De zwerver. Minister C o 1 lj n betoogde, dat cle eenige weg om tot sluitend maken der begrooting te komen, is de verhooging der indirecte belas- tingen. De tabaksbelasting kwam het eerst in aanmerki-ng. Navordering blijft onvermijdelijk om bil lijk te blijven en alien gelijk te behandelen. Ten slotte: de eommissie. De minister zou aan de eommissie niet opdragen het tegen- woordige stelsel te onderzoeken. De bezwaren daaraan verbonden, zijn algemeen bekend. Zij zal zich dus voornamelijk moeten bezig houden met het onderzoek van een ander stel- szl. De opdracht aan de eommissie te ver- leenen zal zijn in den geest van hetgeen de heer van Schaik wilde. Na replieken werden de algemeene beschou- wingen gesloten. Bij art. 3 verzocht de heer Wintcrmans (R.K.) het artikel in zake de navordering at te stemmen, omdat dit aHerlei inoeilijkheden zal geven. De heer Staalman (V.-B.) verklaarde zieh voor dit artikel. De Minister was niet voornemens dit artikel terug te nemen. De eerlijke winkcl- stan-d zal er geen nadeel van ondervinden. Het artikel werd goedigekeurd met 55 tcgen 23 stemmen. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 56 tegen 22 stemmen, rechts tegen links, be- halve de Vrijheidsbond. SALARISSEN VAN AMBTENAREN. 'Aan de orde was de Interpellatie van den heer Gerhard, in zake het standpunt van de Regeering ten aanzien var de ambtenaren- salarissen in verband met de laatstuitgeko men editie van het Bezoldigingsbesluit en te- vens ter zake van haar homing ten opzichte van het centraal georganiseerd overleg. De heer Gerhard (S.-D.) stelde de Re geering de navolgende vragen: 1. Is de Regeering bereid de inwerkingtre- ding van het nieuwe Bezoldigingsbesluit op te schorten en inmiddels den toestand ten aanzien van het -geldige Besluit in zooverre te herstellen, dat op de salarissen van alle ambtenaren dezelfde kortingen worden toe- gepast en wel nevens het verhaal van 8 'A pet. voor de pensioetvprernie sleehts eenmaal een korting van 5 percent. 2. Is de Regeering bereid de verklaring af te leggen, dat welke ook de beslissing zij o-m- trent het bedrag der korting, bedoeld in de vorige vraag, zij voor 1 Januari 1926 met terugwerkende kracht tot 1 October 1924 geen verdere kortingen zal opleggen? 3. Is de Regeering bereid onverwijld de noodige maatregelen te treffen tot herstel der regelmatige betrekkingen met de Centrale Coinmissie van Georganiseerd Overlegdeze eommissie te reorganiseeren en haar op te dragen zoo spoedig mogelijk een advies, c.q. een ontwerp-herziening betreffende het opge- schorte Bezoldingsbesluit in te dienen. 4. Is de Regeering niet van oordeel, dat de grondsiag voor het Bezoldigingsbesluit deze moet zijn, dat ook den minst bezoldigden volwassen ambtenaar een salaris moet wor den toegekend, dat hem een behoorlijk maat- schappelijk bestaan waarborgt? De interpellant lichtte deze vragen toe. Ieder in de Kamer kent den toestand van de ambtenaren thans en het is niet noodig dien te schetsen. Het is geen bewijs van zwakheid, wanneer men rekening houdt met de mass ale uiting van grieven. De fout is dat de Regeering het eerst zoo ve-r heeft laten komen. De Regeering maakt de lankmoedigste ambtenaren nog dood met al haar verlagingsbesluiten. Spr. ging al die besluiten na, die eindigden met het nieuwe Bezoldigingsbesluit, dat als een donderslag kwam. Inmiddels was al weer iets daarvan terug genomen,.gelijk de Regeering bij de Tariefwet heeft gezegd. Op die wijze gaat het maar steeds door en niemand weet waar het eind is. Spr. had natuurlijk van tal van kanfen ve-le klachten ontvangen. Hij zal die hier niet alle behandelen, omdat het niet mogelijk is ze te behandelen in de details. Het gaat voor alles om de algemeene lijnen van het Bezoldigings besluit. In de eerst-e plaats het normen-be sluit. Dat was al een zeer ongelukkige greep van de regeering. De groote verdienste van het oud-e Bezoldigingsbesluit is het geweest dat het een eind heeft gemaakt aan de enor me verseheidenheid van salarieering. Van het normenbesluit verwachtte spr. een chaos, om dat ied-ere tak van Jienst nu moet -trachten de menschen in te lasschen in die normen en wat dat voor strijd zal geven lean ieder be- grijpen. Wie die normen heeft uitgevonden, weet van het innerlijk leven van de ambtena- renwereld niets af. De Regeering is br.voegd groepen uit bet Bezoldingsbesluit te nemen en onder het loonreglement te brengen. Dit beteenkt dat die groepen daarvan ernstig de dupe worden, omdat de Regeering volkomen vrij is ten aanzien van den inhoud van het arbeidscontract. De Regeering kan in dit con tract zetten wat zij wil en over den inhoud hebben de ambtenaren niets te zeggen. Verschillende fouien in de regeling wees spr. aan: o.a. deze ten aanzen van hei yer- schil van gehuwden en ongehuwden. Op zich- zelf sprak hij daarover niet maar hij wees op veischlllen die weer gemaakt worden in de regeiing van dii versihi 1 en die tci groote onbi.aiKi teen- leiden. De positie van de tijdelijke ambtenaren is geheel en al ongunstig omdat zij alle basis mist en niet is vastgesteld op welke gronden iemand tijdelijk kan worden aangesteld. Spr. citeerde. de veroordeeling die in het Katholieke Schotland over het Bezoldigings besluit is uitgesproken. De ambtenarensala- rissen zijn tot een sluitpost op de begrooting gevonden, las men daarin. De Regeering ontkende dat, maar haar redeneering gaat niet op, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat er weer iets wordt gegeven nu er weer iets meer in kas blijkt te zijn. Met de meevallers of tegenvallers wisselen de salarissen. Het lijkt er op alsof de onderwijzers het aan de be- leefdheid van den. Minister moeten overlaten welk salaris of zij krijgen zullen. Principled ware het beter geweest dat de Regeering aan de 20 pet. verlaging had vastgehouden; dan was ze alleen door de Kamer weggejaagd. Thans zijn de ambtenaren er het al'lerslechtst aan toe, omdat de Regeering zich met scbijn- bare toeschietelijkheid weet te handhaven. Welk motief was er voor de bewering, dat in 1925 de begrooting moest sluiten? Een voorzichtig beleid kan best over meer jaren een oplossing vinden voor het financieel even- wicht. Het gaat hier om't lot van 150 dui- zend personen. cn noe moet het deze te moe- de zijn als zij lezen hoe het bij den kazerne- bouw te Roermond is toegegaan? Voor 1919 waren de salarissen der ambte naren veel te laag. Ook zander den1 oorlogs- toestand was men aan een verhooging niet ontkomen. Het is echter een fout te denken dat in 1920 de salarissen zijn gebracht op het peil dat voor dien tijd gewenscht was. Thans vergelijkt men 1924 met 1920, maar dat is niet billijk want in 1920 waren de sa larissen voor dien tijd- beslist te laag. Voor een geleidelijke loonschaal overeenkomstig de index-cijfers is veel te zeggen, maar dan moet men de feiteliijke budgetten van de amb tenaren nemen, want de thans geldende index-cijfers hebben bitter weinig te beteeke- nen voor de ambtenaren. De intrekking van het premie-vrij pensioen achtte spr. een onrecht. Hij wilde zich echter pp het standpunt stellen dat hij daaraan nu niet meer wenschte te raken, evenmin als aan de eerste 5 pet. verlaging. In verband daar- mede heeft spr. zijn eerste vraag gesteld waarmede zijn tweede begrijpelijkerwijze in contact staat. In de jaren, dat spr. lid der Kamer was, heeft het hem altijd tegen de borst gestuit als over allerlei salariskwesties heen werd ge- sproken, omdat men dan onbillijk werd tegen- over hen, wier belangen niet werden bespro- ken. Dat de regeering een systeem van over- eenkomstigheid heeft opgesteld was zeer juist en dat juichte spr. toe, omdat de Kamer sleqhts algemeene lijnen kan bespreken. Wat het georganiseerd overleg betrof, her- innerde spr. aan vroegere besprekingen in de Kamer over dit onderwerp. Van overleg is geen sprake meer als op hoofdpunten vast staat wat er gebeuren moet. Ge wordt geam- puteerd, zoo was de mededeeling der regee ring, maar gij moogt zelf aangeven in welke volgorde gij uw ledematen geamputeerd wenscht te zien. (Gellach.) De regeering gaf het overleg een geheel verkeerd karakter door de eommissie aan banden te leggen en heeft feitelijk het over- leg afgesneden. Zij verwierp het voorstel om het overleg te heropenen, omdat naar zij zei- de, zij niet met de eommissie kan werken. Er waren groepen'die meer verwachtlen van on- derhandsch overleg en -van die opvatting heeft men later spijt gehad. Sf>r. citeerde het artikel uit Het Vaderland, waarin een vergelijking is gemaakt tusscben de salarissen van nu en van 50 jaar terug. Daaruit bleelc, dat de salarisregeling van 1920 eigenlijk sleehts een inhalen is geweest van den achterstand. Overleg heeft geen beteekenis als het sim- pel advies is; de ambtenaren moeten vertrou- wen hebben dat hetgeen de eommissie besluit, een zeer goede kans heeft aanvaard te wor den en de regeeringsvertegenwoordigers moe ten komen met verantwoordelijkheid. Spr. lichtte nog even zijn vierde vraag toe De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heerRuys de Berenbrouck, begon met te zeggen, dat salarisvermindering on- aangenaam is, ook voor de regeering, die ze moet toepassen. De Regeering heeft altijd als ze kon veeil voor de ambtenaren gedaan. Als regel kan men zeggen, dat de ambtenaar de Regeering trouw client en spr. onder- sc'hreef wat de heer Gerhard heeft gezegd. Een behoorlijke bezoldiging is voor hen ge wenscht en billijk en een regeling der rechts- positie is een beweging van veel ouder datum dan van 1919. Onjuist is het, dat de liefde sedert 1919 is teruggegaan. Ook bij demo- cratische gemeentebesturen valt hetzelfde waar te nemen. Salarisvermindering verbittert, natuurllijk, maar de Regeering heeft niets kunnen voor- komen wat gebeurd is. De ambtenaren heb ben zelf het grootste belang bij het behoud van het Nederlandsche crediet. De Regeering heeft gedaan wat zij kon en als zij iets ver- beteren kon, deed ze het. Het gaat niet aan, dat de heer Gerhard daarvan nu een verwijt maakt, dat zij nl. onvast is in haar beleid Het normen-stelsel is aanvaard, omdat 't bezoldigingsbesluit fouten had en deze wer den ondervangen. Het centraal bureau voor ambtenaarszaken en de Minister van Finan- cien hebben beide bij de salarisherziening mede te spreken. Bij de overbrenging uit het Bezoldigingsbe sluit naar de Lobnregeling lijdt niemand schade, ook niet de brievenbestellers. Hun po sitie blijft onveranderd. Spr. ontkende dat salarissen sluifposten zijn van de begrotoing. Het zijn juist dte amb tenaren, die weer salarissen vragen omdat die staatsfinancien er beter aan toe zijn. Bij hoofds'tuk I zullen vele financieele mededee- lingen worden gedaan en daarom laat spr. de, financieele kwesties rusten. Bezuinigingen zijn op alle departementen aangebracht en spr. bleef daarmede voort- gaan. Op vraag 1 antwoordde de Minister ont- kennend, omdat de toestand der rijksfinan- cien nog niet in die mate verbteerd is, als men bier en daar wel meende. De indexcijfers zijn niet van dien aard, dat verandering nood zakelijk is. De regeering wil gehuwden en on gehuwden niet gelijk stellen en houdt haar standpunt in dit opzicht vast. Op vraag 2 kon spr. geen antwoord geven, omdat niemand weet wat er gebeuren zal in den loop van een jaar. Niemand kan zeggen wat er na 1 Januari 1926 zal gebeuren moe ten. Niemand kan zich a priori verbinden. Voor 1925 is de toestand gelijk reeds is me- degedeeld. Het georganiseerd overleg is niet afgebro- ken. Het was noodig dat de commisie van G. O. spoed maakte, maar van overhaasting is geen sprake geweest. De Regeering zal den pas blijven aangeven en niet de C. C. en G. O. Thans is in overweging een herziening van de regeling van het overleg, dat echter altijd het karakter van advies moet hebben. Vraag 4 is spr. te vaag. In het algemeen was hij gen-eigd haar bevestigend te bean-t- woorden, maar dat zegt nog niet veel. De vergadering werd verdaagd tot heden een uur. bank fit fieslag wareh geSbmM. Ojiflter ote "fe- veilde stukken bevonden zich nog eenige artikelen van Landru: linncngoed1, meubelen en een aantal sieraden. Daar echter een zekere mevr Friedmann, zuster van mevr. Cruchet, een van Lamdru's slachtoffers, en mej. Fer- nande Segret, de eenige,, verloofde" van Land'ru, die aan den dcod is ontsnapt, beidcti beweerden, dat de sieraden haar toebehoor- den, de eers'e in haar hoed'anigheid van erf- gename harer zuster, de tweede krachtens het feit, dat Landru ze haar ten gesdhenke zou hebben aangeboden, werd de verkoop voors- baods opgehouden tot dat de rechtier zal heb ben beslist. GEVAARLIJK LONDEN. De statistieken van de Londensche ver- keerspolitie toonen aan dat in de maanden Juli, Augustus en September 10.000 vei- keersongevallen hebben plaats gehad waar- van 124 met doodelijken afloop. De particuliere auto's maakten de meeste slachtoffers n.l. 5974 ongevallen met 55 ge- vallen met doodelijken afloop. De motorrij- wielen doodden 26 personen van de 1997 on gevallen. De omnibussen maakten 2238 on gevallen- waarvan 41 met doodelijken af loop. De tram was het minst gevaarlijk: on der de 1132 door dit voertuig veroorzaakte ongevallen waren er sleehts 2 met doodelijken afloop. DE BRIEF VAN ZINOWJEF. De parlementaire medewerker van de „Daily Express" meldt, dat de eommissie van onderzoek uit het kabinet heeft vastgesteld, dat de brief van Zinowjef door bemiddeling van den geheimen dienst door het ministerie van buitenlandsche zaken is ontvangen. Aan dezen dienst rnogen geen inlichtingen worden gevraagd, op welke wijze of door wie mede- deelingen zijn ontvangen. Omtrent de wijze van handelen van den geheimen dienst wordt de grootste gebeim- bouding in acht genomen, en zelfs het kabi net kan geen bijzonderheden vragen, daar men zich op het standpunt stelt dat onthul- lingen over de verschaffing van documenten aan ambtenaren in het buitenland het leven kan kosten. JACKIE COOGAN NAAR AMERIKA TERUG. Jackie Coogan heeft Dinsdagmiddag, in gezelschap van zijn vader, moeder en gouver- nante, de terugreis naarA merika aanvaard. Aan het Parijsche station St. Lazare, waar hen den trein nam naar Cherbourg, cm zich naar de Vereenigde Staten in te scbepen, heb ben de reizigers hem een luidruchtig vaarwel toegeroepen. EEN HANGBRUG VAN DRIE KILOMETER. De langste en sterkste metaaldraad ter we- reld heeft men in Amerika vervaardigd voor den bouw van een hangbrug over de Delawa re, tusschen Philadelphia en Camden. De draad, die lang genoeg is om den aard- bol te omspannen beeft trekproeven van 223.000 Eng. pond per vierkante inch door- snede doorstaan en als zij tot kabels verwerkt is, zal zij een -gewicht van 36 millioen pond houden. Toch zijn de draden nog geen halven milimeter dik en men verwacht nog grootere mogelijkheden van bruggenbouw met dit ma- teriaal. De brug over de Delaware, die geheel aan twee kabels komt te hangen, wordt 9760 voet lang, ruim drie kilometer. (De brug aan den Mo-erdijk is met de dammen mee 2536 me ter lang.) NIEUW MARCONI-SYSTEEM. Marconi, die na een afwezigheid van drie maanden in Londen is teruggekeerd, deelde mede dat hij de aanvankelijke moeilijkheid van het „straalsysteem in radio", dat alleen 's nacbts werkte, heeft overwonnen. Binnen enkele maanden, zeide hij, zal het eerste sys teem in werking zijn. Maafe van fcgen elkaa'r, zou dit wellicht het leven gekost hebben van 100.000, of mis- schien 1.000.000 kapitalisten, officieren en roovers en alle pacifisten met afgrijzeu hebben vervuld maar de oorlog zou zijn voorkemen cn ziin slachtoffers direct en in direct, 50.000.000 menschen, zouden zijn ge- red. Er moet, aldus gaan de onthullingen voort, een ijzersterk proletarisch „militarisme" ge steld kunnen worden tegenover het bourgeois- militarisme. Volledige ontwapenmg van de kapitalisten- en bourgeoisklasse en onszelf bewapenen dat is de eenige waarborg voor het welslagen van de revolutie en van het comtnunisme. Instructies worden o.a. gegeven voor net in bezit nemen van banken en van mijngebieden, terwijl, om voedselschaarschte bij een „blok- kade door Churchill" te vermijden, onmiddel- lijk de meest nabijzijnde winkels van gecon- serveerde levensmiddelen moeten worden ge- plunderd als de revolutie begint. Marktberichten Buitenlantl. DE INBOEDEL VAN LANDRU. Er heeft te Versailles een openbaye verkoop plaat® gebad van een aantal kunstwerken, meubelen en huishoudelij'ke artikelen, welke eertijds toebehoorden aan bekende misdad'i gers, en als getuigenstukken door de recht- DE HERVORMINGEN IN TURKIJE. Bij de zesde jaarlijksche opening van- de Nationale Vergadering te Angara heeft pre sident Moestafa Kem-al Pacha een redevoe- ring gehcuden, welke van zijn optimisme ge- tuigde. Hij erkoi-de echter verschillende te- kortkiomingen van de Nationale Vergadering, welke o.a. niet voldoende heeft gezorgd voor Tufksche emigranten en ook de bestrijding van de malaria krachtiger ter hand dient te neme.n De geheele wijziging der Turksche rechtspraak moet veel tijd kosten, maar de president vond sommige veranderingen drin- gend noodig. Hij legde er bijzonderen; nadruk op, dat uit Turksche hulpbronnen nieuwe spoorwegen en straatwegen moeten worden aangelegd. Angora heeft dringend behoefte aan- nieu we gebouwen en verkeersmiiddden, omdat de vestiging van een welvarende hoofdstad in het centrum van Ana-tolie een goed: landsbe- stuur zal bevorderen. Hij verklaarde over den fimamcieelen en commercieelen toestand van Turkije voldaan te zijn. De binnenlandsche schuld wordt zonder de hulp van een bnitenl-andsche lee- ning afbetaald en de afdoening van de bui tenlandsche schuld zal volgens gesloten overeenkom-sten geschieden. Het ministerie va-n financien is voornemens de- eeuwenoude tiendenbelastin-g af te schaffen. Het Turksche leger verkeert in beteren- toe stand dan ooi-t te voren en hc-ewel de presi dent een antwikkeling van- de Turksche vloot beplei-tte, verklaarde hij, dat de Turksche weerbaarheid alleen dient voor bescherming van het land1 tegen aanvallen. Hij vertro-uwde dat het grensverschil over Mesopotamie op rechtvaardige v/ijze zal worden opgelosb door den Vdlkenbond, welken- hij roemde als een orgaan tot beveihging van de naties. EEN .ROOD LEGER" IN ENGELAND De „Morning Post" brengt „onthullingen" over een geheimen leergang voor de opleiding van officieren van het Britsche roode leger De cursus blijkt bestcmd te zijn voor karnera- den met een vastberaden revolutionnairen geest, die niet vragen waarom een gewapen de opstand moet worden gebezigd in den strijd tegen het kapitalisme, maar boe deze moet worden toegepast. De slachtoffers en het bloedvergieten van een revolutie, waardoor de menschbeid en -de beschaving zullen worden herboren, worden kleinigheden genoemd vergeleken bij impe- rialistische oorlogen. Als de arbeiders van alle landen (zoo wordt verder betoogd) hun wapenen hadden gekeerd tegen hun eigen onderdrukkers in ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 5 Nov. In de lied-en gehou- den veiling werd betaald voor: Andijvie 0.90—/ 2.60 per 100 stuks, Appelen 0.06 tot 0.30 per K G, Bloemkool 4.20— 20.70, Bloemendlaler kool 5.308.10, Boerenkool 4.30—/ 6.80, per 100 stuks, Bieten 2.10—/ 3.20 per 100 K.G., Druiven 0.64—/ 0.72 per K.G., Gele kool f 1 90— 5.80 per 100 K.G., Groene kool 4.80 8.60, Kropsla 1.10—/ 3.20, per 100 st., Koolrapen 1.702.80 per 100 K.G., prei 5.30—/ 9.40 per 100 bos, Pieterse- lie 2.10—/ 3.20 per 100 bos, Peren f 0.01 tot 0.30 per K.G., Roode kool 2 20 6.10 per 100 K.G., Selderie 2.30—/ 3.40 per 100 bos, Spinazie 0.551.05 per ben, Spruiten 1430 per 100 K.G., To- maten 0.20—/ 0.41 per K.G., Uien f 5.60—/ 7.80 per 100 K.C., Witlof 0.20 tot 0.35 per K.G. BROEK OP LANGENDIJK (Lan-gedij ker Groent-enveiling), 5 Nov. 22100 stuks Bloemkool le soort 11.2022, 2e soort 4.907.60, 19500 K.G. Wortelen 1.40 to-t 2.20, 65000 K.G. Roode kool le soort 2.30—/ 5.20, 30500 K.G. Gele kool le soort 2.20—/ 4.10, 75000 K.G. Witte kool le soort 1—/ 1.40, Deensche witte 2— 4.70, 2775 K G. Uien: Uien 6.60— f 7.70, Drielingen 6.60—/ 7.10, Nep 8.20, 3000 K G. Rammenas 2.904.80 alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 5 Nov. 1924. Roode-kool le soort 1.904.20, 2e soort 1.70—/ 2.10, uitschot 0.90—/ 1.40 Gele kool le soort 2.2-03.50, Witte kool le soort 1.101.35, Bloemkool 17, Uien 7.307.50. Aanvoer: 40900 K.G Roode kool, 2800 K.G. Gele kool, 25500 K.G. Witte kool, 1300 K.G. IJien, 220 st. Bloem kool. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 5 Nov. 2924. Heden besteedde men voor: Bloemkool 1 17-/ 25.50, II 813.50 III 3—/ 9.25, Roode kool 3.60—/ 5.10, Witte lcbol 1.10—/ 1.30, Gele kool 2.20— 3.30, Uien 3.40—/ 3.60, Drielingen 3.45, Nep 3.30, Bieten 12—/ 14, Mid- delbaar 1012, Kleine 6.50—/ 9.25 Spruitkool 3. NOORD SCH ARWOUDE5 Nov. 500 K.G. Aardappelen: Schotsche .(9 20, 7900 K.G. Uien: Grove uien 5.706.50, Uien 6.40—/ 7.60, Drielingen 5.70— 7.30, Nep 8.10—/ 9, 30700 K.G. Peen 1.50—/ 2.90, 96500 K.G. Roode kool 2.10 —f 4.50, 9500 K.G. Gele kool 2.50 tot 4.50, 107600 K.G. Witte kool 0.90— 1.50, 5100 K.G. Deensche witte 2.20- 2.90, 800 K.G. Kroten 2.70, alles per 10 K.G. 11800 stuks Bloemkool 6.60- 20.80, 2e soort 3.30—/ 5.50 p. 100 st. Caesar Pasquali was linnenwever ge weest in een klein, Ligurisch stedeke, tot de oorlog twee vingers van zijn rechterhand had opgeeischt. Van af den dag zijaer terug- komst uit Ocstenrij-ksche gevan-genschap tot diep in het jaar 1921 had de brave Caesar niet opgehouden met zuchten over zijn nu gemankeerd beroep. Weldra was er in het stadje niemand meer, die niet op de vlucht ging, zoodra er maar een tipje zichtbaar werd van den verminkten Pasquali. Alleen de waard uit het kroegje liet zich bij een glaasje steeds weer opnieuw het lange verhaal aan- leunen en stemde hoofdknikkend in met Caesar's haat tegen den sdiurkachtigen, Oostenrijkschen mditairen dokter, die de nauwelijks beschadigde vingers bad afge- knipt als sloeg hij de asch weg van zijn cigarette. De herhergier echter schonk noch zijn glaasje, noch zijn deelneming voor niets en allengs waren de geringe bezittingen van den vroegeren linnenwever, als zijn gereed- schappen, zijn Zondagsche pa-k, zijn bed, heel het trctsche eigen bezit van twintig jaren, stuk voor stuk naar den urtdrager gegaan, itotd&t de leege wo-ning ook den huisheer geen zekerheid meer bood. Met open mend stonid de halve stad er-bij, toen bet mooi :beschilderd schikl, waarop Pasquali zijn naam had leeren spellen, afge n-omen werd, waarna ieder opnieuw tevreden aan zijn werk tcog, zonder dat er ook maar iemand was, die het noodig achtte, den weg- trekkende tenminste :ot de stads-poort uitge- leide te doen. Zonder eenig goed dan wat hij precies aan den lijve meedroeg, ct-ond de eens geachte man cp de hoogte van den Calvarienberg en zag voor de laatste maal op zijn vaderstad neer. Voor hem breidde zi-ch wijdademend de zee uit; van alle rnuren hingen groote bloed- droppelen onder den sfrak-blauwen hemel. Het was de tuin der aarde, dien- Pasquali tot Genua te doorschrijden had de witte straatweg, voor hem uit, was het onuitwisch- bare vcctspoor van den grooten Napoleon, die dezen voor zijn, koninklijk schaakspel tot de oevers had laten uitbeitelen. Hoe mooi was Let eigen land'! Verlokkend pron'kte de natuur met haar bekoorlijkheden, verlokkend.... maar zoo vertammend-hoog- mcedig, zoo ijzigHonverschillig als een onge- naakbaar-schoone vrouw, die lachend over de lijken barer vereerders schrijdt, blind voor alles wat niet haar eigen scboonheid siert. Caesar Pasquali. de cuiaJph,^K5s4 v^s p,ei.vaflgs.t cfe man om deze kille gelijkmoedigheid kwalijf. te nemen. Hij vermoedde heelemaal niet, waarom die'glanzende verte zoo pijnlijk zijn borst beklemde, die hem terug scheen te drin- gen naar de rnuren der stad, welke hij juist vloekend had verlaten. Zijn tekommernis wcog bem nog eens zoo zwaar onder dit ein- deloos hemel-gewelf, maar zijn kin ierlij'k- heid begreep den inwendigen too- niet, niet, die zich in hem verzette tegen lijk- matig-blije schijnen, zoowel over k'. .ig en) vreugde, over het zingen der kindereu op de speelp-laats, als over zijn wanhoop; over het spartelend-sterven der visschen, die bij het havenboofd uit de metten tuiinelc.cn en Iret zalig-zweven der meeuwen in het aether- blauw. Zijn eenvoud kende alleen de kren- king, die hem de menschen hadden aange- daan, en zijn woedde kctste terug van de zon, die zijn ellendc verguldde, op de tallooz# daken drzer hartelooze, ondankbare stad...,( Geen enkele begeleidei".... geen enkele heil- wensch mee op het pad.... Binnen eene week zou geen mensch er aanstoot aan hebben, dat een vreemd gezicht uit het raam van des linnenwever Pasquali's huis kijkt! Wat hadden de menschen eigenluk tegeni hem?... Hij had mogelijk maar daglooner moeten worden? Dus, waar men hem als mees- ter-wever gekend had, zou hij bij de iboeren om werk moeten bedelen? Zou er misschien iemand tevreden zijn door acht ongeoefende vingers bediend te worden, als hij voor het-'- zelf de geld tien gecefende kon hebben Zelfs bij den olijvencogst had men hem sleehts met tegenzin aangesteld en hem het geld als een aalmces uitgesteld als had hij niet- eerlijk ook zijn rug er bij gebrcken, precies als de an- deren... Alles en alleen omdathij, Pasquali, de linnenwever was. Een verminkte! Klapp-erend sloegen zijn klompen over den steffigen straatweg; hij bleef niet stilstaan, keek niet meer om, wordat hij het midden van de volgende kromming bereikt had en zeker was, geen kerktorens en geen rookwol- ken meer te ontdekken van zijn vaderstad. Twee-en-veertig levensjaren hadden zich daar afgespeeld en er niets achtergelaten, waardoor hij zo-u kunnen denken: „Dat zal mij er toch altijd weer terugtrekkenVan niemand kon hij zeggen: „Die zal toch af en toe aan me denken Had hij, inplaats van "zijn vingers, zijn leven op den Monte Grappa gelaten,, dan was hij" tenminste een onderwerp van ge- sprek gebleven, een naam op de steenen zutf voor het gemeentehuis! Nu was hij erger dan dood', uitgebluscht als had hij nimmer ge- leefd. Wat hij onderweg gadesloeg, elke boom, elk klein grassprietje, alles had zijn wortelen op een bepaalde plaats ingedreven! De keffend-e hond, dien hij met een steen zich van't lijf hield, rend'e jankend naar een eigen woning been en blafte hem van daar uitda- gend aan.... Alles was ergens tehuis, crgens op honk. Een rcttende sinaasappcl, die hij gedacbteloos door de lucht gekeild had, was in de struiken dot nrergevallen, elk sbentje had zijn plaatsje,. waar het neer kon vallen! Mocht men een mensch aldus de leege ruimte insmijten, zonder dcel, zonder eenige toe- vlucht als achtergrond?... Toch... een... een plekje aehter.. een enkel.. kende hij cok! Hoe anders was zijn afscheid geweest uit het vreemde, Duitsche bergdorpje van de „vijanderi", teen hij enkele dagen na den wapenstilstand met zijn ranseltje in den spcortrein klom! Brood en spek hadden de goeie menschen hem toegestopt; het heele dorp had hem nog de hand willen drukken en de binders der boerin, hij wie hij gewoond' en gewerkt had, waren naar den tunnel ge- rend om hem toe te wuiven. Hij kreeg het bepaald warm bij die herin- nering; hij zou uit vrijen wil daar terug kun nen keeren, waar hij., innerlijk opgegeten van verlangen naar't vaderland, twee jaren versmacht had... Wat zouden ze verrast opspringen, stond hij plotselin-g voor hen! Hij zou stellig direct een lepel in de hand gedrukt krijgen, een plaats ingeruimd aan den gemeenschappelij- ken schotel. En de boerin?.... Pasquali voelde een aan" gename siddering door zijn heele wezen bij de herinering aan die goeie vrouw, -die het zeker nu moeilijk had met de zeven, kleine peuters, zonder mannelijke hulp in buis. Hij daeht terug aan den merkwaardigen! avond, toen uit Russisch-Polen het bericht kwam, dat de boerin voortaan weduwe was en hij, de vreemdeling, -de „vijand", dien men toen; nog elkeni avond in de schuur opsloot, den brullenden zuigeling had opgemomen en ge- wiegd en gestreeld om de vrouw, die niets van zijn taal verstond, op deze manier, over het kind heen, zij.n leedwezen. uit te drukken. Zij had hem wel begrepen... en toen was hun vriendschap begonnen.... Caesar Pasquali grirtnilcte stil voor zich1 heen, de oogen in de verte richtend, waar in de nevelen, -die zee en hemel weefden, de glanzende petroleumlamp balanceerde en.... de handen over de tafel ineen, hij en de boerin zaten, geen vara beiden elkanders taal mach- tig... verlegen.... en toch tot aan de kloppende keel berstens toe vol van een warm gevoel, dat hen naar elkander toe dreef.... Pasquali zou nooit meer een droppel wijn door zijn keelgat gieten, als -er in die beroerde stad, in dit heele land, dat toch zijn „va-der- land" heette, maar iemand leefde, die het ook maar voor de helft evenveel' pleizier zou doen om Caesar Pasquali weder te zien dan die brave „Oo-stenrijksche" daar hoog boven! I Tel-kens, bij elken nieuwen bocht, die de diep-uitgekloven oever tusschen hem en zijn vaderstad boorde. zwol de verbittering van Pasquali tegen zijn landgenooten machtiger aan en de herinneringen uit den tijd der gevangenschap straaldenl steeds in helderder glans. i Tegen den avond liep hij reeds zoo verze- kerd voorwaarfs, als had hij het vaste voor- nemen om in Tirol terug te keeren, reeds van den aanvang dat hij was vertrokken gehad, als was hij "alleen daarom weggegaan, om dat het heimwee naar zijn vriendan in het Noorden hem niet met rust hadden gelaten. Hoe liep men toch direct anders, als men on derweg aan lieve menschen! kon denken, een vast doel had, dat naderbij kwam, bij elke schrede! Hij' werd niet moede zich het oogen- blik van. het weerzien voor den geest te roe- pen, het verbaasde „Jezus Maria" der bee- nige boerin.... En zoo werd de gansche nachf hem een onvergeliikelijk schoon-e droom vara blije on-t- Pasauali had weer een toekomst! "at'teg jr

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7