PrUsvarlaglng WYBERT zuiverende Laxeerpillen van Apotheker BOOM verwijderen overtoilig gal en slijm uit het Tichaam en bevorderen en regelen een goeden stoelgang. Verkrijgbaar a 30 en 55 et. per doosje in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Gratis monster wordt op aanvraag franco toegezonden door firnta AM. BOOM, ARNHEM. Tegenover het jagen naar een nieuwe maatschappij is ons streven een ander, ver- volgde prof.. Diepenhorst. Spr. ontwikkelde een viertal punten le. De reformatie keurt afde gering- schattkig van het historisch gewordene. Met de Schrift in de hand, tracht zij wane en valsche dingen te onderscheiden, en houdt het ware vast. Miskennirig van de historic is die fouf, waaraan zich schuldig maken vele bestrij- dsrs van ons tegeowoordig maatschappelijk stelsel. Veel aanval len zijn tegen d'iit stelsel gedaan, masar het Mijft staan, omwrikbaar vast. 2e. Ons reformatoiisch Christelijik belijden komt op voor de waarde der indiviaueele per- sconlijkheid. De beteekenis van den enkaling wordt ons zoo roerend geteekend in het var- haal van dn eenen zon daar, die zich ibekeert en de blijdsdiap in den hemel da. rover. Met de reformatie ook zag de ziel zddh weer in pc-rsoonlijke verhouding tegenover God ge- steld. De reformatie heeft tegenover het massaie de persoonlijkheid gerea Men schat dit niet te licht. Wij juichen toe het samen- gaan in vakorgamisaties, want dit kan in het economisch leven ten zege zijn, maar het be- wustzijn's gewel moet niet verloren gaan, dan zou- dit samengaan verlceerd werken. In de derde plaats gewaag ik van de macht van de diep-doordringende zonde. On- der den indntk van Gods souvereiniteit wordt de mensch gedrukt door de zonde, die hij te gen die souvereiniteit heeft bedreven. Dit in tegenstelling met de voorspiegeling van een ndeuwe maatschappij die een leven zonder zonde belooft. Ten vierde: De reformatie heretelt het aardsche tegenover het hemelleven. In verband hiermede betoogde spr., dat de zonde der economische verdrukking een groo'e zonde is, zoodat de strjjd voor een betere re- gel ing voor een billijke ondememingswinst met daartegenover een behoorlijke beiooning voor den arbeider, niet is een egoistische strijd. Schuchterheid betaamt in het afloiden van Gods getuigenis bij het behamdelen van prac- tische vraagstukken, betoogde spr. tenslotte, zijn standpoint tegen de nieuwe maaischappi; genoegzaam afgebakend noemende. Het zuchten naar een nieuwe maatschappij Is een getuigenis voor de hemelsche herkomst der mensch, die van oorsprong een reUigieus wezen is. De nieuwe maatschappij in Rusland, ge- heel ingericht op de verheerlijking op d'e grootmaking van den arbeid, moet een exemipel zijn. Zoovelen zijn daarover in verrukking geweest, waaronder mevr. Roland Hoist, die in 1920 in een opstel over Sovjet-Rus'and dit land en het stelsel verheerlijkte. Twee jaren later schreef zij geheel anders, sprak zij van luihedd, een teveel aan rust en een tekort aan werk. Tenslotte kwam spr. tot de conclnsie, dat het gaat om de socialisatie van de ziel, de ziel is de hoofdzaak. Geen stelsel, geen vereenigingsstatuut, geen organisatiebesiuiit, geen decreet spreekt het veriossende wcord Dit woord is door den Ernie gesproken, die gezegd: „Komt alien tot Mij,- die vemederd en belast en befladen zijt, ik zal u rust geven". Spr. sloot hierop die samenkomst met dankzegging. Gezongen werd nog psalm 98 4. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. AFD. ALKMAAR. Voor bovengenoemde vereeniging hield gisteravond de heer Maschhaupt een kzing met licht'beelden over Spitsbergen. Voordat de presidecte,.mevrouw Reijnvaan, het woond aan den spreker gaf, deed zij aan de leden eenige mededieelingen van huishou- delijken aard. Spitsbergen werd in 1596 door Willem Baxentz. ontdekt, toen deze door het Noor- den Indie trachtte te bereiken, welke pogin- gen, zooals men weet, faalden, aldus ving de heer Maschhaupt zijn lezing aan. De koene zeevaardiers waren hierdoor gedoemd op No- va-Zembla te overwinteren. Vandaar dus de Hollandsche naam, die men op een Noorder- breedte van 80 gr. niet zou verwachten. De naam verklaart zichzelf; er zijn n 1. tal van spitse bergen, die in het glaciate tijdperk bo- ven den gletscher uitpiekten. Spitsbergen is eigenlijk een archipel, welke zich van 76 gr. tot 80 gr. N. B. uitstrekt. Van zeer groote beteekenis was de neder- zetting Smerenberg, gesticht door de Noor- sche compagnie, voornamelijk voor jachtdoel- einden. Langzamerhand ontwikkelde Smeren berg zich tot een stadje, dat o. a. een kerlc en een fort bezat en- een bevolking had van sorns wel een paar duizend menschen. Toentertijd waren er vaak gelukkige jaren, zoodat de vangst van walvisschen, poolvossen, walrus- sen, ijsberen enz. te groot was om mee naar het vaderland te transporteeren. Men liet het teveel in Smerenberg achter, onder bewaring van 6 menschen, die daar dan moesten over winteren, doch dit met den dood bekochten. Nog heeft Nederland in Spitsbergen groote fcelangen, wel niet meer door de walvisschen, maar door steenkolenmijnen. Deze liggen eenige tientalfen meters boven de zee, zoodat men in een berg plotseling een zwarten kring kan cotdekken, hetgeen dan een kolenmijn blijkt te zijn. Daar de flora voornamelijk bestaat uit hei en mossen, zal men zich afvragen hoe men er steenkool kan aantreffen, daar dit toch een plantaard'ig product is. Evenals er voor lOO.OOOden jaren een ijstijdperk was, kwa- men er ook period'en van warmte voor, zoodat in de polen zelfs een subtropisch klimaat heerschte. De oerbosschen van toen zijn langzamerhand van de lucht afgesloten ge- worden en gaan verkolen. Het klimaat is bijna wild te ncemen. De oorzaak daarvan ligt in eon uitlooper van den warmen golfstroom uit Amerika, die langs den westkant van Spitsbergen stroomt. De vreeselijke misten, die er zoo veelvuldig voorkomen, hebben voor een groot deel liusi ontstaan te danken an het samenkomen van den Zuider- en Noordersiroom. De temperatuur, welke zeer afhankelijk van de mist is, kan op zijn hoogst wel eens 14 gr. Celsius beloopen, en het is wel mogelijk er tc overwinteren. Omstreeks dezen tijd verdwijnt de zon, om pas n a 3V2: ma and weer te versch ijnen, terwijl van April tot Augustus het altijd licht blijft. De miadernachlzon is eigenlijk precies het- zelfde als hier een winterdag als de zon laag staat. Zoo merkwaardig is het dus niet, men kan het zich best voorstellen. Doordat er geen bacterien kunnen leven, is het zoo'n buitengewoon gezond klimaat, dai er plannen zijn geweest er een sanatorium te stichten. De lucht is er zeer opwekkend en men kan lange tochfen maken zonder ver- moeid te worden. E>e reis van dten Noord-Kaap naar Spitsber gen duurt 2 X 24 uur en wordt gemaakt met een vrij klein Noorsch schip, diat tegen het ijs bestand is. De gletschers zijn lang niet zoo reusachtig als die uit Greenland. Ze glijden langzamer hand in de fjord, waar ze afkalveren, m. a. w. war er geweldige stukken van afbreken. Dit zijn de ijsbergen. De fauna Van vroeger is gedeeltelijk uitge- roeid. Toch zijn er nog de' blauwe vinvis- schen, de zeerobben enz. te vinden>, evenzoo de rendieren. De vogelwereld is beter in stand gehouden; er zijn veel zeer groote meeuwen, ganzen en eidereenden. Deze dieren worden in 4 weken heetemaal volwassen. Voor de pauze liet spreker, aan de hand van lichtbeelden, de aanwezigen zijn tocht naar Spitsbergen meemaken, terwijl hij na de pauze kieken uit het land zelf liet zien. Het behoeft zeker niet vermeld, dat bij de lan- taamplaatjes zeer veel wetenswaardigheden werden verteld. Mevrouw Reijnvaan sloot de vergadering, hierbij dank brengende voor de bekende be- reidwilligheid van den heer Maschhaupt. Het is voor de Hollandsche vrouw zoo goed, meer belangstelling te krijgen voor verre, yrijwel onbekende, streken, want menig jong ingenieur of arbeider trekt weer naar Holland terug ,hoewel hij daar waar nog werk in overvloed is, zoo nuttig kon zijn, en dat om- dat zijn vrouw niet anders wil. Vele Neder- landsche ondernemingen stuiten op deze moei- lijkheid af. 't Ligt ook op den weg van de huisvrouw om hierin verandering ten goede trachten te brengen. REORGANISATIE U. L. SCHOOL VOOR JONGENS EN MEISJES. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 201: Den lOden Juli j.l., bij de behandeiing van ons voorstel tot reorganisatie der u. 1. school voor jongens en meisjes (bijl. nr. 109), stel- de Uwe Vergadering om berich-t en raad in onze handen een voorstel van het Raadslid Sietsma om den cuxsus te maken tot een 4- jarigen leergang. Wij pleegden omtrent dat voorstel overleg met het Hoofd der school, den Inspecteur van het Lager Onderwijs en de Commissie' van toezicht op het Lager Onderwijs. De voor U ter inzage gelegde adviezen handhaven het standipunt, reeds in de vroe- gere rapporten verdedigd. De gedachtengang welke ten gromdslag ligt aan de reeds inge- voerde reorganisatie (wijziging van den 3- jarigen cursus in een leergang welke voor sommige leerlingen 3, voor anderea 4 jaren duurt) wcrdt door het Hoofd: der school al dus weergegeven: „In de overtuigimg weer door het exa- „men van dit jaar gesterkt dat met het „gros mijner leerlingen de leerstof der u. 1. „sehoIen, die opleiden voor het z.g. Ulo-diplo- .,m, niet met succes is door te werken in 3 „jaren, heb ik oorspronkelijk aan Uw Colle- „ge verzocht d'e u. 1. school voor jongens en „meisjes een 4-jarigen cursus te geven boven „de 6 leerjaren der lagere school. „De Inspectie van het L. O. wees hij de „gevoerde besprekimg op het feit, dat een „dergelijke regeling ook de vlugge leerlingen ,zou dwingen 4 jaren te gebruiken voor de „stof, die zij onder gunstige omstandigheden „i® 3 jaren zouden kunnen doorwerken; een „jaar vertraging, die, zij het slechts voor een „klein deel der leerlingen, niet gerechtvaar- „digd is. „Mijns inziens is dat standpunt alleszins „juist; en teneinde nu alien leerlingen te kun- „nen geven, wat voor hen het beste is, heb „ik mijn voorstel gewijzigd in dezen zin, om „door een stijging der le klasse twee moge- „lijkheden te scheppen: een 3- en een 4-jarl- „gen leergang." Deze redeneering maken wij nog tot de on ze, omdat zij naar onze meening den weg wijst om te geraken uit de moeilijkheden wel ke eenerzijds van de invoering van een vier- jarigen cursus', anderzijds van het behoud van den driejarigen cursus het gevolg zou den zijn. De door U aanvaarde oplossing biedt de voordeelen welke' aan beide stelsels verbonden zijn, zonder tevens daarvan de nadeelen over te nemen, het voordeel van den korteren leer tijd van den 3-jarigen cursus en tevens dat van het langzamer tempo van den vierjarigen cursus. Wij geven den vcorstelller zonder eenig voor- behoud toe, dat, had mem geen rekening te houden met de eisohen der praktijk, ook wij een vierjarigen cursus boven een driejarigen zouden verkiezen. Men mag evenwel o. i. de oogen niet sluifen voor1 het feit, dat de ouders van vlugge leerlingen, vooral zoo die leerlingen reeds larger dan zes jaar een ge- wone lagere school bezochten, een vlugger tempo verlangen nu het mogelijk blijkt, aan zulke leerlingen in drie jaren de noodige ken- nis althans voor het diploma A bij te bren gen. Het is om die reden, dat de Inspecteur, en naar ons oordeel terecht, aandrong op be houd van een driejarigen leergang voor de leerlingen voor wie deze kortere leertijd geen bezwaren heeft. Wij zullen afwachten, welke van de thans ingevoerde feorganisatie de resultaten zijn. Mocht inderdaad blijken, dat het samenkop- pelen van een drie- aan den vier-jarigen cur sus niet de door ons verwachte voordeelen biedt, dan zal dit voor ons aanleiding zijn, de vraag op welke wijze het u. 1. o. moet wor den georganiseerd, opnieuw onder oogen te zien. Wel licht zou de voorsteller met deze toe- zegging genoegen willen nemen en derhalve zijn voorstel voorshands intrekken. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan kunnen wij in de gegeven omstandighe- den, nu met het eerst onlangs ingevoerde systeem nog geen ervaring is opgedaan, r.iet anders doen dan U in overweging geven, het yoorstel niet aan te nemen. niiiftmmimiriiiiiimunviiniHiiniiiiimnHiiHiHiimwiiwiniiinBiiinuniimimiminiii groote doozen Oemeng-d nieuws DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIE. De heer Van der Hoop heeft Dinsdag uit Sengora geseind: „Wij zijn hier vanmiddag in besten wel- stand na een goede vlucht aangekomen- Ook thans geschiedde de landing op zeer vlotte wijze. Naar onze eenparige meening behooren wij hier twee dagen te blijven voor het op- schuren van de kleppen van den motor, zoo dat wij Vrijdag op Indisehen bodem hopen te landen." Het traject SengoraMedan is 563 kilo meter. Dan vol gen nog: MedanMuntok, on- geveer 1000 kilometer, en MuntokBatavia, 550 kilometer. GEARRESTEERD. Op last van den officier van justitie te Al- melo heeft de brigadier-rijksveldwach ter Van Deelen in De Lutte bij Oldenzaal gearres- teerd den assuradeur J. W. uit Enschede, we- gens het plegen van een groot aantal verduis- teringen en oplichterijen ten nadeele van ver- schillende personen. DUBBELGANGSTER VERMOORD. In de maand Januari van dit jaar werd bij de brug Djembatan Be ton op Angke (Bata via) het lijk gevonden van een inlandsche vrouw, op ergerlijke wijze vermoord, aldus de „Java-Bode". De politie wist binnen korten tijd den moor- denaar te vatten, een zekeren Saiat. Deze be kende toen, dat hij de man was van de ver- moorde en de daad bedreven zou hebben we- gens jaloezie. Een zuster van de vermoorde, zekere Isem van Tegalkoenir, herkende uit de haar getoonde portretten het lijk van haar zuster Sarimath, de vrouw van Saiat. De zaak kon niet voor den Landraad ko- men, aangezien intusschen Saiat aan ver- standsverbijstering leed. De zaak was echter reeds zoo klaar als een klontje, want geduren- de het heele voor-onderzoek, ook. bij den djaksa, was Saiat in volte confessie. Doch als een donderslag bij helderen hemel kwam de politie ter oore, dat daar in het verre Deli, op een der ondernemingen, de ware Sa- rimah leeft. Dezer dagen kwam officieel bericht bin nen, waaruit ontwijfelbaar vast staat, dat Saiat's vrouw nog in leven is en als contrac- tante in het Del is die werkt. Op alle vragen haar gedaan, omtrent afkomst, familie, huwe- lijksstaat gaf zij directe antwoorden. Ze bekende van haar man te zijn weggel'oo- pen, omdat deze een andere vrouw naast haar had genomen. Te Batavia kwam zij in handen van een koeliewerver en zoo werkt ze thans in Deli. Wat nu? Het is thans dus een raadsel, wie daar ver moord is geworden door Saiat, als zij niet zijn vrouw is. En tot dusver kwamem er geen berichten binnen van vermissing van een andere vrouw Wie is die dubbelgangster van Sarimah? Dit nu zal door de politie worden uitgevonden. Maar het mooiste van de zaak is, dat Saiat, na zijn genezing, al zijn bekentenissen heeft ingetrokken. INTREEREDE PROF. DR. E. MORESCO. Gistermiddag heeft dr. E. Moresco, oud-vi- ce-president van den Raad van Nederlandsch- Indie, het ambt van buitengewoon hoog- leeraar aan de Nederlandsche Handelshooge- school te Rotterdam aanvaard met een, in de groote zaal dier hoogeschool uitgesproken rede over Koloniale politiek. DE OPLEIDING VAN VERLOFS- OFFICIEREN. Naa wij vernemen, zegt de N. R. Crt. zal de school voor verlofsofficieren te Amersfoort nog niet in Januari a.s., zooals in het voor- nemen lag, naar Kampen worden overge- plaatst. Er is eenige vertraging in de uitvoe- ring van de plannen ontstaan. KORTE BERICHTEN. Dinsdagavond is het ketelhuis van de fabriek Tubantia" van de firma B. W. en H ter Kuile te Enschede gedeeltelijk uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Provineiaal Niercws PROV. DRANKWEER OOMITe. In de te Haarlem gehouden vergadering van het Provinciaal Drankweer Comite in Noord-Holland. werd mededeeling gedaan, dat de Ned. Chr. Geheel Onthouders Bond was opgeheven. Verslag werd uifgebraeht van wat gedaan was door de commissie vcor de staitionsrecla- tne. Op 30 spoorwegstations in Noord-Hol land zijn borden geplaatst, waarvoor 180.75 is uitgegeven. De commissie zal verder onder- zoeken of ook op tramstations borden ge- plaatst kunnen worden. De subsidie-aanvragen zullen voortaan op 15 December aan de organisatie worden toe gezonden, welke dan op 15 Jan. met alle stuk ken bij het secretariaat moeten zijn. Met het nazien der bescheiden van den nenningmeester werden belast de heeren P. Loot en D. de Vries te Haarlem, die alles in goede orde bevonden. Op deze vergadering waren alle organisa- ties vertegenwoordigd, behalve het Kruisver- bond. Nog werd besloten aan alle bladen in Noord-Holland een circulaire te zenden, met het verzoek de door de Nat: Comm. tegen het Alcoholisme verstrekte persberichten te wil len opnemen. UIT VEENHUIZEN. De IJsclub Langereis Veenhuizen hield haar jaai-vergadering bij den heer L. Galis op 18 dezer. .Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten 136.12%, de uit- gaven 90.25 en het batig saldo 45.87U- bedroeg. De bestuursleden en commissarissen werden alien herkozen. De beschrijvingsbrief yoor de aig. vergadering was zoo oabelang- rijk, dat de afgevaardigden er niet heen gte- gen. De voorzitter deelde mede, dat door zijn toedoen, vanwege de kring Nieuwe Niedorp voorgesteld zal worden, de algemeene verga dering niet elk jaar, doch om de twee of drie jaar te houden. Vreemd vond men het, dat voorgesteld werd, om te Amsterdam of Haar lem te vergaderen, daar toch de meeste afdee- lingen ten N. of bij Alkmaar gelegen zijn. Bi] de rondvraag bleek, dat bij alien groote onte- vredenheid heerschte over de wijze waarop de tegenwoord ige bode zijn functie meende te moeten vervullen. Hierover ontspon zich een levenddge gedachtenwisseling met tot slot, dat men op voorstel van een der leden besloot, een anderen bode te benoemen en wel den heer Hoogland te Langereis. Verder werd besloten nu spoedig lijnen aan te schaffen voor de A. Hiema sluiting. UIT ST OM PETORE N. Tot ouderling bij de Nederl. IJerv. Gemeen- te te Noordschermer is herbenoemd de heer Jb. Sl'ooten, terwijl als diaken werd benoemd de heer Jb. Klerk Nz. AFLOOP VA'N VERKOOPINGEN. Uitelag der verkooping te Schagerbrug op 19 Nov. ten overstaan van notaris Vrijburg Boerenplaats aan de Groote Sloot, nabij Oudesl'uis, groot 26.49.87 H.A. Eigendom van N. Bonselaar te Schager brug. Kooper de heer H. Lindenberg in Zeeland, voor f 55160. Op de Schager Pluimvee-verloting, ver bonden aan de Tentoonstelling van „West- friesland" is de Koninklijke goedkeuring ver- kregen. UIT EGMOND AAN ZEE- De oudkatholieke Jongeliedenvereenigmg ,,Vroom, Vrij en Blij", hieid zoowel Maan- dag- als Wocnsdagavond in samenwerking met de plaatselijlke afdeeling van het Oudka- tholiek „ondersteuningsfonds" een feestebjke bijeenkomst in de zaal vau het hotel Welge- legen Beide malen trad voor de pauze als spreker op de weleerwaarde heer pastoo' B. A van Kieef van Amsterdam. Hoevvel we dit gaarne zouden doen, zullen we van de beide gloedvolle redevoeringen, waarin de spreker voor de vuist weg een schat van feiten wist te verwerken, geen verslag geven, hierbij, evenals bij vorige gelegenhe- den, gevolg gevcnde aan den wensch van net bestuur van „Vroom, Vrij en Blij". Zoowe' het gesprokene over: „Het Oud-Katholicisme sedert 1870" als dat over: „Zijn wij Jansenis- ten" werd door de talrijke aanwezigen, waar onder ook verscheidene „a;idersdenkenden met de grootste aandacht en onder diepe stil- te gevolgd en met dankbaar aoplaus beloond Het tweede gedeelte der beide avonden schonk het aangeriame na het nuttige in den vorm van een blijspel „De oom uit Amerika", dat naar genoegen van het publiek werd op- gevoerd, terwijl het slot gevormd werd door een gezellig samenzijn. Mogen we met het voorgaande een weimg afwijken van den hierboven vermelden wensch, het feit, dat in een der bladen uit de omgeving reeds gister iets over deze bijeen- komst geschreven werd. is oorzaak, dat wij deze ontegenzeggelijk mooie avonden niet on- vermeld willen laten. UIT BERGEN. Een inzender, ons bericht van het tot stand komen van een directe verbinding tusschen Amsterdam en Bergen voor de maanden Juh en Augustus besprekende, roept in het num- mer van Maandagavond de medewerking in om het daarheen te leiden, dat de tram van de Handelskade te Alkmaar vertrekt, om de Alkmaarsche bezoekers van Bergen een gang over de luchtbrug of een onaangenamen rit met de autobussen te besparen. Wij begrijpen dat men in Alkmaar gaarne van de hinderlijke luehtbrug veriest wil zijn en zijn ook geenszins bewonderaars van dit onmogelijke ding en nog minder van de ctich- ters van de tramlijn, die niet hebben ingezien, dat een tramverbinding naar Bergen niet zoo gelegd moest worden dat het rijden van da eene plaats naar de andere nog 17 minuten vordert. Bergen heeft echter voor alles noodig een verkorting van de reis Amsterdam—Bergen. Deze wordt verkregen door de in uitzicht ge- slelde verbinding en een opheffing van het onnoodig stoppen van de trams te Koedijk en aan de halten Sparrelaan en de Fransch man, maar geenszinS door het eindpunt van de tram te Alkmaar naar de Handelskade te verplaatsen. Dit geeft weer een ongewenschte vertra ging. Zoolang er geen nieuw station in Alk maar komt, ziet men in Bergen dan ook lie- ver, dat voor een bezoek aan Alkmaar en van Alkmaarders aan Bergen, gebruik moet wor den gemaakt van de luchtbrug, dan dat een regeling tot stand komt die een groot deel van de heenreizigers zal nopen van de Han delskade naar het station te loopen. De bloei van Bergen vordert, dat Bergen een betere verbinding met het groote spoor- wegnet verkrijgt en vraagt men ons, wat Alk maar daar aan heeft, dan antwoorden wij, dat Alkmaar bij den bloei van Bergen even- zeer gebaat is. Wie hier aan twijfelt zal goeJ doen met eens het aantal vrachtrijders te vol- gen, dat dagelijks vanuit Alkmaar met ver- schillende leveranties naar Bergen trekt. Wij hopen dan ook, dat de Nederlandsche spoorwegen zullen begrijpen, dat het minder erg is van de Alkmaarders, die Bergen en van de Bergenaren die Alkmaar willen bezoe- ken, een gang over de luchtbrug te vorderen, dan de van elders met bagage komende rei- zigers naar Bergen te noodzaken van de ver binding naar Bergen, van het station naar de Handelskade te loopen en vertrouwen er op, dat het Alkmaarsche stadsbestuur, dat meer- malen erkent heeft de bloei van de omgeviag ook als een stadsbelang te zien, geen stap- pen in de goedbedoelde, maar o.i. noodlottige richting, door den inzender voorgestaan, te doen UITSLAG VEILING, gehouden bij op bod te Koedijk, op Dinsdag 18 November 1924, ten overstaan van den notaris Mr. A. P. H. de Lange, van de vaste goederen onder Koedijk en Oudkarspel, be- hoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer P. Geus Cz i I Rentenierswoning met erf, groot 6 a. 95 c.a. 4350,— Bouwterrein, daamaast, groot 3 a. 45 c.a. 102O,— Twee perceelen bouwland. daar- achter, groot 12 a. 20 c.a. 803,— 12 perceelen y/eilgnd, de Klip, Swdlende pflnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sampirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. groot 3.36.30 HLA. 11974, Huismranswoning met boet, erf, groot 9 a. 90 c.a. 3560,— Afbraak van een boerenwoning 220,— 3 perceelen Bouwterrein, samen groot 21 a. 30 c.a. 2220, 6 perceelen Wrifaod, samen groot 1.78.00 H.A. 4674,— 15 perceelen Weiland en 2 per ceelen Bouwland, aan en nabij de Saskesloot en Botsloot, sa men groot 7.06.90 H.A. 28199,— 5 perceelen Bouwland, Kanaal- dijk, groot 1.96.50 H.A. 6738,— 9 perceelen Bouwland in de Vui- le Grep, samen groot 2.95.20 H A. 8812.50 2 perceelen Bouwland' nabij de Zuidersloot, samen groot 0.58.50 H.A. 1139.50 2 perceelen Bouwland aan de Haaffiesloot, samen groot 0.42.80 H.A. 714- 3 perceelen Hooiland en Kade, in de Kleimeer, samen groot 1.23.80 H.A. 1391,50 13 perceelen Bouwland aan het Laanfje, samen groot 2.97.70 H.A. 8091.50 17 perceelen Bouwland aan de Ringsloot en de Nieuwe Tocht, samen groot 3.78.50 H.A. 11162,— Totaal 950,69 De afslag en combina'ien blijven bepaald op Dinsdag 25 November 1924. des morgens 9 uur, in het cafe ..Het Vernulde Paard", van den heer Tb. Groot te Koedlijk. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 19 November 1924. In de lieden gehouden veilingen werd betaald voor Roode kool per 100 K.G. 1.305.20, Gele kool per ibO K.G. 1.504.80, Wor- tden per 100 bos 8.80—/ 9.20, Bieten per 100 K.G. 2—/ 2.80, Uien per 100 K.G. 6—/ 7.90, Wortelan per 100 K.G. 1.30- 2.20, Andijvie per 100 stuks 1.20— 2.50, Brusselsch lof per K.G. 0.28 0.34, Koolrapen per 1O0 K.G. 1.10—/ 2, Kropsla per 100 stuks 0.80.170, Pie- terselie per IOC bos 3.104.60, Prei per 100 bos 6.20—/ 9.60, Spruiten per 100 K.G. 1425, Spinazie per bakje 0.881, Selderie per 100 bos 2.70 4.30, Appelen per K.G. 0.06f 0.25, Peren per K.G. 0.010.30, Drmven 0.600.74, Boerenkool per 100 stuks 2.30—/ 5.60. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 19 Nov. 5025 K.G. Wortelen 2.20—/ 2.30, 115500 K G. Roo de kool le soort 2.705.30, 2e soort 2 tot 2.50, 38300 K.G. Gele kool le soort 2.70—/ 4.90, 2e soort 1.30—/ 2 40, 29200 K.G. Witte kool le soort 0 70— 1.20, Deensdie witte 1.50—/ 5.r 100 K.G. Uien: Uien 78.10. gen 7.808.30, 175 K.G. Bieten i./0, al les per 100 Kg. NOORDSCuARWOUDE, 19 Nov. 15300 K.G. Uien: Grove uten 6 60 6.90, Drielingen 7.808.20, Uien 6.60—/ S, 4100 K.G. Peen 1.70—/ 2.40 96300 K.G. Roode kool 1.90—/ 5 50, 16900 K.G Gele kool 2.30—/ 4.70, 39500 K.G. D. witte 1.90—/ 3 per 100 K.G., 900 stuks Bloemkool 12.90—/ 13.70 2e soort 1 per 100 stuks. WARMENFIUIZEN, 19 Nov. 1924. Roode kool le soort 25.20, mtschot 12.50, Gele kool le.soort 2.60, Deen- sche witte 23.40, uitschot 1.30 1.60, Drielingen 6.40, Uien 6.40— 6.70, Grove Uien 6.10. Aanvoer: 42900 K.G. Roode kool, 2000 K.G. Gele kool 8775 K.G. Deensche witte kool, 5300 K G. uien. BOVENKARSPEL „de Tuinfcouw", 19 Nov. 1924. Heden besteedde m.n voor: Bloemkool I 24—/ 37, II 18—/ 26, III 4.50—/ S.50, Roode kool 3.20, Witte kool 1.10, Gele kool 2.80—/ 3.90, Uien 3.30—/ 3.65, Drielingen 3.80—/ 4, Nep 4, Kleine Bieten 6.50, Spruitkool 3.25., ZWA'AG, 19 Nov. Veiling Bangert en Omstreken. Tomaten 17—/ 20, Gieser 2.10—/ 3, Kleipeer 24.10, Gratiool 3—f 3.20, Nouveau Poitcau 4.108.30 Winterlauw 1.702.20, Zoete Veen 7 tot 8, Brabander 58, Present van England 7.5010, Goudreinetten 7— 12, Spruitjes 712, Roode kool 3.80 tot 4.50, Gele kool 56, Soldaatperen 7.50—/ 13.10. SCFIAGEN, 20 Nov. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 15 paarden 150350, 59 geldekoeien (mag.) 170 tot 370, 87 idem (vette) 300—/ 550. 20 kalfkoeien 300480, 77 vaarzen 150 tot 225, 46 graskalveren 50—/ 125, 28 nuchtere kalveren 14—/ 24, 257 sonapen (vette) 4856, 428 overhouders 36 46,25 varkens (mag.) 1522, 65 idem (vette) per K.G. 0.76—/ 0.82, 126 biggen 8—/ 15, 48 konijnen 0.50—/ 2.25, 381 kippen 0.751.75, jonge kippen 2— 3.25, eenden- 1.10—/ 2.40, 117 K.G. bo- ter 2.70—/ 2.40 en 2.50. PURMEREND, 19 Nov. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Bloemkool 7—/ 37 per 100, Roode kool 47.40 per 100, Witte kool f 2.90 per 100, Savoye kool 4 70—/ 9.10 per 1 DO, Spruitkool 0.30—/ 3 50 per 15 K.G Boe- rekool 0.703.70 per 100 strtiiken, An dijvie 2.104-10 per ?00 krop, Rapen 1.90—/ 3 per 100, Uien 0.35—/ 1.65 per 25 K.G., Prei 18.20 per ICO bos, Drie lingen 1—/ 1.50, Nep 1.20. Appels: Westlandsche Beltefleur 58, Brabant- sche Bellefeleur 12—/ 15, Bismarck-appel 8—/ 12, Present van Engeland 12— 37, Reinette, goud f 1028 jier 100 K.G. Peren: Besy von Schonauwen 5—/ 7, Beurre Clairgeau 1116, Beurre Super- fin 9, Boerengroen 3.20—/ 7.20, Com- tesse de Paris 12, Gieser Wildeman 5 80 tot 8.80, Nouveau Poiteau 8f 14, Soldat Labourenr 7—/ 17, Winterjan 1.50—/ 6.20, Wimterlouwtje 5-70— 2 Ses. ljfiQ K-G. TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6