ASTHMALIJDERS. Gemengd Nienws -";L£VElllAmd Stadsnieuws. Het ASTHMAPOEDER van Apotheker BOOM geeft bij inademing direct verlichting bij Asthma, Bronchitis en. daaruit voortko- mende Borstbenauwdheid en Borstbeklem- ming. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 1.25 per groote geslo- ten blikken doos. Gratis monster op aan- vraag bij firma A. M. BOOM, ARNHEM. UIT OUDKARSPEL Het V. V. C.-terrein werd Zondag afge- keurd zoodat de wedstrijd te Uitgeest voor D. T. S. 1 niet kon doorgaan. De adspiranten speelden in Nieuwe Nie- dorp tegen N. V. V. 3 aldaar met als resul- taat 33. De loterijvereeniging „Door ons voor ons" lierdacht Vrijdagavond den dag van het 1214-jarig bestaan der vereeniging. Van de 19 leden waren er 14 ter vergade- ring aanwezig. Met applaus werd kennis genomen van een sclirijven van de directie van de N. V. De Tijclgeest, waarin mededeelde voor de her- denking vai dit feit door tusschenkomst van den hoofdagent Paarlberg een bedrag van f 25 beschikbaar te stellen, als blijk van waardeering, dat de club zich zoo een tijd fling weten staande te liouden, niettegen- staande als hoogste prijs slechts eenmaal de vijfduizend werd gewonnen. De directie compdimenteerde de vereeni ging en sprak de hoop uit dat het volgende tijdperk gelukkiger mag zijn. Besloten werd een dankbetuigmg naar de directie te zenden. Daarna werden de notulen gelezen, vwl eenige verbetering in het reglement gebracht en werden van de inhoud der kas weer nleu- ,we Utileobligaties gekocht. Na het afwerken van de agenda bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. DE VIJFTIG TER DOOD VEROOR- DEELDEN. 1- J. B. Schepers schrijft over de molens in de Schermer in „De Amstei'dammer". Nog staan zij daar, de vijftig oud-getrouwen, Rustig als dragers van oud-Holland's roem, En weldra staart, wie schoonheid mint, in rouwe: Hier vielen ze ten prooi aan onafwendbre doem Zij maalden door de wissling der getijden; Hun wieken sloegen zoevend door de wind; Dan kraakte en knarste't in hun oud gebint, Maar door hun heldenziel juicbte een luid yerblijden 2. Een kloeke wacht rondom de Schermer boeren Die rustig werkten diep beneden peil Zij wisten dat hun molens trouw hun zwoe ren; \Vanneer de boer hun riep, had elk zijn leven veil En nu? Ze stonden rustig eens te wachten Die steunpilaren van een zwakke Czaar, Wat onmeedogend vonnis, veel te zwaar Hun treffen zou van wie ze als knechten eens V verachten. 3. Het fcwam het werd verweg in stilt gespro- ken En vijftig mannen van de oude tijd, Zij wachtten plichitgetrouw en ongebroken: Zij wisten offers zich, de nieuwe God ge- wijd. Eens schiep de mens uit zwarte onweerswol- ken Het vuur ten dienaar zich en buitte'm uit. De dienaar drong zich op, sloofde zich uit En dwingt als heerser nu alle aardse volken. 4. Hij slaat wie eens hem in den Hogen hoonden, Wanneer de wilde luchten om hun kop Lichtflitsen schoten, waar zij malend roon- denr Zij gaven nooit hun taak om elementen op. Nu zendt weldra de nieuwe heerser knechten: Zij sluipen aan, wiekarmen vallen af; Het riet stuift in de winden weg als kaf: De vijand rust niet eer hij af kan breken. slechten. 5. Helaas, zoo moet alle aardse grootheid wij- ken, Maar ledig blijft hun plaats daar tegen 't zwerk; De wind waait ongehinderd over lijken Van onzelfzuchtigen, van helden, kloek in 't werk En zoo zal weldra Nederland verplatten En't kranig maaksel van ons voorgeslacht, Dat wind te temmen wist, ligt neer, veracht: O volk van Nederland, waak voor uw kostbre schatten. UIT HEILOO. Bij den heer W. van de Vail staat een bloemstruik (Gouden Regen) in vollen bloei. Er hangen volslagen bloemtrossen aan, alsof het midden in den zomer is. Dit is zeker wel iets zeldzaams. De teelt van witlof, welke hier voor en- kele jaren terug een goede bron van inkom- sten gaf, begint sterk te verminderen. De uit- komsten waren de laatste jaren niet schitte- rend, het „lof" los en het gewicht van de kroppen niet zwaar. Dit vindt zijn oorzaak in den roofbouw die hier de laatste jaren is ge- pleegd. Speciaal op de gronden waar witlof werd geteeld. Deze roofbouw (de verweerde goestgron- den leenden zich uitstekend voor de cultuur) heeft zich gewroken en de teelt is ook nu be- houdens enkele uitzonderingen) een misluk- king. Door de heeren ten Brugge te Alkmaar, Broekhuizen te Castricum en ter Buurkes al- hier was een uitnoodiging .verzonden tot een bijeenkomst in „de Rustende Jager" op Zater- dag 15 November, om over te gaan tot het oprichten van een afdeeling van de vereeni ging tot bevordering van de Bijenfcelt in Ne derland. De belangstelling voor deze bijeenkomst was niet biizonder grcot, doch er werd' opge- richt een afdeeling Heiloo van genoemde ver eeniging, welke zal omvatten de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum en Krommeniedijk. In het bestuur werden gekozen de heeren: R. ten Bruggecate. Alkmaar, als voorzitter, J. Hoefnager, Heiloo, als scctetaris, en S. de Jong (Kerkeiaan), als pennmgmeester. Com- missarissen zijn de heeren H. J. Ruygh, Alk maar en C. Broekhuizen, Castricum. LIMMEN October. G eit r o u wd J. C. van Son te Beverwijk en M. G. Castricum. W. Ransijn te Heitoo en C. W. Kaandorp. Geboren Adriaraus, z. van A. Dekker en A. C. Berendsen. Gneta, d. van J. Cas- fricum en G. van der Peet. Gerardus, z. van K. Smel en J. G. Dekker. Anna Geer- truida, d. van A. Winder en A. M. Smit. Lourentius Anthonius, z. van J. Cornellissen en G. M. Schuit. Petrus, z. van S. Pep ping en J. M. Praat. Dirk, z. van C. J. Glorie en M. C. de Jong. Theodoras GijS- bertus Petrus, z. van P. Vcrmeulen en M. C. van Riet. O verledlen Th Diuiven, 40 jaar, echtgen. van G. Morsch. Arendina Petro- nella Johanna Braining, 71 jaar, echtgen. van C. J. A. Bosch. Aafje yeen'boer, 68 j., wed. van D. de Winter. KEURING VAN AUTOBUSSEN. Ete Nederlandsche Bond van Autobusdienst- Ondernemers heeft aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies het volgende ad res gezonden: Ingevolge Koninklijk Besluit van 13 Juni 1924 (Stasbl. No 290) hetwelk is toegevoegd aan het Kon. Besl. van 31 Juli 1880 (Stasbl. No. 121), houdendfe bepalingcn ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vei*voer is o. a. bepaald dat voortaan voor motorrijtuigen (autobussen) in Uwe Provincie de goedfceuring vereischt wordt van een deskundige door Uwe Excellen- tie aan te wijzen. Door dit besluit is het autobusbedrijf uit een wir-war van gemeentelijke bepalingen en voorschriften betreffende keuringen en retri- butien geleid in provinciate banen. Doch het zal Uwe Excellence zeer zeker belcend zijn, dat ook in deze provinciate bepalingen een zeer groote verscheidenheid heerscht, dewelke, willcn de keuringswerkzaamheden de groote lijnen van veiligheid! en betrouwbaarheid: vol- gen, tot een uniform schema van bepalingen moet worden teruggebracht, opdat deze werk- zaamheden ook niet ontaarden in individueele plagerijen. Als voorbeelden voor de groote verscheiden heid in de thans heerschende bepalingen, me- moreeren wij Uwe Exoellentie: Toelaten van staanplaatsen in de wagcos. Hierin handelen de reglementen der Provin- cien zeer verschiltend. Sommige Provincies wijzen staanplaatsen absoluut af, andere be- schouwen deze naar het draagvermogen van chassis, terwijl bijv. Noord-Holland bij vol- doende carosseriehoogte 1 staanplaats per strekkende meter toestaat. i Achterbouw van de carosserie. In geen der Provincies is overeensiemming betreffende dit punt, ja het verschil gaat zoo ver, dat eenige Provincies bij een verschil van 5 c M. in den achteroverbouw, ondanks de zeer groote kosten daaraan verboiiden, den ondernemer noodzaken de carosserie te laten inkorten, terwijl in Provincies deze achterover bouw absoluut niet in de beoordeeling wordt opgenomen. In het bepalen van de hoogte der carosserie, net mbrengen van de ramen, het aanwezig* zijn van een z.g. zolderluik, kortom in de ge- heele beoordeeling van een autobus, zoowel chassis als carosserie, alsmede in de vaststel- ling van het aantal te vervoeren personen per wagen, heerscht een zoodanige groote ver scheidenheid, dat een ondernemer buiien zijn provincie met zijn materiaal niets vermag. Het behoeft geen verder betoog. dat de ontwikke- V«n grconcentreerd autobusbedrijf, hetwelk o. i. het eenige preventieve middel is voor de betrouwbaarheid van het materiaal en de veiligheid der diensten, juist door deze met gereglementeerde keuringsmaatregelen, den pas wordt afgesneden. Ook in het heffen der keuringsretritmtien heerscht dezelfde groote verscheidenheid. Deze varieeren n.l. in de diverse Provincien van 10 per wagen per jaar tot 62.50 per wa gen per jaar. Gezien vorengenoemde feiten, hebben wij de eer Uwe Excelleniie te verzoeken om de vol gende regeling wel in overweging te willen nemen: a. De keurmeesters uit de 11 Previncien kie- zen uit hun midden een drietal deskundi- gen. Aan dezen wordt opgedragen, zoo mogelijk ;n overleg met een afgevaardigde van den Ned. Bond van Autobustfienston- dernemers de eisclien vast te stellen, waar- aan de autobussen in het geheele land moet en voldoeu b. De kosten voor de keuring bedragen voor den ondernemer, zoolang daaromtrent geen andere regeling is getroffen, per da- gen en per jaar f 25. Aan een door Uwe Excellence te stellen verzoek, om met de keurmeesters over dit on- derwerp een nadere bespreldng te hebben, zijn wij gaarne bereid te voldoen. FIETSPLAATJES. Met den verkoop van de rijwielmerken 1925 zal aan de kantoren der posterijen op 1 De cember worden begonnen. DEMOCRATISCHE PARTIJ. De Democratische Partij heeft, zooals wij reeds in 't kort meldden, Zaterdag te Am sterdam vergaderd onder leiding van haar voorzitter, prof. Heeres, die een openingsrede hield. De ochtendvergadering was huishoudeiijk. In de nainiddagvergadering is een deel van het partijprogram behandeld, gelijk dat ont- worpen is door eene commissie, ingesteld in gevolge het fusiebesluit van 17 Mei 1924, be- staande uit: prof. mr. J. E. Heeres, den Haag; mevrouw W. van den 0 Pauvert, Utrecht; mevrouw A. Schwier-Rutters, Am sterdam; de heeren G. Th. Stibbe, den Haag en J. A. van Sijn, Rotterdam, met den heer H. Uden Masman als secretaris. Goedgekeurd werden de volgende punten van het Beginselprogram, verder uitgewerkt in het werkprogram. De Democratische Partij, samengesteld uit de Algemeene Nederlandsche Vrouwen-Orga- nisatie en de Democratische Partij, stelt zich ten doel de democratische beginselen in staat en maatschappij in toepassing te brengen. Daarvoor acht de partij noodig het bren gen in een politieke organisatie van democra- tisch gezinde Nederlanders van verschillende godsdienstige richting en het verbreken van de tegenwoordige oojuist poMeke scheidings- lijn, voor zoover deze nog wordt beheerscht door de z.g. antithese. Het democratisch beginsel van dezen tijd, hetwelk te omschrijven is als het beginsel der gelij'kgerecbtigdheid, vordert volgens de De mocratische Partij de verwezenlijking der volgende wenschen. 1. Publiek- en privaatrechtelijke, maat- schappelijke en economische gelijkstelling van vrouw en man. 2. Democratiseering van den Volkenbood; versterking van zijn invloed en gezag. 3. Nationale ontwapening. Op voorstel van den heer Koolemans Beynen werd hieraan toegevoegdBehoudens de verplichtingen wel ke de Volkenbond oplegt. 4. Volledige toepassing van het vrijhao-. delstelsel. 5. AanvaanJing als eenig richtsnoer voor de staatkunde ten aanzien van Nederlandsch- Indie, Snriname en Curasao van het belang dier staatsdeelen zelf. Erkenning, overeenkomstig de bedoeling der Grondwet, van Nederlandsch-lndie, Su- rinarne en Curasao als zelfstandige deelen van den S taat. 15. Recht op gelijk Staatspensioen zonder premiebetaLing aan alle Nederlandsche man nen en vrouwen beneden een bij de wet te be palen inkomensgrens en boven een bij de wet te bepalen leeftijd. 17. Verbetering van het onderwijs en de volksopvoeding. In haar's avonds gehouden huishoudelijke bijeenkomst,.heeft de algemeene vergadering haar goedkeuring gehecht aan de handelwij- ze van het hoofdbestuur bij de poging van de gemengde bcmiddelingsccmunissie om to>t fusie met den vrijzinnig-democratischen bond te geraken. Unaniem ging de vergadering ac- coord met het bezwaar tegen1 den term „vrij- zinnig" in den naam. Het voorstel van het hoofdbestuur om deel te nemen aan de verkiezingen van het volgende jaar werd aangenomen. Het mandaat van het hoofdbestuur, aan- gevuld met eenige leden voor nog niet ver- tegenwoordige kieskringen, werd verlengd. De definitieve vefkiezing zal in Januari ge- schieden. DE AARDBEVING OP JAVA. Het bestuur van den Kon. Nationaten bond voor reddingswezen en eerste hulp bij onge- lukken, het Oranje-Kruis heeft telegrafisch in Batavia inlichtingen gevraagd, of geldelijke hulp uit Nederland noodig is. Indien dit zoo is, zal het een beroep doen op liefdadige land- genooten om de slachtoffers te helpen. DE AARDBEVING IN KEDOE. De controleur, die de geteisterde streken bezoekt, rapporteert, dat het aantal dooden bedraagt: in Modjo Tengah 170, Bandingan, Linbangan en Sajangan. 288, Wonoroto 48, Pesir 4. Een stuk van de top van den Bismo is af- geslagen, waaruit een midderstroom van dertig meter breedte is afgevloeid. Een dozijn desa's is vernield. Het Mendjer- meer is thans onrustig en borrelt zwavelhou- dende gaasen op. De bodem is in voortduren- de beweging. Er zijn genietroepen gezonden tot herstel van de toegangswegen naar de ge'isoleerde gebieden. De resident van Solo geeft op, dat er zijn vermist 585 en gewond 25 personen. Het Solo-steuncomite zond geld en lervensmidde- len, aangezien ten gevolge van het samen- vloeien van vluchttelingen in Wonosobo de levensmiddelen minderen, en de prijzen stij- gen. De spoor- en tr amm a aisc h a pp i j en en de Staatsspoor hebben vrij vervoer toegezegd. Het Mendjermeer is weer rustig. Later werd gemeld dat het Mendjermeer weer rustig is. HET DORUS-RIJKERS-FONDS. Zaterdagnamiddag heeft naar de N. R. Crt. meldt het comite voor het houden van een feest ten bate van het Dorus-Rijkers-fonds besprekingen gehouden onder leiding van den heer H. ter Hall. Men stelt zich voor het feest te bepalen op 20 en 21 December a.s.; het zal gehouden worden in de zalen van den Dierentuin en in hoofdzaak bestaan uit een bal. Het eventueel batig saldo zal besteect wor den voor een Kerstgave aan de meest noodlij- denden en, zoo de ontvangsten dit gedoogen, zal ook een deel der opbrengst in het fonds gestort worden. De heer ter Hall herinnerde eraan, dat mi nister van Swaaij heeft gezegd, dat de nood der redders niet zoo groot was en dat voor een aanvullende bijdrage 5000 zal worden aangevraagd op de begrooting. Dat noemde spreker een wraken van de actie van het Do rus-Rijkers-fonds. Spr. deelde mee, dat er ruim 200 aanvragen om steun zijn ingeko- men, waarvan een deel reeds door de burge- meesters der gemeenten, waar de aanvragers wonen. in overleg met den armenraad, is on- derzocht, met het gevolg, dat reeds 120 men- schen geholpen moeten worden. Aan 30 van hen wordt thans uit het fonds ondersteuning verleend. Het had op 5 October j.l. 22.124 in kas, welk bedrag door verschillende inkomsten vermoedelijk tot 35.000 verhoogd zal kun- nen worden. Dat is ech+er nog onvoldoende, het fonds teert in. Ter staving van zijn bewe- ring, dat de nood zeer hoog is, deelde spr. eenige staaltjes mee van de omstandigheden waaronder sommigen der redders leven en waaruit hij concludeerde, dat het fonds pas aan het begin van zijn arbeid staat. De vergadering vereenigde zich met de plannen. EEN BUITENLANDSCH OORDEEL OVER ONZE PHILATELISTISCHE TOE- STANDEN. De Donaupost van 5 October schrijft: Het philatelische fatsoen van Holland is weg! Ten eerste is een nieuwe serie zegels bezig te verschijnen. Tot dusverre zijn in hypermo- derne cijferteekening verschenen 1 c. rood, enz. in de vorige koloniaal-teekening (type 1908) met borstbeeld der Koningin, 10 c. vermil- lioen, enz. Ten tweede zijn er vier porto-provisorien verschenen, n.l. 4 c. op 3 c., olijfgroen, enz. Ten derde zijn op 15 September weldadig- heidszegels ten gunste der Nederlandsche Reddingmaatschappij verschenen in onbe- schriifbare afsehuwelijk moderne teekening en wel: 2 c. bruin, enz. Ten vierde zijn de volgende geheel nieuwe ^LEEUVUARDEh- zegels verkocht, naar aanleiding der Postze- gelitentoonstelling in Den Haag, in afwijken- de kleuren, 10 c., grauw-groen, enz. „De meer of mindere juistheid van ooven- staande daarlatende, deden bij't lezen zoo zegt het Ned. Maandblad voor Philatelie twee dingen me toch genoegen. Om in boven- staanden stijl te blijven: ten eerste, dat men ook in 't buitenland van meening is, dat we druk op weg zijn te streven naar de philate- listische renommee van een Seebeckstaat, en ten tweede, dat ook in't buitenland nog lui wonen, die de producten van onze moderne kunstenaars foeielijk vinden en den moed hebben dat te zeggen." LEERARESSEN BIJ HET HUISHOUD- ONDERW1JS. Onder leiding van mej. M. J. Huisinga uit Nijmegen is Zaterdagmiddag te Utrecht de 25ste algemeene vergadering gehouden van den Bond van Leeraressen bij het huishoud- ondenvijs. Zij was goed bezocht. Mej. A. M. van Anrooy en A. Wolff wer den bij acclamatie als voorzitster, onderschei- denlijk als secretaresse herkozen; in de vaca- ture, ontstaan dopr het periodiek aftreden van mej. E. C. Pabbruwe, die niet herkiesbaar was, werd gekozen mej. C. J. ten Bosch te Amersfoort, die deze benoeming aannam. Daarna hield mej. N. van Berkum uit Dordrecht een inleiding over „De opleiding van huishoudkundige voor inrichtingen." Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd weder Utrecht aangewezen. CLANDESTIEN BIOSCOOPBEDRIJF. Zondag heeft, zooals wij reeds in het kort mededeelden de inspecteur-le brandmeester chef der afdeeling brandweer in Den Haag, de heer Walter, in het perceel Weede van Dijkveldstraat 39 aldaar, een clandestien bioscoopbedrijf ontdekt. De heer De Wdie daar woont, gaf daar tegen entree bioscoop- voorstellingen, hij had zijn kamers ingericht om een 55-tal bezoekers te kunnen herbergen. Twintig duizend meter film heeft de heer Walter in beslag genomen, eveneens het toe- stel, ingevolge art. 143 van de Algem. Poli- tieverordening, waarbij het verboden is, zon der vergunning van B. en W., films in voor- raad te hebben of daarmee eenige bewerking te verrichten. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Eenige feestgangers van de Afrikaander- buurt te Rotterdam hadden Zaterdagnacht een autobus afgehuurd om zich naar huis te laien brengen, meldt de „Tel." Te half vijf in den nacht van Zaterdag op Zcndag is deze bus in de Aert van N^straat bij de Na- dorststraat in botsing gekomen. met een auto, die uit de Mauritsstraat kwam. De botsing was hevig, daar beide voertuigen met groote snelheid reden, De auto, die behoort aan den heer C. te Schiebroek, werd geheel vernield. Bij de bus werden de twee voorwielen ver nield, tengevolge waarvan het voertuig om- sloeg. De heer B., wonende op het Afrikaan- derptein, kwam onder den auto terecht. Hoe dat gebeurd is, kan niemand verklaren. Ver- moed wordt, dat hij ten gevolge van den schok door een rait van de bus werd geslin- gerd en zoo onder den auto geraakte. De borstkas werd den ongelukkige ingedrakt. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebrachl en aldaar in bedenkelijken toestand opgeno- men. Van de passagiers werd1 nog een viertal dor gasscherven aan het hoofd en de handen verwond Zij konden, nta in het Ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden te zijn, weer lruiswaarts keeren. De inzittenden in den auto kwamen met den schrik vrij. WEGENVERBETERING. Naar we vernmmen, zegt de Telg., ligt het in het voornemen van de ministers van Fi- nancien en van Waterstaat, het ontwerp-weg- belastingwet, zooals diat is samengesteld door de commissie-Everts, in zijn geheel als wets- ontwerp in te dienen bij de Tweede Earner. Op de algemeene vergadering -van de Ver eeniging „Het Nederlandsche Wegen Con gress", welke den 29 en December 1920 te. 's-Gravenhage werd gehouden, werd de vraag behandeld: „Behooren de weggebruifeers bij te dragen in de kosten van onderhoud en verbetering van ons wegennet?" Voor welk onderwerp een praeadvies was ultgebracht door de Wcgencommissie van den A. N. W. B., Tocristenbond voor Nederland. Het verschijnen van het hierbecioelde rap- pert, waarin de wenschelij'kheid van een rij'kswegenbelasting werd uitgesproken, was voor Ged. Staten van Utrecht aanleiding, het bestuur der Vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" in overweging te geven een commissie in het leven1 te roepen „ten einde de in dat rapport vervatte denkbeeliden pasklaar te maken aan de rijks- en provinciate wegen- ■poiitiek". Nadat aan het bestuur gebfeken was, dat dit denkbeeld de voile sympathie had van verschillende gezagiiebbenden, o.w. de ministers van Financien en Waterstaat, werd een commissie in het leven gencepen. Deze commissie kwam in December d. a. v. gereed met een „voorloopig ontwerp wegbe- lasdngwet", dat nu biunenkoTt bij de volks- vertegenwoordiging als wetsonhverp zail wor den ingediend. Als gevolg van den slechten toestand van ons wegennet gaan jaarlijks vele millitcenen geheel nutteloos verloren. Wordt hieraan een einde gemoakt door xerbetering van ons we gennet, dan ondervindt het motortransport daarvan de directe geldelijke voordeelen. Als er dus van de gebruiketis van motorrijtuigen een dragelijke belasting wordt geheven, wel ke wordt gebruiikt om ons wegennet in een 'beteren toestand te brengen en 4e ondeiihou- den. dan kan.1 dit zeker niet worden geacht in strijd te zijn met de eischen dier billijkheid. Op grand van de vorengenoemde overwe- gingen heeft de commissie eenstemmig ge- meend de vraag of 'het heffen van een belas ting wegens het gebruik van de wegen ge- rechtvaardigd kan worden geacht, bevesftigend te moeten bean twoorden. 15if van ae vraag of de weg- belasting door net Rijk dan wel door de ver- schilSenae provincien, behoort te worden ge heven, meende de commissie de voorkeur te moeOen geven aan een algemeene regeling van deze materie door het Rijk m. a w. aan een Rijksbelasting. De overgrcofe meerderbeid der oonanfesie was tegen het opnemen van de wieirijders on der de te belasten caitegorien van weggetmui- kers. De commissie heeft met bijwa algemeene stemmen gemeend de voorkeur te moeten ge ven aan het systeem, waarbij alle motorrij tuigen worden belast, welke den openbanea weg berij'den. VOORDRACHTAVOND RENe DE CLERCQ. De voordrachtavond, dien de dichter-com- ponist Rene de Clercq voor de Alkmaarsche Handelsschoolvereeniging „Pacivolo" zou houden, werd geopend door mej. B. Jimmink, die alien, in het bijzonder den directeur der Handelsschool, den heer Postma, de aanwe- zige leeraressen en leeraren en bestuursleden der zustervereenigingen Autoi Esmen en Yokzos, verwelkomde. Zij sprak haar spijt uit over de zeer slechte opkomst, die zeker haar oorzaak vond in de groote concurrentie van deze week. De heer de Clercq vertelde dat hij enkele liederen zou voordragen die hij voor't grootste gedeelte had gedicht in de periode van pl.m. 2030 jaar, toen hij te Gent stu- deerde, de Fransche Hoogeschool in het hartje van Vlaanderen. En als hij dan zoo door het veld liep, kwamen de liederen zoo maar en onbewust in hem op en dan wensch- te hij liederen te dichten voor het volk. Gok verschillende ambachten heeft hij be- zongen, als in „Zagers", waarin het rythme van den op en neer gaanden zaag duidelijk waar te nemen valt. De vader van den dichter was vlaskoop- man en vader van 16 kinderen en daar hij onbeimddeld was, werd het bedrijf geheel door de familie zelf gedreven; zoo ook het zwingelen,. d. i. het slechte, dus hier de hout- achtige bestanddeelen uit het vlas verwijde- ren. Deze bewerking zou Vlaanderen ook ten goede komen, want daar is nog veel dat niet deugf en dat is: alles wat niet Vlaamsch is. Hier kwam de enthousiaste Vlaming los, die zijn gebooitegrond zoo hartstochtelijk lief heeft en wien. het een heerlijkheid is voor zijn vaderland te mogen vechten en te strii- den. Toen hij in het Walenland vertoefde, dichtte hij Adeste, een godsdienstig lied in het dialect van zijn' eigen dorp, dit uit groot verlangen naar Vlaanderen. De 10 jaar dat hij in Nederland is, heeft hij zich nooit vreemd gevoeld, ook niet als bij een broeder- volk maar wel als bij zijn eigen volk. Nu zegt men wel dat de Vlamingen en Hollan ders zoo verschillenze schijnen anders maar ze zijn het niet. Als men een Fries en een Limburger vergelijkt, gelijken ze ook als van twee verschillende slammen, en toch zijn ze van een volk. Zo.o is het ook met Vlamingen en Nederlanders. De Walen zijn een heel ander volk, en bij hen heeft hij zich altijd vreemd gevoeld. Een liedje op de „Leeuwerik" werd zeer gloedvol door hem voorgedragen. Hem is de nachtegaal niet de liefste vogel, al zingt hij in den zoelen blauwen voorzomernacht vol mysterie de schoonste melodieen. De leeuwerik, de vogel van den dag, welke dag toch oneindig veel mooter is, vervuld van liefde, gloed en sterkte van arbeid, de vogel die al vliegende zingt en wier hartje een stukje zon is, is veel meer waard om bezon- gen te worden dan de nachtegaal, die maar kalmpjes op zijn twijgje zit te kwinkeleeren. Het bekende Ring-King, waarin hij den jongen bezingt die in de smidse te vrijen gaat is eenige malen op muziek gezet Doch deze wijzen bevallen hem niet, maar och zij waren het ook niet die daar te vrijen gingen, maar wel de dichter zelf. _Hoe verzen ontstaan? Die schrijf je niet en die maak je niet maar die zing je. Ze worden gewoonlijk uit verlangen geboren. Iedereen weet, dat het ,,Wien Neerlandsch bloed" niet veel waard is. Dat is ook voor een prijsvraag gedicht, toen de vrijheid er al was. Het Wilhelmus daarentegen is heel mooi,en is ontstaan door het groote verlangen naar vrijheid. „Moederke alleen" is ook uit verlangen ontstaan, lang voor de geboorte, zelfs voor het huwelijk. Het begint binnenin te rui- schen en te woelen, en het zingt zoomaar, zonder te denken aan rijm of rythme. Zoo ontstond tenminste het eerste "couplet, de laatste twee zijn er bewust bijgemaakt. Toen de srrnds-dochter zijn vrouw was ge- worden en hun eerste jongen pl.m. 6 maan- den oud was, kwam hij voor 't eerst uit de luiers. Dat rozige lijfje inspireerde hem tot „Rood Pjoeneke", waarin hij zijn eersteling bezingt. Volgens Rene de Clercq is Nederlandsch de mooiste taal en „Zon" het mooiste woord. Hoort maar eens welk een zoete sterke klank de z is; de o is een op zich zelf daar in het midden een klein zonnetje, terwijl de n prach- tig afsluit. Het Latijnsche sol is niet zoo zoet en de eerste tetter heeft veel van een- Amsterdamsche z. De Franschen willen er altijd nog iets bij, plakken aan het Latijnsche een staart en maken er soleil van. „De Oogst" is het afscheidslied van den jongen pikker, die zijn krachten overschat heeft en mee naar Frankrijk is getrokken om daar onder geweldige hitte de oogst te helpen binnenhalen. Onder deze veel te zwaren ar beid gaat,hij te niet. Deze heele geschiedenis heeft Stijn Streuvels zoo schoon beschreven. Naast vele andere goede dingen die de Clercq hier geleerd heeft, leerde hij hier componeeren. Leeren is hier eigenlijk het goede woord niet, want plotseling hoorde hij in een slapeloozen nacht zijn verzen met mu ziek, terwijl yroeger alle rythme en alle mu ziek in zijn verzen lagen. Den tijd na de pauze wilde spreker wijden aan de Vlaamsche beweging in dezen tijd. Toen ze in 1915 per telegram het recht van Vlaanderen vroegen, dat over zijn eigen lot wil kunnen beschikken, kregen ze ten ant- woord dat ze moesten zwijgen, maar dat de den ze niet, waardoor hij, ofschoon hij zich onderwierp zoover het kon, als leeraar ont- slagen werd. Egn Med op deze actie gedicht nr""n "71—i *- A x

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6