DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 263. Honderd zes en twintigste Jaargang 1924. 6 NOVEMBER 1*1 cummer fiestaaf wit 2 Watten, Atoonnementsprijs Tbij voonnttoetaling per 3 maanflen f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieven franco >\Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. DONDERBAG Directeur: G H. KRAIt Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland COOLIDGE HERKOZEN ALS AMERIKAANSCH PRESIDENT. De Amerikaansche republikeinen hebbc-n den strijd gewonnen. Wei is de uitslag der presidentsverkiezing nog niet officieel bekend, maar het staat toch al vast, dat Coolidge overwinnaar is gebleven. In sommige distric- ten het spreekt wel van zelf bleef hij ten achter bij zijn tegencandidaten, van wie Davis de gevaarlijkste was, maar in vele andfere be- haalde de huidige president zoo'n groote meerderheid, dat die achterstand zeer ruim werd weggewerkt. Zoo gaat Coolidge dus thans zijn tweeden presidentieelen „term" in. Weliswaar was de eerste welbeschouwd nog een deel van de door den dood afgebroken abtstermijn van president Harding, maar de vijftien maanden die Coolidge reeds in het Witte Huis achter den rug heeft, hebben hem in niets laten on- derscheiden van „gewone", niet slechts „fun- geerende" presid'enten. Zoo deelt het lot hem dan ook nu, gelijk in de vroege jaren der Staten meermalen, in den lateren tijd alleen aan Roosevelt (19011909) en Wilson (1913 —1921) te beurt viel, een tweede presidium toe. Evenals zijn voorganger, president Har ding, zag ook Calvin Coolidge in een boeren- woning 't eerste levenslicht, maar't was in de bergen van New England en niet in de bosschen van Ohio. Al zijn voorvaderen wa red landbouwers en toen hij nog een: jongen was hielp Coolidge steeds zijn vader op de stiikervelden van Vermont. Hij is in 1872 geboren en bezocht de school te Plymouth en het gymnasium te Amherst, beide'in den staat Vermont. Na volbrachte studie vcstigde hij zich als advocaat te Nort hampton, een kleine stad in Massaschusetts. In 1900 werd hij daar stadsadvocaat en de eerstvolgende jaren vervulde hij er verscliil- lcnde gemeenielijke functies. Van 1912 tot 1915 was hij lid van den senaat van Massa chusetts; de laatste twee jaar fungeerdfe hij tevens als president Van 1916 tot 1918 was hij onder-gOuvemeur van Massachusetts. Sind's 1918 was hij gouverneur van dien staat, welke functie hij neerlegde in 1920, toen hij tot het yice-presidentschap werd ge- rcepen, als hocdanig hij tevens amblshalve president van den Senaat werd. Coolidge is het echte type van den New Englander. Rustig en „droog" in zijn manie- ren, bekend om zijn rechtschapenheid. Hij is onafgebrokcn republikein geweest. Voor zijn verkiezing tot vice-president in 1920 was hij vcornamelijk bekend door de .strange wijze, waarop hij in 1918 de politiestaking te Bos ton-den kop indrukte, iets waarbij duidehjk bleek hoe fel hij staat tegenover ieder „extre- misme" en onwettige agitatie. Bij zijn herbe- noeming tot gouverneur van Massachusets kreeg hij een' felicitatie-tetegram van Wilson Generaal Charles M. Dawes, de thans wel wereldvermaarde promoter van het naar hem genoemde plan, is door den uitslag van deze verkiezing tot vice-president der Vereenigde Staten gekozen. Hij is, evenals Coolidge, van eenvoudige afkomst en geheel en al een „self-made man". Als jongemrn diende hij als machinist op een klein spoorlijntje in Ohio. Later studeerde hij rechten, werd advocaat, vestigde zich als bankier te Chicago, en steeg tijdens den oor- log tot den rang van „algemeen agent voor de aankoopen van het Amcrikaansche leger met den rang van „brigadier-general" Hij is dus geen beroepsmilitair. Dawes is een krachtige figuur, een goed dfeinst) en in de politiek' volstrekt conserva- deinst) en in de poll-tick volstrekt conserva- tief. De Amerikaansche arbeiders wilden steeds weinig van hem weten. Dat de verkiezing niet overal rustig is ver- loopen, hebben wij gisteren reeds gemeld. Hier vol gen nog een paar voorbeekfcn van stem- bus-opwinding, Te Levington in Tennessee werd de voor- zitter van een der stembureaux, Dan Power, doodgeschoten en werden twee ander func- tionnarissen gewond bij een schietpartij, vol- o-ende op een woordenwisseling bij de stem- bus Te Chicago drong een aantal clemonstran ten met geweld het stemlokaal bi-nnen en ver nielde de stembus. Bij het gevecht, dat ont- stc-nd, werd een man gedoocL Vermoedelijk zal de Amcrikaansche Senaat tengevolge der thans gehouden verkiezingen 'n kleine Republikeins-che nneerderheid behon- den n.l. 43 tegen 43 demccraten, terwijl de 4 aanhangers van La Follette in vele om- stand'igheden met de democraten zullen me- degaan, waardoor dus de feitelijke meerder heid slechts een stem zal bedragen. Dit alles blijkt, dat de middenstand den domslag heeft gcgeven, aangezien deze hui- verig was voor eventueele experimenten van La Follette en dus republikeinsch heeft ge- v stemd, om de kansen op een verkiezing door den Senaat niet te vergrooten. La Folllette heeft verklaard, dat hij er toe zal overgaan zijn partij definitief te formee- ren. Thans werd er gestreden zonder een feitelijke organisatie, als die, waarover de bei- de groote partjjen beschikken, en La Folette wanhoopt niet dat het hem zal gelukken met 'n behoorlijke „partijmachine" de progressis- ten tot een groote macht in dgn Staat te ma ken DE PUTSCH-GERUCHTEN IN BEIEREN. De berichten uit Beieren in zake putsch- plannen voor herstel van de monarchic zijn zeer verward. Onder deb evolking van Mun- chen heerscht eenige opgewondenheid Eener- zijds wordt gemeld, dat de monarchistische strooming aan omvang wint, terwijl ander- zijds wordt medegedgeld, dat het zeer voor- barig is, van 'n spoedig te verwachten monar chistische omwenteling te spreken. De „Bayrische Kurier", het orgaan van de Beierde Volkspartij, bespreekt in een lang ar- tikel het gerucht over een omwenteling. Het blad zegt, dat die geruchten onjuist zijn en van de democratische en socialistische zijde worden verspreid in verband met de verkic- zingscampagne. DE EX-KEIZER VAN CHINA. Den ex-keizer van China heeft men gedwon- gen een nieuwe overeenkomst te aanvaarden, waarbij hij afstand doet van alle titels en zijn hofheudmg, welke tot dusver nosr op be- perkte schaal werd gehandhaafd. Het zal den ex-keizer vrij staan te wonen waar hij wenseht. doch de republiek behoudt de verani- woordelijkheid voor zijn bewaking. DE GRIEKSCHE VLUCHTELINGEN- LEENING. Uit Grieksche bron wordt gemeld, dat de vrcegere Amerikaansche gezant te Constan- tinopel Morgenthau aan den Volkenbonds- raad zijn ontslag heeft aangeboden als voor- zitter van de controle-commissie van de door den Vol ken bond cegmandeerde leening voor de Klein-Zziatische Grieksche vluchtelingen. Waarschijnlijk staat deze ontslagneming in verband met aanvallen in de pers tegen deze commissie. POLITIEK MOORDCOMPLOT. De politie te Boekarest heeit een complot cntdekt dat zich de vermpord'ing van verschei- dene pditieke personen ten doel stelde. FRANKRIJK EN RUSLAND. Herriot heeft Dinsdag na de Kamerzittmg Rakofski ontvangen. De economische en fi- nancieele onderhandelingen tusschen Frank- rijk en Rusland zullen eerst 10 Januari 1925 aanvangen. Hieraan zullen evenwel voorbe- sprekingen voorafgaan, waaraan Rakofski zal deelnemm. DE OVERSTROOM1NGEN. Ofsclfoon de berithten uit alle deelen: van Belgie melding blijven mafcen van ernsbge overstroomingen en belemmering van het verkeer, schijnt het water toch ook daar te zakken. Intusschen zijn de velden en weideei tusschen Eppeghem en Haeren geheel ovei-- stroomd, en is alleen de spoorlijn Brussel Mechelen vrij. Aan de bladen ontleenen wij: nog, dat de Maasstreek over geheel Belgie, van Dinant lot Vise, is ondergeioopen. Het industriegebied van Seraing verkeert in kri'tieken toestand. Het grootste ge^eelte van Jemeppe staat on der water; de weiden der Ourthe vormen uit- frestrekte meren en de Sambre stro'omt over te Chatelineau, Farciennes, Aiseau en Tamines De Lesse en de Somme zijn zeer snel tot een hoog peil gestegen, en de streek beneden het kasteel van Ciergnon vormt een onafzien- baar meer. Te Tilleur staat drie vierden van de ge- meente onder water wegens verstopping van de riolen. Het leger werd opgeeischt voor de levensmiddelenvooTziening der bevolking, want op sommige plaatsen staat het water 1.80 M. hoog. De snel stroomeode Maas voert aJlerlei voorwerpen mee die van die overstroorradte se vers worden weggesleept, o a. tal van gaten en schapen. Ten gevolge der overstroomingen was He toestand rondom Luik zoo hachelijk, dat de administratie van spoorwegen maatregelen heeft moeten treffem om het verkeer te xegeleo. Zoo werden de treinen Luik—Parijs en Parijs —Luik geleid over Tamines, Feurus, Gem- bloers en Landen. Dinant is bijzonder geteisterd. Electriciteit, gas en water zijn afgesneden. De katholieke en socialistische cooperaties kunnen geen brood meer leveren. Al dfe fabrieken liggen stil. i Dinsd'agochtend botste een 604al boom- stronken met voile geweld tegen de over- gangsbrug, die 200.000 kg. weegt en tien- tot vijftienduizend ton kan diragen. Men ver- wachtte elk oogenblik, dat ze zou instorten._ Poullet en Ruzette, onderscheidenlij_k mi nister van binnenlandsche zaken en minister van landbouw en openbare werken, hebben zich naar Luik begeven, om zich rekenschap te geven van de dew de overstroomingen aan- gerichte schade. Volgens de laatste -berichten1 uit de over- stroomde Duitsohe gebieden is de was van het water tot staan gekomen. Zeer sterk heeft ook de stad Coblenz geleden. Het Kaiser Wil- helm-denkmal aan de samenvloeiing van Rijn en Moezel is nagenoeg geheel onder water verdwenen. Uit Saarbrucken wordt gemeld, dat het water van de Haar eenige centimeters is ge- vallen. Men hoopt op een verderen val. Er schijnt eindelijk een stilstand in het was- sen der Belgische rivieren ingetred'en te zijn. Op sommige plaatsen is het waterpeil eenigs- zins gezakt. De toestand blijft niettemin in verscheidene streken ernstig. Dinant heeft vooral van het water te lijden Electriciteit, gas en water zijn afgesneden De voedselvoorziening der inwoners is uiterst moeilijk en geschiedt met behulp van roeiboo- ten. Het water voert allerlei: voorwerpen en boomstammen aan, die voor de brug van Di nant het grootste gevaar opleveren. Bij de versterkingswerken geraakten drie soldten en een burger te water, die slechts met moeite konden gered worden. Zoowat overal in de Maas- en Sambreval- lei is het tram- en treinverkeer, zoo niet geheel onderbroken, dan toch ten zeerste bemceilijkt. Te Mhrche (Luxemburg) verdronk een arbei- der in de Alzette. Gistemacht is de waterstand van den Rijn 'ikeer aanmerkelijk gestegen, zoodat gistermor- gen om negen uur de peilschaal te Keulen een stand toonde van 8.70 M., waarmede de hoog- ste stand van't overstroomingsjaar 1920 is bereikt. Gistermiddag was de stand 8.80 M. Sedert is geen verhooging meer geconsta- teerd- Een groot gedeelte van de oude stad taat onder water. Met bootjes vaart men van huis tot hnis om de woningen van de noodige evensmiddelen te voorzien. Hetzelfde is in tal van andere steden langs den Rijn het geval, o.a. te Koblenz. Daar staat het water zoo hoog, dat b.v. het agentschap van de Mosel D a m p fs ch i f f a h rtgesell sch a ft alleen nog met het dak boven het water uitsteekt. Ook, het agentschap van de Kon. Ned'erl. Stoomboot Mij. staat geheel onder water. Van de boo- men langs den rivieroever ziet men nog slechts de kruinen. De Moezel, die tot dusver bij Koblenz in den Rijn mondde, heeft zich een nieuwe monding gebaand, waardoor het water bruisend in den Rijn stroomt. Op den boven-Rijn en op de zijrivieren van den Rijn schijnt het, dat de stijging tot stilstand is ge komen. Te Duisburg is een dijk bezweken, ten gevolge waarvan het water in het laag gele- gen oude stadsgedeelte binnendrcng. Alle po- gingen om het water te stuiten bleven vruch- teloos. Een Wolffbericht meldt nog dat te Koblenz het water langzaam begint te vallen. Uit Trier wordt meegedeeld, dat tengevol ge van het hoog^ water de wijnoogst overal is uitgesteld. Het teiefoon- en telegraafverkeer is grootendeels gestaaki ONEENIGHEID ONDER DE TSJECHISCHE OQMMUNISTEN. Het Congres der Tsjechisch Communisti- sche Partij heeft duidelijk bewezen dat de communisten in dit land steeds minder aan- hang behouden en de partij1 snel aftakelt De partij telt zelf volgens het verslag in het Con gres uitgebrach't, nog slechts 138.000 leden iegeti 400.000 in het vorig j aar. De „Pravo Lidu" vemeemt, dat een groot aantal congressisten zich aanigemeld heeft bij het secretariaat van de Sociaal-Democratische Partij en zich weei" als lid dier partij heeft la- ten overschrijven. De Communistische Partij heef in Tsje'cho-Slowakije blijkbaar geen toe- komst en de tusschenkomst van Moskou in: de aangelegenbedem, van do Tsjechische Commu nistische Partij kan. het ontbindingsproces niet tegenhouden. EEN „VOEDSELSTAKING" VAN 235 RUSSISCHE EMIGRANTEN. Sedert meer dan een jaar verblijven er in Cherbourg een tweehonderd Russen, die destijds tot het leger van Wrangel behoor- dca en bij het debacle van deze strijdlmacht in Konstantinopel in veiligheid werden ge- brachit. In afwachting van htai overtocht naar de Vereenigde Staten, waar zij te werk zullen worden gesteld, betaalt de Cunard- lijn, die zich destijds met't vervoer van Kon stantinopel naar New-York via Cherbourg be- lastte, de verblijfkosten- dezer Russen. Ete er- kenning van Sovjet-Rusland door Frankrijk heeft dfe Engelsche maatschappij doen beslui- ten een einde te maken aan dezen toestand Zij heeft den emigraoten doen meedeelen dat degenen onder hen, die reeds werk in Cher bourg hebben gevonden, zich gerced moeten maken om het Hotel Atlantiquc (waar zij zijn ondergebracht) te verlaten, terwijl de ande- ren het gebouw voor 15 November moeten hebben cmtruimd. De Russen verklaarden zich bereid heen te gaan, maar zij eischen hun biljetten voor de Ver. Staten op; anderen wenschen hun bit jet op Brazilie of Argentinie te doen overschrij ven. Daartegenover stelde de Cunard-lijn den eisch, dat zij dan den pensionprijs in hun ho tel, welke gedurende meer dan een jaar door de maatschappij is bekostigd, terug zouden betalen. Daar voelden de Russen niets voor: zij verklaren dat de maatschappij zich heeft verbonden hen naar Amerika over te brengen en nooit heeft gewaarschuwd, dat zij zelf hun hotelkcsten zouden moeten betalen. Het geschH liep zoo hopg dat de tusschen komst van den emigratieebmmissaris noodza- kelijk was. De Cunard-lijn verklaarde zich toen bereid de biljetten te restitueeren, maar eischte van de emigranten dat zij een schuld- bekentenis zouden onderteekenen. Dit weigeren de officieren en manschappen van Wrangel, die bij wijze van protest ten ge- tale van 235 een voedselsta-king zijn begon- nen. NIEUWE FASCISTISCHE U1TSPAT- T1NGEN. De „Tribuna" meldt uit Milaan, dat aldaar ongeregeldheden hebben plaats gehad, waar bij de administrateur van de ,,Corriere della Sera" en de chef der redactie door fascisten met stokken werden aangevallen en gewond De prefect van Milaan heeft de inbeslag- neming gelast van vier bladen wegens het publiceeren van onjuist geachte berichten om- trent de voorvallen te Rome. „Tribuna" en „Corriere d'ltalia" maken melding van opstootjes en kloppartijen tus schen fascisten en oud-strijders te Napels, Ve rona, Catania, Reggio in Calabrie, Palermo, Novara en Trente. In laatstgenoemde plaats zou volgens de „Mundo" het bureau der pro vinciate federatie van oud-strijders zijn ver- woest. EEN LONDENSCHE AUTOBUS OMGE- KANTELD. Een Londensche autobus reeds gistermid dag met een der wielen op een vluchtheuvel na ten plotselinge zwenking, welke de chauf feur moest maken om aanrijding eener on- voorzichtig overstekende vrouw te voorkomen. De bus kantelde, waarbij de passagiers, die bovenop Zaten, alien op straat werden geslin- ged, terwijl de inz-ittenden op een hoop werden geworpen. Bij den val wierp de bus een lan- taarn omver. Deze versperde den uitgang van de bus, zoodat de passagiers door een stukge- slagen vensterruit bevrijd moesten worden. De chauffeur, wien naar het schijnt geen ver- wijt treft, en 8 passagiers liepen verwopdfn- gen en kneuzingen op. EEN^ENGELSCHE SUPER-ZEPPELIN. De firma Vickers heeft een contract gekre- gen voor den bouw van een luchtschip, met een inhoud van 5 millioen kubieken voet, n.l. meer dan tweemaal zooveel als de Z. R. Ill, die onlangs over den oceaan gevlogen is- De onderdeelen van't schip zull en in de fabriek vervaardigd worden en in elkaar gezet wor den in groote hangars te Howden in Yorks- EEN INCIDENT BI] DE MTLITAIRE CONTROL E IN BEIEREN. De Korrespondenz Hoffmann meldt offici ous: Bij dfe controle van een intergeallieerde districtscomniissie in Ingolstadt op 5 Nov heeft bij het vertrek der commissie een betreu- renswaardig incident plaats gehad. Een op- gewonden volksmenigte drong bij de Donau- brug joelend om den auto zonder dat dit door de politie kon worden belet. Blijkens de voor- loopige berichten zijn twee Engelsche officie ren beleedigd'. De Beierscbe regeermg heeft onmiddellijk een streng onderzoek ter plaatee in gesteld en dfe bevelvcerende politife-ambtc- naar is voorloopig ontslagen. DE ACTIE DER GEMEENmE- ARBEIDERS IN DE RIJNPROVINOE De bemiddelaar voor den Toonstrijd in Westfalen en de Rijnprovincie heeft de verte- cenwooi'digers der gemeen te-arbeiders tot een bespreking uitgenoodigd1, die gister is begon- nen en nog niet is geeindigd. Bij1 de onderhandelingen- kwamen de par- tijen tot overeenstemming Deze loonrege- ling omvat circa 12.000 gemeente-arbeidfei's. Dfe°staking is thans vermeden. ;r, KORTF. BERICHTEN. Te Plauen is een geheime communisti sche drukkerij ontdekt. De drukpersen, ver- boden brochures enzi, zijn. in beslag geno- men. Een der Bferifjnsche rcchtbanken heeft een 60-jarigen arbeider veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf en 1 jaar eerverlies. Hij had zijn 25-jarige dochter vermoord, omdat zij betrekkingen onderhield met een bejaar- den spoorwegarbeider. Volgens de medeeling van dfe Russische bladen heeft de Petersburgsche afdeeling van het commissariaat van financien de eerste partij zilveren roebels in circulatie gebracht. Er is veel vraag naar deze munten. Te Stettin is het tijdens een kiesvergade- ring d'er Volkische partij tot ernstige botsin- gen gekomen met links staande elementen, waarbij een aantal personen werden gewond. De politie ontruimde de zaal en hersteldfe de orde. Te Gera (Duitschland) zijn een onder- wijzer en een architect wegens koppelarij tot S maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden n.l. van echtgenooten geruild. De vrouwen werden vrijgesproken, op grond van het feit, dat zij onder sterken dwang van haar echtgenooten hadden gehandeld. De typografen te Freiburg hebben het werk neergelegd, zoodat de dagbladfen niet konden verschijnen. Partijen in het conflict bij de metaal- industrie zijn blijkeins bericht uit Dortmund tot overeenstemming gekomen over een arbi trale uitspraak, zoodat het niet tot een sta king zal komen. Wegens de toenemende duurte zijn in Opper-Silezie de beambtem bij de groot Industrie van plan nieuwe salariseischen te stellen. Ook de arbeiders hebben hun loon contracten opgezegd De radicals elementen onder de Ham- burgsche havenorbeiders waren het niet eens met de aanvaardde uitspraak van het scheicls- gerecht, waarbij het dagloon werd verhoogd Zij hebben daar cm buiten de vakvereenigin ger- cm tot sicking besloten. De bij de vak bor den aangeslcten havenatbciders bliiven vin het werk zoodat deze staking van weinig invloed zal zijn. Volgens bericht in een Berlijnsch we- tenschappelijk blad zijn Weensche scheikun- digen er in geslaagd om pletbaar g'as te maken. Bij het Italiaansche dorp Raspe, is vol gens een bericht uit Milaan, de diepste 11a- tuurlijke grot der aarde op 360 meter onder de aard-oppervlakte doorvorscht. Uit Rome wordt gemeld, dat gistemch- tend het kruis dat in 1871 van het Kapitool was verwijdferdl, wedfer opnieuw is onthulch De fcrten van Monte Mario vuurdfeni saluut- schoten af. Beige meldt uit Algiers, dat aldaar een krachtige aardbeving gevoeilt is, die 3 a 4 seconden geduurd heeft. De Duitsdie 'regeering heeft thans drin Duitschen ambassadeur te Parijs de formedlfei opdracht gegeven van de Fransche regeering de onmiddollijike invrijiheidstelling van den als oorlogsmisdadiger gearresteerden gemeraal: von Nathusius te verlangen. De Franseh-Duitsche onderhancMiiim gen zijn hedemmMdag in het ministerie yiaai handfel.te Parijs hervat. De Berlijnsche jury heeft een- recks volkis&he sprekers en redacteuren wegens leed-iging van minister Severing: tot een: geffldk' boete veroordeeld. j Gemengd Nienws. 1 EEN' VEILIGHEIDSPELD INGESLIKT: f Toen het 10-jarig dochtertje van de wieflL R. te Oisterwijk aan dfe tafel zat te speto^ geraakte onverhoeds een geopendfe veflig- heidsspeld in haar keelboilte, met die panic naar boven gericht. De onmiddellijk versebp- nen geneesheer achtte opneming in bet Zipl kenhuis te Tilburg nood'zaikelijk. Hoewel de; liggiing van het voorwerp nauwkeurig bp] paald werd, besloot men wegens het daaraan verbonden gevaar niet tot operatic over to gaan. Men is er intuschen niet in geslaagd het voorwerp te verwijderen. N5ettegenstaatt-| de het ldn^l geen pijp lijdt, is dfe toestand! Igr vensgevaariijk. DE OPHEFFING DER HUURCO«l- MISSIES. 1 De sodaal-democratische raadsfranfife IK. Nijmegen heeft, naar aanleiding van bet door den minister van binnenlandsche zaken aan de gemeen-tebesturen gevraagdte advies bw treffende het al of niet opheffcn der btRnv commissies, een schrijveni gericM tot Burg en' Weth van Nijmegen. Zij dringt er bij Bnrg. en Weth. op am, ift' geen geval medewerking te verleenen aan op- heffing der huurcommissie, integendeel al tet mogelijke te doen om opheffkng te voorko men, daar opheffing zeer zeker tot gevol-g zott hebben, dat de huren nog meer zu llen worden vei'hoogd. EEN GEESTELUKE BESTOLEN. De politie van het bureau Witte dfe With- straat te Rotterdam heeft den 19-jarigen bak-r kersknecht F G. en den 20-jarigen l<Kp- knecht J. v. H. aangehouden. Zij hebben be kend eenigen tijd geledfen uit het kantoor van „Les consignatures reunis", aan het W51- lemsplein twee trommels en een kist te beb- ben gestolen. Deze trommels bevatten mis- gewaden, een verguld-zi-lveren miskelk, een zilveren altaarbel en kteedingstokfcen, aides toebehoorende aan een R. K geestelijke, die 9| November naar Urganda zou vertrekken en de goedferen aan genoemd kantoor ter verzem ding had aangeboden. De beide aangfehoude-- nen, die nog versehillende andfere diefstallen op hun geweten hebben, hadden de trommels aan een kastelein aan de Linker Rottekade in bewaring gegeven Wegens heting zijn deze kastelein, dfe 30-jarige P. M., dien® vrouw J. D. en haar zuster D. M-. in bewaring ge steld. 1 EEN DRIEVOUDIGE MOORD v OP BORNEO. Een fuselier heeft te Mangapajap (Wester- afdeeling Borneo) den sergeant-majoor-admi- nistrateur J. C. A. Pluis en twee fuseliers doodgeschoten. Een vrouwenkwestie moet aanleiding tot deze daad zijp geweest. HET CEN-TRAAL VERREKENKAN- T-OOR VOOR BRANDSTOFFEN. Het O. M. bij de Haagsehe rechtbank heeft conelusie genomen in de procedure tusschen den- burgemeester van Amsterdam en het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen met den Staat als intervenient. De off icier concludeerde tot ontzeggin-g der ingestelde vordering. SPOOR- EN TRAMWEGPE-RSONEEL. Van de comimssie van negen uit d'e Neder- landfeche vereeniging van spoor- en tramweg- personeel,- de Bond van ambtenaren bij: de Ne- derl. Spooi*wegen en den Neutralen bond heeft het voorloopig centraal com-i-te bericht ontvangen dat deze commissie van hare resp, hoofdbesturen opdracht heeft ontvangen, in- za-ke def usie aan deze rapport uit te bren gen. Zoodra dit rapport gereed is, zal behan- leding door deze hoofdbesturen volgen, waarna het wordt gepubliceerd. Aangezien dit antwoord geenszins als be- vredigend kan worden aangemerkt, heeft het voorloopig centraal comite zich gisteren met een brief opnieuw tot dfe commissie van ne gen gewend, waa-rin het verzodct, waar het voor het geheele spoor- en tramwegpersoneel voor welks bel-angen het comite optreed-t, van niet te onderschatt-en belanqr is dat -het reeds ALRMAARSGHE CODRANT. 08* T- -As'-'

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1