Aspirin Jicht Griep Neuralgie [A Rheumatiek Verkoudheid Hoofd' en Kiespijn hoest: Anga Voor alien die sukkelen tableiien met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnnardfs Laxeertabletfen onmisbaar. Zij werken vlug en i*adicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. dat zij daarom den Raad> in overweging ge- ven, alvorens op het gedane verzoek te be- schikken, van adressanten alsnog indien itig te verlangen van een gedetailleerde en toelichten- de kostenberekening onder overlegging van eeci teekening, waarop de inrichting van het terrein en*bijkomende gebouwen zijn gepro- jerieerd, zoodat na aanvulling van die gege- vens nader kan worden beoordeeld of uitvce- ring van het in casu bedoelde plan ook op fi- nancieelen grondtelag mogelijk is te achten. Gemenjrd nieuws DE DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. De directeur-generaal van den landbouw, dr. P. van Hoek, die reeds eenigen tijd met verlof is, lijdt, zooals wij reeds in een dee! der editie van ons vorig nummer gemeld heb- ben, a an een ongesteldheid, welke het niet waarschijnlijk maakt dat hij zijn werkzaamheden zal kunnen hervaitebi DE KAMERVERK1EZINGEN. Naar men meedeelt, zal de afdeeling Tiel van den Vrijzinnig-Democraiischen Bond al haar krachten aanwenden, om op de officieele lijst van de candidaten voor de Tweede Ka- mer een afzonderlijke plaats voor de ambte- naren te verkrijgen. DE COMMISSARIS DER KONINGIN t IN OVERIJSEL. 5 Naar de Zwolsche Crt. van den commissa- ris der Koningin in Overijsel verneemt, heeft deze tegen Mei 1925 zijn ontslag aange- vraagd. f SPOORWEGPERSONEEL. 1 In verband met de Dinsdag gehouden ver- gadering van de hoofdbesturen der vijf er- kende organ isa ties van spcorwegpersoneel deelt het hoofdbesituur van den Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegpersoneel mee, dat het, inzake de te houden gewestelijke ver- gaderingen voor een duurtebijslag, nog geen beslissing heeft genomen cmtrent het al of niet samenwerken met den r.k.' bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Rafael. DE ACT IE IN DE HAVEN. Op advies van het bestuur der Federatie van Transportarbeiders hebben, zooals wij gister reeds onder cnze felegrammen meldden de havenarbeiders, die Dinsdag bij wijze van protest in staking zijn gegaan, zich gister morgen weer gemeld cm den arbeid te hervat- ten. De bonders van gVijze kaarten onder de fosse arbeiders, die voor de houders van groe- ne kaarten aan bod komen, moesten thans echter hun grijze kaarten tegen groene inwis- selen. Velen hunner hebben hiermee geen ge- noegen genomen en zijn in groepen naar de haven gegaan, met de bedoeling, den arbeid opnieuw ite doen neerleggen, wat hun in de Houthaven vrijwel gelukt is. In de andere gedeelten van het havengebied ging het be- driif gister weer 2ijn gewcnen gang. De actie van gisHr is buiten het bestuur der Nederl. Federatie van Transportarbeiders omgegaan. Het Federatiebestuur zal echter nader zijn houding fegenover deze actie be- palen. VAN DEN DIJK GEVALLEN. Di.nsdagavond is aan den Groenendijk, on der de gemeente IJselmonde, een motoromni bus van de Ridderkerksche Autobusmaat- schappij van den dijk gevallen. Vijf personen werden gewond; zij hebben zich onder ge neeskundige behandeling gesteld. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND— INDIe. Van der Hoop is gistermorgen van Ambala naar Allahabad vertrokken. Men zendt ons, zegt de N. R. Crt. een ver- taling van hetgeen het Konstantinopelsch blad Djumuriet van 3 November schrijft over de aankomst te Konstantinopel en het vertrek van de F VII. Men leest daarin o.m.: Om de vliegers welkom te heeten was het rliegveld oversitroomd met menschen. Men merkte de heeren van het Nederlandsche gezantschap op. Hollanders, die zich in onze stad bevinden, Hollandsche journalisten en heeren, die in naam van de stad de vliegers begroetten. De burgemeester had den inspec- teur-generaal van de prefectuur Tefik bey op gedragen, hem te vertegenwoordigen. Er wa ren zeer vele fotografen en tcesohouwers aan- wijzig. Tien minuten voor 3 werd aan den horizon een zwarte punt zichtbaar, en dade- lijk werden aan de vliegers, voor hun landing, vuursignalen gegeven. Nad at het vliegtuig eenige cirkels om het vliegveld gemaakt had, vloog het verder in de richting van de stad, kwam dan weer terug en landde. Dadelijk verlieten de Vliegers het vliegtuig. De inspecteur van de luchtvaart, ritmeester 'Mutism bey, ging als eerste hen tegemoet en controleerde de papieren, waarna de aanwe- zigen de vliegers begroetten. In naam van de stad Konstantinopel heette de inspecteur-generaal van de prefectuur de vliegers welkom. Er werd gefilmd, en de aan- wezige Hollanders hieven een luid hoera aan Den 4den November meldde het Turksehe blad: Gisteren is het Hollandsche vliegtuig, dat bestemd is voor de hoofdstad van het eiland -Java, Batavia, van San Stefano naar Angora vertrokken. De inspecteur van de luchtvaart, •Muhsin bey, reikte kort voor' het vertrek den vliegers een gezegelden brief voor den inspec teur van het vliegwezen te Angora over. De vliegers waren gisterenavond uitgenoo- "digd op de Hollandsche legatie, waar hun een maaltijd aangeboden werd. EEN REDE OVER HET i ARBEIDSBUREAU. De tweede directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Geneve, de heer Harold Butler, heeft te Stockholm een lezing gehou den over de behandeling van arbeidskwesties in den Volkenbond. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de premier Branting, talrijke andere minis ters, vele Rijksdagleden en hooggeplaatste autoriteiten. De heer Butler egde den nadruk op de nop<^keiilkheid vaa Zweden's medey/erking in de Internationale werkzaamheden en hij dankte Branting, dien hij een der grootste en leidende persoonlijkheden in Europa ncemde, voor idcns presidentschap iijdens de laatste arbeidsconferentie en vor wat hij gedaan heeft om d'e interna,tionale arbeidsorganisatie te be- vorderen. DAT KAN EEN GEZELLIGE BOEL WORDEN.... Men schrijft uit onderwijskringen aan de O. H. Crt.: B. en W. van Amsterdam hebben bepaald, dat leerlingen, op welke de gewone tucht- middelen geen vat hebben, niet meer in de gang of in een leeg lokaal gezet mogen wor den, maar naar het hoofd der school ge- stuur moeten worden, De klasse van het hoofd der school alzoo gepromoveerd (of ge- degradeerd) tot een strafkolonie van lastige elementen. Dan kan voor het hoofd van een groote school met een lastige schoolbevol- king, welk hoofd zelf al een klasse voor zijn rekening heeft, een gezellige boel worden, voorals als zoo'n hoofd niet behoort tot dat deel van het personeel, waarvcor de kwajon- gens sidderen en beven en de deportage dus voor de bengels geen verschrikking heeft. Maar wat moet't hoofd der school dan met die lastige elementen aanvangen? In een hoek zetten, als er geen andere plaats in zijn klasse is? En stel voor, dat er veel vraag is naar hoeken en hij heeft er maar 4, aarvan 1 af gaat voor de kachel! En als zoo'n ban- neling het't hoofd ook lastig maakt (want ook hoofden hebben wel eens last van deug- nietenl), wat moet dat er dan mee uitvoeren? Zeker er is veel tegen, te zeggen, om een leerling uit een klasse te verwijderen en een onderwijzer doet dat ook niet voor zijn plei- zier; doet dat vaak bij wijze van zelfbeveili- ging. Maar omdat het ongelukkig toeval nu gewild heeft, dat er een geval van een ver- geten leerling zich voordeed in Delft, nu maar te zeggen: een leerling mag niet meer uit de klasse verwijderd worden, lijkt toch wel wat al tevoorzichtig. Stel voor, dat't gymnastiekonderwijs op school werd afgeschaft, omdat een der leer lingen zich wel eens bezeerd heeft. Of dat't houden van sehoolreisies verboden werd, om dat er wel eens een leerling afgedwaald is en toch ook thuis kwam. Er is hoogstens iets voor te zeggen, om't in de gang zetten te verbieden. Maar als hoofd van een school zou ik er voor passen, op te draaien voor de verzorging van't uit- schot van andermans klassen. Conflicten zullen dan ook niet uitblijven, als bijv. 't hoofd der school verzoekt: „Me- neer A, ik zou wel willen, dat u die Jan zus of zoo zelf maar bij u hield. Hij maakt't mij lastig in m'n klas" „Best mogelijk, Meneer, maar hij stuurt mijn klas in de war en ik houd me aan het voorschrift. Ik kan hem.ook niet in de klasse houden". Is *t te veel gezegd. als ik voorspel, dat een en ander een gezellige boel kan veroor zaken? 1 BRAND. Gistermorgen is te Saritpoort brand ont- staan in de villa Klein Schoonoord van het raadslid Dalmeyer, doordat een kind de pe- troleumkachel omtrok. Het woonhuis brand- de geheel af. Twee daarnaast gelegen onbe- woonbaar verklaarde wonin^en zijn bijna geheel afgebrand. De daarnaast gelegen openbare school wist de brandweer te be- houden. EEN NIEUWE STRENE. De nieuwe, zeer krachtige sirene op den kop van den westelijken havendam in De Lemmer is Maandagnamiddag, tijdens mist, voor het eerst in werking gebracht. Het ver- vaarlijke geluid, als het loeien van een rund, blijkt op grooten afstand hoorbaar te Ziin" PASPOORTEN. De Commisaris der Koningin in Gelderland heeft ten einde te voorkomen dat paspoor- ten in vreemde handen geraken de burge- meesters in die provincie uitgenoodigd, era paspoort niet uit te reiken dan na zich af- doende te hebben vergewist, dat de persoon; aan wien het wordt afgegeven, dezelfde is als die in het paspoort wordt vermeld of al thans het hoofd van het gezin. waarop het betrek- king heeft. Tevens acht de Commissaris het wenschelijk, van de afgegeven paspoorten een ontvdngst-bewijs te doen onderteekenen, en zijns inziens moet toezending van paspoorten aan perscnen of vereenigingen, zooals bijv. die Algemeene Rijnschippersbond, aangeteekend geschied'en de kosten daarvan dienen door den geadresseerde te worden gedragen, en de goede ontvangsf van de stukken moet aan- stcnds worden bericht. HULDIGING VAN PROF. EEKHOF. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Crt.: Toen prof. Eekhof zijn collegekamer in het academiegebouw gister binnentrad, werd hij door de studenten met een daverend applaus ontvangen. In een hartelijke toespraak heeft een hunner daarop den hoogleeraar met zijn benoeming tot opvolger van prof. Pijper ge- lukgewenscht E n' groote vaas rozen, die bij den katheder stond, vertolkte de gevoelens van sympathie en hoogachting van hen, die zijn colleges volgden. KORTE BERICHTEN. De vuurwerkfabriek te Pasoeroean is in de lucht gevlog Bnitenland. DRAADLOOS BESTUREN VAN VAARTUIGEN. In de Baai van Spezzia (Italie) is de derde openbare demonstratie gehouden van de nieuwe radiotelemechanische uitvinding van den Italiaanschen ingenieur Normanno Fi- amma. Deze uitvinding maakt het mogelijk een torpedoboot of luchttorpedo door middel van draadlooze golven over bepaalden af stand naar een zeker punt te dirigeeren. Het apparpat blijft immuun voor andere electri- sche of radio-invloeden van buiten. De de monstratie werd door tal Van autoriteiten bijgewoond. De vroegere duikbootjager, waarin de motor ingebouwd was, ging voor- uit, stopte, veranderde van richting, keerde om en werkte met de sirene, onder groote be- langstelling van de toeschouwers op den wal, waaronder de uitvinder Fiamma, vele mili- taire autoriteiten en tal van journalisten. Fi amma geeft toe, dat zijn uitvinding nog in een beginstadium verkeert, doch de Italiaan- sclie maritieme autoriteiten zijn het er over eens, dat zijn gedachtengang oorspronkelijk is en dat zijn uitvinding niets gemeen heeft met vorige experimenten met betrekking tot het langs draadloozen weg besturen van vaartuigen. De ondersecretaris van Marine werd uit genoodigd zich aan boord van het vaartuig te begeven en zonder eenig gezelschap maak- te hij een tocht door de baai, welke uitmun- tend slaagde. Fiamma verklaarde den autoriteiten, dat wanneer zijn uitvinding eenmaal volmaakt zal zijn een dagbladcorr. te Rome zijn nieuwsberichten met een gewone schrijfma- chine draadloos naar Chicago of New-York zal kunnen overbrengen. Wat voorts de uitvinding zelve betrcft, deelde hij nog mede, dat de besturing van het vaartuig absoluut geen hinder onder- vindt van de vele draadlooze stations, die golven zendende van dezelfde lengte als die welke het schip dirigeeren, de werking daar van trachten te verlammen. DE MOGELIJKHEDEN DER AVIATIEK. In zijn afscheidsboodschap aan den staf van het Ministerie voor de Luchtvaart heeft de laatste minister van genoemd ministerie, Lord Thomson, o.m. gezegd: „Mijn aandeel aan het bewind, hoe kort het ook is geweest, heeft mijn geloof bevestigd in de bijna onbe- grensde mogelijkheden van de aviatiek zoo wel in vrede als in oorlog. De prestaties van de Royal Air Force gedurende haar kort be^ staan hebben reeds een groote traditie ge- vestigd en zijn de bron van wettige trots van het Britsche volk. Ik heb het geluk gehad \e- le luchtstations in dit land, in Irak, Egypte, Palestina en Transjordanie te bezoeken. Overal heb ik aangetroffen verstand van za ken, plichtsbetrachting en bewonderenswaar- dige organisatie. Dit alles is te dankcn aan de wetenschap en de ervaring van den staf van het Ministerie voor de Luchtvaart en de toekomst van de Koninklijke Luchtmacfit is verzekerd indien het hooge gehalte van ge- drag onefficiency gehandhaafd wordt. De civiele aviatiek maakt absolute vorderingen vanaf het punt van begin, dat noodzakelij- kerwijze klein was. Indien de kortelings on dernomen experimenten vruchten dragen en het luchtschip wordt toegevoegd aan de vliegmachine als communicatie-middel, in een slag aanbiedende snelheid, veiligheid en groote vrijheid van beweging over land en zee, zal het moeilijk zijn grenzen te stellen aan de ontwikkeling van het luchttransport in de komende jaren. Tenslotte wensch ik uitdrukking te geven aan mijn welgemeende dankbaarheid voor de loyale diensten van al degenen die met mij werkten, zoowel aan het ministerie als daarbuiten, gedurende de pe- riode van mijn regeeringsambt. HET GROOTSTE KERKGEBOUW VAN AMERIKA. Herhaaldelijk kunnen wij door menschen, die in Amerika zijn geweest en daar de ker- kelijlce toestanden hebben gezien, hooren, hoe de geheele opvatting van de kerk een ge heel andere is dan bij ons, hoe hier aan de eene zijde de kerk veel meer in het midden- punt staat van het leven, maar hoe aan den anderen kant ook het wereldsche element in de kerk is' binnengedrongen en schade doet aan de zuivere Godsvereering. Een teekenend staaltje daarvan zien wij in wat de Wachter, een Amerikaansch blad, mededeelt over de Broodway Temple, die zal staan op het Man hattan Island in New-York. 't Belooft een echte skyscraper te worden, namelijk van 24 verdiepingen. Bovenop zal worden aangebracht een kruis van niet min der dan 32 (Amerik.) voeten hoog, welk kruis's nachts electrisch verlicht zal worden en bestendig rond zal draaien. Behalve de eigenlijke vergaderplaats, waar des Zondags de gemeente samenkomt en waar 2200 zit- plaatsen zijn en behalve de vele zalen en ka- mers die tegenwoordig in een Amerikaan- sche kerk noodig worden geacht, telt het ge- bouw kamers en halls voor alle mogelijke doeleinden. De eerste verdieping is uitslui- tend voor te verhuren „stores", verder een groot aantal kantoren, woonvertrekken voor 500 menschen en eveneens in den toreri 500 slaapkamers voor jongelingen, een groote zaal voor verschillende „entertainments" (vermakelijkheclenj, een zweminrichting, ,,roof gardens" en nog allerlei meer. Het ge- bouvv alleen zonder meer gaat ongeveer 4 millioen dollars kosten. En wat er jaarlijks tot onderhoud noodig is, is niet te zeggen. Maar de leeraar der gemeente, ds. C. F. Reisner, die dit plan ontwierp, stelt zich de zaak als 'n „selfsripporting-business" voor, een onderneming, waarop geen verlies be- hoeft te worden geleden! De „Broadway Temple" zal het grootste kerkgebouw van Amerika zijn en het hoogste gebouw op Manhattan Island, 't Zal een grootsch gezicht zijn, ook in 't verwende New-York, om daar 't kruis ook des nachts zoo ontzaglijk verheven en van ver zichtbaar te zien schitteren over de wereldstad. - HET VLIEGONGELUK BIJ PHILIPPOPEL. Het Indische weekblad d'Orient vertelt een grapje naar aanleiding van het ongeluk op den vliegtocht Holland)Indie. Aldus De reden van't malheur? zal de Orient- lezer vragen. Hun idioot-lange namen, natuurlijk. Het moet ongeveer zoo gegaan zijn bij d'e nood- landing: Zeg, Iuitenant van Weerden Poelman, hoor jij niks bijzonders? Wat belieft u, meneer Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren? Of Uwes niks bizonders hoort aan de motor. Iuitenant van Weerden Poelman? Ik meen, meneer Thomassen) a Thues sink van der Hoop van Slochteren, dht Bom, zei de machine en toen lagen ze al bij Philippopel tegen de vlakte. KORTE BERICHTEN. Van 1 Januari a.s. af zal de hoofdstad van Noorwegen niet meer Christiania heeten, maar Oslo. De Londensehe politie heeft uit Duitsch land het verzcek ontvangen, nasporingen te willen doen, of het communistische lid van den rijksdatr Ruth Fischer zich ook in Enge- land bevindt. De Berlijnsche politie vermoedt, verdv/ijnen snel en zeker door dat zij als „blinde passagier" naar Engeland is overges token. Een Reuter-telegram meldt, dat in Tri- mulgherry (Britsch-Indie) een ernstige bui- lenpest-epidemie is uitgebroken, waaraan reeds meer dan vierduizend personen, waar onder een Britsch soldaat, overleden. De bond van deutschvdlkische officieren heeft zich in een verontwaardigde motie ten scherpste gekeerd tegen't negeeren van Lu- dendorff door de Beiersche officiersvereeni- ging. Kimst. KAMERMUZIEK. De eerste bijeenkomst van leden der Alk- maarsche kamermuziekvereeniging slechts het balcon der Harmoniezaal was tegen en tree toegankelijk was gewijd aan kwartet- ten van Beethoven, Tscha'ikowsky en Smetana, die uitgevoerd werden door het Boheemsche strijkkwartet, nog steeds bestaande uit- de heeren Karel Hoffmann, Jozef Suk, Jiri He rold en Ladislav Zelenka. Beethoven's kwartet, opus 59 no. 1 behoort tot de reeks Russische kwartetten. Den Russischen gezant te Weenen, graaf Rasoumowsky, groot muziekliefhebber, die Beethoven tot het compcneeren dezer kwar tetten aanspoorde, zijn ze opgedragen, en, hem iter eere heeft de ccmponist er Russische melodien in verwerkt. Het Adagio molto e mesto uit dit kwartet is zeer droefgeestig, mu- ziek zeer in overeenstemming met het weer der 'laatste dagen; 'n echte Novemberstem- ming, die men ook ken vinden in, het Andante ma non tanto van Tschaikowsky, die deze stemming echter tracht te verbreken door oogenblikken van oplaaiende hartstocht. De Finale van dit kwartet eindigde in een pom- peus slot, veel klank, pathetisch, iets wat ia veel werken van dezen meester voorkomt. Het kwartet van Smetana ontstond1 In 1871. In dit jaar verloor hij zijn gehoor en deze omstandigheid was de aanleiding tot het tot stand komen van dit werk dat de com- ponist „Aus meinem Leben" betitelde. Het mag zeker overbodig heeten, nog iets te zeggen hoe deze werken zijn uitgevoerd. Wanneer de Bohemers iets ter hand nemen, weet men immers van te voren dat er iets superieurs za>l geschieden. Tal van jaren doorkruisen zij de wereld en overal waar zij optreden wordt het een muziekavond1 van hooger orde. Dit hebben wij gisteravond op nieuw ondervonden. Hun technisch -kunnen s'taat nog nergens voor, hun hartstochtelijk- heid heeft nog niets ingebcet, hun innigheid nog niets verloren. A.K. Hoeken. „Onze Voetba'lers". Bij den uitgever W. de Haan is van de hand van,den heer H. K. Teune een boek ver- schenen onder bovenstaanden titel. Voor dit werkje, dat geillustreerd is met foto's van de beroemdste internationale Holl. spelers en elf- tallen, schreef Barbarossa een inleiding en M. C. Blbte een voorwoord. Het bespreekt ds meest hekende internationale spelers, die van af 1905 voor ons elftal zijn uitgekomen. 82 spelers passee-ren de revue en zoo wordt een geheel gevormd, dat een zeer interessant over- zicht geeft van ons internationaal voetbal. G. Doos 60-90ch Bij Apoth.en Droijisfen. Ingezonden stakken. (Buiten verantwoordelijkheid, van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt.) TUBERCULOSE-BESTRIJDING. Geachte Redactie, Eenige weken geleden heeft U in uw blad een ingezonden schrijven van mijn hand op- genomen onder bovenstaand opschrift. Aan het daarin gedane verzoek om bewijzen van instemming te zenden met het voorstel der redactie van het geneeskundig tijdschrift „Vox Medicorum" om een enquete-commissie van artsen te vormen, ten einde een onder- zoek in te stellen naar de geneeskrachtige werking van granuline, het be'kende middel tegen tuberculose van Dr. Van Grafhorst, arts te 's-Gravenhage, is door velen voldaan. Ik ontving 190 adhaesie-betuigingen, waar onder een paar van medische studenten, een van een hersteld patient, die de granuline op voorschrift van zijn dokter had gebruikt, en een van een doktersweduwe, wier man het middel ook met succes door eenige patienten had doen gebruiken. Natuurlijk is nu gevolg gegeven aan mijn voornemen om namens alle adhaesie-betuigers een schrijven te richten aan de redactie van „Vox Medicorum", met verzoek in dat geneeskundig tijdschrift een ingezonden schrijven van mij op te nemen, waarin door mij namens alle sympathie-tfe- tuigers er op aangedrongen wordt, dat fde artsen mogen ingaan op fcedoeld voorstel. Welwillend heeft de redactie van „Vox Me dicorum" aan mijn verzoek gevolg gegeven. In het nummer van 5 November j.l. is mijn „ingezonden" opgenomen met een noot ddr redactie, cjje in ziin geheel alcjus luidt; „Het zai den Heer Den Br-tejen zeker niet bekend zijn, dat de debattcn over de Granu- line-kwestie in ons blacl defin itief gesloten zijn, doch wij hebben, om bijzemdere redenen, gemeend, bovenstaand schrijven alsnog te moeten plaatsen. Wij deelen den geachten inzender openhartig mede, dht ook wij het zeer betreuren, dat men op het 'voorstel van collega Van Grafhorst niet weuscht in te gaan en tot dusver niet meer dan twee me dia zich hebben aangemeld. Vet plicht„het aanbod aan te nemen", zooals de geachte schrijver zich uitdrukt, is men vcAstrekt niet, daar het in de medische wereld it egel is, dat een arts eerst zijn voorschrift, dltat tot heil der zieken strekken kan, bekend maakt, onr daarna af te wachten wat die wereld voor rcsultaten vertoont. Wij tfcelen mede, dat wij met .belangstel- ling alle 190 ons toegezonden syfl lpathie-be- tuigingen hebben gelezen en erkennen moe ten, dat deze zeer belangrijk zijn, waarom het dubbel te bejammeren is, dat er aan deze zoo gewichtige zaak niet een be vredigend einde komt. Nogmaals en ten sloit'te roepen wij onze practiseerende collega's ojp, om te willen ingaan op 't voorstel van dr. Van Grafhorst en een Commissie samen te stellen, wier nauwgezet en uitgebreid rapport een wetenschappelijk oordeel over Granuline zal bekend maken." De redactie van „Vox Medicorum" heeft hiermee aan ons verzoek voldaan. In het be- lang van de vele t. b. c.-lijders is hen': te ho- pen, dat deze actie ten slotte success moge hebben. Met vriendelijken dank aan alien, die mijn pogen hebben gesteund, en aan U, geachte redactie, voor de plaatsing van dit schrijven, hoogachtencV uw dw. i H. DEN BREEJEN, Prinsessestr. 22, Hoofd eener School te Anuhem. P. S. Aan alle bladen, die mijn eerste in gezonden schrijven over „tuberculosej-bestrij- ding" overnamen, wordt dringend \{erzocht ook dit schrijven te plaatsen. Marktberichten 1 ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. |j ALKMAAR, 12 November. In de heden gehouden veilingen werdi betaald voor: (i Bloemkool per 100 st. 4.l'O17.80, Roode kool 1.905.60, Gele kool 2.1G, tot 4.80, per 100 K.G., Wortelen -per 100 bos 4.109.80, Bieten per 100 K.G.J 1 20—/2.90, Uien per 100 K.G. 6.-5 7.80, Andijvie per 100 stuks 1.20f 2.80 Brusselsch lof per K.G. 0.200.36, Koolrapen per 100 K.G. f 1.201.80," Kropsla per 100 stuks 1.2.60, Pieterse- lie per 100 bos 2.2'0—3.40, Prei per 100 bos 7.60—/ 10.10, Spruiten per 100 K.G. 12—/ 25, Spinazie per bakje 0.55—d 1.06, Selderie per 100 bos /2.10/5.80, Tomaten per K.G. 0.250.40, Appelen per K.G. 0.06—/ 0.37, P-eren f 0.02— 0.35, Druiven. per K,G. 0.70f, 0^8. J PURMEREND, 12 Nov. „Afslagvexeeni- ging Beemster, Purmerend en Omstrek-en". i Aardappelen 1.922.02 per zak (25 K.G.), Witlof 0.17—/ 0.18 per K.G., Bloemkool 5—/ 29 per Koode koot 4—/ 5.30 per 100, Spruitkool 1.30— 2.60 per 15 K.G., Boerekool 2.954.70 per 100 struiken, Andijvie 0.903.10 per 100 krop, Selderij 5.90 per 100 bos, Rapen 2.70—/ 4.70 per 100, Bieten f 4.50 tot 14.50 per 1000, Uien 1.15—/ 1.50 per 25 K.G., Prei 10.20—17.90 per 100 bos. Appelen: Westlandsche Bellefleur 9 15, Groninger Kroon 12, Present van Engeland 18—/ 25, Reinette, goud f 13-r 24. Peren: Besy von Schonauwen 7— 9, Beurre Clairgeau 712, Boeren- groen 3.80f 9, Comtesse de Paris 6 ll, Nouveau Poiteau 12/15, Winter- jan 3.80-/ 5.10 per 10|> K.G. j NOORDSCHARWOUDE, 12 Nov. 1600 K.G. Uien: Grove uien 6.60, Uien 6.60—/ 7.3Q, Drielingen 7.307.80, Nep 8 60, 8400 K.G. Peen 1.60—2.20 130700 K.G. Roode kool f 2—f 5.60, 14300 K.G. Gele kool 2.40—/ 4.50, 58300 K.G. Witte kool D.901.30, 45400 K.G. D. Witte 1.90—/ 4.40, alles per 100 K.G., 2700 stuks Boemkool 12—/ 24.70, 2e soort 3.20—/ 5.50 per 100 stuks. A- WARMENHUIZEN, 12 Nov. 1924." Roode kool le soort 2.30—/ 4.80, ult- schot 1.102.70, Gele kool le soort 3.10—3.80, Witte kool le soort 1— 1.25, per wagon 120, Deensche witte 2.10—3.60, D. uitschot 1.20—/1.50 Drielingen 6.70, Uien 6.807.30, Grove Uien 6. Aanvoer: 61145 K.G. Roo de kool, 4500 K.G. Gele kool, 72400 K.Q.; Witte kool, 12125 K.G. Deensche witte, 3848 K.G. Uien. SCHAGEN, 13 Nov. Op de heden gehou den markt waren aangevoerd: 132 gelde- koeien (mag.) 150375, 103 idem (vet- te) 300—/ 480, 10 kalfkoeien 300— 475, 108 vaarzen 160260, 97 gras- kalveren 50120, 16 nuchtere kalveren 14—/ 24, 263 schapen (vette) 4657, 304 overhouders 36—/ 45, 4 bokken en geiten 2.50—/ 20, 15 varkens (mag.) 13 tot 22, 75 idem (vette) p. K.G. f 0.80 0.86, 219 biggen 8—/ 16, 34 konijnen 0.50—/ 2.50, 257 kippen 1—/ 3, 73 eenden 0.80—/ 2, 96 K.G. boter 2.40 2.60 per K.G. BROEK OP I.ANGF.NDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 12 Nov. 6400 stuks Bloemkool le soort 2134, 2e soort 5.10—/ 12.50 per 100 stuks, 20100 K.G. Wortelen 1.50—/ 2.30, 62000 K.G. Roo de kool le soort 2.805.40, 2e soort 1.10—/ 2.40, 42900 K.G. Gele kool le soort 2.10—/ 5.10, 96200 K.G. Witte kool le soort 1.101.70, Deensche witte 2.50—4.90, 11800 K.G. Uien: Uien 6.50—/ 7.50, Drielingen 7.30-/ 8.90, Nep 8.50, alles per 1(X) K.G. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 12 Nov. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 19.50-/ 37, II 11.50-/ 21, III 6.50—/ 9.50,'Roode kool 3.20—/ 4.40, Witte kool 0.90—/ 1.20, Gele kool 2.60 1.20, Gele kool 2.60—/ 3.50, Uien 2.80 tot 3.20, Drielingen 3.40—/ 3.65, Nep 3.25, Bieten 12—/ 13.50, Middelbaar 10—/ 12, Kieine 6—/ 8.50, Spruitkool f 2.65, Zeeuwsche blguws aardappelen 1

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7