IST-T.W1E I femeente van zijn perceel Kalkovensweg mr. 4 aan bet gasfcuizennet en het electrisch kabelnet, geene aanleiding geeft die aanslui- ting tot stand te doem brengen. BOND VAN STAATSPENSIONNEE- RING AFD. ALKMAAR. In de bovenzaal van het gebouw de Unie had Vrijciagavond vanwege bovengenoemde vereeniging een buitengewone ledenvergade- ring plaats, welke opgeluisterd werd met muziek en zang. De avond werd ingezet met een openings- marsch van Oscheit, gespeeld door het strijk- orchestje Ecelsior van hier, bestaande uit een twaalftal jongelui, gedirigeerd door den heer Jan van Lienen, die eer van zijn werk had; de marsch werd vlot en zuiver gespeeld. De voorzitter, de heer Bruin, was 1 -3d geweest dat de opkomst niet bijster g ou zijn, doch hij was lang niet teleurg.ric d bij het zien van zoo'n goed gevulde zaal en dit ofscehoon het toch niet de groote propaganda- avond was van Januari. Inplaats van een jubelfeest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, want het is een strijdperk geweest en spr. hoopte, dat de leden zullen voelen dat er in die 25 jaren gewerkt is al is het doel, het premievrij staatspensioen nog niet bereikt. De regeerer.de menschen van 1925, die de ouden van dagen geen zonnigen le- vensavond gunnen en die paar centen dp deze noodige insielling willen bezuinigen moest men afzetten. Spr. zette hun ideaal eenigs- zins uiteen en betreurde het, dat de leden betrekkelijk zoo weinig meeleven met de werk- zaamheden van het bestuur, maar men moet maar denken dat het toch voor het goede doel is en daar moet men alles voor over hebben. Spr. bracht hu'de aan het jeugdige orkest, waarna hij de vergadering voor geopend yerklaarde. Na het lezen van de notulen door den secretaris, den heer Leenmeijer, kwam het jaarverslag aan de orde. Het verslag loopt over 1923 en daar we bijna aan het einde van 1924 zijn, zou men zeggen dat het bij- zonder laat is. Daar het maken van een jaarverslag een vrij cmvangrijk werk ge ne# id kan worden, en omdat het de moeite niet zou loonen dit op een vergadering uit te brengen, waar meestal niet meer dan pirn 20 leden aanwezig zijn, had men gemeend het op een eenigszins- feestelijke vergadering te moeten voorlezen, omdat het dan zeer velen bereikt. In het jaarverslag worden de 2 be- stuursvergaderingen, 4 bestuursvergaderin- gen met propagandacommissie, 1 a gemeene ledenvergadering, 2 buitengewone algemee- ne ledenvergaderingen uitvcerig besproken. Het ledental bedroeg op 31 December 1922 466, terwijl dit getal op 31 December 1923 geklommen was tot 459, met 21 huisgenoo- ten. Ten slotte brengt het verslag hulde aan zijn voorzitter, den heer Bruin, die ondanks zijn drukke werkzaamheden, talrijke propa- gandaredevoeringen in den omtrek heeft ge- houden. Het hoopt, dat het een strijdlustig jaar zal worden. Het muzilcale gedcelte van den avond werd ingezet met ,,'t Goi'den Brilletje" van mevr. Manna de Wijs Mouton, gezongen door mej. L. Janssen, die met haar mooie nTTTTTT te aantrekt en weder van zich afstoot, en door deze wisselwerking onfstaat voortdurende strijd. Strijd beteekent arbeid en lijden -en een dusdanige strijd in de grondslag van het Heelal. De groote ongekende kracht wil de drang tot eeuwige ontwikkeling uiten, welke alleen dan plaats kan vinden door arbeid, welke strijd is. De ongeopenbaarde kracht gaat tot openbaring over e'n beperkt zich in een deel der ruimte. Door voortdurende wisselwerking ontstaat nu de vuumevel, welke zich gelei- delijk verdicht tot de toekomstige zon van het stelsel, waarvan op een later stadium een ring wordt afgescheiden, waaruit de planeten gevormd worden. De planeten welke eerst vurige bollen zijn koelen langzamerhand af en door de voortdurende wisselwerking en strijd tusschen de elementen ontstaan de mi- neralen. Het verhardinnsproces gaat voort en geleidelijk verschijnt het plantenrijk, eerst in eenvoudigen vorm daarna cvergaande in meer samengestelde vormen, waarna de eer- ste sooren van dierlijk leven z'ch aantoonen. In de dierenwereld die zich mdwikkeld zien wij het element strb'd sterk naar voren ko- men hetgeen veel lijden vercorzaakt maar te- vens de ontwikkeling sterk bevordert. De nlant lijdt. het dier liidt. tot hoogere ontwikke ling van hef levensbe.rinsel. Eindeliik verschiint de mensch, zich als in- dividu afscheidende van het groepsNwust- zijn van het dierenleven. Aanvdbkeliik >w van leven, plomp en naif. Steeds in hevigen strijd gewikkeld met de reusachtige dieren en zijn medemenschen en alleen voor zichzelf le- vende. Van de hoogere gevoelens ontwaakt het eerst de liefde voor zijn vrouw, welke zich gaandeweg uitbreidt tot ziin kinderen, zijn ouders, zijn familie, zijn stem. Dan wordt hij rijo voor leidlng van hoogere inte'lmenties, welke wanneer daaraan behoefte bestaat te- midden der menschen verschiinen teneinde hen een moraal voor oogen te houden, welke voor hun standpunt van ontwikkeling noodig is. Zoo vinden wij in de geschiedenis vele godsdienstleeraren, die den menschen een ideaal gaven. Hermes gaf Wa.arheid; Zara- thustra Reinheid; Ornheus Harmonie en ten slotte Christus de Zelfonoffering. De leerlin- gen van deze groote leiders, ontaardden door onwetendheid of moedwil van- de priesters. omdat de menschen het hooge ideaal niet ken- den vasthouden. Zoo verwerden de godsdien- sten tot louter vormendiensten die vaak :n schrille tegenstelling zijn met de oorsnronke- lijke leeringen. Doordat de Godsdiensten vaak louter vormen waren geworden ontstond het ateisme en materealisme, dat gezien de Fransche revolutie tot ernstige uitspanningen aanleiding gaf. Het socialisme werd geboren, schoon van ideaal, maar nimmer te verwezen- lijken door slechts naar de stoffelijke zijde te zien. Zoolang de mensch zich niet bewust is dat hij een geestelijk wezen is, zal een stre- dragen, maar foon't ons fevens dat wij de ma kers van ons lot zijn en wijst ons de weg om volmakig te bereiken. Nadat de Secretaris den heer van Roesgen van Floss voor zijn belangwekkende lezing bedankt had, werd de bijeenkomst gesloten. PLUIMVEETENTOONSTELLING „AVES". Het aantal bekroningen is zoo groot, dat wij ze alle niet kunnen vennelden en met de volgende volstaan: HOENDERS. Groote zilveren medaille door den burge- meester van Alkmaar, voor fraaiste collectie hoenders, ingezonden door een Alkmaarsch ingezetene. W;nn:r: de heer G, v. d. Meulen. Eerebeker door „Aves" voor hoogst aantal punten 1 kleur en 1 ras, 3 maal te winnen oi 2 maal achter elkdar Definitief gewonnen door Jos. v. d. Kamer. Zilveren eerebeker door familie Van der Meulen voor hoogst aantal punten hoenders (geen krielen) ingezonden door een lid van .,Aves", 2 maal achter elkaar of 3 maal to- taal. Winner 1924: Kees Misset. Schilderstuk in gouden lijst door den heer P. Heiner voor fraaisten haan (geen kriel). Winner: de heer J. Waal. ENKELE NUMMERS HOENDERS. Nederiandsche Uilebaarden. Verguld zilveren medaille door de Kamer van Koophandel, voor fraaiste collectie. Winner: de heer J. Wiese Eerebeker door den heer R. Reijmcr, voor fraaisten haan, zwart. Winner: C. J. Dijt. -~Q- LEGHORNS. Verguld zilveren medaille, door firma H Bossert en Zoon, voor fraaiste colleciie ha- nm. Winner: de heer Kees Misset. Zilveren medaille door den heer G. Kap pers, voor fraaisten haan, jong. Winner: de heer Kees Misset. Zilveren medaille door den heer J. Ver beek, voor fraaiste hen, jong Winner: de heer Kees M:«set MINORCA'S. Zilveren medaille door „Nechima", Zaan- dam, voor fraaiste vogel. Winner: de heer G. Mur. „Kaasdragers" door „Aves", voor fraaisten haan. Winner: de heer G. Mur. HOLLANDSCHE HOENDERS. Zilveren medaille door Redac.ie ,,Bedrijfs pluimveehouder", voor fraaiste zilverlaken trio. Winner de heer T. Bosga. Zilveren medaille door „Nut en Sport", Haarlem, voor fraaiste trio goud.ak.il. Win ner de heer G. v. d. Meulen MECHELSCHE HOENDERS. Verguld zilveren medaille door ,,Aves", voor fraaiste trio. Winner de heer W. van Reeuwijk. ORPINGTONS. Verguld zilvcivn mgdaine door den heer B. Kuiper, voor fraaiste tiro. Winner de heer N .Nooij Czn. SUSSEX HOENDERS Zilveren medaille door „Aves", voor fraai- voof fraaiste 'dier, liaaskleu'rlg. Wlnlfer 3e heer P. Koster. LOTHARINGERS. Zilveren Medaille door den heer J. P. Boom, voor fraaiste collectie. Winner de heer M. Hellingman. ZILVER KO'NIJNEN. Bronzen medaille door V. V. V. „Alcmaiia", voor fraaiste collectie. Winner de heer W v. Reeuwijk. Zilveren medaille door „Nut en Sport", Haarlem, voor fraaiste dier. Winner de heer W. Beumer. CAVIA'S. I Lauwertak, door dames van Bockhoven en Van Vriesland, voor fraaiste collectie Win ner de heer N. Job ProYinciaal Nienws UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de Schippcrs' ereeniging „Schuttevaer", afd. Langendijk, in het lokaal van den heer Vijzelaar. Voorzitter was de heer J. Hoogland, die speciaal den heer de Jong, directeur van het Schippers-onderwijs uit Amsterdam, wclkom heette. Geen rapporten vau de Commissi^'"! waren ingekomen. De Secretaris deelde mede, dat aan het verzoek, aan Aikmaar gedaan, om remming- werk bij de sluis aan de Zes Wielen aan te brengen, was voldaan, en dat dit eene groote verbetering is. De voorzitter deed mededeeling van enke- le zaken, besproken op het door hem bijge- woonde vi'fde Scheepvaart-congres. De heer de Jong zejde daarna, te willen spreken over, cle waarde en verplichting van mec-rdere opleiding van schippers. Spreker be on met er op te wijzen hoe groot het ver- sclsii is tusschen vroeger en thans. Vroeger kende men geen drukte tusschen Kerstmis en Vrouwendag in het schippersbedrijf, het was dan de stiile tijd. Vroeger, toen de schipper meesttijds het gezin aan fcoord had, was en bestond er voor de kinderen veel meer gelegenheid om in het vak onderwezen te worden dan nu. Vroeger was grootvader schipper, vader werd het, en de kinderen zouden het ook worden, en door het steeds medevaren, en het stilliggen, werd het vak van schipper door het kind zoo langzamerhand aangeleerd. Een groote voorsprong bekwamen ze, bij thans vergele- ken. Het eigen schipper zijn is al meer over- gegaan in het vracht- of zetschipper zijn, waarbij het gezin op den wal blijft, en de huisel ijkheid van een schippersleven aan boord vindt men nog maar slechts bij enke- len. Ging dus vroeger alles kalm ziins weegs in het schippersbedrijf en was de practische opleiding dientengevolge zeer goed, nu zijn de tijden veranderd. In de laatste 50 jaar is er meer veranderd dan in de vorige 300 jaar. De verandering in het bedrijf is ontstaan door de stoom, en in zekere mate electriciteit. Nu is daardoor ontstaan concurrence, wat op haar beurt weder vordei t kennis van het vak, en ncodige opleiding daartoe. Tijd voor onderricht in het meevaren ontbreekt nu. Strai.s zullen wij dus missen goede schip pers. Ik spreek nog wel eens met reeders van acfiter; HjEezft van nltrusflng Is dit niet zoo gemakkelijk. Dezen winter komt de „Prins Hendrik" een a twee maanden in Alkmaar, waar dan des avonds of overdag onderricht gegeven wordt in het schippersvak. Wij hebben 4 motoren aan boord, want alle soorten zou niet gaan; wij hebben hoog, laag en middeldruk, dus voor motordrijvers om te leeren, en voorts wordt les gegeven in alles wat bij het varen behoort, een vollegei cursus. Met 1 Decem ber zal mogelijk aangevangen worden, en zou het ons hoorrst aangenaam zijn van den Langendijk ook schippers te zien, die deel ne- men aan dezen cursus, zoowel ouderen als jongeren. Het besef leeft nog altijd voort, dat schipperskinderen eigenlijk achterlijke kinde ren zijn, doch dit is geheel niet waar, het te- gendeel beweer ik steeds, doch de binnen- schipoerij kan nog veel meer leeren, en daar- om (zelfs Hare Majesteit gevoelt veel voor de binnenschipperij) zullen wij deze cursus- sen zoo doen zijn, dat zij zich zooveel moge lijk toetsen ..n het bedrijf. De voorzitter dankte den spreker voor zijne keurige bespreking en stelde de gelegenheid open voor het doen van vragen. De heer Wagenaar informeerde hoe of het gewone L. O. voor schipperskinderen gere- geld was. Spr. antwoordde van zeer ongere- geld, doch zette uiteen hoe de werking der 16 scholen in Nederland was, welke onder een leeroian werken, en waaraan spr. medewerkt. De heer Hoogland vroeg, of er na de cur- sussen, zooals b. v. nu te Alkmaar, ook diplo ma's gehaald kunnen worden. Spr. ant woordde daarop bevesticend, en toonde de diploma's alsmede uitreiking doende van voorschriften enz. enz. Ten slotte zeide de Voorzitter dat men een practische vergadering gehad had, en wekte de aanwezigen op tot dee'neming; van de schippers wordt meer en meer gevraagd, de kans is er nu, dus maak gebruik van het aanbod. Bij de rondvraag bracht de voorzitter ter sprakc het stuk, voorkomende in de Alkmaar- sche Courant d.d. 13 November, als zijnde in den aanhef niet dtjidelijk, en dat dus aanlei ding kan geven tot misverstand. De Cornmissie voor de kanalisatie in West- friesland handbaaft pertinent het plan door Ringers gemaakt, dat is het oovspronkeliike plan, in hoofdlijnen uitgestippeld door den heer Ringers. Na het plan Visser ook nog even bespro ken te hebben, en op enkele vragen betreffen- de het plan Ringers geantwoord te hebben, sloot de voorzitter met dank aan leden en pers de vergadering. Op voorstel van den secretaris werd goed- gevonden aan Mr. Smeenge een condolatie- schrijven te richten, naar aanleiding van het verlies zijner echtgenoote. UIT OOSTHUIZEN. De Graanmaalderij De Tijdgeest werd Donderdag j.l. ten overstaan van Notaris Heenk uit Purmerend in de kolfbaan van den heer de Boer geveild en gemijnd door den heer Zwart uit Haarlem voor de som van 14000. Wij vernemen dat de CacaofabrieK tegen Hoofdpijn, Neuralgie, Indigestie, Galaandoening, Suikerziekie, Maagstoornissen BIJ ELKRN DROGIST VERKR1JGRAAR. Eenige Importeurs N.V. Algsmeene Hollandsche Handel- en Industrie Maafschappij. (AW. „Yeast Vite") Denneweg 140 Den Haag. sopraanstem dit alleraardigste liedje heel goed zong. Dit werd opgevolgd door „Eine kleine Nachtmusik", van Mozart door het orkest. Jammer was 't dat de maat hiervan zeer hinderlijk meegestampt werd. Dit was ook het geval met de volgende nummers. Toch kir nen we niet anders zeggen, dat de nog jeugdige leden van het strijkorkest wel wat voor de toekomst belooven, als het nu reeds zulke welverzorgde uitstekend ingestu- deerde muziek ten gehoore brengt. Doo-r hen werd nog Manoeuvre-leven, Norma van Bel- line en de Calif van Bagdad van Boieldieu gegeven, welke alle zeer in den smaak vielen. Slapedoe, door mej. J. van Vliet gezongen met haar mooie mezzo sopraan oogste zeer veel succes, evenals met „Herinneringen". Het eerste nummer na de pauze, het be- kende Overschotje van Lou Bandy, door mej. L. Janssen naar voren gebracht, zoo eenvoudig gezongen outroerde menigeen. De zangnumraers werden alle op de piano bege- leid door mej. T en Janssen, aan wie natuur- lijk ®ok een deel van het succes te danken was. „De brand in de mijn" van Ada Negri, voorgmragen door den heer van Vliet, liet niet na indruk te maken. De penningineester, de heer Jimming, die Jnmiddels ter vergadering was gekomen, gaf verslag van het congres, dat op 22 Juli in Bellevue te Amsterdam gehon'1 m is en waar bij 90 afdcelingen tegenwoordig waren. De heer v. d. Vekle schetste den toestand van den bond en sprak zijn leedwezen uit over de groote tegenwerking van de rechtsche par- tijen. Door het aftredm van den heer v. d. Ve1de a's voorzitter, heeft Ds. Spaargaren zijn plaats ingenomcn. Evenals het vorige jaar toen was de To kening en verantwoording tusschen Gronin- gen en Amsterdam weggewaaid werd geen verslag van de financien gedaan. De vice-voorzitter verge'eek in een speeeh- je de oude arbeider met „Oversdhotje", met hot verschil dat Overschotie's leven wat be- treft het sterven van haar moeder niet veran derd kon worden. Als een betere regeering wrrrdt gekozen kan in het lot van den ouden arbeider wel verandering komen. Snr. maan d» aan bij het gaan naar de stembus aan Overschotje te denken. On nog eenige muzieknummers volgde sluitir.g. WAARTOE DIENT, THEOSOFIE. Uitceno^died door de Blavatsky Loge van de th"osonhvche vereeniging hield de heer H van Rcesgen von Floss uit 's Gravenhaee. Donderdaeavond een openbare lezing over bovengenoemd onderwerp in de bovenzaal van cafe de Graanhandel" alhier. Wegens ongesteldheid van den voorzitter werden aanwezigen door den secretaris welkom geheeten. waarna aan den spreker he! woord werd verleend. Spreker benon ziin rede met er op te wijzen. dat in bet Heeial. in de en<rem°ten ri'if *e een kracht zetelc welke de maierie der wereidruirn- ven naar stoffelijke welvaart niet kunnen sla- gen, daar de kern van het stoffelijke in het geestelijke ligt. In het mineralenrijlc treffen wij zeer ver- schillende toestanden aan, in het plantenrijk is dit sterker het geval, terwijl dit bij de die ren nog meer naar voren komt. Hoe kunnen wij dan bij de menschen gelijkheid van om- standigheden verwachten. De groote massa kent de oorzaak van deze verschillen niet en weet ook niet, dat wij door strijd en ervaring komen tot overwinning en zegepraal. De theosofie dient om een oplossing van het levensraadsel te geven. Theosofie is niets nieuws, maar zoo oud als de beschaving der mnschen zelf, maar wordt thans weer aan de menschen gegeven omdat daaraan in deze tij den van materialisms behoefte is. Theosophie leert dat de mensch een deel van God is, hoe zijn vreugde en lijden ontstaat, biedt een wijs- geerig stelsel en doet onderzoek naar de fij- nere krachten in de natuur. Theosophie heeft geen dogma's doch biedt de resultaten van de onderzoekingen aan. Overpeins wat wij U zeggen, maar wees nuchter en waar tegen- over U ze]f en neem niets aan op gezag. Uit liefde is het geschapene ontstaan. God wil eeuwige vooruitgang door wezens te scheppen die in de toekomst hem gelijk zullen zijn. De menschheid bevindt zich thans nog in het sta dium dat egoisme hoogtij viert al zijn in den loop der eeuwen bij velen edeler gevoelens ont waakt. 'Door on we lend' eid omtrent de wetten van het Heelal vervloekt de mensch vaak de Goddelijke Macht, die zooveel stoffelijke onge- lijkheid en schijnbare onrechtvaardigheid laat bestaan. De wetenschap leert ons dat ieder toestand een oorzaak heeft en de Theosophie bevestigt dit, doch gaat verder door te zeg gen, dat wij c.e gevolgen zullen dragen.van onze gedachten, gevoelens en daden en thans de gevo-lge dragen van onze vroegere gedach ten, begeerten en daden. In verband hier- vmede wees spreker op de levenswet Rein- carnatie of herbelichamipg volgens welke wet de mensch, van kindmensch door vele levens tot zijn huidig stadium is geevolueerd en thans de eigenschappen bezit in die levens verkregen en de gevolgen draagt van de oor- zaken in die levens in het werk gesteld. Hier- door worden de groote verschillen, zoowel moreel, verstandeiijk en stoffcljjk verklaard De mensch is een Goddelijke vonk, welke door vele levens door veel lijden en ervaring de stof leert beheerschen en overwinnen, waar na hij als mensch volmaakt is en niet on aarde behoeft terug te keeren, tenzij hij dit wenscht om de menschheid te helpen. Doordat het stoffelijk brein op het huidige stadium niet fijn genoeg bewerktuigd is, kan het de herinneringen aan vorige levens in normale gevHlen niet overbrenoen, doch de resultaten van onze vroegere ervaringen is het geweten, de stiile stem die ons waar- schuwt- voor daden waarvan. de gevolgen ons in vcrige levens smart brachten. ResumeereMe, geeft Theosophie een inzicht in de geesteiiike wetten van het Heelal, in de oof zaken welke het Uden in de wereld ver- oorzakeii en ons deze dus zonder morren leert ste trio. Winner cle heer Jb. Relk. WYANDOTTES. Verzilverde medaille door „Aves", voor Fraaiste trio goud. Winner de heer S. Bakker. LEGHORNS. Verzilverde medaille door den heer C. J. Ranzijn, voor fraaiste trio. Winner de heer Kees Misset. ENKELE NUMMERS DWERG- HOENDERS. Groote eerebeker door den heer R. Reijmer, voor fraaiste collectie, 3 maal te wintien of 2 maal achter elkander. Winner 1923: de heer J. H de Mildg. Winner 1924: de heer J. H. v. d. Broeke. Zilveren gebakschep in etui, door „Aves", voor op een na de fraaiste collectie. Winner de heer J. H. de Milde. Groote zilveren medaille, door de firma Simon de Wit, voor fraaisten krielhaan. Win ner de heer P. de Wolf. JAPANSCHE KRIELEN. Zilveren medaille door de Leidsche Pluim- vee-Veremiging. voor fraaiste vogel. Winner de heer P. de Wolf SIERDUIVE'N. Rood-marmeren coupe door het Bestuur van „Aves", voor fraaiste collectie. Winner de heer T. Hantmink. Nieuw zilveren sgarettenkHrer door den heer Joh. Griinbach, voor fraaiste collectie. Winner de heer T. Hammink. Zilveren medaille door Vereeniging „West- Friesland", voor fraaiste collectie op een na. Winner de heer Th. van Gijzen. Verguld zilveren medaille door den heer J. van Bockhoven. voor fraaiste sierduif. Win ner de heer F. Berentzen. HOLLANDSCHE KROPPERS Zilveren medaille door „A>.vicultura", voor fraaiste collectie. Winner de heer C. M. Win der. NEDERLANDSCHE HOOGVLIEGERS. Zilveren medaille door „Aves", voor fraai ste vogel. Winner de heer Andre Moojcn. SCHOONHErDSKLASSEN POSTDUIVEN. Wit-marmeren coupe door het Bestuur van ,,Aves", voor fraaiste collectie. Winner de heer J. H. v. d. Broeke. Zilveren medaille door „Aves", voor fraai sten doffer. Winner de heer H. Medik Luxe zilveren medaille door den heer Jos. van de Kamer, voor fraaiste duif. Winner de heer A. I Snijders. VLIEGKLASSEN POSTDUIVEN. Plateel Vredesduif, naar ontwerp van Tjipke Visser, door PSeines' Duivenoark, den Doider, voor fraaiste collectie. Winner de heer Jos. van cle Kamer. KONUNEN. GROOTE RASSEN. Zilveren medaille door den heer W. van Voorfhubscn. voor fraaiste collectie. Winner de heer P Zilver Vergulde medaille door ,,Avicu!tura", voor Zilveren medaille door V. V. V. „Alcmaria" de oude garde, en wij hun hierop, dat het nu nog zoowat gaat, maar dat straks blijken zal, dat wij goed gezien hebben, en heusch, nu reeds blijkt het gemis. Het verkeer te water is ganscii anders dan op het land, en daar- om is ook, zoowel voor de buiten- alsook voor de „binnenscheepvaart" behoefte aan prachtige opleiding. Vele schippers zijn loon- scbippers, en de verzekering kan men tegen woordig in alle vormen, en voor alle zaken sluiten, zoodat wel eens meer gewaagd wordt als nu eigenlijk noodig is. Dit alles voor oogen, legt hij gewicht in de schaal die het beste toegerust is. De schipper van vroeger stond in liooger stand dan nu. Wij hebben nu veel theorie, geen practijk, en dat heeft niet veel waarde. Verschillende voorbeelden haalde spr. hiervoor aan. B. v. van Amsterdam naar Wieringen nam men een loods mede. kosten 40.tot 50. die schippers die zoo'n vrachtje mosselen haaiden moesten zelf die vaart leeren, zoodat die onkosten overbodig werden. Het zou het meest afdoende zijn, dat de staat geen schippers op de vaart laat, of ze moeten in bezit zijn van diploma enz. Maar dit zou een chaos scheppen, niet te overzien. Neen, het moet geen dwang, maar belooning zijn; cle practisch gevorderde mensch uit het bedrijf moet kennis hebben van wettelijke re- glementen en voorschriften, in het bezit zijn van diploma; niet doordat het hem door den Staat is opgelegd, maar vrijwillig. Wij hebben over deze zaken met den minis ter gesproken en ontvangen de medewerking van de regeering. De minister heeft toege- stemd en goedkeuring verleend, ten eerste op ons Reglement, ten tweede zal ieder examen door den minister of zijn vertegenwoordiger worden bijgewoond. en ten dercle zullen de uitgereikte diploma's voorzien zijn van den minister z'n handteekening. Maar, hoe het nu in te richten. Wij zijr) be- gonnen het aldus vast te stellen: kanalen en rivieren, kanaalvaart als grond. Hij, die op de Zuiderzee en Zeeuwsche stroomen kan va ren, is ook op de bovengenoemde wel ver- frouwd. Nu meenden wij voor de vaart op de Zeeuwsche stroomen en Zuiderzee aparte di ploma's uit te reiken, maar daar zijn wij op terug gekomen. Nu wil dit niet zeggen, dat men in het bezit moet zijn eener diploma op alle vaarten, neen, want dan is men nog niet Maar, dan moet men toch eerst nog practi sche kennis opdoen, hetwelk spr. met vele voorbeelden aantoonde. Nu hebben we het instructievaartuig „Prins Hendrik", dat de jongens van school nuttig bezig houdt tot ze man zijn. Al het werk wordt door deze jongens op en aan het schip zelf uitgevoerd; men leert de eerste beginselen van het vak en ontvangt volledige uitrusting, welke bij het verdienen weer langzamerhand terugbetaald moet worden. Dit leert de jongens het begrip bij te brengen zelf voor de uitrusting te zor- gen. Nu springen ze van ie schuit af tus- schentiids, wat mijzelf wel is overkomen, thans komen ze aan boord met 1 zakdoek, 2 kousen en 10 paUes sigaretten, meer hebben ze niet, dus ze laten bij ontijdig yertiek fljgtjs „Java" alhier onderhands verkocht is aan den heer Baart uit Hoorn, die er een sigaren- fabriek in zal vestigen, een voor onze plaats geheel nieuwe industrie. Donderdag j.l., 20 dezer, gaf onze Da mes Zangvereeniging „Oosthuizen", onder leiding van haren directeur, den heer Z. van Mossel alhier eene openbare uitvoering in het lokaal van den heer de Boer. De opkomst was uitstekend. De kolfbaan was bijna geheel bezet. Bij de opening dankte de voorzitster der vereeniging, Mej. M. Bier, voor de zoo tal rijke opkomst, die blijk gaf van sympathie voor de Vereeniging, waarna werd aange vangen met eenige zangnummers, die zeer verdienstelijk en met veel gevoel werden ge zongen. Na de pauze werd opgevoerd de operetta „De Woudkoningin" in 2 bedrijven. Wij kun nen zeer tot ons genoegen constateeren dat de operette uitstekend werd vertolkt. We we- ten dat er hard en vlijtig is gestudeerd, doch' het resultaat daarvari gaf Donderdag alge- heele voldoening. Verschillende rollen waren lang niet gemakkelijk, doch er werd met ge voel gezongen en gespeeld en we kunnen de Vereeniging en haren leider geluk wenschen met dezen buitengewoon goed geslaagden avond. We hoorden verschillende stemmen uit het publiek, die hoogst voldaan waren en we vertrouwen dat Zondag a.s. bij de 2de uitvoering der vereeniging,' er goede belang- stelling zal bestaan. Na afloop dankte mej. Bier een ieder die had medegewerkt en den avond zoo geslaagd te doen eindigen en overhandigde Mej. Ho- getoornDil, die de solo-nummers v. d. zang en de geheele operette met piano-muziek bui tengewoon verdienstelijk begeleidde, een prachtige herinnering aan dezen avond, be- nevens een bouquet. Vermeld dient nog, dat we in de pauzes werden vergast op een uitstekend stukje mu ziek. Een kleine opmerking willen wij nog toe- voegen aan enkele aanwezigen, n.l. deze: Rookt toch niet met zulke avonden. De da mes hebben reeds een zware taak te vervul- len op het tooneel en verzwaart die nu niet door te rooken, want dat hindert haar heel veel. Laat ons hopen dat Zondag gedurende de uitvoering niemand rookt UIT HOORN. In veflband met toegekend pensloen, rs rtet wachtgeld, verleend aan den gewezen onder- officier S. Postma, uit deze gemeente, inge- trokken. Door B. en W. is bekend gemaaki, dat evenals den vorigen winter voor hen, die daarvoor in aanmerking komen, tegen ver- minderden prijs cokes verkrijgfraar zal zijn. In cata „De Witte En gel" is op een nieuw geplaatst biljart een interessante wed- strijd gespeeld tusschen de heeren Slikker te Anna Paulowna en De Haas te Andiik. Eerstgenoemde bleek veruit de meerdere. De e$xste parti] yaa 3Q0 caramboles maakte de bere/dt Oe met au nauiOLniLRs //V PAnrseji vam Kt'J '3* rc.G \ri AM' fOHF PFT T7FM ~',n p-Tpo'i'.o V''7i - r -y '7 itypr

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6