DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 271 Honderd zes en twmtigste Jaargang 1924. Dit nutiiffler Eeste'al tut 2 b'Meo, Aboimementsprijs toij yooruittoetaling per 3 maandcn f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regcl, trrootere letters naar plaatsruimtc. Bricyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. WOENSBAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 19 NOVEMBER fmmssma^masm Buitenland. DE TROEBELEN IN CHINA. Het voorloopige regeeringsreglement om- vat belangrijke wijzigingen in de organisatie van regeering, leger en rechtspraak, welke alle een grondwetswijziging vereischen. Twan Tsji-joei, die waarschijnlijk het pre- sidentschap zal aanvaarden, stelt een verga- dering voor van prcvinciale afgevaardigden, cm eenheid van liandelen te verzekeren. Er blijkt een algemeen verlangen te zijn om het land weer op de been te brengen. Intusschen gaat Woe Pei-foe voort met het overschot van zijn troepen voorloopig aan de Jangtse te verzamelen. Tsjang is echter blijk- baar vastbesloten meester van het Noorden te blijven. Zijn troepen nemen stellingen in, wel ke gunstig zijn vcor een cptreden in het Jangtse gebied. Als hij zijn positie hier sterk genoeg acht, zal hij zijn planrien waarschijn lijk wel openbaar maken. In verband met den naderenden winter is het echter waarschijnlijk, dat tot het voor- jaar vrede zal heerschen. Woe Pei-fce, de uit Peking verdreven man der cent rale regeering, heeft een onafhanke- lijk militair bewind ingesteld met de hulp van de gouverneurs der Yangtse- en Hwang- ho-provincies. (De prcvinties langs de Hwangho of Gele Rivier zijn: Kansoe. Sjen- si, Honan en Sjantoeng, die langs de Yangt- se-rivier zijn: Ssc-tsjhwan, Hoepei, Arnwei en Kiangsoe). Dit wijst erop, dat de actie van den in Woe's plaats getreden Christen-gene - raal Feng en van Tsjang-Tsc-Lin, den dic tator van Moekden, om Woe Pei-foe te elimi- neeren, heeft gefaald. Gemeld wcrdt, dat Woe -Pei-fce bereid is cm het presidentschap te aanvaarden, maar de vraag blijft, of de elkaar viiardige partijen den corlog zullen voortzetferi, of dat zij de zaak tot een einde zullen brengen en zich on- der het presidentschap van Twan Tsji-joei vereenigen. Buitenlandsche kringen te Shanghai zijn verbaasd over de verklaring van Seen Yat Sen, die te ken-nen gaf, dat hij het den vreem- delingen in China zeer lastig zal maken als zij nalaten hun positie als gas ten in China te erkennen. Ook verklaarde hij, dat het tijd is gewcrden om in China een einde te maken aan de buitenlandsche ccncessies. Men vroeg zich af, welke uitwerking zulke openlijke verklaringen op de massa van het Chineesche volk zullen hebben. De burger- oorlog heeft talrijke verdachte elementen naar Sjanghai gevcerd, die muni: uit de poli- tieke intrigues trachten te slaan. En er be- staat eenig gevaar, dat deze ekmente® ge bruikt kunnen worden tot't verwekken van on- lusten tcgen de vreemdelingen, teneinde op die ma.nier de buiteniandsciie mogendheden te dwingen het program van Soen te aanvaar den. Hoewel hij schijnbaar de huidige voor- loopige regeering te Peking steunt, is het be- kend," dat Soen ten dictator van Mandsjoe- rije Tsjang-Tso-lin vreest. Uit hoofde daar- van wordt het niet onmogelijk geacht, daf Soen zal prcbeeren zich te verstaan met het verbond der Jangtse-provincies. Dit verbond is bereid het leiderschan te aanvaarden van Twan Tsji-joei, den militai- ren candidaat voor het presidentschap, maar wil niets te doen hebben met Tsjang-Tso-lin. DE STRIJD IN DEN HEDZJAS. 'De „Mocattam" verneemt, dat de Wahabie- ten, tegen wie koning Ali van den Hedsjas weder den strijd heeft aangebenden, ter _her- overing van Mekka, de Roode Zee ten zuiden yan Djeddah hebben bereikt. Uit den Hedzjas. wordt gemeld, dat koning Ali van plan is eeh nieuw offensief te begin- nen in de richting Mekka-Taiff ten einde den Wahabieten den terugtocht naar Njed af ie ynijden. DE „ONTHULLINGEN" VAN GEORGES LOUIS. De Fransche bladen bespreken alle Poin- rare's dementi op de „onthullingenuit de *arnets secrets van George Louis. De „Homme libre", regeeringsblad, zegt dat de giftige kletspraatjes van Louis uit- sluitend de nagedachtenis van Louis kunnen schaden. De „Avenir" merkt op, dat Louis het Poin- care nooit heeft vergeven, dat hij hem uit Petersburg had teruggeroepen. De „Echo de Paris" stelt in 't licht, dat Louis de vriend is geweest van den verrader Bolo Pasja. Pertinax betoogt in dat blad, dat er in 1912 en 1913 gevaar bestond, dat Rusland zich uit de Triple Entente zou terugtrekken. Louis was er niet tegenopgewassen, de daarop gerichte Duitsche pogingen tegen te gaan. Vandaar zijn vervanging door Del- casse. Uit dien gang van zaken hield Louis zijn wrok over tegenPoincare, en geinspireerd door dien wrok heeft hij zijn carnets geschre- ven. De „Petit Parisien" zegt, zelf nooit tot be- kendmaking van de beweerde carnets van Louis te zijn overgegaan, vooreerst omdat hun authenticiteit niet vaststaat en verder omdat zij aan Fransche persoonlijkheden woorden in den mond leggen en houdingen toedichten, die even onwaarschijnlijk als on mogelijk zijn. De „Figaro" schrijft: De carnets zijn con- fidenties van een uit-de-gratie-geraakt amh- tenaar, die oud is geworaen en nu zijn boos humeur lucht door het neerschrijven van din- gen, die hij hoorde of meende te hooren. „Le Rappel", het radicaal-socialistische orgaan legt nadruk op het verdacht karakter van dergelijke publicaties, die op zonderlinge wijze de politiek van Duitschland in de hand werken. DE TOETREDING DER V. S. TOT HET INTERNATIONALE HOF? Naar uit New-York gemeld wordt zal de kwestie der toetreding van de Vereenigde Staten tot het Internationale Hof te Den Haag eerst in Maart 1925 aan het Parle- ment worden voorgelegd, indien voor dien datum het Protocol van Geneve in den zin der Vereenigde Staten gewijzigd is. EEN VLIEGDIENST OP DE PARIJSCHE BANLIEUE. Naar uit Parijs gemeld wordt, bestaat het voornemen een vliegdienst te openen tus- schen Parijs en enkele voorsteden, door mid- del van groote vliegtuigen, die elk een 60-tal passagiers zullen kunnen vervoeren. DE MOORDENAAR VAN ERZ- BERGER. De moordenaar van Erzberger, Schulz, heeft na zijn vertrek uit Boedapesi de Joego- slavisciie grcn-s overschreden. Lot Maanuag hield hij zich verborgen in Subotica, waar hij evenwel dor de politie w-erd outdekt. Hij vluchite naar Belgraddl De minister van bin- nenlandsche zaken heeft een bevel tot inhech- teuisnemiing tegen Schulz uitgevaardigd. De politie van Belgrado doet ijverig nasporingen om hem te vinckn. Het plan schijnt ie be- staan, zegt de Tel., Schulz op een desbetref- fend verzoek van Duitschland uit te leveren. HERRIOT OVER DE BUITENLAND SCHE POLITIEK. Herriot heeft antwoord op versch-illende vragen in de Senaats-commissie voor buiten landsche aangelegenheden verklaard, dat d-e Duitsche maandelijksch-e bethlingen sedert de tenuitvoerlegging van het plan Dawes gere geld geschieden. Alle moeilijkheden in ver band met de ontwapenin-g v^n Duitschland, zoo vervolgde hij, zijn echter1 nog niet opge- lost, vcoral wat de rijksweer bedeft. Frank- rijk maakt nog steeds uitdrukkelijk voorbe- houd en wil geen bevoorr-echting van Duitschland voor diens toelating tot den Volkenbond. Met eerste contact, dat wij met het nieuwe Engelsche kabinet hebben- gekregen, laat een gunstigen indruk achter. De erkenning d-er Sovjet-r-egeering was nood'ig uit economisch, politiek en militair oogpunt; Frankrijk bedoelt'hierm-ede echter geen toegevende houding ten opzichte van of een opgeven van de nationale rechten. Frank rijk heeft zich in verband hiermede dan ook alle rechten voorbehouden. DE MIl.LIOENEN-ER^GENAME. Dezer dagen heeft te Parijs voor de correc- tioneele rechtbank het verhoor plaats gehad van mevrouw Leotardi, die beschuldigd wordt van zwendelarij en cplichterij. Zooals men weet, beweerde zij de erfgena- me te zijn van een zeer rijke Amerikaansche miss Lillian Fait Heller, die haar 80 miTioen dollars zou hebben vermaakt. Doch nooit heeft men eenig spoor van die miss Fair Heller ont- dekt, noch van de andere personen, wier na- men mevr. Leotardi, in verband met deze zaak heeft genoemd. Tegen den heer Leotardi was eveaeens een vervolging ingesteld, dcch hij is intusschen overleden De weduwe is nu dus de ur.ige be- klaagde. Zij heeft verklaard. dat zij nooit iemand schade heeft berokkend en aitijd in staat was geweest, betalingen te doen: „lk had," zeide zij, „een bankdeposib De eerste getuige, Oger Delbox, vertelde, da- de heer Leotardi hem een voorschot van 2:- 000 francs had gevraagd en hem had ge- sproken van een transactie, waarbij miss Heller was geinteresseerd. Met Leotardi heeft hij een reis naar Nizza gemaakt. bij welke gelegenheid Leotardi ongeveer 5000 francs heeft uitgegeven. De heer Leotardi had hem, in gezelschap van diens vrouw, tot voor de deur van een villa gebracht, waar mevrouw Leotardi, na gebeld te hebben, binnen is ge gaan, zeggende, dat zij. da.ar haar vriendin en weldoenster ging opzoeken. Het betrof, zoo vervolgde de heer Delbox, den aankcop van een landgoed. Hiervoor is hij zelfs met Leotardi den 23en April 1920 naar een nctaris geweest. Tegen de andere getuigen is mevrouw Leo tardi anders te werk gegaan. Dezen heeft zij verteld, dat miss Heller was gestorven en dat zij derhalve binnenkort in het bezit zou zijn van het fabelachtig groote bedrag. Om ben te cvertuigen, liet zij hun telegrammen zien, door een Japanschen advocaat toegezon- den, waarin melding werd gemaalct van het overlijden van miss Heller en van haar testa ment te haren gunste. De officier van justitie houdt vol, dat deze erfenis slechts in de verbeelding yan beldaag- de bestaat en dat de telegrammen door me vrouw Leotardi zelf zijn opgesteld. Hij noem- de mevrouw Leotardi een avonturierster met een rijke fantasie. Heeft zij, aldus de officier van Justitie, zelfs niet volgehouden te beweren, dat miss Heller de pier van Nizza heeft willen koopenc In de zaak zal den 26sten November uit- spraak worden gedaan. DE KOUDE. Een weer-record van 52 jaar in het Noord- oostelijke dteel van de Vereenigde Staten is door een koude-golf gebroken. Sneeuwval wordt gemeld u't het gebied van de Missis- sippi-rivier, Op het Meer van Ontario is de scheepvaart gestaakt. Tot nu toe zijn twee gevallen van overlij den van personen door de koud-e gemeld. Ve len werden evenwel door de koude bevangen. Het s.s. „Adriatic" van de White Star Line kwam twaalf uur te laat, geheel met ijs be- dekt, te New York aan. Het schip was op zee door een sneeuw- en hagelstorm overvallen. DE MOORD OP MEVR. EVANS. Een telegram uit Mexico City meldt, dat de verdediger van de beide beklaagden, die in verband met den moord op mevr. Evans ter dood zijn veroordeeld, trachten de zaak op- nieuw te doen be'handelen. Zij verklaren, dat mevr. Evans per ongeluk door den ranch- manager Strauss, die haar vergezelde, moet zijn doodgeschoten. Zij beweren, dat de kogel niet door een der beklaagden kan zijn afge schoten, doch slechts door iemand, die op de- zelfde hoogte als de verslagene was. Dit kan alleen Strauss geweest zijn. HET VERZET TEGEN HET FASCISME. Het zijn donkere dagen voor dfe fascistische regeering in Italie. De oppositie er tegen breidt zich steeds uit. Naar uit Rome wordt gemeld1 is de afge- vaardigde Paoletti uit de fascistische partij getreden. De bladen maken verder melding van de vorming van een nieuwe politieke partij on- der den naam van „Nationale Un-ie" welke ten doel heeft de verschillende schakeeringen der democratische elementen te vereenigen en zich als oppositie tegenover het fascisme te stell-en. E>e „Giornale d'ltalia" deelt mede, dat een tiental fascisten in de hoofdstraat van Pon- te Serchio, een dorp bij Pisa, met revolvers op politieke tegenstanders heeft geschoten. Een persoon werd gedood en vier werden ge- wond. Volgens hetzelfde blad is le Livorno 'n bom ontploft voor de d-eur van de Vrijmetse- laarsloge, waardoor aanzienlijke schade is veroorzaakt. Naar gemeld wordt, heeft het defimtief overgaan van Giolitti naar de oppositie in politieke kringen een diepen indruk gemaakt. Zijn optreden beteekent volgens de „Stampa" het begin van den strijd die tot het einde zal moeten worden uitgevochten. Intusschen heb ben, zooals gemeld, verschillende parlements- leden, vroegere afgevaardigden, joumalisten en politici een beroep gedaan op het land voor de oprichting van een nieuwe partij, -die een anti-fascistisch karakter zai hebben en den naam zal dragen: nationale unie. De kern daarvan bestaat uit leden van de oude partij van. Bonomi. De nieuwe partij beoogt -een centrum te zijn van die liberalen en demo- craten, die bereid zijn, over hun kleine partij- geschillen heen te stappen om aan het vader- iand de vrijheid terug te geven. Onder de deelnemers bevinden zich o.a. de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Sforza, de vroegere minister-president Bono- mie, en de vroegere minister van Kolonien, Amendola. H-et groote debat over de binnenlandsche politiek van de regeering zou heden aanva-n- gen en naar verwacht wordt Zaterdag met een stemming afloopen. De rechterzijde leidt uit d'e jongste stemming over de buitenland sche politiek af, dat de regeering Zaterdag een overweldig-endte meerderh-eid zal verwer- ven. Zeker is dit echter geenszins, want de behandding van de buitenlandsche politiek gaf aan de oppositie geen gelegenheid haar voile ontevredenheid over het binnenlandsch beleid van de regeering te toonen. Tot de ingeschreven sprekers voor het groote debat behoort ook Finzi, de voormali- ge onder-secretaris voor Binnenlandsche Za ken, die de fascistische partij verlaten heeft. Het zal nog moeten blijicen of zijn gramschap tegen die partij sterk genoeg is om hem zijn onafhankelijke meening te doen zeggen. Intniddels worden steeds m-eer als fascist gekozen afgevaardigden van Mussolini's par tij afvallig. De laatsten die dit deden, zijn vier plaatselijke lei.ders van de Oud-Strijders. Een gerucht gewaagt van het aftreden of het ontslag van Federzoni, den minister van Binnenlandsche Zaken, wiens portefeuille Mussolini dan zou overnemen. Dit bericht wordt niet waarschijnlijk geacht, maar het teekent den politieken toestand. DE HAVEN-STAKING IN AUSTRALIA. De staking van de Australische bootwer- kers, die zich tegen overwerk verzeiten, is in- getroklcen ten opzchte van sdieepvaartlijnen, welke geen gebruik maken van't werfbureau voor oud-gedienden, maar te Sydney en an dere havens voortgezet ten opzichte van de iij- nen, welke wcl van genoemd bureau gebruik maken. Te Melbourne was gister echter een groot aantal b-ootwerkers den geheelcn nacht bezig met het lossen en laden- van buitenland sche ladingen. De steenkoolsjouwers toonen neiging het werk te h-ervatten. Waarschijnlijk zal het ge- sch-il tusschen de stuwadoors .en de sclieep- vaartlijnen van de Australische regeering worden bijgelegd voordat a.s. Vrijdag de ver- plichte conferentie tusschen beid-e partijen v/ordt gehouden, wellce het scheidsgerecnt bijeenriep. DE OPVOLGER VAN SEIPEL. De hoofdeommissie van den atio-nalen raad heeft gister Ramek tot bondskanselier gekozen, die. naar de Tel. bericht, die be- no-eming heeft aanvaard Ramek zal overeenkcm.siig d-e b-elolie, die hij aan de Groot-Duitschers heeft gedaan, zich niet voor Donderdag bezighouden met de defintieve samenstelling van zijn kabkiet, dear het nog niet vaststaat of de Groot-Duit- sche fractie aan de regeering zal deelnemen. De christelijk-sociale afgevaardigde Mataja heeft zich bereid verklaard, den post van mi nister van buitenlandsche zaken te aanvaar den. Mataja werd 16 Maart 1877 te Wee men ge- boren. Hij is advocaat en trad in den Ween- schen gemeenteraad voor de eerste maal o-p in bet Oostenrijksche poiltieke leven. Later werd hij lid van den Oostenrijkschen rijks- raad. Na de militaire nederlaag was hij staatssecretaris van binnenlandsche zakcm, waarbij hij zich oak veel met de buitenland sche politiek bczighield. De minister van financien, Kienbdck, zal ran het nieuwe kabinet geen deel uitmaken. De burgerlijke bladen betreureu het zeer, dat Seipel definitief tot aftreden heeft beslo- ten. Volgens de Weensche avondbladen zullen in het nieuwe ministerie-Ramek -ook zitting hebben: Dr. Ahrer, financien, en de oud- minister Vesch, sociale a-ngdegenhedeni De keuze van dezen laatsten, evenals de uittre- ding van Dr. Kienbock moet door de sociaal- democratische partij gunstig worden opgeno- men. Men verwacht verder, dat de Groot- Duitsche partij aan de regeering zullen deel nemen, hoewel noch onzeker is, wie den vice- kanselier Frank, wiens aftreden voor zeker geldt, en eventueel den minister van Handel, Schurff, zullen vervangen. De beslissing hier- over valt heden. De cornm issaris-generaal voor Oostenrijk, Dr. Zimmerman, verklaarde in een interview, aan Oostcnrijksche en andere persvertegen- wocrdigers toegestaan, dat het hem leed deed het s-aneeringswerk niet met Seipel en Kien bock, die hij beiden zeer hoogacht-te, te kun nen voltooien. Het buitenland moet den gang van zaken in Oostenrijk afwachten en beden- k-en, dat de protocols van Geneve een staats- verdrag vertegenwcordigen, waaraan elke re geering in Oostenrijk gebonen is. Zimmerman gel-ooft in geen geval, dat de crisis invloed zal uitoefenen op de stabiliieit dter valuta en is van oordeel, dat men geen reden heeft zich ongerust te maken. EEN OVERVAL". Vcilgens een telegram uit Kowuo werd in bet gebied van Wilna een Pool-sche grens- patrouiWe door een Russische bende over vallen en over de grens getrokken. IN DE LUCHT GEVLOGEN. De Estlandsche kanonneerboot „Meene", welke tezamen met andere schepcn een groot mijnenveld afzocht, stootte op een mijn en vloog in de lucht. Twee leden der beman- ning werden gedcod, vijf worden vermis! HET CO M MUNISTE NP ROCE S IN ESTLAND. Vcor den Krijgsraad te Reval werd tijdens de behandeling van de zaak tegen de 138 communist-en, die beschuldigd worden van po- ging van omverwerping der Estlandsche re geering 'n verklaring voorgelezen betreffende de executie van Juan Tomp, het vroegere oommunislische lid van het Pariement. De commumisten waren blijkbaar zeer ver- rast door deze executie, we'lke bewijst, dat de regeering voor de communistisehe geweldda- den niet terugdeinst. De Sovjetgezamt trachtte Vrijdagavond1 de executie nog uitgesteld te kxijgen. Het doo'dsvennis, wekte groote verbazing in de bolsjewistische delegatie, die gehoopt had, dat de aanwezigheid van verscheidene devisies bolsjewistische troepen aan de Est landsche grenzen het Hof zou intimideeren. DE VERGADERING VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De voorbereidingen voor de zitting van den Raad van den Volkenbond, die op 8 Decem ber te Rome Zal aanvangen, sehieten flink cp. De ziitingen van den R-aad zullen plaats hebben in de Trconzaal van het prachtige pa- leis van Prins Doria Pamphili. De gedelegeerde van Brazilie, Fenanco, zal den Raad presideeren. De andere voor- naamste gedelegeerden zijn: Salandra (Ita lie), Briand (Frankrijk), Hymans (Be'gie) en Branting (Zweden). De gedelegeerde van Groot-Brittannie is nog niet benoemd. De zitting van den Raad zal vermoedelijk werden dagen duren. DE STABILISEERING DER VALUTA. De Deensche premier heeft gisteren bij het Pariement een nieuw wetsontwerp in-gediend, door hetwelk de regeering hoopt de Deensche valuta te kunnen stabiliseeren. Zij wenScht in de Vereenigde Staten een i-eening te verkrijgen van 40 millioen dollar, w-elk bedrag ter be- schikking zou worden gesteld van de Deen sche Nationale Bank als een bijzondere va- luta-retserv-e. Er zal een financieele raad worden ingesteld met uitgebreide bevoegdhe- den, terwijl een bijzondere valuta-belasting wordt voorgesteld. EEN WATER-GESCH1L. Bijna de geheele stroom van de waterlei- ding te Los 'Angelos is op een punt, twee honderd mijl ten Noorden van de stad. Zon- dagmiddag in de Owens-rivier afgeleid. Zestig mannen overvielen de wacht van de waterleiding en openden de afvoerbuizen voor vuilnis. De aanvallers, die in de vallei van de Owen-rivier thuisbehooren, verklaren, dat zij zullen voortgaan het water te laten wegloo- pen, totdat de autoriteiten van Los Angelos het geschil over de waterrechten, dat reeds eenige jaren hangende is, hebben opgelo®t. De Sheriff van Inyo heeft den gouverr.eur Richardson verzocht staatstroepen te zenden om tegen de aanvallers op te treden. AFTREDEN VAN LORD BEATTY. De „Drtly Mail" verneemt, dat Lord Beatty, de Eerste Lord van de Engelsche Ad- miraliteit, voornemens is tegen het einde van het jaar af te treden. Hij zal dan veertig jaar in dienst van de Britsche marine zijn geweest. Er moet aan dit aftreden geen bijzondere beteekenis ge- hecht worden. De vermoedelijke opvolger is Admiraal Sir D. B. Brock, opperbevelhebber van de vloot in de Middellandsche Zee. DE SPANJAARDEN OP DEN TERUG TOCHT. Officieel wordt gemeld, dat 10.000 Span- jaarden de zone Chechouan ontruimd heb. ben. en zich 10 K.M. terugtrokken. De ope- ratie, die zeer mo'eilijk was, slaagde gelukkig. Drie Spanjaarden werden gedood. HET FRANSCH—DUITSCHE HANDELSVERDRAG. Voorzien vaft de door de Duitsche regee ring vastgestelde instructies is gisteravouid de Duitsche staatssecretaris Trendelenburg, de leider van de Duitsche delegatie voor de eco- nc-mische onderhandelingen met Frankrijk naar Parijs teruggekeerd om de besprekingen voort te zetten. Welke beteekenis men zoowel van Duitsche als van Fransche zijde aan den tegenwoordigen stand der onderhandelingen hecht, blijkt hieruit, dat van Duitsche zijde den Duitschen gezant te Parijs is opgedra- gen, staatssecretaris Trendelenburg in de Id- ding van de onderhandelingen bij te staa-n terwijl van Fransche zijde de Fransche ge zant te Berlijn gister eveneens naar Parijs is vertrokken om rapport uit te brengen. Bij den Franschen eisch in zake de heffing van 26 pet. speelt een schrijven van den controleur- generaal voor de reparatiebetalingen, Parker Gilbert, aan den Duitschen minister van Fi nancien, dr. Luther, een belangrijke rol. Llet is waarschijnlijk, zegt de Tel., dat in deze kwestie een beslissing van het transfer-comite wordt ingeroepen. Men verwacht, volgens bovengenoemd blad met, dat de Britsche regeering afstand zal' doen van haar recht tot heffing van de 26 pet mvoerrechtcn. De Britsche en Fransche regeenngen houden in deze zaak nauwe voe- hng met elkaar. KORTE BERICHTEN. Maandag is op zijn landgc-ed in Oosf- Pruisen overleden de leider ddr vroegere Duit sche conservatieve partij, Von Heydebrand unid der Lase. Bij Wabasso in Florida is een expres- trein ontspoord. Hierbij werden vijf passa giers gedood en verscheidene gewond. Het bericht, dat Ludemdorff van plan zou zijn van Miinchen naar Berlijn te verhui- zen, wordt tegengesproken. Hct gfemeentebestuur van Sofia heeft aan het Duitsche gezantschap aldaar een stuk grond van 1 morgen gcschonken voor den bouw van eeci nieuw leg&LLsgebouw. De „Daily Express" meldt, dat Moes- tapha Kemal Pacha en zijn vrouw, vergezel-d van Ismet Pacha met een Fransch Oorlogs- schip een reis zullen maken naar Frankrijk. Het blad meldt verder, dat militaire en mari- tieme manoeuvres in verband hiermede in 't Zuiden van Frankrijk zullen worden gehou den. Generaal Mougin, de vertegenwoordi- ger van Frankrijk te Angora, heeft instruc ties ontvangen met de Turksehe regeering in onderhandelingen te Heden inzake de rege- ling der sehulden. Te Parijs is een democratische Volks- partij gesticht ter behartiging van de belan- gen van de Katholieke kerk. Een Exchange-telegram uit New York meldt, dat het Ministerie van Buitenlandsche zaken te Mexico City voornemens zou zijn Donderdag a.s. alle consuls in de Britsche Dominions terug te roepen. De op de Donau nabij Boedapest gesta- tioneerde Britsche monitor en twee Fransche monitoren hebben zich ter overwintering naar Presburg begeven, daar de Hongaarsche re geering geprotesteerd heeft tegen het verdere verblijf van buitenlandsche oorlogsschepen. Volgens een bericht uit London heeft de Engische ambassadeur te Berlijn. de uitnoodi- ging aangenomen om in Hamburg het proef- schip van Flettner te bezichtigen. Men herin- nert zich wel de berichten inzake deze „zeil- booten" zonder zeilen'. Uit Rome wordt gemeld, dat bij de op- gravingen te Tripoli een triomf ark van Kei- zer Lucius Severus is outdekt. De schade, die geleden werd bij den tweeden brand binnen drie dagen te Jersey, waarbij een groote hoeveelheid vrach-tgoede- ren verloren ging en h-et station ged-eeltelijk werd verwoest, bedraagt ongev-eer 1.500.00C dollar. Gemengd Nienws ALGEMEENE SYNODALE COMM. DER NEDERL. HERV. KERK. De najaarsvergadering van de Algemeene Syn-odale Commissie der Nederlandsdie Her- vcrmde Kerk is op 18 November te 's-Gra- venhage in het gebouw der Algemeene Syno- i de geopend. ALRMAARSCHE CODRAN

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1