Alkmaarsciie Gouran De Kiuizenaar van Far-End. UW PRIJSCOURANTEN FEDILLETON. Dinsdag 25 November. Voordam G 9Alkmaar 279 1924 Honderd Zes en Twintigste Jaarpng, Prorinciaal Jiieaws UIT HENSBROEK. De rederijkerskamer „'t Viooltje" opge- ricfat 24 September 1874, hield Zaterdag- avond haar laatste jubileumuitvoering. Met deze uitvoering zou ze haar jubileum sluiten en had beupaald dat die alleen voor Hens- broeksche ingezetenen toegankelijk was, met vrij entree. De zaal was feestelijk versierd en stampvol. Om half acht opende de voorzitter, de heer G. den Das, den avond en heette alien wel kom, in 't bijzonder de zangvereeniging „Zanglust" en de gymnastiek vereeniging „U. D. I." Spr. zeide dat hij uit de groote op- komst eoncludeerde dat de burgerij ten voile met't Viooltje meeleefde en haar spel waar deert. Hiermede, aldus spr., verklaar ik de zen avond voor geopend. De heer S. B. F. Kooiman, eerevoorzitter. sprak zijn groet uit en zeide dat nu men het gouden jubileum vierde, men een eeresaluut behoorde te brengen aan wijlen den heer P Oudt, oprichter der vereeniging, en tevens aan de medeoprichters de heeren Iielder, Baan, Schotsman en Admiraal. Spr. bood, namens de burgerij, het hulde- blijk aan, nl. 'n schakelbord voor tooneelver lichting met 24 lichtmogelijkheden en 4 weer- standen waarmede het licht van vol onzicht baar tot uit kon worden overgebracht Het bord is een speciaie vinding van Ir. Koot uit Venhuizen en door hem vervaardigd. Spr. hoopte dat het cadeau, dat van bli] vende waarde is, het spel zou verhoogen en .was ten voile overtuigd(dat het zou leiden tot algemeene outwikkeling' van de leden. De heer den Das dankte namens't Viool tje voor't cadeau en de waardeerende woor den. De toeschouwers hieven een luid „Lang zullen ze leven" aan, hetgeen de zaal deed daveren. De heer v. d. Molen, voorzitter van de gymnastiekvereeniging „U. D. I." feliciteer de't Viooltje met haar gouden jubileum en zeide dat ook op haar de spreuk van het gym nastiekverbond luidende: „In een gezond Hchaam leeft een gezonde geest" van toe passing was en verzocht de aanwezige gym oasten zijn woorden te onderstreepen met den bondsklap. Namens de vereeniging bood1 hij een groote Moemenmand aan. Voorzitter Den Das dankte namens't Vi ooltje. De heer A. Gtrnder, oud-kastelein, memo- reerde hoe de vereeniging 19 jaar lang van zijn lokaal gebruik had gemaakt en lief en teed met hem gedeeld had, zoodat hij meende niet onbetuigd te mogen blijven en bood den voorzitter een mooie voorzittershamer aan. Doheer Den Das dankte hem hartelijk. Daarna werd door de dames G. Los, T, Schaak en den heer den Das de voordracht met zang getiteld „Landverhuizers" ten too- neele gevoerd. De oud-leden voerden de eenacter „de Ge- stoorde dichter", op, het stuk dat in 1874 het eerst na de oprichting gespeeld is. Drie to" medespelers nl. de heeren Jn. Helder, <Jb. Schotsman en J. Baan resp. oud 74, 71 en 65 jaar speelden toen ter tijde ook mede, terwijl de heer Jn. Helder nu de rol van den dichter vervulde, welke hij toen ook speelde. De heer Schotsman speelde voor Piet, z'n kaechf, J. Baan voor aanspreker, Kl. Scbuit voor deurwaarder, D. Schuit voor bedelaar, A. Gunder voor tandenjood, J. Koning voor heerenknecht en C. Schaak voor Gelderschen Boer. Deze spelers die het stukje, ondanks hun gevorderden leeftijd, nog krachtig en mooi speelden, verdienen alien lof. Zij die in 1874 als jonge kerels en nu als mannen met grij- zende haien op de plianken verschenen, voelen zioh nog jeugdig en voelen geen bezwaar om nog eens te toonen wat ze kunnen. De heer Dr. A. J. Cohen sprak de oud- leden toe en bood de oprichters namens de feestcommissie een kistje sigaren als blijk van waardeering aan. Mej. G. Los voerde de zangvoordracht ,,'t Waaiertje" op. Zanglust, directeur de heer Rooker, gaf daarna 2 liederen ten beste nl. „Feestzang" ert „Schaamt u niet het armoedig schijnen". Het blijspel in 1 bedrijf „Arme Rijken" werd door de leden opgevoerd. De rollen van Hubert M enter de Torgeron; Marianna, z'n vrouw; Elise, hun dochter; Gerard, hun zoon, Dorethea, de dienstbode; Smit, een vriend van Gerard en Jonkh. Frits Dalen- hout van Meervoort werden resp. vervuld door den heer B. Visser, Mej. C. Edel Schaak, mej. Gr. Schrooder, den heer J. Schaak, mej. G. Scbreuder, den heer F. Klinkhamer en den heer C. Houtkooper. 't Stukje werd mooi eq levendig gespeeld. Zanglust zong nog 2 liederen nl. „Tante rheeme" en „Jubileumlied". Het laatste werd door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 91) Het koStte inspanumg haar hand uit te steken en toen hij die in de zijne sloot, voelde zij hoe haar heele lichaam trilde bij die aan- raking, julst zooals het gedaan had in die paar kortc, gulden dagen, toen hun beider ge- luk niet verduisterd was door schaduwen van het verleden. Snel, al.soi zij plotseling verschrifot was, trok ze haar hand terug. „Wat heb je gedaan in Frankrijk?" vroeg hij, „Verpleegd", antwoordde zij korf. „Dacht je, dat i'k bier kon blijven en niets doen, in een tijd als deze?" Er lag een bescbulffiging in haar toon, rnaar indien hij al voelde dat deze woorden in zeker opzicht op hem sloegen, hij liet het niet merken. Zijn oogen keken haar onder- zoekend aan, ontdekten de veranderingen, dlie het afgeloopen jaar in haar uiterlijk had ge maakt de scherpere omtrek van haar ge- laat, het te tengere lichaam, de teerheid van opgedragen aan f Viooltje. De heer Schenk voorzitter, sprak den heer den Das toe en bood hem, namens de zangvereeniging, het jubileumlied in druk als blijvende herinne- ring aan. Een tableau voorstellende een stuk uit de Grieksohe geschiedenis „Zeus en z'n negen muzen" werd hierna jten beste gegeven. De heer G. M. de Haan leidde het in met een stuk poezie door hern zelf gedicht. Het ge- heel werd beschenen met verscheidene licht- effecten. De heer Dr. Cohen voerde een schimmen- spel getiteld „Mijn spreekuur en het bezoek der patienten", op. Dit stuk was vooral voor den lachenden mensch en heeft ook wel op de lachspieren gewerkt. Als slot voerde de gymn. vereen. „U. D. I." eenige damesgroepen uit. Hierna sloot de voorzitter den avond. Hij bracht dank namens't Viooltje aan de feest commisie voor haar goede zorg en zeide dat het voor een groot deel aan haar te danken was diat allies zoo iritslfekend geslaagd is, aan den heer Ir. Kool voor zijn hulpvaardigheid met verlichting en aan het muziekgezelschap Meurs dat tusschen alle bedrijvigheid door de toeschouwers aangenaam bezig hield Daarmede verklaarde hij dat de officieele avond gesloten was, maar dat men nog lang niet over naar huis gaan dacht. Eenige jongedames verkochten serpentines en confettie wat de feestvreugde nog meet verhoogde. Voor de jongelui was gelegenheid tot dansen en de ouderen bleven nog lang gezellig bijeen. Het was dan ook bijna weer dag toen men huiswaarts ging. 't Viooltje wilde en heeft haar gouden ju bileum niet in strife gevierd, integendeel iedereen heeft volop kunnen genieten zoowel de feden, oudleden als toeschouwers. Het is een jubileum geweest dat met gou den letters in de nohilen moet worden ooge teekend. UIT SCHOORL. Zondag werden voor den laatsfen keer in dit jaar draverijen'gehouden op het Schoorlsche Sportpark. Er was zoo ongeveer evenveel pu bliek als den voorgaanden keer, terwijl de op komst der paarden minder goed was dan een programma met 60 namen zou doen verwach ten. Juist de helft kwam in de baan. De cntreeprijzen voor het eerste terrein wa ren wederom verhoogd en nu I 3, wat langza merhand een bedrag wordt dat gcen gelijkcn tred houdt met hetgeen men er voor te zien krijgt. Het bestuur make eens een vergelij king in deze met b.v. Alkmaar en zal dan zeer zeker tot de ervaring komen, dat een bedrag van 3 voor de Schoorlsche draverijen te hoog is De baan was, vooral in de N. O. bocht zeer zwaar,'terwijl een leelijke knip iets ver- der wel weggewerkt had mogen zijn. Ook de vorige week zagen we de rijders daar al onge lukkig mede kennis malcen. Overigens heeft in dezen tijd van het jaar een baan op drogen zand'grond ook weder zijn voordeelen. In de eerste draverij kwamon 13 paarden uit. Het waren alle geregistreerde Nederland sche paarden, welke in een serie van 4 en dirie series van 3 de baan liepen, welker maximum lengte 800 M. bedroeg. Er mocht worden ge- loopen naar keuze, aangespannen of onder den man. Van elke serie werd de winner voor dfc eind- beslissing geplaatst. In de eerste serie kwam Koosje W. eerste aan, doch werd gedisqualificeerd wegens ga- loppeeren, terwijl No. 2, Max Medium, een zelfde lot onderging wegens hinderlijk rijden zoodat No. 3, Laura H de plaats kreeg. De tweede serie was voor Maggy Henry en de derde voor Ba rones, terwiil die l aatste serie werd overgeloopen daar Amie en Markies niet onberisnelijk liepen, Dit was voor Letha, die den strijd moest steken, daar de sulky on- klaar geraalcte, een ware buffer, daar zij in de herhaiing dezer serie eerste aankwam en later in de finale.den prijs van 150 won. De tweede priis was voor Maggy Henry wiens eigenaar f 25 kreeg, terwijl de derde priis a 10 werd gewonnen door Barones, De diverse afstanden, welke de winners van den eersten, hveeden en derden priis hadden te loopen, bedroegen resp. 700, 750 en 740 Meters. De tweede course, open voor alle in Neder land geregistreerde paarden, mocht eveneens naar keuze worden gereden, eveneens op een maximum baan van 800 Meters en ging om prijzen van 200, 100 en 20. De verdee ling der series was hier vijf maal drie en een- maal twee paarden, met cie winner geplaatst voor de beide demi-finales. Tn deze demi- finales bleven twee winnende paarden aan voor de finale. Jammer dat in de eerste serie het bekende paard Putzelinde (795 M.) in het zuidelijk rc-chte einde een oogenblik onizuiver draafde, iets wat wij haast nooit van deze merrie zien Haalde ze van te voren haar verren achter- stand in, ze verspeelde daardoor haar kans en moest achter Amie blijven, die won. De volgende series werden gewonnen door Mignon, Barcnes, Ktinstler, Koosje W en Quimperle. Ook dit laatste paard ging snel, hoewel we gelooven dat hij niet het uithou- houdingisvermogen van Putzelinde heeft. Ove- de witfe hand, die het hengsel van de mand, die zij droeg, omklemde. „Je ziet er bepaatd ziek uit", zei hij eindie^ lijik kortaf. „lk ben niet ztek", antwoordde zij onver- schi'llig. Alleen maar wat overraoe. Zoodra ik goed uitgerust ben, ga ik terug naar Frankrijk." Je wilt tocfa niet weer teruggaan - riep iij uit op scherpen toon. Zulk werk deugt niet voor je!" „Zeker ga ik terug, zoo gauw als dr. Sel- wyn mij maar wil la ten gaan. Het is al het msinste wat ik doen ban voor de mannen, die alles gevenPlotseling barstte de veront- waardiging, die zij zoo lang in zich had op- geicropt, los. „Garth, hoe kun je hier blijven, wanneer ze daar ginds vechten en sterven?" Haar stem trilde bij het gevoel van schaamte, dat zijn werkloos-stilzitten haar inboezemde. En als vreesde zij, dat hij nog meer zou wondien door aan te komen met een voor de hand liggend excuus, ging zij voort ,,0, ik weet wel, dat je 'boven den dienst- plichtigen leeftijd bent. Maar anderen ouderen dan jij zijn ook wel gegaan. Ik ken een man van oyer de vijftig, die brutaal- weg zioh opgaf eh aangenomen werd. Er i rigens zijn cBt wel 3e twee snelste paartfen welke hier hebben geloopen. Door twee mooi geloopen demi-finales kwa- men Amie, Barones, Ktinstler en Quimperle in de eindbeslissing voor, en was de uitslag hiervan, dat Amie (755 M.) de eerste, Barones (730 M.) de tweede en Quimperle (795 M.) den derden prijs kreeg. 't Was 'n spannende lit, doch de beslissing der jury gaf nogal cre- tiek, dear men meende, dat Amie den eersten prijs niet toekwam. De jury beslist cchter, hoe vreemd soms een beslissing als deze ook schijnt en het publiek heeft zich daarbij neer te leggen. Ook de disqualification in de eerste course gaven niet aan iedereen voldoening, wat men door protesten vaak te kennen gaf Voor hen, die enkel om de sport zelve komen, zijn dit vaak onaangename oogenblikken. UIT OBDAM. Donderdagavond hield het ,,Plaatselijk Nut" alhier haar eerste bijeenkomst in dit seizoep. Na opening door den voorzitter, den heer Swidde, werd overgegaan tot de lezing. De heer Swidde had deze op zich genomen met het stuk getiteld „De Afscheidsfuif". Vcrder werden bijdragen gegeven door de dames N. BlauwSaal met het zangstukje „Goed weer". Mevr. Kruizinga met ,,'t Schrij- verke" van Guido Geselle, mej. van Leijen Krab met „Na het logeeren" en eenige zang- mimmers van mevr. Swdide en mej. G. Klerk. Ds. Kruizinga las „De kleine Florentijn- sche Schrijver" voor en de heer Blauw gaf .Arme Vischers" ten beste. De heeren Broersen en Visser voerden het tooneelstukje „De op, terwijl de heer Broersen ook nog de voordrachten „Het recht van den Kriigsraad" en „Hef Kerst- maal" ten tooneele voerde. Een en ander werd afgewisseld door mu- ziek en zang. Bij de rondvraag stelde de heer ds. Krui zinga voor om te trachten in Obdam een huisvlijt en floralia op te richten en dan in September een tentoonstelling te houden. Be- sloten werd op de volgende Nutsbijeenkomst een voorloopig bestuur te kiezen en nadere regelingen te treffen. Daarna sloot de voorzitter de bijeenkomst. UIT HEILOO De R. K. Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" gaf Zondagavond cen uitvoe ring in het Brunogebouw. Zooals gewoonlijk was er een goed bezoek. Het is bekend, dat het sterke koor on der leiding van den heer Jac. N. Al', uit Alk maar, iets geeft wat er mag zijn. Zoowel de afzonderlijke als de koornummers werden ver- dienstelijk gezongen Mej. A. Hink (sopraan), Laeigedijk, de heer J. van Helvert (tenor), Wormerveer, en C. Bakker (bas), Langedijk, verleenden hunne zeer gewaardeerde medewerking. De groote cantate van het strijkorkest was een succesnummer. „Lentenacht-Fantasie" van Paardekooper was een reuzensucces. De solo's werden uitmuntend vertolkt, d'e heeren Overtoom, Ursem (vader en zoon) en Bolten zijn uitstekende krachten. Na elk nummer was een dankbaar applaus in ontvangst te ne- men van de talrijke bezoekers, waaronder vele musici van elders. Voor de tweede maal werd Zondag avond in „De Rustende Jager" opgevoerd „Paljas", drama in 5 bedrijven. De zaal was uitverkocht. Het stuk wijkt af van het gewone. Geen oneenigheid, geen overspel, geen liefde dan voor vrouw en kinderen werd uitmuntend door Belphegor (de heer P. v. 't Veer) en Madelaine (mevr. C. Jongejan-de Jager) ver tolkt. Paljas leeft voor vrouw en kinderen en hiervoor geeft hij alles. Ziedaar de mora a 1 van hot stuk. De onsympathieke rol van Ridder de Dolac en de Hertog De Montbason werd natuurlijk weergegeven; de laatste was echter niet dui- delijk van uitspraak. Ook anderen gaven wat van hun werd gevraagd. Toch gelooven we, dat het publiek en de kunstlievende leden liever een ander stuk zien. Vele werkende leden hadden ook een „niets doende" roj, welke in een ander stub beter tot uiting kan komen. Het stuk is ook arm aan pakkende momen- ten en de draad' loopt langzaam af. De lange pauze's noodig voor de tocweelverandering, werden 3sngensam verkort door do pianisto mej. Willy Kaan, uit Velsen, en den heer Keijzer, uit Alkmaar. Bsiden hadden een dar.kbaar applaus in ontvangst te nemen. Een gezellig bal besloot den avond. V. V. H. I speelde Zondag op eigen ter- rem een vriendschappelijken wedsirijd1 feoen ..Zeevogelsvan Ecmond. De strijd werd door de laatste met 41 gewonnen. zijn hoopen achterdeurtjes om in het leger te komen tegenwoordig." „En er is cen achterdeur om erudt te ko men die eene, waardoor ik erudt gestooten werd slingei-de hij haar in 't gezicht, ter wijl zijn mend den gewonen bitteren trek kreeg. De spottende uitdaging in zijn houding ontstelde haar. ,,Verlang jij zelf niet je land te hdlpen?" pleitte zij. Zij voud het vreeselijk, dat hij zich afzijdig zou houden onverklaarbaar be- halve dan op grond van die onzalige gebeur- tenis aan de Britsch Indische grens, waar- van zij de waarheid alleen had kunnen aan- nemen, toen hij die zelf erkende. Hij keek haar aan met een harden, onver- schilhgen blik en antwoordde„Mijn land heeft mij een verwerpeling gemaakt, dat zal ik blijven." Toch, in haar c.ntzetting en toorn, voelde zij de pijn, die deze korte woorden verborgen. „Mannen, die ontslagen zijn die te oud zijn allemaal gaan ze weer terug", drang zij smeekend aan, het wapen aangrijpend dat binnen haar- bereik lag. Hij haalde de schouders op. ..Laatze!" Zwijgend staarde zij hem aan. Zij had een UIT BERGEN. Melf de autobus van den heer Parma, doe Zaferdag cm 5 uur uit Bergen naar Alk maar vertrok, gebeurde aan den Bergervveg ter hoogte van't Veer, een ongeval dat gced is afgefoopen. Van deze autobus brak de achteras tengevolge waarvan een der widen er af Hep. Gelukkig werd met zeer matige vaart gereden, zoodat de tien passagiers, die in de bus zaten, er met den schrik afhvam'en. Zcndagmiddag ontstond in een der ge- meente-weningen aan den Vcrlengden Geest- weg, we Ik -pc-rceel bewoond wordt door C. Dekker, een schoorsteen brand. De brand weer geraakte hiervoor zelfs nog in actie. Geluk kig kon verder onheil worden voor komen. De Vereenigde Zangere gaven Zondag- ayond in het R.-K. Vereenigingsgebouw al hier een uitvoering, welke gced geslaagd mag heeten. De heer C. Beekman, violiet, verleen- de hiervoor zijne medewerking. De radio-con- certen welke in de zaal gegeven zouden wor den, gingen niet door. B. S. V. I speelde Zondag op eiigen terrein tegen V. V. V. II en won met 3—2 De adspiranfen van B. S. V. speelden' tegen de adspiranten van Hollandia te Hcorn en venloren met 41. UIT EGMOND AAN ZEE. Men zal zich herinneren, hoe wij eenige maanden geleden melding maakten van de moedige daad van een onzer ingezetenen, die, hoewel een gedudht zwemmer, niet zonder levensgevaar een tweetal jengens redde, die op den gestranden hotter Waren geklommen en bij het opkemm van den dioor den storm- wind opgejaagden vlocd niet meer terug kon- den en alle kans liepen door de wild over- slaande golven meegesleurd te worden. Dat dit voorvat ook in wijder kring de aan- dacht ti-ok, bleek Maandag, toen de redder N Vf Boek- en Handelsdrnkkeri] v.h. HERMs. COSTER ZOON LA AT ONS DRUKKEN uitgenioodigd werd op het gemeentehuis te komen, waar hem met eenige hartelijke woor den door den burgemeester een groote bron- zen medaille werd overhandi'gd van wege het „Carnegie-heldeofonds". Aangenaam ver- rast dankte de gehuldigde voor dit blijk van waardeering, dat hij vooral op prijs stelde als herinnering voor zijn kinderen. De medaille draagt aan de eene zijde den beeldenaar van den stichter Carnegie in relief bewerkt door P. Pander. De keerzijde var- tcont een symbclische voorstelling van ge- vaar, hulpeloosheid er. zelfcpoffering in den vorm van een groep, waarin een met een speer gewapende jenge man den strijd op- neemt tegen een woedenden draak, die zich zijn prooi, een in zwijm gevallen vrouw, ziet ontgaan, doordat de man haar met zijn lin kerarm aan de klauwen van 't monster ont- rukt. Hieromheen staat te lezen: „Carnegie- heldenfonds. Aan P. van der Schinkel. Voor moedig gedrag op 9 Augustus 1924". Stadsnienws. U. L. SCHOOL VOOR ME15JES. (Vervolg.) Als exploitatiekosten der scholen komen op het ontwerp-gemeeirebegrooting vo8r 1925 de volgende pesten voor: Instandhouden schcolgebouwen 2345. Aansdiaffen schoolgetouwen 200.-— Onderhoud schoolmeubden 200. Aanechaffiing en onderhoud schoolibceken, leermiddelen enz. 800.1 Verlichting en verwarming 3925.— Schoolbibliothekcn 100— gevoel alsof ze tegen een gesloten deur stood te bonzen. Met een hopeloos gebaar wendde zij zich af, het gaf toch niets nog langer bij hem aan te dringen. „Een oogenblik", hi] deed een stap naar voren en versperde haar den weg. „Ik moet 'een antwoord hebben op een vraag, voordat je weggaat," lets van zijn vroegere heerschzucht lag in die vraag de oude macht, die altijd invloed op haar had gehad. Ondanks haarzelf zwichtte zij cok nu daaiwccr. „Nu zei ze onwillig. „Wat wou je weten „Ik wil weten o.f je ver'oofd bent met Tim Durward". Een oogenblik vloog het bloed Sara naar bet gelaat, loen werd zij nog bleeker dan te voren. „Neen",.zei ze rustig. „Dat ben ik niet". Zij slceg de oogen vol hartstochtelijk verwijt tct hem op. „Idoe kun jij me dat nog vragen? Heb je ooit geloofd, dat ik je liefhad?" gi-no- zij heftig voort. ,.En als ik dat deed kon ik d!an ooit iemaud andcrs liefhebben Een triomfantelijke blik kwam in zijn eogen. Houdt je dus nog van mij?" vroeg hit en in zijn stem klonk de jenbeJ. de veiYypiid'vrjing. Samen 7570— De vereeniging van beide scholen zal niet tot gevolg kunnen hebben een bezudniging tot de helft van d'i. bedrag, immers op enkele onderdeeilen kan geen vermindering worden toegepast- en wat andere aangaat lean niet werden volstaan myt de vcior de U. L. school voor jongens en meisjes alleen uitgetrokken bedragen, wegens het meerdere gebruik, dat van de lokalen zal worden gemaakt. Vermoe- delijk zou een bezuiniging van f 2500 a 3000 per jaar kunnen worden verkregen, welke ook haar invloed op de ui.keeling aan bijzcindere scholen zal doen gevoelen. Hierbij is echter de kans groot, dat zij weer voor een groot deel zal worden tenietgedaan door de miogelijkheid, dat de jaarwedde van een on- derwijzer meer voor rekening der gemeente zal blijven. Bij eene vereeniging is overigens rekening te houden met de waarschijnlijkheid, dat vele ouders, die thans kunnie J kinderen naar de meisjesschool zenden, bezwaar zul len maken ze naar de gemengde school te dicen overgaan, en, prijssteHende op behcudf van hefc tot dusver gegeven enderwijs, zullen besluiten eene bijzondere neutralemeisjes school te stichten, waardoor een eventueel te verkrijgen bezuiniging op de exploitatie van gemeentelijke scholen niet alleen geheel zal worden tenietgedaan., doch bovendTen gedu- rende geruimen llijd aanmerkeijk hoogere lasten op de gemeente zullen worden gelegd. Is derhalve in het algemeen niet te zeggen, of een vereeniging der scholen voor de ge meente bezuiniging zal beteekenen, ook het belang van het enderwijs vordert o. i., dat de scholen afzonderlijk blijven bestaan. Het ka- rafciter der beide scholen is verschillend, el'ke school heeft .een eigen taak en bestaansrecht Die voor jongens en meisjes is voornamelijlk bestemd voor opleiding tot het verkrijgen van U. L. O.-diploma's, terwijl de meisjesschool hoewel ook zij de leerlingen een ontwikkefeng bijbrengt, gelijkstaande met die voor het u! L. O. diploma A meer tot taak heeft het verstrekken van algemeene ontwikkeling aan meisjes. Het leerplan en de te behandelen leerstc.f zijn dientengevolge uiFraard ver schillend. Het feit, dat de meisjesschool sinds hare oprichting door een alleszins voldoend aantal leerlingen werd bezocht, versterkt ons in onze meening, dat zij als zoodanig in de oogen van vele ouders een eigen teak heeft te vervutlen en als opvoedingsinstituut voor meisjes bijzondere door hen gewaardeer de eigenschappen bezit, welke bij combinatie en de kwelling der liefde zelf. Sara voelde zich wegzinken, zij wist dat zij haar zelfbeheersching ging verliezen. Nog even en zij zou drijven in een zee van liefde, even onmachtig om weerstand te bieden ate een stuk drijfhput, en dan zouden de wateren zich boven haar beofd sluiten en zij zou naar beneden getrokken worden in de diepten van schaamte, waarin zij moest verzinken, alls zij aan haar liefde voor Garth toegaf. Zij moest weggaan hem verlaten, nu zij nog de macht daartoe had. Al haar kracht bijeenzamelend, keek ze hem aan. „Ja, dat doe ik", antwoordde zij vast. ,Maar ik bid God elken nacht van mijn le ven, dat die- liefde spcedig mag sterven. En met die woorden, grenzenloos van tooxn tegen hem en tegen haarzelf, omdat zij hem nog altijd liefhad draaide zij zich om om heen te gaan. Maar de verachting, die erin lag opgesfle* ten, scheen hem niet te treffen. Zijn oogen gloeiden. „Dus heeft" Elisabeth haar troief gespeeld en verloren!" mompelde hij hij zichzelf. „0! neon mij niet kwalijk!" Hij ging opzij, terwijl zij langs hem heen stoof in haar haast om te ontsnappen weg te komen van hem f en bleef blootshoofds staan, de verdwij- nende gestalfe ngstarend. (Wordt vervo'crd.) Vrijciagavond hield de afd. Heiloo van den R. K. Y olksbond een vergadering toegankelijk voor leden en nict-ledcn in het Brunogebouw. De vicewoorzitter, de heer J. L. Rietmeyer," opende de vergadering met een%woord vAi welkom aan de heeren, nieuwe leden en den spreker van dezen avond, den heer Slingers land van Alkmaar. Sinds de jaarvergadering, waarin de heer eltman bedankte, is een tijd van teruggang ingetreden. Zoo zelfs, dat drie bestuursleden een too rate! hebben gedaan om te liquideeren wat tegen don zfn van den G. A", was, cKe eon krachtige organisatie wensohte. Spr. wenschte dat ook, doch dan in liefde. Tweedracht, haat en nijd tusschen werkgever en werknemer is niet ohristelijk en geenszins passend zooals dit in het Rerum Novarum is uitgedrukt. Door krachtig ingrijpen en intense propa> ganda is het ledcntal met 14 vcrmeerderd, wat op initiatief van den heer Gielis is gcschied. (Instemming). Na deze inleiding gaf spr. het woord aan dien heer Slingerland. In een breed, yakelijk betoog behiandelde spr. wat de plicht van werkgever en werknemer is, getoest aan het Rerum Novarum. De pliohten van beide werden uitvoerig uiteengezet. Hier, i zeide spr., kan een vereenigijig zijn, die er mag zijn. De vakafdeelingen kwijnen of zijn ver» dwenen, alleen de BrandstoffensOommissic en Herwonnen Levenskracht doen vruchtbaar werk. Dit moet een bewijs zijn dat het kan indiei^ er maar wordt gewerkt.' Vereenigt u, doch op katholiekcn grond; slag. Weg met alle tweedracht, bouw op wat afgebroken is, vergader, verlang werk van uw bestuur, doch dit kan medewers king verlangen van zijn leden. Brcidt uw leden; tal uit, maak een hlociende organisatie. (Lang; durig applaus). Daarna werd de rondvraag gehouden en wis; selde men van gedachten met den spreker. Nadat pastoor van Mceuwen dc nieuwe 1c; den had gei'nstallecrd, volgde sluiting. UIT KENNEMERLAND. De invallende vorst (inmiddels weer vcr; dwenen) heeft heel wat drukte vcroorzaakt voor het rooien en inkuilen van witlof. Dc stand is van goed tot best in de'omstreken van Beverwijk en van slecht tot ma tig in Limmen en Heiloo. Er wordt hier echter niet zooveel lof ge; teeld als andcre jaren, wat zijn oorzaak vindt in de mislukte teelt vail het vorig jaar eener; zijds en de hoogere prijzen voor erwten en boonen anderzijds; het vermoeden was reeds gevestigd dat deze prijs hooger zou zijn. Dc ingevallen vorst was ook oorzaak dat de prij; zen beter waren voor spruitcn die de vorige week 10 a 14. nu 18 a 29.50 per 100 K.G. golden; bosworteltjes en prei brachten toen op resp. 18 a 21 en 16 a 18 tegen 18 a 25 en 17 a 32 deze week. Bloemkool bracht in le, 2e en 3e soort resp. 32 a 36.50, 22.50 a 29 en 9.50 k f 20 per 100 stuks op. Van elders werden veel koolsoorten aange; voerd en het was een vreemd verschijnsel dat groote en middelbare kool vrijwel gelijk in prijs was. In wintergroente als wortelen, rapen, bieten en uien was vlugge hand'el, de laatste werd sporadisoh aangevoerd. Schorseneercn worden steeds meer aange; voerd, wel over de veiling geadminisfreerd, doch ze worden nicer rechtstreeks van teler op kooper geleverd; 't zijn echter maar enkele exporteurs die dit artikel verwerken. In vruchten was goede en zeer vlugge handel voor zoover het tafelvruchten betreft; ook zoete keukenappelen zijn nog al gewild, doch keukenperen zijn niet duur. De sla, andijvie en spinazie was niet bepaald hoog in prijs, doch op de eerstgenoemden wa; ren de sporen van de vorst duidelijk zichtbaar. De overige aanvoer bepaalde zich tot kleine partijtjes. Aardappelen worden weinig aange; voerd, jirijs steeds hooger.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5