hartelijken dank aan de Koningin, die - T- dezen middag blijken had gegeven van - belongs telling en sympathie. Ook dankt: - Goanian Bor gesius den heer Dresselh, voor zijn harte- lijke woorden. Spr. was getroffen te verne- men, dat de liberale partij met dankbaarheid herdenkt wat zijn vader steeds voor haar is geweest. Voorts bracht spr. dank aan den heer Altorf voor de wijze, waarop hij zich van de hem opgedragen taak heeft gekweten. Den burgemeester van 's Gravenhage zeide spr. dank voor de plaatsing van het monument op deze plaats, waar a an voor ziin vader zooveel herinneringen waren verbonden. Met dank baarheid aanvaardde spr. dan ook de belofte. dat het monument door de zorgen van het gemeentebestuur zal blijven een waardinre hulde aan de nagedachtenis van wijlen mr Goeman Borgesius. Nadat spr. nog eenige woorden van dank had gesproken tot het zangkoor en 'voor de ve le kransen, gaf hii den aanwezigen de verze- kering, dat de le November voor de kinderen van mr. Goeman Borgesius een onvergetelij- ke dag zal blijven. Hiermee was de nlechtigheid geei^digd NEDERLAND EN BELGIE. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant,' mr. A. baron van Voorst tot Voorst, heeft, Zondag bij de plechtigheden te Gent als bijzonder gezant van Koningin Wilhelmi- na den koning der Belgen begroet. Baron Van Voorst tot oorst heeft daar- omtrent in een onderhoud met een redacteur van de Prov. Noordbr en 's Hertogenb. Ct o.a. meegedeeld: Zoowel de ontvangst, die mij ten deel vie!. als het onderhoud met den koning en de Bel- gische en vreemde gezagdragers droeg een buitengewcon vriendschappelijk karakter. In alle opzichten werd de vertegenwoordiger van Nederland begroet met een hSrtehjke voorko- mendheid, die mij zeer getroffen heeft. HET GEZANTSCHAP TE CAIRO. M. J. P. graaf van Limburg Stirum, oud gouverneur-generaal van Nederl.-Indie, heeft den wensch te kennen gegeven, tegen het einde van dit jaar van zijn tegenwoordigen post van buitengewcon gezant en gevolmach- tigd minister te Cairo te worden onthevert. OVERHEIDSPERSONEEL. Men zendt het volgende communique aan de N. R. Ct.: Zaterdag is het ccmite ter behartiging van de algemeene belangen van het overheidsper- soneel (A. C. O. P.) te Amsterdam bijeenge- komen ter bespreking van de maatregelen, die genomen moeten worden tot verdere actie tegen de salarishei-ziening, zooals die door de regeering op het oogenblik aan de orde is ge- steld. Ook de herziening van de pensioeniwet werd ampel besproken en er werd vastgesteld, wat ten aanzien hiervan verder door het comite zal worden gedaan. Zoo zal o.a. terstond een adres aan de Kamer worden gericht. Van de clausule, voorkomende in het communique, uitgegeven door het neutraal overheidsper- soneelj waarin wordt uitgedrukt, dat voors- hands nog met het A. C. O. P. samengewexkt zal worden, werd met bevreemding kennis ge nomen. De in hetzelfde communique voorkomende mededeeling dat de aangevraagde interpella- tie van de sociaal-democratisehe Kamerfrac- tie ontijdig zou zijn, vond het comite absoluut geen weerklank. Integendeel was de algemee ne opvatting, dat het initiatief van de fractie der S. D. A. P. alleszins dient te worden toe- gejuicht, en dat haar daarvoor een woord van dank toekomt, omdat deze interpellatie een uitnemende weerklank is op de door het overheidspersoneel gevoerde actie. Besloten we.rd verder buiten de Kamer aan deze actie alien steun te verleenen. ALLEEN OP DE WERELD. Op het politiebureau te Vlissingen ver- toeft thans een Poolsch meisje van 14 jaar, dat, nadat haar moeder overleden was, geen familie meer in haar geboorteland had en nu op weg was'met Engeland als doel, om te een kind in donker huilt. Ik wou, dat hij maar ophield. Maar de treurige tonen klonken nog steeds, rijzend en weer dalend, terwijl Garth de ka mer op en neer liep en de kandelaars bleek flikkerden in het maanlicht, dat door het open raam binnenviel. Plotseling gleed een gedaan'te over het grasveld, geruischloos als een schaduw. Eens stond zij stil, als om te luisteren, toen gleed ze weer voort. Langzaam naderend, totdat zij bij den drempel stil stond. Garth, die op dat oogenblik met zijn rug naar het raam stond, ging door met spelen, onbewust dat er iemand luisterde. Maar plotseling voelde hij, dat hij niet ganger al- leen was, dat' iemand de eenzaamheid van den nacht met hem decide. Snel wendde hij zich om en toen zijn blik viel op de zwijgende gedaante bij het open raam, liet hij lang zaam de viool zakken en bleef a's versteend de verschijning aanstaren. Het was een vrouw, die .op deze wijze zijn particulier terrein was binnengedrongen. Een zwarte kanten shawl had zij over het hoofd gestagen en onder de teere plooien zag hij het mooie gelaaf en de geheimzinnige oogen van Elisabeth Durward. Zij had een langen, zwarten mantel over haar avondjapon gesla- trachten haar vader, die reeds gerulmea tijd weg is uit zijn land en in Londen werkzaam zou zijn, op te zoeken. Het meisje had echter geen geld meer voor den overtocht met de Zeelandi en haar gehee- le bezit was een mandje met brood en ander eetwaar. De politie, die het adres van de Poolsche kolonie te Londen is te weten gekomen, stelt nu pogingen in het werk om met den vader van het meisje contact te krijgen. ONBEWAAKTE QVERWEGEN. De Directie der Ned1. Spoorwegen verzoekt ons opname van het volgende: Voeigangers dienen voor den overweg stil te staan, naar beide zijden uit te zien en wanneer geen trein in aantocht is snel den overweg over te loopen. Bij mist luisteren of er een trein aankomt. Niet probeeren vlak voor den trein over te sleken. Kleine kinderen late men niet allien den overweg overgaan. Bij aubbel spoor nadat een trein den overweg is gepasseerd uitzien of geen trein op het andere spoor uit tegengestelde rich- ting aankomt. Met een voertuig nadere men een onbe- waakten overweg steeds zoo langzaamdat men nadat een goed uitzicht op den spoor- weg verkregen is nog voor den overweg kan stoppen. Bestuurders van motorrijtuigen of motor- rijwielen zullen er dus in het algemeen op moeten rekenen voor den overweg te stoppen, zoolang zij geen voldoend uitzicht op den spoorweg hebben. Wielrijders moeten zoo langzaam rijden, dat zij gemakkelijk voor dien overweg kunnen afslappen. Voerlieden van zware of lange voertuigen dienen af te stappen en voor de bespanning van den wagen uit te gaan. Drijvers van vee dienen voor den overweg voor het vee uit te loopen. Met een wagen of tuig, dat met geheel in orde is, moet men den overweg niet over gaan. DE PENSIOENREGEL1NG VOOR HET SPGORWEGPERSONEEL. D_» wijzigingen, die de regeering eischt dat zullen worden aangebracht'in de pensioenre- geling voor het spoorwegpersoneel, alvorens een cn.werp bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend, komen in hoofdzaak hierop neer Alle losse dienstjaren bij de spoorwegen doorgebracht, zullen niet voor pensicen in aanmerking komen. Vervallen zullen de wachtgeldjaren van 1 Januari 1925 af; daartegenover wordt be- paald, dat vcor de wachtgelders na dien datum de tijd op wachtgeld doorgebracht, wordfingekcch.. De bijdrage daarvoor is verschuldigd door het lichaam, uit ws-lks dienst de beiangliebbende is ontslagen. Ten hoogste kan daarvan de helft op den belang- hebbende worden verhaald. De wachtgelders kunnen hun nagelaten betrekkingen, een pensioen verzekeren tegen storting van .en hoogste 514 pCt. 's jaars van hun laatsten pensioengrondslag met dien verstande echter, dat, indien de pensioen grondslag een bedrag van 3000 over- schrijdt, het jaarlijks bij te dragen bedrag niet hcoger mag zijn dan 5'A pet. van 3000. He. absolute recht op vervroegd ouder- domspensioen komt te vervallen; voortaan zal de toekenning afhangen van de validitoit van den betrokkene, terwijl hij een d'iensttijd van tenminste tien jaren moet kunnen dcen medetellen. Voortaan zullen weer 40 dienstjaren (vaste) noodig zijn om vol pensioen (70 pCt.) te kunnen verkrijgen. terwijl het invaliditeits- pensioen niet "minder dan 30 pCt. zal bedra- gen. Bepaald wordt thans, dat de directie be- voegd is, een voorschct op het pensioen toe te kennen, indien de regeling van een pen sioen is vertr^agd buiten schuld van den' aanvrager. De pensioenen voor de weduwen van op wachtgeld gestelde spoorwegambtenaren ko men te vervallen. Dit geldt evenzeer voor de minderjarige wettige of gewettigde kinderen van die ambtenarcn, als mede voor deze kinderen van vrouwelij'k spoorwegpersoneel dat overleden of op wachtgeld gesteld is. De gunstige bepalingen omtrent de voor- uitbetaling van de pensioenen zullen verval len. - Ingevoegd zijn bepalingen, dat van hem, die bij de direcie een bezwaarschrift indient of bij den centralen raad van beroep instelt, onderscheidelijk ten beboeve van het fonds en het Rijlc een recht wordt geheven van onder- scheidenlijk 5 en 10. Voorts zijn aan de regeling nog toege- voegd tal van bepalingen van verschillen- den aard, o.a. betrekking hebbende op den cvergang van het bedrijf aan een opvolger. VOOR HET FONDS VOOR OOD- VERPLEEGSTERS. De voorstelling Zaterdagmiddag in het Grand Theatre op den Pcmpenburgsingel te Rotterdam alsmede de bazaar ten bate Vvan het Fonds voor oud-verpleegsters hebben gen en haar blanke hals kwam scherp uit te gen de donkere omlijsting. In het geheimzinnige maanlicht, waarin alle dingen zoo'n geheel ander voorkomen hebben,, had zij niet het uiterlijk van een vrouw op rijperen leeftijd, maar zij scheen verwcnderlijk jong, zcodat Trent een oogen blik het gevoel had, dat de jaren terugge- wenteld waren en Elisabeth Eden, in al de onvergetelijke schoonheid van haar jeugd, voor hem stond. Hij staarde haar aan zonder te verroeren en de peinzende oogen beantwoordden zijn blik zonder zich af te wenden. „Groote God"! Eindelijk barstten de woorden van zijn lippen in een heesch gefluister en alsof hun klank een betoovering had verbroken, die bei- den den man en de vrouw, gevangen hield, stapte Elisabeth den drempel over en kwam naar hem toe. Trent maakte een snelle beweging bijna, zoo scheen het, een beweging van afkeer. „Waarom ben je hier gekomen"? vroeg hij schor. Zij kwam rets dichter bij hem, bleef toen stilstaan met haar hand op de tafel geleund en keek hem aan met een vreemde, vragen Je uitdrukking in de oogen. zicK mogen verh'eugen in een male van !>e- langstellmg, die recht het wedervaren aan de vele zorgen en moeite, welke de zusters, het afdeelingsbestuur van den Nederlandschen Bond voor ziekenverpleging en de vele ande- ren die hun medewerking hebben verleend, zich hebben getroost. DE NATUURGENEESKUNDIGE VEROORDEELD. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft 200 boete of 200 dagen hechtenis gevorderd tegen den natuurgenees- kundige J. B. uit Rotterdam, die door den kantonrechter te Goes wegens onbevoegd uit- oefenen van de geneeskunde was veroordeeld tot 15 of 10 dagen, van welk vonnis de ambtetiaar van het D. M. in hooger beroep was gekomen. BRANDSTICHT1NG. - Voor de rechtbank te Middelburg is tegen den 34-jarigen barbier W. H. R. uit Ierseke, die op 24 Augustus petroleum op zijn zolder zou hebben gegooid en toen brand zou heb ben gesticht, 3 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De officier van justitie vroeg tevens bekl.'s onmiddellijke gevangenneming, aan welk verzoek de rechtbank voldeed. De verdediger, mr. van der Beker Callen- fels, pleitte vrijspraak. MOTORONGELUK. Zaterdamiddag is de zoon van den direc- teur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Utrecht, dr. S. K., op den Biltschen Straatweg nabij het buiten Beerschoten, met zijn motor, tegen een boom gereden. Een zo<?n van den rector van het gymnasium, die ach- terop zat, zoomede de bestuurder werden van de machine geslingerd en ernstig gewond. Dr. Lette, uit De B i It, verleende geneeskundi- ge hulp, waarna de gewonden naar de rijks- klinieken werden vervoerd, waar K., de zoon van den rector, is overleden. S. K. heeft een arm gebroken en inwendige kneuzingen ge- kregen. Hij wist zich niets meer van het on- geval te herinneren. Zijn toestand is niet le- vensgevaarlijk. De Biltsche politie heeft de motorfiets in beslag genomen. r De oorzaak van het ongeva'i is vermoede lijk dat de bestuurder te hard gereden heeft bij het maken van een bocht om een defecten vrachtauto, die op den weg stond. ME VROUW X, MET HET KNALKUR- KENPISTOOL. Zaterdagavond kwam bij de Haagsche po litie (afdeeling C) het bericht in, dat er in een perceel aan den Kranenburgweg, waar een dame alleen woont, een mooxdaanslag was gepeleegd. Een inspecteur begaf zich naar het bedoel- de perceel en trof daar de bewoonster met een wonde aan het hoofd in zeer overspannen toestand aan. De commissaris van politie, de heer Kramer, die gewaarschuwd was, verge- zeld van den officier van justitie, eveneens spoedig ter plaatse aanwezig en stelde een onderzoek in. De dame verklaarde dat een mevrouw X, wonende aan den Loosduinschen weg, die haar beschuidigde dat zij haar man „op- hield", op slinksche wijze zich tcegang. tot haar woning had weten te verschaffen. Be- doelde mevrouw X. zou met een auto 'in de bumf van den Kranenburgweg zijn gekomen en zou vervolgens door een jongen een pakje hebbeh Iaten afgeven aan het bewusie per ceel. Op het bellen van den jongen had^ de dame de deur geopend en het pakje in ont vangst genomen. Aangezien zij echter geen pakje verwadhtte, liet zij den jongen wachten om te kijken wat de in-houd van het pakje was. Zij liet in dien tusschentijd de buiten- deur open staan. Bovengekomen bleek haar dat mevrouw X. haar aehterop was geloopen en deze sehoot op korten afstand een revolver op haar af. Tot tweemaal toe ketste het wa- pen. De bedreigde dame is daarop gillend de kamer uitgeloopen, achtervolgd door haar aanrandster, die haar volgens haar bewering nog een koge' achterna zond. Op de trap hoorde zij nog eens een harde-knal vlak bij haar hoofd. Gelukkig werd zij niet getroffen. De verwonding aan het hoofd had zij opge- loopen door dat zij zich bij de vlucht uit de kamer stootte. Een inspecteur van politie heeft even later mevr. X., die was weggevluchtj opgespoord in haar woning aan den Loosduinschen weg en haar naar een politieposthuis overge- bracht. De commissaris stelde intusschen een onderzoek in het perceel aan den Kramen- burgweg in. Hij zocht daar naar kogels of naar kogelgaten, maar niets van dien aard werd gevonden. Wel bemerkte men een stukje vers-ch afgebroken kurk. Bij het verdere on derzoek en verhoor bleek al spoedig, dat me vrouw X. in het bezit was van een knalkur- kenpistool en knalkurken. Zij had volgens haar bewering geehszins de bedoeling gehad de dame te dooden, hetgeen trouwens met het door haar gebruikte wapen niet mogelijk zou zijn geweest. Zij wilde alleen uit wraak de dame schrik op het lijf jagen, omdat deze haar man niet met rust liet. Mevrouw X. was eerst in voorloopige be waring gesteld zij is echter later vrij gelaten, maar niet dan nadat beide dames van de zij- de der justitie en politie vermaningen hadden „Dat is een armzalige verwelkoming, Maurice", merkte zij eindelijk op. Hij kromp ineen bij het hooren van den naam, waarmede zij hem aansprak, toen her- stelde hij zich onmiddellijk en keek haar kalm aan. „lk heb geen welkom voor je", zei hij op afgesneden toon. „Waarom zou ik dat heb ben Alles wat tusschen ons beid'en geweest is... eindigde... een halve menschenleeftijd geleden." „Neen"! rlep zij uit. „Neen! Niet alles! Er is nog rekening te houden met het geluk van mijn zoon"! „Het geluk van je zoon"? Hij staarde haar verbaasd aan. „Wat heeft het geluk van jouw zoon met mij te maken"? Alles"! antwoordde zij. Alles! Sara Fennant is de vrouw, die hij liefheeft". „En ben je hier gekomen om mij een ver- wijt te maken van het,felt, dat zij zijn liefde niet beantwoordt"? vroeg hij met een tikje ironie in zijn stem. „Neen, ik verwijt je niets. Maar als jij er niet geweest was, zcu zij met hem getrouwd zijn. Ze waren verl'oofd en toen haar stem beefde even „toen kwam jij! Je kwam en beroofde Tim van zijn geluk." Trent glimlachte sarcastisch. gekregen. Op het knallen van het pistool waren vele buurtgenooten komen toeloopen. EEN ONOELUK TE HAARLEMMER- MEER. Wethouder K. Kistemaker, komende uit de Gemeenteraadszitting te Hoofddorp, en wo nende aan (ten Spieringweg te Haarlemmer- meer, reed Zaterdag naar de O. H. Crt. meldt, met paard en tilbury op den Kruis- weg. Door de verblindende lichten van een uit tegenovergestelde richting komende auto werd de heer K. verblind, zoodat hij met paard en wagen in een langs den weg lig gende grinthoop terecht kwam, met het ge volg dat het rijtuig omsloeg. De heer K. viel er uit en werd vrij ernstig gewond. Na voorloopig door dr. Nanninga uit Hoofddorp verbonden te zijn, werdi hij per auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar bleek dat de heer K. zijn lin- kerarm had gebroken. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. In aansluiting^ op het reeds in ons vorig numiner gemelde laten wij van de te Utrecht gehouden vergaderimg van den V. D. bond nog de volgende korte bijzonderheden volgen: In de middag-vergadering was aan de or de het rapport van de commissie tot onder zoek van de sociale verzekering. Het urgentieproigram geeft de volgende punten aan, welke volgens de ccmmissie thans reeds voor verwezenlijking vatbaar zijn: 2. Invoering van een ziekteverzekering. zich zooveel mogelijk aanpassend aan een be- hoorlijke ziekenverzorging. 2. Moederschaipszorg voor alle vrouwen, die zelf of wier echtgenooten in de ziektever zekering zijn opgenomen, met openstelling van de gelegenheid tot opneming van andere vrouwen. 3. Premievrije ouderdomsrente (staatspen- sioen) voor alle 65-jarigen en oud:rc-n, die voldoen aan de voorwaarden, in 1919 gesteld voor de bij wijze van overgangsbepaling in- gevoerde premievrije ouderdomsrente. 6. Opbouw eener werkloosheidszorg op den grondslag van collectieve verzekering en een- heidsrente. 5. Invoering van het omsiagstelsel voor de dekking der kosten van de invaliditei'.rrenten. 6. Opbouw eener werkloosheidszorg op een grondslag van de in dit rapport aangegeven beginselen. 7. Voor uitvoering van elk der bovenstaan- de maatregelen in hot leven roepen eener or- ganisatie, welke bruii baar is voor den gehee- len socialen volkswaarborg op den voet.als in dit rapport omschrcven. Over het rapport inzake de sociale verze kering werd uitvoerig van- gedachten gewis- sefd. Vervolgens' kwam in bespreking het rap port der commissie, bestaande uit de hecren mr. A. C. Jcsephus Jitta te 's-Gravenhage, voorzitter; E. Bredewout te Zv/ollc, J. Dek- ker te Utrecht, M. C. M. de Groot te 's-Gra- venhaige, C. Pelt J jzn. te Oosterbeek, en Hugo van Poelgeest te Leiderdorp, hencemd door het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond over h-et vraagst-uk der medezeggen- sehap in het bedrijfsteVen. Bij de gedachtenwi-sseling over het rapiport zeide o.a. de heer Clqeck (Alkmaar) dat hij gaarne gezien had, dat in het rapport dit punt ook bekeken was uit het oegpunt van het belang van den hand-eldrijvenden en industri- eelen midderistand. Hij twijfelt voorts aan de uitvoerbaarheid van het medezeggenschap bij kleine bedrijv-en. Spr. verwachtte juist. veel van het deelhebberschap der werknemers. In de avondvergadering heeft de heer mr. H. P. Mardiant, lid van de Tweede Kamer, een uitvoerige rede gehouden over: Regeering en Volk. Niemand, zeide spr. ,aan het slot van zijn rede, ook in Ned-erland, die van den Volken- bond heil verwacht, zal er een oogenblik over d-enken om te bevorderen, dht Nederland in eenig opzicht zich zal onttrekken aan eeni ge verplichting, die de Volkenbond aan zijn leden oplegt. Ook niet de vrijzinnig-democra- ten. De vraag echter, die hier aan de orde Is, is sen geheel andere. Het is deze: Moet Ne derland voortgaan met door te werken aan het cplappen van zijn bestaande, absoluut ondeugdelijke oorlogsweermacht, met de doel- stelling van een zelfstandige oorlogstaak. Deze vraag heeft spr. op 20 Februari 1919 ontkennend beantwoord en welke ontkennen- de beantwoording thans werd. neergelegd in het partijorgaan. Gesteld, dat in de actie te gen den overtr-eder, door den- Volkenbond een bepaalde militaire bijdrage van Nederland zou worden gevorderd, dan staat vast, dat wat wij thans hebben, daarvoor niet br-uik- baar is en evenmin bruikbaar te maken is. Het is echter de vraag, of ten sl-otte eeniger- lei militaire hulp van de -kleinen zou worden verlangd. Hiervan hebben wij ons bovena! te onthou- den, dat wij ons zouden gaan onblazen tot een groote mogendheid. Dit naar aanl-eiding van de woorden van prof, van Eysinga toen hij hier verslag deed over Geneve, dat Neder- „Een voorbeeld, hoe Gods molens malen", zei hij luchtig. „Jij beroofde mij dat geef je me wel toe? van lets, dat mij veel waard was. En nu heb ik op mijn beurt zonder het te weten jou beroofd van het geluk van je zoon. Het schijnt mie", zeide hij peinzend, „een -ongewioon reclhtvaardige bescbikking van de Voorziienigheid. En de zonden van de cuders worden gezocht aan het kind, dat is de ondoorgrondelijke wijsheid van zulke be- schikkingen. Elisabeth scheen geen acht te sla-an op den ilteren hoon van zijn wioorden. Zij keek hem recht in de oogen. „Ik wil jou uit den weg hebben", zei ze met groote vastberadenheid, „.WerkeliJk"? De onverschillige, la-ngzame toon was in tegenspraak met de plotselinge, gevaariijke flikkering in de bruine oogen. „Je bedoeli, dat je mij nog eens wiilt teten betalen" Haar oogen dwaalden onrustig een ande- ren kant op en zij werd rood. t „Ik vrees, dat het daarop neerkomt", gaf zij toe. „En hoe zou je je v-oorstellen. dat dat ge- beuren moest".? vroeg hij kalm. (Wordt vei-vplgd). 5

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5