m B'S GIST-TAMINE TABLETTEN Be werkelijke oorzaafc van pijnlijke gewcicMen. Stadsnieuws. Rheumatiek is de bekenbe naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledemaien en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in wer- kelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroor- zaakt, hetg.een voorkomen had kunnen wor- den door bijiijds Foster's Rugpijn Nieren Pi lien te gebruiken. Het overtollige urinezuur vormt scherpe kristailen, die zich afzetten in de spieren, ge wrichten en zenuwen, en langs de wanaen der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuurkristallen heb- ben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vor- men zich ontstoken zwellingen. Rheumatische piinen in de dijstrepk noemt men iscbias, in den rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuw- pijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, ■niergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jarcn worden Foster's Pillen met goed gevofg tegen zu'ke kwalen gebruikt. Verkriigbaar in apotheken en drogistzaken A f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). cat struweel, wat doet het daar: is het sinds gisteren verplant, of komt het, door zijn eigen zwaartekracht, den heuvel afgegleden? En wat is dat schimmig wezen, dat daar een ski a ps'boven aan den rand.verschenen is? Is dat Oe-Oe. die eindelijk op mijn geroep gekomen is, of is het een geest, een spook, een verschijning, met witte vacht en groene oogen, die fosforisch sehitteren in den nacht? Ik- slaar er roerlcos naar, ik til mijn licht in de hoogte; ik wil roepen en blijf stom;..en meteen is het alsof de gansche heuvel naar mij toegeschoven komt: ik voel een sombere machtige glijding, ik hoor een doffen smak, die den grond doet beven; ik zie een boom omkantelen en hoor takken splinteren en kra- ken; ik heb het gevoel alsof ik in een ver- tneend o chaos verdwijn. Meneer!'... Meneer! Wat doet u toch' hoor ik de gilelnde angststem van het meisje, die boven op het paviljoen gebleven is. Niets! Aides goed! roep ik instinktma- tlg, in bet duister besef dat ik aan een groot, nog onbekend gevaav ontsnapt ben. Is Oe-Oe bij u? Ta. hii is hier. Zat hij in den kuil? Ik ahtwoorcj niet meer. Ik vind dat gegil in den nacht ereerlijk en overbodig. Het sart mij. Ik beef en ik ben bang. Ik weet niet wat er gefceurd is en wil het weten. Met't lampionnetje in de hand klim ik den heuvel weer op. Oe-Oe is bij mij en volgt mij Ik zoek den kuil en vind hem niet meer Er is geen kuil meer. Ik herken het bosch niet meer. Ik herken niets meer. Er is een omwen- teling gebeurd; en slechts langzaam, heel omdat het met meer aan onze moreele plicht was. En al aanvaarden wij de Hongaarsche dankbaarheid dan cok niet als een recht, toch willen wij gaarne openlijk erkennen, dat het ons goed doet te constateeren, dat onze hulp en ens medeleven met anderen, begrepen en gewaardeerd zijn geworden. In Hongarije het blijkt ook al uit de filmvertooning over Nederland is men zeer met ons land ingenomen en het merk- waardige is, dat men dit blijkbaar altijd ge- weest is. Toen toch in 1910 een Hongaarsche dame, mevrouw Von Csitary die veel in Neder land gereisd had en ons land en ons volk door en door kent en liefheeft in Boeda- pest een lezing met lichtbeelden over ons land hield, was de belangstelling daarvoor buitengewoon groot en werd dagelijks, gedu- rende een week, die voordracht door alle leer- lingen der lagere en middelbare scholen der Hongaarsche hoofdstad bijgewoond. Wij kunnen moeilijk nagaan in hoeverre teen rc-eds de kiem gelegd is voor de Hon- gaai-sch-Nederlandsche toenadering, maar ongetwijfeld is deze bevoi'derd d'oor het her- haaldelijk optreden van mevrouw Von Csita ry, die nimmer heeft nagelaten in Hongarije liefde en belangstelling voor ons land en ons volk te vragen. En thans sinds de oorlog haar arm land zoo zwaar heeft doen boeten en sinds talrijke families hier te lande dat leed een klein bcetje konden verzachten door een Hongaarsch kindje voor enkele weken in huis te nemen thans heeft mevrouw Von Csitary haar sympathieken arbeid voortge- zet door in ons land eenige lezingen te hou- den waarin zij belangstelling voor haar eigen vaderland vraagt. Mevrouw Von Csitary heeft op verschil- lende plaatsen in ons land voor haar lezin gen een buitengewoon groote belangstelling gevonden. Hier ter stede heeft zich dezer dagen een klein comite gevormd, dat wil trachten haar ook hier voor een ongetwijfeld belangstellend publiek van haar land en haar volk te doen vertellen. De spreekster die wonderlijk goed en vloeiend Hollandsch heeft leeren spreken beschikt over een zeldzame collectie lan- taarnplaatjes en weet naar ons uit de verslagen in andere couranten is gebleken haar gehoor door haar zeer interessante voordracht ten hoogste te boeien. Waar zij tot dusver overal mocht consta teeren, dat ook Nederland haar vaderland een warm hart toedraagt, twijfelen wij er niet aan of de belangstelling hier ter stede zal voor haar optreden ook buitengewoon groot zijn. Wij mogen wel verklappen, dat mevr. Von Csitary thans de laatste hand aan een boek legt, dat in Hongarije zal worden uitgege- ven en waarin zij op sympathieke wijze ons land en ons volk heeft besproken. Wanneer de begaafde spreekster te Alk- maar zal kunnen komen is nog niet vastge- steld, maar haar optreden zal waarschijnlijk binnen enkele weken tegemoet gezien kunnen worden. Wij volstaan voorloopig met het boven- 1 April 1925 verplicht, op de bij de wet be- paalde wijze aangiffe te doen van de dan bij lien vcorhanden zijnde voorraden, waarvan de te weinig betaalde accijns zal worden nage- vorderd. Teneinde sigarettenfabrikanten en -fabri kanten van gekorven tabak in de gelegen- heid te stellen, reeds op 1 Januari 1925 hun fabrikaten, voorzien van zegels, waaruit van de betaling van den verhoogden acciins blijkt, in het vrije verkeer te brengen, wordt hun ge- legenheid geboden, die zegels reeds thans te bestellen. Met de aflevering daarvan door de controle te Haarlem zal in het begin van De cember een begin worden gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat groote hceveelheden van de nieuwe zegels slechts geleidelijk kunnen wor den verstrekt. De bestaande zegels, die fabrikanten mee- nen niet meer noodig te zullen hebben, kunnen op de gewone wijze ter inruiling tegen nieuwe zegels aan de controle te Haarlem worden o.pgezonden. Een tijdige inlevering van die ze gels verdient aanbeveling, aangezien anders de verrekening van hun waarde met de nieuw bestelde, vertraging zou kunnen ondervinden. Voor verdere inlichtingen worden belang- hebbenden verwezen naar de ontvangers der accijnzen. DE BONTMANTEL VOOR EEN VRIEN- DIN VAN EEN GEINTERNEERD ENGELSCH OFFICIER. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de procedure tusschen de firma C. H. Huhne en Zonen te's Gravenhage en wed. H M. Plett c.s. Gedurende de mobilisatie had een in Den Haag gei'nterneerd Enge'sch officier bij de firma Kuhne een bcntmantel besteld ter waarde van 40 000 ten behoeve van een' ze- icere mevrouw Victor. De bonfcmantel werd geleverd, doch niet be- taald, aangezien de officier kort daarna over- 'eed. De firma Kuhne wendde zich daarop tot den Engelschen rechter, om van de erfgena men van den officier betaling te krijgen, De Engelsche rechter ontzegde evenwel de mgestelde vordering op grond, dat deze vor dering een ongeoorloofde oorzaak had. Deze uitspraak had kracht van gewijsde gekregen. Aangezien de firma Kuhne zich niet met dit vonnis kan vereenigen, wendde zij zich daarop met dezelfde vordering tot den Neder- landschen rechter. De Haagsche rechtbank overwoog, dat de eischende firma naar de uitspraak van den Engelschen rechter, welke zelve had uitgelokt, behocrde te gedragen, en waar deze gewijsde is geworden, besliste de rechtbank, dat de firma de vordering niet opnieuw kon doen gelden. In hooger beroep werd dit vonnis door het Haagsche hof bevestigd. Thans overwoog de Hooge Raad dat waar de firma zich geheel vrijwillig tot den Engel schen rechter had gewend, het in strijd met de goede trouw en billijkheid zou zijn, wan neer de door dezen gegeven uitspraak niet werd geeerbiedigd. Slechts dan zou een uitspraak van den vreemden rechter kunnen wGrden ter zijde gesteld, wanneer deze indruischt tegen de hier te lande gcldende openbare orde, waar- van politic zagen aankomen, verspreidden zij zich, maar de geraeenteveldwachter pakte J. Beet en gaf hem aan den politieagent over. De beide anderen werclen spoedig daarop ook gearresteerd. Op K. werden de 20 aange- troffen. De beklaagden zijn alien ree Tcordeeld en V. heeft al 14 vonnissen ach n rug- J. en V. zijn terzake van gelegen even tot hazardspel reeds vroeger veroo: -eld. Bekl, ontkenden het ten laste gclegde. Bekl. I. J. beweerde dat niet hij gelegenheid tot ha zardspel gegeven had, maar een jongmensch, dat ais getuige a decharge gedagvaard was Dit jongmensch hield onder eede vol dat hij en niet J. had laten spelen en dat de gemeen- teveldwachter bij hem de 20 had verloren De geraeenteveldwachter, de eerste getuige, ioochende deze verklaring. Van de verklaringen van den getuige a decharge werd proces-verbaal opgemaakt en nadat dit proces-verbaal door hem was getee kend werd hij gearresteerd, als verdacht van meineed. Het O. M., waargenomen door mr. van Lier, eischte tegen I. J. 8 mcanden, tegen D. V. 1 jaar en tegen J. IT. K. 6 irtaanden ge- vangenisstraf. Mr. Huyer, Pauwels en Stokvis conclu- deerden tot vrijspraak- Voor inwilliging van een verzoek tot onmiddellijke irivrijheidstelling van de beklaagden achtte de rechtbank geen termen aanwezig. Uitspraak 27 November. EMIGRATIE. In de Statenzaal te Assen zijn gisteren in vergadering bijeen geweest de ieden van het Drentsche emigratie comite en vertegenwoor- digers van de Drentsche gemeen'ebesturen, door den commissaris der Koningin in Drente uitgenoodigd. E>e heeren Van Lier, referen- daris aan het departement van arbeid, handel en nijverheid, en Morzel Bruins, vertegen- woordiger van de emigratie-centrale Ho-Ilanu, spraken over de werkgelegenheid in Belgie, Frankrijk en Canada. BRAND. In de kapitale boerderij Sehanszicht te Bo- d-egraven met 60,000 kilogram hooi is Don- derdagmiddag brand ontstaan. De nieuwe motorbrandspunt aldaar heeft voor de eerste maal dienst gedaan, en was in 10 minuten, tijd het vuur meester. Een gedeelte van de boerd;erij is behouden. Het hooi is verbrand. Oorzaak van den brand onbekend. BRANDSTICHTING. De koopman I. P. te Venlo is ondier ver- denking van brandstichting gearresteerd en naar de gevangenis te Roermon-d overge- bracht. Hij had zijn vrachtauto, toebehooren- de aan hem en den koopman K., gestald in de garage van I. Nefkens. Bij den auto had hij een kist met licht onbrandbare stoffen ge- plaatst. Maan-dag raakte de auto tot twee maal toe in brand, waarop de beer Nefkens de recherche waarschuwde. De aanwijzingen leidden al spoedig tot het vermoeden dat I. P do dader moest zijn en toen Dinsdag voor de de maal de vlammen uitsloegen, werd de verdachte aangehouden. Na aanvankelijk alles ontkend te hebben, heeft hij gisteren be- kend. Het doel was de verzekeringsgelden te kunnen be-uren. Den mede-eigenaar K. treft ^cen schuld. I DE POSTCH^QUE- EN GIRODIENST. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct., rdt te bevoegder plaats, nu blijkt, dat d r vele rekeninghouders in de plaats van posicheques aan toonder, cheques op naam worden afgegeven, overwogen, voor deze endossement toe te laten, althans voor die posteheques, welke een nog nader te bepalen maximumniet overschrijden. Daaiwoor is echter een wijziging van het Girobesluit noo dig, zoodat met de invoerin-g van de wijzi ging nog eenige tijd zal gemoeid zijn. Om voor de houders van cheques op naam den last te vermijden zelf voor de inning daarvan naar het postkantoor te moetem gaan, zullen de rekeninghouders dus voor loopig goed doen, posteheques aan toonder te fcezigen. De gelegenhe'd tot het doen overschrijven van het tegoed bij de Rijkspostspaarbank op postrekening.cn en die tot het doen overmaken van gelden van het tegoed op postrekeningen naar het buitcnland, zijn eerlang weer te verwachten. I AMBTENAAR. I Dezer dagen heeft de examencommissie van het Nationaal Verbond van Gemeente- ambtenaren in Nederland in Den Haag ver- gaderd. O.m. werd besproken, op welke wijze de jongelui, maar ook de reeds in gemeente- dienst zijnde lagere ambtenaren opgeweki konden worden deel te nemen aan het edia- men voor Bedrijfsambtenaar, hetwelk elk jaar in Mei in verschillende plaatsen van ons land wordt afgenomen. De commissie meent dat het bezit van het diploma de be- vorderingskansen vergroot en het corps op hooger peil brengt. Besloten werd krachtig voort te gaan met het voeren van propaganda en te trachte in vele gemeenten de erkenning van dit diploma te verkrijgen, waardoor alleen kan worden bevorderd, dat de zeer uiteenloopen-' eischen, tegen Hoofdpijn, Neuraig Eenige Importeurs (Afd. „Yeast Vite") ie, Indigestie, Galaandoening,Suikerziekte, Maagstoornissen BIJ ELKEN DROQIST VERKRIJGRAAR. N.V. Algemeene HoSIandsche Handel- en Industrie Maatschappij. Denneweg 140 Eeu Haag. heel langzapm dringt het besef tot mij door dat de gevaarlijk-diepe kuil is ingestort; dat. de grond waarover ik een oogenblik te voren liep, in de diepte is weggezonken; en dat het een wonder is, een wonder, dat ik zelf niet in den afgrond werd meegesleept en er leven-.i begraven... Waar blijft u toch, meneer; ik word bang! roept het meisje. Ik kom, ik kom! zeg ik. En de klank van mijn eigen stem is voor mij als die van een vreemce Ik fc?n weer boven op den heuvel en ston Oe-Oe in zijn hok. En, waarom ik dat doe weet ik niet meteen steek ik de groene lampion in brand! Hij flakkert rood op, een oogenblik, en vertoont de wezenlijke dingen' het paviljoen met zijn ramen; de oude molen met zijn gekruiste wieken; en het bosch dat rechtop, in nsrhtelijke stilte staat te droomen. De felle g'oed verjaagd de nachtmerrie van 't snookr.chtig groenlicht. Een enkele slag valt hard in 't donker van den kerktoren. Het is half-twaalf geworden. EEN LEZING OVER HONGARIJE. In ons vorig nummer heeft men kunnen le- zen, dat de Hongaarsch-Nederlandsche Ver- eeniging tc Boedape^t een film heeft laten maken die de hulp door Nederland aan Hon garije ver'eend, door het opnemen van Hon gaarsche kinderen en het zenden van liefcle- giften, op zinnebeeldige en artistieke wijze in het licht stelt en de herinnering daaraan voor de ioekomst bewaart. Deze film is, met medewerking van het mi- risterie van onderwijs in drievoud vervaar- d'gc! en alle bioscopen in Hongarije worden dcor de regeering tot de vertooning ervan ve*r'.icht. D't berichtje vraagt meer dan gewone ar acht. ant deze daad van de Hongaarsche re- geering illustreert duidelijker dan alle vrierdschapsbetuigingen doen kunnen, dat men in Flongarije ons land een bijzonder goed hart toedraagt en zo6 getroffen is voor de hulp die wij in de jaren der oorlogsellende ook vele Hongaarsche kinderen hebben kun nen bewi zen, dat men daar in het verre Oostcn van Europa de behoefte gevoeld heeft van zijn dankbaarheid openlijk getui- genis af te leggen. Wat wij voor de ondervoede Hongaarsche kleintjes gedaan hebben, dat hebben wij voor de kinderen uit vele andere door den oorlog ontredderde landen gedaan. Dat konden wij doen omdat wij zelf God- dank buiten den alles verwoestenden krijg bleven, omdat wij van ons voedsel, ons hui- selijk geluk en de rust van ons dagelijks le- ven nog wat missen konden voor de kleine buitenlandertjes, de onschuldige en meest beklagenswaardige slachtoffertjes van den wereldcorlog, die do-or gebrek aan voeding en ver->~rnr:ng ten cn'Hr dr^^den te earn Wii mogen ons daarop nimmer beroemen, staande en hopen binnenkort over datum en plaats der te houden voordracht nadere me- dedeelingen te kunnen verstrekken. Gemeng-d Rieuws VERPLEGING VAN ARMLASTIGE KRANKZINNIGEN. Aan het verslag der afdeelingen van de P^ov. Staten van „Noord-Holland" over de voordracht van Ged. Staten ten aanzien van het verleenen van een provinciale bijdrage in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen over de jaren 1924 en 1925 is het volgenae ontleend: Vele leden kunnen zich vereenigen met de strekking van't adres van den gemeenteraad van Amsterdam, ook al missen sommige hunner daarin noode niet alleen elk blijk van waardeering voor de uitnemende verpleging in de Provinciale Ziekenhuizen, maar ook iedere aanduiding, dat Amsterdam geen la gere verpleegprijzen begeert ten' koste van de arbeidsvoorwaarden van het personeel. Met nadruk is er van verschillende zijden op gewezen, dat het hier geen kwestie geldt: provincie contr: gemeenten, doch dat er ge- zocht moet worden naar eene regeling, welke zoo goed mogelijk rekening houdt met de be- iangen van beide. Verschillende leden hebben trachten uit te rekenen, hoeveel er reeds op de porvinciale bijdrage is bezuinigd. Een hunner komt tot een bedrag van 700.000, en vraagt uit- drukkelijk, of dit niet juist is en of het niet reeds mogelijk is, om de gemeenten over 1925 per patient 200 minder te laten beta- len. In andere afdeelingen werd eene vermin- dering tot 900 bepleit en berekende men de besparing voor de Provincie van 1923 op '25 op 6 ton. Vele leden, die voor vermindering zijn van het hedrag, dat de gemeenten moeten betalen, zouden Ged. Staten zeer ernstig willen vra gen, of zij in bovenstaande beschouwingen aanleiding kunnen vinden om hunne voor dracht te wijzigen of de toezegging te doen, dat zij de Staten nog in den loop van 1925 in dc gelegenheid zullen stellen om nader te bepalen, hoe groot in dat jaar de kosten per patient zullen zijn voor de gemeenten. Enkele leden deelen de meening, dat thans nog niet tot verlaging van de kosten der ge- r enten nfoet worden overgegaan. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP TABAK EN SIGARETTEN. De minister van financien -deelt mee, dat het in zijn voornemen ligt, de wet tot verhoo- ging van den accijns op rooktabak, pruimta- bak en snuif en op sigaretten, indien het des- betreffende ontwerp tijdig tot wet wordt ver- Iieven, in werking te doen treden op 1 Janua ri 1925. Op dien datum gaat dan de termijn van drie maanden in, gedurende welken winke- liers en grossiers de bij hen bij het in wer king treden van de verhooging voorhanden voorraden, zonder navordering kunnen Uil- verkoopen- Winkeliers, enz. zijn dus eerst on van in dit geval echter niet is gebleken. Het cassatieberoep werd derhalve verwornen. VACATURE PROF. G. KALFF. Bij Koninklijk besluit is, zooals wij gister reeds onder onze telegrammen meldden, be- npemd, tot hoogleeraar in de faculteit der let- teren en wijsbegeerte aan de Universiteit te Leiden dr Albert Verwey. NIEUWE AARDSCHOKKEN. Donderdag hebben nieuwe aardschokken plaats gehad. D desa's Sangandjan en Wonoroko zijn geheel verwoest. rE zijn 300 dooden. De scholen in de afdeeling Wonoso'oo zijn geslo ten. De administrateurswoning op Tanajong Sarie is door steenen getroffen en verwoest. De wedana van Garceng meldt vele dooden ten gevolge van aardsehuivingen. Lahar- stroom noch eruptie zijn te merken. Beweerd wordt, dat de Sitiaglik moet heb ben gewerkt, doch hieromtrent is geen zeker- heid te verkrijgen. (Lahar is de algemeene naam op Java voor de verwoestende zand- of slikstroomen, die, meest tijdens of na een hevige ascherup- tie, door de stortregens langs de helling dc-r vulkanen naar beneden worden gevoerd. Zij vormen een min of meer dikke, warme, som-s bijna kokende brij, bestaande uit water en vulkamsche asch, doch waardoor tevens groote steenen, boomstammen, enz. worden meegesleurd. Vooral de Semeroe, de Merapi en de Keloet zijn door hun Iahars berucht geworden. In Wonosobo is het aantal dooden nog niet te taxeeren. In bestuurskringen wordt ge- hoopt, dat dit zal meevallen. De bodem is voortdurend in beweging. Door lichte trilling staan alle woningen op instorten. Het oude kratermeer is rustig en vertoont niets bijzon- ders. In de desa's in de omgeving orden door zware aardsehuivingen de huizen meege sleept. De schade aan gouvernemenisgebou- wen in Wonosobo wordt geraamd op ruim een ton. De heer Habraken, die door een balk werd getroffen, is vooruit-gaande. HAZARDSPEL. I. J., 25 jaar, D. V. 55 jaar en J. H- K-, 44 jaar, hebben zich voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank te verantwoor- den gehad: J. wegens het gelegenheid geven tot hazardspel, (het een, twee, drie kiaveraas) en V. en K. wegens medeplichtigheid aan het misdrijf (behulpzaam zijn, door het publiek te animecVen tot meespelen en door zelf mee te spelen en geld in te zetten.) Als getuige werd gehoord een geraeente veldwachter uit Wormerveer. Deze bevond zich Zondag 13 Juli 1.1. te Amsterdam. Hij lceerde over den Zeedijk naar het Centraa! Station terug. Op den Zeedijk waren de drie beklaagden aan het kaartspelen. Verleden jaar had hij op een avond 40 met het een, twee, drie kiaveraas verspeeld en om het drie- tal erbij te lappen zette hij tot tweemaal toe 10 op de kasrt. Beide malen was hij het geld kwijt. Toen de drie maunen een agent De heer Van Lier zeide, dat reeds eenige jaren de overtuiging is gevestigd, dat door emigratie de werkloosheid in ons land bestre- den moet worden. Daar door de slechte toe- standen in Duitsehland vele arbeiders die daarg eregeld werk hadden, naar Nederland zijn teruggekeerd, en men ook niet weet, hoe het met Duitsehland in de naaste toekomst za-1 gaan, zullen vele arbeiders gedwongen werden, naar andere landen te gaan. In Frankrijk is voor vele Nederlandsche arbei ders werk; een 2500 Nederlandsche arbeiders hebben in Noord-Frankrijk reeds blijvend werk. Men moet zich echter aanpassen bij de toe- standen aldaar; de huisvesting en de kost zijn er niet zoo goed als in ons land, en de levens- wijze is er geheel anders. Ook in Belgie heeft men gebrek aan werkkrachten; men is daar bezig, groote waterwerken tot stand te bren gen. waarbij zeer vele arbeiders werk kunnen vinden. De heer Mofzer Bruins noenide Canada voor emigratie biizonder geschikt. Bij de landbcuw, zoo zeide hij, heerscht daar nim mer werkloosheid, en de jonge, landbouwers, die daar eenige jaren werkzaam zijn, kunnen gemakkelijk een eigen boerderij krijgen. Men moet echter willen werken. BEZGEK AAN DEN KON. GRAF- KELDER. De Koning'in-Moeder heeft gister een be- zoek gefcracht aan den Kon-inklijken grafkel- der in de Nieuwe Kerk te Delft en gedroogde bloemen gelegd op het graf van Koning Wil- lem III. Verder heeft zij den stand van de werk- zaamheden aan den ingang van den kelder in oogenschouw genomen. H. M. was vergezeld van haar hofdame barones Van Ittersum. BRAND. Woensdagavond om half negen is er, naar de Limb. Koer. meldt, brand uitgebroken in de consfruetie-werkplaats nabij het station te Hoensbroek. De brandweer van Hoensbroek was spoedig ter plaatse. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, verzocht de burgemeester assistentie van de brandweer te Heerlen, die werd verleend. Met drie stralen werd het vuur bestookt. Een groot gedeelte van de groote werkplaatsen, meerendeels in hout op getrokken, is vernidd. Om elf uur kon de brandweer Lnrukken. OVERLEDEN. Mej. De Vries te Leiden, die Woensdag avond door een bij haar inwonend student spelenderwijs met een buks in den hals werd geschot-en, is gisternacht in het Elisabeths- gasthuis aan de gevolgen overleden. TERUGGEVONDEN. De heer Van der Drift in het Rietveld te Delft is weer in het bezit gekomen van de 200 gouden tientjes, van welker vermissing hij onlangs bij de politie aangifte heeft ge daan. De verloren gewaande s-chat werd vei- lig opgeborg-en op den zolder van zijn wo- ning gevonden. - die d v-erschillenode gemeentebesturen siellen aan hen, die als ambtenaar om voor bevor- dering in aanmer-king te komen, uniform zul len worden hefgeen de commissie ten zeerste noodig en nuttig acht. 1 Bovendien wil de commissie hiermede be-< reiken, dat jongelui zoo noodig buiten hun woonplaats, in het bezit zijnde van dit diplo ma gemakkelijker leders voor een betrekking aan een gem.eente-bedrijf in aanmerking ziul- len komen. i De secretaris, de heer F. C. A. v. Doome, Vogelkerssti-aat 74, Den Haag, deelde in dit verband mede, dat nu ook Den Haag het di- plima erkend heeft en met verschillende an dere plaatsen, zooals Delft, Gouda, den Hel- der, Vlissingen, Zwolle, Tie! en Rotterdam vrijstelling geeft voor het doen van axamen aan hen, die in het bezit zijn van het diploma van het Nationaal Verbond van Gemeente- ambtenaren. Bovendien kent Rotterdam, Delft, Vlissingen, den Helder en Tiel zelfs een toelage toe aan de bezitters van dat diploma. 1 Verder werd medegedeeld, dat het exam en nu zal omvatten Nederlandsche taah rekeiv kunde, aardrijkskunde, geschiedenis, Franschl Duitsch of Engelsch (naar verkiezing), boek- houden, handelsrekenen. Proviiiciaal Nieaws "uTtIteiloo. Men schrijft aan de O. H. Crt.: Een paarfje, dat eenige weken geleden, op verboden terrein in het bosch werd aangetrof- fen en geverbaliseerd, moest natuurlijk de namen opgeven, doch zoqowel de vrijlustige jongeling als het meisje gaven zonder blik- ken of blozen een verkeerden naam op. Het adres werd echter juist opgegeven, zoodat toen de rijksveldwachter de dagvaarding kwam brengen de juiste namen aan het licht kwamen: De jongelui moeten nu voor den kantcnrechter verschijnen terzake van het loopen op verboden grond, het loopen op den spoorweg en het opgeven van een verkeerden naam. i UIT GRAFT. Donderdagavond ongeveer half elf uur werden.de dorpen Graft en Noordeinde door het in brand geraken van een der electrische palen der bovengrondsche geleiding van he: P. E. N., waarvan kortsluiting vermoedelijk Door de Oostelijken wind kwamen de von- de oorzaak was, in het duister gehuld. ken neer op het dak van een bqerderij, welke was bedekt door pannen en riet, zoodat dit perceel gevaar voor brand opleverde. De Hjn- werker V. Visser was spoedig ter plaatse en maakte het net stroomloos, waarna met 66a slang op de waterleiding het vuur weldra was gedoofd. Onder het vee van den landbouwer D. van Tiel te Oost-Graftdijk is wederom mond- en klauwzeer uitgebroken. De gebruikelijte kente#kenen zijn bij de woning van Van Tiet aangebracht. In bet caie van den beer Visam Iwd

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6