DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 275 1924. DONDERBAG Directeur: G H. KRAft. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 20 NOVEMBER Uit de Pers Dit nummer bestaat uH 2 WatCen, Honderd zes en twintigste Jaargang Abonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—Ir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Haiulelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Bnitenland. DE STAKING BIJ DE BERLIJNSCH'E SPOORWEGEN. De besprekingen op het ministerie van ar- beid tusschen de directie der ondergondsche en de stakingsleiding. hebben plaats gehad. Na urenlange onderhandelingen verplichtkei de vertegenwoordigers van het personeel zich de stakers de hervatting van het werk aan te bevelen. Gistermorgen zouden de stakers, naar het Hbld. meldt, een vergadering houden om te beslissen of zij al dan niet aan het werk zullen gaan. De directie heeft geen nieuwe concessies gedaan. Als het werk wordt hervat, zal dit geschieden op de voorwaarden, die verieden week bij scheidsreehterlijke uitspraak zijn vastgelegd. De directie hoopte nog gister het verkeer te hervatten. S DE AMNESTIE VAN CAILLAUX y EN MALVY. Zooals te verwaehten was, spreekt de link- sche pers te Parijs er haar vreugde over uit, dat er thans niets meer is overgebleven van de vonnissen tegen Malvy en Caillaux, die uog werden uitgesproken onder den invloed der oorlogsopvattingen, terwijl de rechtsche klaagt, dat het heelemaal den verkeerden kant opgaat nu zelfs een Pointare voor Malvy kwam pleiten. Maurras, die ten gevolge van een door de linkerzijde voorgesteld amendement eveneens amnestie heeft gekregen voor de acht maan- den, hem als aanstichter der fascistische mis- handelingen van liraksche voormannen opge- legd, zegt dat hem dit even koud laat als de veroordeling zelf, en dat hij met genoegevi door de stad zou wandelen met de overwegin- gen van zijn vonmis op de borst, hetgeen Mal vy en Caillaux, hoewel ook geamnestieerd, toch liever niet zouden doen. Men kondigt aan, dat Malvy thans van plan is terstond revisie te vragen. Die aan- vraag zou berusten op de volkomen onjuiste overwegingen in het vonnis van het Hoogge- rechtshof, waarin Malvy daden ten laste ge- legd worden als het subsidieeren van Alme- reyda en het ontzien van den anarchist Sebas- tien Faure, in werkelijkheid echter besluiten van den geheelen ministerraad. De algemeene opvatting is dat Malvy dan slagen zal om zich geheel te.disculpeeren. Men uit dan ook eenige verbazing dat Poincare niet eerder kans gezien heeft openlijk bekend te maken hetgeen gisteren omtrent de schuld van Mal vy in den Senaat is gezegd. Zoodra de wet door den Senaat zal zijn aangenomen en wegens de daarin aange- brachte veranderingen ook weer in de Kamer goedgekeurd zal zijn, zal Caillaux zijn actievc rol hervatten. De „Ere Nouvelle" schrijft, dat eon groote taak hem wacht. Het blad zal weldra uiteenzetten, welke verwachtingen het van hem heeft. ZINOWJEW'S BRIEF. De Engelsche oud-premier Ramhay Mac- Dcnald heeft een bezoek gebracht aan het de- partement van buitenlandsche zaken, naar men meent hoofdzakeiijk om besprekingen te voeren over de Russische propaganda in ver- band met Zinowiew's brief. HET ARBITRAGE-PROTOCOL. Het verzoek van de Britsche regeering om het Arbitrage-Protocol niet in de a.s. samen- komst van den Volkenbondsraad te behande- len, wordt te Washington eensdeels uitgelegd als slechts een verdediging van het Britsche besluit, anderdeels wordt er uit afgeleid, dat de voorgenomen Ontwapeningsconferentie in Juni 1925 niet zal kunnen piaats vinden. Het protocol, zooals het te Geneve werd aangenomen, werd zonder wijzigingen te Washington niet practisch gevonden, maar ontegenzeggelijk is de Amerikaansche regee ring verlangend den wereldvrede te bevorde- ren door een tweede Washingtonsche Confe rence, welker weislagen aan den minister van Buitenlandsche Zaken Hughes ook een geschikte gelegenheid zou geven om met roem overladen zijn ontslag te nemen. KABINETSCRISIS IN FINLAND. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de re geering is afgetreden. - KABINETSCRISIS IN PORTUGAL. De Portugeesche regeering die in de Ka mer met 46 tegen 43 stemmen is verslagen, is afgetreden. De president van den minister raad zal aan den president van de republiek de parlementaire debatten, welke aanleiding hebben gegeven tot deze beslissing, mededee- len. DE SPAANSCHE GENERAAL SER RANO IN MAROKKO GESNEUVELD. Volgens berichten uit Marokko is generaal Serrano door een verdwaalden kogel getrof- fen en gedood. HET NIEUWE KABINET IN OOSTENRIJK. De regeeringscrisis is gisteravond geein- digd. Het kabinet-Ramek is thans gevornid. De samenstelling van de nieuwe regeering hing af van de besluiten der Groot-Duit- schers. In de gister gehouden zitting van de partijleiding der Groot-Duitschers heeft deze haar houding ten opzichte van den *nieuwen toestand bepaald. Men besloot na langdurige besprekingen in de Coalitie te blijven en weer twee Groot-Duitsche afgevaardigden als mi nisters in het kabinet aan te wijzen, nl. Dr. Schurff en Dr. Waber. De lijst van de nieuwe ministers is als volgtr Ramek, bondskanselier; Waber, vice-kanselier; Dr. Ahrer, Financien; Dr. Schurff, Handel en Verkeer; Dr. Mataja, Buitenlandsche Zaken; Dr. Schneider, Cultus en Onderwijs; Dr. Resch, minister voor Sociale Aangele- genheden; Vaugoin, Oorlog; Buchinger, Landbouw. Hedenochtend houdt, volgens de Tel., de hoofdcommissie een bijeenkomst, waarin de- finitief zal worden besloten over de voor- als eenig punt de verkiezing van de nieuwe kabinet. Vervolgens heeft een vergadering plaats van den Nationalen Raad, op welker agenda als eengi punt de verkiezing van de nieuwe regeering staat. Dit laatste is slechts een for ma liteit. Na de verkiezing begeven zich de nieuwe leden vara het kabinet naar den bondspresi- dent om den eer af te leggen. DE A.S. VERKIEZING EN IN DUITSCHLAND. Onilangs betoogde de leider en orgianisator van de republikeinsche Rijksvlag, generaal v. Deimiling, in de „Frankf. Z.", dat de kleuren zwart-rood-goud (de republikeinsche vlag) en zwart-wit-rood de symbolen zijn van de steT lingen in den verkiezingsstrijd. Terzelfder tijd heeft Maurenbrecher in de „Deutsche Z.", het orgaan van de volkische vleugel van de D.-nationalen, die kleuren als leuzen aan- geduid. Daarbij beklaagde hij zich, dat er lieden zijn, die zwart-wit-ncod spreken en toch, naar zijn meening, zwart-rood'-geel (zoo wo ra t bij de rechtervleugdl geho ond) hande- len. Hetgeen hij politieke diefstal, politieke valsche munterij en bedrog van de kiezers noemt. Maurenbrecher heeft het hier natuur- lijfc over de D. vol'kspartij (de van ouds be- kende politiek-vage naticnaal-libcralenDe „Frankf. Z." verklaart het volkomen eens te zijn met een becorded'ing, welke in de D.- volkspartij een organisatie ziet, welke woor- den en daden elkaar niet dekken. Maar het republikeinsch-democratische blad wijst het met scherpte af, wanneer in de „Deutsche Z." die partij in verband wordt gebracht met zwart-rood-goud. „Hier worden zaken vermengd, die absoluut niet bij elkaar be- hooren. De D.-vplkspartij is niet zwart-rood1- goud. Is zij ook niet zwart-wit-rood, zooals beweerd wordt, dan nee ft zij 7 Dc-c. aide ge legenheid om zich tusschen beide vlaggen in te plaatsen." DE MOORDAANSLAG OP 0 SIR LEE STACK. Met betrekking tot den moordaanslag op Sir Lee Stack, den Sirdar van het Egyptische leger en Gouverneur-Generaal van den Soe- dan, wordt nog het volgende gemeld: Terwijl Stack na een bezoek aan het Depar- tement van Oorlog in gezels'chap van zijn ad- judant Captain Campbell huiswaarts reed, werd' er plotseling een bom naar zijn auto gegooid, zonder dat evenwel een explosie plaats had. Verscheidene als „effendi" ge- kleed en met revolvers gewapende mannen achtervolgden daarop de auto, cnderwijl voortdurend schoten lossende. De Sirdar be- kwam op drie plaatsen verwondingen .Camp bell en de chauffeur werden eveneens ge- wond. Stack ontving in zijn woning de eerste geneeskundige hulp en werd vervolgens naar het hospitaal overgebracht, alwaar hij thans in zorgwekkenden toestand! verpleegd wordt. De aanvallers wisten te ontkomen in twee automobielen, wa^rvan do politie evenwel de nummers weet. Zaghloul Pascha en de minis ters brachten onniiddellijik na don aanslag een bezoek aan de woning van den Sirdar en be- tuigden hun deelneming. De chauffeur van de auto, welke de aan vallers van Sir Lee Stack gebruikt hebben om aan achtervolging te ontkomen, is gearres- ieerd1. UIT DE DUITSCHE MIJN- INDUSTRIE. Volgens het „Berl. Tag." staan de wedkge- vers in het Duitsche mijnbouwbedrijf on het standpunt, dat met het oog op den kritieken toestand1 in dat bedrijf in geen enkel kolen- bekken aan vrijwillige loonsverhooging kan worden gedacht. Zoo er een scheidsreehter lijke uitspraak zon worden geveld, dan zou den de werkgevers deze in geen geval kun nen aanvaarden.. Ter illustraie van den slechten toestand deelen de werkgevers mede, dat op de mijnen in het Ruhrgebied' 5 000 000 ton cokes, kolen en briketten liggen. die men tot dusver niet van de hand heeft kunnen doen. Deze voor- raad vertegenwoordigt een dood kapitaal van ruim 80 millioen mark. EEN GOEDE INDRUK OVER RUSLAND. De Fransdie aviateurs, die te Moskou zijn aangekomen, hebben de stad bezocht. Zij verklaarden aan persvertegenwoordi- gers, dat zij een geheel anderen indruk van Rusl'and gekregen hebben, dan wel'ke zij voor hun reis haddsn. Teruggekeerd in Franlo"ijk zullen zij gunstige verklaringen over Rus- land afleggen. TRAGISCH ONGELUK OP EEN LOCOMOTIEF. Op de lijn Parijs—Vimcennes heeft zich gisteren een tragisch ongeluk voorgedaan. Door een nog onbekende oorzaak ontstond op de locomotief van een in voile vaart riidenden trein plotseling een vlam, die de kleeren van den siokm- aantastte De machinst wilde hem te hulp komen, doch kon den trein niet tot stilstand brengen, daar op enkele honderden meters een andere trein volgde. Eerst aan het volgende veiligheidssignaal kon hij den trein doen stoppen en den ongelukkigen stoker te hulp komen, die reeds zoodanig met vreese- Mjke brandwonden overdekt was, dat men er aan wanhopt, hem in het leven te houden. DE PORTUGEESCHE VLIEGER CABRAL VERONGELUKT. Bij. het departement van marine is telegra- fisch bericht ontvangen, dat het stoomvis- schersvaartuig O 87 te Oostende heeft aan- gebracht een stuk wrakhout, dat opgevischt was ten Zuiden van Beachy Head in het Kamaal op 1° 20' Oosterlengte en 50° 37' Noorderbreedte, den 18den November, om- streeks acht uur 's morgens. Het wrakstuk bleek te zijn een stuk van een drijver. Hier op kwam een getal voor en bij nader onderzoek aan de Fokkerfabriek bleek dit getal overeen te stemmen met een getal, dat voorkwam op een der drijvers van het vermiste vliegtuig van den Portugee- schen vlieger Cabral. Behalve Cabral bevond! zich een Portu- geesch matroos in het vliegtuig, dat, naar thans vaststaat, is verongelukt. DE EERSTE NEGERRECHTER TER WERELD. Voor de eerste maal in de geschiedenis is een neger in Amerika tot rechter benoemd. De eer valt te beurt aan mr. Albert B. George te Chicago. Eveneens voor de eerste maal is een neger tot Senaatslid gekozen. Hij heet Albert H. Roberts en is thans lid van den Senaat van Illinois. TWEE HAAIEN BIJ MARSEILLE GEVANGEN. Visschers uit Marseille hebben Dinsdag het geluk gehad twee haaien op te halen, die reeds veel schadte aan de netten der visschers- vloot hadden toegebracht. Eerst werd een haai gevangen van 4 M. lengte en een ge- wicht van 800 K.G. Deze had volgens een fantastisch verhaal vaft een der visschers, een eindje touw uit zijn bek hangen, dat in zijn maag vast zat aan den staart van 'n bruinvisch van 100 K.G., welke de haai in zijn geheel had opgeslot! De tweede haai was niet minder dlan 6 M. lang. Ook deze werd aan land getrokken en opengesneden. In den maag vond men een groote hoeveelheid visch, een kalfskop, be- nevons flarden goed. DE ONTEVREDENHEID DER FRANSCHE OORLOGSVERMINKTEN. De oneenigheid tusschen de Fransrhe re geering en de oorlogsverironkten duurt voori. Laatstgenccmden hebben thans cle regeerings- voorstellen definitief verworpen. Hun ge- meenschappelijk comite eischt, volgens het Hbl., dat de peas'cenen geheel worden aan- gepast aan de hoogere kosten van het levens- onderhoud zonder onderschetd van catego- rieen. De onderhandelingen worden voortge- zet. KORTE BERICHTEN. De zoon van den Tsjediischen president: Masarijk die met ingang van 1 januari als gezant naar Londen vertrekt heeft zich ver- loofd met de dochter van een Amerikaan- schen mlliionnair. Uit Athene wordt gemeld, dat de re geering van Joego-Slavie de Grieksche re geering er van in kennis heeft gesteld, dat zij het vriendschapsverdrag wit intrekken. De voornaamste aanleiding zou zijn het Grieksch- Bulgaarsche vefdrag inzake de miinder- heden. De Japansche Keizerlijke familie heeft een besluit gepubliceerd, waarbij de prinsen met uitzondering van de Keizers en troonop- volgers volledige vrij'heid krijgen in de keuze van een vrouw. Tot nu toe mochten de prin sen geen meisje huwen, dat geen lid was van een,van de weinige takken der Keizerlijke fa milie. De Canadeesdhe regeering heeft te Was hington stappen gedaan in verband met het geval, van den advocaat Anderson uit Van couver, die te San Francisco werd gearres- teerd onder beschuldiging van het smokkden van drank. Gemeld wordt, dat Anderson ten behoeve van dienten naar San Francisco was gegaan. Zijn mvrijheidstelling onder borg- tocht werd geweigerd. De Canadees Smythe heeft het Kanaal overgestoken in een roeibootje. De hydrografisdie Sovjet-expeditie is van het eiland Wrangel te Wladiwostock te ruggekeerd. De leider Davydof heeft mede- gedeeld, dat het eiland rijik is aan natuurlijke bronnen. Te Loningrad en in talrijke andere Russische steden zijn pre''estvergaderingen van arbeiders en studenten gehouden, tegen de executie van den communist Jan Tomp, ouddid van de Estlandsche Kamer. Het conflict bij de Berlijnsche onder- gronidsche loopt ten einde. De veiiegenwoor- digers der stakers hebben toegezegd den stakers te zullen adviseeren het werk te her vatten. Onder de Rijksdagcandidaten van het Centrum bevindt rich ook de vroegere Rijks- minister van Financien Dr. Hermes, die in den ctnbonden Rijksdag geen zitting had. Sofia heeft het Duitsche gezamtschap aldaar een stuk grond geschonken om aldaar een gezantschapsgebouw neer te zetten. Uit Madrid wordt gemeld, dat het ge- heele gebied aan de Lau-rivier ook Zauen ontruiind is. Alle troepen die zich in dit ge bied bevonden hebben zich ingescheept. Naar van andere zijde verluidt is ender de solda- ten van de lich.ing 1921 die zcoals bekend geen verlof gekregen hebben, muiterij uitge- broken. Uit Parijs wordt gemeld, dat 150 Gata- lonische professoren wegens seperatistische propaganda door de Madrileensche regeering ontslagen zijn. Een militair watervliegtuig is op een woonhuis terecht gekomen De twee inzitten- den werden gedood. De eerste voetbalmatch Frankrijk Duitschland sinds den wereldoorlog is ge- eindigd in een 5-1 overwinning van Duitsch land In de gister gehouden zitting van den Beierschen Landdag hebben stormachtige tooneelen plaats gehad. Van Ultranationalis- tische zijde werd de regeering heftig aange- vallen, waarop de presidenten van den Landdag en den Ministerraad uit protest de zaal verlieten. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de vergadering van gisteren was aan de orde de voortzetting van het algemeen be- grootingsdebat. Hiervan publiceerdem y/c gister reeds een gedeelte. De heer No 1 e n s vervolgt zijn rede: Voor verandering van stelsel bestaat geen aanleiding. Het Parlement is het product van de kiezers en het is mogelijk dat er in het kiesstelsel fouten zijn, die hersteld moeten worden. Overigens wat de Tweede Kamer betreft, meende hij, dat deze in haar geheel genomen een vergelijking met andere wat betreft dege- lijkheid en wijze van werken gerust kan door- staan. Peu si je me considere, beaucoup si je me compaire. De partijgroepeering heeft haar grondslag in de geschiedenis. Eigenlijk wil men de Ka- tholieken in twee groepen indeelen. Niet te veel uitzicht daarop bestaat echter, omdat het in strijd is met de katholieke partij. Sommige jongeren verkeeren nog in een Sturm- utid Drang-periode en kunnen de politieke weelde niet goed verdragen. Zij kunnen niet goed zien wat de gevolgen van verdeeldheid zijo geweest. Over de eenheid in de R.-K. partij inaakte de heer Schaper zich ongerust en hij vergeet zijn eigen partij heelemaal, waarin ook wel eenig verschil schijnt te bestaan. Christelijke beginselen acht zij haar plicht, evenals de verdediging der vrijheid van de kerk. Daarmede is niet uitgesloten dat andere partijen ook niet het algemeen be- lang willen bevorderen. De aard van de partij moefc bij: de verkie zing zooveel mogelijk tot uitdrukking komen, opdat alel leden zich als een geheel hebben te gevoelen en hetzelfde d'oel hebben. Bij de ver- kiezingen gaat het niet om een Kabinet; 't liet spr. koud, of de heer Ruys weer terug- keert. De lust om Minister te zijn is niet al- tijd buitengewoon groot en in spr.'s partij ze- ker niet. De bezorgdheid van sommigen dat Minister Ruys weer zal terugkeeren, is vleiend voor den heer Ruys. Eerst als de ver- kiezingen zijn afgeloopen, dient overwogen te worden wat gedaan moet worden, als nie- mand de meerderheid heeft. Spr.'s partij wil met eigen zelfstandigheid samenwerken met hen van wie de meeste medewerking is te wachten. Mocht die samenwerking onmoge- lijk worden, dan zou voor de Katholieke partij de tijd komen om te overwegen of zij met eenige groep zou kunnen samenwerken. Vergemakkelijking van de echtscheiding wilde hij niet, maar handhaving van het chris- telijk gezin is zijn wensch. De onderwijs- kwestie eiseht eenige oplossing, maar het openbaar ondei-wijs mag niet achtergesteld worden. Handhaving der gelij'kstelling blijft de grondslag. Wat de financien betreft, moet het doel zijn het voortgezet herstel van het evenwicht, ver- laging van eenige belastingen die te zwaar drukken of kapitaalvorming tegenhouden met meer aftrek voor groote gezinnen. Nopens de buitenlandsche politick, vermin- dering van bewapening is daarbij het streven geweest. Medewerking van ons land aan het Protocol is ook noodig. Na rijp overleg zullen wij hebben te beslissen. Voor de Katholieken is richtsnoer het woord van Benedictus XV van Augustus 1917 en zij wenschen dus krachtige medewerking met de plannen van d'en Volkenbond1 tot geleidelijke en gelijktij- dige vei-mindering van bewapening. De eerste scbrede is daartoe gezet. Reduction des armements, aldus sprak Be nedictus en daarom gaat het n.l. de wederzijd- sche ontwapening. Pregnante uitdrukking van een leuze is heel fraai maar kan verwarrend werken. Natio- nale ontwapening werkt verwarrend omdat er allerlei restrincties bij in acht genomen moe ten worden. De sociale wetgeving. Samenwerking tus schen werkgevers en werknemers acht spr. onmisbaar. De arondslag daarvan is het ar- beidscontract. Naar meer intensieve samen werking is thans een verlangen ontstaan, in het be'.ang van den werklust en de productie Een betere regeling is ongetwijfeld mogelijk, maar het terrein is uitgebreid en biedt gele genheid voor velen stelsels. Voorzichtigheid is daarbij vereischte. Hoever moet die samen werking zich uitstrekken; hoe moet zij gaan, onderneminvsp'ewiize of bedriifsgewijze; moef de wetgevende macht er bij behulpzaam ziin? Al dergelijke onderwerpen moeten nog onder- zocht worden en met voorzichtigheid dient men er in door te dringen. Men zal er niet aan ontkomen dat op den duur een regeling dient te worden getroffen. Voor die samen werking moet ieder bereid zijn; plicht daar toe dient alleen opgelegd te worden als dit cnvermijdelijk is. De uitvoering der sociale wetgeving dient zooveel mogelijk te worden opgedragen aart de gemeenschappelijke orga- nisaties. De heer Van Rappard V.-B.) drong er vcoral op aan om de tegenstelling stad- platteland te verzachten. De toestand bij den landbouw laat veel te wenschen over en de Regeering heeft haar aandacht daaraan te wij den. De heer Van Vuuren (R.-K sprak zijn verbazing uit over de mededeel- zaamheid der Regeering in zake de liquiditeit der Rotterdamsche Bank. Eenmaal zoo ver gegaan, had de Regeering zich niet achter het bankgeheim moeten verschuilen. LHtvoerig verdedigt hij de noodzakelijkheid van kapitaalvorming voor den uitbouw van het maatschappelijk leven en voor opvoering van productie. De regeering heeft op het onderwijs bezul- nigd, maar geen enkel gebied daarvan heeft zoo geleden, dat het misvormd is. Voor spr. is het't beste, dat er een midden- stand in kapitaalbezit bestaat. Weinige maar groote kapitalen naast kapitaalgemis lijkt hem ongewenscht. Vele maar kleine kapitalen is een beter systeem, omdat daardoor de klei- nere doors paren aan de kapitaalvorming kunnen deelnemen. De staatsschuld is te groot en in elk geva* wenschte spreker niet meer te leenen dan er jaarlijks wordt afgelost, opdat de schuld niet aangrceie. De heer Ter Hall (V.-B.) kwam op voor de oud-gepensionneerden en herinnerde aan zijn vroegere pleidooien daarvoor. De nood bij deze menschen is hoog gestegen, maar de regeering, die eindelijk toezeggingen deed, laat na iets te doen. Weer is anderhalf jaar verstreken en nog is er voor de oud-ge pensionneerden bij de zeemacht niets-gedaan. Hij hoopt, dat de regeering na de meevaller- tjes iets zal doen voor de oud-gepensioneer- den en hij diende een motie in om steunverlee- ning te vragen, nadat een commissie den werkelijken toestand heeft onderzocht. De heer V 1 i e g e n (S.-D.) vroeg in- lichtingen over het Kroondomein en zijn op- brengsten. Voorts behandelde hij de rede van den heer Wijnkoop, die de heele wereld afreisde in zijn rede. Als spr. dit stel ziet zitten, denkt hij a!- tijd aan Bulletje en Boonestaak. Overigens trekke men zich van de redevoeringen van den heer Wijnkoop niets aan. Verder bestreed hij eenige opmerkingen van den heer van Vuuren. De financien achtte spr. op dit oogenblik niet ongunstig. De mi nister bleef echter pessimistisch om verschit- lende maatregelen te kunnen motiveeren. Dit lichtte spr. met vele voorbeelden toe, ontleend aan de opbrengst der middelen in 1920 en 1924. In zake de forensen-belastingen gaf spr. een serie cijfers, waaruit o. a. bleek, dat iemand niet altijd meer betaalt als hij forens is dan wanneer hij in een stad woont. Het hangt er van af, waar hij woont. Oojuist achtte spr. de berekening van het percentage van •belasting, dat rijken betalen. Ook daarvan geeft hij voorbeelden otn aan te toonen, dat de minister overdrijft, ten einde op dit punt belastingverlaging te motiveeren. Als de verdedigiogsbelastingen niet meer noo dig zijn, zullen de rijkeren zoo zeer ontlast worden, dat een verdere belastingverlaging niet meer noodig is. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. „ONS LAND ZAL GOED DOEN TE TEEKENEN." Ini een hoofdartikel over het Protocol' van Geneve bespreekt die Nieuwe Rotterdamsche Courant (lib.) de houding, welke Nederland tegenover het vredeswerk van den Volken bond moet aannemen: Het blad zegt: Ons land zal goed doen het protokol te teekenen. Zeker, in elk opzicht geacheveerd is het misschien niet; maar het protokol is immers eene eerste lezing van wijzigingen in het grondverdrag, in hetwelk de inhoud van het protokol, ingevolge het eerste ar- tikel ervan, zal moeten overgaan. Bezwaar tegen de ira uitzicht gestelde flin-ke vermin- dering van wapeningen kan onzerzijds moeilijk bestaan; tegen verplichte vreedza- me beslechting van statengeschillen ira den omvang, dien het protokol kent, everamin, of het moest zijn tegen de te groote rol, aan den raad in de reehtspraak toegedacht, maardaartegen kunnen wij zelf veel doen door op het voetspoor vara Zwitserland op bijzondere reehtspraak- en verzoeningsver- dragen aan te sturen. Het blad herinnert aan het communique, dat de minister van Buit. Zaken uitgaf op „den gedenkwaardigen 2den October", dat moeilijk anders kon worden opgevat, dan als een koudwaterstraal op het „waarlijk Groot- sche" werk van Geneve en handhaaft de meening, dat de minister geen gelukkig oogenblik had. De conclusie van het artikel luidt Juist onze onderteekeraing van het Protokol van Geneve kan de zaak van den Volkenbond wien de minister zoo dikwijls ALIMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1