DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 267. Honderd zes en twintigste daargang 1924: ffHOfflfltef Bessfefa! »H 2 bfa'den, ATbonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanfien f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. J), regol, grootere letters naar pla.atsruimte. Brieven franco S.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zooo, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. *r'r' DINSDAG Directeur: G H. KRAIt Hoofdrcdacteur: Tj. N. ADEMA. NOVEMBER Buitenland EEN REDE VAN BALDWIN. De nieuwe premier van Brittannie heeft aan het jaarliiksche diner bij den lord! mayor zijn eerste rede gehouden in zijn nieuwe funetie Deze rede werd metb elangstelling tegemoet gezien, omdat verwacht werd, dat zij onge- veer de richting zou aangeven, waarin de conservatieve regeering zou willen gaan. Deze verwachting is niet beschaamd. In hoofdzaak zal de buitenlandsche politiek van MacDonald1 worden voortgezet en juist dit is voor het buitenland de grcoie vraag geweest, waarop in spanning een antwoord werd ver wacht. Het hoofddoel van de buitenlandsche poli- tiek der regeering aldus Baldwin zal zijn de stabilisatie en dte voortzetting van het werk der vorige regeering. Wij gaan akkoord met de vredesverdragen en zullen de goede betrekkingen met alle landen op den grand- slag dtezer verdragen aankweeken. Spr. herinnerde er aan, dat de vorige con servatieve regeering een actie op touw had gezet, welke echtstreeks leidde tot het rap- port-Dawes en de conference te Londen, wel ke onder de kundige leiding van MacDonald zoo guntige resultaten heeft opgeleverd. Niet alleen dec onferentie op zich zelf was van hooge waarde, maar zij had ook speciale beteekenis door den terugkeer der Vereenigde Staten bij de behandelimg der Europeesche aangelegenheden. Amerika's bijzondere moei- lijkheden bij de samenwerking met Europa er- kennende, gaf de regeering uiting aan haar dankbaarheid wegens het aandeel, dat de Vereenigde Staten haddcn genomen in de on- derhandelingen, welke uitliepen op het Lon- densche protocol. De regeering had hetv olle vertrouwen, dat lit overeenkomst van London Duitschland zou in staat stellen een factor te werden- bij de hand-having van den vrede en de stabiliteit van Europa, doch de venvezenlijking van die hwp lag in handen van Let Duitsche volk, dat hierddor een nieuwe kans kreeg, mits het zijn verplichtingen nauwgezet nakwam en alle pogingen weerstccid om er aan te ontkomen. De regeering rekende er ten stelligste op, dat de ontwapening van Duitschland zonder buitengewoon uitstel en zonder moeilijkheden zou worden voltooid. Zij verwelkom.de het denkbeeld, dat Duitschland tot den Volkeeteoftd zou toetrc- den op em wijze, die met zijn waardigheid en verplichtingen in overeenstemming was, en zij hoopte, dat de tcetreding niet lang meet op zich zou la ten wachten. Baldwin verklaarde verder nog, dat de re geering een progressieve binnenlandsche poli tick zou voeren ten einde de maatsdiappeliike omstandigheden der massa te verbeteren Zij zou krachtige maatregelen nemen in verband met het iekort nan woningen en een diap- gaand onderzoek imeiellen naar de duurte van het levensonderhoud. Er bestond een te groot versch.il tusschen de productiekosten der levensmiddelen en d'e kleinhandelprijzen, dat mcest worden verminderd t De regeering zou een naticnale polidek voeren. zooals dez tijdens de verkiezing-en door alle partijen op den voorgrcnd was ge- steld1. DE POLITIKE TOESTAND IN ITALIe. Het is duidelijk, dat de politieke toestand in Italia voortdurend ernstiger wordt, aldus de Tel. Van beteekenis is, dat de regeering een schrijven aan de prefecten heeft gericht, waarin het houden van politieke vergaderin- gen verboden wordt. De oppositie bleef in naar onverzoetilijke houding volharden. Mus solini zal gedwongen zijn het parlement mor- gen als romp-parlement te openen, diaar de 'oppositie niet zal verschijnen. Daar de Kamer 'voor 2/3 gedeelte fascistisch is, is zij dus niet- temin in staat besluiten te nemen. De" algemeeiie nervositeit wordt door aller- lei geruchten verhoogd. Zoo verluidt, dat er em algememe mobilisaiie te verwachten is. V Dit bericht is door de regeering tegengespro- ken. Generaal Varini heeft generaal Garibaldi ■lot een duel uitgedaagd, daar deze het fasds- me van Mussolini beleedigd 'heeft. Garibaldi heeft de uitdaging van de hand gewezen met de opmerking, dat Mussolini het zelf verde- digeti moest, als hij zich beleedigd achtte. Mussolini zal bij de opening van het par lement een groote politieke rede houdten Zooals reeds korteling® gemeld, heeft de verscherping van de tegenstdling tusschen de Italiaansche fascisten en den Bond van oud- strijders, welke Dinsdag bij de viering van het overwinningsfeest op zoo heftige wijze tot uiting kwam, ook in de fascistische pairti; zelve tot em begin van scheuring geleid. HER RIOT VERDEDIGT ZIJN POLITIEK TEGEN HET MANIFEST VAN MILI.ERAND. f Herriot heeft te Rodez (Aveyron) in een rede geantwoord op 't manifest van de „Ligue Nationale Republicaine", waarvan Millerand de leider is. Hij herinnercte aan den toestand van Frankrijk, toeni het linksche blok aan het bewind kwam en hoe Frankrijk door de onderteekening van het protocol van Geneve zich een natie toonde met vastbeslo- ten vredelievende beginselen en zoo tot zijn werkelijke tradities terugkeerde, waardoor het land tegelijkertijd de gelegenheid1 kreeg om van de daar voorgestelde regelingett niet Jan met het programma sche volk niet langer wilde negeeren. Wij vin- den in hen een van onze vroegere bondgenoo- ten terug, met wie wij1 slechts wil'len arbeiden voor den vrede der vol lien, welke ook hun re geering is. Wij hebben verklaard de betrekkingen met het Duitsche volk te willen hervatten op een voor beide landen billijkm en eervolllen grond- slag, die geschikt is om er werken voor be- schaving en leven op te bouwen. Wij willen den vrede met alle volken. Indien dat onze misdaad1 is, dan nemen wij daarvoor de ver- antwoordelijkheid op ons. Met betrekking tot de binnenlandsche poli- tiek wees Herriot op de noodzakelijkheid van een uitbreiding van den graanbouw, en ver klaarde verder, dat, wanneer de regeering ook optreedt tegen godsdienstige fanatici, zij toch geenszins het voornemen heeft inbreuk te maken op het vrije geloofsleven der bevolking. Herriot besloot zijn rede met te wijzen op de absolute noodzakelijkheid om voor alles het evenwicht der begrooting te verzekeren en^ hij wees met nadruk op het feit, dat de lee'ning, die nu wordt uitgegeven, uitsluitend dient om den achterstand in te halen, om de verbintenissen van den Staat tegenover de Bank van Frankrijk te kunnen nakomen en om het buitenland te bewijzsn, dat wij in staat zijn om de franc te beschermen. In den loop van zijn rede heeft Herriot her- haaldelijk felle critiek geoefend op de houding der oppositie, in het bijzonder ,op die van Vlillerand. SENATOR LODGE, f Henry Cabot gister meldden wij in een ;jedeelrte cnzer oplaag zijn overlijden die in Ameriki: door zijn pub!icistisch work haast eveneel bekendheid heeft verworen als door zijn politieke beteekenis en actie, werd in 1850 te Boston geboren. In 1880 kwam hij in het Congres van Vlassachussetssedert 1893 vertegen- woordigde hij dien staat in den senaart der Unie. Jaar op jaar heeft hij dte literatuur van zijn land verrijkt met steeds nieuwe en schitterende gesehriften over Hamilton, Washington, de Amerikaansche revo'lutie en den SpaanschAmerikaanschen oorlog, wer ken, die hem onder de belangrijkste geschied- schrijvers van dozen tijd een plaats inruim- den. Kort voor het einde van den wereldoorlog, toen hij zich in 't bijzonder pro-Engelseh had getoond, werd hem het leiderschap opge- dragen van de republikeinsohe groep in den senaat. Zeer kort daarop begon zijn telle campagne tegen de politiek van Wilson; dit antagonisme werd steeds persoonlijker na de biieenkomst der vredesconferentie. "In December '18 bepleitte hij uitstel van de kwe'stie van een Votkenbond tot na de on derteekening van het vredesverdrag, op grond dat die beide gescheiden diendlen te worden gehouden. Als voorzitter van de se- naatscommissie van buitenlandsche zaken oefende hij op dit punt veel invloed uit. Toen Wilson met het vredesverdrag voor den senaat kwam, stelde Lodge zich aan het hoofd der oppositie. Hij viel den president aan op grond van beweerdte „machtsusur- patie" en minachting voor d'en senaat. Onder zijn leiding werden 14 reserves op het ver- drag door den senaat aangenomen, „alle be- stemd om de veiligh-eid, onafhankelijkheid en souvereiniteit van de Ver. Staten te bescher men." Deze reserves deden het verdrag niet te niet. Ze ver-Amerikaanschen" hetzij waren het „onaantastbaar minimum" dat de president moest aanvaarden, wilde hij het ver drag geratificeerd zien. Men weet, hoe Wil son weigerde, en hoe de Senaat het verdrag ten slotte in zijn geheel verwierp. Lodge's rol was hiermee niet uitges-peeld. De regeering Harding, h-oezeer republi- keinsch, ontsnapte niet aan den toets zijner persoonlijke inzichten. Harding's plannen voor een nieuw-en Votkenbond onder Ameri kaansche leiding en zijn willigheid om het statuut van het Hof in Den Haag te onder- schrijven, ontmoetten fel v-erzet van dten grij- zen senator. Deze werd door den president niet onhandig benoemd tot lid van de de- legatie der Ver. Staten op_de vlootontwape- ningsconferentie te Washington. Daarmee zocht de president te vermijden, dat een door den grooten opposant geleid verzet in den senaat naderhand het door de regeering on- dernom-en werk te niet zou doen en haar aan- zien tegenover de buiten-wereld onherstelbaar schadten. Inderdaad heeft in Maart 1922- Lodge o.a. het Zuidzeeverdrag met warmte in den- senaat verdedigd. Van het voorjaai 1924 dateert Lodges op- zienbarend voorstel, om een nieuw wereldge- rechtshof in te stellen, waaraan ook de Ver. Staten zouden deelnemen. Op Coolidge's on geneigdheid cm dit plan over te nemen, zeg- de Lodge toe, te zullen beproeven de formule te vinden, waardoor Amerika tot het bestaan- de Perm. Hof zou kunnen toetreden zonder prijsgeving van zijn nationale beginselen. Zeker is, dat van zijn kant de groote steun van Amerika aan het bestaande Hof nooit is te-verwachten geweest. De naam Lodge zal verbonden bhjven aan de herinnering aan een belangrijke figuur achter de sdiermen der officieele Amerikaan sche politiek, een rondi strijder, maar verbit- meer te aanvaarden dey«-^S^klaar^^hy/dat hjjji het R^,)ffi&gt&W,.dat hij naar het Zuiden vertrekt terd vijand van d'en Bond van Geneve, een heftig isolationist" (voorstander van Ame rika's afzondering) in iederen zin des wooras DE CHAOS IN CHINA. Maarschalk Woe-Pei-Foe heeft aan Reutei om daar zijn troepen weer te verzamelen, waarna hij aan het hoofd van een straf-expe- ditie terugkeert. Hij vertrouwt eroo, dat hij ten slotte de overwinning behaalt. DE SPOORWEGSTAKING IN GOSTENRIJK. Met uitzondering van een paar kleine par- ticuliere spoorwegen is de staking in gehee! Oostenrijk algemeen. Er is eohter een „nood- verkeer" ingesteld, waardoor het mogelijk is de steden in beperkten omvang van levens middelen en kolen te voorzien. De buitenland sche post wordt met auto's van en naar de grenzen gebracht, bovendien bestaan er voor reizigers gelegenheden om Weenen en de an- dere steden per schip en met lokaaltreintjes alsmede met de vliegtuigen der geregelde luchtlijnen en met nieuw ingestelde autobus- diensten te bereiken of te verlaten. De stakeis zijn klaarblijkelijk voorloopig niet van plan iets tegen deze kleine verlichting te onderne- men. De regeering schijnt tamelijk optimis- tisch gestemd te zijn en hoopt, dat het haar gelukken zal haar standpunt te doen zegevie- ren. Intusschen heeft ook het personeel van post en telegrafie nieuwe eischen om loonsver- hooging gcsteld-, zij het dan ook niet in nlti- matieven vorm. Nergens is het tot onlusten gekomen, de staking heeft een zeer kalm verloop. Men had aanvankelijk gevreesd, dat de transportarbei- des zich solidair zouden verklaren met de stakende spoorwegmannen. Dit is echter niet geschied. Alle in Weenen aankomende kolen- en- levensmiddelentreinen worden gelost. De parlementaire meerderheid heeft haar vertrouwen in Seipel uitgesproken. In socialistische kringen wordt verklaard, dat, indien de kanselier een beslissing zou ne men in strijd met het stakingsrecht der amb- tenaren, dit zal worden beantwoord met een algemeene staking. In regeeringskringen is men zeer optimis- tisch en verwacht men, dat de Nationale Raad Woensdag cf Donderdag de huidige regeering zal tcrugkiezen, zonder dat deze verklaringen aftegt omtrent haar standpunt ten aanzien van de Staking. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Weenen verneemt, heeft d-£ iegeering de ontslagaan- vrage van d-en president van de Oostewrijk- sche spoorwegen, dr. Giinther, niet aangeno men. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING TE BARCELONA. Gisterochtend werden op de binnenplaats der gevangenis te Barcelona twee personen terechtgesteld, genaamd Maver en Montijo, ervan beschuldigd te hebben deelgenomen aan de onlusten van 6 November j.l. DE ARRESTATIE DER SPAANSCHE SAMENZWEERDERS. Omtrent de arrestatie van Spaansche sa- m-enzweerders in de Pyreneeen meldt dte Ti mes nog: Een troep Spaansche revolutionnairen of anarchisten, ongeveer 50 man sterk, was per trein van Bordeaux te St. Jean de Luz aange- kornen. Bij Vera, aan de Spaansche grens had een botsing plaats met Spaansche be- ambten, en naar gemeld wordt, werden twee Spaansche gendarmes gedood en vier ge- wond, terwijl vijf der revolutionnairen ge dood en 27 'gevangen genomen werden1. De overige ontkwamen over de grens naar Frankrijk, waar er 17 gearresteerd werden op grond van het feit, dat zij wapens droegen. De revolutionnairen waren met verschil lende treinen naar St. Jean de Luz gegaan en verzamelden zich te Ascain. Zij trokken bij groepj-es van 2 of 3 man over de grens en kwamen omstreeks 2 uur in den naclit te Vera bijeen. De nachtwacht aldaar wekte de gen darmerie. Een korporaal en' een gendarme, die de nachtelijke bezoekers kwamen ondervra- gen, werden met revolverschoten ontvangen en gedood. De geheele wacht snelde daarop toe en vervolgde de revolutionnairen in de bergen. Ete in Frankrijk gevangen genomen perso nen verklaardm, dat zij uit Pariis kwamen. Zij zullen naar Bayonne worden vervoerd voor het gerechtdijk onderzoek. Het lijk van een d'er Spanjaarden werd op de spoorlijn bij St. Jean de Luz gevonden. Blijkbaar werd hij bij een poging tot ontvluchting door den trein gegrepen. Vele arrestaties hebben plaats gehad in verscheidene stadj-es aan de Fransche zijd- der grens. Te Banyols werden 11 personen gearresteerd, die later echter werden vrijgela- teni op 2 na die van Parijs per trein waren gekomen en in het bezit werden bevonden van verscheidene brownings en van anarchistische lectuur. In verband met de bedrijvigheid der Spa on sche revolutionnairen aan de Fransche gi-ens heeft admiraal Magaz, de plaatsvervangendte voorzitter van het Spaansche Di-rectoire, een langdurig onderhoud gehad met den Fran- schen gezant. De Fransche regeering, die trouwens reeds alle faciliteiten heeft verleend bij de arrestatie der Spanjaarden op Fransch gebied, heeft toegezegd1. dat de grens voor- taan zoo zorgvuldig mogelijk zal worden be- waakt. ten einde het samenikomen van gevaar- lijke elementen te voorkomen. De Fransche politie te Perpignan staat in verbinding met de Spaansche grenspolitie en alle maatrege len zijn genomen ten-einde een herho.ling der ineidenten te voorkomen. De in Spanje gearresteerden, 23 in getal, bevinden zich thans alien in hechtenis te Pamplona. OOK EEN ZNOWJEF-BR1EF IN AMERIKA. Volgens de New-Yorksche „Sun" hebben de betrokken Amerikaansche ambtenaren een brief ontdekt van Zinowjef aan de communis- tisclie arbeiderspartij in de Vereenigde Staten. Wanneer het document echt blijkt te zijn, kan het een ernstigen invloed1 uitoefenen op de erkenning van Sovjet-Rusland door Amerika. OVERSTROOMINGEN OP JAMAICA. Naar uit Kingston aan de „Times" wordt gemeld, is Vrijdagnacht, ten gevclge van een abnormalen regenval een groot gedeelte van amaica overstroomd. Aan de spoorwegen is grioote sehade toegebracrt, terwijl de te-legra- fische verbindingen 24 uur lang verbroken waren- In het Noorden van het eiland is 75 pCt. van de banenplantages vernield, terwijl in andere districten de bnnanenaanplantingen onder water staan. AARDVERSCHlJIVING AAN DE WA LE NSEE. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft aan het Zuidelijk deel van het Walen- meer een aardverschuiving plaats gehad, waardoor nabij het station Miihlehorn de spoorlijn Zurich-Buchs-Chur over een af- stand van 120 meter is vernield. Er is een massa steen van 30.000 kubieke meter om- laag gestort, zood'at het opruimingswerk, dat door middel van dynamic! moet geschieden, waarschijnlijk eenige weken in beslag zal ne men. NAAR EEN HERSTELD KONINKRIJK BEIEREN. Aan die Welt am Montag wordt uit Miin- chen gemeld: De Beiersche koningskwestie is sedert eenige dagen weder het onderwerp van besprekingen in alle bladen. Het ontbre- ken van een duidelijke bekentenis tot de Duit sche republiek in de verkiezingsproclamatie van de Beiersche Volkspartij laat zoo goed als geen twijfel aan de houding der tegen- woordige regeering over. Bij ex-kroonprins Ruprecht duren -de bezoeken van bekende en vooraanstaandte persoonlijkheden: voort. In de vergaderingen op het platteland is het we~r gebruikelijk geworden om aan den kroonprins en zijn gemalin telegrammen van hi ride te zenden. Het feit, dat Seiszer, een overtuigd monar chist, tot landcommandant is benoemd, welke funetie door hem is aanvaard, duidt duidelijk aan, in welke richting de politieke str-ooming in Beieren gaat. DE BOOTWERKERSSTAKING TE ST. JOHNS. Uit St. Johns (New-Foundland) wordt ge meld, dat de stakers zich niet aan de politie stoorden en de niet bij den bond aangeslote- nen hebben gedwongen 't werk neer te leg- gen. De werkgevers hebben de regeering om bescherming gevraagd en het verzo-ek gedaan een oorlogsschip te zenden. EEN BETOOGING DER ENGELSCHE FASCISTEN. De massameeting van de Britsche fascisten, welke ten doel had te voorkomen, dat er eenige roode plechtigheden zouden plaats hebben ter viering van den 7den verjaardag der sovjet-regeerin-g, werd Zondag op Trafal gar Square te Londen gehouden. Ongeveer 7000 fascisten uit het geheele land waren verzameld. De meesten daarvan droegen het fascistische insigne, een zilveren F op zwar- ten achtergrond. Velen van hen waren vrou- wen, de overigen meerendeels jonge lieden, waarvan velen oorlogsmedailles droegen. Een groote politiemacht te paard en te voet was aanwezig, doch behoefde niet op te den. De brigade-general Blakeney, dte president der Britsche fascistische partijhield vanaf den voet van de Nelson-zuil een redevoering, waarin hij vooral protesteerde tegen het feit, dat vreemdelingen daar te land-e te werk zou den zijni gesteld. Ook viel hij het bolsjewisme heftig aan. Ook op andere plaatscn van het plein werden redevoeringen genouden. Daarna begaven de betoogers zich naar den cenotaaf, waar kransen werden neerge- legd. KORTE BERICHTEN. Het personeel der Berlijnsche Hooh- en Untergrundbahn heeft zich bij referend voor staking uitgesproken. Wolkbreuken hebben aan de kust van Calabrie enorme schade aangericht en het spoorwegverk-eer verstoord. Tijdens het on weer vielen enorme hagelsteenen. De Mexicaansche officieren dreigen te gen eind November met 5n revolutionnaire be- weging van het geheele leger voor ht geval dat de nieuw-benoemde president, Calles, niet toigeft aan vrschillende eischen. Als leider der beweging wordt generaal Flores genoemcl De Spaansche journalisten-yereenigin gen hebben een verzoekschrift ingediend waarin zij vrijheid voor de pers vragen en afschaffing van de eensuur. In het request werd medegedeeld, dat eenige bladen reeds zijn opgeheven, dat verscheidene auteurs niet meer schrijven, dat de bladen niet meer inte- ressant zijn en dat het aantal lezers iederen dag afneemt. De herdenking der revolutie in Duitsch land is voor zoover bekend, algemeen rustig verloopen. Het gerechtshof te Allahabad heeft het hooger bero-ep verworpen, dat tegen de von- nissen was ingesteld. waarbij de leiders van de laatste bolsjewistische samsnzwering tot 4 jaar gevangenistraf waren veroordeeld. Neringdoenden te Weenen hebben gis teren voor het stadhuis gedemonstreerd tegen den belastinigdruk en voornamelijk tegen de belastingpolitiek van de stad. De nationaal-socialistische agitator Max Weber is te Miinchen wegens beleedi- ging van den vermoorden minister Rathenau tot drie maanden gevangenisstraf en 50 mark bcete \croordeeld. Gemenacl Nietiws. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—IN'DIe. De beer Van der Hoop heeft gisterochtend vroeg uit Karachi geseind: Gisteren hebben wij wederom twee etappes afgelegd en zijn te Karachi aangekomen, zon- dter tusschenlanding ie Chabar. Ete 1200 K.M. werden in 9 uur afgelegd. Het weer blijft zich uitstekend houden Wij kreg«n alle gewenschte hulp van de Engelsche luchtstrijdkrachten. Beinanning, motor en vliegtuig blijven zich goed houden. Verder is uit Karachi geseind Het Fokkervliegtuig F VII is vanoehtend bij het opgaan van de zon naar Multan ver- trokken, voor de volgcn-de etappe van de vlucht naar Indie. HOOG WATER. De hooger waterstand in den» IJssel heeft gisternaeht in den omtrek van Deventer veel opschudding verwekt. Onda.nks den val op de bovenrivieren bleef gisteren de IJssel hier nog wassen, en vanmorgen bereikte de rivier een tand van 6-56 M. Bij de waterramp van anuari 1920 was de hoogste stand 7.14 M. Dank zij de maatregelen van het gemeente- bestuur, zijn de meest bedreigde punten der stad beschermd. Bij de Hoven, het stadsgedeelte op den lin- ker-IJsselcever, zijn de waterkeeringen, na 1920 aangebracht, 's nachts met kistingen opgehoogd. Het water staat hier gelijk met den kruin van den dijk. Men hoopt, met het oog op den val bovenop, het water te keeren. Maar alles staat gereed voor het treffen van maatregelen voor ontruiming van de beneden- verdiepingen. De beide polders bovenstrooms van de stad, de Dcrpspolder, de Nijenbeker en Wilpsche Klei en de Voorsterkleipolder, verkeeren in gevaar. Zondagmiddag stroomde het water bp enkele plaatsen onder Voorst over de dij- ken, doch men wis(t door snelle ophooging een doorbraak nog te voorkomen. Tal van grond- werkers uit de streek zijn hier aan het werk gezet; Inmiddels werd Zondagmiddag en Zondag- nacht in deze polders haastig gewerkt tot red ding van vee en veldvruchten. Buiten de dij- ken zijn groote aardappelvoorraden en op- slagplaatsen van voederbieten onder water gekomen. De schade daardcor toegebracht, 's zeer aanzienlijk. Doordat de hooge water- stand de landbouwers verrast heeft, gaat vooral ook veel kool verloren. Op den rechteroever staat de rijksstraatweg DeventerZutphen tusschen de Koerhuis- beek en de Pessink blank. De tram van de Geldersch-Overijsselsche Stoomtrammij. onderhoudt den dienst op Lochem en Borkulo nog, maar de trams rij- den doer het water. De Waal te Nijmegen valt, maar lang- zaam. De hoogste stand in deze periode was 13.08 M. plus N. A. P. (Vrijdagavond 8 uur) en Zondagavond 8 uur teekende de peil- schaal 12.68. Er is dus in.twee etmalen 40 c.M. val gekomen, terwijl de Rijn bij Keulen sedert zijn hoogsten stand tot gistermorgen 2.25 M. is gevallen, welk buitengewoon groot verschil crop wijst, dat de Rijn aan deze zijde van Keulen heel wat van zijrivieren blijft overnemen. Bij dezen hoogen waterstand, welke de aan de Waalkade wonenden leelijke par-ten speelt, mag het een geluk worden genoemd, dat het reeds eenige dagen niet hard waait en de wind, nu de Rijn van goeden wil is, uit een Oosthoek komt. Het Valkhof had vandaag d-ruk bezoek. Ook de veerdienst trok veler belangstelling. Gistermiddag was de Waalstand 12.40 plus N. A. P., zoodat de rivier sedert zijn hoogsten stand 68 c.M. is gevallen. Het veer is gistermorgen weer naar de Hooge Kade verlegd. De groote pont doet weer dienst. Uit Keulen werd 1.04 M. val gemeld. De Rijn i3 daar nu 3.20 M. beneden zijn hoogsten Sinds Zaterdagmiddag is de Waal te Tiel 40 c.M. gevallen. De stand is thans 9.10 plus N. A. P. Keulen seint 1.04 val. Te Maasbommel is men gisternaeht met alle krachten bezig geweest, de dreigende doorbraak van den Maasdijk te keeren; het gevaar is afgewend Zaterdagmiddag heeft de commissaris der Koningin in Gelderlaod een bezoek gebracht aan de gemeenten Beuningen en Weurt om een onderzoek in te stellen naar den toestand der dijken aldaar. Te Beuningen bleek een ernstige dijkverzakking te bestaan. Door het snelle vallen van de Waal is het gevaar afge wend. Zondagmorgen is de kade aan de Bosscher- waard bij Wijk bij Duurstede doorgeboken. De geheele steenfabriek staat in het water. Het vee kon nog bijtijds gered worden. Het pontveer te Katerveer is gestaakt, de overtocht geschiedt per roeiboot. Sedert Zaterdagmiddag valt de Ma as voor de gemeente Grave langzaam, zoodat ver wacht mag worden, dat de Beersche Maas. welke thans nog met een gemiddelde diepte ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1