Overspannen zenuwen Speenliof in Alkmaar. hebben een kalmeerend en zenuwsrerkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletien beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Vervolgens richtte hij het wapen op zich- zelf en schoot zich dood. De ontsteltenis der overige bewoners van het huis>, toen zij de lichamen, badende in het bloed vonden, laat zich begrijpen. Onmiddel- lijk werd het bestuur en de politie gewaar- schuwd. Kort daarna waren de assistent-re- sident en adjunct-commissaris ter plaatse. Het lijk van W. werd naar het militair- hospitaal vervoerd. Dat van de verslagene bleef ten huize vain de moeder', om van daar uit te worden begraven. De particuliere correspondent te Malang seint nader aan het Soer. Hblad, dat het schot niet is toegebracht met een revolver, maar met een geweer. Mevrouw heeft een melkhandel, dien zij geheel zelfstandig leidt, daar haar echtge noot, vroeger machinist in de suiker, geheel verlamd is en zich sindis jaren niet meer kan bewegen. Deze dame voorziet in het levensonder- houd van het geheele gezin en is daarvoor dag en nacht in touw. Naast deze drukke werkzaamheden is zij een zorgvolle ver- pleegster voor haar echtgenoot, 'een voorbeel- dige moeder. De moordenaar W., een wegens fraude vervolgde, en als vrouwerajager bekend' staand persoon, had het vermoorde meisje reeds meermalen lastig gevallen. Deze van haar leant wij wijzen daar met nadruk op heeft nooit de minste aanleiding daar- toe gegeven; integendeel, was dit meisje een hulp voor haar moeder en stond allerwegen als zeer oppassend bekend; zij studeerde voor onderwijzeres. S POORW EG P E R SO NE E L Men meldt uit Utrecht aan de N. R. Crt. Omtreat de Maandag gehouden conference tusschen de directie der Nederl. Spoorwegen en de vertegen woordigers van de vijf perso- neelorganisaties vernemen wij nader, dat in verband met een voorsict van den Nederl. Bond, den Protest. Chr. Bond en St. Raphael inzake de indeeling van het treinpersoneel te Rotterdam vclgens sMcicnniieit, de directie heeft toegezegd, dat zooveel mogelijk aan de bezwaren van deze organisaties zal worden tegemoet gekomen. Aan de volgendc heeren zal verzocht wor den, de functie van voorzithr van het scheids- gerecht op zich te nemen: prtcf. Tavernc, oad minister De Gcer, Henri Polak, prof. Kra- nenburg, Ter Haar, oud-wethouder van Am sterdam; mr. Koster, secretacis-generaal van kclonien; ir. Albardn, jr. Damme, Thijssen, wethcuder van Haarlem en ir. Dufour, di- iecteur der firma Figee te Haarlem. Omtrent de benoeming van schrijvers tot burcel-ambtcnaren, decide de directie mee, clat het ingestelde onderzoek heeft uitgewe- zen, dat 77 schrijvers belast zijn met het werk van bureelarnbtcnaren, cn 23 burcel- ambtcnaren belast zijn met schrijverswerk. Van deze laatsten zijn er reeds 12 in buredl- ambtenarenwerk geplaatst. Als de 11 ande- ren eveneens geplaatst zijn, lean overgegaan wcrden tot benoeming van de 54- schrijvers, indien zij aan de in het R. D. V. ge&telde vcorwaarden voldota. Bij de besprekingen inzake den personeel- raad deelde de directie mee, dat de kenbaar gemaakle wenschen all a veel verder gaan, dan zij bedoeld heeft Zij is bereid, eventueel aan een perscneelraad alls inlichtingen te geven omtrent verschillende beclrijfcaangelegenhe- den, irtaar wil in geen geval medezeggon- schap aan de organisaties icegeksnd zien. De directie heeft haar hcofdanibUnaren, die zij als deskundigen op ieders speciaal ge- bied beschouwd, en de aaviozen van de orga- nisatievertegenwoordigers zijn in het gun- stigste geval toch niet van meer beteekenis, dan de adiezen van haar lioofdambtenaren. De afgevaardigden der verschillende organi saties hebben daarna bun meeningen naar vcreivgebraeht. De lieer li-llemcnc (St. Raphael) zag de zaak zco, dat door den perscneelraad de oi'- ganisatics haar leden zulilcn kunnen op- voeden. Hij wilde den personeelraad niet voor- al in een liarnas gcsJoten zien; daarom was St. Raphael in zijn brief zoo vaag De directie gaf toe, dat het antwoord van St. Raphael de meeste kans geeft om tot1 over- eenstemming te komen. De heer Braambeek zeide nog, dat de Nederl. Vereeniging indertijd aan het perso nnel had in uitzicht gesidd een personeel raad, die beteekenis zou hebben, maar door het vcorstel an de directie zou de vooruit- gang zoo minimum zijn, dat spr. er daarom maar de voorkeur aan gaf, voorloopig a lies te laten zooals het nu is. De directie stelde tenslotte vast, dat daar twee organisaties (Bond van Ambienaren en N. B.) in geen geval dezen pei'son^e''-ra'1d wenschen, daardoor haar voorstel van de baan is. De overeenkoinst is immiers, dat tot 1 Juli 1925 geen wijzigingen in het R. D. V. kunnen komen dan met medewerking van alio organisaties. Bij de rondvraag werden eenige persoon- Mjke zaken besproken, waarna de heer De Haan (N. B.) gevraagd heeft, of spoedige behandeling van de wijzigingen in de pensi- oenregeling zou plants hebben. De directie deelde mee, dat zoo ipoedig mo gelijk, na ontvangst van de opmerkingen van de organisaties, een bijeenkomst zal worden vitgeschreven. EEN BRUTALE AANRANDING TE BEVERWIJK. Reeds dikwijls, zegt de O. H. Crt., waren bij de politic te Beverwijk klachten ingekomen omtrent aanrandingen op den weg naar den Zuidwijkermeerpolder. Zoo ook Zondagavond. De 32-jarige vrouw van L. C., wonende in dien polder, begaf zich's avonds per rijwiel naar de R. K. Kerk te Beverwijk. Op't midden van den weg werd zij van haar rijwiel getrokken en op den grond geworpen, met slechte bedoelingen. Om haar't schreeu- wen te beletten, kneep de aanrander haar de keel dicht. Daar de vrouw zich bdeef verzetten, wierp hij haar in de sloot langs den weg, waarna hij zelf over de sloot sprong en de vrouw aan de andere zijde op het land trok, om zijn pogingen voort te zetten. Het gelukte de vrouw nog een schreeuw te 1 geven, die gehoord werd door de bewoners van het woonwagenkamp. Deze kwameu te hulp, waarna de aanvaller per rijwiel de vlucht nam. De vrouw verkeerde in deerniswaardigen ictstand en werd opgenomen in een der wa- gens, waarna haar man werd geroepen en de politie gewaarschuwd. Uit enkele aanwijzingen herkesde deze spoedig den vermcedelijken dader, den ruirn l&-jarigen C. C. de C., wonende te Assendelft Per rijwiel begaf zich een tweetal agenten naar Assendelft en met behulp van Rijlcs- en Gemeentepolitie aldaar, werd d. C. van zijn bed gelicht. In het eerst weigerde hij zich aan te kleeden en mede te gaan, doch nadat men hem in de kleeren had gestoken, werden hem de armbanden omgedaan en nu koos de C spoedig de wijste partij en ging mee. Eerst tegen elf uur kwam de politie na een moeilii- ken tccht op het bureau aan, waar de C. werd verhoord en tot bekentemis gebracht. De C. is, hcewel pas 16 jaar, een gevaarlijk sujet en heeft reeds een vonnis van 5 maanden ondergaan, wegens het plegen van onzedelijke handelingen. Ook te Assendeift heeft hij meer dan een poging gedaan om onzedelijke hande lingen te plegen, waarvan hij een geval be- kende. Na afloop van het onderzoek zal de C. naar Haarletn worden overgebracht. De vrouw van S. heeft zich onder genees- kundige behandeling moeten stellen. Een woord van hulde voor de bewoners van het woonwagenkamp voor.de hulp door hen bewezen mag in deze niet .achterwege blijven, evenmin als een pluimpje voor de politie voor de spoedige achterhaling en den moeilijken te- rugtocht met den arrestant. DE VR1JZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. De Zondagmorgen gehouden huishoudelij- ke vergadering van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond heeft, zooals wij nog in een dee! der oplage van ons vcrig numrner gemeld hebben, besloten, dat voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1925 de kieskrin- gen zullen worden ingedeeld in vier groepen. De wijze van indeeling zal worden vastge- steld door het hoofdbestuur, in overleg met den partijraad. In alle kieskringen van elk dezer groepen zal een gelijkluidende candi- datenlijst worden ingediend, zoodat in het ge heel met vier verschillende lijsten zal worden uitgekomen. Qp al deze lijsten zullen de eerste twaalf plaatsen worden mgenomen door dezelfde candidaten in dezelfde volgorde. Deze candi- daten zullen worden aangewezen, en hun on- derlinge volgorde zal worden vastgesteld door een referendum, waaraan alle leden der partij deelnemen. Voor dit referendum kun nen door de kieskringfederaties alsniede door tenminste vijf afdeelingen voor 22 November a.s. voorloopige candidaten worden uitge- bracht. De candidaten voor de overige plaatsen der lijst zullen worden aangewezen bij referen dum, te houclen onder de leden der partij, wo nende binnen de grcep, waarvoor de lijst zal gelden. Hier zullen de gezamenlijke federatiebestu- ren den groep een advies voor de stemming kunnen opgeven. VOGELWET. In een circulaire aan de burgemeesters van de gemeenten in Gelderland schrijft de com- missaris der Koningin in die provincie, dat hem gebleken is, dat in verschillende gemeen ten van deze provincie tal van vergunningeri als bedoeld in art. 9 der Vogelwet worden ver- leend, en dat blijkbaar al te goedgeefs met het afgeven van die acten wordt omgespron- gen. In sommige gevallen wordt den belang- hebbende als het ware het vragen van een zoodanige vergunning aanbevolen, met mede- deeling, dat cleze te alien tijde kan worden verstrekt, en het minder gemakelijk is, een machtiging als bedoeld in art. 60 aer Jacht- wet 1923 te verkrijgen. Voor zooveel noodig, worden de burgemees ters met aandrang uitgenoodigd, alleen dan een vergunning krachtens bovenaangehaald artikel der Vogelwet te verleenen, wanneer ge bleken is, dat werkelijk schade van vogels wcrdt ondevonden. In het welbegrepen belang van land-, tuin- en boschbouw moet, aldus de commissaris der Koningin, het dooden van vogels tot het strikt noodzakelijke worden beperkt. BLOEMBOLLEN. Men schrijft ons uit Hecmskerk Schoon de maand November reeds inge- treden is, dte maand waarin de blbembollen onder dek behicoren te zijn zitten we nog zoo gced! als in't hartje van den ptanttijd. De gladiolenteelt die veel omvangrijker is als voor den oorlog is grootendeels oorzaak, dat deze ptanttijd: tot diep in den hefst voort- duurt. Ock de vele regens dit najaar zijn niet bevorderlijk voor een geregelde voortgang. Op enkele akkers moest men de werkzaam heden om die rede staken. Geen .womcfer, daar sommige akkers onda-nks een goode wa- terloozing op een moeras geleken. Nu wij el- ken dag vriezend weer kunnen verwachten, hebben deze natte akkers dit voor, dat de bollen zeer spoedig vezels krijgen en d'aarem een wintertje kunnen afwachten. Her schijnt dat de gestookte bollen langer werk voor deze ontwikkeling het-ben als de ongestx>olcte. Voor de eerste is het wenschelijk, dat het vriezend weer nog maar een poosie uitblijft. De aanvceren van tulpen op de clrooge vei- lingen zijn zoo goed als geeindi-gd. Tot zeer laat in het seizoen was de hancfel vooral in die der vroege uiterst levendig, wat men van vele Darwi-nsooiTen niet zeggen kan. In deze soorten liep het wd eens niet altijd vlug van stapel. AUTO IN BRAND. Maandagavond omatreeks 10 uur is op den Hengeloschen straatweg bij Ensch-ede een vrachtauto van den expediteur Bevwdam te Enschede, bdaden met bussen en vaten ben zine, vaten petroleum en stukgoederen, op tot nog toe niet opgehelderde wijze in brand ge- laakt. In een oogwenk stond de auto in lkhte laaie De vlamu': -. s'cegen hoog bov;n de Loomen uit De brand.ve.er nil Enschede ton met een motorspunt het vuur niet bedwingen. Telkens sloegen vaten met groot geweld uiteen en bussen benzine werden weggpslin- gerd Niemand kreeg letsel. De brand ontstond, toen de chauffeur be- zig was den motor van de stilstaande auto Lijders aan aambeieu kunnen niet bet ti de en dan Foster's Zalf aan te weftden, welke onmiddellijk verlichting schenkt. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75; per tube f 1.—. weer aan te zetten. Van de krachtige eikenboomen langs dczen weg zijn acht a tien stuks als verloren te be- schouwen. TURVEN GESTOLEN. De stationschef van de Dedemsvaartsche Stoomtram heeft bij de politie te Zwolle aan- gifte gedaan, dat te zijnen nadeele ongeveer 1000 turven van een partij van 5000 gesto- len zijn. Bij onderzoek bleek, dat de turf s morgens vroeg in de vrachtboot Martha was geladen door drie losse werklieden. Deze zijn dadelijk aangehouden. De 17-jarige zoon van schipper A. J. S., die mede aan den diefstal debet was, was reeds met het schip vertrokken. Een deel van de Turf is te Kampen opge- spoord, en de zoon van den schipper is te Utrecht gearresteerd en van daar naar Zwol le overgebracht. PRI IS VAN AMSTERDAM VOOR POEZIE. Allen, zegt de N. R. Crt., die de Nederland- sche dichtkunst liefhebben, zullen met dank- bare ingenomenheid van het volgende commu nique kennis nemen: Ten einde de aandacht te vestigen op het werk van de jongere Nederlandsche dichters, zullen op verzoek van een Amsterdammer in December a.s. drie prijzen toegekend worden aan de beste gedichten, welke in de jaren 19231924 verschenen zijn. De prijs van Amsterdam, ten bedrage van 400, zal wo'"- den gegeven aan den besten dichtbundel; twee prijzen, elk van 200, zullen worden verlcend voor de beste twee afzonderlijke gedichten In aanmerking komen uitsluitend gedichten van jengere Nederlandsche, Vlaamsche of Zuid-Afrikaansche dichters. De jury bestaat uit de heeren Mr. P. W- de Kcning. Dirk Coster en J. W. F. Weru- mens Buning. De tcezending van diehtbundels en dicht- werk geschicde aan Mr. P. W. de Koning, Sarpbatikade 13, te Amsterdam. In December 1926 zullen dezelfde prijzen ter verdeeling komen voor de beste gedichten, welke in 1925—1926 verschenen zijn. Het ligt in de bedbeling van den schenker, zulks in 1928 te herhalen. EEN CIVIELE ACTIE. De rechtkundige raadsman van den Baam- schen agent Huisman bekend uit het zwer versdrama zal voor zijn client een civiele vordering tegen De Telegraaf instellen. we gens het buiten diens goedvinden opnemen van zijn portirt. DE AANKLACHT INGETROKKEN. Uit de papieren van den man, die onlangs te Tilburg is aangehouden, als ervan ver- dacht, zich valschelijk bij kapelaan Schneider te Hengelo als een priester uit Lemberg te hebben uitgegeven, de heer S. leende hem 78 is gebleken, dat hij werkelijk r k. priester is. Kapelaan S. heeft nu zijn aan- klacht ingekokken. De aangehoudene is daar- op op vrij voeten gesteld en zal nu naar Bra- zilie vertrekken MOORDAANSLAG. Omtrent den moordaanslag gepleegd in de Kritzingerstraat in Den Haag wordt nog ge meld, dat de dader, na geschoten te hebben, hard weggeloopen is en eenigen tijd later nog is gezien bij een vriend in de Houthorststraat. Hij vertelde dezen, dat hij iets gedaan had met een revolver, maar hij wilde niet zeggen wat. De vriend heeft hem toen de revolver ontno- men en deze bij de politie gedeponeerd. Tot Maandagavond laat heeft de politie naar den dader gezocht, echter vruchteloos. DIEFSTALLEN IN HET TRANSITO- VERVOER. Twee voile wagenvrachten en nog verschil lende kleinere partij tjes goederen heeft de re cherche alsnog in winkels en pakhuizen in be- slag genomen en opgeslagen op het hoofd- bureau van politie aan het Haagscheveer te Rotterdam. Alles is afkomstig van goederen in hoofdzaak uit Barmen en Elberfeld over deze haven naar Engeland verzonden. De totaie waarde van hetgeen tot dusver in beslag genomen is, bedraagt ongeveer 20.000. Bij de gistermorgen en Maandagavond in beslag genomen goederen zijn 86 rollen flu- weel, 10 groote rollen flanel, iedere rol 45 meter lang, een groot aantal pakken velours de iaine, 20 coupons heerenstof, verschillende rollen mantel- en japonstoffen, honderden do- zijnen paren handschoenen, kartons met goudborduursel- enz. Behalve de reeds aangehouden sleeperspa- troons J. H. S. en A. H. S. en de sleepers- knecht J. C., zijn thans ook gearresteerd de manufacturiers J. van B. en A. S., als ver- dachc van heling. Dif viiftal wordt vandaag ter beschikking van de justitie gesteld. Het overgroote deel van de gisteren en Maandag in beslag genomen goederen was nog onder het beheer van de helers. Reektszaken ARRON'DISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 4 Nov. An-th. Tr. H., Amsterdam (gedetineerd), rijwieldiefstal, 1 jaar gevangenisstraf. Jacoba Elisabeth de R., huisvrouw Jozef G., Helder, misdr. art. 25Ibis Wetboek van Strafrecht, (gedetineerd), 6 maanden gev. Heinrich Frans Adolf B., Beverwijk, appel vonnis Kantongerecht, overtr. art. 15 motor- en rijwielwet, f 25 boete of 25 dagen hecht. Hij heeft later beklaagde een wapenstok te voorschijn zien halen, maar niet zien slaaa door de omringende menigte. Even daarna heeft hij van Leeuwen bewusteloos op dten grond zien liggen. Op de vraag van den verdediger, antwoord de getuige, dat er z. i. geen reden was om den marinier te beletten verder kermis te houden. Getuige Corn Wit, monteur bij hot gem. electrisch bedrijf, heeft een marinier met een bierfleschje gezien. Het was een vroolijk clubje, maar het wekte niet den s-chijn dat men dronken v/as. Beklaagde heeft duidelij'k gezegd: „Ik ben inspecteur van politie". Hij heeft bekl. niet zien slaan, maar hem wel een beweging zien maken alsof hij iets te voor schijn wilde halen Getuige Petrus Lengers, oud1 57 jaar, los- werkman, heeft gezien dat bekl. iets onder zijn ja6 verborgen had en dit te voorschijn haalde. Hij heeft niet gezien dat er meer ge- slagen is. Getuige sdirok en draaide zich te- gelijk om. Toen hij weer keek zag hij den ma rinier vallen. Getuige Adr. Anih. Polling, huisschilder, verklaarde dat de marinier werd geduwd, wat hem toescheen niet noodzakelijk te zijn. Hij heeft den marinier niet zien dreigen. Gctuige Adr. Ave, roomijsventer, heeft een. vTooliiken marinier gezien met de uniformpet' in de eenen een bierfleschje in die andere hand. Een burger ontnam hem't fleschje en heeft in.de keel van den marinier bier gegoten. Later gingen ze samen dansen Beklaagde stond op een afstand en bemoeide zich er niet mee. Nadat de adjunct optrad1 is ge tuige assisUntie van de politie gaan halen en heeft verder niets gezien. De corporaal-vliegtuigmaker D. C Hoogen- dijk heeft gezien, dat er een opstootje was, toen zag hij een burger slaan met een wapen stok en een marinier in elkaar zakken. Getuige Jb. H. Vinken, melkrijder, inmid- dcls gearriveerd, deelde medie, dat beklaagde 2 personen terug duwde en aanmaande dioor te loopen. Er was z. i. geen reden voor. Hij heeft beklaagde een wapen zien irekken en den marinier zien neerslaan. Hij heeft niet ge zien dat de marinier lets misdeed-. Getuige Kl. Heerkens, koopman, heeft ge hoord, dat bekl. tot doorloopen heeft aange maand, wat naar zijn meening onnoodig was. Getuige heeft gezien, dat beklaagde de getui gen v d', Wel en van Leeuwen in den rug auwde. Hij heeft de marinier niet zien drei gen. Getuige vond het oonnoodig dat bekl, sloeg. Getuige Adriaanse was niet verschenen. De officier, mr. Heijmans, zeide, diat de slag flink is aangekomen. Die slag is niet even red:g geweest aan hetgeen er van dm kant van den mishandelde is voorgevallen. Al- zoo zou men kunnen aannemen, dat er is mis- handeld; maar spr. is van meening dat de po litie er zich mee had moeten bemoeien. De manier waarop het publiek is opgerteden, duidde op zeker verzetmaar de politie moest rok in arnmerking nemen dat't kermis was. Dan meet de politie iets door de vingers zien. Spreker wilde de zaak onpartijdig bezien en begreep heel goed de moeilijke taak van de po- iiie. Van ernstige wederspannigheid was hier geen sprake. Niemrnd weet echter hoe het jrecies is gegaan, maar spreker is overtuigd, dat beklaagde, als hij weer hetzelfde geval zou moeten meemaken, hij niet zou slaan Spreker meende. dat het't meest in het belang is van beklaagde, dat hij wordt veroordeeld tot een geldboete en vcrderde 25 boete of 25 dagen hecht, bij wijze van waarschuwing, om in 't vervolg met meer bezadigdheid op te .reden. Mr Zeijlemaker zeide in zijn pleidooi, dat de officier voor driekwart het gras voor ver- jd.cdiger's voeien had weggemaaid. Pleiter giug echter niet mee met de conclusie van den officier. Indien beklaagde wordt veroor deeld, al is het ook nog tot zoo'n geringe geldboete, dan wordt zijn prestige als politie- .nspecteur geschaad. Pleiter schetste voorts de animositeii van de marineschepelingen tegen de burgerij en de politie. De chaos die ueerscht op zoo'n kennis, en diaar een jonge- man, die belast was met een verantwoordelijke iaak, leiding te moeten geven aan een geheel politiecorps. Deze had volkomen de bevoegd- iieid om op te treden zooals hij heeft ged'aan. Hij was in de rechtmatige uitoefening zijner benieding. Dit lokte een verzet uit van een aantal vijandige menschen Bekl. stond daar heel alleen en meende, dat hij door van Leeu wen zou worden aangevallen. Wat hij toen deed was naar pleiters meening een zeer ge- oorloofd feit. Mishandeling is niet gepleegd. Voorts beriep pleiter zich op noodweer Pleiter concludeerde tot vrijspraak subsi- diair ontslag van rechtsvervolging. Volgde nog eenige re- en dupliek. Uitspraak a.s. week. TEN UITVOER LEGGING EENER VOORWAARDELIJKE STRAF. Deze zaak contra Joh. P. W. te Helder werd met gesloten deuren behandeldi Uitspraak a s. week. ONTUCHTIGE HANDELINGEN. Ter zake het plegen van ontuchtige hande lingen, bedoeld bij art. 247 Wetboek van Strafrecht, stond terecht K. K te Helder, wel ke zaak eveneens, met het oog op het zedte- kwefsende, met gesloten deuren werd! behan- deld. Beklaagde werd verdedigd door mr. Kus- ters. Stadsntews Hoe lang, hoe eindeloos lang lijkt het a# geledan, dat wij als H. B. S.-rakkers ergens in Zeeland vol verwaehtimg naar het tooneel keken omdat Speenhoff daar zijn liedijes zou zingen. Toen droeg de dichter-zanger nog een breede artistendas met spikkels hij kan dat van Treub afgekeken hebben, maar Treub kan het evengoed van Speenhoff hebben over- genomen en hij zong van de moeder die een brief aan haar zoon in de nor sch'reef. van den marinier die zijn Marie vaarwel zei omdat hij ze moest gaan verlaten, van den meneer met d'en hoogen hoed en van't meisje dat je nooit vergeet. Hij had na het eerste liedje het pleit al ge- wonmen en wij deden met z'n driebn de over- schotjes van ons zakgeld bij elkaar om een boekje van 90 cent te kunnen koopen, de eer ste bundel van de bekende wijzen, liedijes en prentjes die later talrijke vervolg-deelen heeft gekregen. In dien tijd waren wij overtufgde Speen- hoffianen. Geen hooge hoed vertoonde zich in onze nabijheid of de eigenaar kreeg het refrein van een der eerste en aardigste liedjes van onzen dichterzanger te hooren en als we gezame- lijk op de kamer van een van de buiten-leer- lingen bijeen waren, was er altijd wel iemand die op een stoel klom en ons vergastte op het liedje van de twee aardige menschen, die zooveel van elkaar hielden alsof er geen wetboek bestond en dan hieven we gezament- lijk het lied van de schutterij aan, van de mamnetjesputters uit Zwammerdam en we stampten met onze hakken op den vloer tot de hospita onder aan de trap schreeuwde of we alsjeblieft een beetje om haar gaskousjes wilden denken. Speenhoff was toen nog niet getrouwd en ma hem trad mejuffrouw Cesarine Prinz or, Zit+ing van 4 November. MISHANDELING DOOR EEN ADJUNCT. INSPECTEUR. De 33.jarige F. L. v. d. L„ adjunctdnspccteur van politie te Helder stond heden terecht ter zake opz. mishand-eling van den marinier C. v. Leeuwen, wien hij in den nacht van 11 op 12 Juli een slag met een wapenstok op het hoofd zou hebben toegebracht. In deze zaak waren 12 getuigen gedagvaard, waarvan twee, Adri» aanse en Vinke, niet waren verschenen. Bekl. werd door mr. Zeijlemaker vcrdedigd. Bekl. was belast met straatsurvcillance en controle op het politiepersoneel ge-dureodc de Hclderschc kermis. Iiij trof aan ccn marine, schcpeling in kennclijken staat, in gczclschap van anderen hossende. Een andcre marinier zwaaide met een fleschje. Deze man verkeerde allcen in staat van dronkenschap. Onder het danspartijtje dreigde het bier, dat zich bevond in het fleschje, rondgezwaaid door den mari. nier, op het publiek te worden rondgesproeid. Dc marinier botste tegen den inspccteur aan, waarop dczc hem bij den arm pakte en hem aanmaande tot doorloopen. De andere personen protesteerden, waarop bekl. zijn kwaliteit bekend maaktc en hen tot uiteengaan gelastte. Daaraan wercl niet vol. daan. Daar de marinier zich schuldig maakte aan ordeverstoring in staat vr.n dronkenschap, wilde dc adjunct hem arresteeren, doch de ma. rinier rukte zich los. Even later wilde de ad. junct hem opnieuw aanvatten, waarop de ma. rinier met zijn gebalde vuist dreigde. Teneinde hem af te weren heeft de adjunct zijn wapen. stok gebruikt en daarbij heeft de marinier een klap ontvangen. JJet was echter niet de bedoe. ling van beklaagde den marinier to mishande. len. Hij heeft den marinier niet zien neerval. len. Wei heeft hij later gezien dat de men. schen zich over den op straat liggenden mari. nier heen bukten. Hij heeft toen die menschen uiteengezet en de politie last gegeven de ma. rinier te vervoeren. De wapenstok is een in. schuifbaar instrument, bestaande uit een ster. kc stalen veer. Mr. Muller vroeg waarom de arrestatie van den marinier noodzakelijk was. Bekl. antwoordde: omdat de man hincferlijk was en de voornaamste oorzaak van de orde. verstoring. Bekl. kende v. I.eeuwen niet. Hicrna werd het getuigenverhoor aangevan. gen met het hooren van Cornells van Leeuwen, marinier 2c klas, de mishnndclde marinesche. pcling. Deze verklaarde dat hij eenige potjes bier ophad, hoeveel wist hij niet. Hij was niet on. der den invlo-ed. Hij verkeerde wel in kermis, stemming. Op't Wcstplein ontmoette hij vrien. den. Hij had een flesch bier in de hand geno. men. Het was druk op het Westplein, het drukste punt van de kermis. Met het bier, fleschje in de hand, hoste gctuige mee. Onder het hossen nam zijn vriend v. d. Wel hem het fleschje uit de hand. Hij is daarna aangepakt door cen burger, die later bleek beklaagde te zijn. Getuige heeft niet gehoord, dat iemand naar de kwaliteit van bekl. heeft gevraagd. Getuige heeft zich niet los gerukt en ook niet gehooixi, dat bekl. hem gelastte mee te gaan naar het politiebureau. v Getuige heeft zich niet losgcrukt, maar is op een of andere wijze losgekomen. Later is hij weer door bekl. aangepakt en toen neergesla. gen. Hij heeft niet zijn linkerarm opgeheven. Hij was direct bewusteloos. Den vrlgenden dag had bij pijn aan den lin. kerk ant van zijn hoofd. Hij heeft een paar da. gr-n in het hospitaal gelegen met zware hoofd. pijn, Bekl. begreep niet dat getuige niet heeft ge. hoord wat hij tegen hen zeide. Ze stonden vlak tegenover elkaar. Mr. Zeijlemaker vroeg of getuige linksch is. Is het waar dat getuige 4 dagen voor het feit plaats vond werd ontslagen uit het hospitaal als genezen door een hoofdwond. Getuige er. kende zulks. Is getuige op Koni.iginnedag '24 wegens dron. kenschap opgebracht? Getuige beantwoordde deze vraag onver. staanbaar. De verdediger richt nog eenige vragen tot getuige, op het geval betrekking hebbende. Hierop werd gehoord getuige v. d. Wel, kor. poraal vliegtuigmaker, die o.m. verklaarde dat v. Leeuwen niet in kennelijken staat verkeer. de, doch het was wel merkbaar dat hij alcohol, houdende drank had gedronken. Onder het hossen had v. Leeuwen het fleschje bier niet meer in de hand. Getuige is door bekl. met een greep op den schouder aangemaand tot doorloopen. Getuige heeft bekl. naar zijn kwa= liteit gevraagd, waarop bekl. die bekend maak. te. Toen vroeg getuig naar zijn politiepen. ning, waarop bekl. antwoordde: Daar heb je. lui niets mee te maken, doorloopen! Getuige was dien avond in burger. Hij heeft ook ge. zien dat bekl. van Leeuwen opnieuw beet pak. te, waartegen het publiek protesteerdc, v. Leeuwen heeft wel een arm opgeheven en daarna een slag gekregen, waarop hij tegen den grond is gevallen. De president merkte v. Leeuwen nog op, dat het feit, dat hij niets gehoord heeft over het gesprek van, v. d. Wel met beklaagde, er op wees dat hij beschonken was. v. Leeuwen ontkent zulks. Mej. T. Tuinstra, echtgenoote van v. d. Wel weet dat bekl. inspecteur is. v. Leeuwen dans, te met haar man en een ander marinier. Hij had een fleschje met bier bij zich en zwaaide daarmede. Hij was wel eenigszins onder den invloed. Getuige wilde het bierfleschje afne. men, doch dit lukte niet. Zij heeft later het fleschje van haar man afgenomen, het omge. keerd en leeg gego-ten. Zij heeft bekl aan v. Leeuwen een klap zien toebrengen, maar het wapen niet gezien. De marinier viel tegen haar schouder aan en vervolgens op straat. Naar haar meening was er geen reden om zoo op te treden. Getuige heeft nog den arm van bekl. gegrepen en hem gevraagd om niet te slaan. Getuige P. J. Bougie, serg. majoor spijsmees. ter der marine deelt mede dat zijn dochter ge. vraagd was om kermis te houden, door get. v. Leeuwen. Hij was niet volkomen nuchter, maar niet beschonken.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6