Alknraarsche Courant De Kluizenaar van Far-End DW PRIJSGOURANTEN FEUILLETON. Maaitdag 10 November Oemengd Nienws Voordam G 9, Alkmaar Wo. 266 Tfl241 Honderd Zes en Twfnfigste iaargang. 1 ONS BELANG. In de Groote zaal van den Dierenfuin te 's-Gravenhage heeft de onderofficiersvereeni- ging Ons Belang Zaterdagmiddag een bui- tengewone vergadering gehouden, die werd bijgewoond door onderofficieren uit alle dee- len dies lands. Zoowel de zaal als de gaan- derijen waren stampvod bezet met onderoffi cieren, deels in uniform, deels in politiek. On- der de aanwezigen bevonden zich de plaatse- lijke commandant ev— mandant der militaire politie in den Haag, maioor van Dam. Te klokslag half vier opende de voorzitter van Ons Belang, de heer W. Wij'k, de dik- wijls zeer rumoerige vergadering. Als eerste spreker trad op de heer A. Noor- dewier uit Amersfoort. Deze gaf een ovr zicht van het beloop van den ontwikkelinfrs- gang der onderofficierssalarissen. (De verga dering bracht den spreker een ovatie.) Men zong de twee eerste coupletfen van het VeretnigingsJded van Ons Belang. De tweede spreker. de heer F. Brandwijk, tiit Zeist, constateerde dat de vergadering zeer welgeslaagd is, dank zij de militaire autoriteiten. Door hun verbod is meer ge- rucht gemaakt dan anders ooit het geval had kunnen zijn. En daarom was het ons toch maar te doen. (Applaus.) Spr. behandel- de vervolgens de verslechteringen op het ge bied der pensioenregeling, daa'rbij enkele gun- stige mededeelingen dienaangaande van mi nister Colijn critiseerende. Bij acclamatie werd daarop de volgende resolutie aangenomen: De onderofficieren van de Nederlandsche landmacht bijeen in buitengewone vergade ring enz. gehoqrd de uiteenzettingen overwegende: le. dat de salarissen der onderofficieren in 1919 zijn vastgesteld na een uitgebreid en grondig onderzoek ingesteld door de Staats- commissie Idenburg en de Salariscommissie van Oorschot; 2e. dat de toen ontworpen salarissen wer- den voorgesteld in verband met de inr' >ccij- fers zooals deze Mij kens de statistieken en een door den minister van financien de Vries in de Tweede Kamer uitgesproken rede tij- dens die behandeling der interpellatie Hels- dingen, golden over de maand Maart 1919, terwijl daarnaast rekening was gehouden met de taak en de positie van den onderoffi- cier, de verhouding tot de loonen in vrije be- drijven en die van het personeel in overheids- dienst en met het verschil in bestaansbehoef- ten in de verschillende perioden van het leven; 3e. dlat desniettegenstaande met het oog op de schatkist de salarissen met ingang van 1 IJamuari 1920 door de regeering gemiddeld 200 lager werden bepaald, dan door be- doelde commissie was voorgesteld; 4e. dat door de toenemende duurle de re geering reeds in 1920 genbodVn-'kt vas bo- ven deze salarissen een bijslag van 7 k pet. toe te kennen; 5e. dat de levensstandaard momenteel slechts ongeveer 5 pot. lager is dan in Maart 1919; 6e. dat echter de salarissen van alle on derofficieren r«*d«! vwrflon vwlaagd reso 0 pet. 8% pet. en 10 pet., totaail 23% pet., ter wijl daarnaast de inkomsten en uitzicht op inkomsten van vrijwel alle onderofficieren bovendien nog vermin der den door: a. verlaging van de salarissen der jonge onderofficieren; b. stopzetting van de opleidingen en daar- door derving van de verhooging van 200 .voor geschiktheid voor hoogeren rang; c. vertraging van de bevordering; d. vermindering van verschillende toela- gen, tegemoetkomingen en vergoedingen; e. verhooging van de huren der rijks- en door het rijk gehuurde woningen; enz. enz. enz. zoodat de inkomsten met gemiddeld meer dan 30 pet. zijn gedaald; 7e. dat door al deze verminderingen reeds een noodtoestand in vele gezinnen is ontstaan en het levenspeil der onderofficieren reeds belangrijik meer is gedaald dan dragelijk is voor hunne positie, ook indien rekening wordt gehouden met het standpunt der regeering dat versobering van het levenspeil in verband met de eischen van de schatkist en stabiliteit van de Nederlandsche geldwaarde, noodig is; 8e. dat de regeering voornemens is de sala rissen ingaande 1 Januari 1925 nogmaals belang rijk te vcfiagen, zij het met eene over- door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 79) Hij deed een stap naar haar toe en keek faaar aan met helderen, harden blik. ,,Ja, dat wil ik", zei hij met groote besliist- heid. „Ik wil, dat je zoo slecht? van mij dienklfc, als je met mogelijkheid kunt. Ik wil, dat je gced beseft met wat vcr een lafaard je beloofd had te trouwen en wanneer je dat alles goed ingezien hebt, zul je alles van mij wel kunnen vergeten en met een of anderen knappem, jongen kerel trouwen, die niet uit den dienst on slagen is. „Zoo lang als ik leef zal ik nooit kunnen vergeten, dat ik 'een lafaard heb liefge- hacf Hortend kwamen de woorden haar over de lippen. Toen slceg zij plotseling de beven- de handen voor haar gezicht, alsof zij hem niet langer kon aanzien en een droge soik wel- de haar in de keel. Hij maakte een snelle beweging niaar haar toe, maar hield zich in bedwang en bleef daar onbewegelijk staan; alleen zijn han den, die stijf langs zijn luchaam neerhingen, openden en slofen zich ki-ampachtig en zijn oogenMenschelijke oogen moes'en noodt een uitdrukkkig va® zoo pauitsprekelijke gangsmaatregel alleen voor het jaar 1925 en alleen gelden,.e vcr hen die voor 1 October 1925 gehuwd waren of die kostwinner zijn; 9e. dat mede ingrijpende v..rskcht r;ngen in de pensioenwetten, eveneens ingaande op I januari 1925, zullen wor-lm voorgesteld, hoewel ook de te verleenen pensioenen reeds in dezelfde verhouding lager zullen zijn als de salarissen; lOe. dat al de opgesomde positieverslech- teringen in het bijzonder en bovenmatig heb- ben getroffen en zullen treffen de todi rftds zoo emstig gedupeerde opwachtgeld-gestelde onderofficieren; verder overwegende* le dat intusschen de toestand van :s rijKs financien, volgens verklaring van de regee ring zelve, aanmerkelijk veroeterd is en ver- moedelijk gestadig verbetert, terwijl daarte- genover de prijzen der levensbehoeftea reeds geruimen tijd stijgende zijn en nog stijgen; 2e. dat door de commissie voor georgani- seerd overleg bij de landmacht (B) de regee- ringsmaatregelen en voorstellen niet aanne- melijk zijn verklaard en een nieuwe salaris- norm aan de regeering is voorgesteld dringen er bij de regeering met den meesten ernst op aan: le. de per 1 October 1924 gemomen maat- regel tot verlaging van de salarissen der ge- huwden en kostwinners ongedaan te maken en de ongehuwden in gelijke mate tegemoet te komen, aismede om van verdere salarisver- lagingen af te zien; 2e. de door de commissie voor georgani- seerd overleg voorgestelde salarisnormen als grondslag te nemen voor de vaststelling van voorloopig geldende salarisschalen. Doen een beroep op het Nederlandsche volk en dringen er bij de leden der Staten- Generaal met kracht op aan al hun invloed aan te wenden opdat verbete-ing kome in het ondragelijk geworden lot der onderofficieren.' Besluiten tenslotte deze resolutie ter ken- nis te brengen van de regeering, de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de pens. Nadat een vertegenwoordiger van de on- derofficiersvereeniging Ons Aller Belang nog een groet had overgebracht van de or- derofficieren van het Indische leger werd de vergadering geslo-ten. Onder het zingen van het Vereenigingslied ging men uiteen. Het Volk meldt, dat de minister van mari ne d.d. 4 November den volgenden brief heeft gericht aan den commandant van de marine te Willetnsoord: Ik heb de eer Uwer Excellence medle te dee- len, dat door de vereeniging van onderoffi cieren der landmacht Ons Belang op Zater- dag 8 November a.s. te 's-Gravenhage een demonstratief congres zal worden gehouden. Naar mij bekend is, hebben ook de onder officieren der marine hier_ter plaaste eene uitnoo:diging ontvangen tot deelneming aan dit congres. Ik acht het niet onwaarschijnlijk, dat gelijke uitnoodiging ook is verzonden aan onderofficieren dex zeemacht in andere plaatsen of aan de besturen der verschillen de bonden van marinepersoneel. Het lag in de bedoeling, dit congres te doen voorafgaan door eene straatdemonstratie, welke echter door mijn ambtgenoot van oorlog is verbo- den, bij welk verbod ik mij ten aanzien van ■het marinepersoneel aansluit. Ten einde te voorkomen, dat dit verbod door marine personeel weder woxdt ontdoken, b.v. op die wijze als zulks op Zaterdag 25" October j.l., zo6 tot schade van den goeden naam der marine, heeft plaats gehad, noodig ik u uit op 8 November a.s aan militairen der zeemacht beneden den rang van offieier geen verlof of permissie te doen verleenen naar Den Haag of omliggende plaatsen. Eene uitzondering mag alleen gemaakt wor den ten aanzien van gehuwden voor gezins- bezoek en verder om cfringende redenen, als bv. ernstige ziekte van naaste familieleden. Deze personen zullen dan voorzien moeten zijn van een verlof pas, ten einde geen gevaar te loopen door de politie te worden gearres- teerd. Zij mogen uit den aard der zaak op geenerlei wijze aan eenige betooging deelne men. Mochten er reeds voor Zaterdag militairen der zeemacht met verlof te 's-Gravenhage aanwezig zijn, dan zal aan deze veriofgan- gers alsnog moeten worden medegedeeld, dat ook zij aan geenerlei betooging mogen d'eel- nemen en dat zij, zich op straat begevende, steeds in het bezit moeten zijn van hun verlof- pas. Aan in andere plaatsen eventueel met verlof zijnde militairen moet worden bericht, dat zij zich a.s. Zaterdag niet naar Den Haag mogen begeven. Ik teeken hierbij nog aan, dat door mij aan den hoofdeommissaris van politie en den .garnizoenscommandant alhier is verzocht om militairen der zeemacht, die a.s. Zaterdag zich zonder verlof in 's-Gravenhage mochten bevinden, in arrest te stellen. Spoedshalve is de oudst aanwezend zee- officier te Vlissingen hiermede rechtstreeks in kennis gesteld. fottering kunnen hebben. Toen Sara eindelijk haar handfen terug- trok en hem weer aankeek, stond zijn gelaat strak als een masker: de lippen waren even opgetrokken, op een manier, die deed denken aan een dier, dat hevigen pijn heeft. Maar zij was zelf zoo gewond, dat zij met kon zien, hoe oneindig grooier nog zijn wonde was. „I'k ik geloof, dat ik je haat", fluisterde ziJ- Zijn spieren schenen zich te ontspannen. „Ik hoop, dat je dat doet", zei hij op vasten toon. „Dat zal beter zijn." lets in de kalme gelatenheid van zijn woorden sfemde haar zachter, minder bitter. „Al het andere al het andere zou ik geloof iik hebben 'kunnen dragen, Garth". Er klonk iets als een smeeking in de zacht gesproken woorden. Maar hij lette er niet op en bleef bitter en onversdii'Uig tegenover haar zachtere gestemdhdd. „Dan is het maar goed, dat het niet „al het andere" is. Anders" zei hij met een bi'tteren grijnslach „kon je je misscbien gebondCn voelen door je al te snelle belofte mijn vrouw te worden." Zijn blik vloog over haar gelaai, spottend, hoonend. Hij had haar getroffen, waar zij het meest kwelsbaar was, haar beschuldigd, waar haar aangeboren oprechtheid moest toegeven, dat zij zich niet verd'edigen kon en zij deinsde terug bij zijn woorden, bijna alsof zij een slag had geicregen. Het w«s waar, dat zij haar belofte in den 29STE NEDERLANDSCHE CONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHE1DS- REGELING. Voor den tweeden dag van het in Den Bosch gehouden Gezondheidscongres was de hoofdschotd bewaard in den vorm van de be- spreking van de praeadviezen uitgebracht over het vraagstuk der regeling van de berei- ding en van den verkoop van verpakte ge- neesmiddelen (specialites) uitgebracht door dr. J. J. Hofman, apotheker te 's-Gravenhage en door mr. dr. P. van Heijnsbergcn, substi- tuut-officier van justitie te Amsterdam. Dit onderwerp is bijzonder actueel doordat de regeering een wetsontwexp voorbereidt hou- dende bepalingen omtrent het met openlijke aanprjzing in het verkeer brengen van mid- delen tegen ziekten. Een on twerp is reeds een jaar geleden ter voorloopige kennismaking toegezonden aan de besturen van organisaties van geneeskundige, apothekers, drogisten en geneesmiddel-fabrikanten en handelaars, maar werd nog niet rijp geioordaeld voor openbare bespreking. Ondcr leiding van pastoor dr. Xavier Smits hebben de congressisten de kathedraal van St. Jan bezichtigd. De eindvergaderinig begon cm half vier en werd bijgewoond door den commissaris der Koningin, mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, wien de vooizitter dank bracht voor zijne be'angstelling. Voor het nazien van de rekening 1923 zijn aangewezen mr. Belinfante en de heer van der Horst. Het volgende congres za. in Lcetiwarden gehouden worden. Tenslotte stond als toegif: lest best en't belangrijkst een tweetal voordrachten op het programma over een onderwerp dat meer en meer de aandacht van geneeskundi- gen en leeken begint te trekken: „electrische ongelukk-en en hun voorbehoeding en behan deling". Dit onderwerp is actueel omdat het aantal dezer ongelukken steeds toeneemt. Daarom is het noodzakclijk dat d" personen die de eerste hulp verschaf en, zoowe! de ge- neeskundigen als de leeken, besehikken ovei* een overzicht van de resultaten der jongste wetenschappelijke onuerzoekingen dit ge- bied, omdat zij sledus daarin betrcuwbare aanwijzingen voor de behandeling dezer on- gevallen kunnen vinden. De behoefte aan deze aanwijzingen is groot omdat bij gebrek daaraan het aantal siachtoffors cnvermijde- lijk grooter is dan het bij deskundige*behan deling zou kunnen zijn. Dat de wetenschap op dit terrein slechts langzaam gevorderd is meet daaraan worden toegeschreven dat het vol ligt met voetangels en klemmen en dat men eerst in den allerlaatsten tijd begint wcg- wijs te worden. Allereers! hield de heer N. M. H. Doppler, electrotechnisch adviseur bij den Gentralen diensj der Aiheidsinspectie, een voordracht over het gevaar van den electrischen stroom voor den mensch. De ervaring, zoo zeide hij o.a., leert ver der, dat het in een gegeven geval onmogdijk is nit te maken of zelfs aannemel'ijk te ma- ken_ dat een electrisch getroffene dcod is of schijndood. Daarom meet het nalaten van kunstmatige ademhaling gedurende vcldoen- den tijd (ten minste twee uur) als een fout worden beschouwd, zoo ook het niet onmid- dellijk, ter_ plaatee zander omslag en zonder vender, uitvqerender kunstmatige ademha ling op de juiste wijze. Door samenloop van omsfandigheden dringt dit elementaire feit slechts langzaam tot het publlek, tot de eerste-hulp-menschen en ot de geneeskundigen door. Tot zijn leed1- wezen moest spr. wijzen op enke'e gevalien die zich in de laatste jaren voordieden waarbij de geroepen geneeehser direct of 15 mlnuten nia.het ongeval meende den dood te kunnen ccnstateeren en geen kunstmatige ademha- ling silechte korten tijd toepasfe of deed toe- passen of zelfs deed shaken. In het licht van dfe door verschillende enderzo-ekers de laatsle jaren bereikte resultaten en in het licht der nnodeme opvattingen over het wezen van den electrischen schijndood kan het nalaten of ontijdig shaken van kunstmatige ademhaling in geen enkeT geval verdedigd worden. In aaneluiting aan de uitvoerige technische en inleidende prophylactische bescho-uwingen van den heer Doppler hield vervolgens dr. W. R. H. Kranenburg, medisch adviseur bij den Centralen dienst der arbeidsinspectie, een voordracht over de geneeskundige zijde van het vraagstuk der behandeling va nelectrici- teitsongevallen, waarin uiteraard niet de stroom maar de getroffene in het middelpuut der belant stelling stond Ten besluite bracht spreker de voligende gcvolgtrekkingen naar voren. 1. de eerste hulp verleenen (ook de ge neeskundige) bij electrische oagevallen kan noch den dood vaststellen, noch bewusteloos- heid ond'erkennen van sdiijndood, noch be- cordeden of ev. schijndood veroorzaakt is door ademstilstand, hartstilstand of kamerfibul la- tie. 2'. Wj den schijndoo'de Is terugkeer M he't leven in bepaalde gevalien mogelijk door toe- passing van kuns.matige ademhaling zoo snel mcgelijk, zoo lang mogelijk en op de juiste wijze. Daarbij ondervinden en adem haling eh hart den gunsligen invloed. Het motto moet zijnaltijd, onmiddellijk, in lang zaam tempo, op de juiiste wijze, et. voortzet- »ten, al duurt het laoiger dan een uur. 3. Zuurstoftcecliening naast kunstmatige ademhaling is van gewicht, zoowel voor de herleving als Wior de gevolgen van het zuur- stoftekort op de hersenen. Met een gemeenschappelijken maaltijd in Lohengrin werd het congres besleten. Na de vergadering werd onder leiding van dr. Kramer het Groot Ziekengasthuis en on der leiding van ir. Schumgel het nieuwe ge- bcuw van den Keuringsdlenst bezichtigd. Vrijdagavond cm 8 uur werden de con gressisten officieel ten stadhuize ontvangen. Het college van B. en W. was voltaliig met vele raadsleden aanwezig. HET HoPITAL WAI.LON TE LEIDEN. Na 30 dezer zullen geeri patienten meer in het Hopital Wallon te Leiden worden opge- nomcn. De patienten, die er dan nog zijn, zul len verpleegd worden totdat zij de inrich'ting kunnen verlaten. Daarna zal het huis geslo- ten worden. Met de liquidatie zijn belast de thans fun- geerende directrice en regenten. Zooals reeds is gemeld, was er van de op- heffing van het Hopital Wallon, een instelling van de Waalsche gemeente te Leiden, onge veer een ahlf jaar geleden reedls sprake, toen bekend was gewordien, dat de heer Wilton te Voorburg prof. Nolen en prof. Zaayer m staat heeft gesteld, te Leiden efen nieuw zie- kenhuis te stichieni SPOORWEGVERKEE'R NEDERLAND—BEZETTE GEBIED. Men meldt uit Frankfort a, d. Main aan de N. Rott. Crt. Na de overdracht van de regie-sporen aan de Duitsehe rijksspooi-wegmaatschaappij zal op 1 December een nieuwe dienstregeling voor het bezette gebied worden ingevoerd. Vier sneltreinen per dag in beide richitingen zullen in het verkeer russchcu Nederland en het bezette gebied voorzien. LUSTRUM VRIJZINNIG CHRISTE- LIJKE JONGERENBOND. Zaterdag vierde de V. C. J. B. zijn eerste lustrum met een bijeenkomst te Utrecht. Uit die deelen des lands waren ruim 500 deelne- mers in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen aanwezig, alwaar de lustrum-prae ses, de heer R. Remmels, in den namiddag het luslrum heeft geopend. N V. Bock- en HandelsdrnkkerU v.h, HERMs. COSTER ZOON LAAT ONS ORUKKEN ure. Provinciaal Nieuws UIT OUDE NIEDORP. De raad vergaderde Vrijdagmiddag fen 3 blinde had gegeven>, in onwetendheid van wait de feiten waren, maar dalfc ken haar niet vrijsprekcn. Garth had haar die belofte niet afgedwongen, zij zelf had die spontaan ge- geven,^ en niet gedacht aan de mogelijikheid, dat hij zich schuldig zou hebben kunnen ma ken aan de eenige zonde, waarvoor in haar oogen geen vergiffenis mocht bestaan. „Ik weet het", zei ze haperend. „lk weet* het. Je hebt het recht mij aan mijn belofte te herinneren. Ik ik beschuldig mij zelf. Het is afschuwelijk zijn belofte te breken." Zij zweeg een oogenbliik en stond met ge- bogen hoofa; haar instinct het eens gegeven woord niet te breken worstelde met het ge- voel van afkeer, dat Garth's lafhartige daad haar inboezemde. Toen zij weer opkeek, lag er een eigenaardlge weeanioedJig-vastberaden uitdrukking in haar oogen „Een huwelijk zou voor ons nu toch alleen maar ellende beteekenen." Zij sprak klaarblijkeiijk met moeite. Het scheen alsof zij zich dwong tot woorden, waarvoor haar diep- ste inner lijk terugdeincde. „Maar ik heb je miin belofte gegeven en wanneer je wan neer je mij daaraan wilt houden ,,1'k denk er niet aan!" vie! hij haar heesch in de rede. „Die angst kuc je je spa- ren. Je bent vrij zoo vrij alsof wij elkaar nooit hadden ontmoet. Ik ben bereid te buigen voor je besluit, dat ik niet. gesehikt ben "om met je te trouwen." Een korte zuchit van onuitsprekelijke ver- lichting kwam haar van de lippc®. "Als hij het al hoorde, gaf hij daarvan toch geen blijik. Hij wendde zich af, alsof hij wou heengaan en zei „En nu geloof ik, dat dit alles is, wat wij •elkaar te zeggen hebben." „Het is nog niet alles', zei ze bijna on- hoorbaar. „Wat? Is er dan nog meer?" Weer had zijn stem dien onbeschaamdten, iromischen klank, die haar striemde als een zweep. „Heb je de voile d'iepte van mijn misdaad nog niet gepeild?" „Neen. Er is nog een ding. Je zei, dat je me liefhad?" „Dat deed ik, dat doe ik nog, wanneer fen- minste zoo iemand als ik zulke verheven as- piraties mag hebben." „Dat was een leugen. Zelfs daarin" - haar stem haperde „zelfs daarin heb je me bedrogen Het was alsof de bevend nitgestooten woorden door zijn pantser van vflijmend cynisme heendrongen. „Neen, daarin was ik tenminste eerlijk te genover je". De toon van bitteren spot, die in zijn vorige woorden had gdkionken, was nu plotseling verdwenen, verstcmd, gesmoord, en de kalme zekerheid van deze woorden gaven Sara de overtuiging van hun waarheid en ontroerden haar tot in het diepst van haar ziel. Maar... Elisabetli?.... Je hadlt haar toch vrceger lief. En liefce kan niet sferven, Garth."- Ingekomen waren: a. een adres van het bestuur derN feder! afd. van den Internationafen Bond tegen val- lende ziekten te Amsterdam, houdendi; het verzoek om toefreding als lid dier vereet liging, tegen een jaarlijksche subsidie voor de? :e ge meente van 20. Conform het vcorstel van B. en W. afgs- wezen. b. circulaire d.d. 17 Octobfer van het co- mite der vereenigingen van Burgen: leesters en Secretarissen te Hoorr, Purmerenul. Alk maar en Schagen ten geleide van een irapporr r-'im. de verpleging van krnnkzinnigen te Gheel in Belgie. Dit rapport zal voor de raadsleden der visie worden gelegd. c. de begrooting 1925 van den vleusehkeu ringsdienst kring Barsingerhorn, aainwijzen- de in ontvangst en in uitgaaf /8.3G0. Coform het voorstel van B. en W. tverd be- sloten de voorgeschreven begrooting goed te keuren. Goedgekeurd. d. circulaire d.d. 6 Oct. j.l. no. 415 van de commissie van uitveering van den vleesch- keuringsdienst, kring Barsingerhorn, houden- de het voorstel tot verlaging der keurloonen en tot wijzigmg mitsdien van art. 2 der be- trekkelijke heflingsverordening. B. en W. adviseerden, conform dit. voorstcf te besluiten. Aangenomen 2. begrooting 1925 van de Prot. Arm- voogdij, aanwijzende in ontvangst en in uit gaaf 3949.40. B. en W. adviseerden tot goedkeu ring De voorzitter merkte op, dat B. en W. aan de Prot. Amvoogdij zullen verzoeken, voort- aan een memorie van toelichting over te leg- gen. Aangenomen. 3. vaststelling van a. de begrooting Burgerl. A rmbgstutir 1925., aanwijzende in ontvangst cn i ;iigaaf 2558-13, waarbij is gerekend op een ge- meentelijk subsidie van 2500 De heer Jb. P'uister heende, dat deze sub sidie te laag was en stelde voor die. te £fel'm op 3000.— B. en W sieiden daarjp voor een subsidie te verleenen van 280C - Gcedgevonden. b. de begroo'lng G. E. B 1925, aanwij zende in ontvangst en in uitgaaf 5770 (ge- wene dienst) en v:or den raditaalJ'enst 615.50. Onveranderd vastgesteld, nadat nog het een en ander was toegelicht door den voor zitter. c. de gemeentebegrooting 1925, waarvan de aanbieding ter vorige vergadering was ge- schied. De voorzitter gaf gelegenheid tot het hou den van algemeene beschouwingen. Aange- zien niemand het woord verlangde zeide de voorzitter, dat dit punt hem aanleiding gaf, het een en ander naar voren te brengen. Ten aanzien van het financieel beleid van het Dag. bestuur wil ik allereerst opmerken, aldus spr., dat het.college van B. en W. in't algemeen wil vceren een zuinig beheer, zuinig opgevat in deze beteekenis, dat men niet in botsing komt met de belangen der gemeente B. en W. beschouwen het vraagstuk van een zuinig financieel beheer ruet als een automa- tische, maar als een organisatorische kwestie, van een onberedeneerd teruggrijpen naar het verledene B. en W. niet mee te doen. Het zal zaak zijn het npodzakelijk even- wicht tusschen de gewone ontvangsten en uit- gaven welk evenwicht ik moge het mel vcldoening ccnstateeren in deze gemeente nimmer is geschokt te be'houden. Aan den anderen kant mogen de belangen, noch de verzorging van allerlei belangen niet uit het oog worden verloren. De gemeente is nu eenmaal geen handeTs. zaakfe; integendeel haar taak draagt ees tweeledig karakter. Terwijl zij aan den eenes kant is de agentesse voor het Rijk- en Prov. gezag en ergo medewerking heeft te verleenen aan de uitveering van Rijks- en Prov. Voor. „Neenzei hij crnstig. „Liefde kan niet sferven. Maar wat ik voor Elisabeth voelde was geen liefde geen liefde, zooals jij en ik daaronder verstaan. Het was de vurige hartstocht van een jongen voor een buiten- gewoon mooie vrouw. Zij was een ideaal ik bekfeedde haar met alle goede eigen- schappen en deugdien, die haar schoonheid scheen te betoven. Maar de Elisabeth, die ik liefhad bestond niet." Hij kwam dichter naar haar toe en met zijn handen op haar schouders keek hij haar aan met oogen, die haar in de ziel brandden. Wat je ook van mij denken moogt, hoe laag ik ook in jouw oog gevalien ben, getoof mij hierin dat ik e heb liefgehad1 en altijdzal liefhebben, iieelemaal, met mijn heele lichaam en ziel. Het is geen gemakkelijke liefde geveest ik heb ertegen gevochten met aKe kracht, om dat ik wist, dat het ons beiden alleen moeite en lijden kon brengen. Maar ik werd erdoor overweldigd. En toen je dien dag naar mij toe kwam, zoo moedig, met utogestrekte han den, om de liefde te vragem, die je onv&ran- clerl ijk toebehoorde toen je zoo naar mij toe kwam, wat teleurgesteld en een beetje boos, omdat ik zoo gedraald had je mijn liefde te bekeynen toen ben ik bozweken God weet het Sara! Ik was geen man ge- weest, als ik dat had kunnsen weerstaan (Wordt vervolM UIT BERGEN. Doorgaande verbinding met Amsterdam. Van den inspecteur van het vervoerwezen, den heer Cox, kwam Zaterdag bij den burgee meester een schrijven in waarin bericht werd, dat de Nederlandsche Spoorwegen in principe had den besloten in de maanden Juli en August tus doorgaande treinen van BergemaamZee en Bergen naar Amsterdam te laten loopen. Men zal met deze treinen des morgens ongeveer kwart voor negen in Amsterdam zijn en van; daar des middags om 5.30 kunnen vertrekken. Met groote vreugde namen wij van dit feit kennis. Dit is het wat Bergen voor zijn ontwikkeling allereerst behoeft. De klaoht van vele zaken* menschen die des zomers in Bergen kwamen wonen was steeds dat zij des morgens niet om 9 uur op hun kantoor konden zijn en des middags vandaar voor vijf uur moesten ver; trekken. Velen die het liefst weer naar Bergen terug- keerden, zagen zich dan ook vaak genoodzaakt hiervan af te zien en hun vacantie daar door te brengen waar de verbinding met de hoofdstad beter geregeld was. Thaus wordt het mogelijk voor zakenmen. schen te 9 uur in Amsterdam op hun kantoor te zijn en dit om 5 uur te verlaten. Nu nog een betere verbinding met den Haag en Rotterdam en Bergen heeft datgene wat het reeds zoo lang moest missen en waarop het toch krachtens de groote drukte in het reisseizoen recht op kon laten gelden. Bergen heeft reden den heer Cox, die warm voor de inwilliging van dezen wensch gevoelde en den burgemeester die zich er zeer veel moeite voor getrooste, dankbaar te zijn. De stap in de goedte richting van de sneb verbinding wordt thans ondernomen, Wij vertrouwen er op, dat binnen enkele ja-. ren deze verbinding permanent tot stand wordt gebracht. De blijvende vestiging van Amsterdamsche zakenlieden in Bergen zal dan niet uitblijven.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5