Alkmaarsciie Courant De Kluizenaar van Far-End. FEDIL1ET0K Honderd Zes en Twinfigste Jaargang, Donderdag 6 November. VOOR SPOEDICE AFLEVE- RING VAN ALLEHANDEI.S- DRUKWERK IS UWADRES He. 263 1924 Provinciaal Nieuws UIT ZUIDSCHARWOUDE. Naar ons wordt medegedeeld zullen van- wege de zangvereemiging „Gemengd Koor" pogingen aangewend worden om een nieu- wen bond van zangvexenigingen in Noord- Holland te stichten. Binmenkort zal er alhier een vergadering plaats vinden, waarvoor verschillende ver- eenigingen uitgenoodigd worden. Door den sigarenwinkelier den heer D. Z., is aan de politie aangifte gedaan van. de schermutseling, welke twee weken geleden tus- schen dozen en het raadsiid P. Z. is voorge- vallen. Was algemeen de gcdachte dat dit on- benullige gevalletje, waarvan zooveel ophef is gemaakt, achter den rug zou zijn, het blijkt, dat dit niet het geval is. Het zaakje heeft dus nog een siaartje, wat kort of lan.g kail zijn UIT WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde de Raad1 onder leiding van Burgemeesier Haringhuizen Af- wezig was de heer Peoer met bericht van ver- hjr'dering. De notulen werden goedgekeurd. In verband met de n etui en deelde de voor- z:Eer mede dat na over,eg met de oriderwij- zers geen 3 uur maar 2 les per avond wordt gegeven. De meisjes komen en vertrek- ken i/? uur eerder dan de jor gens. De kesten worden hierdoor van 180 teVuggebractit rot f 150. Tot zetters war en benoemd de heeren C. A iWaiboer en K. Zijp. Ged. Staten hebben goedgekeurd het be- sluit tot het aangaan van eene geldleening alsmpde de suppletoire begrooting. Van het waterleidingbedrijf is bericht ontvangen dat aan het verzoek om den Walingsweg van water te voorzien niet kan worden voldaan omdat dit niet rendabel kan worden; tenzij particulieren, al of niet met bijdrage van de gemeente het ongedlekt bedrag ad 17152 voor hunne rekening nemen. De heer Jb Wai- boer vond wanneer het overal elders voor de gezondheid noodig is, dit ook voor den Wa lingsweg noodig is en dat het dan niet moet uitmaken of het rendeert of niet. Voorzitter zegt dat met dit schrijven de zaak nog niet nit is. We zullen zien wat er nog gedaan kan .worden. Van den heer H. Slikker (tevens raadsiid) was een verzoek ingekomen om zijn te maken slachtplaats aan de Nieuwesluis tevens te mo- gen inrichten als noodslachtplaats. Na eenige bespreking hierover wordt, na- dot de heer Slikker zich had verwijderd, goed- gunstig beschikt. Van de Wed. Bras, die 23 jaar school sehoonmaakster is geweest was een verzoek ingekomen om ontslag, omdat't haar te be- zwaarlijk werd. Besloten werd' dit voorloopig aan te houden, zulks in verband met toeken- ning van pensicen. Zij kan dan eerst worden gekeurd. Verder was ingekomen eene begroc- ting van de vee en yleeschkeuringsdiensi, Kring Barsingerhorn, sluitende op een be drag van 8300. Er werd gerekend op een rente van 1500. De dienst werkt alzoo heel aardig. Aan de Wijkverpleging Anna-Paulowna— Wierineerwaard, die eene subsidie vroeg van f 266.50 voor de bestriiding van T. B. C.-pa- tienten, werd een zoodanig bedrag toege- kend waarvan 50 pet. terug wordt ontvangen van het Rijk tot een maximum van genoemd bedrag. Het bestuur van de Bouwvereeniging Volks- huisvesting vroeg toestemming om een stuk onbebouwd terrein ter grootte van pl.m. 900 vierk. M. aan het Hoogheemraadschap te xj^rk M. aan het Hoogheemraadschap te Alkmaar voor den bouw van een nieuw woon- huis voor den technischen ambtenaar. In ver band met de annuiteit is aan den minister van arbeid gevraagd, die ook toestemming heeft gegeven, mits de gemeente het overblij- vende gedeelte dat ook ongeveer 900 vierk M. groot is, eveneens zal verkoopen en de evenfueele schade voor haar rekening neemt. Hiertoe werd besloten, waarna toestem ming aan de Bouwvereeniging werd verleend. Hierna werd in bespreking gebracht de be- planting van het nieuw aangebrachte gedeel te begraafplaats. Door deze beplanting zal de desbetreffende post op de begrooting wor den overschreden. Dit werd door den Raad goedgevonden terwijl over de wijze waarop de beplanting zal geschieden. eene beslissing zal worden penomen, nadat bezichtiging ter plaatse met de Raadsleden heeft plaats ge- ,had. In verband met de inkrimping van den kos- teloozen bestellingskring van telegrammen is aet wenschelijk geworden een nader bedrag rast te stellen voor de buitenwegen, welk be- door Margaret Pedler. Deautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 75) In haar gedachten volgde zij het heele febeuren, dat Elisabeth haar aarzelcnd •ijna onwill'lig naar-het scheen had verteld. iij zag het eenzame fort op de grens van Britsch-Indie met zijn kleine ontembare be- zetting van Britsche sold:.-en, dat aan alle fcanten in hefc nauw werd gebracht door sfam- men uit het gebergte, die plotseling en geheel onverwacht tot openlijken opstand waren ge- Icomen. In haar verbeelding kon zij de vree- sdij-ke spanning vcelen, toen dag na dag ver- streek zonder dat de lang verwachte hulp- troepen kwamen opdagen. Hefc was zelfs niet eens bekend of de beden, die de commandant had gezonden, veilig het gamizoen, dat op verren afstand lag, hadden kunnen bereiken om dringend hulp te vragen. En elke avond vond de belegerden in het fort met een ver- minderd rantsoen, minder hoop en een of twee dooden meer ten bewijze, dat de waak- zaamheid van den vijand niet verslapte. Toen was het geheimzinmige schijnbare te- pagtrekken van de vijandelijke stammen geko- men. Uren lang was er niets van den vijand Ite zien geweest en geen enkel schot was er stellobn 3oor de gemeente wordt betahld. Na eenige besprekingen werden* verschillende be- dragen vastgesteld voor de diverse buurten- en wegen. Deze bedragen zullen aan den nieuwen kantoorhouder, die hier 16 November in tunc tie treedt, worden voorgesteld. Van de vileeschkeuringsdienst kring Bar singerhorn is ook ter vaststelling ontvangen de verordening keurloon. Deze keurloonen zijn allemaal wat ver- laagd. Wethouder Sleutel vond die verlaging wel heel aardig, doch is dat nu een voordeel- tje voor den slager of voor den consument, omdat de slagers hier toch al 2 cent per poni rekenen voor keurloon. De voorzitter stelde zich voor dat de sta gers dit nu wel zullen terugbrengen tot 1 cent. Laatste punt was vaststelling begrootingen 1925. Die van 't Burgerlijk armbetuur sloot met een bedrag van 7000. Op deze begroo ting kwam dan ook voor een -subsidie van de gemeente van dat zelfde bedrag. De begrooting van't Electrisch bedrijf be- staat uit 2 afdeelingen. De le afdeeling sloot op 7422.15 en de kapitaalafdeeling op 2001. De heer Speets merkte op, dat het totaal cijfer hem is tegen gevallen; hij had gehoopt dat een gedeelte der garantie had kuniien ver- vallen. Voorzitter lichtte toe dat we voor alles zekerbeid mcesten hebben, dat het bedrijf zich zelf zou kunnen bedrcipen. Voor de toe- komst zou de garantie waarschijnlijk wel la- ^er worden. De gemeente-begrooting ging er zonder een algemeene beschouwing en zonder op- of aanmerkingen direct door. Deze geeft als eindcijfer 49323.5214 met een post voor onvoorzien ad 1272.94. Voor hoofdelijken omslag is uitgetrokken 175.000 tegen 18000 in het vorig jaar. Alle begroo tingen werden vastgesteld. De ron^vraag leverde niet veel op. E>e heer Koster vroeg eenige inlichtingen aan den voorzitter omtrent diens bezoek als commissie- lid van de Plattelandsgemeenten aan Gheel in Belgie wat betreft de patiemten die daar ge bracht kunnen worden. De heer Haringhuizen lichtte toe dat de indruk aldaar zeer gunstig was. Er was nog plaats voor 550 patienten, doch later heeft men bepaald dat van gemeentewege 30 pa tienten per jaar kunnen worden opgenomen, terwijl er voor particulieren steeds plaats is De patienten genieten daar de grootst mogc- lijke vrijheid. De heer Slikker wees op het on- derpad aan de Nieuwesluit dat door den aan- ieg van water leiding op sommige plaatsen erg slecht is geworden. De voorzitter beloof- de hierover te zullen schrijven. De heer Jb. Waiboer wilde liever niet meer bij avond vergaderen, terwijl de heer Blaau- boer de opmerking maakte dat b.v. bij hem achter't huis de drad'en voor Electriciteit ge- isoleerd moeten zijn, terwijl de aansluitingen vanaf de hcofdleiding naar de huizen niet ge- isoleerd zijn. Hij vond dit minstens even nood- zakelijk. Voorzitter was dit met Blaauboer eens, doch meende te mogen aannemen, dat zij die deze bepalingen hadden gemaakt, het toch zullen weten. Hierna sluiting. UIT WTJDENES. Het fanfarecorps „Ons Gesioegen' zal in December haar vvmfcerconcert geven met me dewerking van den uitstekenden Noord^-Hol landschen karakter-humo-rist Daan Pool, uit Oude-Sluis. Wat het groot nationaal concouirs voor fanfare- en harmoniecorpsen aangaat (a.s. jaar Juli te houden), kunnen wij mededeelen. dat het college van B. en W de Raaden eenige ingezetenen het lidmaatschap van het cere-comite hebben aanvaard, terwijl feest- commissie en andere ook reeds zijn ingesteld. Er schijnt veel medewerldng tot het welslagen van het concours te bestaan. Reeds zijn eenige bekroningen toegestaan. UIT SCHOORLDAM. Naar wij vememen wordt het hulppost- kantoor alhier met ingang van 16 November a.s. omgezet in een hulppost- en telegraaf- kanioor hetgeen gevestigd wordt ten huize van den heer S. Damiaans. De heer C. van der Kclk wordt overgeplaatst naar W'ierin- gerwaard. UIT SCHERMERHORN. Dinsdagavond had in het lokaal „De Roode Leeuw" van den heer J. H. Schreuder, alhier, de eerste bijeenkomst in dit seizoen plaats van het Nut. De beiangstelling was tamelijk groot. De heer W. C. van Setten v. d Meer open- de met een woord van wdk-om tot de aanwezi- gen en in iiet bijzonder tot cien heer van Gies- sen, van Oost-Graftdijk, die als spreker aan- wezig was, de bijeenkomst Spreker memoreerde, dat de heer v: Giessen 3 jaar geleden ook voor het Nut als spreker was opgetreden en teen zeer in den smaa'k was gevallen en het bestuur oordeelde goed gezien te hebben door nogmaals den heer van Giessen uit te noodigen. Iiet onderwerp waarover de -heer van Giessen zou spneken gevallen, toen een paar van de belegerden zich bij een onbewaakte opening hadden ge- waagd, heiigeen tot dien tijd aitijd een bijna gewissen dood beteekend had. Konden de cpstandelingen er achter zijn gekomen, dat hulptroepen in aantocht waren, dat er een expeditie op weg was om hen te straffen en waren ze daarom zoo geruisch- loos en geniepig in de stiRe van den nacht weggeslopen De gemoederen van het moedige belegerde tnoepje v/erden hoopvol gestemd, maar weer werd het avond zender dat er'hulp kwam op dagen. Maar de vijand volharde bij zijn on- verklaarbaar, onafgebroken stilzwijgen. Ein- delij'k werd er in 't fort haastig krijgsraad gehouden en Garth Trent werd meo enkde manschappen uitgekozen om op verkenning te gaan. Sara kon zich vcorstdlen, hoe de Meine groep heimelijk op deze gevaarlijke expeditie uittrok, inderdaad gevaarlijk, wanneer het terugtrekken van de vijandelijke stammen niet meer dan een- schijnheweging was, om de belegerden in den valschen waan te bren- gen, dat zij veilig waren en hen dan later zooveel te makkelijker te kunnen aanvallen. Zij hoorde in gedachten het plotselange af- gaan van een schot, toen een geknal aan alle kanten in de dichte duistemis! De verken- ningstroep was in een hinderlaag gevallen Sara kon zich wel ibegrijpen, dat dte man- nen, die langen tijd maar weinig eten had den gehal, veel slaap te kort waren gekomen \TOst „Van praten en fasiErejt''/ De heer v. Setten v. d. Meer vroeg op ver zoek van den spreker of de aanwezigen zich er echter medc konden vereenigen, dat de heer van Giesstsi verschillende voordrachten zou houden inplaats van het geagendeerde onder werp. De heer van Giessen, het woord verkrij- gende, deelde mede, dat hij als lste stuk had gekozen een van de schetsen van Justus van Maurik: „Thijs de Jolleman", welk stu'k hij daama op ireffende wijze voordroag. Spr. Iiet op boeiende wijze Thijs zijn levensgeschiede- nis vertellen. Hoe hij op zijn 15e jaar a!s zwabber op zee ging en na eenige verre rei- zen als bootsman werd aangesteld; hoe hij op een zekeren tocht kennis maakte met Rol ler en diens dochtertje Elisabeth; hoe hij ten slotte zelf nog met Elisabeth trouwt en daar- door zijn „ouwe vrouw" zoo gelukldg maakt; hoe hij schipbreuk lijdt en zijn vrouw ver- liest, die hem echter een dochtertje nalaat en hoe hij ten slotte, toen hij op weg was een „dronkenlap" te worden, door zijn kind op het rechte pad werd gebrachtdat alles werd door den spreker op duidelijke en onderhou- dende wijze voorgedragen, zoodat alle aan wezigen van zijn voordra^ht genoten. Na de pauze behandelde spreker- „Logica", waarbij hij aan de hand van aardige voor- beelden deed uiikomen, dat logica lang niet. aitijd logisch is. Daama gaf spreker eenige humoristische bijdragen, waarvan wij o. a noemeti: „Een goed begin", ,,Gehoorzaamheid", „Oom bij de Apen", „Dc Rroekslcnoop", „Het wijze Keesie", „Ja die was het", enz. Het geheel was een aardige avond en de bezoekers hebben bepaald genoten van alles wat de heer van Giessen op de hem eigen leunke manlier heeft voorgedragen. De heer v. Setten v d. Meer bracht in zijn sluitingswoord dank aan den spreker en ver- trouwde de tolk van de vergadering te zijn, wanneer hij hem een hartelijk „tot weerziens" tceriep, UIT HEILOO. In de Maandagavond gehouden bestuurs- verkiezing van „Heiloo Vooruit" is die sa- menstelling van „Heiloo Vooruit" de vo!- gende: Voorzittter de heer K. Veldkamp; vi ce-voorzitter de heer M. J. Roovers; secretaris de heer H. Bakker; penningmeester de heer J. Akkerman; commissaris de heer P. Jonge- jan. Tevens werd besloten het volgende werk- program aan de algemeene vergadering voor te leggen: 1. Noodzakelijke verbetering der verkeersmiddelen 2. Het in het leven roepen van eene commissie voor kunst en sport. 3. Verstrekking van inlichtingen aan vreem- delingen. 4. Het houden van een fancy-fair ter verierijging van de noodige kasmiddelen en zoo noodig aanvragen van eene subsidie van de gemeente. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Zooals wij reeds berichtten, kwam de vcrige week de tuinbouwvereeniging „de Toekomst" in een buitengewone ledenverga- dering bijeen om zich al dan niet voor bloemkcolsorteering uit te spreken. Evenals te St. Pancras werd hier besloten de bloemkool in drie soorten gesorteerd op de markt te brengen. Andere vereenigingen waaronder „Groente-cultuur" van Broek op Langen- dijk verwierpen het voorstel van de groenten- centrale, waarom dan ook Maandag de sor- teenng in drie soorten niet is dcorgegaan. Hoewel de sonteering niet is doorgeroerd als werd voorgesteld, heeft een en ander toch tengevolge, dat de bloemkool beter gesor teerd wordt. Of dit gehandhaafd zal 'worden, d'ient natuurlijk te worden afgewacht. Alge- meen- schrijft men de mceilijfcheden van bloemkoolsorteeren dit j aar toe aan dc slechte teelt van dit product. WARMENHUIZEN. (Oct.) Geboren Anna Elisabeth, d. van Ad nanus Tesselaar en Alida Huibers. Ru dolf Adrianus Augustinus, z. van Hendrik Gijsbertus Rijs en Petronella Amolda Genie- raas. Hillebrand, z. van Jacob Dekker en Catrina de Nijs Anna Adriana, d. van Pe- trus Hoogeboom en Grietje Blom Ondertrouwd: Willem Terlnin en Maria Goudsblom. Pieter Rol en Antie Bruin. Overleden Adriaantje Jonker, 70 jaar, echtgen. van Pieter Grin. Leendert Palestijn, 84 jaar, weduwn. van Grietje van 't Twuijver. Jan de Wilde, 30 jaar, echt- geno. van Anna Hoekstra. URSEM (October.) Geboren Henricus Anthonius, z. van L. Kroon en A. P. van der Bijl. Mattheus Bernardus, zoon van Bernardus Mak en G. Wever. Albertus, zoom van Comelis Groen en van Maria de Jong. Cornelia, dochter van M. Timmer en A. Smlt. Ondertrouwd Bennai'd Demming en Harni'ina Grootbad te Hengelo (O.) OB DAM October. Geboren Catharina, d. van Gerrit en uitgeput waren van het voortdurend-op- him-hoede-zijn dag en nacht, niet meer over veel geestkracht en tegenwoordigheid van geest beschikten. M.aar kon het mogelijik zijn, dat Engelsehen op het krifieke moment gefaald hadden, dat him zenuwen hun de baas waren geworden en zij in wilde vlucbt er vandoor gegaan waren Engdschen die op dat cogenblik de eer van hun rijk in handen hadden dat die lafhartig ge- vilucht waren voor een hardte opstandige tn- bcor'liingHet was niet te denkenSara, die grootgebracht was mefc de oude degelijke be- grippen van den fermen Patrick Lovell, wei- gerde het te gelooven. Zij zuchtte sidderend. „Ik kan het niet gelooven", zer ze. Elisabeth keek haar medelijdend' aan, zij begreep welk een- slag zij haar juist had1 toe- gebracht. „Ik vrees", zei ze zacht, bijna smeekend, ,,dat de uitspraak van den krijgsraad de kwes- tie van gelooven of niet gelooven buitensluit. Garth moet zijn hoofd verloren hebben bij den onverwachten aanval. Een paniek is aitijd een eigenaardig, onberekenbaar lets, moet je denken." „Ik kan het niet gelooven", hield Sara kop- pig vol. Elisabetli bcog zich naar haar tee. „Beste kind", zei ze, „er is geen twijfel mc- gelijk. Garth werd gewondlze braditen hem later terug met een schot ih den rug!... O! het was afschuwrtiikEn het ellendigste van Leek en VStlf Trijwtje Bakker. Bernardus, z. van Nicolaas Reus en van Anna Beerse. Wilhelmus Joseph, z. van Wilhelmus Bijvoet en van Aaltje Stam. Maria, Agatha, d. van Petrus van Diepen en van Margarefcha Joanna Maria Honig. Geertruida Gomelia, d. van Pieter van Velzen en van Jantje Deen. Joannes Cornells, z. van Joannes Munster en van Trijntje Marictje de Boer. Catharina Comelia Maria, d. van Petrus Dekker en van Antje Wester. Alida Catha rina, d. van Jacobus van Dam en van Anna Konijn. Johanna, d. van Gornelis van der Laan en van Aagje van Diepen. Overleden Johanna, d. van Pieter Klaver en van Antje van Diepen, oud 3 j. UIT HEERHUGOWAARD. (Oct.) Geboren Jan, z. van Albertus Bloot- hcofd en van Maria Commandeur. Alida, Anna, dochter van Jan Bakker en van Jo hanna Maria de Waard. Catharina, doch ter van Roen Hoogland en van Geertje Wa- gemaker. Cornelis Nicolaas, zoom van Jo hannes de Reus en van Agatha Oud. Ger trudes, dochter van Johannes Kieft en van Jansje Beers. Anna Geertruida, dochter van Johannes Antonius de Lange en van Avia Dekker. Antje, dochter van Aris van Breu gel en van Maartje Aaven. Simon, zoon van Egbert Groot en van Maria Kok. He lena Catharina, dochter van Simon de Goede en in Anna Catharina Roskam. Mar- iiui en Nicolaas, zoons van Arie Bos en van Neeiije Weel. Overleden: Bernardus Stam,,oud 10 maanden, zoon van Hendrik Stam, overleden, en van Bragitta Wamp, Trijntje Meijering, oud 59 jaren, echtgenoote van Simon de Groot. Franciscus Potveer, oud 55 jaren, echtgenoot van Miartje K°s. Jacob van der Oord, cud jaren, echtgenoot van Dieuwertje Gootjes. Levenloos aangegeven kind van Jan Strijder en van Sara Klos. On»dertrouwdf David van Diepen. van Warmenhuizen en Elisabeth Oudhuis. Klaas Witsen van Broek op Langendijk en Maria Geertruida Swart. Johannes Veld- man en Comelia Bakker te Hoom. Willem Stoop en Anna Maria van Bohemen. Getrouwd: David van Diepen en Eli sabeth Oudhuis. UIT BOVENKARSPEL'. Gistermorgen waren op de markt van „de Tuinbouw" alhier 650 schuilen kool aange- voerd, waarvan er 580 geladen waren' met bloemkool. Tot nu toe is dat nog nimmer voorgekomen. De prijs der bloemkool (mim 500000 stuks) liep van 18 tot 20 per 100 stuks. Gemengd Nieuws. BOND VOOR KRAAMVERZORGING. Te Haarlem is, naar de N. R. Ct. meldt, opgericht de Nederlan-dsche Bond voor Kraamverzorging. Het iniitiatief dlaartoe is gen omen door de hoofden der opleidings- scholen voor kraamverzorgsters dr. R. J. Th. Meurer (Amsterdamsche Kraamverzorging te Amsterdam); dr. P. Scheffenaar IKots (Vrouwenkliniek der Jo'anna van Lynden Teding van Berkhout-Stichting te Haarlem; jhr. d'r. N. J. F. Pompe van Meerdei-voort (K raamvrouwenkl iniek Frankenslag, Den Haag), en dr. M. A. van Bouwdijk Basti- aanse (Vereeniging R. K. Kraamverzorging te Rotterdam.) Het dcel van den Bond is, naast de gediplomeerde kraamverpleegsters, de opleidiwg te bevorderen van kraamver zorgsters, die degelijk voor hun taak zijn voorbereid. MARGARINEPRODUCTIE EN vCONSUMPTIE. 0 Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Stati-shek bekend gemaakte cijfers bedroeg de productie van margarine in Nederland in 1923 pl.m. 107 millioen K.G. netto; in 1922 88 millioen K.G. netto; in 1921 99 millioen K.G. netto; in 1919 95 millioen K.G. netto; in 1916 172 millioen K.G. netto; in 1913 88 millioen K.G. netto. Als voornaamste posten van het grondlstof- fenverbruik in 1923 vinden wij: dierlijke vet- ten pl.m. 45 millioen K.G.plantaardige olien en vetten pl.m. 66 millioen K.G. Het verbruik van dierlijke vetten is stijgende: in 1921 23 pet. van het tota'le verbruik van dier lijke en plantaardige vetten, in 1922 36 pet., in 1923 40 pet. Een volkomen nauwkeurige berekehing van het verbruik van margarine hier te lande is niet te maken, omdat het netto-gewicht van den in- en uitvoer niet bekend is en ook om dat men niet weet, hoeveel margarine het land land heeft verlaten bij kleine hoeveelhe- den vallende onder de bepalingen' van het grensverkeer. Neemt men echter op grond van inlichtin gen van deskundigen aan; dat het tonnag-ege- wicht 14 a 15 procent van het bruto-gewicht bedraagt, dan kan het gebruik van marga rine in Nederland in. de jaren 1921, 1922 en 1923 op resp. pl.m. 39 millioen, pl.m. 37 alles was nog, dat het in werkelijkheid maar een paar inboorlingen waren, viaarop onze mannen gestuit waren. Misschien dacht Garth, dat de inlanders een groote over- macht waj-en, iilc weet het met. Maar in ieder geval had die onverwachte aanval in de duistemis, met ailes wat er aan voorafge- gaan was, zijn zenuwen totaal in de war ge bracht. Hij deed zelfs geen poging om stand te houden. Hij gaf zich eenvoudig over zon der meer. Wat er volgde was een vluch-t, hals over kop, wie zich het eerst zou redden! Ik zal mood Garth's terugkomst vergeten na den krijgsraad." Zij sidderde weer bij: de herinnering. „Ik ik was verllcofd1 met 'hem in dien tijd, Sara, en ik had geen andere keus dan ons en gagement itte verbreken. Garth werd ontsla- gen viel in cngenade het was uit met hem." Sara's ineengedbken gestalte richtte zidi plotseling op. 5,Jij was jij verlicofd met Garth?" vroeg ze met vreemde, hooge stem. „Ja", was het eenvoudige antwoord. „Ik had belcofd mefc hem te zullen trouwen." Sara zweeg lang. Toen mompelde ze: „Dat heeft hij mi]! nooit verteM... Dat heeft hij mij nooit verteld." „N«iet? Maar dat was ook nidi te denken, dat hij dat ooit doen zou, wed Hij kon je dat niet verteMen, zonder de rest er bij te zeg- gen." Sara dntwoordde nigt. Zii zat d^asc hulpe-. mm N.T. B0EK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR millioen en pl.m. 42 millioen K.G. (netto) gesteld wordfen. INDISCHE BUREAUCRATIE. Ook Indie heeft nog al te zeer last van monsieur Rond-de-cuir. Het volgende staaltje, dat het „Soer. Hbl." daarvan geeft, kan dit bewijzen. Te Sampane (Madoera) is een's lands kas. Aangezien nabij Sampang het grootste Gou- vernements-zoutland ligt, gaat op genoemd kantoor tijdens den aanmaak tamelijk veel gela Om. hiii postkantoor te Sampang is een „hulp- postkantoor", ergo worden daar alleen aau- geteekende stukken behandeld, de 250 niet te bove-n gaande. Krijgt nu genoemde landskas eeri bedrag aan papieren geld toegezonden, dan wordt dit bedrag ontvangen in brieven a 250. De vorige week kreeg de onivanger een klein b.drag uit Soerabaja, slechts 40.000 in 160 (een honderd zestig) enveloppen. Let wel: er,moeten geschreven worden 160 adressen, elke enveloppe heeft vijf groote lak- ken, er worden te Soerabaja 160 regu's afge- geven, 160 maal 250 moet in het register daar ten postkantore worden ingeschreven. Te Sampang moet de pobtchef 160 posten in zijn register schrijven, de ontvanger van 's lands kas moet 160 keer zijn handteeke ning zeitten. De 160 enveloppen moeten geopend1 en na- gezren worden, de bankbiljetjes moeten ge sorteerd worden en daarna soort bij soort in bundeltjes van 1000 wohden gebonden. Het zoutland verwerkt in de drie aanmaak- maanden pl.m. 800.000 Laten we nu eens veel zeggen, dat daarbij 100.000 zilver is, hetgeen onverzekerd per tram verzonden wordt in tonnen en/of kisten. Er bldj'ft dus alleen voor het zoutland- te verzendten 700.000, gedeeld door 250 2800 aangeteekende stukken; dat wil dug zeggen 14.000 lakken, op 2800 enveloppen, waarop de adressen geschreven moeten wor den met aangegeven waarde, 2800 regu's moeten worden afgegeven, in het register mioeten daarvan de duplicaatjes blijven. De postchef te Sampang moet 2800 maal a 250 in zijn register schrijven, de ontvan ger van 's lands kas teekent 2800 keer af voor ontvangst, och ja, waarom heet hij ook eigenlijk „ontvanger?" Nu moet de „ointvanger" volgens de rege- len van de kunst, voor elke door hem ont vangen zending van 10.000 ook nog vier processenverbaal opmaken. Is dit geen- keurig staaltje ran r riaal- en arbeidsbesparing? NACHTELIJKE AANRANDING TE HAARLEM. In den nacht van Maandag op Dinsdag te half een ongeveer, liep de tramarbeid-er fi. B. in de Nauwe Appelaarsteeg te Haarlem. Hij entmoette daar een man, die later bleek de 23-jarige W. v. O. te zijn, die zich beschon- ken hield. Plotseling werd B. door hem aangevallen en op den grond1 geworpin. Het bleek dat v. Ot de portemonnaie van B. wilde rooven, doch d-eze riep luide om hulp en daar er toen menschen kwamen toeschieten, zette v. O. het op een loopen en ontvluchtte. Later werd v. G. door de po-litie opge- spoord. Hij ontkende echter iets met hgt ge val uitstaande te hebben. EEN SPREKER A AN GE HOUD-E N Zondagmorgen zou voor De Dageraad te Velseroord in de concertzaal Tivoli als spre ker optreden J. de Haas, van Amsterdam. De commissaris van de rechedche te Amsterdam had de commissaris van- politie t? IJmuiden bericht gezonden, dat deze man nog gehoord moest wci'den inzake een opruiiugsdelict, naar vernomen wordt wegens het opwekken tot 'het in brand steken van de kazernes. De politie heeft De Haas toen aangehouden en hem voor den commissaris te IJmuiden ge- leid, die hem een verhoor afnam, waarna De Haas weer werd vrijgelaten. loos, niet in staat een woord te uiten, met een gevoel alsof haar een zware slag was toegebracht door die kalme, onverbiddelijke stem, die langzaam, stukje voor stukje, den sluier van haar onwetendheid had opgelicht en haar al de ellenae, de annelijlcheid van wat daaronder lag, had doen zien. „Ik kan het niet gelooven had zij geroe- pen met een vruchtelooze poging zichzelf te overtuigen, door aan die ontkenning vast te houden. Maar niettemin geloofde zij het De heele afschuwdijke geschiedenis stemde te zeer overeen met de bittere, vedbcteekcnen- de cpmerkingen, die Garth zichzelf nu en dan had laten ontlvallen. Dien dag van het hondengevecht bijvoor- 'beeld. Wat had hij toen ook weei gezegd? „En toch geloof Jk, dat zenuwen iikwijls een groote rol spelen En ook nog dit: „Ik geloof, dat niemand aitijd volkomen zeker van zichzelf kan zijn." Het verband was ve duidelijk oim sdet be- grepen tie worden. Hij had haar bovandien verteld; d'aii) hij ceo man was, die schipbruek had geleden in zren leven, dat 'hij in een oogenMik van to*- dwaasheid een oogenblik van lai-SiefeS. wist .zij nu dat de ware beschri jving was! Alle kansen van zijn leven had hij" vcvgtnM. De mam, dien zij had liefgdhad en in hmr liefde geidealiseerd, was, toen hij op <fc prw£ werd1 gesteld, het mecst veraditelijte geweest, wat er best'aat, er" iafaardi I>e pijn, die d<f besef haar .deed, was Ulna oudragriKp. Word; w

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5