DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ONZE PRIJZEN de Clercq De Gemeentebegrooting voor 1925, No 271. Homier d zes en twintigste Jaargang 1924. Aftonnomentsprijs WJ voornitbetoHng per 3 maanJen f2.-, ft-, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regel. arootcre letters riaar plaatsruimtc. Bnevexi franco N.V. Bock- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG Directeur: G H. KRAft. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. NOVEMBER HET HANDWERKIIUIS". Buitenland Dit nummer bestaat uit 2 blaaen. VI. 1 De opbrengst der schoolgelden is op 120(30 geraamd een belangrijk verschil met vroeger als men bedenkt, dat volgens de laatst vastgestelde rekening nog 25.650.80 is ontvangen. Het leeren wordt dus goedkoop wat geheel in de lijn moet liggen van hen, die meenen, dat de geestelijke ontwikkeling van ons volk eigenlijk geheel tot de overheidstaak moet worden gerekend. Hoewel natuurlijk ook de overheid zonder geld niets kan uitrichten en de belastingbe- talers toch op de een of andere wijze het kind van de rekening worden. Trouwens, de Staat beseft het vooral na de veel geroemde pacificatie en den storm- loop op de schatkist voor den bouw van al- Ierlei sekte-scholen maar al te goed dat ons onderwijs kostbaar en het betrokken de- partement heel duur is. Voor de jaarwedden der verpliehte Alk- maarsche onderwijzers vergoedt het Rijk f 128.950, zoodat de gemeente slechts 4 on- verplichtte onderwijzers (samen 8000) en nog een kleinigheid voor periodieke verhoo- gingen heeft te betalen. Een 50-tal buitenleerlingen brengen ge- zamenlijk nog 1000 op wat tegenover de enorme uitgaven een douceurtje van geringe beteekenis mag genoemd worden. De kosten voor instandhouding der onder- wijzerswoningen (resp. 272 en 165 voor de hoof den van de le en de 8e gemeente- school) zijn vrij hoog als men bedenkt dat voor beide woningen slechts resp. 425 en 475 huur wordt ontvangen. Voor kosten van instandhouding van schoolgebouwen is 8460 (vorig jaar 6317.50), voor het aansehafferi van schoolmeubelen 960 (vorig jaar f 500) en voor het onderhoud daarvan 1855 (vorig jaar 660) geraamd. Volgens de Memorie van toelichting zul- len de acht gemeentescholen thans e'k een kast voor natuufkundige instrumenten krij- Voor het aanscfiaffen en onderhouden van schoolboeken, leermicldelen en schoolbeho--?- ten is f 7600 (vorig jaar 7550) geraamd. Waarom onder de kosten van de ouder- commissies 2.0,0) een bedrag van f .'WO voor het bedrijf van gemeentewerken is Be grepen, is ons niet recht duidelijk, evenmin waarom aan dat bedrijf 25 per jaar moot uitjfekeerd worden voor het afrretnen van ver- gelijkende examens voor schoolhdofden en het geven van prceflessen door onderwijzers. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de di recteur van gemeente\ erken tij de rangsdiT- king der candidaien als adviseur namers de schoonheidscommissie moet optreden. De opbrengst der schoolge'den voor - het openbaar vervolgonderwijs wordt slecJits op 30 geschat. Bedenkt men, dat het Rijk 600 voor be- looning der onderwijzers vergoedt en de ge meente 250 voor leermiddelen en verzor- ging van leslokalen betaalt, dan mag zcer zeker verkngd worden, dat deze offers in de kringen der voor dit onderwijs in aanmer- king komenden meer dan tot dusver gewaar- deerd worden. De opbrengst van het schoolgeld voor hoc U. L. O. is slechts op 4000 geschat Voor de jaarwedden der onderwijzers wordt f 30100 uitgetrokken waarvan 25000 door het Rijk vergoed worden Over het algemeen verschillen de voor dit onderwijs geraamde bedragen niet noemens- waard van die welke ook het vorige jaar daarvoor werden uitgetrokken. De schoolgelden voor het buifengewoon lager onderwijs worden evenals het vorige jaar op 60 geraamd en de jaarwedden der onderwijzers op 9200 welk bedrag geheel door het Rijk vergoed wordt. Dat de kosten van instandhouding van het sehoolgebouw 830) zooveel hooger zijn dan het vorig jaar (f 350) vindt voornameliik zijn oorzaak in verbeteringen welke aan de speelplaats moeten aangefcracht worden. De schoolgelden voor het bijzonder ge- woon lager onderwijs worden op 4000 ge raamd evenals de uitkeering van andere ge- meenten als vergoeding voor de gebouwen en terreinen die op 1 Januari 1921 in gebruik of in aanbouw waren. Dat er ook nog Alkmaarsche kinderen zijn die het n'oodig vinden elders bijzondere iagere scliolen te bezoeken is er hier soms plaatsgebrek? komt de gemeente op een extra bijdrage in de stichtingskosten dier scholen van 200 te staan. Dank zij de wederom veelgeroemde pacifi catie maken de besturen'van bijzondere scho len aanspraak op een financieele vergoeding voor evenveel boventallige onderwijzers als bij het openbaar lager onderwijs in funetie zijn, zoodat de gemeente hier opnieuw voor een extra uitgave van 8000 staat. Omdat de kosten per leerling van de O L. school op 23 geraamd worden, moet voor de instandhouding van bijzondere scholen (volgens art:. 101 der Lageronderwijswet) een bedrag van 38525 uitgekeerd worden. Voor het bijzonder vervolgonderwijs is deze post op 640 geraamd. Daar elk bedrag dat voor het openbaar onderwijs per leerling besteeel wordt ook hier dus weer dubbe! zwaar drukt zal het ook een dubbele bezuiniging brengen als B. en W bij het toegezegde onderzoek in andere gemeen- ten, tot de overtuiging komen, dat het menue van ons geestelijk voedsel wat vereenvoudigd kan worden, waarmee volstrekt niet gezegd is, dat de maaltijd daarom minder voedzaam zal moeten zijn. Voor het bijzonder uitgebreid lager onder wijs wordt het schoolgeld op 2500 ge raamd en de uitkeering van andere gemeenten als vergoeding voor de gebouwen en terrei nen welke op 1 Januari 1921 in gebruik of in aanbouw waren op 700. Volgens de laatst vastgestelde rekening werd daarvoor 857.03 ontvangen maar de Memorie van todicbting beanfwooTdt helaas niet de vraag waarom daarvoor ten vorige jare in het geheel niets was uitgetrokken. Voor vergQeding van de kosten van in standhouding van bijzondere scholen is 6608 (vorig jaar 13500) uitgetrokken en voor vergoeding voor terreinen en gebouwen, evenals het vorig jaar 20531.41. De subsidie voor het bewaarschoolomjer- wijs is op 6200 bepaald (f 2200 voor de al- gemeene en 4000 voor de R. K. bewaar- school) alles in afwachting van een eventuee- le reorganisatie van het onderwijs aan beide scholen. Aan schoolgeld voor het bezoeken van den gemeente]ijken hoofdeursus wordt 1000 vorig jaar 1700) verwacht. Dit jaar droeg het Rijk nog 2200 bij voor de opleiding van onderwijzers voor de hoofdacte maar thans zijn op de staatsbegrooting daarvoor geen geiden meer te ontdekken. Wei keert het Rijk voor de opleiding van onderwijzers 4250 uit wan nee r namelijk afle 6 candidaien het volgend jaar zullen sia- slagen. B. en W. zijn blijkbaar van de kundigbe- den dezer adspirant-paedagogen zoo over- tuigd, dat zij den post met een gerust hart op de begrooting geplaatst hebben. De commissie tot wering van sehoolver- zuim die moot opnass-°n hear doel niet voorbij te streven kost 325, voor kinder- klecdinrr en kirdervoeding worden resp. /I300 en 3500 uitgegeven en voor toelagen en bijdragen tot opleiding van onderwijzers 5430 (vorig jaar f 2746) waarbij evenwel op de 4250 van het Rijk als bijdrage voor het hopelijk slagen der 6 adspirant- onderwijzers is gerekend. De bijdrage voor den 'inkoop van personeel volgens' art. 64 der pensioeriwet 1913 be- draagt0.50. Inderdaad een oase in de woestijn der pen- sioenwet-kapitalen. De kosten voor den gemeenielijken hoofd eursus worden slechts op 1100 (vorig jaar 4000) geraamd en in verband met het ver- vallen van de Rijkssubsidie wordt overwogen of hier niet een nieuwe .regeling behoort te worden getroffen. Evenals verleden jaar er is sindsdien nog niets veranderd moeten wij constatee- ren, dat de 750 die voor een schoolbioscoop geraamd zijn vrij nutteloos besteed worden. Steeds meer wordt de film een machtig hulpmiddel bij het onderwijs en de tegen- woordige bioscoop-regeliiig heeft voor scho- lieren eigenlijk geen praetische waarde. Wij blijven constateeren, dat het onder wijs er niet voldoende mee gediend is als de leerlingen zoo mi en dan eens naar een bioscoop-theater trekken om er de een of an dere natuurfilm te bezichtigen. Het zal ook hier ter stede binnen afzien- baren tijd tot een vasten schoolbioscoop moe ten komen, waar aanschouwelijk ondenvijs wordt gegeven door films die een duidelijk beeld geven van alles waarvan de leerling zich een goede voorstelling moet kunnen vor- men. In ons hoofdartikel van 5 Juli j.l. getiteld „Eerf schoolbioscoop" hebben wij het nut van een dergelijke instclling aan een uitvoerige beschouwing onderworpen en tevens nage- gaan hoe zij op de meest praetische en goed- koopste wijze in onze gemeente tot stand is te brengen. De schoolgelden voor de drie handelsscho- len worden gazamelijk op 3600 geraamd, terwijl van Rijkswege op een subsidie van 37815 (vorig jaar 41850) kan worden gerekend. De Provineie draagt f 7875 bij en de bui- tengemeenten 3200 (vorig jaar 6200). Ingevolge het raadsbesluit van 10 Juli j.l. bedraagt de bijdrage van buitengemeenten per leerling en per cursusjaar slechts het der- de deel der overeenkomstige voor rekening van Alkmaar blijvende kosten in het vooraf- gaande kalenderjaar. Hopelijk zal deze royale houding thans zoo door de buitengemeenten gewaardeerd worden, dat de handelsscholen door meerdere leerlingen weer tot den vroegeren bloei zul len komen. De bijdrage in de kosten van Rijks hooge- re burgerscholen (vorig jaar f 25000) is niet opnieuw geraamd omdat de gemeente kraehicins overeenkomst met het Rijk, het ge- bouw voor de H. B. S. ter beschikking stelt waardoor zij van het betalen eener bijdrage vrijgesteld is. De kosten der hoogere handelsschool daaronder begrepen de jaarwedden van het personeel worden op 20700 geraamd .(vorig jaar 22000), die voor de handels- wmmtgsti»*msasm dagschool op 41000 (vorig jaar 49000) en die voor de handelsavondschool op 9515 (vorig jaar 12000). De schoolgelden voor het gymnasium onder Hooger Onderwijs gerangschikt worden op 9600 begroot. De subsidie van het Rijk wordt op 10.000 (vorig jaar 21000) en de bijdragen van andere ge meenten op 13500 (vorig jaar 5600) ge schat. Daartegenover worden de kosten op 55995 (vorig jaar 64045) begroot, waar- onder 52200 voor jaarwedden van rectoren, leeraren en beambten zijn begrepen. De dichtst bijzijnde leeraar in het He- breeuwsch schijnt in Zaandijk te worden ge- vonden en met het oog op zijn gering aantal lesuren krijgt hij zijn reiskosten voor den af- stand Koog-ZaandijkAlkmaar v.v. terug. Daarvoor is 100 uitgetrokken v/aarvoor heel wat buurtverkeerkaartjes betaald kun nen worden. Bij het Nijverheidsonderwijs wordt slechts op een bedrag van f 540 (vorig jaar 1900) aan schoolgelden gerekend. De subsidie van het Rijk in de kosten van scholen voor het nijverheidsonderwijs wordt op 17451 (vorig jaar 24430) begroot, de bijdragen van gemeenten op 18948 (vorig jaar J 19580) en die der Provineie op 1230 (vorig jaar 1480). Evenals verleden jaar moet de Vereeniging Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken 17620.14 voor rente en aftossing van ge- leende geiden betalen, De kosten van de avondschool voor am- bachtslieden worden geschat op f 19950 en die voor de school voor voorbereidend mid- delbaar technisch onderwijs op 6525 (waaronder resp. 12225 en 5500 voor salarissen). Tevens betaalt de gemeente 30 der net- to-kos'en van diverse onderwi inrirhtn -^n (het Rijk betaalt de overige 70 Dit eischt een offer van 57.261 uit de gemeen- telijke schatkist waarvan 39402 bestemd zijn voor de Ambachtsschool, 13576 voor de Huishoud- en Ind-ustrieschool, 2250 voor den cursus voor landbouw-huishoudon- derwijs en 2033 voor den machinisten- cursus. Als Alkmaarsch-e bijdrage in de kosten van elders gelegen scholen voor middelbaar nijverheidsonderwijs is in 1923 1006 25 uitgegeven en wordt dit jaar 1000 ge raamd. De Memorie van toelichting zwfjgt weer als een Duitscher over de vraag 'waarom daarvoor het vorig jaar niets op de begroo ting gebraoht is. De opbrengst van het Stedelijk Museum we zijn gelukkig de uitgebreide en eentonige onderwijsparagrafen doorgeworsteld wordt slechts op 100 geraamd. Het wil ons voorkomen, dat met deze ste- del-ijke bezienswaardigheid wel meer te ver- dienen is, hetzij door verhooging der entree- gel den, hetzij door een grootere reclame voor museumbezoek, waarmede b.v. de Vereeniging Alcmaria zich in de zomermaanden heel ge- makkelijk in haar voorlichtingsgebouwtje zou kunnen bezig houden. Voor onderhoud en instandhouding van gemeentemuseum en -bibliotheek wordt 1843 geraamd. Wij kunnen modlijk be- oordeelen of dit voldoende is. Wel staat vast dat de subsidie aan de openbare boekerij en leeszaa! hier ter stede 2400) veel te klein is. Wanneer men nagaat wat andere gemeen ten voor deze instellingen besehikbaar stel- len, maakt Alkmaar een ongunstige uitzon- dering en aan de steeds veel te kleine ge- meentelijke subsidie is het dan ook wel te wijten, dat de instelling herhaaldelijk in financieele moeilijkheden verkeert en meer- malen moeite heeft het hoofd boven water te houden. Voor openbare vroolijkheid worden be- langrijke bedragen besehikbaar gesteld. Er worden jaarlijks voor 400 vlaggen uitgestoken en er wordt voor 8025 aan miiziek verbl-czen. onder welk laatete bedrag evenwel 100 voor onderhoudswerken aan de Nieuwe Doelen het repetitie-lokaal van het Stedelijk muziekcorps - is begrepen. De kosten van de Schoonheidscommissie worden op f 525 begroot waaronder f 500 voor deskundige adviezen. Het oude spreek- woord, dat schoonheid onbetaalbaar is, schijnt op Alkmaar nog steeds niet van toe- passing te wezen. De bijdragen van particulieren in de ver- plegingskosten van arme krankzinnigen wor den op 7742 (vorig jaar 7000) begroot. Rijk en Provineie, die het vorig iaar 2750 subsidieerden, blijken niet tot verdere offers bereid. Voor zoover de Provineie nog bijdragen verleent zullen deze op de ver- pleegkosten in mindering gebracht worden, waarvoor door de gemeente, als aandeel in ■de particuliere bijdragen 1555 vergoed wordt. De kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen bedra gen thans 63000 (vorig jaar 65000). Aan stads-doctoren. heelmeesters, vroed- vrouwen enz. wordt 4200 betaald en de godshuizen krijgen 63608 (vorig jaar 51136.36) waarvan 56408 voor het Stadsziekenhuis en f 7200 voor het Burger- lijkweeshuis bestemd zijn. Zooals wij reeds mededeelden heeft het Burgerlijk Armbestuur 125000 gevraagd maar krijgt het slechts 112000, terwijl B. en W. met het Armbestuur confereeren in de hoop deze instelling ook de verwachting bij te brengen dat de donkere malaise-wotken langzaam maar zeker van het economisch uitspansel zullen wegtrekken. Zijn wij juist ingelicht, dan zal het Burger lijk Armbestuur met de verminderde subsidie genoegen nemen het kan ook moeilijk an- ders doen maar de verantwoordelijkheid voor de resultaten van zijn arbeid aan het bezuinigende college overdragen. Voor de Ver. voor Gezinsverpleging wordt 4900, voor de Ver. „Kinderbewaarplaats" 720 en voor de Ver. ,,Huisverzorgingw 1100 besehikbaar gesteld, terwijl voor den Armenraad 5260 (vorig jaar 5099.09) wordt uitgetrokken. De nog overblijvcnde begrootingsposten er schijnt dit jaar geen eind aan te komen hespreken wij in een slot-artikel. ZIJN SCHKRP CONCURREEREND. Langestraat 93. Telefoon 744. BALDWIN NAAR PARIJS? De Parijsche „Matin" bespreekt het a.s. bezoek van den Engclschen premier Baldwin aan Parijs en meldt dat deze in de fweede week van December in de Fransche hoofdsitad zal aankomen. Verwacht wordt, dat Winston Churchill een bezoek aan Parijs zal brengen, voordat hij zal deelnemen am de besprekingen over de verdeeling der Duitscbe schadevergoe- dingsbetalingen. DE CHAOS IN CHINA. De betrek'kingen tusschen Tsjang Tso-lin en Feng Yu-sjiang verbeteren nog niet, of- s^Jioon de waarschijnlijke candidaat voor het presidetxischap, Twan Tsji-joei, zijn uiterste best doet om cpenlijlce vijandelijldieden te ver- mijden. Ook rijzen er geschillen tusschen Twan Tsji-joei en Tsjang Tso-lin betreffende Woe Pei-foe, doordien Tsjang Tso-lin gaarne den strijd tegen Woe Pei-foe weer zou beginmen, terwijl Twan Tsji-joei voor een vreedzame regeling is. Dr. Seen Yat-sen, de „president van Zuid- China", is uit Hongkong te Sjanghai aange- komen aan boord van een Japanschen kruiser. Vei-moedelijk heeft ziin reis ten doel. een con- ferentie te houden met de zegevierende lei- ders, Als president der nationalistische partij heeft hij een manifest uitgevaardigd waarin hij verklaart, dat de revolutie van 1911 ver- ijdeld heeft, dat het Chineesche militarisme't vreemde militarisme steunde. Hij betoogt op nieuw, dat de beginselen zijner partij zijn: nationalisatie, denjocrafie en socialisme. De raad der provineie Tsjeli heeft Li-Tsjing- in, een van de generaals van Tsjang-Tso-lin, verzocht het gouverneurschap van de pro vineie op zich te nemen. Hierdoor z'ou de invtoed van Tsjang-Tso-lin in de provinries nog versterlct worden. GEEN PUTSCHGEVAAR IN BEIEREN. De „Deutsche Algemeine Zeitung" publi- ceerde een onderhoud met dr. Held, den Beier- schcn minister-president, die te Berlijn is ge- weest; Hij verklaarde, dat zijn bezoek aan Berlijn niet alleen de bespreking van financieele vraagstukken betrof, maar ook de mondielinge bespreking van een geheele reeks van pumten, welke de verhouding van Beieren en het rijk betreffen. Verschillende misverstanden clienen uit den weg geruimd te worden. In zake de geruchten in verband met den stand der mo narchic in Beieren verklaarde dr. Held, dat cleze geruchten geen werkelijken achtergrond hebben. Het is niet waar, dat de monarchisten in Beieren de momrchistisehe gedachte, die in het Beiersche volk niet is ingeworteldl, langs enwetjigen -weg door een putsch verwerkelij- ken wilkn, dat op een herstel van het koning- schap word't aangestuurd. Het is niet waar, dat op her oogenblik emstige pogingen ge- daan zijn of worden cm de monarchistisehe idee weer te doen gedijen. De monarchistisehe hoop evenwel, dat steeds breeder kringen der bevolking tot erkenning van de juistheid van iiun\doel zullen komen, als voorwaarde voor de ontwikkeling op dezen grondslag, zal ech- ter zijn. dat natuurlijk cok in 't rijk de mo narchistisehe gedachte zich in de staaisrech- terlijke gezindheid van het volk in gelijke mate laat geiden. Dr. Held outkeci.de. dat de ex-kroonpn'ns Rupprecht de hoofddrijver van de monarchis- tische beweging zou zijn. Ten siotte zeide dr. Held o. a. nog, dat men niet in alles door Berlijn gereglementeerd' of gecommandeerd wereseht te worden. „Elle- boogvrijheid en gezond eigen leven, d'at is het wat de Duifsche staten noodig hebben en wat zii hebben moeten om's rijks wil". HET ONDERZOEK NAAR DEN ZI NOW J E F-B RIE F. Minister Chamberlain heeft in een rede te Glasgow o.m. de situatie besproken, die ont- staao is uit de publicatie van den Russischen brief. Hij zeide dat de nota, die MaeDonald ZIE AANPLAKBILJETTEN. aan den sovje1-vertegenwoordigcr heeft over- handigd, de Russische regeering verwijt dat zij in strijd heeft gehandeild zoowel met haar vroegere als met haar recente beloften. Het was een zeer krachtlg gesteld stuk. De vorige regeering heeft niet kunnen uiiS- lnaken of die brief echt is of niet. De nieuwe regeering heeft zich gebaast een comimissie van onderzoek in te stellen, die aan de hand1 van het materiaal, dat haar voorgangers verzam-fldcn, aangevuld met enkde fei'ten die eerst later bekend werden, het onderzioek tot een definitief resultaat hoopt te brengen. Gemeld wordt nog, dat de commissie zidf eveneens bezighoudt met het geheele vraag- stufc van de diiplomatiekie erkenning van Rus- Hand en de bolsjewistische propaganda in Engeland. De commissie zal Woensdajg rapport uit- brengen. De ,,Gazeta Lwowska", een te Lembertg verscliijnend dagblad, dat dioorgaans zecr gced omtrent gebeurtenissen in Sovjet-Rus- land is ingelicht, geeft een nieuwe lezing van de geschiedenis van den brief, welken Zinow- jef heeft gezondan te hebben aan de Britsdhe Ccmmunistische Partij. Het blad meldt, dat een lid van de Commu- niistisehe Internationale, die aan het hoofd stand van de meest-geheime afdeeling dier Internationale, in het midden van October uit Moskiou verdwean, met alle geheime docu ment en, welke betrekking hebben op de com- miunis'ische propaganda in het Britsche Rijk. De bewuste persoon, die met de letter M, wordt aangeduid, begaf zich eerst naar Ber lijn en vluchtte vandaar naar Londen juist voordat de sovjet-agenten te Berlijn de hand op hem zouden leggen. Te Londen, waar hij eveneens door sovjet-agenben werd achtor- volgd, stelde hij de bewuste dccumenten in handen van dc Br.tsche eonservatieven, die den brief van Zonowjef niet openbaar maak- ten, omdat bet Foreign Office er toe overging. Het Pcolsche blad beweert verder, dat de Britsche eonservatieven meer geheime dccu menten van de Communistisehe Internationale bezitten en er gebruik van zullen maken, zoo- dra de veiligheid van den vluchteling uit Moskou is verzekerd. EEN COMPLOT TEGEN DE ITALIAANSCHE REGEERING? Als vervolg van een vorig telegram (zie ons nummer van gister) wordt uit San Remo gemeld, dat sedert: eenige dagen reeds een Italiaansche torpadoboot en vier torpedojagers voor San Remo kruisen, ter bewaking van de Fransch-Italiaansche gi-ens tusschen Mentan en genoemde plaats. Ook zijn er Italiaansche infanteristen opgesteld. Men schijnt te doen te hebben met een zuivene politiemaatregeT ten gevojge van de houding van een groot aantal Italiaansche communisten in Frank- rijk aanwie men het plan toeschrijfr, een ex- peditie tegen de fascisten op touw te zetten. Uit Rome wordt gemeld, dat de geruchten als zou er in Italic een complo® ontdekt zijn tegen de regeering, absoluut zonder grond zijn. De politie heeft te Rome vier communis ten gearresteerd bij het uitgaan van een ver- gadering van revolutionnaire elementen, deze vergadering was echter absoluut ndelti belegd met het oog op eenig coniplot. GROOTE SMOKKELHANDEL ONTDEKT. De Amerikaansche dOuanedienst heeft een over het geheele land verspreide smokkelhan- del van juweelen ontdekt. Een groote partij gesmokkelde juweelen ter waarde van meer dan 250.000 dollar werd aangehouden en in beslag gemomen. De juweelen waren afkomstig uit Oosten- rijk, Rusland en andere landen. Deze snxok- kelhandel werd ontdekt door het onderzoek, dat werd ingesteld naar den nioord op een vrouw. De politic volgde het spoor, dat haar leidde naar verschi llende steden tusschen San Francisco en' New-York. Maandag j L werd te Los Angel os dfe juwelier Harry Katz vermoord, ails gevolg yvaatvan de geheele zaak opgehelderd ward. E>e leider van den sm'Ok- kelhandel is, volgens een mededeeling van het departement van, Financien, naar het buitenland gevlucht. VERNIETIGING VAN EEN OOR- LOGSSCHIP. Vijf sleepbooten zullen het Amerikaansche slagschip „Washington" naar Kaap Virginia steepen, waar het heden door kanonvuur in den grond zal worden geboord, in overeen- stemming met de bepalingen van de overeen komst van Washington. EEN HEETE BRON ONTDEKT. Uit Londen wordt gemeld, dat bij het groo te Paleis van Windsor tijdens pogingen om een drinkwaterleid'ing voor een sanatorium aan te leggen, een sterke heete bron aange- boord is, die met een straat van 45 Meter hoogte omhoogspoo't. DE OORLOGSMISDADK3ER NATHUSIUS. Het verzoek van de Duitsche legatie te Pa rijs om den in Lotharingen gevangen geno- men Duitsche generaal von Nathusius het oog op zijn hoogen leeflijd en zijn slech- ten gezondheidstoestand tegen borgtocht voorloopig in vrijheid te stellen, is afgewezen. De generaal zal 20 November voor den krijgs- raad te Riissel verschijnen. Hij verkaart uooit ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1