B. W. 0. UENFSSH. Jaardsposito's Rekentisg-Coiirant 3 nieuwe sending 2 Ids geweten te hebben van den diefstal waar- van men hem beschuld'igt. Geinengd Nieiiws. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND— IN Die. Reuter seinde gister dat de Nederlandsche vliegers vanm.orgen van Calcutta uaar Aky- ab zijn vertrokken. Uit Calcutta werd geseind: Debemanning van het Fokkervliegtuig ;was, toen zij's ochtends 7 uur opsteeg, voor- oemens tw®e Nappes te vliegen en dus niet Rangooa t» lander,, maar dadelijk door te vliegen naar Bangkok. Van der Hoop seint aR Akyab aan het Haagsche Aneta-kantoer d.d. gisteren: Vanmiddag is de F. VII hier gelancl, na een goede reis van Cfcltutta, Vliegtuig, motor en wij verkeeren in dra besten toestand. AMSTERDAM, 15 Nov. De F VII is he- den van Akiab naar Bangkok vertrokken. EEN MAN DOOR ZIJN VROUW EN ZQON VERMOORD? In het ziekenhuis „Eudokra" te Rotterdam svordt op het oogenblik een jongcn, K. ge- laamd, afkomstig uit Melissa nd, verpleegcl. In zijin ijlkoods had deze patient het over een uncord, die hij met zijn moeder gepleegd zou hebben op zijn vader. Het lijk zou, naar hij daarbij meedeeide, begraven zijn op het erf achter de woning. Later had men op de pick een schnur gebouwcl om aile nasporingen te voorkomen. Van deze mededeeling werd de justitie op de boogie gesteld. De officier van justitie aldaar, mr. J. G Holsteijn, heeft daar- op te Melissand eein onderzoek ingestekl. Daarbij bleek, dat inderdaad in Maart 1919 de 45-jarige landarbeider L. Koppcnaal plct- seling verdwenen was. Eerst drie dagen na de verdwijning dieed de faffllie daarvan mede deeling. Men zcide te vertnccdett, dat hij vel'- dronken was. Er werd overal gcdregd, doc! able nasporingen bleken vergcefs. Ook vernam de officier van justitie, dat de verhouding in het gezin destijds veel te wen- schen liet en' cr aanhoudend ruzic was. Woensdag heeft de officier, vergezeld van vier rijksveklwachtcrs, zich naar Melissand begeven, cnl ter plaatse een onderzoek in te stellen. Men is daar begonnen met opgravingen. Er is ook gezocht op de plek, waar de schuur ge- bouwd was, decli tot dusver is niets geven- den. Het oiiderzcek wordt intusschen voort- g€ZCt. PENSIOENEN. Wij vernamen van een beirouwDaar adres, dat de pensioenen, die op verschillende da- tums worden uitbetaald, vcortaan per kwar- taal beachikba-u* zullen worden gesteld. Bur- gem e esters hebben van- den Minister van rinmcieii aanschrijving ontvangen de attes- tatien de vita op of na den len van de maand, volgende op bet kwartaal waarover de tritbe- taling loopt, te dateeren op 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October. Op welice wijze het pensioen bijvcorbceld van 15 November tot Januari uitbetaald zal worden, wordt niet gezegd. Of wordt daar een streep door ge- haald KORTE BERICHTEN. Verschenen zijn het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de begrooting van oorlog vcOr 1925 en het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet in zake de bevoegdheid tot uitoefening van de tand- heelkunst. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verridit in den nrorgen van 15 Nov. Medegedeeld door het Kon. N/ederl. Meteerologisch Instituut te De Bildt. Hoogste baromcttrstand 779.7 te Karl- stadt. Laagsfe barometers tail 3 74S.3 te Vestma- noer. Verwachting (van den avcud van 15 Nov. tot den. a vend van 16 Nov.): Matige Ocstelijke tod NoonJcostelijken wind, ncvelig tot half of zwaar bewclkt, droog weer, lichte vcrst's nachts, iets zachter over- <kg- Slateii-Gencraal TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister steld? dc V o 0' r z i 11 e r voor de volgende week Dins- dag- en Dcndcrdagavciu! te vergadcren en te behandelem Hoofdstuk X (Arbtidj. Conform besloten. De algemeene bescbouwingen over de Staatsbegrcoting voor 1925 werden vcouge- zet. De heer Ma reliant (V. D.) was van coi'deel dat wij in buitengewene cmstandighc- den verkeeren omdat wij staan tegenover een iKabinet die een politick van vallen en opstaan volgde. Hdt is geen aangenaam werk want 'it is hopeloos te debatteeren over de politieke aangelegcnhedcn met dit Kabinet. Het is 'diaarvoor ongevoelig. De financicele besehouwingen dor vegee- ring wilde spr. eerst even bezien. De ramin- gen warein telkens mis. ©e opbrengst was 40 millioen hooger dan de raining, de nieuwe belastingen brachten 34 mtllicm op. De be- zuinigmgen bedroegen 8K mi 11 icon en de sa- latiskoi'oing bracht 26t-j mitlioen op. Zonder- ling springt de minister om met de tijdelijke en blijvende bezuinigingen. Van de bezuini- gen op rnilitaire uitgaven komt niets terecbt, o'mdat de rechterzijde dat niet will Heti gevolg is dus dat de tijdelijke bezuiniging op onder- wijs blijvend is, want deze zcu worden opge- lieven door die op de rnilitaire uitgaven. Van de reorganisatiep!annen is niets teredit g;- kemen. Waren die toegetast, dan was nieuwe be'lasting niet noodig geweest. Volgens de Regeering is de voikswelvaart niet noemenswarard teegenomen. De metbwde van bezuiniging van dezen mteister is heihaaldelijk gecritiseeisl. De adviezen der commissies moeten worden ingediend bij den minister van Financien cn niet bij de diverse departemehiishoofden. De centralisatie alleen kan sucoes hebben. De minister meet zich sclhriftelijk verbinden om een bezuiniginesplan door te zetten. Mnistcr Celijn wenscht de directe belastin gen ie veiminderen en de indirede te ver- hoogen, hetgeen beteekent dat inenigeen ineer zal hebben te betalen. Het is juist dat de heer Celijn den druk ■'er belastingen verlegt naar de zwakkeren. Het tweede punt van spr.'s rede is de ver- meliiging van gemeente-verordeningen. Die /ernietiging drukt het gemeentelijk initiatief en spr. heeft reeds zijn kritiek Irierover laten hooren. Zoo heeft de minister van Oorlog een pen- sioen-kwestie behandeld lijnrecht in strijd met de beslissing van den Ccntralen Raad van Beroep. IAe Regeering gaat nu ook den pensioen- gerechtigden hun wettel ijken grondslag ont- nemen gelijk zij den ambtenairen dien voor hun sa'arissen heeft oninomen. Vervolgens behanddde spr. de kcrting op de miilitaire salarissen. Tusschen 1 Januari en 5 Maarii) 1924 bestond er geen algemeene maatregel van bestuur waarop die korting berustte. Spr. had daarover al eens vragen gesteld en hij wenschte alsnog eeni'ge inlich- tingen. (Plaatsgebrek noopt ons het Kamerverslag hier af te breken Marktbericliten ALKMAAR, 15 November 1924. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange- voerd: 29 paarden 15 375, 9 melk- koeien 325—/ 475, 2 A dveren120 tot 130, 38 nuchtere kaj vslacht 16 32, 29 lvette schapen 48—/ 58, overhou- ders 3642.50,9 schrammen 2026 163 biggen 10 weken 8—/ 20, 5 bokken en geiten 413. ALKMAAR, 15 Nov. De boterprijs was heden: lste soort 1.151.25, 2de soort 1—/ 1.10, Kipeieren 14.50—/ 16 50, Eendeieren 8. Stadsnieaws RAADS VERGADERING. Het ligt ill de bedoeling van den burge- meester, tegen Donderdag den 27-sten Novem ber as. een raadsvergadering te beleguen. VERVROEGING OPENSTELlYnG RIJKSTELEFOON. Overeenkoinstig een door het genieeniebe- stuur tot het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie gericht verzoek zal voortaan in het belang der markten het Rijks-telefoon- kantoor alhier jaarlijks van 1 Maart tot en met 31 October des Maandags en des Zater- dags ook van 7—8 uur des voormiddags voor den interlocalen en den international en dienst geopend zijn. Tot het voeren van cel-gesprekken in dat uur zal echter enkel gelegenheid bestaan, in- dien het kantoor ook voor den Telegraaf- dienst geopend is. Bovenstaande regeling geldt tevens voor den eerstcn Dinsdag na Paschen en Pinkste- ren, iftdlen de markt op die dagen inplaats van op Paasch- of Pinkster-Maandag wordt gehouden. DE VARKENSUITVGER. Wij lezen in „De Vee- en Vleeschhandel" van gisteravond in een beschouwing van den toestand c.m.: ONTVANGEN EEN Langestraftt. zicht krijgt van de voorradige dessins, wat voor de koopers van groote waarde is. Aan de tapijt- en meubelinrichting is een uitgebreide behangerij, stoffeerderij en bed- denmakerij verbonden, waarbij 12 vaklieden te werk zijn gesteld. Het verkooppersoneel in dezen hulpwinkel zal uit 20 personen bestaan. Dat de firma voor Alkmaar er eene van groote beteekenis is, bewijst reeds het feit dat hier 140 menschen te werk zijn gesteld. Het tijdelijke hulpgebouw zal op het tapijt- en meubelgebied zeker de grootste winkelin- richting worden voor N. H. boven het IJ. Men zal daar straks een keus kunnen doen in het eenvoudigste en in het beste. De aanWe- zige voorraad zal een waarde van niet min der dan 300.000 vertegenwoordigen. De zaak in de Houttil zal door het hulpge bouw ten zeerste worden ontlast, zoodat men daar de afdeeling manufacturen en confectie zal kunnen uitbreiden. Wij vernemen nog dat zoodra het hulpwin- kelgebouw gereed zal zijn een aanvang ge- maakt zal worden met het afbreken van de panden aan de Laat, waar het Warenhuis van Vroom en Dreesmann gesticht zal wor den. Dat de firma, op grond van jarenlange ervaring dit alles hier ter stede durft onder- nemen, is zeker hoopvol voor de toekomst van Alkmaar. HULDE AAN VERTREKKENDE MUZIEKDIRECTEUREN. De heer J. Jausen te Alkmaar heeft bedankt als directeur van de orchestvereeniging te Schagen en tevens voor de Operctteverceni- ging „Euphonia" te Schagerbrug; de heer J. Pielage, directeur van het gemengd koor 30l^,ial3Li: ssi JSLZteLXKlLBbBUr 3305 „Een groote verandering is er op de var- kensmaiit te wachten Duitschlaad zet den invoer van varkens er. rundvee. dsmede den doorvoer stop. De invoervergunniugen loopen 21 clezer af. Reeds was heden Vrijdag op de Leeuwavder varkensmarkt de invloed van den maatregel merkbaar. Waarom Duitschlaud plots den zeer belangrijken invoer van Hcl- landsche varkens, aismede den pas begonnen kleinen invcer van rundvee stop zet is ons nog niet gebleken. Ook in Den Haag kan men ons daaromtrent nog geen opheldering geven. De prijzen zijn in Duitschland con stant. Uit den card der zaak zal men volgenoe week de aanvoeren ter markt we! wat terug houden, tloch blijft Duitschland bij zijn maat regel dan kan het niet aimers of de varkens- prijzen zullen hier dalen. Voor hchiere soort varkens blijven Frankrijk en Belgie koopers. Toch gingen de zouters beden te Leeuwarden cn Leiden minder vtot, alsmcde de Londen- sche, wei'ke. in verband met den slechteren hande aan de vleeschmarkt te Londen, heden op alle markten flauw en lager zijn verlian- deld." Ongetwijfeld zal onze markt hiervan ook een nadeeligen invloed endervinden. HET HULPGEBOUW VAN VROOM EN DREESA1ANN. De bouw van het hulpwinkelgebouw van de frima Vroom en Dreesmann bij de Groote kerk, naast den KeuringSdienst, is opgedra- gen aan de firma Ringers alhier. Zooals men weet besloot de raad het ter- rein voor twee jaar met een optiejaar voor 2000.— per jaar aan de firma Vroom en Dreesmann te verhureu. Het hulpgebouw krijgt een oppervlakte van 1400 vierk. M. en zal binnen 10 weken gereed zijn. Naast een ruimen ingang met tochtdeuren zijn in den voorgevel een 8-tal etalagekasten geprojecteerd, terwijl een ruim aantal licht- kokers worden aangebracht. Naast den keu- ringsdienst komt een ruime ingang voor de expeditie, terwijl daarachter een 3-tal weri<- plaatsen worden gemaakt. In het te maken hulpgebouw worden de afdeelingen die op het tapijtvak, het meube vak, de beddenmakerij en de stoffeerderij be- trekking hebben ondergebracht. De inrichting van dezen hulpwinkel wordt zeer modern opgevat, doordat zoo weinig mogelijk gebruik gemaakt zal woiden van vakken. De karpetten, tapijten, matten, tafel- kleeden enz. komen op z.g. vlonders te leg- gen. waardoor het publiek dadelijk een over- de aanspraken op den kampioentitel te be- houden, is zeker. Wij hopen op een succes. Hollandia ontvangt in Hoorn Z. V. V. West-Frisia gaat n - ar Bloemendaal. D. E. C. ontvangt W. F. C., terwijl het Amsterd. A. F. C. naar Q. S. C. moet. Alcmaria II speelt morgen thuis en zal trachten haar vijfde overwinning te behalen. O. D. E. II zal de tegen,partij zijn. Ook Go Ahead (Alkmaar) zal morgen weer trachten twee puntjes rijker te worden en daar is op het veld aan de Wilhelminalaan wel kans op. Kim st. EERSTE CONCERT DER A. O. V. Alkmaar is een muziekvereeniging rijker geworden, en dit lezen.de denkt men mis schien aan de oprichting van een nieuwe zangvereeniging of dubbelmannenkwartet, terwijl men zich afvraagt: Moet de verbrok- keling nog grooter worcten? In dit geval ech ter kan het als een aanwinst, een verrijking van het Alkmaarsch muziekleven aangemerkt worden want het betreft de oprichting van een symphonieorkest dat gisteravond in de Harmonie het eerste concert gaf. De Alkmaarsche Ofkestvereeniging is grootendeels gevormd door Alkmaarsche di lettante!!, slechts ettkele partijen zijn door niet-inwoners bezet. Zoo had men voor deze uitvoering een achttal Heldersche musici uit- genoodigd die hoofdzakelijk voor partijen voor blaasinstrumenten waren aangewezen. 't Was ons bekend dat de dirigent, de heer Jac. Jansen o.m. de onvoltooide symphonie van Schubert in studie had genomen (men noemt dit werk onvoltooid omdat het maar uit twee gedeelten bestaat en een voltooide symphonie bijna steeds vier gedeelten heeft) en we vreesden aanvankelijk, dat hij van z'n orkestleden te veel verlangde, doch de uitvoe ring heeft glansrijk het tegendeel* bewezen. Sommige orkestgroepen komen in de sym phonie voor heete vuren te staan, doch men heeft er zich niet aan gebrand. De moeilijk- heden had! men blijkbaar goed on der de oogen gezien en zoo kon er onder de energie- ke leiding iets gegeven worden dat waard is hoogelijk geprezen te worden. De ouverture „Die Entfiihring aus dem Serail" van Mozart ging aan de symphonic vooraf en ook hierin was 'n frischheid die aangenaam aan deed. De „Valse triste" van Sibelius is een num- mer van later datum dan de reeds genoemde compositie's; het wordt door de strijkinstru- menten „con sordino" gespeeld. Het stukje jlraagt den naarn met eere, al is de triestheid niet zoo doorloopend aan 't woord, het be- heerscht de wals toch grootendeels. Het publiek scheen er wat vreemd tegen over te staan, mettegenstaande het toch zeer duidelijk was dat de zachte pizzicato's't slot vormden, duurde het tamelijk lang eer er ap- plaus klonk, blijkbaar verwachtte men nog iets. Met de uitvoering der „Coppelia" bal- letmuziek en die der „Tempelweihe" ouvertu re van Keler-Bela bezegelde men den goeden indruk die men dezen avond van dit musicee- ren heeft gekregen. De dirigent heeft goed aangepakt en de leden hehben zijn wenken prachtig ter harte genomen. Met een krans werd de heer Jansen gehuldigd en na afloop door verschillende orkestleden gecomplimen- teerd. Aan dit concert werd luister bijgezet door den zang van mevr. WendelaarMiiller. Mevr. W. was uitstekend bij stem en gaf vier liederen met orkest'begeleiding waarvan „Preghiera" van Stradella door den heer Jansen kleurrijk was geinstrumenteerd. „Ver- borgenheit" van Hugo Wolf had een orkest- begeleiding van Sem. Dresden en de liederen van Grieg „Letzter Fruhling" en „Guten Morgen" van Dr. Peter v. Anrooy. Met den zang vormden deze smaakvolle begeleidingen een mooi ensemble. Het orkest overheerschte dien zang niet, de stem van mevr. W. werd ook maar geen enkel oogenblik er door ge- drukt. Na het eerste lied kwamen voor mevr. W. al bloemen, welker aantal na de liederen van Grieg, onder gejuich van het publiek zoo werd uitgebreid dat het voorste gedeelte van het podium een tuin geleek. Op aanhoudend applaus herhaalde mevr. W. „Guten Mor gen". De belangstellmg voor dit concert was zeer groot; de zaal was vol. Moge dat bij volgende concerten der A. O. V. ook zoo zijn. A. K. Ingezonden stiikken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opnatne in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er rnede instemt.) Alkmaar, 14 November. MEER LICHT GEWENSCHT. Geachte Redactie, In het Noord-Hollandsch Dagblad dringt een inzender er gisteravond m. i. terecht, op aan, dat een van de vroede vaderen eens een interpellatie in den raad houdt over de door de redactie van dat blad gesignaleerde malle geldvermorsing door gemeentewerken. Met ergenis las ik, dat de belastingbeta- lers voor hooge onnoodige uitgaven worden gesteld door het maken van een brug van minstens 10.000.— aan den Kennemersin- gel, die, nu deze nog niet klaar is, 2 M. ver- breed moet worden, omdat men bij gemeen tewerken geen rekening heeft gehouden met de verbreeding van den weg langs den ^,.im.s-t^3rcl.ob3oci.2sc5l3-^ van 15 November 1924. ©pg&ve van Noordholiamiscli Landkouwcrediet. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te te Schagen en tevens van het Rccmsche Kerk- koor, heeft mede bedankt voor de verdere lei ding. Beide heeren hebben de hulde en waar- deering van alle muziekliefhebbers in Hol lands Noorden in ruime mate verdiend. CURSUS SCHEEPSMOTOREN. Op initiatief der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwar- tier, gevestigd te Alkmaar, zal vanaf 1 De cember a.s. het instructievaartuig „Prins Hendrik" opnieuw te Alkmaar worden ge stationeerd. Het verblijf, dat in Juni 1.1. slechts van korten duur was, zal thans circa twee maanden zijn, teneinde een volledige cursus te kunnen geven voor alien, die be lang stellen in de behandeling van scheeps- motoren en voor hen, die zich verder willen bekwamen in de Binnenscheepvaart. Na afloop van den cursus zal het instruc tievaartuig circa 14 dagen te Helder worden gestationneei'd, teneinde na te gaan of ook aldaar voldoende belangstelling bestaat in het bedoelde onderwijs, opdat eventueel ook later in den Helder een cursus kan worden gegeven. PREDIKBEURTEN. Gisteren is in de vermelding van de predik- beurten in de Doopsgezinde en Remonstrant- sche kerken alhier een fout geslopen. Men leze: Doopsgezinde Kerk, half elf, ds. Westra. Remonstrantsch-Gereformeerde. Kerk, half elf. ds. Cramer. Groote kerk, 10.30 uur, Ds. Deetman. (Geen doop.) ZUIDSCHERMER (verbeterd bericht), Zondag 16 Nov. half 10, Ds. de Pree van Alkmaar. OUD-INDISCHE GEPENSION- NEERDEN. Men schriift ons: Onder leiding van den heer C. Slotboom, voorzitter der afd. Allonaar van de Vereeni- ging van Geoensionnecrde en Gcgageerde Mi- litairen van het leger in Ned. Oost- en West- Indie „Vocrwaaris", werd Zondag in het hotel „De Toelast" alhier opgericht een afdee ling Hoorn en Omstreken van bovengenoem- dc vetecniging. Een bestuur zal later worden gkozen. O Deli Senembah Sport VOETBAL. Dat haar morgen een zware taak wacht in Zandvoort tegen de club van dien naarn, daarvan is Alcmaria zelf ten. 'zeerste over- tuigd en dat het elftal zijn best zal doen om Vorige Koers. 10.30 rY 10.45 II. 11.15 11.30 - - I Wintermantels, ZEER VOORDEELIGE P.UJJZEN. Firma De Lange De Moraaz OPGERICHT IN HET JAAR ST A ATSLEE NIN GEN. 6 Nederl. 1923 A. 5 1919 BANK=I NSTELLIN GEN. KoL Bank Indische Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Resc. INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. Fumess=Stokvis Aand. Idem 7 Oblia. Jurgens Gew. Aand.. A. B. t C. Philips Gloeilampen Nieuwe INDUSTR. OND. "ttttENL. Anaconda Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur 3odjong a Cult. Vorstenl. Dito actions Compania i Poerworedjo i PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olio Kon. Petr. a t RUBBERS. Amsterd. Rubber Nederl. Rubber Intercontin Rubber Bandar Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Scrladjadi Silau Wai Sum Rubber SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Gem. Eig. Scheepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Holl. Lloyd Idem 7 afgest. Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot Niev Goudriaan 1CHEEPVAART EUITENL. Marine comm. 1 Marine pref. TABAXKEN. Deli Batavia Besoeki s AMER1K A. Southern Rails Union Pacific 10015/16 951/6 177i/a 1333,8 1217/8 121 i/s 105i/s 33/1 251/16 763/8 74V» 69ii4 691a 365 V" 350 SO":/(J 1133/4 4271/a 370 175 158 159 IS 1/8 124 317i/s 157 336 1751/4 133ys 1211/S 763/4 101 1131/3 427 370 160 1601/1 18 1231/4 1573/4 3331-4 158 i/a 158 515/l6 771/3 124% 871/s 1911/3 104 103 1251/j .126 81 661/3 1271/s 127 154 153 63/s 391/s 136 i/s 136 781/3 78 271/4 27 105 123/8 423/16 43% 3741/2 375 3675/8 3671/, 3421/s 343 273 7U/3 721/3 145 143% 365 426 367 315 1561/3 333f-4 158 1051/4 741/j 691/4 691/4 425 l/j 1751/4 133i/4 1211/4 113 426 367 1571/s 3341/s 1571/4 805/g 651/j 12ii/i6-f 431/4 273 27 12% 375 368 344-6 156|-7f 3321/3 771/, 125 87 V* 1911/s 806/, 65Vs 1278/4 6'/i« 78 27 1211/16 43 157% PROLONOATIE vorige koers 4 pCt., heden 4£ pCt. WiSSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn p. biljoen Parijs Brussel Bazel Weenen p. Kr. 10000 Kopenhagen Stockholm Christinia 1 - Vorige koers U.551/2 0 5935 13.20 12 071/j 4S.10 0.351/4 44 10 6690 36.95 New. York Italic NIET-OFF1SIEEL. I 2491/3 A - J 10.821/3 VoovbeurS" Koers op heden 11.543/4 0.5930 13.171/3 12.06 4S 05 0 3520 44.00 66.90 36.95 2.491/4 10 80

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2