Alkmaarsche Courant De Kluizenaar van Far-End 8 1 FEUILLETON. J Woensdag 12 November E E H». 263 1924 Hondsrd Zes en Twlntlgste Jaargang. FroTinciaal Aiieuws DRAVERIJEN TE SCHOORL. Voor de op Zondag a.s. te Schoorl te hou- den draverijen vanwege de Schoorlsche Sportclub zijn de volgende paarden ingeschre- ven: Tot weerziens prijs, Nederlandsche paarden. Rijden naar keuze: Lotje, Flo- ris V, Aura, Laura H, Lord D, Oscar, Max Medium, Leo, Markies, Mora R, Olexandra, Dumas, Amie, Koosje W., Kampioen B, Baro- res, Maggy Henry, Letha, Nelly Z, Catnen R, Bretieur, Nap, Lieda B, Migncia, Martinus S, Morgenroth, Fini, Moquet, Meimorgen, Van Kralingen. S 1 uitingsprijs, alle paarden. Rijden naar keuze: Aura, Laura H, Kiinstler, Flo- ris V, Lotje, Rautenkranz, Oscar, Max Me dium, Leo, Markies, Mora R, Jacqueliene.P, Peter Stanley, Dumas, Senator Axbond, Cathe- riene Spier, Favorite, Wahnfried, Putzelinde, Amie, Koosje W, Meteor, Morgenroth, Riibe- zahl, Barones, Kampioen B, Quimperle, Maggy Henry, Olexandra, Bretteur, Nap, Lieda B, Martinus S, Mignoo, Fini, Kyles, Moquet. Zondag 23 November zal' de Schoorlsche Sportclub wederom draverijen organiseeren, te beginnen om een uur. Dit zal dan de elide sportdag zijin van dit jaar. Er zullen weder twee kortebaandraverijen worden gehouden, waarvoor het programma als volgt is vastge steld: I. Consolatieprijs. Voor alle Ne derlandsche geregistreerde paarden, rijden naar keuze, aangespannen of onder den man (deken of zadel). Maximumafstand 800 M Prijzen 150, 25, f 10. II. Jan B eel d man prijs. Voor all-: in Nederland geregistreerde paarden, rijden naar keuze, aangespannen of onder den man (deken of zadel). Minimumafstand 700 M maximumafstand 800 M. Prijzen 20o' 100, 20. Handicapper is de heer P Olij' 's-Gravenhage. De sluiting der inschrijvingen is bepaald op Maandag 17 November 1924 bij den se- cretaris, den heer Joh. Peetoom, Boschmans- weg te Schoorl. UIT SCHAGEN. Zondag j.l. vergaderde de federate Hol lands Noorden van den Bond voor Staatspen- sionneermg in de Posthoorn te Schagen. De belangsteUing was groot. Net geheele federatebestuur was aanwe- zig, benevens afgevaardigden van elf afdee lingen n.l. Juhanadorp, Winkel, Kolhorn Suit Maarten, Schagerbrug, Schagen, Dirks- horn, Veenhuizen, Anna Paulowna, Wierin- gerwaard en Heerhugowaard. De voorzitter, de heer A. de Boer, drukie bij de opening hierover zijn groote ino-enc- menheid uit. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De rekening over dit jaar werd nagezien door de afdeelingen Schagen en Schagerbrug. De jaarlij'ksche tegemoetko- nung voor den secretaris-penningmeester wera weer op 25 bepaald. Tot bestuursle- den werden herkozen de heeren P. Appel uit Sint Maarten en C. van Twuiver te Veenhui zen. Nu werd aan de orde gesteld' de vraao-- Zullen we in 1925 een groote meeting houdeti te Schagen of verschillende ringlanddanen' He bestuur stride het laatste voor, omdat oo zulke Ianddagen menschen komen, die door een reis naar een centraal punt afgeschrikt werden, doch een bijeenkomst in hun buurt wel bezoeken. Zoodoende hebben deze Iandda gen grooter propagandistische waarde. t Voor en tegen van 'n meeting of verschil lende; ringlanddagen werd uitvoerig bespro- ken tenslotte besloot men zoo mogelijk tot het laatste en wel te Schagen, Heerhugowaard Anna Paulowna, Winkel en Sint Maarten Besloten werd 500 subsidie aan't hoofdbe- stuur te vragen, terwijl de entree's als't kan °p 10 cts gesteld zullen worden. Als sprelcers werden genoemd de heeren Spaargaren, Ds Baar, Oud, Dorhout, Kete- laar en Duys. Bovendien zal den heer Duys gevraagd worden, of nog andere sprekers zijner parti] beschikbaar zijn om een goed waarborgfonds te krijgen, zal iedere afdee ling om geldelijken steun gevraagd worded inzake propaganda werd besloten, Hat voor zitter en secretaris met behulp van den heer U. Dorhout de afdeelingen te Wieringen we der meuw leven zullen trachten in te blazen De afgevaardigden van Julianadorp en Scha gen noemden eenige personen aldaar, waar- van wel medewerking verwacht werd. Ook te Uudes uis zal men beproeven wat meer ani- mo te krijgen. Het door ds. van Krevelen aan den .voorz. beloofde geschriftje, dat in afdee- HngeSi iratf dtenenj t>m tfer vervan'gTng vaft sprekers voorgelezen te worden, is nog nooit verschenen. Algemeen sprak de vergadering hare groo te ontstemminig er over uit, dat vele bonds- sprekers zulke hooge kosten in rekening bren gen voor hunne moeite, waardoor vele afdee lingen nooit een spreker kunnen krijgen. Er schijn't niet veel aan te doen. Men zal eerst beginnen moeten, dezen heeren wat meer lief de voor ons beginsel te doen gevoelen, opdai: zij zich voor een kleine tegemoetkoming zul len beschikbaar stellen. Na de rondvraag die niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. UIT VEENHUIZEN. Zondag j.l. zijn bij de Ned. Herv. Gemeente alhier herkozen als oududing de heer G. Smi Az. en als diaken de heer C. Kuiper. UIT HEER-HUGOWAARD. Zaterdiagavond vergaderde in't lokaal van den heer Rus de afdeeling van den Bond voor Staatsp ensioneering. De heer Brugman opent met een kort woord de ibijeenikomst, waarna door den heer Hartland, secretaris, de notulen worden ge- lezen der vorige vergadering; deze worden onder dankzegging goedgekeurd. Uit de re kening van den penmingmeester blijkt tegen- over de uitgaven 61.90 een bedrag van ermoedelijk ,goed 130 inkomsfen zullen ko men te staan, zoodat een redelijk batig saldo zal overblijven. Daar de rekening nog niet in optima forma is opgemaakt, word't een commissie bencemd, welke haar ten huize van den penningmeester zal nazienhiervoor wor den aangewezcn de heeren P. Beek en Van Eik. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren P. Siikktr en A. Kooij Cz. met groote meerderheid van stemmen herkozen; eenstge- noemde verklaart deze benoeming weer te wiilen aanvaarden, terwijl de heer Kooij met zijn herbcnoeming in kennis za!\ worden ge steld. Hiema komt in behandding de be- schrijvingstorief voor de federatie-vergadering. Punt 7 dier agenda, betrekking hebbende op het houden van een grooten lcnddag of ringlanddagen, wordt door den heer Grootes nader toegelicht. Ook de vergadering acht het houden van ringlanddagen meer ge v/enscht dan het houden van een grooien landdag. Daar Heer-Hugovvaard ook is aan gewezen voor een der ringdagen, zal worden gevraagd daarvoor spcrttenein daartoe fc mogen gebruiten. Bij slecht weer zal over ds kolfbaan van den heer Rus beschik; kunnen worden. Aangezien juist het fanfarecorps H. H. G. O. rep*titie houdt, ste'lt men een •cnderzoci. in, of dit genegen zou zijn dien dag ter afwisseliing eenige muzieknummers te geven. Hieromtrent verlerijgt men het resul'tiaat, dat dit corps bereid is tot medewerking tegen matige vergoeding. Met het cog op het deel- nemen aan meetings en Ianddagen wordt be sloten tot het aanschaffen van een eenvoudig dock. Met her oog cp de winterpropaganda wordt besloten tot het aanvragen van ver schillende brochures. Benoemd tot' afgevaar- digdenvnaar de federatievergadering worden de heeren Hartland en Grootes. Vcorts wordt meg besloten in de maand Fehruari gewone plaatselijke propaganda te houden en daarvoor een bondsspreker uit te noedigen en wel ds. Baar te Alkmaar. Zoo mogelijk zal een Zaterdag daaTtoe worden besiemd. Gevraagd zal worden de medewer king van het muziekckbje „0. O." en van de rederijkerskamer Harmonic. Voorts worden de samemstelling van het programma en de verdere voorbereiding aan het bestuur opge- dragen. Met den wensch, dat te houden land dag alsmode de propaganda-avond goed zul len mogen slagen, sluit de voorzitter de ver gadering. De heer J. Al, directeur der zangver- eeniging „Harmonieheeft voor b -'f directeur- schap bedankt, hoewel hij heeft toegezegd1 zoo noodig nog bij de eerstkomende uitvoering te willep dirigeeren. - Door de gymnasfciek-vereeniginig T. A. V. E. N. U. werd Vrijdagavond voor ouderen en Zondagavond voor jdngeren een goedge- slaagde uitvoering gegeven, waarbij een zeer afwisselend programma, -waiaraan ook de leerlingen deelnamen. werd afgewerkt. Zon dagavond kwamen na 9 uur, blijkbaar met het cog op het bal, nog eenige jonge lieden uit een naburige gemeenl'.e om tot de zaal te worden toegelaten, niettegenstaande het pro gramma duiddijk aangaf, dat na 9 uur nie- mand meer toegelaten wgrd. Alleen krachhg cptrcden der politic hield de niet gewenschie gasten^huiten de deur. UIT BERGEN. Ingekomen personen. E. M. Eijmer, echtg. van J. Hille, R.K., z.b., Midden Geestweg 2, van Zaandam Joh. Hille, R. K., rijwielhandelaar, Beem- sterlaan 5, van Alkmaar. S. Met, N. H., chauffeur, Berkenlaan 14a, van Alkmaar. M. F. Buijn, Wed.' C. des Bouvries, geen, z. b., van Schoorl. G. J. Nijland, R. K., Red. Handelsblad, Breelaan 68, van Am sterdam. C. J. v. d. Eertwegh, R. K., I dlenstbo'de, Breelaan 68, van Amsterdam, C. A. M. Koks, R. K., z. b., Pensionaat, I.oudelsweg 20, van Velsen. W. Hovenier, N. H., z. b., Oosterweg 16, van de Rijp. - W. Hovenier, N. H., kantoorbed., Ooster weg 16, van Enkhuizen. J. Pelle, N. H., huishoudster, I.oudelsweg 10, van Haarlem. A. J. Komen, N. H., machinist, Loudels- weg 51, van Batavia. A. Klos, N. H., chauffeur, Breelaan 8a, ambtsh. ingeschre- ven. W. de Graaff, E. L., z. b., Notweg 22, uit Ned. Oost-Indie. F. E. Hoek, R. K., Pensionaat, Loudelsweg 20, van Blokker. N. Akkerman, N. H., dienstbode, Breelaan 16, van Alkmaar. R. van der Snoek, N.H., Dorpsstraat 79, van Amsterdam H. Munk, N. H., z. b., Doorntjes 62, van St. Oedenrode. C. G. van Berkum, N. H., kin- derjuffr., Breelaan 6, van Buenos Aires. C Ruiter, R. K., z. b., Pensionaat, van Cas- tricum. A. A. M. Godefrooij, R. K., z. b., Pensionaat, van Amsterdam. A. Oukes, R K., loodgieter, Tuffweg 2, van Koedijk. W. C. Meijer, N. H., z. b., Dorpsstraat 27, van Schiermoiyiikoop-. A. Goddeke, N.H., telefoniste, Bergerweg 38, van Helder. H. G. Schutte, echtge. van W. Akerboom, N. H., z. b., Buerweg 15, van Schoorl. M. W. J. Tichelaar, R. K., z. b., Pensionaat Loudels weg 20, van Amsterdam. H. Putzki, R.K., z. b., Pensionaat. van Hoogkarspel G. A. Deleker, R. K., dienstbode, Natteweg 41, van Heiloo. M. C. H. Montanus, R. K., Pen sionaat Loudelsweg 20, van Leiden. Vertrokken personen. M. J. M. Wiegman, R. K., kunstsehilder, naar Frankrijk, Bormes (War.) M. C. Beukema, G. K., dienstbode, van Meerweg naar Medemblik, Nieuwstraat 25. J. P. Jongejan, G. K., banketbakker, van Breelaan naar Rotterdam, Heer Vrankenstr. 33. A. Korver, geen, reiziger, M. Wiegmanweg 7, naar Utrecht, Vleutensche weg 28Ibis. S. M. Middelhoff, R. K., burgemeester, naar Hoogkarspel, de Streek A 182. Jn. de Graaf, N. H., z. b., Groeneweg 26, naar Eg- mond-binnen, p. a. C. Mienis. S. J. Butter R. K., slagersknecht, naar Wormer, Dorps straat p. a. wed. J. Ruiter. M. Iken, N. H., z. b., naar Amsterdam, Willemsparkweg 21. A. L. Immers, R. K., arbeider, N. S., naar Schaasberg, Station. A. M. Rotte- veel, G. K., reiziger, naar 's Gravenhage, Valkenboschlaan 131. A. Schaper, R. K. bioodbakker, naar Schoten, Overtoomweg II. B. Huitema, echtge. van C. Koolhaas K. K., z. b., van Russenweg 8 naar N. O. In die. E. J. Schouten, R. K., z. b., van Cos ter weg naar Haarlem, Nassaulaan 78 A M. van Eijk, R. K., hulp huish., naar s-Gravenhage, Helenqstr. 19. H. Jans- sens, R. K., dienstbode, naar Alkmaar, hotel ^de Nachtegaal". T. Plakman, N. H., dienstbode, naar Alkmaar, Egmonderstraat J- Schoorl, R. K., dienstbode, naar Krommeme, Zuiderhoofdstr. p. a. wed Molenaar. - F. R. P. Boot, R.K., kellner. naar Dordrecht, hotel Ponsen. J. Amou reus, N. H., chauffeur, naar Alkmaar, 2c I uindwarsstr. 2. K. de Geus, echtge. van D de Jong, N. H., z. b.,, naar Alkmaar, Leegwaterstr. 3. G. Jorna, R. K., reiziger, naar Leeuwarden, Heemstrastr. 20. Jac Schoonhoven, geen, kantoorbed., naar Nieu- wendam, Buiksloterdijk A 128. G. Dekker, N. H., z. b., naar Alkmaar, Eikelenbergstr. -0; p. Kossen, N. H., telegrafist, naar Alkmaar, Eikelenbergstr. 30. C. Olij D. P.'' ^rp^®n'ersI'etI., naar Helder, Spoorstraat fil. Alb. Heijn. E. Hufner, N. H., kinder- juffr., naar Duitschland. Geboren: Cornelia Jacoba, d. v. Jo hannes Kuiper en Cornelia Alida Slijker man Leonardus, z. v. Cornells Bellekom en Anna Louwe. Agnes, d. v. Robertus Antonie Blad en Trijntje Voerman. Zwaantje, d. v. Hendricus Louwe en Zwaan t]e Berendsen Oud Lammers. Maria, d. v Lourentius Henneman en Petronella Johan na Beekman. Maria Emma, d. v. Thomas Kuijter en Mina van Wonderen. Johannes Heinrich, z. v. Antoon Bernard Maria Koll- mer en Margaretha Catharina Blankendaal. Grietje, d. v. Berend Jan Doornebos en Jannetje Broertjes. Maria Anna, d. v. Johannes Wilhelmus Nanne en Alida Anna de Jong. Overleden: Johannes Franciscus Durivou, echtgenoot van Catharina Johanna Heeman, oud 58 jaar. Elisabeth Zomer- dijk, echtge. van Frans Roobeek, oud 76 jaar. Marie Wilhelmina Carolina Jochim van Nootdorp, echtge. van Willem Vosmaer, 57 ]3ar. Catharina Maria Jonker, echtge. v. P. Leering, oud 43 jaar. Getrouwd: Dirk de Jong en Klasina he Geus. Overleden Leven loos aangegieveo kind van mr. H. D. A. van' Reenen en A. T M Turriaans. t. vah j. 'J. Mann en van Winkel. Maria Johanna, d. van N. C. Admiraal en van T. Burgering. Cornel is Theodorus, z. van C. Th. Kors en van A. P. Koreman. Helena, d. van G. Muijs en van G. Mooij. Dirk z. van D. de Jong en van G. van der Oora. Neeltje, d. van I. Visser en van A. Koning. Adrianus, z. van J. Sombroek en van T. v. Laan. Overleden: Jacoba Lou ter, 17 j. Elisabeth Klaver, 60 j., echtgen. van P. Heynis. Divera Geer+ruida van Konings- bruggen, 27 jaar, echtgen. van W. Tamis. Jan Ouweltjes, 54 jaar. Martinus de Boer, 48 jaar. OUDORP October. Geboren Carl Heinz, z. van Otto Cart Jchan Brucke en Martha Anna Spiets. Johannes, z. van Cornells Egberger en Geer- truidis van Oorschct. Anthonius, z. van Pieter de Vries en Anlije Broersen. Su sanna, d. van Willem de Jong en Glasina Ucdovica Veldmans. WIJ DRUKKEN UW BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN VLUG EN NET. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. i iet eenige punt, waarop de gebeurtenis- een indruk op haar maakten, was dat het verbreken van Sara's verloving waarschijn- hjk een ombepaalde verlenging van haar ver- blijf op Sunnyside beteekende; haar huwelijk zou aaaraan anders een einde gemaakt heb- fnN n vanuiit mevrouw Selwyn's egoistisch standpunit bezien was dat wel een groot voor- deel, want Sara had.er veel slag van tegelijik 0 ,,S en onderhoudend te zijn voor de zieke Molly's gewaarwordingen brachtea haar tot een ander uiterste. Sedert den naehit, dat zij had beseft hoe weinig het had gescheeld i jar 'even zo'u schiphreuk hebben geleden door den slechten invloed van Lester Kent, scheen haar karakter zich gewijzigcl te hebben, dieper en ruimer geworden te zijn. Zij was niet meer zoo luidrucMig-opper- rtakkig in haar levensbeschouwing en zag de groote dingen van het leven onder oogen op n manier, die vroeger onmogelijk voor haar geweest zou zijn. Vroeger zou hun be- teekenis boven haar begrip gegaan zijn en was zij er luchtig langs gedarteld, onbewust van de klemmende werkelijikheid. Tegelijk met dit diepere inzicht had zich in haar een diepe, hartelijke genegenheid voor Garth en Sara ontwikkeld, aanvankelijk ge- baseerd op haar besef, dat wat het leven haar goods en gelukkigs mocht brengen, zij dit in den grond te danken had aan de twee men schen, die haar cnbezonnen persoontje had- den bdet te verdwalen in de woestijn, van- waar geen terugkeeren op het pad van recht- schapenheid meer mogelijk is. Daar zorgt het oordeel van de wereld wel voor, die de° pier- soon, die gezondigd heeft van het zwak'ke geslacht voor altijd brandmerkt en uit de maatschappij stoot. Voor deze nieuwe, ontwaakte Molly was het plotseling afbreken van Sara's verloving iets, dat bijna te geweldig was om te dragen. Zij begreep niet, hoe Sara het ko-n dragen. Haar jeugdige geest, die nog niet doordron- gen was van het feit, dat leed iets hed ge- woons is op deze wereld, zag Sara voortaan in een aureool van smart, zag haar afzon- derlijk van alle anderen geplaa'tst door de tragische omstandigheden, waarin zij ver- keerde. Onbewust dempte zij haai' stem, wan- naar zij tot haar sprak, en toonde bij alles wat zij voor haar deed, een zeker soort bij- zondere sympathie, zij was doodshenauwd haar op welke wijze dan o-ok te hinderen en gedroeg zich in haar ieugd en onei'varenhcid HEILOO October. Onder t r o u w d Petrus Bcersen en Maartje Wever. Getrouwd Gerrit Gouda en Trijntje Pranger. Geboiren Hendrik Godfried Theodoor, Johannes Beeletje ongeveer alsof zij in een sterfhuis was, waar de kaarsen nog in de kamer van den dioode brandden en de blinden het daglicht nog buitensiioten. Tenslotte kwam Sara ertegen in opstand, hoewel zij Molly's uitstekende bedoelingen wei cpmerkte en waard'eerde. Molly, kindlief, als je doorgaat melt mij te benandelcn alsof ik juist al mijn bloedver- wanten bij een aardbeving of een schiphreuk had verloren, zal ik nog eens losbarsten. Ik heb een zwaren slag gehad, maar ik hoef daar met voortdurend aan herinnerd te wor den. De wereld zal doorgaan ook al is mijn engagement af. En ik zal ook doorgaan." Het waren d'appere woorden en hoewel Sara in het diepst van haar hart wel vodde, dat in dit laatste gezegde de geest op het oogenblik sterker was dan het vleesch, werd toch de gespannen atmosfeer, die nadat het verbreken van haar verloving cveral bekend was geworden, op Sunnyside geheerseht had: er wat door verlicht. Zoo werden dus, figuuriijk gesproken, de blindien opengeschovec en het leven ging weer zijn gewonen gang. Het was Andrey Maynard geweest die de treurmare naar Rozenhof had gebracht. Sara had haar gevraagd hun kleinen vriendenkTing. op de hoogte te brengen van den veranderden stciat van zalc€n cn Audrey had daaraan graag gevolg gevolg gegeven, want zij ver- UIT NOORD-SCHARWOUDE. Vanwege Het Witte Kruis is alhier een Moedercursus begonnen, waaraan een der- tigtal meisjes en vrouwen deel nemen. Leidster van dezen cursus is Zr. van Vu- ren van het stadsziekenhuis te Alkmaar. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de Maandag gehouden herstemming voor een notabel der Ned. Hervormde Ge meente tusschen de heeren K. Dijkhuizen en P. Kooy Gz. zijn uitgebracht 80 geldige stemmen. Hiervan werden 51 stemmen op den heer K. Dijkhuizen uitgebracht, zoodat deze als zoodanig gekozen is. UIT AKERSLOOT. Maandag vergaderde de raad dezer ge meente in voltallige zitting. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. De voorziter deelde mede dat op het schrij- ven van B. en W. antwoord Was ingekomen van de vereeniging van Ned. Gemeenten, die er op zullen blijven aandringen op wijziging der Middel Onderwijswet, dat op de ouders van leerlingen de kosten in zijn geheel kun nen worden verhaald op de ouders van leer lingen die langer dan 2 jaar in eenzelfde klas blijven zitten. Schrijven van den bond van gemeenteamb tenaren, inhoudende dat naar hunne meening de levenstandaard en de geldelij'ke verant- woording van den gemeenteontvanger van dien aard is, dat bij Ged. Staten behoort te worden aangedrongen niet tot salarisVerla- ging over te gaan. Daar deze zaak in de vorige vergadering reeds was behandeld werd besloten dat en het vorige schrijven voor kennisgeving aan de nemen. De voorzitter zeide dat na vele conferences met het Prov. Waterleidingbedrijf door B. en W., eindelijk, na advies van den gemeen- teopzichter een overeenkomst is getroffen met d'at bedrijf, dat het onderhoud der we- gen opgegraven ten behoove van het leggen der buizen, in de kosten is bijgedragen tot een hedrag van 1947, welk bedrag reeds is gestort, waardoor van gemeentewege de wegen zullen worden opgeknapt. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering besprokene omtrent den 'aankoop van grond van Gebr. Terluin deelde de voor zitter meende dat deze grond is aamgekocht voor deg emeente voor f 650 behoudens goed- keuring van Ged. Staten. Dat besluit was in- gezonden en volgens bericht van Ged. Staten was de goedketiring van dit besluit verdaagd. Ingekomen een verzoek van den Intern. Bond tegen vallende zie'kten te Amsterdam om tot lid der afdeeling toe te treden te^en 20 per jaar. De voorzitter: Dit verzoek heb ik in handen gesteld van Dr. Zeldenrust alhier, die er rapport over heeft uitgebracht hetwelk werd voorgelezen. B. en W. stelden voor na dat onderzoek in den breedie besproken te hebben dat het niet noodzakelijk werd geacht tot lid dezer orga- nisatie toe te treden. Alzoo besloten. Daarna werd voorgelezen het rapport van de ziekenverpleging te Gheel in Belgie. Per- soonlijk hebben" B. cm W. een bezoek gebracht aa den patient Groot in Medemblik, maar diens toestand was van dien aard dat van verpleging elders geen sprake was. De kos ten in de prov. ziekenhuizen hedragen 1040 per jaar per verpleegde, dit is te Gheel veel gcedkooper en het is volgens het rapport daar ook uitstekend. De heer Rijmberg bracht een woord van dank aan B. en W. voor het onderzoek in deze. Verzoek van J. Verduin alhier om met net oog op de veranderingen die zijn autobus in verband met de keuring moet ondergaan van gemeentewege subsidie te mogen ont- vangen naar gelang van behoefte maar niet hooger dan 1000 per jaar. De voorziter: Het prae-advies van B. en W. hebben de heeren kunnen inzien. De heer Schut: Ik ben voor het voorstel van B. en Wmaar zou, wanneer er kaartjes N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR werden afgegeven en behoorlijke controle werd uitgeoefend wel voor subsidie wezen wanneer dat noodig was. De voorzitter: Het voorstel van B. en W. was niet tot verleening van subsidie over te gaan. Het particulier initiatief is van dien aard, dat er personen zijn geweest van Zaan dam en Uitgeest die een autobus wilden la- icu rijden wanneer Verdtun den diensl stoo zette. De heer Rijmberg: Het dorp heeft er een groot belang bij, Spaans heeft hier geredea maar is er weer mee opgehouden. Verduin neeft er veel onkosten voor gemaakt, of hij al of niet deskundige is laat ik er buiten, maar wij als raad moeten er toch niet geheel onverschillig tegenover staan en daarom ben ik voor het voqrstel van Schul De heer Aafjes: Ik kan met de vorige sprekers meegaan, maar de ingezetenen moes- ten te alien tijde beter van de autobus gebruik maken en 's zomers niet met de boot mee gaan. Bij stemming zijn de heeren Groot, Mul, Helder en Berkhout niet voor het verleenen van subsidie, terwijl de andere heeren met het voorstel Schut instemden. Ingekomen was een verzoek van den heer J. Verduin, gemeenteontvanger, om hem we- gens vergevorderden leeftijd met ingang van 15 December 1924 eervol ontslag uit zijn be trekking te verleenen. De voorzitter: De heer Verduin heeft 2914' Jaar op zeer nauwgezette wijze de betrekking van gemeenteontvanger te Akersloot vervuld en B. en W. stelden voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. Alzoo besloten. Een oproeping voor sollicitanfen zal plaats hebben op een jaarwedde zooals Ged. Staten hebben voorgesteld zijnde 490 met 4 twee- jaarlij'ksche verhoogingen van 70, maxi. mum 770 en zoo dit anders is nader door den raad te bepalen. De voorzitter zeide dat de borgstelling min- stens 1/10 bedraagt van de ontvangsten van het gemiddelde over de laatste 5 jaren. Dit zou hedragen 51000. Na eenige bespreking werd besloten de borgstelling te bepalpn op f oooo. Een conceptinstructie werd artikelsgewijze behandeld en na een kleine wijzing aanzeno- men. De voorzitter deelde mede dat aan den heer de Boer, hoofdonderwijzer alhier (dorp), een ziekteverlof is verleend van 4 maanden in- gaande 15 Nov. a.s. en dat met ingan? van dien datum tot tijdelijk hoofd door B. en W. is benoemd de heer J. Buijs thans tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Warmc-n huizen. Vastgesteld werd een suppl. begrooting dienst 1924 tot een bedrag van 3500 vooi onderhoud wegen en verbetering straat bij Vermeulen. B. en W. stelden voor enkele lichtpunten aan te brengen in die Starnmeer. Alzoo be sloten. De heer Schut wees op den Startingenweg en voomamelijk op den hoek bij Kaar.dorp waar het bij regen een ware modderpoel is. De voorzitter: Daarin zal worden voorzien want B. en W. hebben reeds besloten daar een zinkputje te plaatsen. Dezelfde spreker zou de straatverlichtirg aan de Sluis's nachts wiilen laten branden met het oog op de brug en het water aldaar. In een vergadering van B. en W. zal dat be- sproken worden. De heer Aafjes drong op vroeger plaat- sing van de schoolkachels aan. De voorzitter zeide dat deze niet te vroe<r moeten worden geplaatst, hier wordt door ons er voor gezorgd; aan den Kogerpolder zorot het hoofd der school er voor. Wanneer het noodig is, krijgt de smid een boodschap. Nu de verlichting in de Woude in orde is vroeg de heer Aafjes of er nog een petrole- umlantaarn aan de Stierop geplaatst kan langde alles te doen, wat Sara de kleine onaangename speldeprikken Icon sparen, die zelfs bij de groote tragedies in het leven on- vermoeuelijk zijn. „De heele zaak is onbegrijpelijk voor mij", zei Andrey ten slotte, toen zij opstond om afscheid te nemen. Zij vond het niet noodig langer te blijven om een zoo pijnlij'ke kwestie te bepraten. „Het is... het is ontzefend Juffrouw Lavinia ging haastig naar haar kamer boven om eens uit te huilen. Zij dacht eigenlij'k nauwelijks over het vreeselijke van Garth's schuld. Zij was oud en zag alleen het romantische, dat nu in scherven lag, de jeugd die bedorven was, de liefde gekruisigd. Bo vendien, de Lavendeltante was nooit scherp in haar oordeel. ./Wat denk jij ervan Miles?" vroeg Andrey, toen zij de kamer verfiafen had. Derrick had meerendeels gezwegen, zijn bruine oogen hadden 'n peinzende uitdruk- king. „Over die kwestie van lafheid? Ik ben er niet bij geweest, en ik heb dus niet het minste recht daarover te oordeelen." Andrey keek verbaasd. „Ik zie niet in, waarom niet. Je fcunt toch met verder onderzoeken dan de uitspraak van den krijigsraad." „Er zijn verhooren geweest, waarbij de rechtvaardigheid in het nauw kwam", zei Miles rustig. „Er was ook een verhoor. waar- bij Pllatus op den rechterstoe! zat." „Wou je zeggen, daJti je de uitspraak van den krijgsraad voor onju'st houdt? vroeg zij in spanning. „Neen, dat bedoelde ik niet heelemaal in dit geval. Maar, al zegt de wet, dat een man een Iafaard is, terwijl ik mijn leven er om zou widen verwedden, dat hij het besiist nitt is dan kan die wet miin meening geen haar- breed veranderen. De ui.spraak kan mis- schien was waarschijnlijk, bijna wel zeker de eenige, die gegeven kon worden in ver band met de feiten. Maar toch is het moge lijk, dat het geen juiste uitspraak was waar een man voor altijd als Iafaard gebrand- merkt werd, die misschien een kwaad oogen blik heeft gehad-, dat zijn zenuwen hem parten speelden. Ei zijn anderen, die even- goed hun oogenblik van angst hebben gehad maar omdaife hun zaak nooit onder officieele oogen kwam, hebben zij het goed kunnen ma ken, en zijn sommigen van hen wel geeindigd met het- Victoria Kruis. Feiten zijn soms hed dwaze dingen, vind ik tenminste. Beweegre- denen en omstandigheden, ook zelfs iemands gezondheidstoestand, moeten ecu even groote rol spelen als de feiten, wanneer je volkomen reehtvaardig -will oordeelen. Maar het leger kan zoo'n opperadrrhnistratie van lechtvaar- digheid niet bijhouden", ging hij gltmlachend voort. „Discipline moet gdiandhaafd worden en voorbeelden gesteld. Alleen treft het voor- beeld het soms verduiveld ongelukkig." tWordt vervolgd.) 0 v.'^wjasi 81

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5