Alkmaarsctie Couranti De Kluizenaar van Far-End Honderd Zes en Twintigste Jaargang, Zaterdag 15 November. FEUILLETON. *•.271 19s# Provinciaal JNieuws UIT OUDE NIEDORP. De Westerkamper, Oosterkamper en Leier- polder in de Niedorper Kogge hebben zich tot een polder vereenigd. In de vergadering van liagelanden werd oeslotea den meuwen polder den Wolpolder te noemen, znlks naar de voorletters der namen van de dria ge- noemden polders. UIT NIEUWE NIEDORP. Tot Heemraden van de Schager en Niedor per Koggen zijn gekozen de heeren J. Stam- nies te Nieuwe Niedorp en K. Jonker te Alk maar. UIT SCI .GEN. Op de eiei"veiling a r waren Donderdag 3658 eieren aangevceru a v/d 302 eendeieren en 3356 kipeicren. Dc eendeieren noteerden 7.70 a f 8.10, de kipeieren 13.30 a 16.10. Daar het meerendeel verkocht werd voor 14 a 16 mt groote toenadering tot 16. komt de middenmarkt op 15.40. UIT WINKEL. De Weerepolder herkoos tot Molenmeester den heer J. Spaans te Winkel, en de Niedor per polder den heer G. Liefhebber te Oude Niedorp. UIT ZIJPE. Bij de verhuring van het Gemeenteland van de Zijpe daalden de prijzen on-geveer 30 pet. UIT OOSTHUIZEN. Met Ingang van 16 dezer is naar hier overgeplaatst de kommies H. Rutgers. Den 27sten dezer zal de bekende heer K. Timmerman alhier het feit herdenken, dat hij 40 jaar bestuurslid is van het hier ter Elaatse bestaande Burgernut. Het ligt in de edoeling dien avond eene openbare bijeen- komst te houden, waarbij de heer Timmer man dan als spreker zal optreden. Donderdagavond had ten lokale van den heer de Boer alhier eene bijeenkomst plaats waarbij luitenant van Riel nit Hoorn de bedoeling uiteenzette van een cursus tot het verkrijgen van een diploma van voorge- oefendheid voor den militairen dienstplicht. Eenige ouders van iongelieden uit Warder benevens enkele jormelingen uit Warder, Oosthuizen en Kwadiik waren aanwezig. In totaal waren er'een 12-tal jongelui die aan een eventueelen cursus wenschen deel te nemen, terwijl nog enkele anderen dienaan- gaande gepolst zullen worden. Waar het minimum aantal cursisten 10 moet zijn, is het dus zoo goed als vast dat hier ter plaatse een dergglijke cursus zal komen. Gemengd Nieuws. „PRO SENECTUTE". Men verzoekt ons opname van het vol- gende: Dezer dagen werd in het gebouw van de Industrieele Club een algemeene ledenverga- dering van de Vereeniging,, Pro Senectue" (Voor den ouderdom) gehouden. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, Mr. J. Everts, een overzicbi van de bereikte resultaten in de afgeloopen jaren. De Vereeni ging heeft thans drie tehuizen (in Ameron- gen, in Hilversum en in Dordrecht) en zal weidra overgaan tot den bouw van een te- huis in Deventer, terwijl pi amen voor den bouw van een nieuw Amsterdamsch tehuis te Hilversum reeds in vergevorderden staat van voorbereiding zijn. In zijn openingswoord bracht de voorzitter eerbiedig hulde aan wijlen Mevrouw Bod- aaert-Schuurbecque Bc-cye en Freu-le de Bosch Kemper, die beiden door haar Iegaat de vereeniging zoo krachtig stermden. De propaganda in de provincie Friesland is volgens spr. zoodanig geweest, dat weidra de bouw van het tehuis in Friesland, onder lea ding en toezicht van het Provinciaal Comite ald-aar, lean worden tegemoet gezien. De geest in de bestaande Tehuizen is zoo, dat de ouden van dagen er zich geheel thuis gevoelen. Veel is door „Pro Senectute" in de afgeloopen jaren bereik, maar zullen de in voorbereiding zijnde plannen ten ui-tvoer ge bracht kunnen worden en meerdere tehuizen worden opgericht, dan zal ook nu nog een ernstig beroep op de offervaardigh-eid van het Nederlandsche publiek en op de activiteit der provinciate en plaatseliike Comite's moeten worden gedaan, De secretaresse, mejurfrouw P. L. de Vis- s^r, het corresponden-tieadres der Vereeni ging is Heerengracht 174, Amsterdam deed voorlez'ng v"n het iaarverslan over 1923. Het blijkt, dat de resultaten bevredi- gend zijn, al blijft er nog veel werk voor de ouden van dagen te doan, o. a de oprichting van een steunfonds. Aan het verslag van den penningmeester, den heer W. van Raamsdonk Pza, ontlcenen wljrtflSt volgendej ook de verge hierbij stuu-rslk Boeye e: vermaakt rlet vermogen der Vereeniging bestond op 31 December 1923 uit 112.448.76, waarvan belegd in verschillende tehuizen met hun in- ventaris 99.415.32, terwijl de beschikbare geldmiddelen op 31 December 35.158.44 be- droegem. Het aantal stichters (zij, die 500 ol meer ineens schonken) bedroeg op 31 Decem ber 1923 73, thans 116, het aantal leden cn donateurs op 31 December 1922 379, or December 1923 1136, thans 1980. Aan de hand van het accountantsrapp van den heer Abr. Mey, werd door de Co; missie voor het nazien van de balans en dc verlies- en winstrekening het geleidelijk be- heer gecontroleerd en in orde bevonden, waarna door de vergadering de penningmecs- ter gedechargeerd werd voor het beheer over de geldmiddelen in het jaar 1923. De voorzitter ging daarna den stand van zaken van elk dor bestaande tehuizen na, als iv ige planen tot op den dagdc 11 net bijzender vcrmddde spr. dat door het Algemeen Be o uw Boddlaer t-S ch u urbecq ue ngrijk deel van haar vermogen s aan de Vereeniging, tot stichtin: van een tehuis Voorts deelde spr. mede, dat door een s-chenkin'-' van den heer De la Fontaine Ver- wey en door de actie van de leden der Ver eeniging ter plaatse, in Devenier 40.000 is samengebracht voor het ntenvve. Nationale Tehuis, dat d'aar zal wordor pgericht. Inzake het Amsterdamsr' huis deelde de voorzitter mede, dat de actie in Amsterdam en omliggencte emecnten iot dusver 54 000 heeft opgeb-'cht. Aanva-nkelijk bestond het voor nemen or het bestaande tehuis ..Berghof" te Hilversum zoodanig te verbouwen, dat het plaatsruimie zou bieden voor 40 personen Om verschillende rcd-cnen is dit verbouwings- plan echter opgegeven mocteci worden. Thans zijn pe plannen in bewerking voor een afzo-n- derlijk gebouw voor 40 personen, waarvoor de noodige gelden nog met hiieen zijn. Bliikt dit onvermijdelijk, d?o zou de Vereeniging Berghof" moeten verkoopen oin a-ld-us de gib van f 50 000. v/elke door de Stichting ,.Hul- na Onderzoek" was gege> n weder vrij r maken. Het bestuur h'cort --i->er. dat het r- mogeliik zal blijken f 40.D10 biieen te zanv- cn, opd'at ..Berghoff". del Oc bcworc buitengewoon oo priis word: ocsfeld. behon den lean bliiven De leoge liist van Candida (en uit Amsterdam en omligsendb gemeentfep doet zien, dat men „Berghof" feitelijik niet kan ontberen. De actie in Amhem, Friesland en Gronv °"en is in vo-llen gang, terwid de omstandig^e- den van Overijss-el tot dusverre niet gunstig waren. Nadat eenigg gestelde vragen beanhvoord waren. sloot de voorzitter, den ledm opwek- kend to^het voeren van een levenidige actie in den '^r>dip de veroatjeifng. DE SLAGERIJEN EN DE ARBEIDS- WET. Is een slagerswinkel een „werk;plaats" in den zin van de arbeidswet? De beantwoording van deze vraag, zegt de Telg., is van belang voor a-Ue sla-gers, die per- soneel in den winkel hebben dat de klanten bedient en omdat de arbeidsinspectie meen- de, dat deze vraag bevestigend moest worden beantwoord. liet, eenigen tijd geleden, de sla ger C. C. Kruymel proces-verbaal tegen zich opmaken om een rechterlijke uitspraak uit te lokken. Ver-ieden week diende deze zaak voor den Amsterdamsohen kantonrechter. Beklaagde was ten laste gelegd, dat in zijn winkel geen arbeidslijst aanwezig was. Het O M. eischte toen een boete van f 1., de verdediger, mr. Asseher, vroeg vrijspraak Gister deed de kantonrechter, mr.Van Dam, uitspraak. Bekl. werd vrijgesproken. De kantonrechter was n.l. van meening, „dat het drijven van een vleeschhouwerszaak medebrengt, dat het in den slagerswinkel ten verkoop of aflevering aanwezig zijnd-e vleesch met sleehts in groote of kleine stukken word! afgeleverd. doc.h veeleer in den vorm als door de afnemers wordt verlangd, b.v. in den vorm van lappen, rollade, gehakt, biefstuk, enz., dat het verrichten van werkzaamheden, die verr-icht worden om aan dat redelijk verlan- gen van de afnemers te kunnen voldoen, niet kan worden beschouwd als het meer geschikt maken van dat vleesch tot verkoop of gebruik, z'%nde dat vleesch ook voor die bewerking ge heel ten verkoop geschikt. dat dan ook de winkelruimte waar die ar- beid plaats vindt, niet beschouwd kan worden als een „werkplaats" in den zin der Arbeids wet. HERMAN HETJERMANS. Zooals men weet wordt Herman Heyermans 3 December 60 jaar, een leeftiid dien men heeft aangegrepen om groote mannen te hul digen, Couperns, nu nas van Deyssel en thans Heyermans. Maar Heyermans is ziek, een gruweliike ziekte, die, toen hij zich weer tot schrijven had gezet; hem heeft aangegrepen en thans belet verder te werken. Dit mag echter niet beletten den schrijver te toonen hoezeer zijn werk gewaardeerd wordt. Onze voornaamste gezelsehappen zul- ien ajn stukken speren en een tohftft, waar van dr. J. Th. de Visser eere-vooritter is, wil geld bijeenbrengen om hem dat op zijn 60en verjaardag aan te bieden. Het uitvoerend co mite bestaat uit: F. M. Wibaut, eere-voorzit- ter, Amsterdam; Johan de Meester, voorzitter, Rotterdam, Drs. A. J. Fehr Jr., Mr. M. Men- dels, Paul Miche en Dr. Willem Royaards, alien te Amsterdam; mevr. Top van Rhijn— Naeff, Dordrecht; "Mr. D. W. Stibbe, Amster dam; Henri Dekking, penningmeester, Rotter dam; M. L. Rosenberg, penningmeester en P Klijhveld, sccrctaris, beiden te Amsterdam. DROEVIG ONGEVAL. Bij den re van de R. K. kerk had Don- derdagmot; v. ten droevig ongeluk plaats. Terwijl ir e aan het werk was, brak een 14 meter he steiger en de opperman J. de Vos stortt net alles wat zic' p den steiger bevond, naar beneden. Een ctselaar, die eveneens op den steiger aan ark was, wist zich te redden door op dan muur te springen. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. De geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis in Almelo noodzakelijk. De opperman bleek zwaar inwendig letsel te hebben bekomen. TREUR1GE CIJFERS. Het Bestuur van de Ledengroep Amster dam van de Tucht Unie ontving dezer dagen op zij- v oek aan het Gemeentebestuur al- daar, c; i een kostenopgaaf te mogen ont- vangen betreffende de schaden door de jeugd aan Gemeente-eigendommen toege- bracht, een welwillend antwoord, waaruit als voorloopige mededeeling deze cijfers zeker de aandacht trekken: Schade, telkenjare aan Gemeente-eigendommen toegebracht, naar ruwe schatting plusminus 100.000, waar- onder b. v. herstellingskosten en vervanging van beschadigd of verloren bestrntingsmate- riaal, ongeveer 50.000; schrd aan be- plantingen plusminus 20.000. Van een enkele school in een tamelijk af- gelegen straat en in een omgeving waar nog weinig verkeer is, werden in 1923 voor een bedrag van ongeveer 500.aan glasruiten vernield. Biiitenlawl. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont 84) HOOFDSTUK XXX. Nederlaag. In afgelegen streken op het land kwam en ging die geden-kwaardige vierde Augustus, •toen Engeland den oorlog verklaarde aan Duirscbian-d, zon-der veel drukte erbij. De menschen lazen het nieuws met eenige 'onrust, dachten mat een zucht van 'uevreden- Iheid aan de onoverwinlijke Engelsche marine en met een gevoel van trots aan de uitrusting van het leger klaar tot op den laatsten glimmenden knoop van e-lke soldalenjas toe en gingen rustig voort met hun gewone be- zigheden. Toen kwam de vreeselijke run op de bank en de zafcenmienschen, die met verlof waren, ihaastten zich terug naar Londen on# zich van de nieuwe financieele toestanden op de hoogte te stellen en hun creaiet te verzekeren. Dat was al wat er gebeurde r- eerst, Weinigen vo-orza-gen, dat het grim-mige Oo-r- logsspook mrddien tusschen hen was neerge- daald en dat het weidra van huis tot huis zou rendwaren, in pakizen zoowcl als in hutten, eerst dezen man, dan gen-en op den schouder tik'kend met dat enkele woord: „I<om!" op de lippen, totdat de vo-lkeiien, het eene na het andere hun vredestaak in den steek lieten, en den oproep volgden. Monkshaven had zooals de mees-te andere stadjes aan zee, ee-n groot aantal zakenmen- schen zien ve-rtrekken, toen de .stijgende koer- sen alarm maalcten. Maar, behalve dat, had voor het oogenblik de corlog weinig invloed op het da-gelijksehe leven. De amusementen gingen rustig voort tennis, watersport, baden. alles ging c-ngestoord verder en knappe menschen, die trotsch waren op hun handig- heid om twee en twee bij e'kaar te vcegen en er vier van te maken, verzekerden, dat nu ver- klaard was waarom sommige jonge o-fficieren uit de buurt een paar dagen gsied-en plotsc- ling waren weggeroepen en waai'-om hun ver lof was ingetrokken. Toen 'kwam het sombere bericht van den langen, wanhopigen terugtecht van Mens, dat_ het volk tot in't diepst van zijn ziel trof en in d-en grooten golf van m-oed en dapper- heid. die in antv/oor-d daarop over het h'eele land stroomde, begonnen de kleine dingen to EEN BURENTRAGEDIE. In het Fransch dierpje Granges les Bourg, nabij de Zwitsersche grens, heeft zich dezer dagen een drama afgespeeld, ontstaan uit burenwrck. Een aifgrij-selijke geschiedenis, cn tstaan uk geniepige plagerijer^ uitge- grceid tot een burden haat, onverdraagzaam- heid, geworden tot nietsontziende wraak- zucht, een ep-isodc die zoo nietsontziende wraakzucht,, een episode die zoo ontleend kon zijn aan een der schrille beschrijvingen van De Balzac. De weduwe Sarazin, 68 jaar, woonde met haar volwassen zoon en dochter uaast een rijken rentep-ier, Chevillot genaamd, een- ge- wezen fotograaf. De tuinen grenzen aan el- kaar en dus was de scheidingsimuur voor bade pa-rtijen de aan-gewezen plaats om eens flink te vertellen, welke opinie men over en weer van elkaar had. De fotogriaaf-in- ru-ste leefde eenzaam. Hij was mismaakt en dit was voor zijn buren een gereede aanlei- ding tiot allerlei plagerijen. Ten minste hij was overtuigd, dat zijn lichaamsgebrek de oorzaak was van al de stekeligheden, die over den mtuur zijn oo-r bereikten. Op Allerheiligen, laat in den avond, brak tegelijkertijd brand uit in beide huizen. De, uiteraard primitieve dorpsbraridweer kon niet veel anders doen dan, t-cen het vuur uit- gewoed was, de puinhoopen dioorzoeken. Al spoedig vond men een dieerlijk verminkt lichaam, dat nog herkend ken worden als het stoffelijik o-verschot van den zoon Sarrazin. Later ontdekte men in de slaapkamer der we duwe verkool-de werblijfselen, doch het bleek onmcgelijk na te gaan, of deze van een of twee ongelukkige-n waren. In een kast in Chevillot's huis heeft men brieven gevooden, met zijn naam ondereee- ken-d, welke misschien eenig licht werpen in deze traged'ie. De schrijver spreekt daarin van zijn haat tegen de buren- en van de hoop, d'ie hij koestert, nog eens wraak te kunnen nemen voor al hetgeen zij hem heb ben doen lijden. Zoo zegt hij onder meer: „Ik ben een lafaard, omdat ik lichamelijk zwak ben, daarom za-1 mijn wraak dierlijk zijn". Op een andei'e plaats heet het: „Gns gebeen- te zal samen verbranden, ik zal een misda- diger uit den weg ruimen." Men verdiept zich in allerlei gissingen hoe deze monsterdaad is geschied. Een theo-rie is, dat de familie Sarrazin eerst vermoord is, en dat daarna de gebou- wen in brand zijn gestoken. De p-olitie is vrijwel overtuigd, dat Chevilloit! zelf niet in de vlammen is omgefcomien. In zijn huis is immers geen spoor van menschelijke overbliif- selen gevdnden. Bovenclien hebben verschil lende personen gezien, dat de brand op ver schillende plaatsen vrijwel gelijktijdig is uit- gebroken, wat zou wijzen op een aansteken van buiten af. De geheele omtrelc wordt thans afgezocht. EEN INTERVIEW MET MUSSOLINI. Mussolini heeft in een interview eenige mededeellngen gedaan over den toestand to Italie. Hij zeide de ontbinding van het Parlement te zullen aanbevelen, 'en evenzoo, indien noo- dig, de afkondiging van het dictatorschap, teneinde zijn oorspronkclijk economisch-poli- tiek program, waarvan de verwezenlijking Italie onder de eerste naties der wereld zal brengen, ten uitvoer te leggen. In weerwil van de berichten in de dagbladen, volgens welke de toestand sinds 4 November noj ernstiger is geworden, zeide de premier: „I ben het, die de fascisten in toom houdt. Wanneer .ik hen in een rede aanspreek, zal ik hun precies mededeelen, hoeveel van hun mede-fascisten in de gevangenis zuchten. Dit aantal kan op meer dan 1000 geschat worden. „"De oppositie beeft van vrees en dit is lou- ter voor inij", voegde hij er met een zekere zelfbewustheid aan toe. De premier, achter zijn schrijfbureau ge- zeten, strckte zijn armen over tafel uit, liet zijn blikken door de kamer dwalen en liet vervolgens het hoofd op de borst zinken, ge- lijk een leeuw, die op het punt is een sprong te wagen. Na een pauze zeide Mussolini, dat hij reeds een aanvang gemaakt had met onder- handelingen inzake de betaling der Italiaan- sche schuld aan de Vereenigde Staten. „Wij zijn bereid de b ""en terug te betalen, welke wij ont' hebben. Natuurlijk ver- wachten wij ue voorwaarden als het veel rijkere .Li-geland ontving". Mussolini beschreef de voikeren als: of „s(ctionnair", of „vooruitgaande", of „achteaHtgaande" Italie behoort tot de categorie der „vooruit- gaande" landen, dat kan ik u vei'zekeren. De wegen, die naar de economische redding van het land leiden zijn lang", ging de premier voort, „en ons program is derhalve gebaseerd op de hoogste industrialisatie van landbouw en nijverheid. Ons emigratie-probleem is het moeiiijkste, daar ons bevolkingssurplus meer dan 2 lA millioen per jaar bedraagt". De eenige oplossing, welke de premier hiervoor weet te vinden is, dat Amerika zon der meer de barrieres harer industrialisatie en kolonisatie openstelt. Tenslotte schetste Mussolini nog in alge meene lijnen de Italiaansche buitenlandsche politiek, die een politiek vol vredelievendheid en waardigheid zal zijn, doch steeds de be- langen der burgerij zal beschermen. ECHTSCHEIDINGSRECORD IN TEXAS. „Ma" Ferguson, de nieuw-benoemde vrou- welijke gouverneur van Texas, is de verper- soonlijking van alle vrouwelijke, huiselijke en moederlijke deugden. Het noodlot wil ech ter, dat zij het bewind zal voeren over een staat waarvan de statistiek naar verhouding het grootste aantal echtscheidingen van de Unie aanwijst. Gedurende de laatste twaalf maanden hebben 29.282 Texassers zich van den knellenden huwelijksband laten ontslaan. De verhouding van scheidingen tot huwelij- ken bedraagt een tot vijf. De statistiek wijst uit, dat de boeren en dorpelingen van het zuiden en westen in vergelijking met de in- woners der steden, de „slechte" stad New- York niet uitgesloten, een belangrijke groote- re neiging tot echtscheiding vertoonen. In de Vereenigde Staten is het aantal echt scheidingen met 11 toegenomen tegen een toeneming van 8 van het aantal huwelij- ken. In totaal zijn het laatste jaar 165.136 scheidingsvonnissen uitgesproken. DE „ONTKLEEDE" FILMSCeNE TE VERSAILLES. Hot „siaartje" van het groote filmschain- daal in het slotpark van Versailles is er. In den vorm van wat boeten, en een voorwaar- delijk gevangenisstrafje. De rechtbank te Versailles heeft n.l. uit spraak gedaan in die affaire. Men weet wel: de Weensche filmregisseur Kreisler had voor een historische film to-estemming gevraagd en verkregen tot het opnamen van een maan- lichtscen-e in het park. Daartoe sleepte hij er een kar vol voetlicht-nimijes been, en ensce- neerde er de zaak met zulk een opvallen-d te- kc-rt aan kleedij op plaatsen waar kleedij ge- hoden ware geweest, dat enkele bezoekers van het slot zich aan hell1 tooneel geergerd1 hadden en het geva-1 aangegeven. Hevig geschdd vooral van film-concurrenten op het vieze vertoon door „die Boches". Maar deze Boches waren bijna geen van alien van over den Rijn. Het waren, lieve, fleurige vrouwelijke Bochetjes uit de elegante theaters en cabarets der Licbtslnd. De rechtbank is aan de hand van alle denkbare criteria er zijn er nergens zoo vele als op het stuk van „eerbaarheid" en kre'nking daarvan die vraag nagegaan, en kwam tot deze condusie: „De aan het college voorgelegde foto's van de park-scene moigen in haar geheel een ar- tistiek karaklier dragen, de zichtbaar-stelling van zijn persoon op een openbare plaats, in een kleedij die minstens indecent mag heeten, levert een schouwspel op, geschikt om de eer- baarheid van lieden, die er toevallig en buns c-naanks getuige van zijn, te kwetsen." Ten slotte is dan de regisseur Kreisler, die de film had in-scene-gezet, voorwaardelijk veroordedd tot fen maancf gevangenTsstraf en voorts tot 200 francs boete, en vier figu- rantetjes, die, te zeer -„dun over bloot" waren geweest, tot 50 francs boete ieder. De opera- reur zal zich later te veranrwoorden hebben. verzinken. Voor Sara, die geschokt was door haar eigen persconlijk verdriet, kwa-m de oorlog als een machtige stormwind, die haar waklcer schudde uit de peinzende, in-zich-zeli-gekeer- de stemming waarin zij ieefde en haar het leven weer opnieuw deed opnemen. De gewel- dige eischen en het oneindige lijden, dat de krijg met zich meehracht, deed haar het eigen, persoon-lijk verdiiet vergeten in een we-rkelijk haidstochtelijk medelijden met de smart van de wereld om haar heen. De eerste paar weken van den oorlog wa ren voldcende om haar te laten voden, waai' de hulp, die zij geven kon, het mcest noodig was. Zij had een cursus van Eerste hulp bij On- gelukken gevolgd en een diploma daarvoor behaald en dank zij een verblijf van een jaar in Fran-krijk toen zij zeventien was een jaar waarin zij veel gemoppcrd had, omdat zij van -haar diertaren com Pai-rick geschei- den was sprak zij het Fransch, mede door haar natuurlijken aanleg voor talen, bijna even vloeiend als het Engelsch. In Fran-krijk werden d-ringend verpleeg- sters gevraagd; in die periodc van den oor log was er werk voor iedce vrouw, die ecnig begrip van verp-legen had en moedig genoeg was om de verschrikkingen van di«n ecrsten tijd te doorstaan en dus bcslloot Sara naar Framkrijk te gaan. Zij had gehoord, dat een oude kennis van Patrick Lcvell, een zekere lady Arronby, van plan was een troepje verpleegsters uit te rus- ten en mee naar Fra-nkrijk te nemen en zij schreef haar dadelijk om te vragen, of zij ook tot de kleine cotonne behooren mocht. Lady Arronby, die voor haar huwelijk ver- pleegster was geweest in ee-n Londensch hos- pi'taai, herinnerde zich het pleegkind van haar ouden vriend zeer goed. Sara maakte altijd ind-ruk, zelfs al kende de menschen haar haar heel weinig en lady Arronby, die haar vanaf haar eerste dagen in Barrow gekend had, beanawoordde haar brief zonder aarze- len. „Ik vind het heerlijk, dat u zich wilt aan- sluiten", had zij geschreven. „A1 is u geen ervaren verpleegster, er is voor vrouwen van uw soor-t werk te over. Kom dus. Het zal nog een week of twee duren, eer wij onze heele uitru-stig klaar hebben, maar ik zet er zoo- veel mcgelijk speed achter, dus houdt u ge- reed om binn-en een dag lie kunnen vertrek- ken." Intuss-chen kwam Sara's eerste ontmoeting met de werkelijkheid van den oorlog in den vorm van enkele lir.flstige regels van Elisa beth. dk haar schrwf dat maioor Dvirw-ard door CYRIEL BUYSSE. (Nadruk verboden.) 't Is nacht, en stil, en donker. De klok van het kerktorentje heeft zoo pas elf uur gesla- gen. In't dorp zijn al de lichten uit: de men schen slapen. Er is geen maan; er zijn geen sterren; het is een zwarte nacht als van ver- getelheid en dood. Ik zit in mijn paviljoen boven op den Mo- lenheuvel, in voile eenzaamheid. Ik heb veel gewekt en gelezen; ik ben moe; ik verlang naar bed en maak mijn toebereidselen. Daar wordt zacht op mijn deur geklopt. Ik schrik. Met onvaste stem zeg ik: binnen' Het dienstmeisje komt voor. Ik dacht haar reeds te bed en kijk haar met verbazing aan. „Wat is er?" vroeg ik. Het dienstmeisje heeft een bezorsrd gezicht. Meneer, antwoordt ze, „ik ben daar ncg even naar beneden geweest en de groote hend is niet in zijn hok. Ik vrees dat hij in- 't bosch ronddwaalt; en, als hij soms in den kuil dompelte komt hij er nooit meer uit." Ik sta op. De groote hond is sinds enkela da^en ziekelijk en de diepe kuil, waarin de waterpomp moet komen, ligt open. Flet is ver- velend: hij ligt al dagen open en de lui ko men de pomp maar niet plaatsen. Overdag is het zoo erg niet maar in zoo'n inktzwarten nachtneen, het arme dier zou er nooit meer uit geraken. Er is bovendien vooridu- rend gevaar van instorten. De diepe zand- wanden zijn steil als muren en er staan boo men langs den rand, die wel gestut zijn, maar toch zouden kunnen vallen. Er hebben reeds herhaaldelijk verschuivinsren plaats gehad. Vervelend dat die lamme lui nog niet gekomen zijn! Geef mij de lantaarn, vraag ik aan 't meisje. Meneer, antwoordt ze met aarzcllng, de lantaarn is in repaiatie en nog niet terug. Ha! Daar hebben we't alweer! Als je be- paald lets noodig hebt kan je er staat op ma ken, dat het weg is. Ik knor. Ik kan u een ballonnetje geven met een kaars, antwoordde het meisje deemoedig. Ik bedenk in mezelf dat ik nog niet te hard mag bronnmen. Had zk gewoon niets gezegd, dan zou ik het niet eens geweten hebben dat de hond niet in zijn hok lag. Ik krijg een groen lampionnetje en daal er mee naar beneden. Het verlicht zooveel. als niets; een groene glimworm tusschen de hees- ters. Waarom o^k geen wit, of geel, of oranie lampionnetje? Die geven toch eenig licht! Maar, naturlijk, die zijn er niet meer. Alleen nog maar een paar van die ellendige groene. Ik kijk er mee, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, in het hok van den hond en constateer, dat hij er niet in ligt. Arm dier, hij is nu a! dagen ziek; waar doolt hij nu? Zoo hij wer- kelijk in den kuil gedompeld zijn en er niet meer uit kunnen? Hoe krijg ik hem er dan ooit weer uit! Met voorzichtige schreden stap ik dwars over den Molenheuvel. Elke schrede verlicht voor mij een klein, groenachtig kringetje over het korte gras. lets grauws sprinot plotse- ling langs mij weg waarvan ik schrik. Ik be- grijp dat het een wild konijntje is, door mijn komst verstoord. Ik voel, meer dan ik hem zie, den ouden, houten molen met zijn oekruiste wieken in den zwarten nacht. Omzichtig, voet voor voet, daal ik tusschen de heesters, den steilen heuvel af en kom a an den rand van den diepen kuil. De uitgegraven aarde blikkert blond-fosfo- risch in het groenachtig schiinsel van het lampionnetje. In de diepte is het pikzwart. Ik kniel neer, mij met de eene hand vasthoudend aan een kleinen boomstam en laat, met de an- deer, het ballonnetje zoo diep mogelijk neer. Ik zie niets. Ik zie vagelijk de steile, smalle diepte van den kuil en den bleeken grond be neden, maar geens poor van den hond. Ik roep zijn naam: Oe-Oe! en kijk en luister. Niets beweegt. Zou hij misschien verder in den kuil gedompeld Sijn, onder het overwelfde ge-deelte? Langzaam, mij vasthoudend aan takken en stammen, daal ik verder dan heuvel af. Het groene licht van het bengelend lam pion tje danst spookachtig over de donkere stammen en de glimmende bladeren. Ik weet niet goed waar ik ben; ik volg de donkere lijn van den kuil, langs de zwavelblonde ran- den en roep weer nu en dan: Oe-Oe! Oe-Oe! en dat klinkt ake'ig in de zwarte eenzaamheid van den nacht als een schrij- nende noodkreet Ik word bang. Ik weet niet waarom, maar ik word bang. Ik voel een gevaar om mij heen; een onbekend gevaar, dat mij omzweeft en mij bedreigt. Ik weet niet zeker of ik nog mijn weg terug zal vinden. Het bosch, an ders mij zoo goed bekend, lijkt mij nu een griezelige doolhof. De dingen nemen een fantastische vormen aan die zij in werke lijkheid niet hebben. Die boom daar, is d nt nog wel een boom, of is het een gestalfe, cn reus, die naar den kuil voorover buigt! En weer dienst had genomien en cnmid-dellijk naar Frankrijk zou gaan. Een rilling voer door Sara en zij voelde den steek in haar hart, die haar telkens en telkens de volgende maanden weer zou tref- fen; Garth Trent de man, dien zij liefhad kon geen deel hebben in dezen prachtigen dienst van Engeland s zonen voor Enge land! Het land had nu moedige manen noo dig geen mannen die versaagd-en, wanneer versagen gelijk stond met mislukking en ne derlaag. Zij had Garth niet weergezien sinds den dag eeuwen en eeuwen scheen dat geleden dat zij hem weggezenden had en hij was heengegaan met de erkenning, dat haar be- shiit gerechtvaardigd was. Verder dan dat kon zij niet gaan. Zij zou Elisabeth getrotseerd hebb n, een heele we reld van booze tongen gietrotscrd heb Km, drt hem heschuldigden-, wanneer hij zelf zijn schuld had ontkend. Maar hij had die niet kunnen ontkennen. Het was waar de koude, officieefc waarheid, die ergens in de diocumenten van haar iand was vastgesteld, dat de man, Ihrth.od, wgens Jafheid uit den dienst ontslagen was (^E'osdt wffirolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5