DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 273 Dii aflBHaw oswat mt 2 wawa Honderd zes en twintigste Jaargang 1924. Afoonnementsprjjs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco If.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordani C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DINSDAG Directeur: G H. KRABc. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. NOVEMBER Buitenland. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. De eerstvolgende belangrijke politieke ge- beurtenis zal zijn de bijeenkomst van het Ka- binet van Woensdag a.s. De mogelijkheid bestaat aldus de „Evening Standard" dat op dien datum het rapport van de Commissie, belast met het instellen van een onderzoek inzake ver- schillende hangende politieke kwesties, met name de zaak-Zinovieff, gereed zal zijn om aan het Kabinet voorgelegd te worden." Het blad, dat het mogelijk acht, dat bij de Sovjet-regeering stappen zullen worden on- dernomen, voegt hieraan toe, dat de nieuwe Engelsche regeering het erover eens is, dat zoo spoedig mogelijk de noodige klaarheid gebracht dient te worden. Van de zijde der regeering bestaat geen enkel voornemen om het door MacDonald verrichte werk, hetwelk hoop geeft op verbetering van de relaties tusschen Engeland en Sovjet-Rusland, af- breuk te doen of ongedaan te maken. De re geering wenscht bovenal ontwikkeling van de commercieele betrekkingen. Het blad spreekt evenwel het vermoeden uit, dat der Sovjet-regeering te verstaan zal worden gegeven, dat indien men wil, dat de hoop en de vooruitzichten, gebaseerd op de erkenning van Sovjet-Rusland door Enge land, inderdaad bewaarheid zullen worden, alle propaganda in Groot-Brittannie van eenigerlei Russische zijde, achterwege zal moeten blijven. De Kabinetszitting van Woensdag zal naar verwacht wordt gewijd zijn aan het vraagstuk der levensmiddelenprijzen en de kosten van het levensonderhoud, in welke aangelegenheid de regeering een onderzoek toegezegd heeft. Het verluidt, dat Sir Philipp Lloyd Greame, President van den Board of Trade, reeds een voorloopig onderzoek in de- ze zaak heeft doen instellen en dat hij de re- sultaten daarvan aan het Kabinet zal voor- leggen, waarbij hij dan mededeeling zal doen van den vorm, waarin het definitieve onderzoek zal plaats hebben alsmede van de namen van de experts, wier diensten hij daarvoor zal noodig hebben. Gemeld wordt, dat de regeering spoedig zal overgaan tot de instelling van deze commissie van onder zoek en dat pogingen zullen worden gedaan spoedig een verslag te verkrijgen. Een „question brulante", die door de Commissie zal moeten worden beantwoord is of een stij- ging der prijzen gerechtvaardigd is en of er ontoelaatbare winsten worden gemaakt. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche bondskaniselier Seipel heeft verklaard niet meer in aanmerking te willen komen als bondskanselier. Hij heeft gister n.l. een schrijven gezoncl'cn aan den president van den Nationalen Raad, waarin hij zegt, dat hij de hem verleende opdracht tot vanning van een nieuwe regeering neerlegt en dat hij het lid der christeliik-sociale pa-rtij Ramek als zijn opvolger aanbeveelt. In de zitting van de christelijk-sociale par- tijleiders is het standpunt van Seipel goedge- keurd. De Groo't-Duitschers hebben tegen morgan, een congres bijeengeroepen en zullen dan de- finitief hun houding ten opzichte van den toe- stand bepalen. Zij zullen waarschijmlijk even- ecns stemmen voor een opdracht aan Ramek tot vorming van een kabinet. In tegenstelling met wat de „Neue Freie Presse" meldde, blijft Seipel. leider van de christelijk-sociale partij. Gisteravond heeft Seipel een uitvoerige uit- eenzetting gegeven van de redenen, die hem hebben bewogen, definitief zijn ambt neer te leggen. Hij zeide, dat de belangstelling en de. wil der bevolking voor de saneering van den Staat beginnen te verilauwen. In het bijzon- d'er is gebieken bij de spoorwegstaking, dat een groote categorie van beanibten en ambte- caren hun speciale belangen voor de algemee- ne belangen hebben geplaatst en hebben pe- toond, te weinig inzicht te hebben voor den uood toestand. Dez opvatting van den moeilijken toestand maakte het hem onmogelijk, langer de verant- woordelijkheid te dragen en Seipel be- schouwt het als belangrijker, zijn vrijheid te hememen om zich met al zijn krachten aan de propaganda-arbeid te kunnen wijden om het verantwoordelijkheidsgevcel in alle kringen der bevolking te versterken Verder zegt Seipel, dat de door hem aan- bevolen opvolger Ramek, het volste vertrou- wen verdient. Ramek is advocaat te Salzburg. Hij is 43 jaar oud en was in 1919 in het Ka binet van Renner staatssecretaris v?n Justi- tie en in 1922 minister van Binnenlandsche zaken in de regeering van Mayr. Op politick gebied is hij niet speciaal op den voorgrond getreden, terwijl hij zich ok niet in de een of ander richting speciaal heeft verbonden. Hij zal daarom, als hij aan het hoofd der regee ring wordt geplaatst, en meer neutraal Ka binet vormen Voorts wordt genoemd als minister van Fi- nancien dr. Ahrer, die cok vice-kanselier zou worden, terwijl voor Buitenlandsche Zaken vvortd genoemd de reeds gemelde dr. Mataja. Als d'it Kabinet tot stand zou komen, zou aldus in plaats van het tegenwoordige chris- teliik-sociaal at Groot-Duitsch Kabinet een christelijk-soeiaal minderheids-regeering tot stand komen, die voorloopig zal kunnen re- kenen op den felwillencfen steun der Groot- Duitschers r Gisteravond laat werd nog gemeld, dat het bestuur van de christelijk sociale partij zich eveneens heeft uitgesproken voor verleeiring van de opdracht aan Ramek. DE RECONSTRUCTS VAN HET POOLSCHE KABINET. De moeilijkheden waarmede Grabski bij de reconstructie van het Poolsche ministerie had te kampen, schijnen grootendeels te zijn overwonnen. De burgemeester van Posen, Ratejski, zal den post van minister van Bin nenlandsche Zaken overnemen terwijl de af- gevaardigde Thugutt vice-premier zal wor den. Men verwacht, dat het Grabski nog ge- luken zal de geschikte personen te vinden voor de posten van minister van Justitie en van Arbeid. STAKENDE STAKINGSLEIDERS. Groote beroering heerschte gister te Lon- den in het hoofdkwartier van den Nationalen Transportarbeidersbond, de grootste afzou- derlijke vakorganisatie van Engeland, waar- toe zoowel het personeel van de electrische ondergrondspoor, de trams en motor-omni- bussen als de ettelijke duizenden havenarbei- ders behooren. De Londensche avondbladen beschrijven het aldaar voorgekomen eigen- aardige incident in geuren en kleuren, want het geldt hier een staking van voormalige stakingleiders. Ongeveer 80 leiders, organisatoren en an- dere ambtenaren van den Transportarbei dersbond dreigen inderdaad hun functies te zullen neerleggen. Hun reden daartoe is, volgens de Tel., de volgende: Gosling die in het pas afgetreden Labourministerie minister van Verkeerswezen was, stond tevoren als president aan het hoofd van den Transport arbeidersbond. Wegens zijn ministerieele be- noeming moest hij die functie neerleggen, en algemeen veronderstelde men, dat hij na het aftreden van het ministerie weer president van den bond zou worden. Het hoofdbestuur van den bond biijkt hiertoe echter niet ge- neigd te zijn en verklaarde als bezuinigings- maatregel het presidentschap vacant te willen houden. Andere functionarissen in den bond bcschouwen het besluit van het hoofdbestuur echter veeleer als een poging om Gosling op zij te schuiven. Gosling was voorheen liberaal en behoorde tot de gematigde leiders in de Britsche vak- beweging. Hij gaf indertijd aanstoot, toen de Transportarbeidersbond de algemeene sta king van de mijnwerkers niet met een sympa- thiestaking- wilde steunen. Hoe dit ook zij, het is een feit, dat verscheiden leiders en or ganisatoren van den bond de herbenoeming van Gosling als president verlangden, en toen het hoofdbestuur daarop niet wilde in- gaan, dreigde de boel spaak tg loopen. Tot de betrokken leiders behooren Bevin, de alge meene secretaris van den bond, Robert Wil liams, de vroegere secretaris, en Ben Tillett, de bekende leider der dokwerkers. Het gerucht van de eigenaardige moeilijk heden in een groote vakorganisatie lokte na- tuurlijk vele verslaggevers naar bet hoofd kwartier van den Transportarbeidersbond, maar de aanwezige leiders wil den de zaak niet aan de groote klok hangen. „Er is geen hommeles" verklaarde Bevin. Hij erkende evenwel, dat verscbeidene ambtenaren van den bond besprekingen met het hoofdbestuur voerden en dat daarover naderhand een offi- cieele mededeeling zal verschijnen. Een der bestuurders van den bond zeide: „De heele zaak gaat het publiek niet aan en is in onze eigen zaak". Maar een ander bestuurslid zei tot den verslaggever van de „Evening News" „Wij verbonden ons alien de affaire geheim te houden, maar het komt mij voor, dat de zaak wel degelijk publiek behoort te worden gemaakt. Het hoofdbestuur van den bond be- sloot Gosling niet opnieuw te benoemen in zijn vroegere functie van president. Toen wij dat hoorden, dienden 80 tot 90 ambtenaren van den bond hun ontslag in, en dat leidde tot de moeilijkheden." Des avonds liet het hoofdbestuur van den bond de volgende mededeeling publiceeren: „Er was geen staking van ambtenaren van den bond, doch een aantal afdeelingssecreta- rissen had een bespreking met het hoofdbe stuur over de positie van "Gosling. Na beoor- deeling van de meening der secreiarissen werd aan Gosling een brief gezonden, welke voor hem alleszins bevredigend zal zijn." DE BRIEF VAN Z1NOWJEF. Volgens een bericht uit Londen aan de „Temps" zou de commissie van onderzoek in de affaire-Zinowjef de echl'heid van Zinow- jef's brief hebben vastgesteld. Het is mogelijk, zegt de correspondent van het blad, dat een nieuwe nota aan Moskou zal worden gericht. De Sunday Express" rekent op de moge lijkheid dat aan Rakofski zijn passen zuller. worden gegeven. ONTSLAGEN MICUM-ARBEIDERS NAAR HET SAARGEBIED. De in het Ruhrgebicd ontslagen micum-ar- beiders zijn grootendeels naar het Saargebied getrokken, waar zij de reeds heerschende werkloosheid nog verergeren. De autoriteiten hebben daarom een resolutie aangenomen, waarin aan de regeeringscommissie voor het Saargebied wordt verzccht, alles te doen om verderen toevloed van micum-arbeiders te ver- hinderen; als dit niet geschiedt, zullen stap pen bij den Volkenbond worden gedaan. DE CRISIS IN EGYPTE. De parlenientszittingea werden gister in de beste stemming hervat. De premier Zaghloel Pacha legde een verklaring af, waarin hij o a. zeide: „De koning deelt met de natie en het par- lement het vertrouwen in het kabinet en kon derhalve het aangeboden ontslag niet aan- vaarden. De koning stelde er prijs op, dat ik aan het bewind zou blijven. Deze sympathieke houding van den koning is een verzachting voor de moeilijkheden welke het bewind ople- verde- Ik kon derhalveTiiet anders doen dan mijn ingediend ontslag intrekken. En ik bad den Almachtige de regeering bij te staan tot verkrijging van Egypte's algeheele onafhan- kelijkheid". Zaghloel Pacha had, alvorens zich naar het Parlement te begeven, de menigte van het balcon van zijn woning toegesproken. Hij ver klaarde, dat hij niet alleen om gezondlieids- redenen zijn ontslag had ingediend. Bij zijn terugkeer uit Engeland had hij gemerkt, dat er van zekere zijde tegen hem werd geintri- geerd. Die intriges kwamen echter niet van de zijde der «ppositie of van de constitutioneele liberalen. Maar op het oogenblik, dat hij te- genover een buitenlandschen vijand had kun- nen staan, was hij niet geneigd, die intrigues, welke hem met verachting vervulden, te ont- maskeren. Nessim, de afgetreden minister van Finan- cien heeft verklaard wegens uitputting zijn ontslag te hebben genomen. Hij had't verzoel: em ontslag reeds enkele malen aan Zaghloel Pacha gedaan, reeds voor diens vertrek naar Londen en ook na zijn terugkeer. Bij de opening van het parlement gevoelde bij zich niet langer in staat op zijn post te blijven en stond crop heen te gaan. Hij decide de rede nen van zijn ontslag aan de regeering medo en vereenigde zich met haar besluit Zaghloel Pacha te bewegen aan het bewind te blijven. Terwijl de aanhangers van Zaghloel Pacha de intreklcing van zijn or.tslagaanvraag als een groote zegepraal bejubelen, beschouwt de opoositie het geheele voorval als een politieke manoeuvre, en als een klucht, louter ter ver- heerlijking van den premier gespeeld. DE INVALIDITEITSRENTE VOLGENS DE DUITSCHE WET. Naar wij uit goede bran vernemen, zegt de Crt. zal eerstdaags in Duitschland een wets- voorstel worden aangenomen, waardoor in samenwerking met Nederland de DuLsche in- valliditeitswet in dien zin gewijzigd vwdt, dat Nedeblanders, welke vrceger in Duitschland werfczaam waren en vrier weduwen en weezen volgens dt Dui'tschc wet invaliddtcitsrante troklcen, voortaan deze reni.e niet meer in papierrnarken zullen ontvangen doch deze hun voor ca. 90 pCt. in goudmark uitbetaald zal worden. Een en ander zal waarsdiijnlijk met. terugwerkende kracht gelden vanaf 1 Nov. 1924. In verband hiermede zal Nederland door 'n Algemeene Maatrcgel van Bestuur het eerste en tweede lid van art. 168 van de invalidi- teitswet in dien zin wijzigen dat dit artikel niet geldt vo-or Dmtschers en deze, wanneer zij in Nederland werkzaam geweeSt zijrn, en hiervoor volgens de Nederlandsche wet invah- diteitsrente zouden trekken, thans deze rente ook zullen blijven trekken wanneer zij hun woonplaats thans in Duitschland hebben. PE ENGELSCHE VREDESPRIJZEN UITGEREIKT. Lord Robert Cecil, de kanselier van het her- togdom Lancaster, heeft gisteravond de eer- ste 7 prijzen uitgedeeld, die voor 't Brit sche rijk werden uitgeioofd voor het bests vredesplan in verband met den Volkenbond. Lord Cecil zeide in zijn toespraak o.a. „A1- len, die in Europa den vrede iiefhebben, die- nen den uitschrijver van deze prijsvraag dankbaar te zijn. Zijn bedoeling heeft niet alleen een groote op- voedende waarde, maar kan tevens de overeenstemming tusschen de naties bevorderen. Tevens zai de Volkenbond er ten zeerste door worden gebaat. Het verbaasde spreker niet, dat bijna alle ingezonden ont- werpen zich voor eten VolkenOond verklaar- den. De overgroote meerderheid van hen,, die over den vrede nadenken, kcmt tot de conclu- sie, dat een of aodere wijziging en vereter- king van den Volkenbond de beste waarbor- gen voor den wereldvrede lean bieden, en het is van zeer groote beteekenis, dat de intellec- tueelen van Europa door prijsvragen als deze over den Volkenbond gaan nadenken, hetgeen moot leiden tot groot-er steun aan den Vol kenbond. DE OPPOSITIE TEGEN HET FASCISME. Rodino, de vroegere minister van justitie en leider van de Katholieke Volkspartij, heeft op een te Turijn gehouden congres en rede ge- hou. Hij zeide, dat de Katholieken aanvanke- lijk Mussolini's regeering steunden in het ver trouwen, dat hij den binnenlandschen vrede alsmede wet en orde zou herstellen, maar die gegeven belofte werd niet nagekomen. De al gemeene toestand van het land is erger dan coit tevoren en daarom ging de Katholieke partij in de oppos-itie. Spreker verklaarde ten slotte, dat de anti- these tusschen regeering en oppositie onover- brugbaar is. Als merkwaardig bewijs van den verslechterden toestaind wees hij crop, dat 4000 gemeenten van Italic niet dcor hun ge- kozen raden, maar door koninklijke commis- sarissen worden besruurd. „L>e „Stampa" meidt, dat de ex-premier Or lando bij het debat in de Kamer over de bin nenlandsche politick zijn stem tegen de regee ring zal motiveeren. Het aantal personen, die zich als lid van de fascistische partij laten schrappen, ncemt da- gelijks toe. Heclen werd die partij verlaten door prins Lanza di Tradia, den afgevaar- dig'de van Palermo en president van de Sicili- aansche afdleeling van den Bond van Oud- Strijdfers. EEN GRUWELI IKE MOORD TE BRUSSEL. Te Brussel is in het centrum der stad- cen verschrikkdijke moord onidekt Een aileenwo- nende 80-jarige vrouw werd, volgens de Tel., in haar modewinkel met opengesneden lials gevonden. Uit de loeehvonden werden stukken van een scheermes gehaald, terwijl zij in den strijd met den moordenaar wonden in potsen en wangen had opgeloopen. Diefstal schijnt de aanleiding tot de gruweliike misdiaad te zijn. DE BELGISCHE GENERAAL DRUBBEL OVERLEDEN. Generaal Drubbel, een der meest bekende figuren uit den tijd der Yser-verdediging en het offensief van 1918, is Zondagmorgen overleden- Generaal Drubbed zou zich tijdens het pro- ces-Dosfel in 1920 in dien zin hebben uitge- laten, dat Vlaamsche regimenten aan den Yser wegens de desertie van eenige Vlaam sche soldaten opzettelijk in het vuur zijn ge- jaagd om hun militaire eer in Vlaamsch bloed te rehabiliteeren, aldus de Tel. In 1922 ont- kende de generaal plotseling dit ooit te heb ben gezegd, .waarna de Vlaamsche oud- strijders besloten nooit meer bij feesten en be- toogingen te verschijnen, waar generaal Drubbel aanwezig zou kunnen zijn. BESCHULDIGINGEN TEGEN POIN- CARe. De Fransche pers houdt zich de jongste da- gen zeer bezig met publicaties uit dccumen- ten van den vrceger en Franschen gezant te St. Petersburg, Georges Louis, behelzende den inhcud van gesprekken, die.hij met ver- schillende vooraansfaande personen heeft ge- had. Louis was gezant in 1913,"doch zou zijn teruggercepen, omdat hij niet welgevallig was aan Pcincare en ana d:n Russischen .gezant te Parijs Iswolsky. Bedcelde publicaties komen vcor in „L'Oeuvre", het democratische blad, en zijn vceral gericht tegen Pcincare. O.a. bevaiten de gepubliceerde gedeelten uit de „carnets" van Louis gesprekken met Jule; Cambon en Pichon Er wordt in beweerd, dat de geest, door Poincare in de jaren voor den wereldoorlog geschapen, rnede aanleiding zou zijn geweest tot. de aanvalsdaad van Duitsch land in 1914. Poincare heeft het antwoord op deze aantij- ningen te zijiten opzichte niet willen schuldig blijven. Zondag vertoefd-e hij te Straatsburg, en daar kondigde hij aan, dat hij twee brieven van Pichon en Jules Cambon aan de pers zal geven, die de gesprekken, welke in de carneis secrets" zijn weergegeven, loochenen. Georges Louis is reeds eenigen tijd door; van dien kant kan de opheldering dus niet ko men. Maar Pichon en Cambon leven nog, zoodat zij verdere getuigenissen kunnen af leggen. BEIEREN EN DE TERUGKEER TOT DE MONARCHIE. Naar de bladen rnelden, is tusschen den. minister-president Held en een deel van de Beiersche Volkspartij een tegenstelling ont- staan, daar volgens de Telg. Held de kwestie van den terugkeer van Beieren tot de monarchic als een Duitsche kwestie be- schouwt, trwijl anderen, onder wie von Kahr. van meening zijn, dat het hier een zuiver Beiersche aangelegenheid betreft, welke bui- ten de Rijksgrondwet om en zelfs op gevaar af van een ernstig conflict, onder het oog ge- zien dient te worden. Wanneer de nieuwe verkiezingen in Beieren geen mbnarchistische meerderheid opleveren, dan moet, volgens de meening van laatstge- noemde, de Landdag ontbonden worden om aldus de mogelijkheid te scheppen met 2/3 meerderheid tot wijziging van de Beiersche grondwet te komen. Komt het als gevolg van de Rijksdagver- kiezingen tot een rechtsche rijksregeering, dan zal deze den Beierschen wenschen niet?. in den weg leggen; in het andere geval meet Beieren zelfstandig optreden. Nog verder wordt gemeld, dat de Beiersche Volkspartij in meerderheid achter Held staat. KORTE 3ERICHTEN. Bij de Berlijnsche electrische werlcen, zoowel stedelijke als partieuliere, dreigt een staking, dcordat de werkgevers de loon-eischen der arbeiders hebben afgewezen. De eerste brug over de Hudson-rivier in het district New York zal op 27 November a 9. worden geopend. Deze brug zal de groot ste hangende brug ter wereld zijn. De span ning van den middelsten boog bedraagt 500 meter. Elk uur kunnen 5000 automobielen de brug passeeren, welke tot dusver op veerpon- ten overgezet hadden moeten worden. In verband met het groote cngerief, dat de staking bij de boven- en ondergrondsche spoorwegen te Berlijn veroorzaakt, heeft de bnrgemeester van Berlijn den minister van Arbeid verzoeht bemiddelend op te treden. De leider van de Berlijnsche vreemdelin- gendienst, regierungsrat Bartels, is onder verdenking van corruptie gearresteerd. Een tweede groote brand te Yersey City binnen een week uitgebroken, heeff de werk- olaatsen van dca Eric-spcorweg geteisiei'd. Veeriien rivierbootc-n ziin verbrand. De schade beloont 2 millioen dollar. De opschudding te Cairo is gekahneei'd in de stad' is het rusiig. De redenen tot Zagh- loel's ontslagneroing blijven in het duisier lig- gen. In Mexico is een wet aangeoomen, waar door huwelijken binnen 24 uur kunnen wor den ontbonden. Gemeld wordt, dat de gouverneur van Neder-Californie (Mexico), alle zich in ban- den van Japanners bevindende visscherij-con- cessies op de kust van de provincie beeft te niet gedaan. De onlangs in de Canadeesche provin cie Ontario gehouden volksstemming over het drankverbod, gaf tot resultaat, dat op de 1,134,000 uitgebrachte stemmen slechts een meerderheid van 36,682 stemmen voor het drankverbod bleek te zijn. Zondag is te Rome wederom een po ging gedaan, het Sovjet-vlaggetje van den automobiel van den Sovjet-gezant weg te nemen. De twee mannen, die schuldig zijn be- vonden aan den moord op mrs. Evans in Augustus j.l., zijn, naar uit Mexico gemeld wordt, ter dood veroordeeld. Prins Victor, het hoofd van het huis Bonaparte, die het grondfcezit van Napoleon III bij den dood van keizerin Eugenie erfde, is door den Franschen staat in het bezit ge- steld van het huis te Ajaccio, waar Napoleon I werd geboren. Krassin is thans officieel tot gezant^ te Parijs benoemd. Hij blijft echter tevens volks- commissaris voor den buitenlandschen han- del. Gister is te Luxemburg een monument onthuld voor -den onbekenden Luxemburg- schen soldaat en voor de in het groothertcg- dom gesncuvelde Fransche militairen. De onthulling had plaats in tegenwoordigheid van prins Felix den echtgenoot van de groothertogin en van de ministers Herriot, Theunis en Hyman-s. Generaal Dawes, de ontwerper van het „Dawes-plan", heeft cen breukoperatie ondcr- gaan. Zijn toestand is goed, doch hij zal 14 dagen in het ziekenhuis moeten blijven. De Belgische regeering heeft op ver- zoek van den commissaris-generaal van don Volkenbond voor Oostenrijk, Zimmerman, twee ambtenaren ter 1 ccchikidng van Oosten rijk gestcld, die zullrr. jvorden belast met de conriole op Posterijen, Tclcgraaf en Telefcon. Naar aanleiding van de gehouden be- tooging der Vlaamsche stud'enten te Leuven, is door den burgemeester een pclitieverorde- ning uitgevaar'digd, waarbij samenscholingen van meer dan 5 personen verboden zijn. Gemc-ingd Nienws. HET LANDGOED VAN BARON VAN PALLANDT. Wij kunnen medcdeelen, zegt de N R. Ct., dat het bcriclit van de Avp., dat baron Van Pallandt van Eerde, te Ommen, zijn ge heele beziting het landgoed met kasteel en ongeveer 1400 H.A. aan landerijen enz. g_e- schonken heeft aan de Orde van de Ster in het O'osten in dezen vorm zeer voorbarig was. BRAND AAN BOORD VAN DE KANON- NEERBOOT EVER. Uit Den Helder wordt nadcr gemeld: Aan boord van de sinds eenige weken bui- ten dienst gestelde kanonneerboot Ever, tijde- lijk dienst doende voor berging van arrestan- ten, liggende in het Werfkanaal bij het An kerpark in Den Helder, is Zondagavond brand uitgebroken. In korten tijd was ten groot deel van den bovenbouw van het schip vernield. Zonder twijfel is hier kwaadwillig- heid in het spel. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND— INDIe. Volgens Reuter waren de vliegers Zaterdag te Rangoon geland, omdat zij vreesden, dat hun benzinevoorraad onvoldoende zou zijn voor de reis naar Bangkok bij harden tegen- wind. Aneta's partieuliere correspondent seint uit Rangoon, dat de F VII bij het vertrek naar Bangkok een schitterende opstijging van het race-terrein deed. UIT HET TRANSPORTBEDRIJF. In de societeit „De Vereeniging", in de Wil- lemstraat te's Gravenhage hield de Centrals Bond van Transportarbeiders gister een de- menstratief congres in zake de uitvoering van de Arbeidswet en de herziening van de Scu- wadoorwet. De vcorzitter, de heer G. Zieverink, uit Rot- ictdani. bracl't in zijn epe-ningswoord in her- innering, hoe in 1919 reeds de Bondde Regee ring verzccht de Arbeidswet cok vcor de transportarbeiders in te voeren. Het is nu 1.924 en nog aiiiid is de vcet voor lien niet uitgevoerd en is't mogelijk, dat d? transpcrtarbeiders daf en nacht werken In de dezer dagen verschenen Memorie van Antwocrd van Arbeid, is ue verwacnting voor invoering opnieuw tCiC-mgesteld. Daarom heeft het bestuur geme-md hiertce een de- monstratief congres te moeten bijeenroepsn De Stuwadoorswet is evenmin gewijzigd en nog altijd laat de wet toe, dat in de havens 60 uur gewerkt wovdt. Ten slotte constateerde spr. tot zijn leedwe- zen, dat de uitgenoodigde directeur-generaal de heer Zaalberg, verhinderd was te komen. Ook zijn ambtenaren hadden blijkbaar geen voorlichting noodig- (Gefluit.) Er blijken circa 100 afdeelingen van den Bond op het congres vertegenwoordigd te zijn. ALKHAARSCHE GODRANT. 11 Mil

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1