Ate uw ldnderen last hebben van een jeukcnde hiridkwaal, past dan Foster's Zalf toe. Inderdaadeen probaat geneesmiddel. Per tube 1 HERDENKING VAN DEN WAPENSTIL- STAND. Gistermorgen is op de Algemeene Begraaf- plaats m Den Haag, zooals wij reeds onder de telegrafische berichten in ons vorig num- mer gemeld hebben een godsdienstige plech- tigheid gehouden, ter gelegenheid van de zes- de herdenking van den wapenstilstand. De plechtigheid had plaats op het gemeenschap- pelijk graf van de hier te lande begraven En- gelsohe militairen, op welk graf de Engelsche regeering een gedenkteeken heeft laten plaat- 1 sen. Onder de vele aanwezigen, die dezen dienst bijwoonden, waren o.a. de Engelsche buiten- gewoon gezant en gevolraachtigd minister sir Charles Marling, en lady Marling. Bovendien waren er een veertig oud-officie- ren en minderen. Rev. A. A. C. Bevan, predikant der Engel sche kerk in Den Haag leidde den korten dienst op het graf, waarna sir Charles Mar ling een trans hechtte aan het gedenkteeken. De plechtigheid werd onderbroken door een stilte van twee minuten. Aan het eind zong men gezamenlijk het Engelsche volkslied. Het gedenkteeken bestaat uit een kruis van Franschen kalksteen, waarop een metalen zwaard is aangebracht, dat den vorm heeft van het kruis. Voor dit kruis bevinden zich de graven van de militairen, die deels in een gemeenschap- pelijk graf, deelt in afzonderlijke graven lig- gen. Op elk dier graven is eens toen met de namen, voorzoover zij bekend zijn, en de regi mentswapens of de namen der schepea van de overledenen. V EEN GEWEIGERD LEGAAT. Bij testamentaire besehikking werd dcor wijlen aalmoezenier pastoor Padberg aan de algemeene armen van Ede een legaat ver- maakt. Uit dit legaat zouden de armen van aille gezindten gedurende diriie jaren een uiltdeeling ontvangen op den verjaardag van zijn dood. Door de familie werd hiervaii me- dedeeling gedaan aan de verschillende Kcrk- genootschappen en het algemsen burgerlijk armbestuur. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk heeft, naar men aan,„Dc Maasbde" mededeelt, ge- meend de familie schrifteiijlc te mceten be richten, dat zij voor hare armen van deze bedeeling geen gebruik wenscht te maken. NATIONALE ONTWAPENING. Prof. dr. D. van Einbden, lid der Eerste Kamer, heeft Zondagmiddag te Groningeti in een dmk bezochte openbare vergadering der vrijzinnig-democratische Kamerkieskringfede- ratie Groningen een rede gehouden over na- tionale ontwapening, op wel'ke rede debat volgde. Spreker eindigde met een peroratie, waarin hij betoogde, dat we m'oeten trachten, een we- reldorde te maken, gegrond op vertrouwen. Alleen in zulk een orde zal er nooit meer a or log zijn, en den vrede zijn gewaarborgd. DE VAN HEUTSZ-HERDENKING. Men deelt aan de N. Rott. Ct., in aanslui- ting op het bericht, waarin werd melding ge- maakt van de oprichting in Den Haag van een comite tot huldiging van de nagedachtenis van generaal Van Heutsz, mede, dat ook in cnkele andere groote gemeenten van ons land dergelijke comite's worden gevormd, waar- van de samenstelling binnen enkele dagen kan worden vermeld. Wij vememen, zegt het blad, dat van de zijde der Nederlandsche regeering wordt aangestuurd op de totstandkoming van een monument, dat even sober als welsprekend de nagedachtenis van dien generaal in herinne- riog zal houden. Dit monument zou, naar de den in Amsterdam, op het plein voor het Ko- loniaal Instituut aan de Mauritskade, In de oyertiiiging, dat ook in dezen alle overdrij- ving zou schaden, moest de regeering dan ook het ocitwerp voor een grandioos sitandbeeld, haar onlangs ter inzage gegeven, onvoor- meening der regeering, zijn juiste plaats vin- waardelijk afkeuren, hoe goed ook door den ontwerper bedoeld. De toekening van dit ontwerp stelde generaal Van Heutsz, ten voe- ten uit, op een reusachtig marmeren onder- stuk, met cp de vier hoeken een symbeliek van de vier voornaamste Inlandsche bevolkings- groepen,. met den Javaan en de Atjeher aan de voorzijde. Naar de meening der regeering wordt de eenvoud, die levcn en werken van generaal Van Heutsz steeds kcomerkte, met dergelijke grootsche en min of meer trotsche ontwerpen niet gediend. Hier in Nederland' nieten in Indie evenmin. Vandaar ook haar advies om in dezen een sobere weslprekemdheid te be- Irachten. Uit Groningen meldt men Op aanstichting van den majoor der mare- chaussee, den heer Bauduin, is hier een com- missie gevormd, die gelden zal verzamelen voor de opiichting van een monument ter eere van de nagedachtenis van generaal Van Heutsz. Eere-voorzitter der commissie is de Commissaris dter Koningin, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, voorzitter dte burgemeester jhr. mr. Bosch ridder van Ro senthal. KORTE BERICHTEN. De landelijke federatie van textielar- beiders heeft Zaferdag en Zondag haar con- gres gehouden' te Hengelo, onder voorzitter- schap wan den heer Huve, die een uitvoerige openingsrede hield.' Op den Harnburgersingel te Venflo heeft een botsing plaats gehad tusschen een auto bus, rijdende tusschen Venlo en Kcermond, en den 12-jarigen fietsrijder Th. C., zoon van een spoorwegaribeider. De jongen kreeg een schedelfractuur en was onmiddellijk dood Zondagmorgen is de boerderij van A. v. Eert, te Boxtel, bewoond door dirie gezinnen, afgebrand. Vee en meubilair zijn gered. Ter zake van meineed is ter zitting van het kantengerecht te Zeven«bergen geanres- teerd en landbouwer uit Moerdfjk. Recfafa^aken VERDUISTERING RAAD VAN ARBEID HOORN. In aansluiting op het reeds gister door ons gepubliceerde telegram kan nog het yolgende gemeld worden: Uit het getuigenverh'oor bleek, dat liet in strijd met bekl.'s bewering dienaangaande hem verboden was voor de uitbetaling van salarissen geld uit de Raadskas te be- trekken. Het daarvoor bestemde geld diende bij de R ijksverzekeringsbank vdor den 20en van iedere maand te worden aangevraagd. Wat betreft de opbrengst van den zegelver- koop, deze diende iederen volgenden dag aan de Rijksverzekeringbank te worden overge- bracht. Wat voorts de boekhouding aangaat, hierin werden verleden jaar onzuiverheden ontdekt. Zoo werd door den voorzitter een bedrag gevonden, dat aan den verkeerden kant geboekt was. Hierna, omstreeks Sep tember 1923, vond men in bekl.'s lessenaar enkele brieven, waarin o.m. door de Rijks- verzekeringsbank geklaagd werd, dat er te weinig bij dit lichaam gestort was. De ont- dekking van dezen brief ging gepaard met het vinden van eenige Broekhuysloten in be- klaagde's lessenaar, waardoor het vermoe- den werd gewekt, dat bekl. geld noodig had. De laatste getuige, de voorzitter van den Raad van Arbeid te Hoorn deelde mede, dat hij daags na het vinden van den niet geagen- deerden of afgestempelden brief van de Rijksverzekeringsbank aan bekl. gevraagd heeft of het tekort, waarvan destijds nog niet de ernst werd ingezien, aangezuiverd was. Hierop was bevestigend geantwoord. Evenwel weet get. niet meer met pertinente zekerheid te zeggen, of deze aanzuivering inderdaad geschied was. Toen later de ver schillende onregelmatigheden ontdekt wer den, heeft bekl. in verschillende gefingeerde posten het tekort trachten te verantwoorden. Bekl. deed, wat de controle betreft, opmer- ken, dat bij de vergelijking tusschen de bij de R. V. B. ingekomen bedragen, en de bedra- gen, welke door den Raad van Arbeid bij haar werden gestort, o.a. buiten beschouwing bleef het geld, dat door agenten e. d. recht- streeks bij de R, V. B. werd gestort. Hier- door is volgens bekl. van een goede controle geen sprake. Wat de gefingeerde bedragen (familie- steun, aankoop van een schoffelmachine, etc.) betreft, ddze geeft bekl. toe, zeggende op dat moment gehandeld te hebben onder in- vloed eener geestelijke inzinking. Bekl. zeide dat hij met deze gefingeerde opgaven tracht- te te bereiken, dat men hem met geld zou helpen. De President merkte op, dat dit gelijk staat met het bekennen van een strafbaar feit in de hoop aan een strafvervolging te ontkomen. De procureur-generaal, mr. Baron van Harinxma thoe Slooten, zeide in zijn requisi- toir dat hij bekl. schuldig achtte aan de gt- heele verduistering en niet aan gedeeltelijke. Hij eischte ten slotte vernietiging van het vonnis van de Alkmaarsche rechtbank en op andere gronden veroordeeling van bekl. tot 5 maanden. De verdediger, mr. de Vrieze, pleitte vrij- spraak. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 11 Nov. Uitspraken. F. L. v. d.f L., den Helder, mishandeling, 40.boete subs. 40 dagen hechtenis. Kl. K., den Helder, misdrijf art. 247 W. v. Strafr. Vrijgesproken. I VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 10 November. TEN UITVOERLEGGING VOORW. STRAF. Joh. Jac. H., schippersknecht te Alk- maar, thans gedetineerd uit anderen hoofde, stond terecht met gesloten deuren, teneinde te hooren beslissen over de al dan niet toe- passing cener hem opgelegde voorw. straf van 3 maanden, wegens diefstal, op grond dat de veroordeelde zich binnen den hem op- gelegden proeftijd opnieuw aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Na heropening der deuren veroordeelde de politierecliter hem tot het ondergaan der hem voorw. opgelegde gevangenisstraf van 3 maanden. ALSVOREN. Voorts stond ook als voorw. veroordeelde terecht Adriaan B., chauffeur, voorheen te Alkmaar, eveneens voorw. veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf ter zake oplich- ting. Aan dezen beklaagde werd in openbare zitting door den politierechter medegedeeld dat de 5 maanden voorw. straf ten uitvoer zal worden gelegd. ONRECHTMATIG DRAGEN VAN EEN MILITAIRE UNIFORM. De niet verschenen bekl. Andries Sch. heeft zich op 4 September schuldig gemaakt aan het dragen van gedeeltelijk uniform van het regiment der grenadiers en jagers. Een burger die verdenking koesterde over de kwa- liteif van dezen landsverdediger, waarschuw- de den poldie-agent Wijkberg, die den ver- dachte aanhield. Bekl. gaf op een grap te hebben willen uithalen gedurende het land- bouwfeest. Eisch 10.boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis: 3.— boete of 6 dagen hechtenis. EENV. BELEEDIGING. Marijtje v. S., wed. S. Werkster te Groote- broek, stond terecht ter zake dat zij in Sept. j.l. een buurvrouw eenige beleedigende woor- den heeft toegevoegd tijdens een kwestie die zij met haar buurvrouw over een bleekveld had. Bekl. beweerde dat zij geen beleedigin- gen heeft geuit. Een tweetal buurdames, waarvan een zelf ook door beklaagde is be- leedigd, beweren echter het tegendeel. Eisch 15.boete of 15 dagen hechtenis. Ik kan dat onmogelijk betalen jammerde beklaagde, ik heb't werkelijk niet gezegd, ge- rust niet. Vonnis 3.boete of 3 dagen hechtenis. MISHANDELING. De 21-jarige meubelmaker Joh. Anth. P. te Alkmaar heeft in den nacht van 27 op 28 September den' slagersbediende Elie Bing mishandeld, door hem een slag met de vuist tegen het hoofd.te geven. Beklaagde erkende doch beweerde dat Elie hem en zijn vriend voor den mal hield. Bekl. en zijn vriend kwa- men van een partijtje, zij hadden iets ge- bruikt en door de Achterstraat komende, ontmoetten zij daar Elie Bing en zijn kornui- ten. Elie riep: wel, wel, ben jelui dronken \an water? jonge, jop<?e. wat een schorum zoodje Getuige Bing verklaarde echter, dat hij geen aanleiding heeft gegeven. Hij had niets op de jongens te zeggen. Wel heeft een van hen gezegd: wat heeft die rotjood over ons te zeggen. Bekl. zegt dat hij meer opvoeding in zijn heele lichaam heeft genoten, dan Elie Bing in zijn pink. Bing heeft bekl. al meer dwars gezeten. Bing lacht altijd iemand uit en jauwt altijd iemand na. Ik ken den persoon heelemaal niet, zeide getuige Bing. De Officier vorderde 25.boete of 25 dagen hechtenis. Bekl. taxeerde de mep be- langrijk lager. Zoo hard was ie niet, zeide beklaagde met prijzenswaardige bescheiden- heid. Hij werd veroordeeld tot 10.— boete of 20 dagen. OPLICHTING. De 30-jarige kok Jan V., uit Amsterdam, heeft in Augustus den getuige Dieuwertjc Ruiterman, huisvrouw van A. P. Kieft, te de Rijp, bewogen tot afgifte van 10 cents, door zich bedriegelijk en in strijd niet de waarheid haar voor 10 cent een zegeltje te verkoopen ten behoeve van de godsdienstige installing „Het leger Sions" en zich voor te doen als collectant van die installing, terwijl „het leger Sions" reeds lang was verslagen en bekl. geen enkele opdracht als collectant had. Bekl. zeide dat hij in zeer annoedige omstandighe- den verkeerde. Hij ontving 2.50 onderstand van zijn moeder en kreeg 3 voor tegemoet- koming in de huur van het door hem bewoon- de huis. Bekl. heeft nu een vaste behekking. Door den officier werd in aansluiting met het advies van het Genootschap een voorwaar- delijke straf gevraagd en wel2 maanden ge vangenisstraf met 3 proefjaren. De politie rechter hield1 de uitspraak aan tot over 3 we- ken, doch wilde reeds nu zeggen, dat de uit spraak voorwaardelijk zal zijn. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De kantoorbediende Loui9 E., uit Amster dam, stond terecht ter zake dat hij; op 10 Aur gustus C. F. J, Koster, huisvrouw van Mas- sin, heeft beleedigd door haar ten laste te leg- gen dat zij duiven zou hebben gestolen. Beklaagde bekende beleedigende woorden te hebben geuit, doch hij is tevoren ook door de 58-jarige dame beleedigd. Hij was dien Zen- dag bij zijn familie over. I>e kwestie ging over postduiven. Getuige zat op 10 Augustus in den tuin te lezen en hoorde toen dat bekl. haar in den ilaburigen tuin beschuldigde van' duivendiefstal. De buumian. de gepensicn- neerden adjudant-onderofficier Muisson, heeft de beleedigingen gehoord. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Vonnis 15 boete of 15 dagen hecht. MISHANDELING VAN ZIJN ECHTGENGOTE. De polderwerker Martinus B., vroeger te Wieringen, thans te Emmen, stond1 terecht omdat hij op 10 September zijn 29-jarige echtgenoote Christine Francisca Hille heeft mishandeld door haar te slaan en te stompen. Bekl. zeide dat zijn vrouw hem voor 10 jaar al niet mocht lijden. Zij is dienaangaande al door den pastoor berispt. Bekl. onikende zijn vrouw gestompt of gestagen te hebben on verdenkt zijn vrouw dat zij het met een1 an- der houdt. De echtgenoote van beklaaigde woont thans in een pakhuis en verkoopt daar sigaretten enz. Haar echtgenoot vetMijft thans te Em- men. Zij verklaarde meermalen door beklaagde te zijn mishandeld. Hij heeft haar gestagen en getrapt. Ook heeft hij haar een kom heete koffie in het gelaat geworpen en haar met de vuist in den nek gestagen. Beklaagde zeide dat hij denkt dat zijn vrouw staat te liegen. Het is verbeelding van haar dat hij haar gestagen heeft. De polderwerker G. Sneeman heeft gezien, dat beklaagde zijn vrouw heeft mishandeld en met een ijzer heeft gedreigdL Ten onrechte denkt beklaagde, dat getuige verliefd ie op de vrouw van beklaagde. De getuige Tienstra heeft ook gezien; wat er tusschen beklaagde en zijn vrouw op 10 September in de polderlceet is voorgevallen. Beklaagde heeft de vrouw met de vuist ge stompt. Beklaagde zeide dat dit de persoon was die er met zijn vrouw vandoor was gegaan. De politierechter zeide, dat de vrouw op Wieringen woont en de getuige Tienstra in Groningen. „Omdat ze 5 kinderen heeft, kon ze niet met hem mee", zeide beklaagde. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Von nis 15 boete of 15 dagen' hecht. MISHANDELING WAARBIJ BLOED VLGEIDE. De niet verschenen beklaagde F. B. heeft op 24 September den getuige P. C. Sprenke- ling uit Beverwijk in de danstent van Schuit zoodanig gestagen, dat het bloed hem uit he gelaat sprong. Beklaagde was niet dronken. Getuige S. kende den persoon niet en er was beslist geen enkele aanleiding voor bekl. om hem te mishandelen. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen hecht. MISHANDELING. J. K., niet verschenen, stond terecht ter zake dat hij den aannemer Jan Zwart te Alk maar in den nacht van 27 op 28 September een kopstoot zou hebben. gegeven, Beklaagde was in dienst geweest van getuige en wensch- te dat zijn ontslag zou worden ingetrokken, wat dcor getuige werd geweigerd. Beklaagde en getuige liepen, uit een cafe komende, met elkaar op. Eisch 40 boete of 40 dagen hecht. Von nis 30 boete of 30 dagen hecht Hierna sluiting der zitting. KANTGNGERECHT TE ALKMAAR. MoruLclinge uitspraak 7 November 1924. H. P., J. v. K. te Alkmaar, C. I<. te Zuid1- en Noord-Schermer, B. J. J. B. te Wijk aan Zee en Duin, J. B., J. I<. te Heerhugowaard, A. S. te Uil'g-eest, A. de W. te Kocdijk, K. L. te Castricum, overtreding Rijwiel-reglement. De le, 2e, 4e, 6e, 7e, Se, 9e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3s 3 boete of 1 week tuchtscbool', de 5e /- 4 boete en J 6 boete of 4 en 6 dagen hechtenis. C. G. Ie Abbekerk, B. C. S. te Koedijk, over treding Meter- en Kenteekenbesluit." De le 3 boete of 3 dagen hechtenis, de' 2e 4 boete of 4 dagen hechtenis. L. S. te Heemstede, W. E. J. D. te't Zand, overtreding Veil'igheidswet, ieder 20 boete of 10 dagen hechtenis A'. C. S. fe Heer-Hugowaardovertreding Vleeschkeuringswet, 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. T. te Wormerveer, overtreding Vissche- rijwet, 4 boete of 1 week tuchtsehool. T. M. te Castricum, J. B. te Broek op Lan- gendijk. Loopen over verboden grond, ieder 8 boete of 6 dagen hechtenis. C. S. te Heiloo, P. B. te Akersloot, J. K., S. W. te Alkmaar. Dronkenschap. De le, 2e en 4e ieder 2 boete of 1 dag heehtenis, de 3e 3 dagen hechtenis en '9 maanden opzen- ding. T. N. te Heiloo, H. J. K. te Blocmendaal, H. J. G. te Zand wort, A. v. M. ite Wijk aan Zee, J. D. te Noord-Scbarwoudc, J. B. te Hoorn, A. F. te Groningen, J. S. te Hoog- woud, A. v. W., M. S., A. P., H. v. 't V, P. S., J. L., A. M., G. B., N. M. v. N., G. O. te Alkmaar, overtreding Poli- tieverordering. De le 2 boete of 1 week tuchtschool, de 2e 10 boete of 5 dagen hechtenis, de 3e 12 boete of 6 dagen hech tenis, de 4e, 6e, 12e, 15e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e, 14e ieder f 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 7e, 8e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 9e, lOe ieder 1.50 boete of 1 week tuchtsehool, de lie teruggave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf, de 13e 1 boete of 1 d'ag hechtenis, de 16e en 18e ieder f 2 boete of 2 dagen hechte nis, de 17e 8 'boete of 4 dagen hechtenis. Ingezonden stukken. (Buiten veranlwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er mede inslemt.) Bergen, 11 Nov. 1924. WelEd. Heer. Gaarne verzoeken wij eenige plaalsruimte in Uw veelgeiezen blad, naar aanleiding van het stukje „Meer toezicht geweoscht", d.d. 27 Gctober 1.1. Bij voorbaat onzen dank. In het stukje dan werd verzocht, meer toe zicht op het vervoeren van passagiers op de lijn AlkmaarBergen, daar dit op Zaterd'ag 25 October des avonds 10 uur uit Alkmaar 3 9 zou hebben bedragen. Dit aantal slocg op de „Daag"-omnibussen, daar andere bus- sen op deze lijn kleiner zijn. Wij* hebben den berichtgever opgezocht en de zaak besproken en kwamen tot het resul- taat, dat hij uw verslaggever verkeerd heeft ingelicht. Het nu pas schrijven scliuilt in het wachten op tegenspraak door den berichtgever zelf van het stukje op dien bewusten 'Zaterdag- avond, doch deze is tot nu toe in gebreke ge- bleven'. Wanneer U evenwel weet, dat de bus, welke dien avond den dienst deed, 32 passagiers mag bevatten, begrijpen wij nog niet hoe iemand aan een getal van 39 kan komen. De berichtgever (namen noemen zulleti wij niet) moest ronduit bekennen, dat er 5 staanplaat- sen waren, terwijl er 27 zitplaatsen aanwezig waren. Zoo ziet U dus, dat er van overla den der bussen bij ons geen sprake is. Een verklaring, dat de bus dien avond niet meer dan het wettig veroorlcofde aantal be- vatte, geteekend door 6 passagiers, welke te zamen met den berichtgever reisden, is op het politiebureau te Alkmaar gedeponetrd. Tevens doen wij U ook nog even opnierken, dat de eenige autobus welke Zaterdag j.l. ge- heel werd goedgekeurd bij de Provinciaile keu- ring, de luxe „Daag" van den dienst Bergen' Alkmaar is en tot nog toe de ecnigste in Noord-Hollands Noorderwartier. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dan- kend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend1, B. MIN. SCHALKWIJK. ■Den avond van de publicatie van oris be richt deelde de heer Schalkwijk ons mede, d'at het bericht onjuist was. Wij hadden alle re- den om het voor juist te houden, doch beloof- dai hem alsnog een nader onderzoek te zullen instellen en een tegenbericht te zullen plaat- sen wanneer bleek, dat hij gelijk had. Uit een onderzoek, dat wij nog" denzelfden avond bij een viertal passagiers instelden, kwam voor ons vast te staan, dat de bus dan bewusten avond een grooter aantal passagiers bevatte dan geoorloofd is, waaroin wij den heer Schalkwijk mededeelden dat wij. op grond van ons nader onderzoek, genoodzaakt waren het bericht te handhaven. Wij hebben den heer Schalkwijk toen de passagiers genoemd die ons hadden ingelicht. Dat genoemde heer thans nog komt met zijn stukje, zal zijn oorzaak wel vinden in het feit, dat het de politie te Alkmaar* ernst is met de handhavinig van de voorschriften aan autobushouders opgelegd1. Wij' hopen dat ook de politie te Bergen dit goede voorbeeld zal volgeti'. Red. Alkm. Crt. HOLLANDSCHE KOLONISATIE KANTOOR OPGERICHTZAL NIEUW AANGEKOMENEN HELPEN. Nieuwe organisatie neemt voorbereidende maatregelen voor toevloed van Nederland; wil de nieuwelingen practisch advies en hulp geven. Tengeyplge van de voorspelling, gedaan door de groep van vooraanstaande Hol- landsche Dagblad Redacteurs, die op hun reis door Canada Saskatoon bezochten, dat volgend voorjaar een groote toevloed van Hollanders in dit land verwacht kan worden en alzoo tengevolge van talrijke aanvragen om inlichtingen van menschen in Nederland die het voornemen hebben om zich als land- bouwers in the West te vestigen, het Hol- landsch Kolonisatie Kantoor voor Saskatche wan was opgericht op eene vergadering van plaatselijke Hollanders, welke gehouden werd op Vrijdag 17 October. Bestuur: De volfende heeren werden gekozen voor het bestuur: Chr. Smith, voorzitter en uit- voerend directeur; G. Hooff, voorzitter; H. M. Henneq'uin, eerste vice-voorzitter; Ri chard Kenst, tweede vice-voorzitter; en Chr. Smith junior, algemeen secretaris, terwijl de heer H. F. Komor, Speciaal Kolonisatie Agent van de Canadian Pacific Railway Company, als adviseerend lid aan het be stuur werd toegevoegd. Eene volledige lijst van al de leden van het kantoor zal nader worden gepubliceerd. Do el: De bedoeling van het Hollandsch Koloni- satiekantoor voor Saskatchewan is: I. Het uitnoodigen en aanmoedigen van Hollandsche emigratle naar Saskatche wan, Canada. 2. Te dienen als een informatiekantoor, Aan prospectieve Nederlandsche emt- granten zullen op hun verlangen volle dige inlichtingen gratis verstrekt worden. •3. Het helpen van emigranten bij aankomst in de Provincie Saskatchewan door hun aan de spoorwegstations te ontmoeten en hun de noodige inlichtingen te ver*; schaffen om onmiddellijke plaatsing te verzekeren op eene boerderij. 4. Landbouwers in de Provincie Saskatche wan te assisteeren bij het verkrijgen van werkkrachten van Holland. 5. Emigranten te helpen bij het leeren van de Engelsche taal en hun bekend te ma ken met de gewoonten en wetten des lands, voor welk doeleinde vergaderingen zullen worden belegd waarop de desbe- treffende vraagstukken behandeld zullen worden. Allereerst landbouwers. De Hollandsche persvertegenwoordigers gaven bij hun bezoek als hunne meening te kennen dat de nieuwelingen bij aankomst in Canada te veel aan hun lot waren overgela- ten en dit was ook het gevoelen van hen aan wezig op de vergadering. Ofschoon het kan toor assistentie zal verleenen aan alle Hol landsche nieuwelingen, het was besloten in hoofdzaak alleen landbouwers aan te moedi- gen hier heen te komen hetzij gehuwd of on- gehuwd en speciaal hen die zich willen toe- leggen op den landbouw zooals deze in Hol land wordt uitgeoefend. Er was besloten den landbouwers In A geheele provincie Saskatchewan te vrager om hun verlangen voor goede landbouwhulp, speciaal in de boter- en kaasafdeeling, bij het Kantoor bekend te maken. Gnder de aanwezigen waren er die van uit Holland aanvragen om inlichtingen hadden ontvangen, speciaal vragende wat de voor- uitzichten zijn voor een roomboter- en kaas- onderneming, zuivelbereiding in het alge meen. Het gevoelen van de vergadering was dat al ziflke aanvragen het beste beantwoord kunnen worden door het Kantoor. Geen raadgever. De heer Hooff deelde mede dat onlangs een jonge Belg door den Politierechter te Regina heboet werd voor eene overtreding welke gerechtvaardigd in Manitoba, echter niet toegestaan was in Saskatchewan. Het was een hard gelag voor het jongemensch om de boete te betalen, doch de rechter oor- deelde dat onkunde van de wet en onbekend zijn met de taal geen verschooning was. De overtreding geschiedde in het Centraal Sta tion te Regina; had de schuldige een advi- seur gehad, hij zou geen schuldige geweest zijn. Vert el de waarheid. Valsche hoop en dito verwachtingen heb- ben vaak post gevat in de hoofden van me- nig nieuw aangekomene, die al te vaak ver keerd ingelicht waren betreffende de condi- ties met welke zij zich tevreden hebben te stellen in.Westelijk Canada. Hun vertrouwen aan het wankelen gebracht door tegenslagen en verwonderd, opgesehrikt door een kli- maat, zoo geheel verschillend als .waaraan zij in het oude land gewoon waren, menig goed nederzetter verloor den moed en ook vaak zijn geld. De vergadering besloot dat het Kantoor alleen de juiste inlichtingen zal verschaffen en precies zal mededeelen wat emigranten kunnen verwachten bij hunne aankomst hier, wat de moeilijkheden kunnen zijn met welke zij te kampen kunnen hebben eii ook welke voordeelen zij kunnen behalen. Plaats den meest zaakkundigen Hollandschen landbouwer op eene hofstede groot 320 acres (128 H.A.) met vreemde machinerieen, wer-. kende op eene grootere schaal dan hij of zijn vader gewend was, en zijn handen staan ver keerd. Het is daarom gewenscht dat nieu welingen eerst wat wetenschap opdoen alvo- rens zij land koopen. Het Kantoor zal zijn bemiddeling verleenen bij het doen van aan- koopen in welken vorm ook, en zal gan emi granten aanbevelingsbrieven verschaffen aan de landbouwers bij wie zij hunne kennis zul len gaan opdoen of aan de districten waar zij zich eventueel willen vestigen. Het bestuur zal r et den heer Komor een plan opmaken voor de geheele campagne, welk plan op eene vergadering van al de le den van het Kantoor nader zal worden be sproken en aan de pers voor publicatie zal worden gegeven. Marktbericliten BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 11 Nov. 11600 stuks Bloemkool le soort 11.7027.90, 2e soort 5.10—/ 8.50 per 100 st., 6300 K.G. Wortelen 2.10—/ 2.30, 82000 K.G. Roode kool le soort 2.60—/ 5.50, 50600 K.G. Gele kool le soort 2.504.60, 49800 K.G. Witte kool le soort 0.802.10, Deensch'e witte 2.70—/ 4.70, 7900 K.G, Uien: Uien 6.50—/ 7.50, Drielingen 7.30 tot 8, alles per 100 K.G. NGOR DSCH A RWOUDE11 Nov. t 6300 K.G. Uien: Grove Uien 6,30, Uien 6.50—/ 7.50, Drielingen 7.10—/ 7.70, Nep/ 8.10, 13600 K.G. Peen/ 1.80—2.10, 143600 K.G. Roode kool 2—/ 5.50, 12500 K.G. Gele kool 3.10—/ 4.50, 82600 K.G. Witte kool 1—/ 1.50, 35600 K.G. Deen- sche witte 2.10—/ 4, 1800 K.G. Kroten 2.60, alles per 100 K.G., 7500 st. Bloem kool '7.50—/ 22.80, 2e soort 3.90—/ 7 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 11 Nov. 1924. Roode kool le soort 2.305.30, uit- schot 1.902.70, Gele kool le soort 2.40—/ 4.40, Witte kool le soort 1 1.40, per wagon 110115, Deensche witte 2.204, Nep 8.70, Drielingen 7—/ 7.10, Uien 6.70—/ 7.50, Grove uien 6.10, Peen 1.601.80. Aanvoer: 36000 K.G. Roode kool, 9075 K.G. Gele kool 126000 K.G. Witte kool, 12475 K.G. Deen sche witte, 3100 K.G. Uien, 6250 K.G. Peen. BOVENKARSPEL „dte Tuinbouw", 11 Nov. 1924. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 19.75—/ 34, II 11.50— 20. Ill 6.50—/ 10.50, Roodle kool 3.20 tot 4.80, Witte Kool 0.60—/ 1.10, Gele kool 1.903.20, Uien 2.S0—3.20, Drielingen 3.30—/ 3.70, Nep 3.30. Bie- ten 11—'/ 13.50, Middelbaar 911, Klekte 5.50-I 8.25, Spruitkool f 2.70.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7