zijn, wanneer velen van hun cumulatierecht afstand doen. De heer Schagen (Weesp) had bezwaar tegen een ongelimiteerd uitgeven van pref. aandeelen en vreesde, dat de gewone aandee len in het gedrang zouden komen. De directeur, de heer Loeff, betoogde, dat het plaatsen van een zoo hoog mogelijk pref. kapitaal juist in het belang van gewone aan- deelhouders is, wijl toevoeging van bedrijfs- kapitaal leidt tot vergrooting van de liquidi- teit en verhooging van de rentabiliteit. Prof. Treub aclute het een fout van 't mid- denstandsbankwezen, dat het kapitaal nog steeds tc laag is; hij meende, dat de midden- stand zich verplicht moest gevoelen aan zijn banken meer kapitaal toe te voereju. Alles wat het kapitaal kan uitbreiden is in het belang van de zaak; daarom ipag er geen enkele hinderende bepaling in de statu- ten word-en opgenomen. Spr. zou het zelfs voor de gewone aandeelhouders een dag van geluk achten, wanneer het bedrag der pref. aandeelen boven dat der gewone aandeelen zal gestegen zijn. Op artikel 14 had de afdeeling Groningen een ainendememt ingediend, strekkende om aan commissarissen de bevoegdheid te ge- ven, op voorstel van den raad van toezicht, kantoren te stichten of op te heffen. Dit amendement en alle voorgestelde sta- tutenwijzigingen werden hierop met algemee- ne stem-men aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Kleiweg, of de toestand van de bank zoodanig is, dat alle gewone aandeelhouders tot volstorting verplicht moeten worden. Het had spr. ge- troffen, dat deze volstorting niet geleidelijk is gevraagd.. Prof. Treub antwoordde, dat de toestand der bank liquide middelen eischt. Daarom is volstorting noodig. De heer Loeff wees op de noodzakelijkheid de rentabiliteit te steunen, hetgeen ook in het belang van gewone aandeelhouders is. Hij onikende, dat de vraag tot volstorting plotse- ling is gekomen, van 1921 af werden aan deelhouders telken jare gewezen op de wen schelijkheid van volstorting. Op een vraag, hoe de zaken thans gaan, antwoordde de directeur, dat er sinds de publicatie van het laatste verslag geen ver- dere tegenvallers meer zijn geweest. Sinds 1 Januari werd er op credieten afgelost f5,980,000 en nieuw crediet verleend tot een bedrag van 1,574,000. Tcgenover de daling van de deposito's in de eerste maan- den van dit jaar, is het bevredigend te con- stateeren, dat de laatst verloopen maanden weer een stijgihg van de depositocijfers te zien geven. De heer Bom vroeg, of bij verstrekking van nieuw crediet ook weer in het aandeelenkapi- taal zal moeten worden deelgenomen. Hierop antwoordde de heer Loeff. dat d cooperatieve gcdachte, dje van het begin af aan in het middenstandswezen is gelegd, zal worden voortgczet. Derhalve zal men voor credieten van 10005000 een pref. aan deel van 100 en voor credieten van 5000 tot f 10,000 een pref. aandeel van 250 moeten -nemen. Voor hoogere bedragen zal de 0 elr -thug telkens worden vastgesteld. Hierna werd de vevgadering gesloten. SPOORWEGPERSONEEL. Het dagelijksch bestuur van het ■voorloopi ge centrale comite inzake eenheid van orga nisatie onder het spoor- en tramwegpersoneel heeft besloten, in de eerstvolgende vergade ring van dit comite de vraag aan de orde te stelten. of. zoo ja, wanneer tot oprichting van de eenheidsorganisatie meet worden overge- gaan. Een besiuit hieromtrent zal evenwel eerst kunnen vallen, wanneer de besprekingen met de hoofdbesturen der bestaande organi- saties, waartoe deze zullen worden uitgenoo- digd, hebben gefaald. en het vastgestelde mi nimum aantal leden bereikt is. ZIJN OUDERS VERMOORD. In het grensdorpje Hemden aan de Dui'- sche grens bij Dinxperlo werd in Februari 1919 het bejaarde echtpaar Niehhout 's nachts doodgeschcten in bed. Hun zoon werd direct na den rnoord als verdac'nt van de mis- daad in hechtenis genomen doch uit gebrek aan bewijs vrijgelaten. Wegens zware vermoedens werd de zoon voor eenige dagen andermaal in hechtenis genomen en heeft bekend zijn vader en moeder tc hebben vermoord. De driifveer was heb- zucht, daar een som van 30.000 Mark ur huis was verdwenen, en verzet tegen den wil der ouders, die een huwelijk van hun zoon met de vrouw van zekeren Sch. niet wilder, toestaan, met welke vrouw de zoon na zijn eerste vrijlating toch is gehuwd. NEDERLAND EN HET WERK VAN GENeVE. Op uitnoodiging van het departement Lei den van de Maatschappij voor Nijverheid en Elandel en van de afdeeling Leiden van het Genootschap voor Zedeiiike Volkspolitiek heeft Maandagavond prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hcogleeraar in het volkenrecht, te Leiden voor een talrijk gehoor een lezing gehouden over: Nederland en het werk van Geneve. FIETSPLAATJE5. Tea- wegneming van gerezen twijfel, wordt in de Dienstorders van de pocterijen meege- deeld, dat rijwielmcrken alleen mogen wor den ingewisseld, irtlien onmiddel'lijk na den verkcop door de koopers wordt vastgestdM, dat de merken ongesch'kt of minder ge- schikt zijn cm aan een fiets te worden beves- tigd. Rijwielmerken, beschadigd bij of na het aanhrengen aan het rijwiel, mogen niet wor den ingewisseld. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND— INDIe. De heer Van der Hoop heeft geseind, dat zij Maandag zonder moeilijkhedcn te Rangoon zijn opgestegen en, na een schitterende vlucht boven gebergten en oerwouden, te Bangkok zijn geland. Alles was wel aan boord van het vliegtoig. Eerst gis'ercchtend kwam het bericht van Van der Hoop in Den Haag. Zijn telegram was vele uren na ziin landing te Bangkok weggeseind en is bovendien nog aan langdu- rige vertraging onderhevig gev/eesr. Het is de bedoeling, dat de F VII thans op weg naar Batavia, in Indie blijft. Van der Hoop en zijn reisgenootenz ullen dus eerlang over zee naar Nederland terugkeeren. RF.GL.EMENT OP HET PENSIOEN- FONDS. De provinciale kerkbesturen in de Ned. Herv. Kerk hebben het regkment op het pensioenfonds aangenomen met zes-en-veertig stemmen voor en twintig tegen. AANRANDING EN POGING TOT DIEFSTAL TE HAARLEM. Maandagochtend is te Haarlem een poging tot roof geprobeerd, die buitengewoon bru- taal mag worden genoemd Sinds eenige dagen, zegt de O. H. Crt., had de recherche er de lucht van, dat een paar goede beketiden der politie een allesbehalve fraai plan hadden gesmeed. Zij zouden n.l. trachten een bejaarde winkeherster te beste- len, als het kon, van alles berooven. Het per- ceel, waa-r de juffrouw een drogisterij drijft, werd door de recherche in bewaking gehou den., tot nader bekend werd, dat gisterochtend de groote slag zou worden geslagen. Alzoo ging's ochtends heel vroeg zich een inspecteur der recherche in het perceel Kleine Houtstraat 125, waar de juffrouw woont, ver- dekt opstellen. In een tegenover gelegen per ceel trok een rechercheur op post. Thans was, afwaehten de boodschap. t Het was ongeveer half negen, toen een man in den winkel kwam. Hij vroeg om een flesch zoutzuur. De juffrouw begaf zich naar achte- ren, om het bcstelde te halen, doch werd plot- seling door hdar loopknecht, den 23-jarigen W. v. O., vair achteren aangevallen ,De juf frouw schrikte hevig, gel ijk te begrijpen was, en haar schrik ging over in ontzetting, toen de man die in den winkel stond, den knecht te hulp kwam. De twee aanvallers bonden de juffrouw een handdoek over de oogen en voor den mond en wierpen haar achterover, met het doe! haar vast fe binden. Inmiddels was een derde perscon, die buiten op den uitkijk had gestaan, naar hitmen, .geko men om ook zijn aandeel in den overval en den'roof ie leveren. Doch nu achtte de inspec teur, die in huis aanwezig was, den tijd geko men om handelend. op te treden. Hij wicrp zich op de twee mannen die de juffrouw op den grond hadden geworpen en het mocht hem na een lievige woreteling gelukken, een hunner te overmeesteren. De twee andere ke- rels namen de vlucht en holden de straat op. De rechercheur van de overzijde hen achter- na. Na een Snellen loop gelukte het hem een hunner' te pakken te krijgen in een schuur achter een logement in de De Witstraat gele gen. Dsze en de in den winkel gevangen geno men aanrandcr werden naar het bureau ge- bracht, waarna de derde persoon onmiddeliiik daarop in zijn woning werd gearresteerd. Het drietal was dus netjes ingerekend. Zij werden gefouilleerd en nu bleek dat ieder huntver in het bezi't was van een mas ker. Bij het daarop volgend verhoor legden alle drie ren volledige bekentenis af. Trouwens, ontkennen zou moetlijk mogelijk zijn geweest, waar zij zoo op heeter daad waren brirapt. Zij voegden aan hun bekentenis nog toe, dat het hun bedoeling was geweest de winke- lierster van at haar geld, sieraden en waarde- voile dingen te berooven TWEE VLIEGENIERS VERMIST? Zaterdagmorgen zijn drie voor Portugal bestemdc vliegtuigen van Schellingwoude naar Lissabon vertrokken. Het lag in de be doeling der vliegeniers om tot Brest te vlie- gen en van daar Zondagmorgen den tocht naar Lissabon voort te zetien. Er is slechts een vliegtuig te Brest geland. dat door den luitenant Bastos bestuurd wordt. Deze verklaarde, dat hij buitengewoon slecbt weer had gehad. Er hing een dikke mist. Bastos wist niet, waar de beide andere vliegeniers gehleven waren. Hij zal te Brest blijven en beter weer afwaehten. IDEALEN EN GRENZEN. De ter vervanging van wijlen prof. dr. G. Ivalff, nieuwbenoemde hoogleei'aar prof. dr. J- EL Kern bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in de Nederlandsche taal- eri letterkunde, aanvaardde gister na- middag zijn ambt in het Groot-auditorium van het Academiegebouw met het uitspreken eener redevoering, den titel voerende: Ide- alen en Grenzen. SPOORWEGPERSONEEL. Het Tweede Kamerlid Oud heeft den mi nister van waterstaat de volgende vragen ge- steld 1. Is het juist, dat de directie der Neder landsche spoorwegen heeft bepaald, dat de bestuursleden der organisaties van het spoor wegpersoneel, inien zij deelnetrten aan de maandelijksche conferenties en soortgelijke be sprekingen met die directie, voortaan slechts verlof zonder bezoldiging zuilen ontvangen 2. Zoo ja, acht de minister deze handel- wijze niet in strijd met de bedoeling, die bij de samenstelling van het R. D. V. 1921 heeft voorgezeten en is de minister bereid, te bevor deren, dat de bedoelde maatregel wordt terug- genomen? 3. Acht de minister het niet gewenscht, dat het georganiseerd overleg bij de Neder landsche spoorwegen, voor zoover de geldelij- ke gevolgen voor de betrokken personeelsver- tegenwoordigers aangaat, op denzelfden voet wordt geregeld als bij het rijk? KORTE BERICHTEN. De rechtbank te Arnhem heeft sur- seance van betaling verleend aan de Maas- er. Waalsche bank, te Nijmegen, en wel tot 27 Mei 1925. Dr. J. C. Eringaard:, oud-wethpuder van Deventer, thans in Den Haag wconach- tig, heeft voor het lidmaatschap van den V rij zinnig- Democra i ischen Btnd bedankt, daar hij zich met de nieuwe *defensiepara- graaf van dien bond niet kan vereenigen. Als verdacht van diefstal van een por- tefeuille met ongeveer f 420 uit den binnen- zak van een overi as, in het kantoortje van een aardappelhandelaar aan de Prinsen- gracht te Amsterdam, is een magazijnbedien- de in bewaring gesteld. De politie te Vlissingen heeft twee Fransche slowawav's aangehouden, die zich aan boord van het Belgische stoomschip B. Olivier, komende van Antwerpen, hadden verstopt De ondraaglijke jeuk en pijn van aambeien worden onmiddellij k \ierzacht door aan wen ding van Foster's Zalf. Inderdaad een pro- baat geneesmiddel. Per doos J 1.75; per tube 1. ProYinciaal Nicnws UIT SCHERMERHORN. In cafe ,De Roode Leeuw" had gisteravond door B. en W. alhier de verhuring bij opbod van verschillendc aan deze gemeente behoo- rende perceelen wei- en bouwland plaats. 1. Perceel weiland, kad. gem. Schermer- horn, sectie D No 495, met de perc. sectie D Nos. 495, 507 en 509, alles te zamen groot 59.96 Arm, verhuurd aan A. Laan voor de som van 161 per jaar (vorige huurder A. Laan). 2. Perceel weiland, genaamd „De Ooster- tuin", kad. sectie D No. 757, groot pl.m. 18 Aren; verhuurd aan J. Lakeman voor 46; (vorige huurder idem). 3. Perceel weiland, genaamd ,,De Wester- tuin", kad. sectie D No. 8, groot 84.80 Aren; verhuurd' aan C de Bakker voor J 240; (vori ge huurder idem). 4. Perceel weiland en rietland, genaamd „De Dammelander", kad. sectie C No. 105, groot 2.53.40 H.A., (weiland) en kad1 sectie C No. 33 (rietland) groot 7.60 Aren; huurder M. Luitjes voor 250; (vorige huurder idem). 5. Perceel bouwland, genaamd „Bloemen- daal", kad, sectie C No. 36, groot 18.10 Aren; huurder J Deckwitz voor 100; (vorige huurder J. Deckwitz). 6. Perceel bouwland, genaamd ..Het Rond- ie', kad. sortie D No. 503, groot 19.20 Aren; huurder C. Deckwitz voor 70; (vorige huurder J. Deckwitz). 7. Perceel tuingrond, kad. sectie D No. 776, groot 1.60 Are; huurder D. Doets voor 4; (vorige huurder J. Burger). 8 Perceel weide, grenzende aan het Zwet in den Mijzerpolder, kad. sectie C No. 20; huurder P. Beets voor 13; (vorige huurder P. Beets). 9. Perceel leant of berm, gelegen vanaf Beemsterbrug tot het perc. lead, sectie C No. 213; huurder C. Beets voor 9; (vorige huurder C. Beets). 10. Perceel leant of berm, gelegen vanaf Schermerbrug lot het perceel kad. sectie C No. 583huurder C. Muntjewerf voor (vorige huurder K Molenaar). UIT NOORD-SCHARWOUDE. Oe ijsclub „Nut en Vermaak" kwam Maan dagavond in een ledenvergadering bijeen, on der leiding van den heer J. Heidsma. De rekening van den penningmeester werd nagezien door de heeren K. Bood en F. v. £)ie, en met alle lof goed gekeurd. E)e uitgaven zijn 238.03, de ontvangsten 200.80. alzoo een nadeelig saldo van 37.23. Het kas-saldo is na dit nadeelig sa! do nog 24.5314. Naar de algemeene vergadering van den ijsbond Hollands Noorderkwartier werden af gevaardigd de heeren P. Blokker en T. Kos- telijk Pz. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om van nieuwe leden de gewone contributie te heffen en van nieuwe leden die reeds eenmaal bedankt hebben dubbele contributie te heffen Voor de kinderkaarten zal tien cent gehe- ven worden. De Bestuursverkiezing gaf geen verandering van functionnarissen aan. De heeren J. Heidsma en K. Langedijk werden weder respectievelijk als voorzitter en secreta ris herkozen. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. UIT BERGEN. De Maskerspelers (Berger Dikttanten- club) gaven gisteravond in „De Rustende Jager" voor een bijna geheel bezette zaal hun eerste opvoering (hedenavond heeft de tweede opvoering plaa's) van „De Eknebalk", een geesitig spel in drie bedrijven van Joh. W. Broedelet. Dit stuk speelt in emze dagen in den Haag. Een jong artist heeft van een in llet buitenland vertoevend vriend de toestemnring gekregen een deel van den zolder van een leegsitaand huis te bewonen, waar hij in ar- moede, maar opgaand in zijn werk zijn schil- derijen maakt. TerwijI hij aan een sch ilderij „de Stad" w-erkt, dat een zijner beste werken belooft te werden, trekken de bewoners in het huis aan wien zijn vriend het verhuurde, zonder hem te waarschuwen. Vol wanhoop vertalkt hij zijn vriend en hunstbroeders, hoe de omstandigheden hem nu beletten het werk, dat zijn wensch zal worden, te voltooien, maar deze, een eerste optimist, herinaiert hem aan de spreuk van Napoleon, die betoogde, dat hij de oonstan- bigheden schiep, en toonde hem met allerlel kwinkslagen aan dat men de dingen wat filo- soiischer moet nemen en dat het laatste wat men moet doen is uit de dakgoot springen. Door zijn luchthartigheid been, merkt men echter, dat hij van goeden inborst is, en zijn uiterste best doet om zijn zwaartillenden vriend in wiens toekomst hij gelooft, staande te houden. De familie, die in het huis trekt, een rijk geworden fabrikant uit de provineie met zoon en dochtor en huishoudster, btijW al spoedig eene te zijn die begrijpt, dat de artist zich verjaagd moet gevoelen. De dochter voelt trouwens niets voor de schilderkunst en de vader, die vertrouwen in den jongen schil- der stelt, biedt hem aan zijn werk in „De Hansbalic" af te maken. Nauwelijks zijn de meubelen van de fa milie in liuis of een deurwaarder kornt en tot groote vreugde van den zoon des huizes, een vroolijken maar goedigen snaak, er beslag op leggen voor een schuld van den schilder, die nog voor den bewoner geldt. De nieuwe bewoner vcidoet de schuld om onaangenaamheden te vooricomen. De schil der vindt dit al heel onaangenaam, maar moet dit omdat hij geen geld heeft, accep- •teeren. Een kort gesprek met de dcchtei- des huizes over zijn werk, doet de bij jonge menschen spoedig ontvlammende ziele-gemeenschap ontbranden wat voor den vriend-artist niet verborgen blijft. Spoedig zijn beiden dan ook de gewenschte gasten van de familie. De schilder maakt al cpdrachten, als het portret van de huishoud ster en bloemstukken en siaat op het punt, dank zij de relaties van een fabrikant, om museum-directeur te worden, terwijl de vriend-artist, die zich meer in de lichting van hot ciccoraticve bewcog, de eclzaal van n.'C inmiddels gekochte huis versieit. Als liooid- figuur schilderde deze in het tableau ecu aardig model, dat zich in de vriendschap van nr.crdere heeren mocht verineugen en cok de bewondering van den zoon des huizes had opgewekt. Op het gereed komen van de ciecoratie voigt een diner. De schilder, die alles deed uit liefde voor de dochter, die echter juist aan hem is gaan twijfel en en hem, hoe wel zij ook hem lief heeft, jaloerseh maakt met 'n onbeduidenden tennisvriend, bedrinkt zich om zijn liefde- smart te vergeten in een op het diner vol gende fuif tijdens de afwezigheid van de heer des huizes. Op deze fuif verschijnt ook het model en een vriend aspfl".ant kameriid met zeer democratische principes, die beiden door den fabrikant de dear werden gewezen. Deze wenscht zich ever het geze'schap met den schilder te onderhouden, doch aangezien ook de schilder boven zijn wijn is geraakt, komt die in 'n zoodanigen toestand tegenover de familie, dat hij den volgenden dag niet aan het ontbijt kan verschijnen en voor het laatst zijn hanebalk opzocht om voor goed het huis te veiiaten. Wij vinden hem daar met zijn vriend, die er maar half over te spreken is, dat nu het kommervclle leven weer begin r, doch de schilder be;oogt, dat hij zich nu meer vrij gaat gevcelen, omdat hij weer dat werk gaat maken, waarin hij zijn ziel kan leggen. Hij bekent dit ook aan het meisje, da-t op het atelier haar piano had laten plaatsen, omdat de schilder haar toch niet meer ge- bruibtie en beiden vinden juist daar elkander. Zij-wil niet alleen zijn, maar hem steunen in zijn hcerlijk v/erk. Terwijl hij daar het laatste ontbijt zal ge- bruiken, verschijnt de vader, die het goede karakter van den schilder is blijven waardee- ren. De verzoening heeft plaats en ook de renfenierende fabrikant besiuit weer aan het werk te gaan. Om het geluk te voltooien, kemt de vriend met twee lelegrammsn, waar- van het eene vermeldt, dat bet sch ilderij „de Stad" met de gouden medaille is bekroond en het andere een bod van 1000 op dit schilderij inbeudt. Het stuk bevat tal van geestigheden en doet uitkomen dat er niet zoo heel veel verschil is tusschen den man, die er ,is en de artist, die vol schulden zit, tus schen het meisje, dat haar geliefde ojn deze machtig te worden, met allerlei intriges om- ringd en het model, dat haar verecrder af- wijst om dat ze trcuwen zoo vervelend vindt. De Ireer Kooijman gaf een fijne uiibeelding van den fabrikant. De heer Chris Meijer was als de kunst- schilder vooral goed iin het fooneeltje, waarin hij in zijn benevelden toestand te kennen gaf, dat hij genoeg had1 van het gemakkelijke leven, verkregen door het schilderen van opdraeh- ten, waardoor hij in zijn kucst naar omlaag ging. Ook in het tooneeltje in het laatste fcedrijf, tegenover zijn meisje, had hij goe^p motoenten. Mej. To van Gemeren gelukte het •ook in dit tooneeltje, uitmuntend te doen ge voelen, hoeveel beter't voor haar was, hem in zijn werken te steunen en zijn onzekere toe- kemst te deel en, dan alleen in het ombevredi- gende weelde-leventje achter te blijven. In haar coquet-speil was ze eveneenis zeer goed. De heer- J. Beddman was als Hein Sprank de optimistische kunstbroeder, zeer verdien- stelijk. De heer Oldenburg leverde als het aspirant kamerlid uilnemend spel. Wij zagen hem nimmer zoo goed. In zijn uiibeelding viel ditmaal geen mo ment Ko Oldenburg te bekennen. Mej. G. Rensimik gaf een uitstekende ult- beelding van het kleine rollletje, dat het mo del in dit stuk is toebedeeld. Mej. W. v. Gee- men speckle de rol van de huishoudster ver- dienstelijk. De heer Cor Meijer was een goedie verhui- zer. De heer K. Lek had zijn figuur als mede bewonderaar van de dochter niet mede. Zijn uitspraak was goed verzorgd. Hij meet zich echter nog wat vrijer op het tooneel be- wegen. Mej. Kreb had van haar rol als dienst- meisje wel iets meer* kunnen maken, al was cok zij niet onverdiensitelijk. Voor het vlotte spel verdient de club als gehedl een compliment, eveneens voor de tconeel-aanklieeding en de grimeering. De pauzen waren wei wat te tang, maar dit is met de noodzakelijke veranderingen op dit tooneel onvermiidelijk. „De Hanebalk" bleek gisteravond voor ..De Maskerspelers" een gcede keuze. Het publiek heeft genoten. Het Parijsche Trio voor den Kunstkring. Het gister door den Berger Kunstkring ge- publiceerde programma, waaruit blijkt, dat het Parijsche trio, het Rosekwartet, en het Vereenigd Tooneel met „De dienstknecht in het huis" in dit seizoen zullen optreden, le vert het bewijs, dat de leiding er naar streeft het beste te geven. Men staat verbaasd hoe dit mogelijk is voor een abonnement van slechts 5. Wie het op prijs weet te stellen, dat Bergen ook des winters contact heeft met het cultu- reele leven, helpe mede den Berger Kunst kring tot bloei te brengen. Het Parijsche trio, bestaande uit mej. Co lin, pianiste, en de heeren Asselaar, violist en Chiralet, cellist, dat hedenavond in het Concertgebouw te Amsterdam concerteert, komt morgenavond in de Rustende Jager voor den Kunstkring. Het bestuur sloot met den heer Diesfeld een overeenkomst, om dezen av'ond in de voorzaal te geven. De koffiezaal, die dan voor het cafebezoek gesloten zal zijn, wordt gereserveerd als gar- derobe, terwijl het zijzaaltje wordt ingericht om in de pauze iets te gebruiken. Het wordt dus Vrijdagavond een van de mooiste kunstavonden in Bergen. Een nieuwe vleugel uit het magazijn van Gebr. Spanjaard te Alkmaar wordt Vrijdag avond ter beschikking van de pianiste ge steld. UIT SCHOORL. SCHOOR.LSCHE SPORTCLUB. Voor de op Zondag 23 November, des na- middags 1 uur, te houden courses zijn inge- schreven de volgende paar den: Consolatieprijs. Voor Nederland sche paarden. Riiden naar keuze: Aura, Laura 1% Newton B, Max Medium, Letha, Oscar, i ions V. uunias, Mignon, Markles, Nap, Lieda B, Maggy Henry, Barones, Koosje W, Leo, Kainnioen B, Amie, Fini, Mora R, Mar- tinus S, Kenneth, Kathi-ve, Morgenroth. Jan B e e,l d m a n p r ij s. Voor alle paar den. Rijden maar keuze: Laura H, Aura, Max Medium, Emigre, Senator Axbond, Oscar, Peter Stanley, Meteor, Floris V. Dumas, Rau- tenkranz, Nap, Lieda B, Maggy Henry, Baro- nes, Koosje W, Leo, Kunstler, Kampioen B, Quimperle, Amie, Fini, Mora R, Jacqueline P, Martinus S, Cathrine Spier, Kenneth, Kathive, Morgenroth. Dor den heer Jan Beeldmam. eigenaar van cafe ,,de Rustende Jager" te Schoorl, is uitge- loofd een mand cognac voor den winnenden rijder in den Jan Beeldman-prijs. UIT SINT-PANCRAS. De IJsboeiersvereeniging vergaderde Dins- dagavond onder presidium van den heer C. Kloosterboer. Aanwezig 54 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in't begin van't boekjaar aanwezig was een saldo groot 174.35; ontvangen is 143.37 en uitgegeven 158.08, het saldo is dus 169.04. De heer J. Kloosterboer, den vorigen keer als voorzitter benoemd, geeft den wensch te kennen dit liever aan een ander over te laten, en het gevolg hiervan is dat de bestuurs- functies dermate gewijzigd worden dat de heer C. Kloosterboer als voorzitter, de heer J. Kloosterboer als secretaris zal fungeeren, terwijl het andere ongewijzigd blijft. Bij de bespreking der contributie, werd dit onveranderd gelaten, doch ten opzichte van het kwantum kool dat voor het geven van een man om te boeieren wordt vereischt, is thans 20.000 kilo voldoende, tegen 15.000 'tvorig jaar. Hierna volgde verkooping van lijnen, wel ke in gedeelten verkocht en geleverd worden. Bij de rondvraag bepleitte de heer Hoog- land Jr. het afschaffen van die lijnenver- kooperij. Aanvankelijk wel aardig en een goed lokmiddel vindt hij dat thans de animo er af gaat. Velen zijn dit met hem eens en er werd dan ook besloten dit voortaan niet meer te doen. Dezelfde spreker stelde hienia voor om de ouden van dagen boven de 60 jaar vrij van boeieren te laten, met dien verstande dat zij dan ook geen man er voor in de plaats be- hoeven te stellen. Benevens dat de leeftijds- grens voor jongeren voor deelname op 16 jaar wordt gesteld. Na eenige bespreking werd dit arngenomen. De heer T. Groen critiseerde het feit dat semmige menschen, door den heer Hartman niet gezien en wel aanwezig, zoodoende wel eens te veel moesten opkomen. 'n Voorstel van den heer T. Bakker om het si of met de komende periode wat wijder te maken, werd na eenige bespreking naar het bestuur verwezen, dat voor een goede rege- ling zal zorg dragen. De heer T. Groen zou willen dat de ploeg- baas het recht had om in gevallen dat het werk minder vlotte, meer volk te kunnen re- quireeren. Zoo iemand die dan bij moet springen, heeft dan evenwel weer een beurt gehad. Dit werd goedgekeurd. De heer J. Kloosterboer critiseerde het feit dat sommige bouwers de controle zoo be- moeilijkten door bij het afroepen der namen te zwijgen. Spr. wenschte, dat dan zoo iemand geacht werd niet aanwezig te zijn, en derhalve den volgenden dag weer moest. Spr. bepleitte verder om het oude systeem voor de kcolcontrole weer in te stellen, n.l. dat een man of tien dit naging of de opgave wel juist was, aange zien er waren die te kort opgaven, enkel om maar van de verplichting van boeieren af te komen. Na eenige bespreking werd besloten het aanvankelijk eens af te wachten, in de verwachting dat de bouwers niet tot ingrij- pen noodzaken. Tot slot een voorstel van den heer Roos om het salaris van den heer Hartman te ver- hoogen. Door den heer T. Bakker werd dit op 25.— voorgesteld, hetwelk werd goed gekeurd. Hierna nog verloting van eenige manden en touwwerk met als uitslag dat door de heeren R. Vis en J. Kriek een witte en door C. Bobeldijk, A. de Wit en W. Snel een bruine kool mand werd getrokken en nog wat touwwerk anderen leden ten deel viel. UIT OUDKARSPEL. Het Nutsdepartement bield gisteravond een ledenvergadering, vooral in verband met de dezen winter te houden huisvlijttentoon- stelling. Allereerst werden twee nieuw leden die rich hebben aangemeld aangenomen. Voor de te houden tentoonstelling werden de diverse werkzaamheden besproken en de noodige commissievorming ter sprake ge- bracht. Daar wederom behoudens goedkeuring een verloting za! plaats hebben, zal een commis* sie daarvoor noodig zijn, waarvoor alle be stuursleden werden aangewezen. Voor verstering, fetimmering, vermakelijk- heden, controle enz. vtroen naast het bestuur benoemd de heeren P Kostelijk, G. Hart C- Paarlberg, J Keizer, A. Schene, P. Kroon Jbz., K. Dekker, A. Timmerman, P. Kroon Azn., A. Ootjers en C. Slooves. In elke commissie zal minstens een be- stuurslid zitting hebben. De tentoonstelling zal plaats hebben laatst Februari of begin Maart en zal gehouden worden van Zaterdagavond tot Vrijdagmid- dag, terwijl den Zaterdag daarop de uitrei- king der jrijzen zal plaats hebben en Zater dagavond een gezellige avond als tweede in wit seizoen. De tentoonstelling ie voor vier jaar terug gehouden is, duurde 4 dagen doch deze tijd bleek tekort te zijn. De zaal waarin toen de tentoonstelling plaats had was te bekrompen, waarom nu de kolfbaan van den heer Vis daarvoor dienstbaar gemaakt zal worden. Aan de schoolkinderen van deze gemeente zal gelegenheid tot gratis bezoek gegeven worden en de leden met hunne gezinnen ont vangen op twee nader te bepalen dagen vrij entree. Een propagandacommissie werd sa- mengesteld uit de heeren: C. Paarlberg, J Keizer, J. Schrieken en 1. M. K. van Loo. Verder werd het meeste van de regeling der vorige tentoonstelling overgenomen Na- tuurlijk zullen diverse gelegenheden vopr Vermaak niet ontbreken. De inzendingen zullen bestaan uit Nuttige en fraaie handwerken, kantklossen. hand- en bouwkundig teekenen, kunstscbilderen, fi- guurzagen, houtsnijden, tarsoarbeto carton- uagewci'k, amateuriotograiie, knutselarbeid, Gesprongan Handen D00S30, 60.90 Com Bij Apoth. cn Drogistcn Phtirm.Fobr. A.Mijnhardt Zeisf

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6