ASTHMALIJDERS. S Het ASTHMAPOEDER van Apotheker BOOM geeft bij inademing direct verlichting ■bij Asthma, Bronchitis en daaruit voortko- mende Borstbenauwdheid en Borstbeklem- ming. VerkrijgbaaT in de meeste Apotheken en Drogistwinkels k f 1.25 per groote geslo- ten blikken doos. Gratis monster op aan- vraag bij firma A. M. BOOM, ARNHEM. van rotorschip ontving, is gebouwd volgens dezelfde grondslagen als het Flettner-roer. In de plaats van masten en zeilen heeft het twee zeer hooge drie meter dikke gladde me- talen walsen of cylinders Deze cylinders draaien met een snelheid van honderd omwen- telingen in de minuut en ontwikkelen daarbij een vijftien maal grooter effect dan met zei len, die aan de masten bevestigd geweest zou- den zijn, het geval was geweest. In het begin van dit jaar heeft de heer Fletner voor een aantal genoodigden, onder wie president Ebert en de directeuren van groote industrieele ondernemingen, zijn sys- teem uiteengezet. Aan de genoodigden was evenwel om geheimhouding verzocht. De fir ma Krupp bood hem haar medewerking aan. In Duitschland werkte hij hoofdzakelijk met het Aero-dynamisch Instituut te Goppingen samen. Zijn voomaamste wetenschappelijk steunpunt is echter Amsterdam gebleven. De heer Flettner deelde aan de Telg. mede, dat het in zijn bedoeling ligt, in Nederland een grooten rotortoren op het land te bouwen, die naar het beginsel der windmolens kracht voor de industrie zal leveren. INBRAAK OP DE VOORBURGWAL TE AMSTERDAM. Zaterdagmorgen, toen het personeel van de firma Figee en de Kruyff, in werktuigen, hdt gebouw, dat gevestigd is Nieuwezijds Voor- burgwal 28 te Amsterdam, betrad, merkte het dadelijk, dat er iets niet in orde was. Vooral op de verdieping, waar de kantoorlokalen ge- legen zijn, was het niet pluis. Alles was op den grand gesmeten en vooral papieren en de inhoud van lessenaars en kasten hadden het moeten ontgelden. Spoedig bleek, dat ook de brandkast, die in den mur gebouwd was, opnegebroken was. Naar den toesfand te oor- deelen waarin de kast zich bevosid, meet het werk met prima werktuigen verricht zijn. Er wordt een bedrag van 1400, in hoofdzaak uit bankbiljetten bestaande, vermist. Ook man keeren er eenige effecten, waarvan de waarde nog niet kotn worden opgegeven1 De inbraak moet gepleegd zijn in den laten avond of des nachts. Dat de slag op Vrijdag werd gestagen, zal wel zijn oorzaak vinden in het feit, dat het Zaterdag betaaldag was. Geen van dte surveilleerende politieagenten heeft bij de ronde iets verdachts bespeurd. Ook is geen spoor achfergelaten, zoodat de politie nog geheel in het duister tast. EEN NACHTELIJKE INVAL TE BEVERWIJK. Het was bij de politie te Beverwijk naar de O. H. Crt. meldit reeds geruimen tijd bekend, dat ten huize van Th. B., aan de Roning- straat akiaar, gelegenheid gegeven werd tot het gebruik van sierken drank, ofschoon B. geen vergunning had en evenmin verlof. Dit gebeurde ook na den sluitingstijd van de cafe's. Ook de vorige week was een 'en ander door surveillance van de politie gebleken, en tevens dat vele minder gunstig bekend staande per sonen daar kwamen. Door de politie, onder leiding van den in- specteur werd nu, in overleg met het hoofd der politie besloten, tot een inval in genoemde woning. De burgemeester had een bevel1 schrift afgegeven om desnoods met geweld de woning te mogen binnendringen. Deze inval werd bepaaid op Zaterdag- nacht. Bij voorloopig onderzoek was bekend geworden, dat weer eenige' personen waren binnengegaaner was dus reden tot bin- nengaan. Behalve de diensthebbende agen- ten gingen nog een paar agenten mee, gewa- pend met revolver, lantarens en een groote hamer. Aan het huis gekomen bleek dit zoowel aan de voor- als aan de achterzijde gesloten en op sommatie van den inspecteur werd1 gewei gerd open te doen. Met een slag van den zwaren hamer bezweek de poortdeur aan de achterzijde en drong de politie binnen. Hier bleek een aantal personen aanwezig te zijn, die him- niet bun domicilie hadden. Bovendien bleek,, dat bier en limonade was geschonke. Nu men zag dat verzet niet baten zou, had men geen moeite b;j het verder onderzoek, waarbij ook sterken drank voor den dag kwam. De verschillende hoeveelheden hier- van werden vastgesteld en nu werden de aanwezigen, een twaalftal, in twee ploegen naar het politiebureau gebracht, waar het verder verhoor plaats had en waar proces- verbaal werd opgemaakt tegen Th. B. we- gens overtreding der drankwet en wegens be- lemmering van de politie in de uitoefening barer functie. Dit kan dus wel eens een muisje blijken te zijn met een heel langen staart. TER NEUZEN OVERSTROOMD. Te Ter Neuzen bleek gistermorgen het zee- water, tengevolge van een gebrek aan de eluiting, den rioolmond binnengedrongen, waardoor het laag gelegen deel der stad over- 6troomde, en verschillende kelders en souster- rains vol liepen. Op het laagstte gedeelte stond 75 c.M. water. De r.-k. kerk kon alleen met behulp van ladders bereikt worden. OPIUMOONFERENTIE. Naar dte correspondent der N. R. Crt. te Geneve meldt, is de Nederlandsche afgevaar- digde Van Wettum tot voorzitter der eerste opiumconferentie gekozen. DE HONDERDSTE GEFOORTEDAG VAN JACOB HEINRICH KRELAGE. Zaterdag was het honderd jaar geleden, dat Jacob Heirinch Krelage, de man die zulk een buitengewone beteekenis heeft gehad voor den Nederlandschen tuinbouw en de blcem- bollenteelt, geboren werd. Gistermiddag is dit feit in de groote ge- meentelijke concertzaal tte Haarlem, in legen- woordigheid van tal van genoodigden her- dacht met een rede van den heer E. H. Krelage, zoon van J. H. Krelage en voor zitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Hij deelde in het begin van zijn rede mee, dat hij zijn vader zeu scheieen als vakman, als organisator en in Hjn ruitneren maat'- schappelijken v/erkkring. De heer Krelage eindigde zijn rede met deze woo rden Allen, wier taak het is, voort te bouwen hetgeen Krelage heeft ontworpen en gegron< vest, moge het bij de vervulling van- dien plicnt gegeven zijn, zich te doen leiden door zijn breeden bilk, te arbeiden met zijn wont- voortvarendheiden volharding, maar bo vern al, bezield te zijn met zijn geestdrift, zijn toe- pel ijding en zijn liefde voor het gemeenschap- •lijk belang. OPZETTELIJK AANGEREDEN. Op de Nassaukade te Amsteraam is een rijwielagent aangereden door een personen- Fordauto, waardoor hij vitel en hevige pijn aan den inkerknie kreeg. Deze aanrijding is vermoedelijk opzettelijik geschied, daar uit het spoor, van wielen op den vochtigen weg kon worden nagegaan, dat de bestuurder, die eerst midden op den rijweg reed,- plotscling in de richting van den agent is gaan rijden. De auto, welke niet van een achterlicht voor- zien was, is met groote snelheid doorgereden en kon niet worden achterhaald. NA DE MIL. RELLETJES TE EDE Van zeer betrouwbare zijde verneemt de „Tel.": Het rapport der commissie, welke belast is geweest met het onderzoek naar de oorzaken der militaire relletjes te Edc gedurende de herhalingsoefeningen, is in de eerste helft van October verzonden aan den commandant der Ilde divisie. Hoewel de minister van Oor log reeds enkele weken geleden aan de ver- schil'lende korpscommandanten gevrapgd heeft naar het optreden der militaire politie tijdens de herhalingsoefeningen, schijnt het hiervoren bedoelde rapport thans nog niet aan d'en minister te zijn overhandjgd. Wel heeft den minister intusschen een rap' port over het gebeurde bereikt, vanwege de militaire politie samengesteld, buiten op- dracht en zonder medewerking van de com' missie, welke oorspronkelijk belast is geweest met het onderzoek. Het rapport der militaire politie geeft op het gebeurde een geheel anderen kijk dan het rapport der meergenoemde „officieete" com missie. Het moet niet in de bedoeling der boogere militaire autoriteiten liggen om den inborn: dezer rapporten te publiceeren. SCHOENER GESTRAND. De Engelsche motors choener Margaret Mavray, met steenkolen op weg van Blyth naar Dartmouth, is Zondagavond op de Maasvlakte gestrand. De bemanning is door de stoomreddingsboot Prins der Nederlanden gered en te Hoek van Holland aan wal ge bracht. Het schip is waarsehijnlijk verloren. DE SCHIPPERS EN DE GEMEENTE- LIJKE BELASTINGEN. Men herinnert zich de aanschrijving van den minister van finaneien aan directeuren der directe belastingen enz., krachtens welke voortaan aain boord van hun vaartuig wo- nende schippers niet in de plaatselijke belas tingen moeten worden aangeslagen, omdat zij niet geacht kunnen worden in eenige ge- meente hoofdverblijf te hebben. De directie der Vereeniging van Neder landsche gemeenten bericht in het Weekblad voor gemeentebelangen, dat de minister van finaneien haar thans bij brief van 21 Octo ber heeft geschreven, dat het ook naar zijn meening „niet meer dan billijk is, dat ook aan boord van hun vaartuig wonende schip pers in de gemeentelijke lasten bijdragen." Ter zake van de wijze waarop dit moet ge- schieden, is de minister in overleg getreden met zijn ambtgenoot van binnenlandsche za- ken en landbouw. HET GEZANTSCHAP TE BUENOS AIRES. Voor de betrekking van buitengewoon zant en gevolmachtigd minister te Buenos Aires, opengevatlen door het overlijden van den heer J. Barendrecht, komt ernstig in aanmerking de gezantschapsraad jhr. F. E. M. H. Michiete van Verduijnen, thans werk zaam als zaakgelastigde te Boedapest. SPOORWEGPERSONEEL. In een gisterochtend gehouden samenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwe- gen met de vertegenwoordigers van de orga- nisaties van spoorwegpersoneel is overeen- SLemming verkregen inzake de benoeming van tien nieuwe voorzitters der scheidsgerechten. Voor de commissie van advies werden de af- trediende leden herkozen. Geen overeenstemming werd bereikt tus- schen directie en de vertegenwoordigers van de organisaties en tusschen deze laatsten on- derling inzake de instelling van den perso- nteelraad. De Bond van ambtenaren bij de N-ederl. Spoorwegen en de Neutrale Bond handhaafden hun eigen ontwerpen. De direc tie trok hierop haar ontwerp in en verklaar- de, dat het overl'eg gehandhaafd bleef, zoo- als het nu is. ACTIE IN HET KLEEDINGBEDRIJF In de Zaterdag gehouden algemeene verga- dering van het hoofdbestuur van den Moder- nen Bond in de Kleedingindusfrie werd beslo ten. de afdeelingen van dien Bond voor te stellen, te besluiten, dat alle collectieve ar- beidsovereenkomsten in het kleedingbedrijf zullen worden opgezegd. De bedoeling is, aan de betrokken werkge- ver9 voorstellen te doen tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden der werknemers, gel- dende voor een volgende contract-periode. Bovendien overweegt het hoofdbestuur po- gingen in het werk te stellen tot het verkrij- gen van een duurtetoeslag in den tijd die verloopt voor het beeindigen der thans be staande collectieve aTbeidsovereenkomsten. Tndien de afdeelingen met deze zienswijze ac- ccord gaan. zullen binnenkort de andere werknemersbonden in het bedrijf worden uit- genoodigd' tot eene besprcking. ten einde in dezen tot een gezatnenlijk optreden te ko- men. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. In de plaats van de heeren prof. dr. D. van Embden," Ham Kraai en Jt. Reinink, die perodiek afbaden en niet herkiesbaar waren, werden als leden van het hoofdbestuur ge kozen de heeren dr. H. J. Doornbosch te Gro ningen, mr. dr. A. M. Jockes te 's-Gravenha- ge en prof. mr. R. Kranenburg te Amster dam. Daarna was aan de orde bespreking van ret. beleid der Kamerfractie. In behandelinn kwam vervo'gens het voor- stel van het hoofdbestuur om in het werkpro- gram een afzonderlijk hoofdstuk betreffende - LEEUWARDEH den landbouw op te nemen. Bij dit voorstd was een uitvoerige schrifte lijke toelichting gevoegd. De heer Van Dam (Haarlem) wekte daar- - na de afdeelingen op steun te verleenen aan de Vrijzinnig-Democratische Jongerenorga- nisatie. Aan de orde was daarna het rapport van de commissie, benoemd door het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond tot onderzoek van het vraagstuk der huwelijks wetgeving. De commissie, bestaande uit mevr. mr B. BakkerNort, presidente, mevr. mr. C. Bak- kerVan Bosse, mr. E. Fokker en G. Vlug, secretaris, heeft in haar rapport dd Decern ber 1923, van oordeel, dat het beginsel van gelijkwaardigheid en van gelijkheid voor de wet van mannen en vronwen, in het huwelijk zoo streng mogelijk behoort te worden door- gevoerd, en dus met name de martiale macht en de bevoorrechte positie van den man, ten opzichte van de uitoefening der ouderlijke macht, alsmede de onbevoegdheid van de vrouw ten aanzien van 'het verrichten van rechtshandelingen, behooren te worden opge- heven, een aantal hoofdlijnen voor een mo- derne huwelijkswetgeving opgesteld. Voor de heropening van dte algemeene ver gaderigg op Zondag werd een religieuze bij- eenkomst gehouden van partijgenooten, waar in ds. Eikema uit Benningbroek sprak over den zedelijken kant van ontwapening. EEN DRIFTKOP. De 25-jarige A. M. had vrouw en kind ver- laten en dezen hadden hun intrek genomen bij de ouders der vrouw in de Kritzinger- straat in Den Haag. Gisteravond kwam M. zijn vrouw en kind „opeischen". De zuster van zijn vrouw deed open, doch toen zij zag, dat M. er was, sloeg zij de deur weer dieht. M. trok hierop een revolver en loste een schot op het meisje, dat niet levensgevaarlijk aan het hoofd werd1 gewond. De kogel, die door het raampje van de voordeur was gegaan bleef stuiten in het kozijin van een deur in de gang. Het meisje is naar het ziekenhuis ver- voerd, doch nog gisteravond naar huis terug gebracht. M. heeft de vluch't genomen GEILLUSTREERDE BRIEFKAARTEN. Bij dte kantoren der pos'terijen zijn thans verkrijgbaar gesteld gelllustreerde briefkaar- ten met zegelopdruk van 12 cent, bestemd voor verspreiding van afbeeldingen uit Ne derland in den vreemde. Voorloopig worden 14 verschillende kaarten uitgegeven met tee- kening van dr. H. P. Berlage en van Her man Hana. Ze betreffen: Zutphen, St. Wal- burgkerk (tweemaal)Doesburg, stadsge- zicht; Haltem, achter dte Ned. Herv. Kerk; Dordrecht, Groote of O. L. Vrouwe Kerk; Leiden, Zijlpoort; Katwijk, St. Andreaskerk; Haarlem," Amsterdamsche Poort; Haarlem, Stadhuis; Wijk bij Duurstede, Kerk van St. Jain; Rhenen, Kunora-oren; Lemmer, Ned. Her. Kerk; Deventer, De Bergkerk; en Sit- tard Kerk H. Petrusstoel. Op de kantoren behoeven niet alle soorten van bedoelde brief kaarten voorhandten te zijn, Aain de hulpkantoren worden deze brief- kaarten niet in voorraad gegeven. EEN GEDENKBOEK. Wij ontvingen een exemplaar van het „Gedenkboek van het R. K Huisvestings. Comite", dat is uitgegeven ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Comite. Het is het eerste en eenige gedrukte voile dige verslag, dat van de werkzaamheden van het Comite is verschencn. De schrijver, de heer J. Pastoor,- journalist te 's-Hertogenbosch, heeft een zoo volledig mogelijk historisch. overzicht willen geven van de werkzaamheden van het Comite gedu rende de verloopen 10 jaar. De omslag-teekening, waardoor tot uit- drukking is gebracht voor welke landen de hulpactie gegolden heeft, is van den heer G. van der Werf te 's-Hertogenbosch. Het Gedenkboek wordt op van vele zijden ontvangen verzoek, ook verkrijgbaar gesteld bij de Perscommissie van het R. K. Huisves- tings-Comite (Postbus 5) of door tusschen- komst van den boekhandel. KORTE BERICHTEN. De heer J. de J. uit Den Haag is gis termiddag, toen hij op den Vlietweg te Voor- burg achteruit reed, met zijn auto in de Vliet terecht gekomen. D-e wagen verdween geheel onder water. Een- klein meisje was ooggetuige van het ongeluk en ging hulp halen. Een half uur later heeft een schipper het lijk van den bestuurder op het droge gebracht. ProYinciaal Nienws UIT SCHERMERHORN. De Rederijkerskamer „Amicitia" gaf j.l. Zondag voor een flink bezette zaal haar eer ste uitvoering in dit seizoen in het lokaal van den hegr J. H. Schreuder, alhier. Opgevoerd werd het tooneelspel in 4 bedrijven van Al bert van Maasdijk „Op den Terugweg". „Amicitia" heef^zich weer van haar goe- de zijde laten zien met de vertolking van dit niet gemakkelijk werk en het publiek heeft zeer zeker van het stuk genoten. Op den terugweg is de ruim 50-jarige ren- tenier Jacob van Essendaal, die voor levens- regel genomen heeft, dat de mensch maar precies zoo oud is als hij zich gevoelt en zich- zelf wijsmaakt, dat hij weer tot zijn veertig- ste jaar geraakt, omdat hij zoo frisch en vroo- lijk meevoelt met alles wait jeugd' is. Later leert hij inzien, dat hij zelf met zijn zotten waan van altijd jong te willen zijn, de schuld "s van veel leed. Het stuk is op zeer goede wijze vertolkt. De rol van Jacob van Essendaal werd uitmun- tend door den heer Jb. Schreuder vertolkt, wat wij ook niet anders verwachtten. De rol- kennis.had iets beter kunnen zijn. „Louise" had in Mej. J. Schreuder-de Boorder een waardige vertolksterzij beheerschte haar ro1 volkomen. De heer C. Klerk was als „Albert" een zeer goed voetbaltype en Mej. M. de Jong heeft op uitstekende wijze de rol van „Tine" dochter van v. Essendaal gespeeld; haar partner, de heer F. Moerbeek die de rol van „Toby van Meersen" vervulde, was niet min- der goed. Zijn rolkennis was eveneen® uitste- kend en hij maakte een mooie creatie van den verlegen „mac-ineman" die niets van vrou- wen wist, maar alleen maar aan uitvindingen dacht, totdatde liefde hem te pakken kreeg. Mej. B. Akkerman was als .Marie" de schoonzuster van v. Essendaal vrij goed; ze heeft haar best gedaan haar rol zoo aan- nemelijk mogelijk te maken, maar ze voelde zich toch niet geheel thuis in haar rol van be- jaarde vrouw. Mej. E. Wonder was de oude huishoudster van v. Essendaal die zoo graag over „vroeger" sprak en daardoor steeds ru- zie met haar heer en meester kreeg. Hoewel haar spel heel goed was, speelde haar rolken nis haar een enkele maal partem De rol van „Karel Schreuder" die raads- man en expert in schilderijen van v. Essen daal was, vervulde de heer A. Kluft. Wij hebben de heer Kluft wel eens beter zien spelen; bijzonder goed op dreef was hij niet en ook,de rolkennis liet soms te wenschen over, wat nog te meer opviel door het goede spel van „Tine". Het kleine, maar dankbare ralletje van „Adriaan van Meersen" de vader van den machineman was bij den heer C. Visser in goede handen. Over't algemeen echter is het stuk zeer goed gesneeld en „Amicitia" kan weer een succes boeken. Zondagmiddag was een 4-tal jongens bezig zich op een boot van den heer Visser van de Rijp te vermaken. Het spelletje ging zoover, dat zelfs de jongens probeerden de mast van het schip in de hoogte te lieren Eensklaps echter viel de mast van reeds aan- zienlijke hoogte naar beneden en kwam in stukken op het schip terecht. De angst van de jongens was groot, maar ook de kosten zul len groof zijn. UIT OOSTHUIZF.N. Nader vernemen wij, dat de kemmieg 2dte klasse, de heer Mulderij, van 's lieerenberg, niet met ingang van 1 dezer naar hier is over- geplaalst, doch dat nu met ingang van 11 do zer de heer Moolenaar naar hier zal worden overgeplaatst. De hoofdprijs der alhier gehouden verlo- ting van het Sport-Comite ..Oosthuizen en Omslreken" is gewonnen door een 4-tal per sonen uit Ilpendam, die gezamenlijk 1 lot hadden gekocht, Een niet te hooge prijs voor 1 auto. Het water van den Beemsfer Ringvaart is de laatste dagen bijzonder hoog. Op ver schillende plaatsen stroomde het over dten dorpsweg, temijl verschillende erven blank stonden. Hier en daar kwam het zelfs in de woningen. UIT AKERS'LOOT. Tengevolge van de groote najaarsmarkfen is bij enkele veehouders, die vee op deze markten hadden gekocht, het mond- en klauw- zeer uitgebroken, en wel bij K., aanvde Sluis- buurt en bij Sell, op Starting. De heer G Rijmberg heeft bedankt als kerkvoogd der Ned1. Herv. Gemeente. In deze vacaturc is gekozen de heer W. Blokker, no- tabtel. Ter voorziening in. de vacafcure van notabel zal de verkiezing gehouden worden op 16 November a.s. Op het terrein van de firma Ruigewaard zal een cementopslagplaats worden gebouwd, zoodat bouwvakondememers thans alles van hun gading hier kunnen betreggen, hetgeen een groot gemak oplevert. UIT HENSBROEK. Vriidagavond is alhier dteor de plaatselijke Land1- en Tuinbouwvereeniging „Ons Be lang" een cursus geopend in „bedrijfscon- trole". Als leeraar is aan dezen cursus ver- boniden de heer Roselaar uit Hoorn. De cursus is thans officieel geopend, waar bij o. a. tegen woo rdig waren de burgemees ter, dte heer«S. B. F. Kooiman, het hoofd der openbare lagere school en de heer Stapel Be richt van verhindering was ingekomen van de wethoudters Wit ten Smal en van den heer Ha- zelcop, rijkstuinbouwleeraar. Een 22-tal landbouwlers heeft als leerlingen aan dezen cursus dteelgenomen. UIT DE RIJP. Tengevolge van de vele regens siaat het buitenwater op verschillende plaatsen op de openbare straat. Menig inwoner moet met be hulp van planken in zijn woning z,ien te ko- men. Zaterdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat mej. G. Postma als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier werkzaam was. Het was algemeen bekend, dat deze dag voor de alhier zoo goed bekend en bemind zijnde ,.juffrouw" niet onopgemerkt zou voorbij gaan. Het gemeeniebestuur getuigde schrifte- lijlc van zijn waardeering jegens mej. Post ma De school was keurig versierd. De kin- deren hadden des morgens feest. Toen mej. Postma te elf uur in dte school kwam, werd zij uitbundig begroet. Het hoofd der openbare lhgere school, dte heer F. P. van Houwelin- gen, sprak waardeerende woorden aan het adres van mej. Postma, waarna1 haar een mas- sa keurige bloemen, een lamp, een theekasf enz. werden aangeboden. Des avonds werd aan haar woning door het Rijper Fanfare- corps een serenade gebracht, welke door me nig inwoner werd bijgewoond. De kleeren van den alleen womenden D. de Haan, aan de Sint Jacobsbuurt No. 365 geraakten in brand. Gelukkig werd zulks nog vroegtajdig opgemerkt door mej. Toel al hier, die door krachtig optreden de kleeren van dezen zeer ouden man, die lijdendc is aan toevallcn, doofde en daardoor erger voor- kwam. UIT OUDE NIEDORP. In het afgeloopen kwartaal werden in het Veefons alhier verzekerd gemiddeld 480 run- deren, waarvan werden afgekeurd 6 stuks. De omsalg werd vastgesteld voor de maand Augustus op 0,2 petvoor de maanden Sep tember en October elk op 4 pet., dit is gemid deld per rund berekend f 2.70 per 3 maandten. rMs te bevorderen werd ml] door eetiTge pluimveehouders medegedeeld, dat inenting ten deele aan het becogde doel bij hun dieren heeft beantwoord, en zij van ziekte gespaard bleven. Echter is hun gebleken dat het mid- del erger was, dan de kwaal want hun dieren zagen er vrij goed uit, doch legden dai jaar geen eitje meer. Mijn zegslieden zijn alleszins betrouwbare personen en hunne en ook eigen ervaring leek mij van voldoende belang 'om deze te publiceeren, daarmede de gelegenheid openstellende deze zaak met woord en meer- woord van verschillende zijden te bezien. Voor diegene; welke de zaak voldoende inte- resseert ben ik gaarne bereid verdere inlieh- tingen te geven. Hoogachtend, JOH. KROMHOUT, Zevenhuizen, ALKMAAR. Geachte Redactie. Indien U voor onderstaand stukje een plaatsje in uw blad beschikbaar wilt stellen, aoe ik U daarvoor mijn dank betuigen. ALS ANDEREN WEENEN! Gierend huilen de gufe windvlagen op den grauwen Novemberdagdoen de bruin-geel stervende bladerkens opstuiven voortjagen als in een wilden dans. Kil en somber ligt gindseh het dfoevc veld de dooden-akkerDaar trekken ze weer op, die velen in hun somberen gang Voor den huilenden wind leer beschuttend die kleine flora's kinderendie bloemekens .voor hen die gindseh sluimeren, hun eeuwige slaap. Men gedenkt de dierbare doo- denAllerzielen En als de gansche wereld in heilige herin- nering z'n dooden herdenktvaders en moe- derkens hun bloemekens strooien op 't graf van hun beveling, zijn er die dezen dag van tranen ook willen gedenken en durvea in een „paardencourse" uit te schrijven een: Allerzielenprljs!!O, diep tragische bespotting van doodenvereering ofeh bedoelde het Bestuur der Schoorlsche Sportclub hiermede missghien hunne veree- ring voor de paarden-cadavers? 't Is schrij- nend! Alkmaar, 2 Nov. 1924. P. R. Marktberichten Ingezonden stiikken. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur! Gelieve s.v.p. een plaaisje in uw blad voor 't onderstaande. Bij voorbaat mijn dank. HEEREN PLUIMVEEHOUDERS. Naar aanleiding van eene, van verschillen de zijden gevoerde campagne, met't doel het inenten van pluimvee tegen pokken en diphte- WARMENHUIZEN, 3 Nov. 1924. Roode kool le soort 1.90—/ 5.20, Witte kool le soort 0.901.25, Deensche witte 3.40, Drielingen 7.60, Uien 7. Aanvoer 32000 K.G. Roode kool, 43400 K.G. Witte kool, 1015 K.G. Deensche witte, 550 K G. Uien. BOVENKARSPEL „De Tuinbouw", 3 November 1924. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 15.50—/ 30, II 9—/ 14.50, III 4.50—/ 9.50, Roode kool 3.20— 4.70, Witte kool 1.20—/ 1.40, Gele kool 23.10, Uien 3.15—/ 3.50, Drielin gen 3.40, Bieten 12—/ 16.50, Middel- haar 10—/ 17.50, Kleine 7—/ 8.50. NOORDSCHARWOUDE, 3 Nov. 400 K.G. Aardappelen: Schoolmeesten 3, 12000 K.G. Uien: Grove Uien 7.10— 7.60, Uien 7.20—/ 7.80, Drielingen 6.80—/ 8.20, Gele Nep 8.30—/ 9.20', 970 K.G. Peen 1.90—/ 2.30, 3200 K.G. Kroten 2.50—/ 3.10, 89900 K.G. Roode kool 2—/ 4.60, 153000 K.G. Witte kool 0.90—/ 1.60, 14300 K.G. Gele kool 2..20 tot 4.40, alles per LOO K.G., 6400 K.G. Deerische 2.302.40, alles per 100 K.G., 7000 stuks- Bloemkool 1421, 2e soort 5.80—/ 7.60 per 100 stuks. ZWAAG, 3 Nov. Veiling Bangert en Om- streken. Druiven 28f 40, Tomateii 14 tot 20, Gieser 34, Soldaat 4.80— 7.50, Kleipeer 2.50—/ 4, Gratiool '2.20 tot 3.30, Boererigroen 33.80v Nouveau poiteau 410, Beurre Classau 12 et., Durandeau 6—/ 9.50, Zoete Veen 6—/ 8 Vlaamsche Zoet 5.208, Brabamder 4 tot 7, Present van England 714.20, Goudreinett'§n 12—/ 14, Spbuitjes 9 12, Uien 2—/ 3.20, Slaboonen /12—/17 Bloemkool 10—/ 26, Roode kool 3.50— 9, Gele kool 3—/ 8. ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 3 November. In de heden, ge houden veiling werd betaald voor: Andijvie 0.702.30 per 100 stuks, Appelen 0.05 tot 0.26 per K.G., Bloemkool 317.20 iper 100 stuks, Boerenkool 3.406.20 per 100 stuks, Bieten 1.72.30 per 100 K.G. Druiven 0.640.74 per K.G., Gele koo! 1.905.20 pei" 100 K.G., Groene kool 2.10—/ 5.30, Kropsla 0.70—/ 3.20 per 100 stuks, Koolrapem 1.502.60 per 100 K.G., Prei 3.80—/ 9.30 per 100 bos-, Pieterselie 2.203.60 per 100 bos, Peren 0.01—/ 0.36 per K.G., Roode kool 2.20 tot 6.20 per 100 K.G., Selderie 1.80— 3.30 per 100 bos, Spinazie 0.721.01! per ben, Schorseneeren 0.180.22 per K.G., Spruiten 1628 per 100 K.G., Tomaten 0.340.41 per K.G., Uien 6.207.80 per 100 K.G., Wortelen 3.20—/ 7.80 per 100 bos, Witlof 0.25— 0.37 per K.G. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 3 N'ov. 13000 stuks Bloemkool le soort 1022, 2e soort 5 tot 8.90 per 100 st., 21000 K.G. Wortelen 22.10, 81400 K.G. Roode kool le soort 2.40—/ 5.10, 52200 K.G. Gele kool le soort 2.20—/ 5.10, 46100 K.G. Witte kool le soort /0.90/1.40. Deensche v/ilte 2.10—/ 4.50, 26100 K.G. Uien: Uien 6.10—/ 7.80, Drielingen 5.90—/ 7.40, 1600 K.G. Bieten 2.10—/ 3.60, 1015 K G. Aardappelen: Blanwe 4.40 per 100 K.G. PURMEREND, 3 Nov. „Afs'!agvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstrcken". Aardappelen 1.97 per zak (25 K.G) Bloemkool 8—/ 41 per 100, Spruitkoo- 1.853.10 per 15 K.G., Andijvie 1 4.50 per 100 krop, Uien 1.451.60 per 25 K.G., Prei 15 per 100 bos. Appelen: Brabantsche Bellefleur 9.30—/ 13, Bram- ley Steedling 10, Present van Engeland 12—/ 18, Reinette, goud 12—/ 23, alles per 100 K.G. Peren: Besy von Schonauwen 5—/ 8, Beurre Clairgeau 16—/ 18, Beurre Superfin 6—f 12, Boeremgroen 4.509.20, Calabasse de Tirlemont f 16, Comtesse de Paris 5—/ 9, Duchess Willi ams 4.205.70, Nouveau Poiteau 1! tot 16, Sol dat Laboureur 620, Win- terjan 2.20—/ 5.70. Winterlouwtje J 4.80 tot i 5.10 per 100 K.G V-fJi

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6