BSj hoest en Verkondheld Be voetbaSwedstrijd Zaid-Afriba-Nederland. Ow eerste taak *s morgens zij zorg te dra- gen voor goede outlasting. Tenzij dit gere- geld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofd- pijn, gedirufctheid, maagpijn, onzuiver bloed en-z. Foster's Maagpillen genezen verstop- ping, regelen do lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen if 0.65; in apotheken en drogis-tzaken. land? niet was een mogendhdd van 7, doch een wereldrijk van 57 millioen menschen. Men heeft gewezen op onze verantwoordc lijkheid. Wij hebben die zeker te dragen en wij zijn ons daarvan volkomen bewust. Maar 100k op de anderen drukt de hun-ne. Wie voor de propaganda van een oorlogsweermacht de verantwoordelijkhei-d wil aanvaarden, die moet dit weten voor zich zelf. Maar als ik tusschen deze beide verantwoordelijkheden de Ikeus heb, dan kies ik de onze. Spr. bestreed ten slotte dat de strijd voor nationale ontwapening zijn grond zou vinden in den geest van Jan Salie, gemakz-ucht en genot, en wekte ten slotte met een -krachtig woord de partijgenooten op tot eendracht in den komenden strijd. Bij versehillende passages in de rede van mr. Marchant klonk a-pplaus en aan het ein- tie van zijn rede, die 23^ uur geduurd heeft, iwerd de spreker weer 1-angdurig toegejuicht. Er werd hem een mand bloemen aangeboden. De voorzitter, mr. Werker, gewaagde in het kort van de beteekenis van deze uiteen- zetting en dankte mr. Mracharat, onder her- nieuw gejuich. De heer Zekvelder deed het voorstel, de irede in bro-churevorm uit te geven, welk voor stel onder applans werd aangenomen. Ook prof. Van Embden is onder tuiden bijval een mand bloemen aangeboden. Het ontwapeningsdebat. Het hoofdbestuursvoorstel tot het vaststel- len van een nieuwe paragraaf, gaf mr. dr. A. 'M. Joekes aanleiding een amendement-Den Haag namens die afdeeling te verdedigen. De toelichting tot het amendement luidde als yol at: Het te Geneve op de laatste vergadering van den Volkenbond opgestelde protocol tot aanvulling van het Volkenbondsverdrag be- rust op de gedachte, dat door Internationale samenwerking, zoo noodig met toepassing van militaire maatregelen, de vrede moet worden gehandhaafd "en een land, dat den vrede schendt, moet worden bedwongen. Nederland mag zich aan maatregelen, welke voor dat doel noodig mochten zijn, niet onttrekken en het zal, wil het aan de handha- ving van den vrede door den Volkenbond ten voile medewerken, bereid moeten zijn ook aan een militaire actie van den Bond deel te ne- men. Het is daartoe noodig een deel van de weer- macht in stand te houden. Tevens zal, bij onrechtmatige aanranding van Nederland zelf, deze weermacht, mede ais onderdeel van de Vofkenbondsactie tegen den schender van ons land, zich tegen den aanrander moeten verdedigen. De amendementen beoogen deze zienswijze in de par. 8 en 9 duidelijk te doen uitkomen Het hoofdbestuur stelde een eigen amende ment voor, n.l. punt 5 van par. 9 als volgt te lezen: „Vervulling van de verplichtingen, welke aan Nederland als lid van den Volkenbond zijn of zullen worden opgelegd. Met deze toelichting: ,,Deze wijziging is het gevolg van de overweging, of in verband met het na het voorstellen van het1 hoofdbe stuursvoorstel tot stand gekomen Geneefsche protocol, nog niet enkele veranderingen in dit voorstel moesten worden aangebracht." Prof. Mr. Kranenburg verklaarde, zich in de algemeene bespreking die op deze voorstel len volgde, wel met het amendement van het hoofbestuur te kunnen vereenigen. De beer Nijpels was de eerste en eenige be- strijder van de ontwapeningsparagraaf ter vergadering. Mr. Marchant verklaarde voorts bereid te zijn Den Haag tegemoet te komen in dien zin, om te zeggen: „Vervulling van de verplich tingen, welke Nederland als lid van den Vol kenbond heeft aanvaard of zal aanvaarden". Omtrent deze redactie ontstond eenig nader debat- Prof. Van Embden kwam er tegenover den heer Nypels tegen op, dat hij in zijn Kamer- 'rede overdreven zou hebben. Het vredesproto col is er inderdaad nog niet. Maar moeten we daarom voortgaan met het systeem van el-len- de, waarin we zitten? Moeten we ons niet weten los te ma-ken van den ouden tijd? Ned. Indie was 100 jaar weerloos en is niet ge- schonden. Zouden we nu na Volkenbond en Washington daar mee moeten voortgaan? Tot Den Haag zeide spr., dat hij accocrd ging met het amendement van het hoofdbe stuur. We gaan nu de kroon zetten op een jaren- lange actie, aldus spr., en daarmede zullen ,we niet alleen onze partij dien-en, maar ook ons land, tevens handelen in het belang van de andere volken en den wereldvrede. (Luid appla-us.) De heer Joekes verklaarde zich bereid on der de gegeven omstandigheden het amende jnent-Den Haag in te trekken en vereenigde zieh met een nader, door Mr. Marchant m-e- degedeeld voorstel van het hoofdbestuur om (te lezen: Vervulling van Nederland's ver plichtingen als lid van den Volkenbond. Het debat werd nu gesloten verklaard. iNi-emand verlangde hoofdelijke stemming .over de nieuwe ontwapeningsparagraaf. Alle stemgerechtigden verklaarden zich er voor. iNiemand tegen! En precies middernacht iwerd de „ontwapeningsparagraaf" met al-ge- oieene stemmen onder luid aplaus en bravo- geroep aangenomen. 't Had 12 uur geslagen ,en de nieuwe dag was aangebroken.... BENADEEL1NG VAN HET RIJK. Het Haagsche Volk bericht het volgende naar aanleiding van de aanhouding van twee personen verdacht van benadeeling van -het rijk. Een der arrestanten is een verhuizingsfir- mant in Den Haa-g, genaamd G. W. F. Deze voerde geruimen tijd opdrachten uit voor het ministerie van buitenlandsche zaken, zooals belangrijke transporten en verhuizingen van hooge diplomdtieke ambtenaren. De man ge- noof het vertrouwen van zijn opdrachtgevers, tot er eenige twijfel rees omtrent de juistheid van een verzekeringsbedrag. dat op een zijner rekeningen voor kwam. Het departement vroeg -opheldering en F. zond een polls o-p, die naderhand valsch bleek te zijn. Deze polis is opgemaaKt door zekeren B., directeur van een assurantie-maa'tschappij te Nijmegen. De centrale recherche* kreeg de zaak in handen en achtte het noodzakelijk F. en B. in ver- zekerde bewaring te stcllen. Het rijk is door deze handelingen voor 1000 benadeeld. De zaak is nog verder -in on-derzoek. KONINGIN WILHELMINA-JUBILEUM- FONDS. Zaberdag is voor n-otaris mr. S. H. D. H. van Lier te 's-Gravenhage ge-passeerd de akte betreffe-nde de stichting, in net leven ge- ro-epen door de -heeren jhr. mr. de Graeff en Drucker, beiden in Zwitserland woonachtig, genaamd: K-on-ingin Wilhelmina-jubileum-- fonds 1923. Verscheidcne Nederlanders en enkele vreemdelingen in Zwitserland hebben daarvoor 73.200 francs bijeengebracht. Het fonds heeft -ten do-el, hulp te verleenen aan minvermogende Nederlandsche longlijders, die steun behoeven- bij de verpleging in het Ne- derlandsohe Sanatorium te Davos. Kimst. EXCELSIOR. Er bleek j.l. Zaterdagavond- veel belang- stelling tc bestaan voor de uitvoering d-er ar- beidersmuziekvereeniging „Excelsior". De Harmon-ie was geheel gevuld. Voo-rdat de m-uziek zich liet h-coren, hield de voorzitter een korte open-ingsrede, waar/n hij o.m. mem-o- reerde, wat het muziekko-rps dit jaar gepres- teerd had. Als eerste muzieknummer stond1 aangekon d-igd het „Excelsiorlied", woorden en muziek van den directeur, den hegr J. van 't Woud Het korps speelde't eerst en vervolgens werd het gezongen door een lcoortje, grootendeels uit dames bestaande, die inmiddels op het tooneel had-den plants genomen. Applaus, dan-kwoord van den voorzitter en de aanbie- ding van bloemen waren voor den heer van't Woud zichtbare teekenen van waardeering Van 'it muziekcorps hebben we drie num-mers ge-hoord, „Feestouverture van Rugers, Sou venir de Jeunesse" van Martin en Fantaisie bri-llante uit „Faust" van Gio-unod. In het 'ensemble ontwikkelde meneen mcoien, ronden klank, en speelde men oijna steeds zuiver; de versehillende solo's kwamen er met afwisselend gelui; uit, de eene wat beter dan de andere. Maar dill korps bestaat nog niet zoo lang en onder de goede leiding van den'directeur zal dat solospel ook we beter, zekerder worden Na 'n lange pauze bijna drie kwartier hoorden wij nog 'n num- mer, Humoristische Potpourri van Sackur, voor strijkensemble en piano door den direc teur gearrangeerd. In dit stuk had <fe directeur gelegenhei-d gevonden versehillende jongelui apart ite laten spelen en zingen in afwisseling met het en semble, en zoodoende werd het een groot nummer; het duurde bijna 'n half uur. Ook hier weer het een beter dan het an der, maar het zal den heer Van't Woud heel wat tijd en geduld gekost hebben om z'n jonge musici zoo vei te krijgen. Een fraaie mand met bloemen, dicor 'n tweetal meisjes met 'n toespraakje overhandigd, was zijn be- boning. En in 'n mist van rook onda-nks het rookverbod werd er duchtig op los gedampt wachtten daarna nog vier nummers van .Excelsior" op uitvoering, en zou het Exoel- sio-rlied ook nog eens gezongen worden. De teks-t van dit lied werd in de za-a't verkocht, de opbrengst ervan moest dienen voor aankoop van nieuwe instrumenten. 'A'. K. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er nude instemt.) DE VERKIEZING VOOR DE NED. HERV. KERK. Waarde Redactie. Vriendelijk verzoekt ondergeteekende plaat sing voor onderstaande. Door de Evang. Unie is een circulaire ver- spreid betreffende de verkjezingsactie. Het is natuurlij-k het g-oed rech-t van elke partij om reclame te maken voor haar beginsel, maar toen ik de circulaire gelezen had, trof mij deze zinsnede: „Om aan deze stemming deel te nemen, is het niet noodig, dat men belasting betaalt". Dit is nu een zinsnede, die mij eenigszins misleidend toeschijnt. Ik kan mij nog heel goed herinneren', dat ik voor eenige jaren te- rug een verkiezingsagent bij mij kreeg, om mij te bewegen te gaan stemmen en toen ik zei: „maar mijnheer, ik beta-al geen belasting, dus ik meen moreel daaraan niet te kunnen deelnemen", toen kreeg ik ten antwoord: „dat dit niet hinderde en ik mfj da-arover niet be- zorgd behoefde te maken" Ik heb mij toen la ten bewegen om te gaan stemmen en ik zou zeggen dat ik er nog spijit van heb, want al heel gauw werd mij en belastkigbiljet thuis gezonden. Ik heb dat een paar jaar over mijn kant laten gaan, maar doordat het bedrag tel- ken jare hooger werd, heb ik het fatsoens- halve een keer betaald, en toen meteen een schrijven gezonden met verzoek om mij te schrappen. Niettemin bleven zij doorgaan mij een belastingbiijet thuis te zenden en niette- genstaande ik meermalen heb doen blij-ken, dat zij mij- schrappen konden, verleden jaar zelfs nog weer per aangeteekend schrijven, wisten zij mij geen ander antwoord1 te geven dan mij. voor den kanton-rechter te dagen, en werd ik veroordeeld tot betalen. Nu is en deurwaarders-exploit het wettige middel om te bedenken, hoewel een aangetee kend schrijven ook een wettig bedanken is, zooals mij dopr dn kanton-rechter is verze- kerd. Een deurwaarders-exploit is dus niet noodzakelijk. De veroordeeling zal dus wel berustcn op het feit, dat het een navorderings- belasting betrof over 19211922, em mijn eerste schrijven niet aangeteekend' was. Nu heb ik aitijd gemeend, dat het een soort wraak was van orthodoxen kant om anders- denkenden te du-peeren (want ik ben iniet de eeuigste die ze te pakken hebben), maar het schijnt, dat dit het werk is van de Vrijzinni- gen, daar die sinds een-ige jaren de meerder- heid hebben. Als dus de Vrijzimnigen kla- gen over laksheid, dan is het niet de laksheid van de leden, maar hun onzalige belastingpo- iitiek, die hun aanhang doet verminderen. Het begint velen tegen te staan, steeds weer hoo- gere belasting te moeten betalen, vandaar dat velen zieh al hebben doen schrappen, hetzij door middel van „De Dageraad", of op an- Mijnhardt's Emser-Tabletten 35c M-jjnhardt's Salmiak-Tablettea 40c Thermo-Tabletten 45c Anga-Bonbons 60c B(j Apothekers ca Droglsten. dere wijze. Men moet toch niet vcrgeten, dat het betalen van belasting voor een kerk heel iets anders is als voor het Rijk of Gemeente. Men moet a-1 zeer veel voelen voor een kerke- lijke instelling, als men daar steeds voor wil blijven betalen, vooral als het steeds opgedre- ven wordt. Er zijn zelfs orthodoxe leden- die het begint tegen te staan. Men m-cet nu eenmaal rekening houden met de geest van d-en tijd, en zeer velen hebben dan ook een eigen meening over de nuttigheid van een- -kerk, maar er zijn er ook die er glad onverschiliig voor zijn, er geen nut in ;zien of er geen behoefte aan hebben. Dezulken zal men het vlugste op den loop jagen wanneer men de belasting steeds maar opdrijft. Een billij-ker belastingpolitiek had dus m. i. tot ge volg kunmen hebben, dat de Vrijzinnigen niet zooveel aanhangere hadden verloren en moch ten zij weer in de minderheid komen, dan kunnen zij gerust zeggen-: „Wij hebben zelf- moord gepleegd" U dankend voor de plaafeing. EEN GEDUPEERDE. Sport (Eigen draadlooze opname.) Zooals wij gistenniddag reeds draadloos opn-amen en voor ons bureau publiceerden, werd voor de eerste maal gister in het Amsterdamsche Stad-ion een voethalwedstrijc gespeeld iuschen een Zuid-Afrikaansch en een Nederlandsch Elftal. De gasten maakten een voetbaltournooi door Engeland en hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt naar Nederland over te steken om iiiei eenige wedstrijden te spelen. Zaterdag behaalden de gasten in Tilburg een 21 o-verwiinning op de Zwaluwen. De belangstel-ling was minder groot dan bij a-ndere iniferlana-wedstrijden, zelfs matig, zoowel o-p de overd'efcte als op de open tribune gaapten leege pleklcen. A-1 dadelijk ging onder de toesohouwers de mare dat de trein, waa-rmee de spelers moes ten arriveeren, niet minder dan 71 minuten vertraging heeft. De wedstrijd zou dus later beginnen. Door middel van groote scheeps- roepers werd aan het publiek medegedeeid, dat de wedstrijd later zou aanvangen. Bij het lange wachten zorgde de „Crescen> do-Harmonie van het spoorwegperso-neel uit Haarlem voor afleiding. Onder de autoriteiten zagen wij mr. J. B. Kan, secretaris in algemeenen dienst en ver sehillende wethouders van Amsterdam, den Britschen gezant en de B-r-itsche consuls itte Amsterdam en Rotterdam. De Zuid-Afrikanen kwamen met het vol gende elftal uit: Riley, Thompson, Bruntcn, Tuschy, Perry, Williams, Steward, Skene, Green, Hodgson, Murray. Te 12 minuten over 2 komen de Zuid- Afrikanen op het St'adion aan. Om 2 minu ten voor hali 3 komen de Nederlandsche spe- Lerslers met oranje-shirt en witten br'oek op het veld, begroet met het Wilhelmus en toege juicht door het publiek. De speler Schindler werd vervangen door Volkers. Om 1 minuut over half 3 kometn de Zuid- Afrikanen meti groen shirt en witten broek, begroet door het „God save the King", op het veld. Ook zij worden luide toegejuicht. Nadat photografen en filmoperateurs hun werk hadden ged-aan, gooide scheidsrechter Bauwcns o-p voor den toss, die door de Ne derlanders werd gewonn-cn. Zij kiezen wind mee. De elftallen stellen zich op zonder wijziging en dadelijk na den aanvang ondememen de Nederlanders een aanval. De Natrix neemt! den bal die echter uit- gaat. Eenigen tijd gaat de bal op en neer, terwijl een ver schot van Baer Si angen-burg op niets u'tloopt. Tien minuten over 3 onde-rnemen onze iand- genooten weer een aanval, waaruit een hoek- schc-p orrtstaat, die genomen wordt door De Natrix, dio-ch niets oplevert. Oo-k een aanval van de Zufd-Afrikanen le- vert niets op. Het spel gaat weer eenigen tijd op en neer., Een schot van Williams gaat naast. 14 minuten over half 3 weer een aanval van de Nederlanders. Volkers brengti den bal naar voren, doch zijn schot gaa-t naast het doel, Er staat een- fli-nke wind1 dwars over het veld. 15 minuten voor 3 weer een aanval van de oranjetruien, waaruit Pij-1 rakelings over het doel schiet. 14 minuten voor 3 nieuwe aanya-1 der Ne derlanders Baer Slangenburg centert voor en Volkers maakt onhoudbaar een doelpunt voor Nederland. Nogmaals gaan de onzen naar voren, doch de bal komt tusschen het publiek te- recht. De Nederlanders doen daarna eenige scho-ten maar de backs van de Afri'kan-en zijn op hun plaats. Een hoekschop wordt door De Natrix genomen, maar de bal -komt in het zijnet terecht. Een minuut later weer een hoekschotl dat niets oplevert. Daarna een aanval van de gasten, waaruit een- vrije schop ontstaat, doch de bal wic-rdt door Denis weggewerkt. Een voo-rzet van Hodgson wo-rdt door Van der Meulcn onschadelijk gemaakt. De Afrikanen zijn in de meerderheid. De Nederlanders komen er langzamerhand- iets meer in. Het spel gaat weer eenigen tijd op en neer. 4 Minuten voor 3 een vrije schop voor het Nederlandsche doel, die genomen wordt door Murray, maar de bal verdv/ijnt naast het doel. Daarna een aanval derNederlanders, Fiji wacht te lang, waardoor de bal weggewerkt tan worden. Om 3 uur weer een aanval der onzen. Pijl geeft van ver een keurig schot, dat even fraai door den doelverdediger ge- houden wordt. Dan volgt cen aanval der gasten, waarbij Vermetten reddend- optreedt. 3 MMiuten over 3 neemt Snouck Hurgronje een hoekschot. Eenigen tijd blijft de bal voor het doel, totdat De Natris zeer zuiver inschiet en een doelpunt maakt voor de Nederlanders (2-0). 1 Direct hiema een aanval der Zuld-Afrika nen. Murray en Hodgson nemen- combinee- rend den bal mee. Vermeulen pakt hem op, doch laat hem even los, waardoor Murray den bal in het doel van Nederland toopt (2-1.) Dan gaat het spel eenigen tijd1 op em neer. 11 Minuten over 3 een aanval der gas ten. Hodgson zet scherp voor, doch Steward mist deze leans.- Om 3 15 een aanval der Afrikaners, Ste ward werkt den bal fraai tot bij het doel der Nederlanders, doch de bal wordt hem daar ontfutseld. Twee minuten laten volgt een aan val der Nederlanders. De Natris zet hoog voor, waaro-p Thompson den bal wegkopt. Bui vangt het ledter op, doch schiet hoog over. Uit een vrije schop nabij het Afrikaansche doel schiet Pijl naast. Om 7 minuten voor half 4 forceert Snouck Hurgronje een hoekschop, ma-ar juist als hij die wil nemen, wordt voor de rust gefloicn. De stand is 21 in het voor- deel van Nederland. Om 4 minuten over half 4 wordt de wed strijd her vat.' Het weer is voortdurend drei- gend. Af en toe vallen regend-ruppels. Het spel gaat eenige minuten op en fleer. Er ont- spint zich e-en vlug emth-ousiast spel. De toe- schouwers beginnen zich te roeren-. Acht minuien over half 4 brengt De Na trix den bal heel alleen fraai voo-r het doel. Daarna geeft hij een pracht voorzet, die Pijl over het do-el kopt. Een aanval van de Afrikanen wordt door Vermetten onschadelijk gemaakt. 10 Minuten over half 4 gaat De Natrix weer alleen naar voren Hij maakt zijn voor, zet te kort, doch weet d-en bal weer te berei- ken, geeft hem over aan Pijl, die jammerlijk naast het deel schiet. De ba-1 blijft hierna bij het doel van de gas ten zweven Een schot van Volkers wordt door Riley gehouden en weggewerkt. Het spel gaat w-eer op en neer Snouck Hur gronje lost een ver schot. Riley weet den, bal te sioppen, 16 Minuten voo-r 4 wear een aanval van de Nederlanders. Hurgronje brengt thans den bal op en geeft hem over aan Vol leers, die het #chot inzet, dat door Riley tot een hoekschop venverkt wordt. Deze hoekschop levert niets op. Het samenspel aan beide kanten wordt thans beter. zo-owel de Nederlanders als de Afrikanen- zitten op <fen bal. 13 Minuten voor 4, nadat de bal evesj op d-e h'elft der onzen is geweest, doen dozen weer een aanval. Hurgronje brengt den bal op en geeft een schot op het do-el, wa-ar Riley weer op zijn post is en het leder weg-werkt. 11 Minuten voor 4 een vrije schop op het doel der Nederlanders, door Murray geno men, doch wordt over geschoten. Om 9 minuten voor 4 een aanval der Af-ri kaners. De linksbinnen van de gasten lost een ver schot, dat over gaat. - 7 Minuten voor 4 een aanval der Zuid-Afri- kaners, die geen resultaat oplevert. Om 5 minuten voor 4 een gevaarl-ijke aan val der gasten, waarbij Horsten reddend op- trhedt. Bij een volgenden aanval der Afrika ners weet Horsten wederom fraai den bal weg te werken. Het spel- gaa-t dan eenige ma- len vlug van doel tot doel. Twee minuten voor 4 brengt de voorhoede der gasten den bal op. Murray schiet ech-ter over. De Afrikaners zijn thans in den aanval, maar de achterhoede van de Hollanders werkt a-ls paarden en ver- dedigt uitstekend. Een minuut over 4 krijgt De Natrix den bal toegespeeld en neemt het leder langs de lijn mee. Zijn voorzet loopt echter op rfiets uit. Twee minuten over 4 v-ol-gt een- vrije schop op het doel der Nederlanders. De bal ketst te gen de bovenlat, in het veld terug. Om 6 mi nuten over 4 een nieuwe geva-arlijke aanval der gasten, die echter door Horsten 'gebro- ken wordt Daarna trekken de Oranjetruien naar voren en Horsten lost van ver een schot, dat door Riley gehouden wordt. 4 07. De scheidsrechter ken-t aan de bui- tenlanders een vrije schop toe, die ech-ter niets oP/wert. Eenigen tijd blijft het spel op de helft der onzen. Het wordit eenigszins donker op het veld. De achterhoede der Hollanders heeft de handen vol.. Van der Meulen, de keeper, stopt eenige ge- vaarhjke schoten keurig. 4.13. De Nederlanders krijgen1 nogmaals gelegenheid voor den aanval, die met bui-ten- spel eindigt. Het spel zet zich weer voort op de helft der Nederlanders. Een geweldig on- verwacht schot van Murray wordt fraai door Van der Meulen gehouden. Nog een tijdje is het Hollandsche doel in geva-ar, dbch plotse- hng gaat de voorhoede der onzen naar vo ren, waama Volkers naast schiet. Om 16 mi nuten over 4 een aanval der Nederlanders. Hurgronje zet voor, maar Baer Slangenburg' schiet over. 417. Hurgronje brengt den-bal weer op. De aanval wordt echter door de achterhoede der gasten gebroken. Om 4.18 blaast de scheidsrechter het ein'de. De eindstand is dus: NEDERLAND WINT MET 2—1' Hollandia—Alcmdna 3—3. Er bestond voor dozen wedstrijd, die te Hoorn gespeeld zou worden, in Alkmaar een geweldige belangstelli-ng en zeker vijfhon- derd supporters hebben- Alcmaria naar Hoom v-ergezeld. Omstreeks twaal-f uur was het op het Stationsplein zeer druk. Wij ge- looven niet, dat Alcmaria ooit door een zoo groot aantal supporters is vergezeld. In Hoorn waa-het op het Holl.-terreini verbazend druk. Om even twee uur kwamen de elftallen in't veld. Alcmaria met D. Zweedijk als rechtsback en v. d. Horst ate rechtshal-f, ven der de gewon-e ops-telling. HoUandia had1 het. volgende elftal: Smit; de Jong en Dekker; de Rooij, v. d. Rol en Oerl-emans; Blokker, Homan, Freezen, Neefj-es en Polman. Om tien over twee gaf die scheidsrechter het sein tot beginnen. Hollandia begon direct in zoo'n gewdd-ig tempo en met zoo groot fanatisme, dat Alcmaria inderdaad' in de eerste twin-tig -minuten abs-oluut niets had- in te brengen en wan-hopig moest verded-igen. In- de eerste vijf minuten ontkwam het Alcmafia-doel twee- 1 maal aan een bijna zeker doelpunt. Het ver- bazen-d zware terrein was voor de Alcmaria. nen een geduchte handicap. Lang duurde het voor zij er wat aan gewen-d waren maar toen- stond het reeds 2—0 voor Hollandia, dat na 10 min. scoorde door Freezen- en weer tien minuten later S-chut voor d-e tweede maal1 deed visschen. Toen zakt-e Hollandia iets af -en begon Alcmaria iets meer te presteeren Een gelukkig keerpunt voor Alcmaria was het doelpunt van- Bos bij een geweldige wor- steling voor het Hoornsche doel. Tot de r-ust wist Alcmaria den stand zoo te houden (2—1). Na de hervatting was er meer sy steem in de Alk-maarsche verdediging en liet de voorhoede zich spoedig van haar beste zij- de zien. Binnen vijf minuten had men de 21 achterstand veranderd in een 3—2 voor- sprong en bij deze beide doelpunten van Schuijt bleek duidelijk hoeveel Alkmaarsche liefhebbers op het terrein aanwezig waTen. Toen daaraa Schuijt in het strafschopgebied ongeoorloofd werd aangevallen, kreeg Alc» maria een strafschop te nemen en leek de overwinning zeker. Do-ch, jammer gen eg, trapte Schuijt heel zacht den bal lan-gs de paal. De beide punten gingen hicr jammerlijk- verloren. Tot overmaat van tegenspo-ed deed Porsius bij een Hoornschen aanval den bal van rich ting veranderen en rolde deze ka'm in't verste hoekje van't d-oel (3—3). Span nend werd nu de strijd om de leiding Er werd zeer forsch gespeeld. Dowbraken van Hollandia waren steeds gevaarlijk, maar Alcmaria hield toch het beste van 't spel. Prachtige kansen kwamen er nog, maar het winnende doelpunt bleef uit, zoo dat aan 't slot beide partijen een punt rijker waren ge- wcrden. D'e scheidsrechter l-eidd-e den wedstrijd lang niet streng genoeg. Tegen versehillende over- ■tredingen had met vaster hand moeten wor den opgetreden, terwijl em aantal fo-uten niet werden gezi-en. De leiding was echter onnartijdig. De A 1cmariaspelers hebben alien zeer hard gewerkt, doch het zware terrein veroorloofde hun niet hun g-ewone spel te geven. In het eerste half uur warm bovendien de zenuwen -de baas en vertoonde de verdediging gewel dige gapingen. Voor't doe! was Ho1 andia toen niet gelukkig. Wel werd het spel van Alcmaria langzamerhand iets beter, maar mooi was het nog lang niet. Verdediging en midden-lime herstelden zich na de rust Voor werd toen aardig gewerkt en kreeg ook re -hts meer te doen. Schut keepte heel goed. Mulders gaat bepaald vooruit. Het spel van Hollandia viel ons na den g-eweldigen start zeer tegen. De forsche spe lers zien er niet tegen op af en toe flink op den man te spelen. Smit was heel goed, even- als Dekker, de Jong werd steeds minder Voor blijft Freezen de inderdaad gevaarlijke man. De vleugelspelers deden aardig werk. Een enorme menigte was tegen had zes aan het Alkmaarsche station om de supporters, uit Hoorn terugkeerend, op te wachten. Alcmaria II wist een 21 overwinning te behalen op A. F. C. Ill dat zich sterker toon- de d-an verwacht werd. Go Ahead I won met 40 van de Meer- vogels. Een uitstekende pr-estatie. Ook V. A. F. C. gin-g voort op den weg der overwinning en klopte K. F. C. II met 1—0. Alkmaar I-Meervogels II 40. Men schrijft ons: Onder de goede leiding van scheidsrachter Meerman is deze wedstrijd weer op een spre- kende overwinnin-g van de Aikmaarders uit geloopen-. Het kleine terrein aan de Wilhelminalaan verkeerde door de vele regen in een vooral voor de beide doelea minder goedan toe- stan-d. Zooveel mogelijk hebben echter de spe lers voor den aanvang het terrein bespeelbaar gemaakt. Voor de rust had Alkmaar zeker het beste cteel1 van het spel behouden. De Vet had succes met een tweetal goede schoten. Evenwel was goed spel door de terreinom- standigheden vrijwel onmogelijk. De tweede periode demonstreerde duidelijk de zwakte der Meer-vogels-halflinie. D-e Alkmaarvoor- hoede maakte daar handig gebruik van en door Janson bracht zij den stand op 4—0. nadat nog een tweetal goals door buitenspel werden geanuleerd. Over het algemeen kan worden getuigd dat Alkmaar in haar tegenwoordige foxmatie tot goede dingen in staat te. KORFBAL*. 1C. V. K. V. I—Sportief (A'dam) 30. Men schrijft ons: Door haar overwinning op het Amsterdam, sche „Spo,rtief", heeft K. V. K. V. thans de helft van het aantal wedstrijden gespeeld em gewonnen. Voor een eventueel kampioenschap is dus alle kan® en we 'hopen dat de Aik maarders hierin mo-gen slagen-. K. V. speelde voor het eerst van dit seizoen eens volledig. hetgeen wel nood-ig was, daar de Amsterdam- mers uitstekend partij gaven. i Door afwezigheid van den aamgewezen scheidsrechter belastte Sweerts 'Jr. zich met de leiding. Direct na den uitwerp zet K. V. er al-les 'op om de leiding te nemen, doch alle vrije kansen gaan te niet door de halve or- kaan, die zuiver doelen o-nmogelijk maakt. Eerst na geruimen tijd gelukt het mej; Visser vlak onder den paal l—0 te maken. Gndanks - heftige pogingen van beide partijen wordt er niet meer gescoord, zooda-t de rust met onver- anderden stand ingaat. Na de rust heeft „Sportief" het niet gerin- ge windvoordeel en het heeft er veel van of de roodtwitten hun eerste nederlaag krijgen te -boeken. Een fraai schot van een Amster- dammer springt weer uit de mand. Wanneer de Amsterdamsche verdediging dan even van streek raakt, on-tstaan enkele mook\ kansen voor K. V. om de leiding te vergro-oten en uit een- hiervan maakt Blom 20. Door dit onverwachte succes is K. V. niet meer te hou den en speelt'een gewonen wedstrijd. Voor een overtreding, welke den scheids rechter ontging, blijven enkele Amsterdam mers staan appelteeren, zcodat de vrijstaan- de van Beek Sr., weinig mcei-te heeft den bal in de mand te leggen. Met 3—0 oiverwin- ning komt dus het einde. De stand is tha-ns als volgt: I<. V. K. V. 5 5 0 0 28-5- 10 2.00 Sporl-ief j 5 3 0 2 13—14 6 1.20 K. Z. II 2 1 0 1 7— 4 2 1.00 Fazanten 4 1 1 2 14—18 3 0.75 R. 0. D. A. 2 0 1 1 5—12 1 0.5-0 tjelder ,i i.!B, 4 0 0 4 9—23 0 0.00 11 Ill II. I i voor tegen midd,

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6