PUROL 30 •ItZUIVER Hansen BLOED wordt gereinigd door de LAXEER- PILLEN van Apotheker BOOM. Doze pil- len verdrijven de kwade en vuile stoffen uit liet lichaam en regelen een goeden stoelgang. Prijs per doosje 30 en 55 ct. in Apotheken en Drogistwinkels. Vernomen wordt voorts dat de exploitant der concertzaal Tivoli de samenkomsten van De Dageraad niet meer in zijn zaal wil toe- staan. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. In verband met het in werking ireden op 10 November 1924 van de bepalingen van het Giro-beslurt 1924, genoemd in de beschikking van den Minister van Waterstaat van 5 No vember 1924, No. M 238, afdeeling posterijaa en telegrafie, vestigt dfe Directeur van den postcheque- en girodienst er de aandacht op, dat voor de rekeninghouders daartioor weder deg elegenheid is geopend om bedragen, wel ke de postadministratie aan hen heeft uit te betalen, kosteloos op hun postrekening te doan bijschrijven. Daarvoor komen in aanmerking de bedra gen wegens postcheques, postwissels, postbe- wijzen, postquitantien, de uitbetalingen voor 16 ^?jjcsverze'cer'ngsbank, terugbetalingen op de Rijkspostspaarbank, alsmede de op binnen- landsche verrekenzendtngen (brieven en pak- ketten) ingevorderde bedragen (zie art 4 van den gids voor rekeninghouders). Ook kunnen weder postcredietbrieven wor- den aangevraagd. Deze zullen verkrijgbaar zijm in twee soo-r- ten, n.I met 12 en met 24 kwitantien. Door het gebruiken van deze brieven zal het gemis van lokale rekeningen veel minder worden gevoeld en zal het voor de rekeninghouders mogelijk zijn gelden van hun rekcning ontnid'- dellijk te hunner beschikking te Icrijgen. Het tijdsyei'loop, dat bij aanbieding van cheques op eigen rekening in een gecentraliseerd sy- steem noodwendig cntstaat voor dat de gel den kunnen worden uitbetaald, wordt daar- door ontgaan. Voor het gebruik van de post credietbrieven wordt overigens verwezen naar de desbetreffende bepalingen, voorkomende in dm Gids voor rekeninghouders (art 6 on der b, 16 onder c, 22 en 23). De prijs van dte omslagen G 39 voor toe- zending van girobiljetten enz. aan het giro- kantoor is nader vastgesteld op 40 cent in plaats van 60 cent per 100 stuks. TRAM ONTSPOORD. Gisterochtend is dicht bij het dorp De Bilt dte Zeister tram ontspoord, waardoor een boom omvergereden werd, en de motorwagen boven de sloot langs den weg kwam te han- gen. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De tram dienst ondervond veel ver- traging. RECHTERLIJKE ORGANISATIE. Ingediend is een wefsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910 tot re geling van de samenstelling van den Hoogen Raad, de Gerechtshoven, de Arrondisse- ments-rechtbanken en de Kantongerechten en van de jaarwedden der rechterlijke ambte naren, alsmede van de klassen der Rechtban- ken en Kantongerechten. In de memorie van toelichtingen wordt er aan herinnerd, dat bij de wet van 1 Mei 1924 een voorloopige voorziening is getroffen ten aanzien Mm de bezoldiging van de leden der gewone rechterlijke macht. De in deze wet getroffen regeling komt daarop neer, dat van .1 Oct. 1924 af op de salarissen dezer rech terlijke ambtenaren een uniforme aftrek van 10 pet. zal worden toegepast. Vermits nu evenwel met ingang van 1 Januari 1925 ten aanzien van de ambtenaren, vallende onder het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks- ambtenaren, ten nieuwe definitieve regeling is vastgesteld, zal dit ook dienen te geschie- den ten aanzien van de rechterlijke ambtena ren. Bij de thans in het ontwerp voorgedra- gen regeling is de gedragslijn gevolgd, die ten aanzien van de onder voornoemd Bezol digingsbesluit vallende ambtenaren in het algemeen is en zal worden getrokken. Dien- overeenkomstig is voor de ambtenaren met een bezoldiging van meer dan 6000 de af trek beperkt tot een bedrag van f 500, terwiji de regeling voor de overige ambtenaren is ingericht naar de normen, die in bijlage A van het Bezoldigingsbesluit is vervat. Het ontwerp gaat uit van den bestaanden toestand, derhalve zal, indien het ontwerp tot ontbinding van een aantal kantongerech ten tot wet zal zijn verheven, nader zijn te overwegen, in hoeverre de classificatie der kantongerechten aan een herziening moet worden onderworpen. De mogelijkheid wordt geopend om in de positie van de hulpschrijvers ter griffie en ten parkette een dusdanige wijziging te bren- gen, dat hun benoeining en ontslag, zoomede de regeling hunner jaarwedde, voor het ver- volg plaats vindt door den minister van justi- tie. Voorts is ingediend een wefsontwerp tot nadere wijziging der wet van 20 Juni 1913 tot aanvulling van artikel 143 der Regtsple- ging bij de Landsmagt, van de Provisioneele Instructie voor het Hoog Militair Gerechts- hof en nadere voorzieningen betreffende de jaarwedden van de leden der militair-rech- terlijke macht, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 5 Juli 1921. Een wefsontwerp is ingediend tot nadere regeling van de bezoldiging van de leden van den Raad van State. Voorgesteld wordt de wedde van den vice- president vast te stellen op 13.500 en van elk lid van den Raad op 8500, dus voor elk ambt een vermindering met 500 in ver- gelijking met de wedde aan die ambten ver- bonden op 1 Januari 1924. DE SALARIEERING VAN RIJKSPERSONEEL. De Centrale van vereenigingen van perso- neel in's Rijks dienst heeft het volgende adres aan de leden der Tweede Kamer ge- zonden dat bij het bestuur van gemelde Centrale ernstige bezwaren zijn gerezen tegen de door de regeering gewijzigde salarieering van Rijksambtenaren; dat het de voorgestelde regeling technisch onbruikbaar vindt, omdat zij moet leiden tot allerlei onbillijkheden en de reeds ontstane onbillijkheden in de wijze van de salarieering van het rijkspersoneel nog zal vermeerderen dat het de voorgestelde salarisnormen en de schalen voor de Rijkswerklieden, .waarin 1 tal van beambten zullen worden onaergc brachf, niet vcldoende acht in dezen dui'en tijd; dat het de overgangsbepalingen in art. 24 en 27 van het jaar 1925 geheel onvoldoende en onbilliik acht; dat het zich niet kan vereenigen met het niet toekenuen van de twee (voor de onder wijzers 4 periodieke verhoogingen van onge huwde ambtenaren niet-kostwinners; dat het van oordeel is, dat de vaststelling der salarissen moet geschieden door eene commissie met voorlichting van de bijzondere commissie voor geornaniseerd overleg en dat de salarissen van het geheele rijkspersoneel in een salarisbesluit dienen te worden opge- nomen, teneinde meer uniformiteit in de sa larieering te brengen; dat het daarom verzoekt met kracht bij regeering aan te dringen op; a. een wijziging van art. 24 en 27 van het Kon. besluit van 21 October 1924 no. 476 waardoor een billijker en juister salarieering over 1925 kan plaats vinden; b. een herziening van de geheele salariee ring van het rijkspersoneel door eene gewij zigde Centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Bij het adres is een uitvoerige memone van toelichting gevoegd. DE BELASTINGEN. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag van de Tweede Kamer nopens hoofdstuk I van de Staatsbegrooting 1925 wordt ten aanzien van de belastingen meege deeld dqt de minister van financien beoogt te komen tot verlaging van het successierecht, verlichting van den druk der verdedigingsbe lastingen en verorooting van den landeraf trek bij de inkomstenbelasting. De belasting op weeldeverteringen, die in voorbereiding is, zal geheven worden van de verteringen in hotels en restaurants, die een bepaald bedrag te boven gaan, en bij aan schaffing van bepaalde weeldeartikelen. DE DAGTREINEN NED'ERLAND- BAZEL. Reizen en Trekken, het orgaan van de Ne- derlandsche Reisvereeniging, meldt: De dagtreinen Nederland1—Bazel en terug over BrusselLuxemburg v.v. zullen van 13 E>ecember tot en met 16 Januari driemaal 's weeks extra worden ingelegd in de dienst regeling, volgens welke deze treinen de afge loopen zomermaanden hebben geloopen. De treinen zullen van Amsterdam vertrek- ken des Zaterdags, Maandags en Donder en van Bazel des Zond'ags, Dinsdags en Vrij dags, en van Bazel des Zondags, Dinsdags en Vrijdags. Echter zal in verband met't Kerst op Donderdag 25 December, op Woensdag 24 December ventrekken. DE STRAF OP CORRUPTIE. De „Ind. Crt." van 1 October meldit; Het Hooggerechtshof te Batavia heeft het vonnis van den raad van Justitie te Medan waarbij de assistent-resident Dankmeyer vain Bengkalis veroordeeld werd tot 4 weken ge- vangenisstraf, gewijzigd en den beklaagde veroordeeld tot 1 jaar Voorts zijn, naar het „Bat. Nwsbl." van 2 October mededeelt, bij den raad van. Justitie te Batavia eenige zaken aanbangig betreffen de valsche declaraties, waaronder tegen een hcfoggeplaatst ambtenaar, die, gebruik ma- kend van door andteren hem gratis ter be schikking gestelde transportmiddelen, daar voor niettemin onrechtmatig onkosten in reke ning bracht. EEN VALSCHE PRO-FEET! De „Ind. Crt". meldde, dat door het land- schapshoofd van Seunagan (Atjeh) aan het bestuur te Mdlaboh werd gerapporteerd, dat zekere Teung koe Ajam van Blangbaroe Tripa zidi uitgeroepen had tot „mahdi" (d.i. de door God recht geleide) en zich in kam- pong Simpangbaroe in het landschap Beu ton een aanhang had verzameld. In den nacht van 29 op 30 September zijn de assistent-resident, het landschapshoofd van Seunagan en marechaussees onder ka- pitein Paris naar genoemde plaats gegaan De woning, waarin Teung koe Ajam en zijn geestverwanten zich hevonden werd door de militairen omsingeld. Bij het aanbreken- van den dag verlieten 30 mannen en een aantal vnouwen en kinderen op sommatie de woning. De valsche prefect werd bij het verzet neer- geliegd, terwiji een persoon bij een paging tot ontvluchfing wei'd gearresteerd. In de woning werden slag- en steekwapenen aangetroffen. EEN WAARSCHUWING. De commissaris van politic in de afd. I te 's-Gravenhage vestigt er de aandacht op, dat A. G. Acket, tegen wien meermalen, laat stelijk d.d. 2 Mei 1924 door den hoofdeom- missaris van politie te 's-Gravenhage is ge- waarschuwd, thans gevestigd is aan den Sta- tionsweg 151 in Den Haag, en dat hij annon- ces heeft geplaatst, waarin hij voor zijn onderneming, thans genaamd International Trade Ship Syndicate, energieke krachten vraagt, in het bezit van ten mi-nste 5000. DI'EFSTALLEN IN HET TRANSITO- VERVOER. De Rotterdamsch-e recherche heeft alsn-og in beslag genomen een groote partij zijden tressen, tafelkleeden, schoorsteenloopers, fes- ton en garnituren. In verband met de ontdekking van deze diefstallen in het transitovervoer, verzoekt de hoofdeommissaris van politie fabrikanten, die goederen naar Rotterdam verzonden hebben in transito-verkeer of op andere wijze en klachten hebben ontvangen over diefstallen uit hun zendingen, zich met overlegging van monsters van het gestolene te wendten tot de recherche van het hofodbureau van politie te Rotterdam. DE VLISSINGSCHE HAVENS. Uit Den Haag wordt aan de Telegr. ge- meld: Naar wij uit parlementaire kringen veme- men, zal minister Van Swaay een tegemoet- komende houdin-g aannemen wat de haven- kwestie van Vlissingen betreft, in verband met de aangekondigde interpellatie-Vam der Voort van Zijp. Indien de middelen xuim blij- ven vloeien, en de minister voor 1925 over meer gelden kan beschikken, zou hij van plan zijn, bij suppletoire begrooting, gelden aan te vragen voor de Vlissingsche haven. Dit zal grootendeels afhangen van het standpunt van den minister van financien ten deze. In parlementaire kringen is men voorme- mens, ren minister van financien te vragen, of het juist is, dat het sluitend maken van de begrooting het uitvoeren van het werk heeft belet. Bovendien wil men den minister van buitenlandsche zaken verzoeken, mede te dee- len, of bezwaren van internationalen aard hebben gegolden, en zoo ja, of deze nog be- staan. UIT HET KLEED1NG-BEDR1JF. In de Hoofdbestuursvergadering van den Nederl. Christ. Bond van arbeiders(sters) in de kleedingindustrie van 25 October j.l. is be- sloten, om (behoudtens gced-keuring onzer af- deelingen) in overleg te trcden met de andere werktiemersbonden in het bedrijf, teneinde te geraken tot opzegging der collectieve ar- beisdovereenkomsten, en op die wijze moge lijk te maken, voorstellen tot verbetering der arbeidsvoorwaai'den aan de werkgevexs te doen. i ,Jl VALSCH GELD Sedert een half jaar ongeveer bestdnd bij den heer W. F. G. L. Driessen, burgemcester van Koog a d. Zaan, het vennoedien, dat in zijn gemeente valsch bankpapier gemaakt werd; gedurende dien tijd liet de bnurgemees-' ter dan ook de gang van de hiervan verdach- te personen nagaao. Speciale aandacht werd gewijd aan Ch. S., eertijd lithograaf van be- roep, doc hthans werkzaam op een olieslagerij in de gemeente Koog a. d. Zaan. Gisteroch tend is ten huize van S. aan de Badhuisstraar. onder leiding van brgemeester Driessen1, een huiszoeking gedaan, waarbij o. a. aanwezig waren de heeren Broekhoff, hoofdl van de valschgeldteentrale te Amsterdam, P. M R. Versteeg, d'istricfscommandant der marechausi- see te Amsterdam, en mr. A. R. Andriga, offi- cier van justitie te Haarlem. Er werden 40 a 50 _cliche's voor de vervaardiging van bank- biljetten gevonden Voorts kon een partij van ruim 120 afgewerlote bankbiljetten in beslag wordten genomen;. De dlader, die gisferem juist 30 jaar is ge- worden, is per auto naar Haarlem overge- bracht. ST. MICHAEL. De Hsgz. heeft het volgenden communiqu" ontvangen; Liet hoofdbestuur van het verbond St. Mi chael van clubs tot bevordering der katholiek- democratische gedachte in de* R. K. Staats- partij, vergaderde Maandag te's Gravenha- ge. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter heette in het bijzonder wel- kom den heer J. F. Reinders, die voor Nijme- gen zitting heeft genomen. A Is eerste punt kwam aan de orde h et on- ware en miselidende communique van de zij- de der R. K- Staatspartij verstrekt. Daar in- middels bekend werd dat de gewone leden van het bestuur der R. K. Staatspartij van dft communique niets afweten, moet het dage- lijks bestuur er voor verantwoordelijk worden gesteld. De verontwaardiging over deze on- waarachtige daad was groot en algemeen werd het vertrouwen uitgesproken, dat het bestuur der R. K. Staatspartij zijn ernstige afkeuring zal uitspreken. Met groote voldoening werd vastgesteld. dat het aantal clubs met zoo groote snelheid vemeerdert. Het bleek, dat thans reeds clubs werden ge'sticht of voorbereid te Groningen, Leeuwarden,) Harlingen, Bolsward. Deventer^ Oldenzaal. Almelo, Zwolle, Apeldoorn, Nij- megen, Harderwijk, Arnhem, Doetinchem. Gaandeen. Utrecht, Amsterdam, Haarlem; Velseroord, Santpoort, Castricum, Heemstede; Helder, 's Gravenhage, Delft, Schiedam, Rot terdam, Voorschoten, Dordrecht, Temeuzen Bergen op Zoom. Gemert, Schijndel, Breda Ginneken, Oosterhout, 's Hertogenbosch, Hel- mond, Spaubeek, Maastricht, Sittard. Verder wordt nog met personen uit alle kringen der maatschappij gecorrespondeerd over de op- nchting van cl.ubs in alle deelen des lands. Aan het dagelijks bestuur werd de formu leering van de in hoofdlijnen vastgestelde concept-statuten opgedragen. De comnv'ssie van ad vies heeft haar arbeic ten aanzien van voorstellen voor het program der R K- Staatspartij reeds aangevangen, DE PLATTELANDERSBOND. De afdeeling Zuid-Holland van den Platte- landersbond heeft dezer dagen te Rotterdam een algemeene vergadering gehouden. waarin de heer Braat een uitvoerige uiteenzettihg van den toestand van den bond gaf. De heer Braat die gedurende zijn rede wring telkens de in- stemming der vergadering had, deed een be- roep op de vergadering om te waken tegen de ondennijnende kracht van sommige nietzelf- standige elementen in de partij. Hij laakte de houding van de redactie van de Plattelander. die zich liet meesleepen door bepaalde arti-ke- len van „een zekeren miinheer Watjer", die, volgens de redactie, het heel goed voor had met den bond, doch juist het tegenovergestel dte bedoelde. De druk bezochte vergadering gaf zoo goed als eenstemmig te kennen, dat de heer Braat dient te blijven de aanvoerder van de nlatte- ■landersactie. Aan het slot van dte discusses werd de vol gende mctie aangenomen, die nader ingediend zal worden bij het centraal bestuur van den bond, luidende: De provinciate vergadering enz., van oor deel, dat de heer Watjer als lid van- den bond dient te worden geroyeerd, dat de heer Schra- ge, als voorzitter van het eentraal bestuur wegens gebrek aan zelfstanigheid in de ver- schillende bendszaken, dient af te treden. dat het weekblad de Plattelander, als officieel orgaan van den bond dient te worden gedis- qualificeerd, gaat over tot de orde van den dag. Na aannemi-ng van deze motie, met op twee na algemeene stemmen, werd als lid van het eentraal bestuur namens Zuid-Holland geko- zen, de heer A. v. d. Hoven, te Alblasser- dam. De vergadering besliste daarna met alge meene stemmen, dat de heer Braat no. een op de candidatenlijst van de a.s. Tweede-Kamer- verkiezing' zal worden geplaatst. HOOG WATER. Uit Maash iciht werd gemeld1: De Maas wil nog niet vallen, ofschoon de wind om is, en het weer mooi. De toestand is nog veel erger dan Zondag. De bleekerij in het verlengde van het Stadsparic is nu o-verstroomd. Met pl an ken over steenen ge- legd, wordt de verbinding met de woningen aldaar onderhouden. Het water siroomt aan den eenen kan-t het huis in en aan- den ka- naalkant er weei' uit. Maas en Jeker, ge- scheiden dooi' het Stadspark, ontmoeten el- kaar -bijna op enke-le plaatsen. Aan den kan-t van Wij-k is net veel erger gesifeld. BTjna iedereen heeft water in den kelder. In een hotel kon de centrale verwarming niet wor den aangestoken, in een an der hotel', waar een keldenkeuken is, kon niet gekookt wor den. Aan den Heerderweg lonpt het waiter door de benedenverdiepingen. In Limmel zit het hoofd van de sdhcol in zijn woning geisoleerd. De woonwagens zijn van den Gi'ousvdderweg vertrokken en staan nu bij den Schamderweg dicht bij de stad. Honderden menschen waren vandaag op dte been om den geteisterden omtrek in oogen- schouw te nemcn. De geiroffenen ncaien den toestand niet te tragisch c-p. Later werd gemeld: De Maas is sedert gisteren1 ongeveer 10 c.M. gevallen; ze heeft nog een hoogfe van 4.34 "M. Voordat de stand van het wa ter niet is gevallen tot 3.70 M., keert de ri- vier niet bin-nen haar oevers terug. Het grondwater stijgt nog steeds. Het Nederl. Gorrespondentkbureau in Den Haa-g meldt: Naar aanleiding Van dte verontrustende be- richten omtrent den was van dte Maas in LimJburg hebben wiji ter bevoegder piaatse inlicihtingen ingewonnen omtrent het gevaar voor teen ernstige cverst-rooming, zooals in 1920 is vo-orgcvallen. Het bleek ons, dat men den toestand niet verontruslend inziet. Ten Zuiden van Maas tricht wcrkt de Heugansche overiaat, die het water over het Wijke-rveld weer Noordelijk van Maastricht op de Maas brengt. Wei be- staat de mogelijkheid, dait cp het gremsschei- dende gedeelte van dte Maas, ten Zuiden van Roermcnd, enke'ic inigepcldterde landen zul len worden cverslroomd, maar een onrnid- dellijk gevaar voor een1 toelangrijke over- stroomlng is, zool-ang er niet, zooals in 1920, ijsbezetting op de rivier is, vrijwel uitge- sloten. Bicvend-ien is, blijlcens de laa'tste be- rich'len, het water van de Ourthe.weer zak- kende. Zooals bekend is, v/erkt Noordelijk van Rcermond, bij aa-nhoudenden was, de Beer- sche overiaat. Reeds is te Grave de voorloo pige bezetting van het station gelast, in ver band met de buitengewone riviereorrespon- dentie, d.w.z. dat daar, vanwege het rijk, in- genieurs en opzichters zijn i-ngedeeld om toe- zicht te houden op de verrichtingen van de dijkbesturen en hen zoo noo-dig met raad en daad bij te sitaan. Overigens zijn na dte wa- tersnood van 1920 de noodige maatregelen genomen om een herhaling te vo-orkemen. Sinds D-insdag bedraagt de was van de Boven Merwede te Gorinchem' ongeveer 30 centimeter stand van de pedlschaal buiten de waterpcor't was vanmorgen halfnegen 2.90 Meter N A.P. De uiterwaarden staan rteeds ver onder water. Vandaag zal de stand van het water waarschijnlijk zoo hoog worden, oat het ge- lijk met den loswal komt. De Maas is te Grave van Dinsdagavond 11 uur let gistermargen 10 uur nog 41 c.M gewassen, maar blijft -nu stationnair, sedert de 5 K-M. la-nge me-nding van de Beertsche Maas ova- de geheele lengfe werkt. met een gemiddelde diepte van 15 c.M. De peil- schaal hier teekent thans 11.02 M. plus N. A.P. Lobith is door het water gei'sioleerd. De weg Lobith- Sijk-Elten, de laatete verbin- dingswteg, welke nog droog lag, is gister- middag overstroomd. Men wil nu trachten, den autodienst naar Arnhem gaande te houden over Elten-Zevenaar-Westervoort. De Waal te Tid stond gistermorgen 8.30 M. boven N.A.P. Was in het laatste et- maaf: 44 c.M. De Zo-merkadten hebben nog een klein boord; men verwacht, dat ze van- daag zullen overloopen. In den Prins Wil- lemspolder staan 2 millioen rauwe steenen. die bij overstrooming van den polder vrijwel waardsloos zouden worden. De Maas te Venil® blijft stijgen met 1 c.M. per uur. De laaggelegen ged eelten dter stad, waar de vclkswijkcn gelegen zijn, staan blank. Het Hetje, de oude RoermondSehe poort en dte Bleekstraat zijn overstroomd. Over de drtikke Lomstraat, Geldersche poort en BolwaterSiiraat is alle verkeer ges-tremd. Maastricht seinde 8 c.M. val. Nader wordt gemeld: Sedert gistemamiddag 3 uur is het wasseti der Maas te Roermond tot stilstand' gekomen. De door het water bereikte hoogte blijft slechts eenige centimeters beneden die van 1920. De bewoners van de Weerd hebben gis- termiddag hun vee, dat overal ruim een Meter hoog in het water stond, met groote door een motorboot voortgetrokkca aken, naar Horn overgebracht. De Maas is sedert gistermorgen te Maas tricht slechts enkde c.M. gevallen. Om 4 uur was de stand 4.31 M Uit Vise werd 20 c.M. val geseind. Ondanks den va! te Maastricht, blijft de Maas te Venlo nog steeds stijgen. Men schrijft dit toe aan het water der Roer, dat zich te Roermond1 in de Maas stort. Het ver keer in de ondergeloopen stadsgedeelten ge- schiedt in hoofdzaak over in der haast opge- slagen noodbrugg-en, bestaande uit planken1, rustende op schragenook wel per schuitje Thans wordt het gevaar dreigend voor het centrum dter stad. Uit de rioolkolken aan de Parade btegint het water op te kwellen. In dien niet spoedig stilstand of val komt loo-pt ook deze straat onder. Te Reek stroomt het water def Maas over den loswal, dat een schip er zijn weg kan ne- men. Men verwacht daar een nog hoogeren stand dan in Januari 1920. Het verkeer met Limburg vanuit Cuyk is verbroken. Alle weilanden en de diaaracbter gelegen tuingronden staan blank. De rivierstand was te Nijmegen1 gisferavond 12.40 M. N.A.P., d i. 3.63 M. boven den middelbaren. Dezen stand bereikte de Waal ook in 1907. Voor-de stad heeft de Waal thans een dubbele breedte. Het veer is naar de hooge kade verlegd' Te Grave is de Veerstraat ove-rstrootad en de veerpont opgebroken. Overtocht per motor- boot en veerpont naar dte brouwerij". Uit Zaltbommel wordt gemeld; De Veer- weg is overstroomd, de veerpont buiten dienst. De overtocht geschiedt met stoomboot en groote pont. i 'i Te Hedel gaat de overtocht weer over de schipbrug. Door het inloopen van de boven de stad gelegen buiienpolders bedroeg de was van de Waal te Tie! gistermorgen slechts enkele cen- tmieters De stand was gjster. om 4 uur 8.39 Meter J- N.A.P, - Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Huidwondies Bij Apoth. en Drogisten. De Waalsteeg, aan dte overzijde, is aan het ondterloopen, zoodat binnen enkele uren het verkeer voor voertuigen onmogelijk zal zijn1. DE SALARISSEN AAN VAtf RIJKS- WEGE GESUBSIDIEERDE INSTELLINGEN. De heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van onder- wijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat nadat sinds 1 Mei j.l. op de jaarwedden van het personeel, verbon- den aan het Koninldijk Conservatorium voor Muzielc te 's-Gravenhage, de kortingen van 5 pet. voor gehuwden en 10 pet. voor ongehuw- den waren toegepast, sinds 1 October j.l. die korting niet meer geschiedt, terwiji de reeds ingehouden sommen aan de -leden van het personeel zijn teruggegeven? 2. Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, waarom eerstbedoelde korting is toegepast en later het eenmaal ingehouden bedrag is te ruggegeven? i 3. Is het de bedoeling van den minister ook op de jaarwedden van het personeel aar andere gesubsidieerde inrichtingen een zelf- den maatregel toe te passen? NIET MEER ALLEEN OP DE WERELD. Zooals verleden week werd gemeld, ver- toefde te Vlissingen een 14-jarig meisje dat alleen uit Polen was gereisd om haar vader te Londen op te zoeken, maar niet verder kon komen dan Vlissingen. Thans is de poli tie er in geslaagd de verblijfplaats van den vader op te sporen en zal zij de' reis voort- zetten. Intusschen waren bij de politie, zoo- wel uit Vlissingen als van buiten de stad, paketten voor de moederlooze zwerfster ont vangen en had een familie haar tijdelijk on- derdak verschaft. NEDERLAND'S ONZIIDIGHEID IN DEN OORLOG. De Parijsche correspondent der N. R. Crt. seint: In een voortreffelijk opstel in de Debate weerlegt de stafkapitein van Voorst tot Voorst eenige beweringen in de beschouwing van 13 September in dat blad, onder andere behelzend, dat Duitschland gedurende den oorlog herhaaldelijk de onzijdigheid van Limburg geschonden heeft. Hij betoogt dat de eerbiediging van dat gebied door de Duit- schers in 1914 hun opmarsch op zijn minst drie dagen heeft vertraagd en in het geheel 63 Duitsche officieren en 1798 minderen in ons land onhvapend zijn. Van Voorst gaat aan de hand der geschriften van von Schliei- fen den druk na, dien ons leger op de rech- terflank van de Duitschers moest oefenen, ook indirect daar het een aanzienlijke macht moest binden, wht de Fransche verdediging ten goede moest komen en herinnert eraari, dat ons veldleger bezuiden Den Bosch ge- reed stond om in geval van nood de zes ba- taljons te steunen die de Maas-overgangen moesten verdedigen. Ter staving van zijn stelling beroept van Voorst zich op Duitsche en Engelsche militairen. KORTE BERICHTEN. In de aula van de universiteit van Am sterdam is gisternamiddag -de algemeene ver gadering gehouden van het Genootschap tot bevordering van Natuur-, Genees- en Heel- k-unde. Het voorstel van het bestuur der Ver v. d. Effect-enhandel te Amsterdam om een proef te nemen met een nieuw noteerings- systeem (voorl-oopig voor Nederl. staatsfond- sen) ,is aangenomen. In het Paleis voter Volksvlijt te Amster dam (waar de chrysanthemum- en najaars- bloemententoon-stelling is) heeft gister de Kon. Nederlandsche Maatschappij van Tuin- bouw en Plantkunde hare 68ste algemeene vergadering gehouden. De toestand van den heer A. Hiemstra, commissaris van politie te Bloemendaal, die Dinvsdagavond te Bloemendaal -door een auto werd aangereden, is vr.ij gunstig. De -patient heeft een rustigen nacht gehad. De politie te Overveen heeft een man aangehouden, diie op den Zijiweg te Haarteni een dame heeft aangerand. Te Oudeschioot is Dinsdagmiddag on- ffve,er ,4 uur het 10-jarige jongetje van R. i tenia te Meuweschcot, dte uft school kwam, door een1 auto uit Twello overreden. Het jongetje was dadeiijk dood. G., een der verdachten inzake de mat- versaries aan die stedelijke gasfa'briek fe Breda, is voorloopig op vrije voeten gesteld1. De andere verdachte is nog in arrest. Naar aanleiding van een ministerieelen brief aan het gemeentebestuur van Nijmegen omtrent de huurcommissie heeft de soc.-dem. raadsfractie op het behoud van deze commis sie bij B. en W. aangedrongem Stateii-Geaeraal. TWEEDE KAMER. (Zitting van gister.) Bij de voortzetting der behaudeling van het ontwerp tot verhooging vani den tabaks- accijns pleitte de heer Wim-ermans (R.-K.) voor het laten vallen der navordering wat voor de schatkist geen verlies zal bren gen, als dte wet maar spoedig in het Siaate- blad komt. j Van inventarisafle vreesde spr. conflicten, die afbreuk doen aan de tabaikswet. De heer A. P. Staalman (V.B.) be- streed eveneens navord'ering voor (fen kfein- handel en wenschte dat de minister het eeret probeeren zal met een andere belastinghef- fing. Alles is tegen de wet, die de sigaren lager belast dan rook- en pnrimtabak. De heer Deckers (R.K.) vroeg betaal- baarstelling der kosten voor bedrijfsverguD- ningen in een bepaalde maand, wat vereen- voudiging van admmistratie geeft. De heer Van Schaick (R.K.) weoBchfe, aan de tabakscommissie de opdracht te ven- strekken het stelsel uft tf werken. tot tw4a<«*hy -ft l i

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6