ran bet hersfel van Oosfenrljk eft 3e BevoT- king voor dit werk te winnen. De nieuwe Bondskanselier Dr. Ramck ver- zekerde, dat de regeering den eenmaal door Seipel ingeslagen weg stipt zal volgen en de economische politiek, alsmede de be'slissingen van Geneve nauwkeurig zai vervullcn. FRANSCHE GASTVRIJHEID EN SPAANSCHE REVOLUTIONNA1REN. Een geestige boutade bevatte dezer dagen jjQeuvre" naar aanleiding van de aangekon- digde interpellatie van het KamerJid Payra, afgevaardigde voor de Oost-Pureneeen, over dte ruwe wijze, waarop de Fransche regee ring de vorige week den Spaanschan kappers- bediende Candido Rey, die bij de revolution- naire beweging was betrokken, aan de Spaansche autoriteiteu heeft uitgeleverd. Candido Rey, zoo zegt het blad, distritm- eerde op de openbare straat in Perpignan revoluiionnaire geschriften met het doel ge- neraal Primo de Rivera en kondng Alfonso XIII onaangenaam te zijn. De bewoners van Perpignan stellen weinig beiang in de ge- beurtenissen in Spanje, en de propaganda van den kap-per zou beter op haar plaats zijn geweest in het iand van Figaro, of in een of andere pelugueria te Barcelona of Pampe- lona. Maar Candido Rey meende dat zij te Perpignan minder gevaarlijk zou zijn en dat een bedachtzaam samenzweerder beter deed om op verre afstand samen te zweren. De heer Babillot, secretaris-generaal van de prefectuur der Oost-Pyreneeten, deed hem zijn dwaling mzien. De kapper word over de grens gezet ofschoon zijn positie als vreem- deling in i rankrijk volkomen in orde was en hij geen enkel vergrijp had gepleegd. Het blad verwacht dat de gein'terpelleerde minister eenige fraaie woorden over de „Fransche gastvrijheid" zal spreken, en ver- volgt: Onder ons zijn wij nu niet direct van een vrome verdraagzaamheid, en wij zijn gaarne geneigd om alle Franschen, die niet zooals wij denken, vooral als het meenings- verschil zeer klein is, uit te jouwen en te ver- volgen. Maar wij openen onze armen op edel- moedige wijze tegenover buitenlandsche ban- melingenbij het openen onzer armen sluiten wij de oogen. Evenak wij de verbannenen van het tsarisme hebben ontvangen, herber- gen wij thans leden der Russische aristorcra- tie en de slachtoffers der Sovjets. Binnen drie maanden, een jaar wellicht, zal Alfonso XIII onze gast zijn, en zal hij de gastvrij heid van Frankrijk inroepen tegen de justi- tie der jonge Spaansche republiek. die zijn fouten zal willen berechten [•EEN PROTEST OVER HET KASTEEL' t VAN CHAMBORD. Gisteren ving voor de rechtbank een be- lan-gwekkend geding aan, hetwelk beslissen zal over het eigendomsrecht van het histo- rische kasteel van Chambord, dat in 1883 door den graaf van Chambord aan de familie Bourbon—Parma werd gelegeteerd. In 1907 bij den dood van hertog Robert van Bour bon—Parma ging het kasteel over in het be- zit van denegentien kinderen, die hertog Robert uit zijn twee huwelijken- bezat. De Weensche rechtbank wees na een langdurig proces in 1916 het kasteel toe aan prins Elie van Parma, de oudste zoon uit hertog Ro berts eerste huwelijk. Daar prins Elie echter Oostenrijksch officier was, legde de Fran sche regeering beslag op de geheele bezitting. Aanstonds na den oorlog dienden de prin- sen Sixtus en Xavier van Bourbon—Parma (naar men weet breeders van ex-keizerin Zita van Oostenrijk) een nieuwe klacht in. De beiden prinsen, die wegens het fei-t dat zij stammen uit een- der geslachten, die eertijds Frankrijk regeerden, niet in het Fransche leger dienst mochten nemen, streden in den wereldoorlog aan Belgische zijde en onder- scheiden zich diisdanig dat hun het Fransche Oorlogskruis werd verleend. Intusschen is prins Elie Spaansch onder- daan geworden, doch men is in Frankrijk van oordeel dat het niet aangaat Oostenrij- ker te zijn om te erven en Spanjaard om zich aan het sequester te onttrekken! Historisch beschouwd is het kasteel van Chambord zui- ver Fransch, zoo wordt betoogd. Het is zelfs tweemaal met het geld der Fransche Baltic betaald: eerst toen Frans I, wiens gel den met die van den staat samenvloeiden, er 444.000 livres voor betaalde (1800 arbeiders hadden er twaalf jaren aan gewerkt); daarna, onder Lodewijk XVIII, toen het bij nationale in- schrijving aan den laatste der Bourbons ten geschenke werd aangeboden en er 134 milli- oen voor werd betaald. In het statige kasteel hebben zich tal van historische tooneelen afgespeeld (Karel V is er door Frans I ont vangen; Maria Stuart heeft er vertoefd; Mo- liere heeft er zijn Bourgeois geniilhomme opgevoerd), zoodat het feitelijk deel uit- maakt van Frankrijks geschiedenis. Daar de Fransche Staat echter thans geen geld heeft om het te koopen en te onderhou den, hoopt men dat de rechtbank het aan de beide prinsen Sixtus en Xavier zal toewijzen, die hebben verklaard een groot deel van het terein voor het publiek te zullen openstellen. 300 JAAR LOGARITHMEN. Dit jaar zal het 300 jaar geleden zijn, dat de eerste logarithmen-tafel verscheen. Het rekenen met logarithmen, uitvinding van Na pier (1614) was enthousiast ter hand geno- men door een der beste Engelsche mathema- tici van dien tijd, Heni^ Brigg, die tien jaar later de gewone logarithmen in veertien de- cimalen publiceerde van alle getallen van 1 tot 20,000 en van 90,000 tot 100.000. De ontbrekeftde 70.000 weraen later berekend door den boekhandelaar Adriaen Vlacq, in Gouda, die zijn werk in 1628 bescheidenlijk publiceerde als 2de druk van Brigg's tafel, „vermeerderd door Adrianus Vlacq Gouda- num". Den laatsten tijd bestaat er behcefie aan tafels met grooter aantal decimalen. Van Fransche, zoowel als van Duitsche zijde bestaan plannen daartoe, maar de grootste opzet is die van het biometrisch laboratorium der Londensche universiteit, dat onder den naam „Logarithmetica Britannica" de loga rithmen van de cijfers van 1 tot 100.000 in 20 decimalen zal uitgeven. Het wordt een uitgave in negen afleveringen, waarvan het eerste deel thans bij de Cambridge Press in druk gaat. DE BOTSING TE MESAGNE. Gelijk in een telegram in ons vorig nom- mer is gemeld. is het in het dorp Mcsagnej nabij BrindisI to! eett geregeldeh opstand ge- komen van een deel der bevolking tegen de fasci3ten. De fascisten hadden ter gelegen- heid van den verjaardag van den komng van de d-orpsmuziekkapel geeischt, den fascisten- marsch te spelen, waarop de communisten verlangden, dat de kapel ook de internationa- le ten beste zou geven. Daarop ontstond een gevecht, dat spoedig een ernstig karakter aannam. Op het gerucht, dat een fascist een arbeider met dte kolf van zijn revolver zwaar gewond zou hebben, trok 'een optocht van vijfhonderd personen, met de roode vlag voorop, naar de huizen der fascisten en wierp daar de vensters in. Vervolgens werd't the ater bestonnd omdat men vcrmoedde, dat de fascisten daar een schuilplaats hadden ge- zocht. De zich in de minderheid bevindeude fascisten moesten zich in hun huizen barri- cadeeren, en de aankomst van militairen af- wachten, die uit Bmd-s in auto's aankwamen. Op het stadhuis was de roode vlag gehe- sclien. yolgens de „Idea Nazionale" werden vele personen gewond. Tachtig personen zijn gearresteerd, onder wie drie fascisten. STEUNT DEN V'OLKENBOND. Lord Robert Cecil, die als kanselier van het hertogdom Lancaster tot het Britsche ka- binet behoort (in het beiang van- den wereld- vredte is dit zeer toe te j-uichen, want Cecil staat als een pacifist bekend) heeft te Lin coln een redevoering gehouden i.n een verga- dering, welke reeds voor zijn benoemkig door de plaatselijke afdeeling van de Engelsche Volkenbondsunie was belegd. Degenen, zoo zei hij o.a., die onverschillig of sceptisch nopens den Volkenbond zijn, dienen te bedenken, dat de menschheid aan een groot gevaar blootstaat, en als zij niet bereid zijn den Volkenbond met hun krachti- gen steun tot iets effectiefs te maken, dan dienen zij althans een ander middel aan de hand te doen, om de menschheid tegen oor log te bev-eiligen. De kwestie der bewapening is een delicate zaak, maar voor mij is het alleszins duidelijk, dat wij nimmer eesn werkelijke veiligheid en 'n duurzamen vrede zullen krijgen, tenzij wij op de een of andere manier de Europeesche landen er toe kunnen bewenen hun bewane- -ninig te venninderen. EEN MONSTER-CATALOGUS. Dat Amerika veel meer en veel grootere warenhuizen heeft dan Europa, is wel alge- meen bekend. Maar veel minder weten we van de geweldige verzendingswarenhuizen, welke de groote massa van de bevolking van Amerika voorziea van de dagelijksche be- noodigdheden. Verreweg het grootste van deze verzen dingswarenhuizen is dat van Sears Roebuck Co. te Chicago, dat tweemaal per jaar een catalogus zendt aan 8 millioen adressen. De wintercatalogus voor 1924/1925 is een lijvig boekdeel van niet minder dan 1-076 biz. en begint met 16 biz. inhoudsopgave. De cata logus is zoo ingericht, dat de klanten toch makkelijk keus kunnen maken, al zien zij de gewenschte goederen niet eerst in o-atura voor zich. Alle voorwerpein, die worden aan geboden en het zijn er vele duizenden zijn daarom in den catalogus afgebeeld. Pak kende, typisch Amerikaansche beschrijvingen zijn er aan toegevoegd, en bovendien worden mededeelingen gedaan over het gewicht van het artikel in verband met de verzendings- kosten. De heele catalogus heeft iets van een ge- sprek tuschen een verkooper en een klant. De vragen van den klant kan ieder zich naar eigen temperament bij denken, de antwoorden van den employe van Sears, Roebuck Co. staan in den catalogus. De afdeeling dameskleeding is verlucht met tallooze-afbeeldingen, waarbij men ge- zorgd heeft, dat deze plaatjes niet steeds het traditioneele Amerikaansche vrouwentype vertoonen, maar ook nu en dan Duitsche, Slavische en Romaansehe gezichten. Overi- gens doet het goed, te zien dat ook de .Amerikaansche warenhuizen goochelen met cijfers, die eenige fracties blijven beneden een „duur" schijnend rond getal, dus prijzen stellen als 14.98 dollar, 39.98 en 23.95. De inhoudsopgave bevat 3000 namen, zoo dat men werkelijk alle levensbehoelten, van de kinderluier tot de grafzerk toe, per brief- kaartje bestellen kan. „It's easy to order from us", heeft het in den aanhef. En in dien ietwat schoolmeester- nchtigen, altijd sup-gestieven toon is't heele boek gehouden.- „Write in any language", zegt het verder, en ofschoon het boek overi- gem Engelsch is, heeft men er toch een halve pagina in. waar op in het Duitsch, Itali- aansch, Nederlandsch, Noorsch, Fransch, Spaansch, Cechisch, Poolsch, Finsch, Zweedsch en Jiddisj de raad wordt gegeven, in de „eigen taal" te schrijven, daar ook be- stellingen in vreemde taken prompt worden uitgevoerd. „Wij lezen alle talen", beweren Sears, Roebuck Co. En men gelooft hen. In het boekwerk komt hun naam meer dan 10.000 maal voor, en zoo wordt, met dien naam, de wenschelijkheid tot inkoopen bij de firma aan 8 millioen menschen ingehamerd. IigezeBdeu stukken (Buiten veranlivoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Alkmaar, 21 Nov. 1924. Aan de Redactie van de Aim. Crt! Beleefd verzoek ik U ©nderstaande te wil len plaa-tsen. Ondergeteekende die als piwinciaal verte- genwoordiger de verschiilende gemeentebe- sturen bezcekt met het artikel Rids in ver band met de toepassing voor de malaria-be- strijding, deed meermalen de ervaring op dat door verschiilende contrclc-urs van de com- missie tot bestrijding van de malaria door de bevolking, wanneer hun door die gemeente- besturen werd gevraagd naar de werking van Rids, dat die gemeen lebesturen dan als ant- dwoord kregen: Ja, Rids schijnt wel goed ■te zijn maar is veel te duur. Waar ik niet zeker was of die bewering van de commissie bovengencemd lewam of van de controleurs persoonilijk, heb ik mij eerst van de bro-n willen verzekcren, en is mij uit een verslag in een der Noord-Hol- landsche dagbladen van de door de commis sie gehouden vergadering tc Hoorn op 14 November j.l. gebleken, dat de commissie zich de vrijlTcid permiteert te yexkondigen dat Ri.cls te dqur is, Naar aanleiding r ain die bewering door de commissie tot bestrijding van de malaria door de bevolking, verzoek ik beleefd de commissie zutks nader aan te toonen, aaoge- zien het noodzakelijk is (gezien het hiermede in verband staan met de volksbelangen) dat nader wordt aangetoond of de bewering van de commissie juist is dat Rids te duur is in het gebruik. Om bij voorbaat aan te toonen dat het preaparaat niet duur in het gebruik is, kan dienen het volgendebij demonstratie voor de gemeente Schagen is door mij in twee sfal- len de werking van Rids aangetoond n.l. in een stal met een inhoudsmaat van onge- veer 200 M3 werd gebruikt voor 40 ct. en in een stal van ongeveer 100 kub. M. voor 25 ct. Ik weet niet in hoeverre of de commissie meen-t dit duur te mceten noemen, doch ik zou gaarne willen dat de commissie aantoont dat met Lyso-1 een goedkooper resultaat is te ■bereiken, en dit dan ook afdeende vliegen en muggen doodt, nog afgezien van de meerdere arbeidstijd gevordterd door het gebruik van Lyso-1, (bevengenoemde demonstratie's dviur- den in iederen stal niet langer dan vijf minu- ten.) Ik verzoek de commissie tot bestrijding van de malaria door de bevolking in de provin- cie NcArd-Hcil'land dan ook een bewering, dat Rids te duur is, achterwege te latenitotdat door haar is bewezen, dat met Lysol (het door de commissie aanbevolen middel) goed- koopere resultaten zijn bereikt, of mocht de commissie niet in de gelegenheid verkeeren, wanneer het haar onmogelijk blijlct met Lyso! goedkooper resultaten te bereiken, haar bewe ring in bet openbaar te herroepen. Hoogachtend, J. B. ACKERMANN. Alkmaar, Nov. 1924. Mijnheer de Redacteur, vergun mij een plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. In uw rubriek Gemengd Nieuws van de Alkm. Courant van 18 Nov. j.l. komt voor een bericht betreffende een twaalf en een half jarig bestaan van een Anti-Trekhonden- bond. Kunt u mij van dezen bond misschien een briefadres opgeven, waaraan ik onderstaand schrijven kan doen toekomen; als volgt: M. Door een bericht in de Alkm. Courant kwam ik met het bestaan van uw bond in kennis, en zou ik gaarne van u de bewijzen willen vernemen welke een hond als trekdier ongeschikt achten. Het zal u misschien al of niet bekend zijn, dat voor zeer vele men schen, kleine kooplieden, melkventers, enz., een hond onmisbaar is, zoowel voor als on der een wagen. Wat het eerste betreft kan ik haast gerust zeggen is de hond het middel van bestaan of wel de broodwinning (de trek- hond stelt deze menschen in de gelegenheid zich buiten de stad met een wagen te bege- ven, wijl een dergeliike reis zonder hond bljna ondoenlljk is) en voor de laatste Is de trekhond ook enmisbaar, omdat een zwaar beladen handwagen zeer slecht door eei mensch alleen den geheelen dag voortge- duwd kan worden, anders zouden zij er toch geen hond onder nemen. Ik kan mij best be- grijpen, dat u het gebruik van honden als trekdier een punt van bestrijding acht om hiertegen een bond te hebben gesticht, doch waar er al een sterk toezicht juist op trek- honden is, wat maat betreft enz., hetgeen ik zeer goed acht, zou ik UEd. haast dun/en verzoeken uw bestrijdingsidealen naar eene andere richting te wenden, daar als uw doel bereikt zou worden, er zeer vele menschen broodeloos zouden zijn, of zou u iederen trek hond willen omruilen voor een paard en gratis voedsel, dan geloof ik, dat uw doel graag door velen zal worden aanvaard. Doch het wordt wel onnoodig geacht, daar toch sinds jaren een hond heeft getoond een zeer goed trekdier te zijn, ook vooral onder een wagen. Wij kunnen toch geen dier hoo- ger achten dan een mensch. Het is met een zwaar beladen wagen martelen, en je zelf afmoorden, maar met een hond gaat het zeer veel lichter, zoodat een hond als trekdier onmisbaar is, zooals hij immer onmisbaar was en altijd blijven zai. EEN ABONNe. (Wij vermoeden, daf de bond zijn zetel wel in Den Haag zal hebben. Inzender richie zich anders met zijn betoog tot jhr. mr. L. W. C. von Weiler te 's-Gra- venhage, die voorzitter van de Ned, Ver. tot bescherming van dieren is. Deze heeft Zaterdag op het jubileum van den Anti-trekhondenbond het woord gevoerd en zal inzender dus zeker aan het verlangde adres kunnen heloen. Red. Alkm, Crt.) EEN NAKLANK OP HET EELTW- FEEST DER BEIDE R E DDI NO MA ATSCHAPPI JEN. Mijnheer de Hoofdredacteur. De jubiileumdagen van de red-dingmaat- schappijen Zijn voorbij, een eeuw van op- bouwend werk ligt alweer achter ons. Erkentelijk zuilfen zeker de beide maat- scbappijen zijn voor de groofe hulde, die de Nederiandsche natie hen heeft gebracht; een fends van ruiin anderhalve ton goods is reeds bijeengekomen, zooals wij oniangs In de dag bladen lazen; welk bedrag aan ieder der beide inaatschappijen voor de helft zal worden af- gedragen. in alle kringen der samenleving heeft het werk der red-di ngm aatschappi jen, zoowei hier te lande als in overzeescne ger,vesten, er- kenning en waardeering gevonden. Op waar- dige wijze zijn de redders gehuldigd en door de Regeering en door het volk. Een tweede eeuw is ingetreden. Opnieuw wordit met kracht aangepakt, daden van moed en doodsverachting zu-llen weer volgen, al mem net groote puftBex er met alfifS van. Al hetgeen tot nog toe op het gebied van het reddingwezen is tot stand gebracht is de vrucht van het particulier initiatief een kleine rijkssubs-idie aan de Zuid-Hollandbche red- dingmaaischappij buiten foeschouwing gela- ten. Moge menigeen zich weer gedrongen ge- voelen het streven der beide reddingmaat- schappijen, ieder naar zijn vermogen, te blij- ►an steunen. Geld blijft er noodig, wil het reddingwezen ten alien tijde voldoen aan de grootet mogelij'ke eischen van volmaaktheid. Moge ieaere N'?derlander, zoowel hier te lande als in welk deel ook van de wereld, zich als contribuant opgeven en dte jaarlijksche gift, welke hij schenken wil, in gelijke mate verdeelen tusschen de Zuid-Hcllandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke- lingrn, die te Rotterdam (Wijnhaven) zetelt en de Noord- en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij, die te Amsterdam (Amstei 342) haar bestuur heeft. Beide pariicuMere nraatschappijen toch zija gehee! van elkaar cnafhankelijk, ook op ft* naneieel gebied. Zij hebben ieder hun ejgea bestuur, zij zijn geen concurrenten en hebbeit !beiden recht op groote en gelijke waardee ring voor het pracbtig werk, door hen in de afgeloopoti honderd jaar verricht. Het eeni ge onderscheid tusschen beiden is slechts, uat de Zuid-Hollandsche dek uststrook be- ueert van af Ter Heyde noordwaarts tot aaa dte Belgische grens. de Amsterdamsche de kuststrook van af Tar Heyde noordwaarts tot aan de monden van de Eems, zoomede de Friesche kust. Menige gift is dezer dagen met liefcfe spo-nlaan geschonk-en, moge de belangstelling biijveno zijn. Gedenk wat in een dit jaar uitgekomen werkje ovei- „Het Reddingwezen aan de Ne- derlandsche kust" als motto is gesteld „Hun hani is vast, him werk is hecht Het is een schip waarop men kan ver- [trouwen". U dank zeggend, Mijnheer dte Hoofdredac- teur, voor de verkende plaaisruimte, Hcogachtend, G. F. G. GOBIUS, Gep. kapitein ter zee Amsterdam, 31 November 1924. (Andere bladen worden verzocht dit stuk over te nemen.) 100-TARIG BESTAAN DER NOORD- EN ZUID HOLLANDSCHE REDDING- MAATSCHAPP1T EN Z. H. MA AT SCHAPPI T TOT REDDING VAN SCHiPBREUKELINGEN. 1924—Uovember—1924. Zooals thans als algemeen bekend verondersteld mag worden, herdenken bSvengenoemde Maatschappijen deze maand.haar honderdjarig bestaan. In dat aantal jaren zijn vele reddingsta- tions lan OS onze kust opgericht en hebben de Trotsche efgenaar (geeetdrlftlg)": Zeg, we vreten »'nt kilornetertjes op deze manier. Zonuwaohtige passagler: Jja, zouden we niet even stoppen om er wat b|] te drlnkenj |Lqudoa Opinion) a— Wil je haar fronwen, omdat re zoo rp 1s^ Je weet del ze nogal een iw(jfelachtig vent leden heeft? Ja. itiaar als Ik ha&i niet trouw, heb ifc een twiileltwliUge toekomst (Passing Shuwf F Marfet'Ja (mef Kef ptenlenboeVji K zoo wel iera Wihen weten, waarom St Nieolaae altijd wit baar beatt pp de plaatjea. j Betsy: Ik dent dat Kg het van het piekeren ovei cadeautjea voor de mensehen heeft, de arme mam (London opinion) Darnel M*n man I* gewnonwag vrWaelijk, Gistetavond deed hij net, of hi) me geloofde, t#t», w(jl hfj wist, dat ik hem wat wijsmaakte. I (London Uailjj! nulsvrouw: Ik zou wel eens wiiien weten. Mina, eat er van al die roastbeef en take geworden la, die gisteren zijn overgebleven? Mina: Nou mevrouw, had u nooft eena een polltia- agent op Waite. toen a zoo Pttd was als Ik? vOtiBdM OpMft») Moeder: Je moef probeeren, wat meer vorderinge* te maken met Pranaeh, Betty. 4 3^ty; Ja, >k zou wei eens op sen goeden dag tegen mam'sel In het I'tanseh willen jja mi VWr

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 10