Hoestslropen voor Kinderen Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. De staking is i-ngetreden met een nauwge- srfheid en een ailgemeenheid alsof het een militaire mobi'lisatie gold, zegt de cotrespan- dent van de Tel. In de vestibules van de sta tions staan posten met een rooden band om den arm, die inlichtingen geven en er voor zorgen, dat de binnenkomende aan bederf onderhevige levensmiddelen zoo spoedig mo gelijk aan de expediteurs worden afgeleverd. Het levensmiddelenvervoer, in het bijzonder de melkvoorzi-ening van Weenen, is in over- leg met de leiders van de staking geregeld, zoodat de voedselvoorziening van de hoofd- stad zelfs bij een laogen duur van de staking geen gevaar loopt. Het spoorwegverkeer tusschen Duitschland en Oostenrijk is geheel stopgezet. De Duit- sche treinen tot aan de Oostenrijksche grens. Het transitoverkeer naar Italie gaat thans geheel over Zuid-Duitschland en Zwitser- land. De buitenlandsche post wordt door midd van vrachtauto's van de grens afgehaald c naar Weenen vervoerd. De staking betreft alleen de staafsspoor- wegen en niet de particuliere spoorwegen. De Orient Express rijdt alleen tusschen Parijs en Salzburg. Alle onderhandelingen met die stakers zijn Zaterdagavond afgebroken. De Nationale Raad komt morgen bijeen. Er loopt een gerucht, dat ook het postper- soneel met een staking zou dreigen. Reeds bij de onderhandelingen met de directie had het spoorwegpersoneel er op gerekend dat een spoorwegstaking gemakkelijk in een algemee- ne beambtenstaking kon overslaan. De staking is uitgebroken op grand van een betrekkelijk klein geschil tusschen de eischen ders takers en de concessies van de regeering. Men was het over alle punten reeds eens geworden en het ging ten slotte nog slechts over de vraag, of de gepension- neerde ambtenaren ook van de salarisverbe- tering van het person-eel zouden genieten. De regeering weigerde dit nadrukkelijk, hoewel een overeenkomstige verhooging der pensioe- nen slechts 416.000 goudkronen geeischt zou hebben. Verzekerd wordt echter, dat Seipel op dit punt onverzoenlijk bleef, omdat hij te Ge neve had beloofd, dat de salarisverbetering voor het personeel niet automatisch ook aan de pensioenen ten goe-de zou komen. Deze eisch van het spoorwegpersoneel had daarom een principeel karakter en omdat de regeering in dezen haren wensch niet heeft kunnen be- reike-n, heeft dr. Seipel het o-ntslag der regee ring aangeboden, dat door den president is aanvaard. Tegenover eenige vertegenwoordi- gers der pers verklaarde Seipel Za'terdagmid- da-g, dat alleen ingeval de staking wordt bij- gelegd op een wijze, die het saneeringswerk niet in gevaar brengt, hij bereid was, op zijn aftreden terug te komen. De minister van Financien Kienbock ver klaarde, dat als het spoorwegpersoneel een op zakelijke wijze geleid spoorwegbedrijf on- mogelijk maakt, er niets anders zal overblij- ven dan de staatsspoorwegen in particulier bezit te doen ovprgaan. Volgens telegrammen nit Weenen stroom- den de hotels aldaar Zatehrdag reeds leeg, daar de vreem-dtelingen -moeite deden uit Wee nen weg te komen voor de spoorwegstaking in zcu treden. De treinen reden ovcrval weg, omdat ieder nog tijdig Oostenrijk wilde ver- laten. In een later telegram wordt er aan herin- nerd, dat zoowel Italie als Tsjechoslowakije op grond van het vredesv-erdrag het recht hebben om in geval van staking van het Oostenrijksche spoorwegpersoneel, hun trans- porten door Oostenrijksch gebied door eigen personeel te doen geleiden. lijke uitspraaK oinaencf verklah'rd, "daar het niet gelukt was de vrijwillige onderwerping draraan der bei.de partij en te verkrijgen, de ze hadden nl verklaard slechts voor dwang te zullen buigen. TEGEN VERMEERDERING VAN' HET AANTAL LEEUWEN. In Zuid-Afrika vermeerdert het aantal leeuwen- op onrustbarende wijze. Den laat- sten tijd berok'kenden zij den boeren veel schade, doordiat zij 's nachts de veekralen aanvielen en runderen, paarden en ezels weg- roofden. Volgens het zeggen van de boeren en goudzoekers, moeten zich op het gebier van de Sabie Game Reserve meer dan 3-Q(X) leeuwen bevinden. De regeering van dte Kaapkolonie vindt, dat het thans tijd is, om een groote oprui- ming onder dfeze dieren te houden. Daarvoor wil zij een expeditie uitzenden, waarvoor thans reeds tweehonderd werkloozen zijn aan geworven. Dezen zullen geen vaste bezoldiging ont- vangen, doch voor el ken neergesehoten leeuw een bepaal-dte som krijgen. Zoo heeft de pro vincials Raad van Transvaal 60 gulden uit- geloofd voor iederen leeuw- of fee win-nek op, welke binnen den tijd van twee maanden na het dood'en van het d'ier wordt ingeleverd. Dit laatste, om te voorkomen, dat men oude jacht 1 ropheeen aanbiedt BOSCHBRANDEN IN KENTUCKY. In het Irvinedistrict (Kentuckky) zijn era sti'ge bosch branden uitgebroken, waardbor vele kleine steden warden bedreigd. Het vuur is reeds tot, mijl van de groot oiie- tanks van Irvine genadard. De schade be- draagt reeds vele millioenen dollars. VAN DEYSSEL-HUTDIGING TE BRUSSEL. "Vrijdagavond had te Brussd dfe Van Deyssd-huldigit^g plaats in „Taveme Rayole". Zij werd voorafgegaam door een receptie in de Vlaamsche Club door de Verecniging van Vlaamsche letterkundigen en: de club des Ecrivains Beiges. Herman Teirlinck sprak namens de Vlaam sche letterkundigen een welkomstwoord, waama Louis Pierard en de staaisminister Jules Destree het woord veer den. Daarna werd een feesimaaltijd gehouden, waar een vijftigtal letterkundigen aanzaten en waar Van Deyssel ^ehulddgd werd. Door den heer Vermeulen, staaisminister Louis Franck cn Lode Baekermens werd aan den jubilaris eeu adres overhandigd. Ten slotte werd nog een gezellige bijeenkomst ge houden in de Vlaamsche Club. De lieer Van Deyssel dankte geroerd. EEN INTERNATIONAAL VERREKEN- KANTOOR VOOR DE SPOORWEGEN. Naar- de „Vossische Zeitung" verneemt, zal met ingang van 1 Januari a.s. te Brussel een centrale gesticht worden, waar de spoorweg directie.s van Belgie, Bulgarije, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brittanmie, Italie, Ncderland, Polen, Rocmcnie, Rusland, Tsjecho-Sl'owa- kije, Zweden en Zwitserland hun vorderingen wegens compensate kunnen verrekenen. Gemencd nienws DE VROUWEN IN DE AMERIKAAN- SCHE POLITIEK Mrs. Myriam, alias „Ma" Ferguson en Mrs. Nillie Ross dlie, zooals men weet, bij de laatste verkiezingen gekozen zijn tot „gou- verneur" van Texas, resp. Wyoming, zijn uit hoofde van haar nieuwe functie tevens com- mandante van de troepen van haar staat. Beiden zijn, volgens de „Chieago Tribune" doorkneed in de politick. Mrs. Ross geldt voor een der bekoorlijkste vrouwen in de Ver- eenigde Staten en, naar men zegt, is zij, evengoed als een man, in staat een redevoe- ring af te steken. Verder is zij een onver- schrokken paardrijdster. Nog andere successen van vrouwen woo den gemeld. Zoo is mrs. Norton, als demo- cvraiisch vertegenwoordigster van het 12e district van New-Yersey, in het Huis van af- gevaardig-den gekozen. Een andere kampioe- ne der democraten is mrs. Kate Morrow, die gekozen is tot staatssecretaresse van Mis souri. Uit het kamp der republikeinen is het mrs. Florence Ash-Knapp aan wie een gelijke functie in New York is opgedragen. DE RIJKSBELASTINGEN IN DUITSCH- LAND BELANGRIJK VERLAAGGD. De besprekingen tusschen de rijksregeering en de regeeringen van de verschillende Duit- sche landen in zake de verlaging der belas- ■tingen hebben na twee dagen van oncerhan te len tot een resulfaat geleid Besloten werd, cfat de rijkspresident op grond van art. 48 jyan de grondWet een verordeniog zal uitvaar- idigen, waarbij het belastingvrije inkemen op 875 mark per jaar wordt vastgesteld Met de verschillende kinderaftrekken kan dit mini mum stijgen tot 2000 mark. Van af 1 December zal de inkomstenbelas- ting met 25 procent worden verlaagd. De omzetbelasting wordt van 2% op 1 U procent teruggebracht, terwijl de luxe-belasting wordt yenninderd van 15 op 10 procent. Tevens hebben de regeeringen der landen toegezegd, de speciale belastingen der landen in gelijke mate te zullen vermindteren. HET LOON DER DUITSCH'E TYPOGRAFEN. Een scheidsrechterlijke uitspraak heeft het weekloon voor typografen op 40 Mark per week vastgesteld. Voorts werd een uitkeering ineens van 8 en 6 Mark toegezegd. De rijks- minister van Arbeid heeft die scheidsrechter- HOOG WATER. Uit Nijmegen: Een tegen den Waalbandijk staand trans- formatorhuisje van de Prov. Geld. Electr. mij is door grendwerking, gevolg van den hoogen rivierstand, ontzet. Nu tijdig is ingegrepen. bestaat voor het land van Maas en Waal geen vrees voor doorbraak. De steenfabrieken langs de Waal lijden groote schade- Groote hoeveelheden steen zijn verloren gegaan. Nu te Nijmegen de veerdienst wordt pnder- houden ten Oosten van de stad (Valkihof Bemmelschedijk) kunnen geen zware vrach- ten worden overgebracht. Zondag is de kleine motorpont in gebruik genomen, cmdat de groote aan den motor her- stelling noodig heeft, Voor auto's is het veer open. Nietegenstaande uit Keirlen de laatste 2 dagen in het geheel 1 M. 41 c.M. val werd gemeld, is Waal blijyen stijgen. De stand was's avonds 13.08. Zaterdagavond om 8 uur was de stand 12.97 N. A. P., dat is in een etmaal slechts 11 c.M. val. Deze, in ver- houding met Keulen, zeer geringe val moet worden toegeschreven aan sterken aanvoer van zijrivieren beneden Keulen, voornamelijk de Roer. Zaterdagnadht is de stand van de Boven- Merwede te Gorinchem nog 10 c.M. hooger geworden. Er blijft nu buiten de Waterpoort maar weinig ruimte over om de goederen naar de booten tek unnen brengen. Intusschen heb ben alle diensten geregeld plaats. De Boven-Merwede begint ook langzaam te vallen, al is het hoofdverschil met Zater- dag op het oogenblik nog niet waard. Zaterdagmorgen heeft de pont te Grave door op een onder water liggende kipkar op de Maaswerken te Nederasselt te varen, eer. lek gekregen. Men heeft de pout in allerijl op een ondiepe plaats aan den grond gezet. De overtocht voor voertuigen van Grave naar Nederasselt is dus voorloopig gestremd Met het herstellen van de pont is men reeds be- gonnen. De Baaksche overlaat bij Zutphen is Vrii- dag gaan werken, waardoor een grootg rond- gebied tusschen den Emmerikschen en den Warnsveldschen weg onderloopt. De stoom- tramdienst ZutphenEmmerik is's middags gestaakt. Zondagavond is men te Deventer genood- zaakt geweest de schipbrug af te nemen, zoo dat het verkeer met den overkant nog alleen wordt enderhouden langs de spoorbrtig, het- geen, wegens het drukke treinverkeer, voor voetgangers en rijtuigen belangrijke vertra- ging veroorzaakt. De Twello'sche weg aan den' overkant is ondergeloopen en dientenge- volge zijn alle landerijen in de omgeving geinundeerd. Een aantal huizen zijn totaal van het verkeer afgesloten. De stadswijk de Hove op den linker IJsseuoever wordt nog met kistingen drooggehouden. De nieuwe ha ven' is opnieuw door een dam afgesloten, wel ke dam vandaag in allerijl door zandspuiters is opgeworpen, zoodat het gevaar voor over- strooming van den Ba-gweide-polddr en de stadswijk Knutteldorp is afgewend. In dezen polder staat ook de gemeentelijke gasfabriek. Om de hayenarmen zijn kistingen aange- AMMONIAKZEEP bracht, die's nachts bewaakt worden. Aan de loskade Het Pothoofd is het water op den wal gekomen en staan de loodsen der stoom- bootonderneming gedeeltelijk onder, maar de opgeslagen goederen zijn nog vooraf gebor- gen. De Rijn te Arnhem is nog steeds blijven wassen. Zaterdagmorgen was de stand 12 74 M. boven N. A. P-., met een was van 12 c.M., doch uit Keulen werd flinke val gemeld, se- dert het laatste etmaal zelfs 71 c.M. Sedert gister bleef de rivier hier echter nog wassen, wat echter geleidelijk mindr wordt. Het wordt hoog tijd. Het stoomgemaal blijkt niet in staat de riolen voldoende te bemalen In allerijl heeft men reeds twee centrifugaal- pompen bijgeplaatst, wat precies voldoende is, om het water in de riolen stationair te doen blijven. Op de stoomsleephelling, waar men verschillende werkplaatsen reeds had moeten siuiten, wordt dag en nacht gewerkt, om den dam die de fabriek nog beschermt, te behou- den. Ook is het Arnhemsche Broek, bij de kunstzijdefabriek is een dijkje doorgebroken, waardoor de polders onderloopen. Men is ook daar begonnen het gat te stoppen, doch het is zwaar werk, daar ook op andere plaatsen de dijk zwak wordt. Niettegenstaande den stevigen oostelijken wind en den uit Keulen gemelden val (1.35 M. in de laatste twee dagen), bedroeg de va! van de Waal te Tiel sedert gistermorgen slechts 3 c.M. De peilschaal wees een stand aan van 9.51 M. plus N. A. P. De Maas te Venlo blijft vallen maar zeer langzaam. Het meerendeel der overstroomde straten is thans weer vrij van water. Alleen Maasstraat, Maaskade en een gedeelte der Hovenkade staan nog blank. Maastricht seint 14 c.M. val. Over den langzamen val van het water maakt men zich ongerust. Men vreest voor nieuwe stijglng, vooral met het oog op den onbeteekenenden val te Maas tricht. De rivier te Zalt-Bommel heeft ongeveer dten hoogsten stand bereikt, op val wordt heden gerekend Op de werf der N. V. J. Meyer's. Scheepsbouwmaatschappij kon niet gewerkt worden, daar alle werkplaatsen zijn ondergeloopen. Ongeveer 150 arbeiders heb ben een vrijen dag gekregen, doch moesten tevens het loon van Zaterdag'missen. Het stag! nog niet vast, dat heden het werk hervat kan worden. Ten gevolge van den hoogen waterstand is de pont te Rhenen uit de reep genomen. Ten gevolge van den hoogen waterstand is de pont te Elst van de reep genomen. De veerweg is overstroomd. De overtocht g& schiedt per roei- en zeilboot. Zondagmorgen is te Wijk bij Duurstede de kade aan den Bosscherwaard doorgebroken De geheele steenfabriek staat in het water Het vee kon nog bijtijds gered worden. Door het hooge water voer te Wijk bij Duurstede een motorboot op een kribbe. Door een gedeelte der lading te lossen kon de boot weder vrij komen. Ten gevolge van den hoogen waterstand ondervindt hht werk aan de steenfabrieken veel schade. Geheele hoopen suikerbieten zijn met gaas omrasterd, daar zij anders weg- spoelen. De veerweg is overstroomd. Gister morgen was .de waterstand 7.25 M. plus N. A. P. Iij het laatste etmaal is dte Waal te Tie! 18 c.M. gevallen.De stand is thans, 9.32 M plus N. A. P. Het water blijft nog steed's te Gorinchem langzaam doch geregeld vallen. Het staat echter nog zoo hoog tegen de vestigmuren dezer stad, dat de veerstoombooten d'aaraan aanleggen om te laden en te lossen. De Regge te Nijverdal is buiten haar oevers getreden. De omliggcnde weilanden zijn ondergeloopen. KORTE BERICHTEN. De Landelijke Federatie van Textielar beiders hield Zaterdag en Zondag haar con- gres te Hengelo. Tooneel. Slachtoffers der Satnenleving. Spel uit het bittere leven in 6 bedr. door Aubert Delrevo. Na een reeks van succesvolle opvoeringen in Amsterdam en eenige andere plaatsen, is het Ned. Gezelschap onder leiding van Ge rard Vrolik, Zaterdagavond in onze stad op- getreden in de Harmonie. Het stuk is uit Belgie tot ons gekomen en de schrijver heeft zich zeer handig getoond in het vervaardigen van een echt volksstuk Hij wist precies hoe hij zijn publiek moest pakken. De belangstelling was hier vooral op de duurdere rangen heel rrtatig. Maar de Za terdagavond leek ons ook al heel slecht geko- noemens- zen. Naar wij vernemen komt het gezelschap hier op Zondag 30 Nov. met dit stuk terug en dan twijfelen wij niet of de zaal zal geheel bezet zijn. Het stuk is een bijdrage tot den strijd tegen den geesel van onzen tijd: de geslachtsziek- ten. Jaren terug is dit thema reeds behandeld in de film: „Mogen wij zwijgen?" De titel zegt het reeds: „Slachtoffers" zijn het, die door onwetendheid langzaam maar zeker te gronde gaan. Toch is dit alles de schuld van niet weten. Een gevaar is alleen te bestrijden als men weet, dat het bestaat. Dat gevaar wordt in het stuk duidelijk voor oogen gesteld. Een mooi, jong leven, is in dit stuk tot ondergang gedoemd. Waar in het stuk vooral op aangedrongen wordt is, de verplichting der ouders hun kin deren voor te lichten omtrent de gevaren der samenleving op zedelijk gebied en ten tweede de verplichting der slachtoffers zonder eenige vrees onmiddellijk een bekwaam arts te raad- plegen. Bij directedgeneeskundige behandeling is absolute genezing mogelijk. Verder nog is het stuk propaganda voor het geneeskundig on- derzoek voor het huwelijk. In een zeer spannend en vaak fel drama- tisch verhaal heeft de schrijver den toeschou wers dit alles voor oogen gesteld. Het huisgezin van Paul Lecomte, den rech- ter is zeer gelukkig. Armand, de zoon, viert zijn 21en verjaardag. De streng zedelijke ouders waken er angstvallig voor, dat hun kinderen niets hooren omtrent de geheime ge varen in het leven. Dr. Prosper Brion, de vriend van Armand, is van Keel andere geoacnteii. Yoorh'ch!ing, dat is noodig. De gevolgen van Armands on wetendheid blijven niet uit. Na het huiselijk kestje aan 't slot van't eerste bedrijf nemen twee studenten-vrienden Armand mee, en het drietal komt terecht in een nachtcafe, waar de gevoelige, maar onervaren Armand een gemakkelijke prooi wordt van Gaby Sermon, cen door en door verdorven vrouw. De arme Amand durft als hij tot de ontdek- king van zijn ziekte gekomen is, niets te zeg gen, zelfs Dr. Prosper niet. Hij neemt zijn toevlucht tot lapmiodeltjes. Eindelijk ontdekt de dokter de waarheid. Als de oude rechter deze verneemt, jaagt hij zijn zoon de deur uit. Deze zakt nu al dleper en dieper en leeft als een wrak onder de slechtste menscheru Nog een gedachte bezielt hem: zich te wreken op de vrouw, die hem ten verderve heeft ge- bracht. En als hij haar eindelijk ontmoet, ver- moordt hij haar, dan volgt de gerechtsscene. Armand weigert beslist zijn naam te noemeu of eenige inlichting te geven. Zijn vader, zon der het te weten veroordeelt zijn eigen zoon. Maar als dan de verdediger in een enthou- siaste rede't lijden van den veroordeelde zoo juist schildert, kan Armand zich op't laatst niet meer inhouden en maakt zich bekend. Zijn vader is wanhopig. In de slotacte sterft Armand in tegenwoordigheid van ouders, zuster en Dr. Bricn, en dan verklaart de va der, dat hij geld en invloed ter beschikking zal stellen tot hulp aan de ongelukkige slacht offers. Men kan natuurlijk over de waarde van dergelijke stukken en de wenschelijkheid van het al of niet ten tooneele brengen dezer on- derwerpen, van meening verschillen, maar het publiek vindt het prachtig en als het door de jongere generatie wordt opgenoir a met groo- ten ernst, kan er zeker invloed Ua gcede va-n uitnaan. Ht stuk is zeer vlot en zeer verdienstelijk gespeeld. Na een wat slap eerste bedrijf werd de felle nachtkroegscene in II al dad'elijk veel beter en het derde bedrijf was zelfs zeer goed. Een luid en welverdiend aoplaus volgde. Het zwaar dramatische kwam daarna in vijfde en zesde acte. Alex Faassen fleeft de zeer zware rol van Armand uiistekend vertolkt en de verschilende stemmingen zeer juist gegeven. Overtuigend was Gerard Vrolik als Dr. Prosper, vol kracht en gloed, verkondigde hij zijne opvat- tingen. Zijn groote verdedigingsrede in de vijfde acte tals Mr. Marcel Didier) was in- drukwekkend. lets minder druk gespeeld had de doktersrol meer indruk nog gemaakt. Joh. te Weckel zeer goed als de vader, vooral in zijn strengheid. De dames doubleerden verschillende rollen cp uitnemende wijze. Marie, Schapstad was was als Gaby zeer verdienstelijk. Ook kleinere heerenrollen werden gedoubleerd, doch op' een' wijze, die niet schaadde doch 't geheel ten goede kwam. Het publiek applaudisseerde luid aan't slot en verliet zeer voldaan de zaal. Een herhaling van de voorstelling word! zeker een groot succes, wat het wakkere troep- je na het minder gunstige resultaat van Za terdag zeker verdient. G. Een sombere avond; het domderend geraas, dat van de aarde omhoog buldert, staat aan kracht niet achter bij den donder vanuit den hemel. Het gevecht overstemt het onweer. het ge- kreun der stervenden is luider dan de storm, het vuur doet den bliksem verbleeken. Nu jaagt de storm met de ontredderde vluchtenden over de uitgestrekte vlakte. Als een kudde zonder herder rennen de „blau- wen"l), werpen de wapens weg, gillen „ver- raad", loopen hun leiders 'omver, die vol- strekt wenschen verder te vecht-en. De horde der Vendeeers 2) zit hen op de hielen. Men- schen worden neergeveld, zooals men leeuwe- riken uit de lucht neerschiet. Met machtig breede geste worden ze als koren gemaaid. De zon zal bij haar opgaan uniformen be schijnen, die aan boomen gespijkerd zitten, als vleermuizeni tegen- de deuren van boeren- huizen. Bij het schijnsel van een in brand geraakten munitie-wagen zwaait Claude Make een crucifix, dat hij in bloed gedoropeld heeft, om het te wijd-en. In den naam van God en van den Koning ontwaakt plotseling de verwildering uit haar sluimer. Door de hand dezer m-enschen ontkluistert de aar-de haar blinde woede als door wervelstormen, door cyclonen. Dit is de Vendee, haar gronid, haar hemel, haar mensch-en, die in opstand komt, in 't diepst harer ziel het uit- brult, en schuimibekkend zich opricht om de republiek te vernietigen In de kamer van een herberg zijn de roya- listische leiders bijeen Baudru, de hoefsmid, de Groote Ma-thias, de oude hertog van Se rf n, de stalhouder Taschereau, de prims van Orbec en de geestelijke Barbin, die, wijzend op zijn met bloed gedrenkte soutane, lachend zegt: „Nu ben ik Kard'inaal geworden!" Deze zes hebben het aan hum mannetjes overgelaten den vijand te vervolgen. Intus schen beraadslagen zij bij het licht eener kaars. De hertog van Seran richt een vraag aan zijn metgezellen. Deze knikken instenT- mend en de hertog commandeert: „Men leide den gevangene binnen!" Een man, tusschen twee Vendeesehe boeren in, treedt binnen. Hij kijkt de zes leiders, die hem opnemen, rustig aan. Het is een jonge, magere man, bijna nog een kind, zijn h'andten hebben veel van die eener vrouw. Blond haar omlijst zij-n zacht, regelmatig gezich-t; de blauwe oogen, die meisjesaehtig zouden kunnen heeten, bezaten zij niet een sterk-mannelijken stalen blik, branden beteekenisvol. Hij draagt de kleedij van den volksvertegenwoordiger. Tot aani den ceintuur is deze met bloed bespat. De hertog zegt: „Ga zitten". De jongeman neemt een s-toel. „Geeft u toe, Jean-Aime Valras, gedele- geerde van de zoogenaamde Nationale Con- ventie bij den zoogenaamden republ ikeinschen generaal Rossignol te zijn, om hem tegen de catholieke en koninklijke troepen zijner aller- hoo.gste Majestei-t bij te staan?" „Ik ben Jean: Valras, de volksvertegen woordiger". „Waar zijt ge geboren, hoe oud zijt gij?" >,In Orleans 22 jaar". „Waarvoor stemdet gij in het proces tegen de koninklijke martdarui?7 J „Voor den doocf*. Baudru knarste met de tanden:*en greep naar zijn sab-el. De geestelijke liet de kralen van den rozenkrans uoor zijn vingiers glijdten< Buiten huilde de Vendeesehe storm.. De hgtf tog vroeg verder: t „Met of zoijder uitstel". Valras aarzelde even: „Met uitstel en beroep op het walk. Maarij wat doet dat er -toe?" J „Gij zijt van de partij der Girondins?" ij) „Ja, ik ben Girondin". -P'k „Bij de schurkenbende, die gij de Nationa le Conventie noemt, zijn dus eenige manneo, die minder naar bloed' dorsten dais de ande- ren." i| „Ja, minder, mokte Mathias, evenals de panter minder bloeddorstig is dan de tijger". „Nadat de zoogenaamde Nationale Con ventie den 31sten Mei en den 2deni Juni met eigen handen zich aan stukken gescheurd heeft, werd gij toch naar de Vendee .afgczon- denf i. mat wJa, op mijn eigen verlangeir. i- „H-oe kwaamt ge er toe om een dergelijken roekeloozen post te begeeren?" „Ik heb er de voorkeur aan gegeven, de verraders en jie vijan-den van het vadterland te bestrijden, om niet te behoeven aan te zien, hoe de patriotten zich in Parijs wederkeerig aan stukken scheuren". Een gemompel van toorn verhief zich. i „Gij verbergt uwe gevoelens niet. Het zou trouwens ook geen gewicht in de sdiaal leg- gen. Stemt gij toe, dat gij de verwoesting door vuur van Toumus, PaMeau, Saint-Phil- bert bevolen hebt?" „Voeg er nog aan toe: Clauche, MarHgnfi en Trementines". „Gij hebt ook den katholieken generaal Bonnet doen d-oodschieten, die in uw handen was gevallen". „En de beide niet-beeedigde geestelijken Brial en Godeau, die met de wapens in de hand gevangen genomen warenf. „Waarom hebt gij de gevangenen gespaard die ge bij Challans buit maakte? Ja, wij we ten heel precies, d'at uwe handelingen met de bevelent van de Nationale Conventie strijdig waren". Valras aarzelde opnieuw. „Het waren vrouwen en kinder-en. Mis- schien hadden de laster en het bijgeloof zich' in hunne harten nog niet onuitroeibaar vast- gezetMisscliien ook deed ik verkeerd met hen te sparen". r „De-ze uwe houding heeft trouwens niets met de zaak te maken: volgens ttw eigen bekentenis zijt ge schuldig door tegen de katholieke armee de wapenen te h-ebben op- geno-men, het koninkrijk met vuur en zwaard te hebben verwoest en d-e getrouwe koninklij ke dienaren op misdadige manier te hebben laten o-mkomen. Is het u bekend, welk lot u wacht?" Valras knikte van ja. De leiders spraken hierop zacht met elkaar. Baudru sloeg met de vuist op tafel, de prins van Orbec stoof op, de geestelijke fluisterde iets geergerd. Toen begon de hertog opnieuw: „Gij zijt nog zeer jong, hebt in de tijden van verschrikking iets van menschelijk gevoel doen blijken;' ik wil u een kans ter redding bieden: zweer uwe dw-aling af en als teeken van uw oprecht berouw, zeg ons bijzonder- heden over de strijdkrachten der rebellen, die te Nantes 1-iggen". Valras glimlachte en trok zijn schouders op. „Gij wijst het leven af?" „lk wijs den srnaad af!" De hertog dacht na. „Zijn Bassille en Moustier reeds doodge- schoten?" „Zondag worden ze gefusilleerd". „Beveel de uitwisseling dezer beide man- n-en .tegen u". j n „De wet eisicht hun dood!" De hertog plukte zenuwachtig aan zijn veeren pen. Zijn soldatenhdrt was zichtbaar geroerd. ,,Welnu,'gij zijt een dappere kerel; het spijt me alleen, dat gij een verradter zijt. Gij zult als gijzelaar achtergehouden worden en naar Engeland gezonden worden. Uw moeder zal u weer omhelzen en zij, die u lief heeft, zal u weer zien". Valras sloeg onwi-llekeurig de oogen neer. „Ik wijs alles af". i De hertog werd ongeduldig. „Wees niet hardnekkig", zei hij op gestren- gen toon. „Gij weet toch zeker even goed als wij, dat de Nationale Conventie tot de ge- vangenneming en den dood van de meeste mannen van uwe partij heeft besloten. Ge- looft gij, dat gij van diem kant iets te hopen hebt?" „Neen!" - i „Welnu, lyister dlan naar versiandige praat!" i- Valras trok een stuk papier uit zijn zak en reikte het den hertog. „Leest!" 5 „Aan het Comite du Salut public werd meegedteeld, dat de volksvertegenwoordiger Valras niet naar het bevel van de Nationale Conventie heeft geluisterd en dte bij Challans buit-gemaakte gevangenen niet heeft laten fusil-leeren. Daardoor heeft hij zich aan ge- matigdheict en royalisme schuldig gemaakt. Het Comite du Salut public beveelt daarom, in het belang van het volks-welzijn, dat hij' onmiddellijk uit zijn ambt worde ontzet en op het plein te Nantes geguiMotineerd, op- dat hij door dit exemple den verraders tot waarschuwend voorbeeld diene. Onder- teekend: Barrere,, Billaudi—Varennes, Co Hot, Robespierre". i Een donderslag deed de hut trillen. De zes leiders zagen den gevangene aan. Deze,, van zijn zitplaats opstaande, riep met fcrsche stem, terwijl een v-erheerlijkte glimlach over zijn gezicht gleed: „Leve de Republiek! leve de Nationale Conventie, leve het Comite du Salut public!" Bij deze stem zweeg hols gebulder van het geschut; een zware stilte trad in. De harten der zes leiders werden door een kille, zkmen- verbijsterde vrees aangregrepen, alsof zij stonden tegenover iets, zoo geweldig, dat het niet vernietigd kon worden, ook al werd deze man, v6or hen, -ter dood gebracht: zij voor-voelden de Vendlee als overwonnene. Met gebogen- hoofd, als een veroordeelde, sprak de hertog het doodvonnis uit. 1) De Republikeinen. 2), Dp KorupgfgczmdeP t i u

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7