Spit Kloosterh&lsem in den rug? verdrijft de pijn zeide spreker met zoo'n overtuigd vrijheids- gevoel, dat de belofte aan Vlaanderen „Staat recht voor u, vecht voor u" duidelijk hierin gevoeld werd. Toen een ieder vluchtte voor de wreedheid van de Belgische furie, bleef zijn boezem- vriend Borns, „de leuze voor Vlaanderen", in het land, met de hoop gevangen genomen te worden, als zuiver strijd voor Vlaan deren. Borns heeft hij een lied ge- wijd, waarin hij al zijn eerbied en achting voor hem legde. Spr. had nog geen behoefte om het ideaal van Vlaanderen verwezenlijkt te zien, als de voortgang naar de zege er maar is. Spr. hoopte dat wij voor een strijd, die ook de onze is, sympathie hadden. Er zijn nog drie loten aan den stam, die nog niet uitgeleefd zijn, nog geen hoogtepunt hebben bereikt. Zoo zal Engeland nooit meer een Shakespeare bezitten, Duitschland geen Goethe en Italie geen Dante. Deze landen hebben hun hoogtepunt gehad, en zooiets komt niet terug. De Vlaming is nog in vele opzichten achter, waardoor hij nog in zijn voile kracht is en iets frisch heeft. Er kan nog alles mee gedaan worden. Evenzoo is het met de Zuid-Afrikaners. Tot slot zeide spreker „Het lied van „Groot Nederland", waarin hij de drie veel belovende loten, dus Vlaanderen, Zuid-Afri- ka en Holland met groot enthousiasme, ecu Vlaming eigen, bezingt; Een geweldig applaus bracht van uit de zaal dank aan den heer de Clercq, die door zijn mooi gezegde verzen en den uitleg ervan den aanwezigen zulk een goeden avond had bezorgd, terwijl mej. Jimmink den spreker bloemen aanbood, hoewel dit misschien geen gewoonte was. Zij hoopte met den heer de Clercq, dat Vlaanderen een met het Noorden zal worden. Buitenland VREESELIJKE TOESTANDEN. De correspondent van de „Chieago Tribune" te Konstantraopel beschrijft in zijn Mad den vreeselijken toestand der uit Thracie uitgewe- zen Turksche boeren. Minstens een derde der vierhondcrdduizend Turken die reeds in Anatolie, welke landstreek hun als nieuwe woonplaats is aangewezen, zijn aangelcomen, zijn gestorven aan malaria door onvoldoende huisvesting en aan honger, terwijl ook 'n be- langrijk deel der overlevenden ten doode is opgeschreven in den aanstaanden strengen Anatolischen winter. Van de zes millicen pond die de regeerinig voor de overbrenging en huisvesting der vluchtelingen beschikbaar heeft gesteld, is vier millioen besteed aan bezokliging van ambtenaren, die op de schandelijks'e wijze misbruik hebben, gemaakt van hun positie en de onmacht der andverhuizers. De voorschriften die veor de vestiging de- zer „geruide" bevolikiegsgroepen gegeven zijn, luiden dat hun de door de uit Turkije uitgewezen Gricken achtergetaten eigendom- men marten worden overgedragen. In de prac- tijik is hier echter slechts weinig van terecht gekomen, daar de ambtenaren en plaatselijke machthebbcrs zich van de best gefegen stuk ken land en van de best bewaarde huizen hebben meester gemaakt en voor de immigran ten niet dan minder vruchtbare stukken land en van deuren en rumen ontdane huizen heb ben overgelaten. Ook met de geschiktheid der toekomstige bewoners voor den specialen arbeid, dien de hun toegewezen akkers ver- gen, is weinig of geen rekening gehouden, zoodat boeren die in hun1 corspronkelijke woonplaats tabak verbouwden nu plotseling tot den graanbouw moeten ovcrgaan en om gekeerd. Bovendien schijnt er een voMagen gebrek aan zaaikoren en landbouwwerktuigen te heerschen, en vctgens den co.Tespondent verwacht men dan cok, dat gedurende den winter ook de rest der ongrtukkige Thraciers van gebrek zal omkomen. Daar de Turksche regeermg zelf te Lam sanne,heeft aangedrongen cp dezen ruil der bevoikingsgrcepen tusschen Grickenland en Turkije, rust op haar wel een zeer zware ver- antwoordelijkheid voor het ontstaan van een toestand, als door den vertegenwoordiger van het Amerikuanschc blad geschetst. EEN ENGELSCHE METHUSALEM. Mr. Nathan Lapatnick is Woensdag te Sheffield gestorven. Hij bereikte den leefiijd van 112 jaar. De man, die dezen zeldzamen ouderdom mocht halen, is in de stad zijner inwoning rabbijn geweest. Tot zeer kort voor zijn dood verdiende hij zijn levensonderhoud met het geven van Hebreeuwsche les aan jongens. Een typische trek van hem was zijn vcor- keur voor snuif; den laatsten tijd van zijn leven nam hij af en toe whisky als stimulans. Afgezien van dezen hem voorgeschreven Bterken drank, was hij zijn geheele ieven zeer matig. Een paar inaanden geleden vertefde een geneesheer den ouden heer Lapatnick nog, dat hij „het hart had van een man van 40". De vrouw van mr. Lapatnick leeft nog; zij Is al 90 jaar. KORTE BERICHTEN. Het slagschip Washington" is bij Kaap Virginia tot zinken gebracht, zoodat voldaan is aan de bepaling der garantie van Washington. moolste schoten uit den wedstrijd. Op z'n "Am- sterdamsch waren ze schitterend, doch in Noord-Holland boven 't IJ zijn we wat dat betreft sportiever in de beoordeeling. Scheidsrechter Jongebloed floot naar aller genoegen. Reefatszaken egel, wat verbodlen is. H5f weigerdb zTfn naatn te noemen en verzette zich toen de rijksveld- wachter hem voor den hulp-officier van justi- tie wilde geleiden. De politierechter maakte den verbalisant er op attent, dat hij het ver- hoor van bekl. niet in zijin verbaal heeft op- genomen. Eisch 40 bcete of 40 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen. MiSHANDELING. Mej, Jo'h. Margaretha J., hu is vrouw J. B. te Wieringen, heeft zich op 29 Septemiber VOOR DEN POLITIERECHTER. Zilting van 17 November. TEN U1TVOERLEGGING VOORW. STRAF. I schuldig gem'aakt aan mishandeling met een Met gesicten detiren werd bovengemelde pantoffel van de getuige Jaantje Pes!, huis- zaak tegen St. v. G. behandeld. vrouw C. Rotgans aldaar. Na hextopemng decide de po ltierech.er Het conflict cntstond uit een kwestie over mede, dat de ten urtvoerlegging van deze Lppen. De dames begomnen eerst met heftig straf 4 maanden gev. wordt gelast wegens del;at en daarop werd met de han,den V:ei-der nnshande ing BCklaagde heeft zich met ge- £reoolemiseerd. Getuiee zei: Ik heb iks ec ho uden aan de bijzondere voorwaarden in het vonnis genoemd c. q. geheelont'houding BEDELARiJ. Sport KORFBAL. A. S. S. V.—Kennemers 61. Men sehrijft ons: Ondanks het ontbreken van v. Kuyk, Kaan Sr., mej. van der Liet en mej. Tee- ring, is A. er in geslaagd dezen wedstrijd te winnen. Kort na het begin maakt J. Bleijs 1—0, terwijl Bol na verschillende pechschoten 2—0 maakt. In deze periode werd Harry Kalberg uitstekend door Schuyt gehouden. Voor rust werd het 30 door den plaatver- vangenden captain. Na rust maakt deze met een mooien bal 4—0 Kort na elkaar maakt Schuyt 60. Beide schoten waren gedekt, doch niet stil- staande. Kort voor het einde maakt Beekman het alleszins verdiende tegenpunt. De beide doelpunten van Schuyt waren de JDe beklaagde Jan F., 61 jaar, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, stond terecht orndat hij te Schagen cp 20 October in 't openbaar heeft gebedeild. Bekl. ontkende ge- bedeld te hebben. Hij was wel verlegen om 'n paar scboenen en inplaats daarvan onf- ving hij hier of daar een kleinigheid. Hij kan niet wennen aan een rijkswerkinrichting. De verbalisant zei, dat bekl. 1.17 had verza- meld, toen hij door hem werd aangehouden. Bekl. maakt ook misbruik van sterken drank. Dat is zoo slim niet, edelachtbare, zei be klaagde. Hij is reeds 11 maal ter zake bedie- larij en landlooperij veroordeeld. Eisch 8 da gen hechtenis. Vonnis overeenkomstig dezen .eisch. M1SHANDELD. De werkman P. L. te Egmond-Binnen heeft in den avond van 5 October in het cafe van Zwan den get. Gerrit Gaarthuis een vuistslag in het gelaat gegeven. Het ge beurde tijdens de kermis. Er bestond een oude veete bij beklaagde tegen den misham- delde over den bouw van een woonhuis. Bekl. erkende,, hij heeft in een opwelling van drift gehandeld. De slag was zoo hevig, dat Gaart huis viel en het bleed hem uit het gelaat sprcng. Eisch 25 bcete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis, on- der waarschuwimg, dat bekl. rich in't ver- volg van dergelijke mishandelingen zou ont- houden. VERNIELING. Voortgezet werd de zaak contra Ger. R. metselaar te Bergen, die zich heeft schuldig gemaakt aan vernielimg van klimcp, toebe- hoorende aan den getuige Wokke. Een pa ging tot verzoening van de beide partijen heeft geen resultaat gehad. Bekl. had niet het recht de ktimopplanten af te srdjden. Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis 1 dag gev. taorw. met oplegging der bijz. voorwaarden dat bekl. de muur zal restau reeren en aan Wokke 2 zal veldven binnen twee maanden, zijnde het door de politie rechter toegekende bedrag der geleden schade. De proeftijd is gesteld op 6 maan den. BELEEDIGING VAN EEN BURGEMEESTER. De 30-jarige landbouwer Jacob Z. te Op- perdoes stond terecht ter zake dat hij in 't openbaar over den burgemeester Brens heeft gezegd: De burgemeester is een gemeene smeerlap. De vent is geen cent waard. Ze mcesten hem het dorp uittrappesn. In deze zaak trad mr. Langeveld op als verdediger. Deze heeft 3 getuigen a discharge doen dag- vaarden. De burgemeester heeft de woorden zelf niet gehcord. Beklaagde onilkende de beleedigingen te hebben geuit. De potitie heeft hen op 24 Sep tember van een hejc gejaagd en bekl. heeft toen alteen gezegd, dat de 'burgemeester de oor- zaak was dat zij van dat hek werden ge jaagd. Voor dien vent moeten wij ieder jaar 4 beta!en. De gem. veldwachter de Wolf daarentegen verklaarde dat bekl. de beleedi- gende woorden wel heeft geuit. De verdediger stelde dezen getuige een vraag die door den- veldwachter werd beant- woord. Daarop werd overgegaan tot het hooren van de getuigen a dPcharge. Getuige Mole naar heeft ook op het gemeente-hek gezeten Bekl heeft niet anders gezegd danVoor zoo'n vent motte we nou ieder 4 in't jaar betalen. De twee andere getuigen a decharge ver- klaarden iets dergelij'ks. De veldwachter houdt zich aan zijn verbaal en meende dat de ge tuige a decharge een onderlinge afspraak hebben gemaakt. Maar verbalisant weet per tinent, dat bekl. die woorden heeft gesproken. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Mr. Langeveld1 pleitte het opleggen van een zeer geringe straf. De poufierechter nam geen beslissing en verwees de zaak naar de Arr. Rech thank. WEDERRECHTEL1JK BEVOORDEE- LING. VALSCHHEID EN OPLICHTiNG. De 23-jarige landbouwe'- Jan G. te Wijde- nes heeft op een valseh opgestelde maohti- ging den gemeente-ontvanger Bcodt bewogen tot afgifte van eert bedrag van 145.83, welk iedrag hij valschelijk heat geind ten behoeve van zekeren Bergman. Bekl. heeft dit geld voor zich zelf besteed' Hij heeft cok meerdere fraudaleuze liande- lingen gepleegd, doch dit wordt hem niet ten teste gelegd. Hij heeft de schade niet ver- goed. Het geld is voor de tweede maal uit be- taald en de gemeenfe is de benadeelde. De cficier vordert een voorw. veroordeeling en wel tot 4 maanden gev. met 3 proefjaren. Bekl. werd veroordeeld tot 4 maanden gev. voorw. met de bijz. vcorwaarde dat de veroor- declde het bedrag, dat hij onrechtmatig in zijn bezit heeft gekregen aan de gemeente vergoedt. DIERENMISH AN DELING. De 23-jarige bierbottelaar Corn. B. te Schagen stond terecht, cm dat hij op 24 Sept. op noodelooze wreedaardige wijze een hond heeft geschopt. Beklaagde zei, dat bedoelde hond zijn eigen klein hondje aanviel. De ver balisant v. Haaren weersprak zulks. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis f 2 boete of 2 dagen. WEDERSPANNIGHEID. De niet verschenen bekl. Sietse de H. moest terecht staan ter zake dat hij zich op 20 Juli heeft schuldig gemaakt aan verzet tegen den rijksveldwachter Jellema, Bekl. yervoerde een gcpolemiseerd. Getuige zei: Ik heb iks ge daan, waaiwer de beklaagde het niet met haar eens was. Getuige zak heelemaal bla-uw, welke bekentenis s'terk op de lachspieren van beklaagde schijnt te werken. Getuige Dooves heeft beklaagde Jans getuige Jaantje zien slaan. Hij geloofde wel, dat getuige Jaantje heeft teruggeslagen. Eisch i5 boete of 15 dagen hecht. Von nis: Conform dezen eisch. EENV. BELEEDIGING. De 38-jari'ge vischhandelaar Dirk W. te Helder was als beklaagde vcor den politie rechter gerequireerd ter,zake dat hij op 13 September Geertje V., wed. Vos aldaar opzet- telijk beteedigend toegevoegd het woord: Op- lichtster. Bekl. stond onlangs terecht ter zake beleediging van den breeder van getuige, doch toen is hij vrijgesproken. Bekl. ontkende de beleediging. Broer Wil'lem cnderschriift de getuigenis van zijn zuster. Bekl. verdacht broer en zus ervan samen te spannen om hem er tusschen te krijgen. Eisch 20 boete, subs. 20 dagen hecht. Vonnis10 boete of 10 da gen hechtenis. VERNIELING. De niet-aanwezige bekl. Corn. v. d. V. heeft zich te Alkmaar op 5 Oct. schuldig ge maakt aan veraieling van een glasruit in het logement van J. Koeman aan den Tienen- wal. De echtgenooie Aafje Bijhouwer, ver klaarde, dat bekl. zich met geweld toegang tot het logement wilde verschaffen en met zijn arm- een ruit heeft ingeduwd. De cfficier vorderde 20 boete c-f 20 da gen. Vonnis: Vrijspraak op grond dat het be- wijs niet is geleverd. BEDREIG1NG EN MISHANDELING. Corn. Gr, kastelein- te Nieuwe Niedorp, heeft zich op 6 October schuldig gemaakt aan bedreiging met zware mishandeling en mishandeling van den bakker P. Visser. Een schaap van Visser was in de woning van Vis ser gedrongen en had daar eenige schade veroorzaakt, waarcver bekl. vergceddng kwam vragen. Beklaagde wilde toen getuige te lijf gaan, waanop deze vluchtte. Bekl. zette hem hardnekkig na en bruldeDood mot je, d'r an zal je! Hij had in de eene hand een zeis en in de andere een graaf. Voo-rts heeft bekl. den getuige na een cpwekkende jacht door het dorp, hem met de vuist op het hoofd ge stagen. In de smederij van Hartog is beklaag de gegrepen en in de smedierij heeft bekl. den bakker een slag gegeven. Het is overigens een bedaarde man die gunstig bekend slant. Eiscb 3 dagen gev. Vonnis ter zake mishandeling 50 boete of 50 dagen VERNI-ELING. Kors W., niet. verschenen, heeft zich op 12 Augustus te Egmond-Binnen schuldig gemaakt aan vernieling in het arrestanten- lokaal, waarin hij wegens dronkenschap door den rijksveldwachter Mine was cpgesioten. Bekl. is het na de gepleegde vernieling ge- luk: uit het arrestantenlokaal uit tc breken. Eisch en vonnis 30 boete f 30 dagen. MISHANDELING. Aan de niet verschenen juffrouw Jans L., huisvrouw v. H. is te laste gelegd, dat zij op 1 October een 13-jarig do-chtertje van den heer Jcnker heeft mishaodeld. Zij heeft het arme schaap op het hoofd gestagen en heur aan de haren getrokken. Een tweelal getuigen hebben de mishandeling gezien. Het drama heeft zich in de Ramen afgespeeld. E>e jongen van bekl gooide met steenen, terwijl de meis- jes speelden. Eisch 20 bcete of 20 dagen'. Vonnis: 10 boete of 10 dagen. NOG EENS MISHANDELING. De machinist Com. de W. te Helder stond terecht, lomdat hij op 9 September den 12-ja- rigen K. Boudshoorn gestagen had. De knaap heeft vo-lgens verklaring van beklaagde, te voren het zoontje van beklaagde gestagen. Be klaagde beweerde, dat hij den knaap alleen heeft vastgegrepen. Da jongen zei, die Hap pen te hebben ontva-ngen. Hij heeft tegen bekl. gezegdLoop naar je ouwe m. maar niet zeide hij: B. vent, zooals bekl. be weerde. De dames Bleeker, moeder en doch- ter hebben gezien, dat beklaagde sloeg, maar ze we ten niet waar de Happen neer- kwamen. De offieier vorderde tegen beklaagde 5 boete of 5 dagen. Het vonnis luidd'eVrij spraak. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mcndelinge uitspraak van 14 November. K. B. en J. B. te Alkmaar; J. W. en J H. te Heerhugowaard; A. J. L. S. te Heemskerk; K. de G. te Alkmaar; J. D. te Nibbixwoud; S.R. te Enkhuizen, overtreding Motor- en Rij- wielreglement, de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtde 8e 5 boete of 3 dagen hecht. E. G. Dz. te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, 6 boete of 3 dagen hecht. J. H. te Graft, overtreding Binoen-Aanva- rings-Reglement, 5 boete of 5 dagen hecht. L. v. D. te RotterdamJ. B. te St. Maarten J. K. te Grootschermer; J J. K. te Amster dam, dronkenschap, de le, 2e en 4e ieder 2 boete of 1 dag hecht., dee 3e 12 boete of 6 dagen hecht. D. K. G. te SchoorlP. C. en J. L. te Lim- men; H. G. A. B. en J. B te Bergen, overtre ding Arbeidswet, ieder 0.50 boete of 1 dag hecht. J. K. te Heerhugowaard; Th. J. te Pur- merend; P. v. W„ N. B. en B J. H. K. te Bergen, overtreding Politieverordening, de le f 2 boete of 1 dag hecht., de 2e 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e 20 boete of 10 dagen hecht., de 4e en 5e ieder 10! boete of 10 da gen hecht. P. J. S. en T. K. te Alkmaar; L. K. Mz te Egmond aan Zee, J. H. te Nordscharwoude, J. B. te Amsterdam, overtreding Jacht- en Vischwet, de le, 2e en 5e Ieder rf 2 bodte of 2 dagen hecht., de 3e 40 boete of 20 dagen hecht., de 4e /3 boete of 3 dagen hecht. Zeetijdingcn. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. Ml J. NEDERLAND. Banka (thuisr.) vertr. 15 Nov. v. Marseille. Agamemnon vertr. 15 Nov. v. Livorno naar Napels. Haarlem arr. 15 Nov. v. San Carlos te Tar ragona. Hector arr. 15 Nov. v. Piraeus te Smirna. Hercules vertr. 15 Nov. v. Algiers n. Con- stantinopel. Irene vertr. 15 Nov. v. Valencia n. A'dam. Iris vertr. 16 Nov. v. La Pallice n. Amsterd. Juno vertr. 15 Nov. v. Lissabon -n. Cadia. Nereus vertr. 16 Nov. v. Gibraltar n. Cadix. Pluto arr. 16 Nov. v. A'dam te Melilla. Tellus arr. 15 Nov. v. Tarragona te Cartha- gena. Theseus vertr. 15 Nov. v. Barcelona n. Van couver. Ulysses arr. 16 Nov. v. Bourgas te Con- stantza. Berenice arr. 16 Nov. v. Malaga te A'dam. Dido arr. 17 Nov. v. K open-hag en te A'dam. Euterpe arr. 16 Nov. v. Danzig te A'dam. Fauna vertr. 15 Nov. v. Rott. n. Malta. Perseus arr. 17 Nov. v. Gothenburg te A'dam Vulcanus arr. 17 Nov. v. Hamburg te A'dam. KON. HOLL. LLOYD. Rijnland arr. 17 Nov. v. A'dam te Hamburg. Zeelandia vertr. 15 Nov. v. Buenos Ayres n. Amsterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Amor arr. 16 Nov. v. Hamburg te Bremen. Alkmaar arr. 15 Nov. v. Antwerpen te Rott. Breda arr. 16 Nov. v. Chili te Liverpool. Van Renselaer arr. 16 Nov. v. Hamburg te Amsterdam. Amazone vertr. 14 Nov. v. New-York naar West-Indie. Breda arr. 16 Nov. v. Chili te Liverpool. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (uitr.) vertr. 17 Nov. v. Alex andria. Salabangka (uitr.) arr. 16 Nov. te Tanga. Randfontein arr. 16 Nov. v. Hamburg te Amsterdam. Merauke (uitr.) vertr. 14 Nov. V. Marseille. Nijkerk vertr. 16 Nov. v. Rott. n. Hamburg. HOLL. BRITSCH-INDIe LIJN. Bovenkerk (uitr.) vertr. 15 Nov. v. Bombay. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi vertr. 15 Nov. v. Santos naar Rott. Aludra arr. 16 Nov. v. Antw. te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN". Rhesus arr. 16 Nov. v. Japan te Rotterdam. Lvcaon vertr. 13 Nov. v. Yokohama n. Rott. Memnon arr. 16 Nov. v. Hamburg te A'dam. Prometheus arr. 15 Nov. v. Hamburg te Li verpool. Antenor, v. Batavia n. Amst., arr. 15 Nov. te Havre. Antilochus vertr. 17 Nov. v. Rott. n. Liver pool. Laertes, v. Batavia n. Amst., vertr. 15 Nov. van Port Said. HALCYON LIJN. Florapark vertr. 15 Nov. v. Malta n. Corfu. Rozcnburg vertr. 16 Nov. v. Galatz n. Ibrail. Stad Haarlem vertr. 16 Nov. v. Braila naar Denemarken. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Blijdendijk arr. 14 Nov. v. Boston te Phi- -ladephia. Leerdam arr. 1SNov. v.-Rotterda met" New- Orleans. Moeraijk, v. Rotterdam naar de Pacifickust vertr. 15 Nov. v. Colon. Nieuw-Amsterdam vertr. 15 Nov. v. New- York naar Rotterdam. Blijdendijk arr. 14 Nov. v. Rott. te Phila delphia. Leerdam arr. 15 Nov. v. Rott. te N.-Orleans. Dinteldijk, van de Pacifickust n. Rotterdam vertr. 15 Nov. van Colon. Veendam, v. New York n. Rott., vertr. 17 Nov. v. Plymouth. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN. Aagtekerk (thuisr.) arr. 17 Nov. te Duin- kerken. Sfadsdijk arr. 15 Nov. v. Marmugoa te Hull. Deli (thuisr.) vertr. 15 Nov. v. Alexandria. Modjokerto (uitr.) vertr. 16 Nov. v. P. Said. JAVA—NEW YORK-LIJN. Kambangan vertr. 15 Nov. v. N.-York naar Java. Simaloer, v. New York n. Java, vertr. 15 Nov. van Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bandoeng arr. 15 Nov. v. N. Orleans te Ant werpen. Goentoer (uitr.) arr. 17 Nov. te Port Said. Medan (thuisr.) vertr. 15 Nov. v. Marseille. Patria (uitr.) arr. 16 Nov. 3 u. n.m. te Be- lawan. Slamat vertr. 15 Nov. v. Rotterdam n. Ba tavia en was te 2 u. nam. in zee. Slamat (uitr.) arr. 16 Nov. te Southampton. Tjerimai (thuisr.) arr. 17 Nov. te Sabang. Tosari (thuisr.) vertr. 17 Nov. v. Port Said. Kawi (thuisr.) arr. 17 Nov. te Suez. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Drechterland arr. 16 Nov. v. Hamburg te Amsterdam. Delfland vertr. 14 Nov. v. Accra n. Lagos. Hermes vertr. 13 Nov. v. Dakar®. Amst. Jaarstroom vertr. 13 Nov. v. Sekondee n. Liberia. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Ouderkerk (uitr.) vertr. 16 Nov. v. Manilla. bate 'der Ned. Herv. kerk op te richtea Voorganger wordt de heer Stavenga, wiens ontslag te Bergen ontroering en verontwaar- diging wekte in wijden kring. Men bericht ons nader, dat deze pogingen vasten vonn hebben aangenomen." Het volgende willen wij nu ter Uwer ken- nis brengen: Den heer Stavenga werd eervol ontslag verleend in de ledenvergadering van 1 Octo ber j.l. De reden waarom, is eene zaak tusschen de vereeniging en den heer Stavenga, welke reden mede in het belang van den heer S. zelf, beter niet in het publiek worde behan deld. Maar wel mag dit gezegd worden, dat hoewel onze vereeniging volgens de toen loo- pende overeenkomst met den heer S. bij een eventueel ontslag niet meer verplicht was te geven dan 50 gulden per maand, geduren de drie maanden, het hem heeft gegaran- deerd gedurende de maanden September October—November 1924 honderdtwintig gulden per maand en gedurende de maanden December 1924JantiariFebruariMaart April en Mei 1925 honderd gulden per maand, waartegenover de heer S. van zijn kant zich verplichtte om gedurende een jaar geene godsdienstoefeningen te houden, noch te leiden, noch catechisaties, noch bij'bellezin- gen binnen een grens van vijf kilometer van af de grens der gemeente Bergen. Dat wij van plan waren deze bepaling mild toe te passen, blijkt uit onze toestemming in Octo ber j.l. reeds gegeven aan den heer S. om te Egmond te mogen preeken. Toen de heer S. met ons voorstel niet wilde accoord gaan, hebben wij hem aangeraden zich op de commisie van arbitrage, waarop hij volgens zijne oude overeenkomst het recht had, te beroepen. Deze commissie bestond niet uit drie predikanten, zooals in het vol onjuistheden ingezonden stuk beweerd werd, neen deze commissie moest door verschillende vereenigingen worden benoemd, niemand kon dus van tevoren zeggen, wie die leden zouden zijn. De heer- S. ging hierpp niet verder in, hij heeft het contract geteekend en geschre- ven „wij scheiden in vrede." Waar nu blijkt, dat eene nieuwe Evangeli- satie te Bergen zal worden opgericht of is opgericht, waarvan de heer S. voorganger wordt, waardoor hij zijnerzijds het contract heeft verbroken dat tuschen ons en hem be stond, deelt het bestuur van Maranatha in het publiek mede, wat het schriftelijk den heer S. heeft medegedeeld, dat vanaf hedetr nu ook alle financieele verpliehtingen van de vereeniging jegens den heer S. ophouden. De nieuwe Evangelisatie zal nu haren evangelist eenen nieuwen werkkring en een behoorlijk salaris kunnen geven, en het zal haar zeker een oorzaak van vreugde zijn, dat zij aan den heer S. kan goed maken, waarin volgens hare meening, onze vereeniging is te kort geschoten. Wij meenen dat wij hierdoor de zaak vol- doende hebben toegelicht en zullen alle ver- dere stukken onbeantwoord laten. Hoogachtend Het bestuur der Evang. ..Maranatha" L. DE L1EFDE. Bergen, 17 Nov. 1924. Marktberichten Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Geachte Redactie. Op het ingezonden stuk van den heer T. in uw blad van 7 October j.l. hebben wij niet geantwoord. Ten eerste omdat wij met genoemden heer niet debatteeren. Ten tweede, omdat het stuk van het begin tot het einde, om geene andere uitdrukking te gebruiken, eene groote onjuistheid is, en wij aan uwe redactie te veel ptaatsruimte zouden hebben moeten vragen, om alles te weerleg gen. Nu wordt de zaak echter anders, nu in uw blad van 13 dezer de volgende mededeeling voorkomt: „Uit Bergen. Naar wij vernemen worden alhier pogin gen aangewend om naast de bestaande Evan gelisatie, waarvan de leiding in Gereformeer- de richting gaat, eene evangelisatie in en ten ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 17 November. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roo- de kool per 100 K.G. 5.30, Gele kool per 100 K.G. 2.20—/ 4.90, Bieten per 100 K.G. 1.80—/ 2.90, Uien per 100 K.G. 68, Wortelen per 100 K.G. 1.70— 1.90, Andijvie per 100 stuks 0.802.20 Brusselsch lof per K.G. 0.250.38, Koolrapen per 100 K.G. 1.602.20, Kropsla per 100 stuks 0.601.90, Pie- terselie per 100 bos 2.804.60, Prei per 100 bos6.20—/ 9.80, Spruiten per 100 K.G. 1428, Spinazie per bakje 1.06 tot 1.32, Selderie per 100 bos 2.70 5.30, Tomaten 0.200.35 per K.G., Appelen 0.050.25 per K.G., Peren 0.010.23 per K.G., Druiven 0.60— 0.70 per K.G. BROEI< OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 17 Nov. 2600 stuks Bloemkool le soort 16.30—/ 23.80, 2e sooft 3.50 per 100 stuks, 7950 K.G. Wortelen 2.20—/ 2.50, 45500 K.G. Roode kool le soort 2.705.50, 2e soort 1.10 tot 2.40, 63000 K.G. Gele kool le soort 2.60—/ 4.60, 2e soort 1.10—/ 2.40, 45700 K.G. Witte kool le soort 1.10- 1.90, Deensche witte 2.504.90, 9850 K.G. Uien: Uien 7.208.10, Drielingen 8—/ 8.10, Nep 8.70, 1000 K.G. Bieten 1.60—/ 2.30, 335 K.G. Rapen 1.10— 1.30, alles per 100 K.G. ZWAAG, 17 Nov. Veiling Bangert en Omstreken. Druiven 45—/ 60, Tomaten 817, Gieser Wildeman 2.802.90, Kleiperen 1.60—/ 4, Gratiool 1—/ 3.30, Boerengroenen /1.70—2.20, Nouveai* poiteau 5—/ 6.50, Soldaat 6.80—/ 7, Vlaamsche zoet 7—f 7.30, Present van England 7.50—/ 13.20, Goudreinet 5.50 tot 13, Zoete veen 6—/ 8.50, Bloemkool 1425, Roode kool 1.20—/ 6.40, Gele kool 2.306, Spruitkool 4.20—/ 10.30 Uien 1.20—/ 3.20. NOORDSCHARWOUDE, 17 Nov. 1000 K.G. Aardappelen: Schoolmeesters 5.30, 5300 K.G. Uien: Grove Uien 6.30 tot 6.80, Drielingen 7.40—/ 7.70, Uien 7-/ 7.70, 5300 K.G. Peen 1.90—/ 2.20, 104700 K.G. Roode kool 2.20—/ 5.60, 23200 K.G. Gele kool 2.20—/ 3.90, 83400 K.G. Witte kool 0.40—0.80, 50900 K.O. D. witte 1.30—/ 3.60, alles per 100 K.G., 400 stuks Bloemkool 13.90—/ 24.10, 2e soort 3.904.80 per 100 stuks. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 17 November 1924. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 26.50—/ 40, II 14.50— 21, III 3.50—/ 6.50, Roode kool 3.50 tot 5.50, Witte kool 0.40—/ 0.90, Gele kool 1.80—/ 3.20, Uien 3.30—/ 3.50, Nep 3.50, Bieten 8.5012, Kleine 4.50—/ 7.50, Spruitkool 2.75. WARMENHUIZEN, 17 Nov. 1924. RoodC kool le soort 2.104.50, uit- schot 1.402.10, Gele kool le soort 2 tot 3.30, uitschot 1.50—/ 1.60, Witte kool le soort 0.55—/ 1.15, per wagon 55 Deensche witte 1.702.60, Nep 7.50, Peen 1.70. Aanvoer: 36500 K.G. Roode kbol, 6900 K.G. Gele kool, 60.000 K.G. Wit te kool, 20175 K.G. Deensche witte, 1020 K.G. Uien, 900 JK-G. Peen.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7