Alkmaarsche Courant Honderd Zes en Twlnflgsfe Jaargang, Zaterdag 22 November. Geneeskundige brieven. 277 i9U LXIIL Vruchtenkuur 1. Mij bererkt een ingezooden stuk met den titel Natuur's geneesmiddelen. Vruchten kuur vergezeld van de vraag of het mij ook aanleiding geeft, er iets over te zeggen. De schrijver B. uit den H. is klaarblij-kelifk geen geneeskundige. Niettemin, of misscliieu juist daarom, heeft hij een sterke overtuiging en meent in. staat te zijn, zijn medemenschen te kunnen helpen door hun een doelmatige leef- of betere voedings-wijze voor te schrijven, welke dan hoofdzakeujk besitaat in het zoo goed als ui.'sluitend gebruiiik van vruchten. De schrijver zegt „dai er takloozen zijn, die bewust of onbewust, te lijden hebben van de gevolgen der ocr",tuurlij:ke vceding in onze besc'naafde maatswiappij. Menschen die ca- tarrhaal zijn; die lusteloos zijn; die aamleg hebben tot hindarlijke vetaanzetiingwier bloed en. geheele organisme verzuurd zijn". „Den meesten onzer mischien ontbrcekt het aan z.g.n. voedingszouten want die zijn door de kunstmatige prepareering of wel door het afkcken aan onze spijzen ontbrok- ken. Ons organisme behoort een overschot te hebben aan zouten, maar het is integendeel veelal verzuurden daarmee is dan helaas ook ons humeur zuur geworden! Onze vroo- lijkheid, onze werklust, onze veerkracht zijn ons ontvloden of altbans verminderd. Wij voelen ons zwaar, het leven is ons een taak in sltee van vreugd, wij zijn critisdi gestemd ten aanzien van onze naazten." „Maar nu" (het artikel wend blijikbaar in September geschreven) ,,-is er weer zegening ,voor ons, nu wordt ons weer de gdegenheid geboden om onze fouten te herstePen, om te- rug te krijgen wat wij zoo noode ontberenhet gevod van lich"heid en blijheid van vroeger dagen. onze vreugde aan arbeid en men schen." „De vruchten willen ons daarin te h-ulp komen. Zij kunnen het evenwiebt in cos or ganisme herstellen, dat wij, door het over- matig gebruik van eiwitten alfijd weer ver- etoren." „Waf is hdt eenvoudig, zicbzolf dien zegen te doen gewordenMet een weinig wilskracht en doorzetting kan'ieder het, nu de vruchten er volop zijn en goedkooo." „Een vruchtenkuur ziet er zoo uit. Drie- maail daags eet men zijn genoegen aan fruit: appels, peren, druiven, bananen, des- gewensch't ook ged'roogde vruchten als vijgen en rozijnen. Dat is alles." Hierop volgt dan een nadere uiteenzetting 01 een weerlegging van de bezwaren, welke verwacht worden. Na de aanbevele-nde woor- den dat „de goede resultaten lang blijven: de frissche kleuren, de grooter veerkracht, de helderheid van hoofd", eindigt de schrijvel met de vraag: „Wie wil het probeeren? Overvloed is er, van zegening, van ooft!" Het artikel maakt bij lezing een preftigen indruk, zooals steeds het geval is bij ge- schriften, welke uit een warme overtuiging voortspruiten. De schrijver maakt den indruk, een groote mate van altruisme te bezitten en het zou mij niet verbazen, als hij met zijn betoog ten doel had, anderen te doen genieten van hetgeen hij zelf ondervonden heeft, m a. w. dat hij zelf de goede ge vol gen van een vruchtenkuur heeft leeren kennen. Maar wij weten, dat wat voor den- een goed is, daarom nog niet deugt voor den Inder. Quod licet Jovi, non licet bovi, luidt de oude spreuk. En Goethe hethaalde dit met zijn „Eines passt sich nicht fur Alle!" Daar om is een zachte critiek bij het persoonlijk enthousiasme niet misplaatst en komt het mij gewenscht voor om eenige beschouwin- gen over de vruchtenkuur ten beste te geven. Eerst echter nog enkele algemeene opmer- kimgen. Het gebruik van vruchten kan zoowel be- schouwd worden als onderdeel van het voe- dingsvraagstuk als uit het oogpunt der ge- nezingsleer. De schriiver bedoe't waarsrhijn- iijk het laatste, wat blijkt uit ziin opschrift: „Natuur's geneesmiddelen". Taa'kundig zou het beter zijn te spreken van „Geneesmidde- len der natuur". De finanrieele ziide der zaak wordt geheel buiten beschouwing gelaten. Aiken zetri hij: d;e vruchten zijn er volob en goedkooo. Maar ieder zal deze verzekering met gerechtvaar- digden twijfe' gekzen hebben. Het is slechts en klein gedee'k van het iaar. dat er volop vruchten zijn En gedurende het overblijven- de deel moet de men'ch tech ook eten. Wat de goedkoopte betreft, rijzen vele vraagtee- kens. Misschien ziin er v/el eem'ge plaatsen anions land, waar het inheemsHie fruit voor weinig geld verkregen wordt. Maar over de geheele bevo'king gerekend, zal er slechts een klein gedeelte zijn, wier budget toelaat. zijn genoegen te eten aan aopels, peren en druiven. En voor bananen, viinen. roziinen en dadels ge'dt betze'fde voor de gansche be- volking. Bij een druivenkuur worden eenige •pouden druiven per da"- genuftigd Maar ook wanneer men 8 pond gehruikt. is het toch nog noodig om de vereischte hoeveelheid eiwit en vet on and"re wijze in de maag te breneen. D ba"aan beeft en"eveer dezelfde voed'ingswaarde ak de aardannel. Zij bevat iets meer koe1h^dr.?ten. dooh minder eiwit en minder vet. Reken nu maar eens uit, hoeveel een maaltiid van bananen kost, a1s dezelfde tioeveelheM <zeb**,,;kt wordt els yen anrda^ne- len voor een-voidoende maal noodig zijn. Ao pels en peren bevakmi nog veel minder kool- hydraten fbanaan 22 aard'anoel 18 apnel 12.5 en bijna geen vet en eiwit. Geheel anders is hel met noten. Maar daarover in een volgenden brief. H A. S. De vasflroppeimg van de zrekteverzekerin ,g daaraan brengt allerlei moeilijkheden. Het aannemelijk maken, dat men in loondienst is, is al dadelijk een netelig punt. Het belang van den arbeider om ieder ongeval aan te geven verdwijnt en uit die kleine ongevallen kunnen allerlei ziekten voortkomen. De definieering van het begrip „arbeider" komt nu ook in gevaar althans wordt zij veel ingewikkelder. Het was spr. een raadsel, hoe de minister tot zijn besluit van samenkoppeling is geko men. Waarom zoekt de minister naar verande- ring? Het was spr. niet duidelijk en hij hoopte al tijd nog, dat de minister nog bekeerd zal worden. De heer S m e e n k (A.-R.) verwachtte spoedig de Ziektewet en dus heeft hij geen lust diep op de kwestie in te gaan. Het staat niet vast of spr. er zijn stem aan zal kunnen ge ven. Voor spr. was allesoverheerschend, dat dez iekteverzekering spoedig tot stand komt en daarom wees hij a priori niets af. De heer B a k k e r (C.-H.) wenschte enkele punten uit de rede van den heer Snoeck Henkemans te onderstreepen. De kwestie is emstig en hij vroeg den mi nister nog eens emstig de bezwaren te over- wegeo. Spr. was voorts eenigszins huiverig voor de mechaniseering van de administrate van de Raden van Arbeid. Ook voor de vrijwillige ouderdomsverzekering ten plattelande lieeft de centralisatie slecht gewerkt. De heer Van Rappard (V.-B.) zeide, dat de Invaliditeitswet niet populair is en men moet er voorzichtig mee zijn, dat zij niet nog meer impopulair wordt. Spr. is het eens met den heer Smeenck, dat het beter is het ontwerp af te wachten. On- gaame zou hij zien, dat alleen de werkgevers de premie moeten betalen. De heer Van Ravesteijn( C.-Fr.) vroeg eenige inlichtingen omtrent den ter- mijn van uitkeering van de ouderdomsverze kering, die onlangs gewijzigd is-. Een groot aantal klachten over daardoor berokkend na- deel hebben spr. bereikt. Spr. vroeg den mi nister dit besluit in te trekken. De heer S ch a p er (S-D.) sloot zich aan bij het betoog van den heer Smeenk. De Minister zeide, dat hij het ook met de heeren Smeenk en Schaper eens was. Hef is beter te wachten met de discussie tot het ontwerp is ingediend. Met belangstelling had spr. de geopperde bezwaren gehoord en hij zou ze gaame nader over we "en als het ont werp van den Raad van State terug is. De vraag van den heer van Ravesteijn be antwoordend, zeide spr., dat de wijziging een bezuinigingsmaatregel was van 3 ton en dat is niet gering. Bij de invoering was het be- zwaar het groctst, maar de invoering is gelei- delijk geschied Spr. zal inmiddels nog eens inlichtingen over de werking inwinnen. De vergadering werd verdaagd tot heden e6n uur. Gemenstf Nienws TUBERCULQSE-BESTRIJDfNG Onder voorzitterschap van mr. L. N. Roo- denburg heeft te Utrecht een vergadering van het bestuur der Nederlandsche Centrale Ver- eeniging tot bestrijding van de tuberculose plaats gehad. De besprekingen waren in hoofdzaak gewijd aan de vraag, op welke wij ze meer samenwerking tusschen de rijksin- spectie voor de tuberculosebestrijding en de vereeniging kan worden verkregen. Met groote voldoening deed de voorzitter mededeeling van de belangrijke gift, die de vereeniging heeft ontvangen uit de opbrengst van de weldadigheidsoostzegels, in December 1Q23 en Januari 1924 verkocht. Dit bedrag 4000) stelde dt vereeniging in staat, ver- schillende plannen uit te voeren, die anders tot de vrome wenschen zouden blijven behoo- ren. Van gedachten werd gewisseld over de mo- gelijkheid de kolonieverpleging in den lande, meer dan tot nog toe het geval is, dienstbaar te maken aan het met tuberculose bedreigde kind. Gepoogd zal worden, met vereenigingen die zich met de uitzending van kinderen bezig houden, meer voeling te krijgen. Op voorstel van de Provinciale Drentsche Vereeniging zal worden nagegaan of de te genwoordige wijze van het "verdeelen van de rijkssubsidie voor de tuberculose-bestrijding wel de meest juiste is, en of er bij de regeering moet worden aangedrongen op een betere verdeeling. Ook werd nog besloten, mstemming te bc- tuigen met het request van eenige vereeni gingen aan de Tweede Kamer tegen de voor- genomen belangrijke vermindering van den post op de staatsbegrooting voor uitzending van kinderen naar gezinnen en koloniehui zen. KOLENDA MPVERGIFTIGING. De on-derwijzer M. en disns verloofde zijn Wcensdagavond te Gorinchem beiden door celendamp vergiftigd geraakt. Laatstgenoem-, de was spoedig weer bij kennis, dceh de heer M. verkeerde hedennamiddag nog steeds bui ten bewustzijn. groot bruto 27.132 ton en Ss gebouwd In 1917. Het schip is vanochtend van Antwer- pen vertrokken voor een reis van 135 dagen Zijn eerste bestemming is New York, via Southampton en Cherbourg. Het zou Woens- dag zijn vertrokken, maar werd toen door mist opgehouden. Van andere zijde wordt ons gemeld, dat zes sleepbooten vergeefs hebben getracht het schip vlot te sleepen, en dat het in elk geval tot gisteravond, wanneer't hoog water is, zai moeten blijven zitten. Volgens een draadloos bericht is het stoom- schip „Belgenland" gisteravond 8 u. 40 min. met asisstentie van 10 sleepbooten vlotgeko- mott. Het schip heeft der eis naar Southamp ton voortgezet. DE M-OORD TE WVCHEN. In aansluiiiting op het reeds in ons vorig mummer gemelde betreffende den moord te Wychen, laten wij thans de behandeling van de zaak tegen den tot levenslange gevangenis- straf verpordcelden J. v. M. volgen. Zooals men zich zal herimneren, heeft deze voor de rechtbank gewcigerd, een enkel woord te zeggen; hij nam toen een houdimg aan ,alsof de heele z.a?k langs hem heen ging Thans berntwoordde beklaagde zonder omwe- gen alle door den president tot hem gerichte vragen. In deze zaak waren 4 getuigen en deskun- digen gedagvaard. Bij het voorlezen van het rapport van den raadsheer-rapporteur volgde beklaagde zeer nauwkeurig woord voor woord het rapport, "veneens dat van den deskundige, dr. Hesse- link. Dr. Hessrliuk. als d-rskumlioe gehoord. bleef geheel bij zijn ook in eersten aanleg uit- gebracht rapport, waarvoor hem huldte v/erd gipfl->rarbt deor den president. Na het hooren van verscbillende deskundi- tren hield de advocaat-generaal zijn requisi- toir. Hij wil a ami em en, dat deze beklaagde psv- chooaath is. Een psychopathenwet is er nog niet en voor een onderzoek naar vermin derde tcerekeninesvatbaarheid ziin er alleen termen. wanneer de noodzakelijkheid en de wensche- lijkheid blijkt. Dit is nog niet het geval, wan neer een advocaat er op aandringt. De reehter moet zich, naar snr. meent stel len boven de oublieke opinie. Spr. merkt d op in verband met de strooming die op een psychiatrisch onderzoek aandrino-t. Spr. is overtuigd dat, indien het mogelijk zou ziin een referendum te houden, een groote meer- derheid van M. zeker ter dood zou willen veroordeelen, althans hem liever in een g vangenis. dat in een gesticht zou brengen Levenslange gevangenisstraf komt in de praktijlc neer op veroordeeling tot gevange nisstraf voor onbepaalden tiid, zoodat de mo- "elijkheid op voorwaardelijke in-vr-heid-ste' ling te eeniger tijd niet uitgesloten is. Snr meende, dat de kans om levenslang opgeslo ten te worden zelfs gering is. Deze beklaagde zal de tot standkoming van een psychopathenwet-hog wel beleven en dan zal het tijd zijn, om na te gaan, of deze we ook oj hem van toepassing is. Tenslotte eischte de advocaat-generaal ver oordeeling van deze beklaagde tot levenslan ge gevangenisstraf met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Arnhem. De verdediger ging de feiten nogmaals na Pleiter noemt het een schreeuwend onrecht indien niet zoo goed mogelijk psychiatrisch onderzocht wordt naar de mate van toereken baarheid voor de begane daad, alvorens tot levenslang te veroordeelen. Een dergelijk on derzoek is hier van te meer belang, omdat zonder vaststellin* thans. dat en in welke ma te beklaagde psychopaat is. zelfs bij latere in voering van de psvehopatenwet van M. zal te boek staan niet als psychopaat, maar als si mulant. Het is onbegrijpeliik voor pleiter dat, waar pen n'rticulier psvehiater zorder kosfen voor het rijk een grondig onderzoek zou doen. dit geweiged is, enbeorijpelijk, waar men thans zonder onderzoek dezen man levenslang wil opbergen. Indien dit voortspruit uit angst, dat bij na het onderzoek niet voldoende langdu- rig zal kunnen worden gestraft, dan wordt daardoor onrecht gepleegd aan het individu. Als beklaagde nog eens wordt verhoord verklaart hij onschuldig te zijn. ..Waarom zegt bekl., ,.moet ik de gevangenis in. als C v. d. R. verHaart dat ik dien moord heb ge- daan. terwijl miin verklaring niet wordt ge- loofd. Ik heb M niet gedaan, op mijn woord van eer en ik ga niet levenslano- de gevange nis in, ,.da.t zal noo!I "ebeuren. Ik heb de men schen niet vermoord". Uitspraak op 4 December a.s. Staten-Gerteraal, TWEEDE KAMER. (Zitting van Dander dag.) Vervolg. Het samenkoppelen van ziekte- en on geval- len-verzekering achtte de minister niet beden- kelijk. Het speet spr., dat de minister de be zwaren daarvan niet inziet en niet begrijpt, dat samenkoppelpn van ziekte- en invaliditeits yerzekering veel beter en logischer is. DE ZUID-HOIJ.ANDSCHE MAAT- SCHAPPIJ TOT REDDING VAN SCHIP- BREUKELINGEN. De Koningin-Moeder heeft ter gelegen- heid van het eeuwfeest der Zjuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelin- gen het volgende telegram aan het bestuur van deze maatschappij gezonden: Ik stel er prijs op, bij de herdenking van het honderdjarige bestaan van uwe Maat schappij haar hartelijk geluk te wenschen, dat zij het voorrecht heeft, na een eeuw met groote voldoening terug te zien op haar nuttig en zeeenrijk werk. Met haar houd ik in eere de nagedachienis van velen, die dikwijls met ach- terlating van vrouw en kinderen bij hun hel- denwerk zijn omgekomen, en herdenk ik dank- baar de heldendaden van de dappere zeelui. die niet geschroomd hebben, bij hun reddings- werk hun leven te wagen. DE BELGENLAND. Uit Hansweert wordt gemeld: Het Engelsche stoomschip Belgenland is gisteroc'itend bij hoog water op de Schelde, nabij ForWle Frederick (Belgisch gebied) om- hoog gevaren en J)lijven zitten. Het schip helt over. Onder de passagiers aan boord zou eenige ongerus'.heid heerschen. De Belgenland, van de Red. Star Line, is PROVINGIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedenuteerde Staten hebben de vraag be- handeld, of en in hosverre het wenschelijk is, dat beharfiging van het voorbereidend on- derwijs een object van provinciale zorg wor de. Na onderzoek zijn zij van oordeel, dat het belang van de provincie niet in die mate bij het voorbereidend onderwijs is betrokken, dat er voor haar aanleiding zou bestaan, dit bin- nen den kring van haar bemoeiingen te trek ken. te minder daar het rijk geen steun ver- leenf en het grcotstc ded der gemeenlen nog zeer weinig. Bovendien zou deze steun naar hun mee- ning niet te verantwoorden zijn, daar zoovele andere nuttige instellingen zonder subsidie worden gelaten op grond van de ongunstige tijdsomstandigheden, terwijl zij anders onge- twijfeld hiervoor in aanmerking zouden ko men. In Mei j.l. hebben de Staten om nraeadvies in handen van Ged. Staten gesteld een -adres van het hoofbestuur van den Centralen Ne- derl. Ambtenaarsbond, waarin de wensch werd te kennen gegeven, dat voor het perso- neel der provinciale ziekenhuizen de mogelijk- heid zou worden geopend, een lid in de com- missien van bestuur dezer ziekenhuizen aan te wijzen. Ged. Staten hebben omtrent dit denkbeeld het oordeel van deze commissien gevraagd. welker gemeenschappeliike vergadering de aanvaarding daarvan heeft ontraden, om. cm de volgende redenen: In de eerste plaats rijst tegen het geopoerde denkbeeld dit be- zwaar, dat de aangewezene, uit welke groep van amWenaren hij ook wordt verkozen. steeds door een groot deel van het personeel niet als zijn vertegenwoordiger zou worden gezi.en; in de tweede r^aats zou hii slechts ten aanzien van een beperkt aantal gelegen-- heden de sped ale deskuncfigheld Sezftfen, die zijn zitting nemen in de commissie van be stuur zou moeten rechtvaardigen. Daarbij komt, dat de gekozene telkens in een dubbel- zinnige positie zou komen te verkeeren; zou hij zich ten doel stellen de wenschen van het personeel op den voorgrond te plaatsen, dan zou hij falen als medebestuurder van de in- richting in haar geheel; zou hij daarentegen zijn taak als bestuurder naar den eisch op- vatte, dan zou hij vaak de mede-verantwoor- delijkheid moeten dragen voor beslissingen, die met de wenschen van het personeel niet zouden strooken, hetgeen zij-n positie als ver- trouwensman zou ondermijnen. Ged. Ctaten stellen voor, .afwijzend op het verzoek te beschikken. WIJZIGING WET'JNVORDERING VAN 'S RIJKS DIRECTE BELAST1NGEN. Het afdeelingsonderzoek van dit wetsont- wcrp in de Eerste Kamer gaf aanleiding tot de volgende beschouwingen Vde leden konden hun goedkeuring aan de vcorgestelde regeling hechten, welke een aan- zienlijke vermindering van het administraiieve werk zal ten gevolge hebben. Ondiersoheidene leden verklaarden zich geenszins ingenomen met het voorstel. Zij achtten het een hardhandige wijze van optre- den, welke aan den Franschen tijd herinnert. E)e wensch werd uitgesproken, dat er een ceniraal bureau zou worden aangewezen, waar zou kunnen vford'em opgegeven wanneer men zijn verschu-ldigde belasting niet op den vervaldag kan voldoen. Waar het blijkt, dat op het gestelde moment de betaling moeilijk is en de debiteur goed is voor zijn sohu'ld, be- hoorden de noodige faciliteiten gegeven te worden. Wel kan men thans ui'ste'l van beta- ling bekomen, maar de te betalen rente is, in aanmerldng genomen de omstandigheden, waarin de belastingschuldige genoodzaakt is dat uitstel te vragen, te hoog. Ten slotte waren er leden, die de vcorge- spiegelde vermindenng van he: administra- fciieve werk door vermindering van de vervol- gingsstukken, met name de waarschuwingen en het keeren van den achterstand in het be talen der be! as tin? als gevolg van het voor stel niet verwachtten. KORTE BFRICHTEN. Mei de Vries, dienstbede bij de familie H. te Arnemuiden, die Maandag j.l. in brand "eraakte, doordat zij te dicht bij de kachel stand, is gistermor<ren in het ziekeohuis te Ka.mpen aan de bekomen brandwonden over- leden. Versehenen ziin de memorie van ant- woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de begroofing van de finaneien, de posterijen, telegrafie en telefo- nie voor 1925. De heer A. T. Groustra. oud-raad-advi- seur bij het departement van oorlog, is over- leden. De Rotterdam-Deli Mij. kondigt een tweede uitkeering van 25 pCt. op de aandee- len aan. In de cartonfabriek van de firma Free en Co. te Oudepekela is Woensdagavond de 60-jarige arbeider Nomden tusschen den zol der en den koker van een machine doodge- drukt. E>e 73-jarfge J. v. B. is te Waarden- burg door een trein gegrepen en vermorzeld- Kun st. EMIEL HULLEBROECK. We herinneren ons nog levendig de Hul'le- broeck-avondca die inderdjd 't is al tame- lijk wat jaren geleden voor de abonne's der Alkmaarsche Courant in de Harmonic zijn gegeven. Na dien tijd hebben we geen avona van den Vlaamschen zanger meer mee- gemaakt, totdat gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" de kennismaking van toen weer is her- nieuwd. Het bleek al spoedig dat de heer H. nog dezelfde joviale, ondemoudende en dik wijls geestige causeur is gebleven; zijnl iede- ren, met innigheid of vol vuur, al naar den aard van het te zingen lied voordraagt en ze op den vleugel uitmuntend begeleidt. Voor de pauze hoorden we het publiek was niet erg groot bijdragen in een verschillende stijl, bijv. een gelegenheids-, een verhalend- een gevoels-lied, een lied in muzikalen brief- vorm, een strijdlied, enz. Alvorens zulk een lied voor te dragen, gaf de heer H. eerst een toelichting, hoe, en waardoor zulk en lied was ontstaan en gaf daarbij zeer dikwijls interessante bizonderhe- den. Toen „Tineke van Heule" aangekondigd werd en de zanger gewaar werd dat het pu bliek het kende, was hij er direct voor klaar het door de aanwezigen te laten zingen, wat later op den avond nog eenige malen gebeur- de. Na de pauze kwamen de liederen naar keuze, en, natuurijk, bevonden zich daaronder vele bekenden, als: Hemelhuis, Adeste, van't Mazeurken, Speldewerkerslied.,Noordzee, Kermislied, Moederke alleen, doch ook een fweetal onbekmde humoristische liedjes, die hun ontstaan te danken hebben aan de Indi- sche reis door den heer H. gemaakt. Na de voordracht van't strijdlied ,.Vliegt de blauw- voet, Storm op Zee", waarvan de tekst een pleidooi voor Vlaanderen's taal is, sprak de leer H. vurige woorden voor het in eere hou den der moedertaal; een behoud waarvoor \vij geen striid te wachten hebben, maar onze Vlaamsche stamgenooten zooveel te meer. „Stuurt ons". zei snr., „stuurt ons uw cou- ranten, uw tijdschriffen, uw dichters. uw let- terkundigen, en als ge zelf eens in Vlaande- ren mo-cht komen en uw bezoek tot Brussel uitstrekt, 0, st>reek dan niet die paar woor den Fransch die ge misschien op de school geleerd hebt, maar spreek uw mooie Hol- landsch, uw moedertaal". Op verzoek van den zanger. en als sym- bool van een betere verst-ndhouding tus schen Vlaanderen en Holland, zongen alien tot slot van deze biieenkomst sfaande eem "o»n'et van .de Vlaamsche Teemv". onmid- dellijk gevolgd door een van het ..Wilhelmus" Men girig crater niet heen. alvorens den heer H. te hebben teruggeroepen. ,,Poevenkonfng van Chicago", Dan O'Ban- nion, welke begrafenis werkelijk zeer zonder- ling was. Geweldige massa's menschen had- den zich langs den weg geschaard, dien de stoet zou nemen. Tal van politieagenten ver- gezelden op zijn laaisten tocht het stoffelijk overschot van dengeen, die eens hun grootste vijand was geweest. Dan O'Bannion was in de geheele stad bekend als een werkelijk ..dief- stal-artist", een, die cok zijn weerga niet had in het smokkelen van sterkedrank. Door een zijner rivalen in de smokkelarij is Dan ten slotte vermoord, terwijl hij een schijnbaar respectabel leven leidde, als schul- deloos bloemenkoopman in een der beste wij- ken van de wereldstad. Het lijk werd tentoon- gesteld in een praalkist die vijfduizend dollar had gekost. Een menigte van bewonderaar9 defileerde dag en nacht langs de kist. Na den lijkdienst werd de doodenwagen naar het kerkhof gereden, gevolgd door honderd schit- terende luxe-auto's, waarin alle vcoraan- staande dieven en bandieten van Chicago had- den plaats genomen. Een prachiig orkest speelde een treurmarsch EEN BABY VERLOOT! Te Pallazzole bij Bergamo in Italie werd een pasgeboren kindie op een plein gevom'en De kleine werd bij de carabinieri afpeleverd Toen het gerucht van de vondst zich had ver breid, kwamen vijf kinderlooze families haai rechten doen gelden op de arme dreumes. Toen de aspirant-ouders het niet over het eigendomsrecht eens konden worden, besloten zij het lot te laten beslissen. Baby werd in- derdaad aan de gelukkige winners uitgereikt DE A NSLAG OP DEN SIRDAR. Sir Lee Stack, de Sirdar van het Egyptb sche leger en Gouverneur-Generaa) van den Soedan, op wien Woensdag een moordaan- slag werd gepleegd, is gisteravond aan de bekomen verwondingen overieden. ERNSTIGE ONRUST IN SPANJE. Het „Joumal" vernecmt uit Hcndaye dat een persoonlijkheid, die zeer goed op de lioog- te is van den toesta-nd in Spanje en met den Sud-Expresse is aangekomen, bevesligd heeft, dat het uitstel van het naar huis zcti-den der lichting 1921 emstige onrust heeft veroor- zaakt. In het leger in Afrika en in de krzer- nes te Madrid heeft men e'e muilelingen hun wapenen moeten afnemen. Tweehonderd wer- den gearresteerd en zullen voor den krijgs- raad terechtstaan. De bekcode schrijver Blasco Ibarrz di- we- gens zijn scherpe houding tegen het D'rec- iorium uit Spanje is verbarmen en op het oogenblik in Frankrijk verblijf hcudt, heeft een pamflet gepubliceerd, hetwelk tegen Ko- ning Alfonso en Primo de Riviera is gericht. Het geschrift zal tegelijikertijd in Frni' iik, Engeland, de Vereenigde Staten en in Spanje verschij-nen. In een onderlioud met de „Oeu- vre" heeft.hij een en ander uit deze brochure medegcdeeld. Hij vaart geducht tegen den Ko- ning uit, die naar zijn meening even "Is Wil- helm II, zijn grooivader Ferdinand VII heeft willen nabootsen, maar de absolute monar chic feitelijk heeft hers-teld. Men be-ft ncoit geweten dat de Marokkaansche oorlog, die vijf millioen peseta's per dag k^st, zijn oor log is, waaraan echter deze kon:pg-s"!daat nooit heeft deel.gmomen en waarin 300 COO man geen 10 000 bergbewoners kunnen over- winnen. In Spanje is de lucht niet om in te ademen; elk woord en elk gebaar is van te voren veroordeeld. De militrire renauur ver- stikt alles wat hem mishaagt. Een koLnel waakt over de bladenDe -nd-erle naiie is gedesorganiseerd. Alfonso XIII is een ge- vaarlijk cabotin. Hij was fijdens den coriog Frarschgezind met het volk. maar hij deed den Duitschen gezant heimeliik de ver'rouwe- lijke mededeelingen van den Franechan atta che toekomen. Scdert 1914 zijn 18 ko- 'n-" n uit Europa verdwen-en. Alfonso meet de 19e zijn tot heil van SpanjeDe oorlog in Marokko rui'neert het land, doch hij breng den Koning geld in. Hij is aandcelhouder in de seheepvaartmaatschappij, die troepen naar den dood vervo-ert. In dsze termen laat Ibanez zich over ziin Koning uit. Tezelfdertud echter dat de schrij ver aidus van zich doet spreken, heeft admi- raal Magaz. de waamerrrnde voorzitter van het Directorium, in een interview met een me- dewerker van de „Matin" te Madrid ver- klaard, dat men de rol, die Ibanez in de revo- lutionnaire beweging zou spelen, sterk over draft. Hij is stellig een letterkundige van groot talent, maar hij heeft Spanje reeds 20 jaar geleden verlaten en het sinasdien tel kens maar voor korten tijd bezocht. VERZOEK TOT INSTELLING VAN EEN SENAAT. De Grieksche oud-premicr Papanastasioe heeft namens de Republikeinsche Unie bij de Grieksche Kamer een voorstel ingediend tot instelling van een Senaat, bes'aande uit leden der Kamer en nit royalisten buiten de Ka mer. Hij verklaarde, dat een Senaat de r-»- publiek zou consolideeren en dat de Kamer te groot is. De ex-premier Kaphandares zeide in ant- woord hierop, dat de voomaamste royalisti- sche leiders zouden weigeren in een Senaat zitting te nemen, terwijl het geen nut zou hebben oobeieekenende lieden tot senatoren te maken. A. K. Biiitffwlaiid. DE „BOEVENKONING VAN CHICAGO" BEGRAVEN. Oovallend was ^"zer dap-en te Chicago de pracht en praal bij de begrafenis van den DR. HELD OVER DEN DUITSCHEN STAATSVORM. In den Duitschen Landag heeft de minis ter-president Dr. Held verklaard, dat een verandering in Federalistischen zin van den Duitschen staatsvorm noodzakrlijk is. D^ kwestie of een monarchic al dan niet voor het Duitsche volk den gewemschten staats vorm zal zijn, heeft niets met federalisme uit te staan. Het gepraaf over den Beierschen monar- chistischen Putsch ncemde spr. het skchtste verkiezingswerk, dat mogelijk is. Slechts con- sti-tutioneele wegen mogen bewandeld wor den. Aan het einde van zijn rede, verklaarde spr. de grond wet tegen ieder gewdd te wil len beschermcn en tegelijkertiid wetelij-k ge- corloofde aspi-raties niet te zullen 'belemme- ren. HET HERSTEL VAN OOSTENRIJK Dr. Seipel heeft in een interview met den V.-D.-correspondent te Weenen verklaard, dat hij het als zijn hoogste plich! lx"schouwt zich geheel te wijden aan den arbeid in het belaog

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9