rug en lendenen Kloosterbalsem Heht Gij pijli in verdrijft de pijn Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 13 Nov. Nieuwe Tariefwel. Aan de orde was de eindGtemming over de nieuwe Tariefwet. Die ontwerp werd aangenomen met 57 te gen 39 stem-men. Aan de orde waren de navolgende oint- werpen 1. Bescliikbaatreteflhng van een renteloos voorschcf uiit's Rijks kas ten behoeve van de Naamlooze Veonootsdiap Waterieid'iag Maatschappij voor Zuid-Limburg, gevestigd te Maastricht. 2. Wijziging van hot Vie hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1924 (aankoop ter rain voor een vliqgveld). 3. Wijziging van arti'kel 3bis der Mumtwet 1901. 4. Wijziiging van de Wet op de invorde- ring van 's Rijks directe belastingen. 5. Begrooting van het Leeningfonds 1914 vcor 1925. 6. Wijziging en aanvulling van hoofdstuk VII B der Staaiisbegrooting voor 1924 (uit- keering aan den heer Jac. G. Aarts). 7. Uitvoering van artikel 90, laatste lid, der Grondwet. 8. Wijziging van het IVe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1923 (verschillende cmderwierpen). 9. Naturalisatie van L. J. W. M. Baur en 19 anderen. 10. Kaouralisatie van M. Albert en 19 anderen. 11Wijziging van artikel 22 van de Post- wet (Staatsblad no. 543 van 1919), zooals ddt is gewijzigd en aangevuld bij de wet van 17 Februari 1921 (Staatsblad no. 66). (Pcstcheque- en Girodienst.) 12. Onteigening van eigendommen, erf- dienstbaarheden of andere za'kelijke rechten, noodig voor het verbeferen van de Speelman- straat te Rotterdam. 13. Vereeniging van de gemeenten Maar- heeze en Soerendorik, Sterksel en Gassel en wijziging van de grens tusochen die gemeen ten en de gem een te Leende. N'os. 1«—5 werden goedgekeurd. Bij no. 6 betoogdede heer Betitner (a.-r.) dat een andere opl-ossing voor het gesehil- Aarts ware 'te vinden eh diat deze gulhedd van den Staat door niets gemotiv^vrd wordt Hij zal dus tegen dit ontwerp stemmen, om dat hij geen kaus ziet bij motie een uitspraak te vragen. De heer Dekkers (R.-K.) was het met den vorigen spreker eens en zal eveneens te- genstemmen. De heer Stulemeyer (R.-K.) bracht hulde aan den minister, dat hij dit ontwerp heeft voorgesteld cradat het hier een kwesitie van billijkheid is. Hij beval het ontwerp bij de Kamer aan. De min. van Financien, de heer C o 1 ij n, zei dat de zaak zeer eenvoudig is. De regee- ring is rechtens in geen, enlte! opzicht gebon- den tot deze uitkeering. Tusschen minister Treub en den heer Aarils is een overeen- k'cmst gesloten, behoudens bekrachtiging door de wet. Nn dit laatsle niet is geschied, is het biliijk dat tot een oplossing worde gekomen, omdat her wetsontwerp is achterwege geble- ven doordat de oorlog een einde nam. Spr. heeft een cpiossing gezoeht in een gedeelte- Iijke betaling van de kosten van het vo6r- onderzoek, dat anficipeerde op de wettelijke geedkeuring. De totale kosten bedrcegen 100.000 en daarvan will de Regeering er 15 mills terug betalen. Op die wijze komen wij nit een onrangcname impasse waarin de re geering is geraakt. De heer Van Der Waerden (S.-D.) was voor dit onitwerp. Als een vergoeding als deze niet wordt gegeven, vatt het te vree- zen dat ni.mand meer een overeenkomst met een minister wil aangaan, waarbij eenuge vc-orafgaande onkosten zijn te maken. Hij acht 15 mille niet veel meer dan een fooi, maar hij zal zich er bij neerleggen. Het wetscntwerp werd aangenomen met 82 tegen 5 stemmen. No. 711 werden goedgekeurd. Bij No. 11 ontwikkelde de heer Van Braambeek (V.-D.) bezwaren tegen de afschaffing der deposi.o-rente omdat daar- door de banken een grooten voorsprong krij- gen cp den Postcheque-dienst. De heer Van Vuuren (R.-K.) was voor dit ontwerp. Hij wild'e alleen rente-vergoe- ding houden voor het geval de uitbetaTing achterwege blijft buiten de schuld van de deelnemers zelf, gelijik in het afgeloopen jaar het geval was. Hij kan er geen voorstel voor dccn, omdat de wet niet meer rept van rente- vergoeding, maar hij vraagt de Regeering een wijziging in zijn geest toe te zeggen. De heer Oud (V. D.) geloofde, dat het maar het best is af te zien van amendee- ring, at is hij niet voor dit vcorstel. Hij hoopte dat deze regeiing niet blijvend zal zijn en daarom zal hij maar voor het vcorstel stem- men. De heer Boon (V.-B.) zou er zich cok bij neerleggen totdat de dienst zeer goed lcopt. Hij sluit zich overigens aan bij den heer van Vuuren voor wat betreft vergoeding bij stopzet :ng van den dienst. De minister van Waterstaat, de heer Van S w a a y schetste den onfzaglijken arbeid dien de berekening der rente kost. Wat ten slot e aan rente betaald wordt, is zoo gering dat het de mce-ite niet loont. Dat de sal.di er geringer door zullen worden, is wel te wach- ten, maar spr. vreest dat niet te zeer. Het gemak van dezen dienst is zoo groot, dat men er het gemis van rente voor over heeft. In Belgie wordt ook geen rente vergoed. De ver goeding bij stepzbting lijkt biliijk, maar wie bij den dienst is aangesloten, heeft zich van te voren neergelegd bij de bepalingen om- trent stopzet'ren. Wat d!e he«r v. Vuuren vroeg staat fereliik naast dit wetsontwerp. Het behoort thuis in het giro-besiuit Om den Girodienst weer te helpen, hoopt hij dat de Kamer dit ontwerp zal aannemen. De heer Van Vuuren (R.-K.) vnoieg den minister overweging Hoe te zeggen van wijziging van het Giro-besluit. De Minister zegde overweging toe. Het ontwerp werd z. h. st. goectgekeurd. No. 12 werd1 goedgekeurd. Bij No. 13 (Vereeniging van de gemeenten Maasheeze en Soerendonk, Sterksel en Gas sel en wijziging van de grens tusschen die gemeenten en de gemeente Leende, zeide de heer Decker (R.-K.) dat hij in 't alge- meen niet zeer voor opheffing van gemeen ten is. Hij maande tot voorzichtigheid, bij dergelijke annexatie in N.-Brabant zijn se- dert 1918 al twir.tig gemeenten verdwenen, en het lijkt hem dat ook andere provincies eens van dit genoegen mogen genieten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, zeide dat iedere aijnexatie ernstig wordt overwogen en langdurig voorbereid. Waar de wensche- lijkheid blijkt, zal spr. steeds het voorstel daartoe doen, ongezien in welke Provincie de gemeenten liggen. No. 13 werd goedgekeurd. Hierna waren aan de orde de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925. De heer S c h a p e r (S. D.) opende de discussie. De verkiezingscampagne is in aantocht. Of het voop het laatst is dat met dit kabinet de degens zullen worden gekruist, is nog niet zeker. Als het de voordeur uitloopt, komt het de achterdeur weer in. Spr. ging na welke Ministers achtereenvolgens door dit Kabinet zijn verloren. het zijn er negen. De heer K e t e 1 a a r (V. D.) Daar kan je net weer een Kabinet van maken. (Gelach). De heer S c h a p e r (S. D.) wees op de volteface's die dit Kabinet heeft gemaakt. Spr. ging diverse gebeurtenissen na uit het leven van dit Kabinet. Het paste zich bij al- lerlei wijzigingen aan. De Ziektewet blijft uit. Diverse belastin- gen zijn ingevoerd, de Woningbouw krijgt geen steun meer, de volksgezondheid wordt bedreigd door een verslechtering. Lomp en onbehouwen wordt over de sala- riskwestie heengeloopen. De bezuiniging op de salarissen en de be- lastingen hebben het budget gesloten. Maar wat heeft de reorganisatie van den staats- dienst opgeleverd? Juist dit ministerie kan daaraan veel doen, omdat het door zijn lan- gen dienst op de hoogte is. Het psychologisch moment voor de bezuiniging is er juist nu. Ook in Rechtsche kringen is de ontevreden- heid groot. Er zijn wat Kamerleden tot burgemeesfer benoemd. Als je een greep uit de Rechterzij- de doet, tien tegen een dat je een burgemees- ter te pakken hebt. (Gelach). Op 7 November j.l is de Katholieke partij alleen blijven staan bij de salarisactie. De Roomsche kiezers zijn ei niet ingeloopen. Waarom is dit Kabinet altijd gebleven? Zijn de ministers zulke eminente figuren? Zijn zij onmisbaar? Een groote overtuiging missen zij zeker en geestdrift hebben zij diet. De eerste beginselen van trouw mist men bij dit Kabinet. Wat komt er terecht van de be zuiniging van 30 miliioen op leger en vloot? Op militate gebied is dit Kabinet spr. hoogst onsympathiek. Hij gaf daarvan cijfers uilt de begrooting waaruit blijkt, da'ti het geld voor het leger nog ntet eens een behoorlijik kger gaf. De: manoeuvres in September wa ren een Janboelop de vloot heerscht een geest voor dien rcnimel! Spr. verheugde zich over de bekeering van de vrijzinnig-democratenHij wees op den burgemeester van Harderwijk die niet werd tiioegelaten tot de Ohr. Hist. Partij omdat hij voor ontwapening is. De heer S c h o k k i n g (C.-H.) Hem is alleen gevraagd of hij het partijprogram on- derschreef. Gij doet niet anders in uw partij. De heer Schaper (S.-D.) Er blijkt uit dat alles bijna draait om het miliiteitre punt De eenige vrouw die voor de Vlooi'wet stemde was de Christelijk-Historische mej. Katz. Een democratiseh Kabinet is thans noodig nu de malaise haar hoogtepunt heeft gehad. Het leven is nog steeds duur en wocrdtt! nog duurder. De Regeering is echter onbekwaam en onmachtig om verheteringen aan te bren gen. Zij is afgeleefd en client vervangen te worden omdat haar politick geoordeeld en ge- vonnist is. De heer RutgersVan Rozenburg (C.-H.) hi eld eenige financieele beschouwin gen en verdedigde de juistheid van die daad aer Regeering om spoedig het tekort te dek- ken. Hij was het op enkelie punt en niet met den minister eens en geeft tal van cijfers om dit aan te geven. Spr. vreesde o. a. dat uit- stel van vele zaken steaks zich zal wreken en veel geld zal eischen. Voorzichtigheid is dus bij hot finaocieel beleid ncodzakelijk. De be- grcotingen zij meg veel te hoog en reorgani satie van den ganschen staatsdienst achtte hij zeer gewenscht. Wat tot nog toe op financieel geboed is be- reikt, is meer negatief dan posiitief. Tha-ns is het reconstructieve werk aan de beurt. De vergadering werd verdaagd tot hiadeo 1 uur. Oeinengd Nienws. UIT HET HOUTBEDRIJF. De besturen der samenwerkende vakveree- ngingen in het houtbedrijf zijn in een gecom- bineerde vergadering bijeengekomen, ter be- spreking van den toestand in de houtbedrij- ven. Besloten werd de vigeerende contracten, welke tegen 15 Maart afloopen, op te zeggen. Dit geidt voor de kistenfabrieken, en andere houtbedrijven, in de volgende plaatsen: Am sterdam, Zaandam, Hoorn, Rotterdam, Schie dam, Leerdam, Leiden, Hengelo. Voor de cverige plaatsen was het dit jaar niet tot af- sluiting van een contract gekomen. In de verdere beraadslagingen maakte de stijging van de nrijzen der levensmiddplen cen onderwerp van ixsj.reking uit. Op de ver gadering der arbeiders was den besturen op- dracht gegeven. te pogen de gevolgen der duurte te verzachten. Besloten werd den werk- gevers te verzoeken een bijslag van twee weken loon ineens te verstrekken. DE R.-K. CREDIET-, HYPOTHEEK- EN LANDBOUWBANK. Men zal zich herinneren, zegt de N. Rott. Ct., dat eenigen tijd geleden een waarschu- wing in de couraiuen gelaatst is, waarbij de i hootacommissaris van polltle in Den Kaag er de aandacht op vestigde, dat in een perceel aan den Stationsweg aldaar gevestigd was de R.-K. Crediet-, Hypotheek- en Landbouwbank, en in overweging gaf, alvorens relaties met deze bank aan te knoopen, inlichtingen in te winnen bij de politic. Die waarschuwing is aanleid'ing geworden tot een uitgebreide strafactie, die tegen de di- rectie van deze bank ingesteld is. Kort nadat de waarschuwing in de dagbla- den verschenen was, ontving een inspecteur van politie der afdeeling D, bezoek van iemand, die meedeelde, de waarschuwing te gen bedoelde bank juist eenige uren te laat gelezen te hebben. Even voordat de dagbladen uitkwamen, had hij met de R.K. Crediet-, Hypotheek- en Landbouwbank een contract aangegaan. In dat contract was bepaald, dat een som van 1000 gestort moest wcrd'cn. De persoon was echter niet in staat, op dat oogenblik meer dan 100 te storten. Hiermede werd genoegen genomen, en het contract, waar dus als eeerste storting 100 op gegeven was, opgemaakt. Als contra-prestatie zou de bank aan be- doelden persoon een aantal cessies geven, die hij innen moest. Het bedrag van 100 had dius het karak- ter van een borgsiorting. De omstandigheden, waaronder dit contract was aangegaan, gaf er de politie aanleiding, nauwkeurig na te gaan, of geen strafbaar feit, in casu oplichting, gepleegd was. Kort naadt deze mam op het politie-bureau was geweest, vervolgde zich nog een tweede persoon bij de afdteeling D, die eveneens in aanraking met de R. K. Crediet-, Hypotheek- en Landbouwbank was gekomen. Hij verklaar- de, denzelfden avond, waarop de waarschu wing in d'e bladen verscheen, em som van 300 in handen van den directedr van de bank te hebben gesteld, onder dfezelfde ,voor- waarden, waarop het eerste contract aange gaan was. Hij verklaarde verder, dat de directeur hem de zaak zeer mooi voorgespiegeld had en op eeti directe beslissing liad aangedron- gen. De directeur wist, dat dien avond van van politiezijde tegen hem en zijn bank ge- waarschuwd zou worden. De politie ging er toe over, ten kantore van de bank een onderzoek in te stellen en den. di recteur een verhoor af te nemen. Naar aan leiding van dit verhoor en het ingestelde on derzoek werd de directeur, de 44-jarige assu- radeur C. G. O., gearresteerd. Den volgenden dag werden in verband met uitlatingen van den directeur de geheele administratie en alls bescheiden van de bank in beslag genomen. Tevens werd de bij de bank in dienst zijnde kantoorbediende F. J. v. d. B., oud 31 jaar, voor wien de politie ook reeds meennalen ge- waarschuwd heeft, gearresteerd. Ook werden de borden die voor de ramen gehangen waren en waarop stond: R.K. Cre diet-. Hypotheek- en Landbouwbank, door d'e politie ini beslag genomen. Uit het voortgezette onderzoek bleek nog het volgende: De schuldvorderingen of cessies, die de bank ter inning en tegen borgstorting uitgaf, waren vrijwel waardeloos. Een gedeelte daarvan was reeclis geheel afbetaald, een an- der gedeelte was afbetaald op een zeer klein gedeelte na, en de rest was practisch emin- baar. De menschen, die een contract met deze bank hadden afgesloten, moesten dug een ze- kere som storten en kregen daar eenige zoo goed als waardelooze papieren voor terug. Voorts bleek, dat een groot aantal cessies afkomstig v/as van een voorschotbank, waar O. vroeger directeur van was, welke in 1921 failliet gegaan is. Dat O. wist, dat de cessies vrijwel' waarde loos waren, blijkt ook hieruit, dat toen hij in Augustus van dit jaar failliet verldanrd werd, hij schriftelijk aan zijn curator meedeelde, dat de cessies slechts zeer dubieuse vorderiogen waren. Het faillissement is bij gebrek aan ba- ten opgeheven. Nietiegenstaande dit alles, gaf hij voor, aan degenen, die een contract met hem aan- gingen, dat de cessies een waarde van onge- veer 15 mille vertegenwoordigden. De menschen, die hij heeft weten over te halen, met hem in relatie te treclen, zijn door middel van een advertentie, waarin hij voor zijn bank incasseerders met borgstorting vroeg. met hem in verbinding gekomen. Ook in een in Noord-Brabant verschijnend dagblad heeft O. geadverteerd; twee heeren, die ook bij de onderneming betrokken waren, hebben een „ieispectiereis" naar Brabant ge maakt. Juist op het oogenblik, dat de politie op het kantoor verscheen, om een ondterzoek in te stellen, was daar een heer uit Brabant, die bezig was te onderhandelen en op het punt stond een belangrijke borgsom te storten. Hij werd nog juist op tijd gewaar, in wat voor soort onderneming hij zijn geld zou sic ken. Bij het nazien van de administratie is nog aan het licht gekomen, dat een tweede persoon uit Brabant een contract voor 1000 had ge- teekend', maar zijn geld nog niet had gestort. Bij het nazien van de ongeveer 300 brieven van sollicitanten bleek nog, dat een heer uit Den Haag, onder dezelfde voorwaarden sis de andere, een effect van 1000 in handen van de directie gesteld had. De oogst van de heeren bedroeg dus 1400, bestaande uit 400 aan ccntanten an het ef fect. Dat het hier alleen ging om de borg storting, blijkt ook uit het feit, dat speciaal aandacht geschonken was aan brieven, waarin de schrijvers meedeelden, dat zij bereid waren een belangrijke som als borg te storten. Op andere brieven, hoe goed ook soms gesteld en geschreven, werd in het geheel niet gere- flecteerd. Aan de sollicitanten, die dan „in aanmer- king kwamen", werd medegedeeld, dat zij bij de bank in dienst konden treden als incasseer- der op een salaris van 80 per ma and plus 5 pet. van het gei'neasseerde, plus 5 pet. rente van hun borgstorting. De menschen werden dan gedwongen, snel te beslissen. Hun werd voorgesniegeld, dat de bank den steun genoot van R. K. geestelijken. en dat ze zich ten doel stelde, speciaal aan R. K. land- bouwers credieten te verstrekken. Van den ge leden kantoorinventaris was niets betaald. Ook bleek, dat twee schriifmachines, die de heer O. in huurkoop had, beleend waren. Het leenbriefje had hij opnieuw beleend. O. wordt dus ook van verduistering verdacht. Voorts heeft hij nog van verschillende men schen in en buiten Den Haag gelden weten te krijgen zonder daarbij direct in aarirakinig met de strafwet te komen. Van den hem niet toebehoorenden huisinventaris was een groot gedeelte vernield. O, evenals v. d. B., zijn beiden ter beschik- king van de justitie gesteld. De vierhonderd gulden werden geheel ten eigen bate aangewend. Toen zij het geld hadden, zijn zij Zaterdag op stap gegaan De heeren staken zich eerst goed in de klee- ren en bezochten toen verschillende cafe's en bioscopen. Naar hun eigen verklaring hadden zij 's avonds nog 40 over. De politie heeft het effect terug weten te krijgen en aan den eigenaar teruggegeven. BRAND. Gisteravond omstreeks 10 uur bemerkte de wachter van een stoombootdienst aan de Oude Schans te Amsterdam, dat door de vensters van het vier verdiepingen hooge perceel 30 rook naar buiten drong. Hij schel- de aan, maar er bevond zich niemand in het perceel, dat grootendeels als pakhuis in ge- bruik is bij den heer Heymans, handelend in zeemleer en celluloidartikelen. Op de eerste verdieping woonde hij met zijn gezin. Toen de brandweer ter plaatse was had een ver- stikkende rook zich over aile verdiepingen verspreid en sloeg in dikke witte wolken door de kieren der vensters naar buiten. Aan de eigenaardige scherpe lucht kon men dui-, delijk merken, dat het vooral celluloid was, dat brandde. Toen de brandweermannen de voordeur geforceerd en de ruiten gelijkvloers ingeslagen hadden, trachtten zij het pand binnen te gaan, maar onmiddellijk dreef hen de rook, waarin het niet uit te houden was, te rug. Een hunner viel daarbij van de stoep en verwondde vrij ernstig een voet. Voorals- nog bleek het onmogelijk den vuurhaard, die zich aan de achterzijde van de gelijkvloer- sche verdieping beyond te bereiken. Wei werd aan de voor- zoowel als aan de achter zijde door zeven stralen een massa water in het huis gespoten, maar aan niets was merk- baar dat men hiermede tot het vuur door- drong. Men zag van de grachtzijde niets dan dikken, walmenden rook. Geruimen tijd duurde het, voor de brand aan de achterzijde van het perceel lucht kr^eg; door een smalle luer tusschen de huizen* door zag men toen de vlammen fel uitslaan. Maar toen had de brandweer den'strijd ook weldra gewonnen. De gelijkvloersc,,e verdieping is aan de ach terzijde geheel uitgebrand; aan den voor- kant, waar zich eenige kantoorvertrekken be- vinden, gedeeltelijk. Ook op de eerste verdie ping, de woning van de iamiiie Heymans, was. nogal brand- en aanmerkelijke water- schade. Met het volkomen blusschen van de zen brand, die zich vooral in't begin ernstig deed aanzien en de brandweer buitengewone moelijkheden gaf, waren eenige uren ge- moeid. Omtrent de oorzaak is niets bekend. OPLICHTING. Een bewoners uit Tiel, die vroeger een vennootschap had aangegaan met iemand, die thans te Amsterdam woont, heeft bij de politie een klacht ingediend, dat zijn vroegere compagnon een bedrag van 30.000 zou hebben verduisterd en hem opgelicht zou hebben voor 10.000. Door de politie is de man gehoord. Daar hij van plan was naar het buitenland te gaan, is voorloopig zijn pas ingehouden. De justitie heeft de zaak in on derzoek, HOOG WATER. Sedert gisteravond is de Waal te Nijme- gen 46 c.M. gevallen. Stand hedenavond 11 M. pi. N. A. P. Middelbare 8.77 M. De veerdienst is weer op zijn gewone plaats. INVAL IN EEN NACHTHUIS. In den vorigen nacht heeft de politie te Amsterdam een inval gedaan in een bekend nachthuis, dat gevestigd is in perceel O. Z. Achterburgwal 6, Er werd beslag gelegd op een hoeveelheid sterken drank, waarna een aantal bezoekers naar het politiebureau wer den overgebracht, waar zij, na verbaliseerd te Zijn, weder op vrije voeten zijn gesteld. VERDUISTERING DOOR EEN AMBTENAAR. Gisteren heeft voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam terecht gestaan j. A. E., oud 37 jaar, adjunct-commies der di recte belastingen. Beklaagde wordt beschul- digd dat hij in of omstreeks het tijdvak ge- legen tusschen 1 Mei 1922 en 1 Juli 1924 op onderscheidene tijdstippen te Amsterdam aan het kantoor der directe belastingen aan het Haarlemmerplein, waar hij dienst deed als adjunct-commies der directe belastingen, als ani'btenaar opzettelijk en wederrechtelijk zich telkens heeft toegeeigend en weggemaakt geld ten gezamenlijken bedrage van 54.944.71 Yi. Beklaagde bekende alle fei- ten, die hem ten last-e gelegd waren. Hij was op 22 Mei 1921 met de verduisteringen be- go-nnen. Hij had toen op den Zeedijk kennis gemaakt met vrouwen; had met de mann-en, met wie de vrouwen in betrekking stonden, kaartgespeeld en gedobbeld en had honder- den guldens verloren omdat er met valsche kaarten en steenen gespeeld werd. Toen men hem dreigde zijn chef met het geval in kennis te stellen als hij niet betaalde, heeft hij zijn toevlucht tot verduistering genomen. Beklaagde zat aan het loket inlichtingen. Om zich verdienstelijk te maken, nam hij ook gelden in ontvangst, die door of namens be- iastingschuldigen werden betaald, de biljet- ten teekende hij voor ontvangen. Het geld droeg hij nu eens af aan den kassier, dan weer liet hij het in eigen zak verdwijnen. Het kwam voor, dat hij belastingschuldigen in hun woning opzocht, en het geld dat zij moesten betalen, inde. Nu eens boekte hij het geld, dan weer boekte hij het niet. Nauwge- zet droeg hij er zorg voor, dat hij waarschu- wingen en aanmaningen, die yoor de feel§s- ffngpTfchTTgen bestemcf waren, lnhleTd wan- rieer zij reeds betaald hadden. In Juli j.l. ver- zuimde hij den voorzorgsmaatregel ten aan zien van een belastingplichtige die een post van 400 reeds betaald had, maar toch een dwangbevel ontving. Deze man stelde er de politie mee in kennis. Door het ingrijpen der politie kwam de zaak aan het rollen. Hoe- veel er door beklaagde precies verduisterd is ligt in het duister. Het is niet onmogelijk dat het bedrag dat beklaagde zoek maakte, een of twee ton gou'ds is. Maar met zekerheid weet men het niet. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De betalingen die beklaagde boekte werden slechts eens in de dsrie maan- den vergeleken met het journaal en er loopea journalen over 1920 en 1921, die nog steeds niet afgesloten zijn. j Beklaagde is gehuwd en heeft zes kinderen. Van het verduisterde geld profiteerde echter niet zijn gezin. Alles verdeed hij aan spel en courses; zelf hield hij er een renpaard op na. De chef van beklaagde, d'e ontvanger, die aan het hoofd van het kantoor Haarlemmer plein stond, beroofde zich van het leven, toen de malversaties van beklaagde aan het licht kwamen. i Het O. M., waargenomen door mr. vatr Lier, liet het licht vallen op den ernst van het misdrijf, waaraan beklaagde zich schul- dig gemaakt heeft, een misdrijf tegen zijn gezin, tegen het gezin van den ontvanger en tegen de maatschappij, gepleegd zonder eeni ge verontschuldiging. Spreker eischte 3 jaar gevangenisstraf. Mr. F. Pauwels, die als verdediger optrad, wees op de slechte controle en de verleiding, waaraan beklaagde heeft blootgestaan. Be klaagde heeft een goede inborst hij komt uit een goed milieu en zijn echtgenoote wil hem weer in genade aannemen. Toch wilde plei- ter geen voorwaardelijke veroordeeling plei- ten, maar volstaan met het verzoek beklaag de een niet te zware straf op te leggen. De rechtbank zal op 27 dezer uitspraak doen. DE POSITIE VAN DE WACHT- GELDERS. Naar aanleiding van meeningsverschiWen, in tal van kringen onitstaan omtrent de fintin- cieele positie van de waehtgeld-ers in 1925, hebben wij ons te meest bev-oegder piaatse om inlichtingen gewend, waar men, ons hot volgende mededeelde. Ingevolge de bepalingen van het wachtgel- dersbeslui;: wordt bij de inwerkingtreding van het nieuwe salarisbesluit geacht, dat de wachtgelders op wachtgefd zijn gesteld vol- gens het salaris, dat zij bij de inwerkingtre ding van het nieuwe salarisbesluit zoiuden hebben gehad. B.v. een commissie, die op 1 Janiuari 1924 op waehtgeld is gesteld bij een maximums^- laris van 3800 krijgt! op 1 Januari 1925 een waehtgeld, bei'ekend vclgens het maxi mum dat hij op dien datum zou hebben, dus 3400. Wat de bijslagen betreft, die aan de gehuw- den en kost winners gegeven worelten; het is juist dat minister Colijn bij de behandeiing van de Tariiefwet heeft gezegd, dat alleen in dienst zijnde ambtenaren voor deze bijslagen over 1924 in aanmerking zouden komen. Thans heeft cehter de ministerraad bepaald^ dat ook de gehuwde wachtgelders en de lcost- winners onder hen voor deze bijslagen in aanmerking komen. Voor 1925 worden dus de wachtgelders op gelijken voet behandeld als het in dienst zijnde personeel. Res.bod3.) ProTmciaal Nienws CANDIDAATSTELL1NG. In de gistenniddag gehouden vergadering van het Ambacht van Wesf-Friesland, ge- naamd Geestmerambacht, is de volgende voordracht opgemaakt: Voor dijkgraaf, vacature G. Bos Wzn., die wegens gezondheidsredenen. xhet meer in aan merking wenschte te komen1A. C. Kroon, Oudkarspel; 2. J. Burger, Harenkarspel; 3. A. Schrooder, Heiloo. Voor heemraad (periodieke aftreding J. Bur ger, Harenkarspel): 1. J. Burger; 2. C. Dek- ker, Heiloo; 3. J. Kraakman, Warmenhuizen. Herkozen (aftredend): S. Schuitemaker, Noordschanvoude en J. Akkerman, Heiloo, resp. secretaris en penningmeester van bo- vengenoemd waterschap. UIT HEILOO. Nauwelijks is de herfst in het land of de tooneelvereenigingen beginnen hunne repeti- ties om reeds vroeg een uitvoering te kunnea geven. Een van onze clubs de oudste n.l. ,,'t Onitluikende Roosje", heeft in stndie genomen „Paljas", een drama in 5 bedrijven. Een stuk, waarin niet weinig van die werkende leden vereischt wordt, doch't is van deze club be kend, dat ze de moeilijkheden met gemak overwint. i Naar we vernemen wordt de nitbeelding van het op fe voeren drama in de uiterste fi nesses weergegeven, zelfs paard en wagen zullen op het toon-eel versehijnen. Men zie de advertentie in dit nummer. - De vereeniging, „De Heiloosche Burger- wacht" hield Donderdagavond haar jaarver- gadering in het cafe van A. P. de Rooy. De voorzitter de heer K. Haytema opende precies op tijd de matig bezoehte vergadering en betreurde de slechte. opkomst. Het bestuur stelde voor om de regeiing voor dfrwinteroefeningen te veranderen. Het is den vorigen winter voorgekomen, dat men den eenen keer 1 sectie had en 'n anderen keer te weinig, reden waarom men voorstelde te beginnen a.s. Donderdag met de eerste sec- tie te doen aanvangen en vervolgens elken Donderdag volgens een nader te nOemen re geiing. De schietoefeningen zullen wederom in het lokaal van den heer de Rooij plaats hebben. Dit voorstel werd goedgekeurd. Tot verleden jaar meende men, aldus de voorzitter, dat onze Burgerwaeht in schiet- vaardigheid te kort kwam, doch dezen keer is in Overveen wel bewezen, dat ook wij goede schutters hebben. Dat het resultaat nog niet beter is, ligt hieraan dat enkelen altijd met de hoog- ste prijzen gaan strijken. Spr. heeft dat in de practijk meermalen meegemaakt. Voor dezen wedstrijd zijn fraaie speldjes beschikbaar ge steld welke werden uitgereikt. De voorzitter feliciteerdc de prijswinners, wejke feiicitatie door den commandant den Blijf daarmee toch niet loopen. Akkcr's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. mm »i m—fjinwi—im— ^EKiTiiVtfibupWT

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6