Alkmaarschs Gourant De Kluizenaar van Far-End 1L FEUILLETON. Vrijdag 14 November Abonnementen op Tpdschriften, zoowel Binnen- als Buitenlandsche Fo. 270 1924 Honderd Zes en Twlntlgsfe Jaargang. Gemenfd nieuws EEN FAMILIEDRAMA. De „Nieuwe Soer. Crt." van 10 Oct. gthrijft: In de onmiddellijke omgeving van Solo is dezer dagen door een groep Chineezen een familielid vermoord, nadat hiertoe eerst door een soort van familieraad was be? Voor zoover de politie over inlichi beschikt, is een grondbezitkwestie de or van dit misdrijf. Voor de richtige afwikkeling van deze zaak stond een Chinees zijn overige familie leden in den weg en daarom werd op een fa- miliebijeenkomst besloten om hem maar uit den weg te ruimen. Zelfs de naaste familie- leden van het slachtoffer namen aan deze bijeenkomst deel. Met de uitvoering van het besluit werd niet lang gedraald. De man werd op straat opgelicht, netjes geboeid en zoo naar zijn eigen woning gebracht, waar hij in de gele- genheid werd gesteld om afscheid te nemen van vrouw en kinderen. De man, die wel eenigszins voelde, dat het misschien ernst zou kunnen worden, drukte bij dit afscheid zijn vrouw op het hart in de toekomst goed ,voor de kinderen te zorgen, indien hij mis schien eens niet mocht terugkomen. De vrouw vatte dit echter niet als ernst op en dacht nog steeds dat zij met een grap. te maken had. Het waren immers de eigen zwagers, die haar man gebonden hadden. Waarschijnlijk wilden zij hem plagen. En bovendien was er ook een nichtje van een jaar of twaalf bij. Zij zag dus geen gevaar. Inmiddels werd de gebonden Chinees door zijn familieleden in de richting van de sa vahs gevoerd en daar in de eenzaamheid draalde men niet lang met de ten uitvoer legging van het plan. Op de afschuwelijkste manier werd de man letterlijk geslacht. Na het volbrengen van de misdaad werd het kleine meisje er op afgestuurd om de an dere familieleden te waarschuwen ten einde te komen helpen om het lijk te begraveen. De ze werden nu voor de gevolgen van de daad echter wat huiverig en zij kwamen niet. Wel gaven zij een patjol mee. De moordenaars begroeven daarna zelf hun vermoord familielid in de sawah en keer- den daarna huiswaarts alsof er niets was ge- beurd. Toen de man echter inderdaad weg bleef en er twee dagen verliepen zonder dat de vrouw iets over haar echtgenoot hoorde werd zij toch ongerust en zij besloot het be- stuur van de vermissing in kennis te stellen Het onmiddellijk aangevangen onderzoek bracht de hierboven omschreven gruweldaad aan het licht. De moordenaars zijn reeds gearresteerd. DIEFSTAL. Een brutale diefstal is in de Mathenesser- laan te Rotterdam gepleegd. Op klaarlich- ten dag hebben zich daar Woensdagmiddag twee mannen, beiden ongeveer 25 tot 30 jaar oud, en gekleed in donkerblauw colbertcos- tuum, met een valschen sleutel toegang ver- schaft tot het door den heer L. Davids be- woonde buis. Zij hebben er een brandkast weggehaald, gewikkeld in een groen en bruin pluche tafelikleed, op een ha-ndwagen geladen en zijn daarmee weggereden. De eene man droeg een pet, de andere een donker grijzen gleufhoed. Toen de familie fhuis kwam. werd de diefstal noidekt. De brandkast bevatte ver scheidene kcs'baarheden. LAFFE WRAAK. Terwijl de heer Van L., wethoucfer van At- phen aan den Rijn, met zijn familie een uit stapje naar Leiden maakte, zijn in de kleedka- mer van zijn dochter acht of negen japo-nnen en een bontmantel van ruim iOO vernield. De totale sehade aan de kleeren toegebracht bedraagt nnm 500. Als verdacht van deze vernieling zijn door de politie aangehouden de dienstbode Van T. en haar verlo-ofde K. De familie Van L. denkt hier aan wraakneming. HOOG WATER. De schipbrug te Deventer is gistermorgen weer gelegd en voor rij- en voetverkeer o-pen- gesteld. De IJsel is 38 c.M. gevallen; de loskade is grout-en deete dro-og gekomen. HOOG WATER EN STEENFABRIEKEN. Uit Nijmegen meldt men aan de N. R. Ct.: Leden de steenfabrieken aan Rijn en Waal In de hoogwater-periode van 1920 groote schade, de buitengewoon hooge waterstand, welke haar deze maand overviel, werd voor deze bedrijven nog ernstiger, omdat-nu de fa- bneken onderliepen, terwijl de in de zomer- campagne (AprilOctober) gevormde stee- nen nog ongebakken in de hutten opgestapeld stonden te drogen. Dag en nacht was men door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont 83) „Neen! Neen! Dat moet je niet doen, dat kun je niet doenHet is o, je zult het niet begrijpen maar de brieven moeten vernietigd worden." Herrick hield ze vast in de hand geklemd en stopte ze in de binnenzak van zijn jas. „Vemietigd zulien ze zeker niet worden", antwoordde hij. „Ik houd ze in bewaring. Maar, vend mij eens, waarom zou ik ze niet aan Sara laten zien? Het schijnt me het eenige, dat voor de hand ligt." Trent schudde het hoofd. „Neen. Gel-oof mij, dat kan niooit goed doen, het zou aileen oneindig veel kwaad kunnen doen." Herrick keek ongdoovig. „Dat zie ik niet in", protesteerde hij „Maar toch is het zoo." Stilzwij-gen tusschen de beide mancen. „Dan wil je dus", zei Herrick, eindd-ijk de stiite verbrekencl, „diat ik mijn monid! houd hierover^ v'~- 'druk In de weer, de steenen uit de Juittcn in veiligheid te brengen en de dammen om de fabrieken op te hoogen en te versterken. Som- mige fabrieken slaagden erin, het water te keeren, maar vele werden erdoor geteisterd, doordat de dammen doorbraken, of wel het kwelwater zoodanig kwam opzetten, dat droogmalen onmogelijk bleek, en dus de ge- vulde drooghutten onderliepen en de inhoud een vormlooze kleimassa werd. Naar schat- ting is aan de door het hooge water over- vallen fabrieken van de steenen, welke te drogen stonden, ongeveer vijftig millioen verloren gegaan, d.i. ongeveer een zesde ge- deelte van de gevormde productie. De scha de zou in het geheel 1.000.000 bedragen, de kosten van het opruimen, enz. meegere- kend. rv-v is een groot nadeel, dat het voor- bereid. an den grond voor de volgende campagne op de overstroomde fabrieken voorloopig geheel moest worden gestaakt, waardoor in het steenbalckersbedrijf een zeer groot aantal arbeiders werkloos is gewor den, welk kwaad zich in het voorjaar ook zal doen gelden bij ringovens nu een zoo groote hoeveelheid ongebakken si a verloren is ge gaan. GEVOLGEN VAN DRONKENSCHAP. Woensdagnacht heeft een aardappelkeop- man uit Eext een autotocbtje gedaan met kele Leeuwarders, op welk tochtje stevig dronken werd. Toen de koopman flink or den invioed van drank was geraakt, zetie men hem uit den auto op straat, waar hij door de Leeuwarder politic in den vroegen morgen werd aangetroffeii. Toen de man oiitnuchterd was, deed hij de onaangename *ontdekking, clat hij van zijn gouden horloge en een som gelds was beroofd. De politic meent de daders op het spoor te zijn. ALS DE ARBEID GENOEGEN WORDT... De heer L. G. A. Goremans, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, heeft' den vol- genden brief aan den burgemeester dier ge meente doen toekonion Edelaehtbare heer! Ik wenschte in de eerst- voigende open-bare Vc:rgad?ring het volgende nader toe te lichten: Nieuw reglement voor loon- en arbeids- vcorwaarden voor de gemeente Rotterdam, opgedragen door de Ned-. RapatiTe Staats- partij. Art. 1. De arboid is als genoegen te be- schcuwen en uitsluitend ads tijdverdriif op te vatten. ledere l-nepanning is verboden en wordt met onmidde'lijk ontsiag gesrtraff. Art. 2. Het begin van den arbti- wordt aan den wer kip an zeif (.vrgelaten. Voor den aanvang van het we^-k worden koffie, thee, boter en kadetjes beschikbaar gesteld. Art. 3. ledere a-rbeider behoorit in onbe- risp-elijke kleeding met booi-d en das te vcr- schijnen. Het dragen van schcenwerk met doorgeslsten zolen en sch'eere hakken is strong verbeden. Bij even-tueele „dallas" is de gemeente verplichr, dadelijk in te grijpen en haar arbeidier naar de laatste mode op maat vervaardigde kleeding gra-% te verstrekken. Art. 4. ledere arbesdeiw ontvangt het mini mum loon 10 per dag met vrijen kost, si- garen en bier. Jubilarissen, d.w.z. arbeiders, die meer dan 1 jaar bij de gem-eente werken, hebben recht op vervcer per automobiei van en naar hun werk. Art. 5. Van 910 is het ontbijtfijd en wordt! er koffie, room, eieren, zalm, enz. ge- serveerd. De gemeente is verplkht, dit alios p-recies na te komen. Art. 6. Gedurende den werktijd miag er gezongen en geflcten worden. Wordt er een volkslied of popul-aire straatdeun gezongen, dan is ieder a-rbeider verplicht, naar krach- ten mede.te zingen. Art. 7. Van 12—2 wordt het middagmaal opgediend en naar het seizcen v/orden spij- zen als gans, hazepeper, enz. opgediend. Bovendien ontvangt iedere arbeider 3 liter bier. Ook is er ddnsgdegenheid met de daar- voor beschi'kbaar gestelde jonge dames. Art. 8. Van 24 uur wordt keff-ie gedron- ken met daarbij le prcsenteeren koekjes en ge- bak. Art. 9. Om 5 uur wordt „afgenok" en koude schctels voor afscheid aangeboden. Bij bet verlaten van de werkpliaatsen is de op- zichter of chef verplicht, iederen werkman de hand te drukken en in naam van de gemeen- tezijn besten dank ,u it te spreken voor de op- offerende vlii't bij den arbeid bd'.Oond. DE TARIEFWET. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het on twerp nieuwe Tariefwet aangenomen met 57 tegen 39 stemmen, rechts tegen links. DE AANKOOP VAN DE BUITEN- PLAATS VELSERBEEK. De gemeenteraad van Velsen heeft, zooa-ls reeds is gemeld. met algemeene stemmen besloten, tot aankoop van^ de buitenplaats Verserbeek. De voorzitter wenschte de ge- meen e met dezen koop geluk en zeide, dat het college van B. en W. de voile verant- woordeiijkheid daarvan op zich neemt. De heer Vermeulen dankte B. en W. voor de moeite, aan deze zaak besteed, en in het bij- zonder den voorzitter v-oor het verkrijgen van „Ja juist." „Dat is niet fair." „En wanneer je dit allies be-kend gin-g ma ken, is het unfair tegencver Tim. Heb je daar wel aan gedacht? Hij is in elk gevai on- schuldig." „Ma-ar kerel, het is onbestaanbaar, het is belachelijk „Heelemaal niet. Ik heb Elisabeth Dur- ward mijn belofte gegeven, en zij is getrouwd en heeft een zoon gekregen, alles in het ver- trouwen op die belofte. Mijn lippen zijn ge- sloten nu en voor het vervolg." „Maar de mijne niet", zei Miles grimmig. „Dat zulien ze wel. Miles, als ik het je vraag. Begrijp jie niet, dat ifc nu niet m-eer terug kan? Ik kan het verfeden niet uitwis- schen. I-k heb een geweldige fou-t begaan een fout, die veel andere jonge mannen in g-e- lijke omstandigheden ook gemaakt zouden hebben. En ik heb er sindsdien altijd voor moeten boeten. Nu mtoet ik tot het eind toe blijven boeten daar ik mijn eer mee ge- moeid. Daarom vraag ik je, of je die brieven niet wilt laten zien." Miles was niet ovehtuigd. „Ik heb mijn eigen boeien gesmeed, Her rick", vervoigde Trent. „In zebe-r opzicht ben ik verantwoordelijk voor Tim Durwrrd's be- staan" hij glimlachte bitter „en i-k kan zijn kausen niet bij het begin vcrnietigen. Ten cfe leening. Na het gevallen besluit kwam van een inge- zetene een prachtige bloemenmand binnen. De schenker wenschte namens veel ingezetenen den raad met het besluit geluk en hoopte, dat er welvaart voor de gemeente uit zou voortvloeien. IN DEN HALS GESCHOTEN. Woensdagavon-d heeft in de villa Habio Perka-ra, aan den Haagweg te Leiden, de student B. A. P. spel-endenvijs zijn huisjuf- frouw, mej. De V., met een buks in den hals geschoten. In zo-rgwekkenden toestand is zij naar het Elisabethsziekenhuis vervoerd. SCHOOL VOOR VROUWENARBEID TE MEPPEL. Gister heeft te Meppel door den minister van onderwijs in tegenwoordigheid van tal van autoriteit-en de officieele opening plaats gehad van de vrouwenarbeidsschool. De bij eenkomst had plaats in de raadzaal die door eenige bloemversiering een feestelijke aanblik hood. NEDERLAND EN HONGARIJE. Uit Boedapest wordt aan de N. R. Ct. ge meld: De LIo-ngaarsch-Neder n-dsche Vereeni- ging te Boedapest heefi *.n film laten ma ken, die de hulp, door Neaerland aan Hon- garije v-erleend- door het opn-emen van Hon- gaarsche kinderen en het zen-den van liefde- giften, op zinnebeeldige.en artistieke wijze in het licht stelt en de herinnering d-aaraan voor de toekomst bewaart. Deze film is met m-edewerking van het ministerie van onder wijs in drievcud vervaardigd, en alle biosco- pen in Honga-rije worden door de regeering tot de vertooning ervan verplicht. De Hon- gaarsch-Nederlandsche Vereeniging heeft deze film laten maken, omdat, wat hier tot nu toe op dit gebied werd geprod-uceerd, tame- lijjc verouderd is en de beteekenis van Neder- la'nd o-p zeer onvoldoende wijze weergaf. Aan de thans vervaardigde film ontbreken nog slechts eenige karakteristieke gedeelten van Nederland, als een zeegezicht, bloemen- velden, een havengezicht, iets van Zeeland, kortom, de dingen van Nederl., waarvan een Iiongaarsch kind, dat in ons land geweest is, aan zijn ouders vertelt. De vereeniging Nederland in den Vreemde heeft nu toege- 7egd, dat zij dezer dagen haar verkort-e „Ne- derland-film" naar Boedapest zal zen-d-en, welke d-e in Hongarije vervaardigde film zal compl-eteeren. De Nederlandsche film zal in Hongarije van Nederlandsche teksten orden voorzien. BELGISCHE FIETSRIJDERS IN NEDERLAND. Uit Brussel wordt aan de N. R. Ct. ge meld: In verband met de verplichting, aan Belgi- sc'he fietsers, die over de Nederlandsche grens komen, opgelegd, zich van een weg- kaart te voorzien, wel-ke om de veertien da gen moet worden vernieuwd, waarbij, naar belanr-:iebbenden beweren, veel tijd wordt verloren, hebben een paar wielrijdersver-eeni- gingen in de provincie Antwerpen aan de provinciate autoriteiten verzocht, door tus- schenkomst van de regeering te Brussel, in- trekking van -den -maatreg-el te bewerkstelli- gen. Mocht de Nederlandsche regeering wei- geren, voldoening te geven, dan zouden adressanten het gewenscht achten, aan de Nederlandsche fietsers, die in Belgie komen, als represaille eveneens nieuwe verplichtin- gen op te leggen. O-p verzoek van den pro- vincialen raad van- Antwerpen zal de gou- verneur deze zaak met den minister van bui- tenlandsche zaken bespreken. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND— INDIe. Reuter s-einde uit Allahabad: Van der Hoop is gisterochtend naar Cal cutta vertrokken. Uit Calcutta wrerd nader geseind: Het Fokker-vliegtuig is hier gistermiddag 2 uur aangekomen. Het heeft een goede reis gehad, en de landing geschiedde vlot. AARDB-EVING. Woensdagmiddag halftwee is, zooals wij reeds in het kort gemeld hebben, Wonosobo, in de residentie Kedoe, geteisterd door een hevige aardbeving. De huizen van den assis- tent-resident, den controleur en den regent zijn ingestort. Van het station, het postkan- toor, scholen en de overige steenen gebouwen scheurden de muren. De kali bij de kampong Leksono werd een groote modderstroom, waarin verscheidene lijken van mensch-en en dieren dreven. De aardschokiken hebben te Ma-gelang lich- te schade aangericht. In het hotel Dieng te Wonosobo is het plafond omlaag gestort, waardoor -een dame door een steen getroffen en licht gewond werd. Het kantoo£ van de pestbestrijding, dat van den land-raad en andere gebouwen zijn onbruikbaar. Vermoedelijk is de Soembing de oorzaak kleine berg Bismo de oorzaak van de bevin- gen. De desa Badjinga-n is geheel in de rivier slotte is hij aan '4 begin, ik ga al naar het eind. Tenmi-nste", zei hij op matten toon, „dat hoop ik." „Herrick's snelle opmerk-ingsgave had ge- zien, welk een geweldige verandering de paar laatste dagen in Trent's voorkomen hadden teweeggebrachf. De man was zichtbaar ouder geworden, en zijn gelaaifc was gegroefd en afget-obt, zijn cogen stonden hoi en gloei- den kcortsachtig. „Je hcbt zi£-;ker nog de-rtig of veertig jaar vcor je, als er geen ongelujcken gebeuren", zei Herrick ein-delijk op stelligen toon. „Ben je van plan die jaren minder dan waardeloos te maken door deze dwaze opvatting?" „Ik heb geen anderen uilweg. Groote he- mel, kerel!" zei hij hevig geprikkeld „je verondersteit to-ch zeker niet, dat ik he-t plei- z-ierig vind, wel Maar ik heb geen uitweg. I'k heb nu eenmaal een verantwoording on mij gen-o-men en ik meet die tot het einde toe dragen. Ik kan er me nu niet a-an ont'trekken, nu de betaaldag gekomen is. Ik kan niet an- ders dan eraan blijven vasthouden." „En hoe moet het dan met Sara?" zei Her rick bedaard. Heeft die niet het recht ook in aanmerki-ng geno-men te worden?" Hij schrok van de uiidrukkfag van hope- loozen angst. die in Garth's oogen kwam. „Om Gcdswdl, man, laat Sara er buffer.!" riep hij wanhopig. „Ik heb mij zdf a! weggedreven. Het aantal dooden Is onbekend. In het district Leksono zijn 45 huizen ver- dwenen. Aileen de dokterswoning te Wonosobo is onbeschadigd. Het plafond van het Dieng- hotel stortte in, toen de gasten lunchten, zoo- dat het een wonder is, dat er slechts een iichigewond werd. De heer Habraken is door een balk ge troffen en opgenomen in het hospitaal te Ma- gelang. Hij is zwaar gewond. De Serajoe voert de verminkte lijken van duizenden visschen- aan. Vermoedelijk is te Soembing de oorzaak van de bevingen. De grond golfde gelijk een ?ee. Vele gezinnen slapen- aan den kant van den weg. De resident heeft aan de regeering ge seind, dat Wonosobo geteitsterd is door een aardbeving in de richting Noord-Zuid. De desa Bandingan is geheel in de Pringrivier verdwen-en. Het aantal doodfti is onbekend. In de desa's Wad-as en Mod job ten gab werden on-derscheidenlijk zes en zeven personen on- der puin bedolven. BESTUURSKNOE1ERIJEN ET KRAWANGSCHE. Het „Bat. Nwsbl." van 11 Odobei deelde mede: In Mei van dit jaar, bij het ongeveer gelijk- tijdig opireden van den nieuwen ass-istent- resident ontroleur ter bcschikking, bleek bij inter:.- controleering van de land- rente-adminlie en -inniog en invoering van een betci verifieering der oogstmisluk- kingen, dat in 1923 knoeierijen o-p groote schaal moesten hebben plaats gehad. Door den controleur werd persc-onlijk het onderzoek in verscheidene desa's geleid, als resultant waarvan deze ambtenaar in Juni d.a.v. kon rapporteeren, dat heel het district Ljikampek en vcornamelijk het onderdistrict Djatisari, voorts een groot deel van het dis trict Krawang en verder in het ond-erdistrict Rengasdengklok (zij het in veel mindcre mate) de bevolking meer landrente had opgebracht dan waartoe zij verplicht was, omdat de haar verleend'e afschrijvingen wegens msgewas en (of) onbeplant blijven van sawahvelden was onthouden. Tegelijk deelde de controleur mede, niet irn staat te zijn om naast zijn reeds omvangrij- ken arbeid men weet welk en uitgestrekt gebied; West-Krawang vonnt, daarnaast is hij belast met de landrech-tsp-raak al deze knoeierijen minitieus te onderzoeken, zonder de andere werkzaamhedeh te verwaaidoozen. Het gevolg is geweest d'at medio Juli een speciale controleur is aangewezen, om de za ken verder op te knappen. Tezamen met den patih van Krawang werden dag in dag uit de onderzoekingen voortgezet. Men is thans zoover. dat twee cinderdistric ten. n.l. Djatisari en Tjikampek, zijn afge- werkt. De bevolking heeft hier respectievelijk ruim 16 000 en f 10.000 te veel aan land- rente opgebracht. De desahoofden (een 20-tal) erkennen in dezen hun schuld en zi;n. nu be- gonnen de ten onrechte gei'nde bedragen te- rag te storten, zij het veel-al ten koste van have en go-ed. De betrokken onderdistrictshcbfdein zijn ter zaloe ter verantwoording geroepen en zull-en hunne m-eer d'an sl'arme ccmfrole op de inning van's lands belastingen niet licht vergeten. Dat de befrokkm desahoofden voorbeddig zulien worden gestraft, spreekt wel van zelf, doch hiermede wordt gewacht tot zij de ge- bruikte gelden hebben teruggestort. Wat het onderzoek in d-e andere districten zal uitwijzen. d'ient nu afgewacht te worden doch bij voorbaat mag wc-rden aangenomen dat ook daar klappen zulien vallen. HET STANDBEELD VAN WILLEM VAN ORANJE TE NEW-YORK. Het stan-dbeeld van Willem den Zwijger, dat de Holland Society te New-Yorik aan de sta-d New-York gaat aan'bieden, is vervaar digd naar het model van Royer's standbeel-c van Willem den Zwijger in Jhet museum van het Prinsenhof te Delft. Dit model, dat in dertijd gemaakt is, om daarnaar het stand be eld van Willem den Zwijger op het Plein in Den Haag te maken* is onder toezicht van den beeldho-uwer Toon Dupuis vergroot en in brons gegoten. Het standbeeld is dus niet door den heer Toon Dupuis gemaakt, het is aileen door hem vergroot en in brons gegoten, en liij heeft er retouches, -enz. aan aangebracht. FINANCIEELE STEUN AAN OUD- REDDERS VAN SCHIPBREUKELIN- GEN. Den heer Ter Hall, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat de minister in zijn rede, gehouden op Maandag 10 dezer, ter ge- legenheid van de ontvangst door de regeering in de Ridderzaa-1 te's GraVenhage van de.ju- bileerende reddingmaatschappijen, mededee- lingen heeft gedaan in dezen zin, dat de re geering heeft gemeend een nauwgezet onder zoek te moeten instellen nopens de vraag, in hoeverre de voor ondersteuning in aanmer- king komende personen inderdaad in behoef- N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS, COSTER ZOON, Voordam C 9, Altar, is HET ADRES voor vervloekt cm de ellende, die ik over haar heb gebracht. Ik was stapelgek, dat ik haar liet merken, dat ik om haar gaf. Maar ik dacht, da-t ik, als Garth Trent, de deur achter t verleden gesloten had. Ik had mceten weten, dat de deur van het yerkden eeuwig op een kier blijft staan". Miles knikte, dat hij begreep. „Ik gel-oof niet, d-aifc jij je iets te verwijten liebt", zei hij. „Het was mevro-uw Durward, die de deur wijd open heeft gegooid. Zij heeft je je nieuwe leven cntstolen, het leven, dat jij hadt opgebouwd. Trent, je bent die vrouw niets verschu-ldigdLaat mij dezen brief en die andere, die er bij behoor:-, nu aan Sara laten zien!" Trent schudde het ho-ofd als een stomme weigering. „Ik kan het niet doen", zei hij ten laatste. „Het moet Elisabeth vergeven worden. 'De 'beste vrouw ter wereld kan alle gevoel voor goed en kwaad verliezen, wanneer helfc een zaak is, die haar kind geldt. Miaa-r toch kan ik niet toestaan, dat die brief openbaar ge maakt wordt". Hij stond op en Hep ruste- icos de kamer op en neer. Kerel, k^relriep hij eindelijk, terwijl hij vlak voor Herrick bleef staan. „Kun je dat niet begrijpen die vrouw heeft, toen zij trouwde op mijn belofte, mij haar heele leven cn het leven van het ifed da* zli if on krh^eji. toevertrouwd. En ik tige omstandigheden verkeeren en ondersteu ning door hem gewenscht wordt; dat dit on derzoek met de meest mogelijke zorg is inge- steld en heeft uitgewezen, dat er gelukkig slechts weinigen in behoeftige omstandighe den verkeeren, zoodat met het verleerien van financieelen steun aan oud-redders van schipbreukelingen niet die aanzienlijke bedra gen gemoeid zulien zijn, waarvan aanvanke- lijk sprake is geweest, en dat zijn excellentie onder deze omstandigheden kon mededeelen, dat eerlang voor gezegd doel op de begroo- ting van het departement van waterstaat een som van 5000 zal worden aangevraagd. waardoor de regeering in de gelegenheid zal komen in gevallen, dat daarvoor aanleiding bestaat, een aanvullende ondersteuning te verleenen? 2. Zoo ja, is de minister hereid aan de Kamer mede te deelen, op welke wijze dit on derzoek is ingesteld en welke gegevens den minister ten dienste stonden, waarop hij zijn bovenvermelde uitspraak grondde, en is zijn excellentie bereid meer uitvoerige rrededeelin- een te versc'haffen omlrent het resultant van dat onderzoek, dat hij in zijn gemelde rede deed? UIT HET VISSCHERIJBEDRITF. Men schrijft ons van werknemers zijde: Dinsdag vend een bespreking nlaats tus schen de directies van de V. E. M.. de Mare- zaten en de Praxis de drie grootste reede- rijen te IJmuiden en de bestuten der or- ganisaties in het visscherijbedrijf. Als gevolg van de iongste staking der trawlerbemanning, welke eindigde met het weder uitbetalen van het vroeger ingehouden kwart procent van de besomiming, was van werkgevers zijde den wensch te kennen gege ven om een nieuw contract af te sluiten op de basis van het contract van 1921. De organisaties verklaarden zich daarfoe bereid en zonden op 19 September het van de reeders ontvangen concentcontract terug met diverse wijzigimgen, waarionder ook verschil- lende loorisverhoooingen. Eerst den lien November oordeelde de ree ders een conferentie mogeliik en deelden bif den- aanvang daarvan onmiddeFiik mede, dat de loonvoorstellen buiten besprekino moesten blijven. De besturen der organisaties waren daarentegen van oordeel, dat deze het aller- eerst in behandeling dienden te komen, waar op deze conferentie zonder resultant beein- digd werd. De besturen hebben zich onmiddellijk tot de Reedersvereeniging gewend met het ver zoek binnen veertien dagen deze looneischen met de organisatiebesturen te will en bespre ken. De spanning onder de zeelieden der traw- lervloot is zeer groot; napenoeg alien ziin ^e- organiseerd, waarvan 800 in de I Imuider Federatie, aanmesloten bij de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders. de overtae 4 a 500 in de drie andere organisaties. Zoo de Reedersvereeniging zich even stug be- toont als de drie hierboven genoemde reede- rijen zal een conflict van groote omvang niet te vermijden zijn. EEN GEZANT DIE HEENGAAT MAAR BLIJFT. De heer J. Baudard, directeur van de Scciete Frangaise pour remorquage sur le Rhin te dien Haag heeft aangekocht een liuis op het Willemsptem te Rotterdam. Daar zal ook de heer F. Bsnoist, ziin sch-oonvadcr, na zijn a-ftreden als gezant der Fransche repu- bliek, zijn intrek nemen. OPHEFFING INSPECTIE MILITAIR ONDERWIJS. In verband met verder doorgezette bezuinf- gingen in het leger zal, vol-gans de „H. Crt." de inspectie van het mdlitair onderwijs op Januari a.s. worden opgeheven, zulks medie in verband met de dit jaar plaats gevomden hebbende opheffing van de cadettenschool te Alkmaar eri de samenstelling van d:n Hoofd- cursus m>et de Ken. Mil. Acadiemie en het central iseeren van de verlofschool der an. fanterie te Kampen. KORTE BERICHTEN. Te Heelweg, bij Varssevel-d, is gistemacht ingebroken in het huis van den landhouwer B. Wensink. Er zijn een kistje met 100 aan bankpapier en v-erschillende gouden en zilve- ren sieraden gestolen. Uit het jaarverslag van de Spaarbank te Rotterdam over 1923/24 viel een da'ing voor de inlagen en een stijging voor de uit- betali-ngen waar te nemen. moet woord houden tegenover haar. Dat is het armzatige beetje eer, dat ik nog kan. op- houden. Herrick!" zei hij met groote bitter- heid. Een lange stiite. Toen stak eindelijk Hen- rick hem de hand toe. „Je hebt me versla- gen", zei hij treurig. „Ik zal de brieven niet verscheuren, want zo-oals ik zei, ze zijn me toevertrouwd. Maar het geheim is veilig bij mij, voobtiaan. Je hebt mijn handen gebon den." Trent glimlachte grimmig. „Je zul-t er wel aan gewend raken", zei hij. „Mijn handen zijn al drie-en-twintig jaar ge bonden geweest hoewel ik mijn boeien nu niet precies met gratie draag." Hij was weer de kluizenaar van vroeger geworden, cyniseh, bitter, zijn aandcenlng verbergend achter een onverscbillige hou- ding, die zijn vrienden zoo goed van hem kenden. De beide mannen schudden elkaar zwijgend de hand en enkele oogcnWikken later, 'Toen Herrkk aileen was, legde hij de brieven weer in de lade, waar hij ze ui'rgenomen had, draaide den sleutel om en stak hem in zijn zak. Wordt vervolfid ss

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5