DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 281 Honderd zes en fwintigsfe Jaargang 1924. Adyertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruiinte. Afcoiracmentsprijs bij vooriritbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Brieyeu franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. DONDERDAG Directeur: 0 H. KRAfc. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 27 NOVEMBER Staten-Generaal 02125© advevteerders! Oftlfummfr K&taWt uit twee" blaetea, TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister werd voortge- gaan met de algemeene beschouwingen over de Staaisbegrooting voot 1925. k, Repliekeru De heer W ij n k o o p (C. Fr.) verdedigde zijti houding tegenover het m-ilitarisme. De taktiek van spr. is dezelfde als die van de sovjetleiders. De heeren Colijn en Wibaut zijn precies ge- lijke liberate kapitalistische politici met eenige kleine variaties, ide van geen beteekenis zijin. Ten slotte verdedigde hij zijn houding te genover de boeren, die ten slotte zullen inzien dat zij van de conununisten alleen hulp heb- ben te verwachten. De heer Troelstr (S. D.) zeide, dat het hem een groot voorrecht was den voorzitter van den Ministerraad zijn oprechten dank te beuigen voor de welwilletide woorden tot hem gericht. Dat ondanks de felle oppositie die spr. vaak voerde, een dergelijke sympathie ontstond, verheugde hem zeer. Oolc de heeren Schaper en Marchant betuigde hi] zijn dank voor de vriendelijke woorden. Vervolgens besprak hij nog eens het punt, in eerste instantie aangevoerd, n.l. de forma- tie der partijen in de Kamer. Spr. is bij den heer Nolens op kondschap uitgeweest. Het antwoord op zijn vraag voor samenwerking, is niet afwijzend meer geweest. In zoover had spr.'s verkenning dus succes. Thans komt de vraag omtrent samenwerking op een pro gram gelijk dr. Nolens gaf. Het is mogelijk dat samenwerking in de practijik onmogelijk blijkt. In concrete lean alleen beslist worden als de tijd daar is en de S. D. A. P. zal dan op een buitengewoon congres moeten beslis- sen. De heer V a n G ij n (V. B.) repliceerde en herhaalde zijn opvatting ten aanzien van de wijze waarop het tekort is gedekt. De heer Nolens (R. K.) meend'e, dat het al heel veel is als ieder zijn standpunt kan duidelijk makeri. Van overluig-en kan geen spralce zijn. De heer Dressel'huijs heeft zich in spr.'s opvatting eenigermate ve-rgist. Spr.'s eerste rede was niet atelen bestemd voor ge- gadigden van links. Dver eventueele samenwerking heeft spr. alles-gezegd-wat hij te zeggn had. Spr. merkte op, dat er vier partijen zijn in de democratic. Den heer Wijnkoop kan spr. in zijn perspeetieven mo-eilijk volgen. Dat de Katholieke parti] boven de Idas-sen zou staan, achtte spr. een compliment. Hijjioopte, .dat de heer Wijnkoop gelijk zal krijgec. dat het niet zal gelukken den klassestrijd in de Katholieke partij te brengen. De heer Rutgers (A. R.) betoogde nog- maals dat tegengaan van den scholen-split- sing niet veel voordeel zou opl-everen. Zon- derling is het dat de Vrijheidsbond tegen vergrooting der klassen heeft gestemd en nu tegen de kleine scholen ageert. Naar spr.'s oordeel is reeds veel bezuinigd op de scholen door splitsing tegen te gaan en door de bouwkosten te verminderen. De -houding d'er Regeering tegenover de autonomic der gemeenten heeft hem niet be- vredigd. De heer Schokking (C. H.) betuigd'e dat de wetgeving indien even mogelijkmet zooveel mo-gelijke samenwerking tussehen alte partijen tot stand gebracht moet worden. De financieete kant van het ontwapeningsvraag- stuk is nu wel duidelijk geworden. De betee kenis daarvan si uiterst gering gebleken. Het gansche lager onderwijs weer. op de helling te brengen, achtte spr. niet gewenscht. 'A'ls de Regeering een dergelijken arbeid ge- .wenscht acht, zal hij er zich bij- n-eerleggen. - Ten slotte wenschte spr. nog een enkele opmerkin-g over de partijgro-epeering en wees de bewering af dat de rechterzijde eigenlijk liberaal regeert. Hij betreurde het dat de heer Dresselhuys d-e ernst der b-ezwaren tegen vaccinatie niet wilde inzien. De Minister van Bnnoilan-ds-che Zaken, de heer Ruysde Be e_re nbrouc lc, dupli- ceerde. Ten aanzien van den Indisehen leer- stoel zei hij dat geen enkele circulaire van de Regeering ter zake is uitgegaan. Slechts een kort mededeeling is a an d-e exaqiinandi gege- ven. De goedkeurjng van de hoogleeraa-rsbenoe- ming te Amsterdam is besproken. De Regee ring heeft in een dergelijk geva-1 niet verder te gaan dan toezicht op de wetenschap-pelij'kheid der voorgedragenen Gezegd is dat rechts li-beraal heeft gere- geerd. Spr. meende, dat vaak rechts beter de liberate beginselen in pralctijk bracbt dan de liberalen zelf. Hij wees bijv. op de wet-Kap- peijne en den ganschen schoorlstrijd1. De Minister van Financien, de heer Co- I ij n, kon zeer kort zijn, omdiat niemand meer strijd heeft gevoerd behalve de heer Kers-ten, die de sociale wetgeving wilde afschaffen. Daarop zou spr. maar niet ingaan. Nog even verdedigde spr. het sluitend ma- ken der begrooting in een jaar. Daarentegen is natuurlijk iets aan te voeren, maar spr.'s leuze was ook die van hebben is hebben en krijgen is de kunst. Vervolgens lichtte spr. nog eenige p-urifen toe. De algemeen beschouwingen werden geslo- ton. Hoofdstuk I werd goedgekcurd. De vergadering werd; verdaagd to heden i tour. Gemengd Nieuws. EEN NIEUW GROOTSCH PLAN? Er is een nieuw plan, schrijft het „Hbl.": Een plan voor een Nederlandsche wereld- vluoht. Langd-urig reeds voorbereid, maar stil gehouden tot het succes van de Neder- lan-dIndie vlucht een feit geworden was. Een vlucht van Amsterdam uit met een groot driemotorig watervliegtuig: in staat om eenige duizen-den kilogrammen nuttigen last te dragende aarde om Een plan, in theorie tot in kleine on-derdee- len uitgewerkt blijkbaar, waarbij de organi- sator zich de medew-erking verzekerde van een onzer meest bekende vliegers, die jaren- lange practijk in den Oost en in het vader- land heeft, in land- zoowel als watervliegtui- gen. Het toestel, waarmed-e de vlucht is gepro- jecteerd, zal zijn een vliegboot, waaraan en lcel-e nieuwe uitvindingen zullen worden toe- gepast Zoo zal door een even eenvoudige als vernuftige vinding het voorste deel van den romp zoodanig versterkt worden, dat daar bij het neerkomen op het water zoo groot mo- gelijke vtiligheid gewaarborgd is. D-e motoren zullen naar de meening van den organisator luchtgekoelde motoren moeten zijn. Hij beroept zich daarbij op de interessan-te verdedigin-g van luchtgekoelde motoren van den heer A. H. R. Fedden, die daarover een voordracht hield voor de Royal A&rona-utical Society te Londen. De bedoeling is om zoo mogelijk d-e- zen toeht in het najaar van 1925 te doen. D-e route heeft de ontwerper zich gedacht van Oost naar West, tenein-de zoodoende, door met de zon mee te reizen, eenige uren daglicht te winnen. De ontwerper rekent op 23 etappes. De kleinste etappe is 1600, de langste 3700 K.M. Voorwaar geen grapje! Ziehier hoe hij 't zich voorstelt: Amsterdam—Lisabon 1900 K.M.: Lissa- bonFlor-es (Azoren) 2300 K.M.; Flores St. Johns (New Found-land) 23-00 K.M.; St. JohnsNew York 2300 K.M.; New York Havana 2000 K.M.; HavanaWillemstad 1800 K.M.; WiltemstadPunta Arenas 1600 K.M.; Punta ArenasMazatlan (Mexico) 2500 K.M.; MazatlanSan Francisco 2100 K.M.; San FranciscoHawa'i 3700 K.M.; Hawai—Fanning 1700 K.M.; Fanning— Soeva (op de Fidsji-eiland-en) 3000 K.M.; Soeva—Bribane-2600 K.M.; Brisbane—Port Darwin 2700 K.M.; Port DarwinBatavia 2500 K.M.; BataviaSabang 1700 K.M.; Sabang—Colombo 1500 K.M".; Colombo Karachi 2200 K.M'.; KarachiAden 2500 K.M.; AdenAlexandre 2200 K.M.; Alex andriaRome 2100 K.M.; RomeLissabon 2200 K.M.; Lissabon—Amsterd. 1900 K.M. Vraag: is zoo.iets, en dan wel op deze wij ze. uitvoerbaar? Is het te fanfastisch? Is het UIT HET MEUBELBEDRIJF. Naar Ons Vakblad, het orgaan van den Algem. Nederl. Bond van m-eubelmakers, be hangers en aanverwante vakgen-ooten, meldt, heeft, na overleg met de vertegenwoordigers van de ehristelijk-e en katholieke bon-den, het bonds-best-uur besloten, indien de bondsleden er zich aecoord mee verklaren en met de con- fessiomeele organisaties overeenstemming verkregen wordt, de thans bestaan-de col-lec- tieve arbeidsovereenkomst op te zeggen. Men m-eent dat -de tijd gekomen is om voor nieuwe verbeteringen in d-e regeling van- de arbeids- voorwaarden actie te voeren. MEXICAANSCHE OFFICIEREN GE- EXECUTEERD. Volgens beriehten uit Mexico, zijn 17 Me- xicaansche officieren, waaronder 3 generaals en 4 oversten, die na de mislukking van de re- volutie door Huerta, begenadigd waren, doch kort daarop de wapenen wedei- tegen de re geering cpnamen, thans, overeenkomstig het vennis van den krijgsraad, doodgeschoten. Volgens een bericht uit Mazatlan een Mexicaansche havenplaats aan de Westkust, zou generaal Flores tegen de Mexicaan sche regeerine zijn opgestaan. Generaal Flores is de candidaat voor het presidenischap geweest bij de laatste verkie- zingen, nu eenige maanden geleden, toen ge neraal Calles gekozen is. NEDERLANDSCH GENOOTSCHAP VOOR LANDBOUWWETENSCHAP. Bij de opening der buitengewone algemeene vergadering in de hulp-aula der Landbouw- hoogesch-ool te Wageningen, op Dinsdag, be tuigde de voorzitter, de heer F. E. Posthuma, zijn vreugde, dat hij deze vergaderimg m-oeht presideeren in deze omgeving. Denkt hij dit gebouw weg, dan is hem deze omgeving uit zijn studietijd zeer bekend. Wat betreft de droogmaking der Zuider zee, uitte spr. ten slotte de hoop, dat men in het belong van de verhoo-ging van de produc- tie vafl den bodem en doordrongen van de noodzakelijkheid, dit gx-oote werk zoo spoedig .mogelijk tot een goed; einde zou brengen. Daarna hield ir. J. T. Ligtenberg zijn voor dracht. Na een korte pauze sprak de heer Ir. R. Smeding. Prof. M. F. Visser deelde vervolgens iets over dezen vorm van drainage mode. De voorzitter dankte den inleider voor zijn voordracht en den Senaat der Landbouw- hoogesohool voor het beschikbaar stellen van de hulpaula. Waar de heer Smeding een be- roep deed op de landbouwkundigen voor he] in cultuur brengen der Zuid-erzeepokters, wil de spr. dit overbrengen op de studenten, om- dat zij het zullen zijn, die hier advies en prac- tisch werk zullen hebben te geven. Daarmede sloot hij de druk bezochte ver gadering. WEDER IN HECHTENIS. Te Maastricht is sergeant V., die twee we- ken geleden gearresteerd was door de mili- taire politie ter zake van verduistering en verleden Woensdag vrijgelaten, wederom in hechtenis genomen. OVERTREDING LOTERIJWET. De politie te Velseroord heeft huiszoeking gedaan in het kantoor der N. V. Woning- bouw Velseroord aldaar en alte daarop be- trekking hebbende voorwerpen en bescheiden in beslag genomen. Deze vennootschap gaf obligaities uit en onderzocht wordt nu of hier overtreding van de Loterijwet is gepleegd. HERDENKING VAN GUIDO GEZELLE. Gistemamiddag is in de Openbare Lees- zaal te's Hertogenbosch op R. K. grondslag op de Markt de tentponstelling geopend, die als onderdeel van de herdenking van Gezel- le's stei-fdag is ingerioht door de samenwer king. van het bestuur der. Leeszaal, de veree- niging Geloof en Wetenschap, de afdeeling Den Bosch van het Algemeen Nederlandsch Verbond, den Bosschen Kunstkring en eenige vereerders van Gezelle. KAMERVERKIEZINGEN. Prof. Van Embden, die door eenige federa- ties van den Vrijzinnig-democratischen Bond voorloopig candidaat is gesteld voor de Twee- de Kamer, stelt zich voor een candidatuur niet beschikbaar. KORTE BERICHTEN. Woensdagnacht is te Nieuwe Pekela de Pomppolder ondergeloopen. De dijk bleek doorgestoken. De gymnasiast Bink, die sedert Zon- dagavond vermist werd, is blijkens een tele gram van zijn vader aan den commissaris van politie te Tiel, te Nijmegen aangetroffen. G:stermiddag is te Gorinchem het met 20 ton zand gel a den aakje Arnol da, eige- naar schipper H. Vosmeer te Vi'eeswijk, ge- zon-ken. De deiping, veroorzaalct door het voorbijvaren van de bovenboot Crescendo 3, deed het scheepje volloopen. De schipper wist zich te redden. Het scheepje is niet verzekerd. Buitenland DE VoLKISCHE BEWEGING. Het orgaan van Hitler, de ,,Volkische Ku- rier" bevindt zich sedert geruimen tijd in fi- nancicele moeilijkheden, zoodat men er, naar het Hbl. meedeelt, thans toe is overgegaan een steun actie voor het blad op touw te zetten In een open brief aan de aanhangers van de nationaal-socialistische beweging wordt ge zegd, dat het verdwijnen van de „Volkische Kurier" het vei'lies van een der hoofdsteunpi- laren van de Vdlkische beweging zou beteeke- nen en dat de m-oreele invloed hiervan naar buiten zeer bedenkelijk zou zijn. DE AMERIKAANSCHE VORDERINGEN OP DUITSCHLAND. De gemengde Amerikaansche commissie tot onderzoek van de aanspraken van de Ameri- kanen, die door Duitsche oorlogshandelingen schade hebben geleden, heeft aan 38 aanvra- gers een Duitsche scliadeloosstelling toege- staan. De grootste onderneming, hierbij be- trokken, de Standard Oil, werd een bedrag toegewezen van 6.250.000 dollar. Bij de an- dei-e toegewezen vorderingen betreft het ver- houdingsgewijze geringe bijdragen. De vor deringen van 167 andere eischers werden af- gewezen. PER ZEPPELIN NAAR DE NOORD- POOL. De Duitsche luchtschipcommandant Bruns heeft bij de Noorsche aardrijkskundige maat- schappij een plan ingediend voor een tocht per Zeppelin naar de Noordpool, welke het volgend jaar zou worden ondernomen. Vol gens de Osla Aftennavis zou Frid-tjof Nan- sen zich bereid verklaard hebben aan de ex pedite deel te nemen. Men vermoedt, dat de toht vier weken zal duren. DE VRIJLATING VAN GENERAAL NATHUSIUS. Gister is gerieraal von Nathusius op vrije voeten gesteld, waai*van de Fransche regee ring onmiddellijk officieel kennis heeft ge- geven aan het Duitsche gezantschap te Pa- rijs. Om zeven uur des avonds is de generaal te Vorbach in den Elzas aangekomen. Het Rijksgerechtshof te Leipzig zal thans op grond van de wet van 1919 nopens de be- straffing der zoogenaamde „Kriegsver- brecher" een instructie tegen generaal von Nathusius cpenen, ten einde door een openba re bebandeling de onschukl van den generaal vast te stellen. DE CRISIS IN EGYPTE. De protestnota van Egyp-te in zake het op- treden van En-geland1 is bij het seeretariaat van den Volkenbond on-tvangen. De nota wordt in de kringen van den- Volkonbond a-1- gehieen Is een uitsluitend protest fceschouwd, die onmiddellijke sta-ppen van het seeretari aat niet zou r-echtvaardigen, daar in de nota noch den Volkenbondsraad noch het seereta riaat verzocht worden in te grijpen en de nota zich alleen beperkt tot een protest tegen Engelands opti-eden. De Engelsche officieele draadiooze d;"nst meldt, d'at er geen belangrijke wijzigingen zijin ingetreden in den algemeen-en toestand in Egypte en dat al-om rust heerscht. Ter uitvoering van den Britschen eiseh, dat het Egyptische leger uit den Soedan zou worden teruggetrokken, is Kartcem thans geheel door deze troepen verlaten en men verwacht, da-t de overige ontruimingen binnenkort zul len plaats vinden. Al deze en andere maatre- gelen, welke door de Engelsche regeering, naar aanleiding van d'en moord op den Sir dar zijn bevolen of genomen, zijn in de beste orde uitgevoerd en hebben geem schade be- rokkend aan Egyptische levens of eigendom- men. Het ontslag van Nakrasji, die enkele maanden geleden tot onder-seci-etaris van Binnenlandsehe Zaken- werd benoemd, heeft zoowel in Europeesche als in vele Egyptische kringen groote voldoendng gewekt. Hij werd sinds lang beschouwd als een der gevaorlijk- ste agitatoren, die grooten invloed op de stu denten had. De Swarajis-tische pers in Britsch Indie valt de Britsche regeering heftig aan wegens Ixaar optreden tegen Egypte, en vindt er aan leiding in tot een nog verbitterder anti-Brit- sche campagne. Men vern-eemt da-t de Fransche regeering te Londen te verstaan heeft gegeveni dat zij het Engelsche optreden- in Egypte volkomen goedkem-t ook in verband met de onaange- naamheden die eventueel uit ongcregeldhe- deni in Egypte zouden kunnen ontstaan voor de Fransche Monies. Ziwar Pacha heeft Lord Alien-by beloofd dat de nieuwe regeering alles zal doen om de mo or de na a rs b en de n die trachten- door hun schrikbewind een breuk tussehen Engeland en Egypte uit te lokken te vemietigen. Keniners van Egypte zijn niet zoo g-eest- driftig over -den keer dien de zaken daar thans hebben gen-omen. Zij zijn van meening dat Zagloel Pacha, door thans af te treden en het aam een; ander ministerie over te la- ten de zaken, door hem verbroddeld, in het reine te brengen, een politiek succes heeft be- haald. Men twijfelt -er hier geen oogen-blik aan-, dat het nieuwe kabinet, d'at bestaat uit beter kracht-eni dan het ministerie van Zag loel Pacha er in zal slagen een modus te vinden die al-le belangh-ebbenden bev-redigt, behalve de ultra nationalisten en de Zag- loel-partij. Zagloel Pacha is door zijn aftre- den gewoom burger geworden, en heeft der- halve alte gelegenheid tot stoken tegen En geland en zijn zeer grooten persoonlijken in vloed te doen gelden op eem deel van- het pu- bliek. De wijze waarop Zagloel dezen- zomer te Londen door zijn landgenooten is on-tvan gen en men zou kunnen zeg-gen verheerlijkt, wijst er op, dat zij g-edragslijn- gevolgd zal worden door een belangrijk deel van het Egyptische volk, zooda-t dus, nu hij is afg-e treden, het gevaar d-ezei' actie nog is ver- groot nu de officieele verantwoordelijkheid Zagloel niet meer behoelt te weerhouden. Ge- noemde kenners van Egypte zijn van mee ning dat de aangelegenheid door Zagloel zelf had moeten worden geregeld en dat de Brit- sche regeering met het verschuiven der ver antwoordelijkheid op Ziwar Pacha- feitelijk de waarborgen voor de goede trouw der Egyptische natie verminderd heeft. Stadsnieuws DE VLOEK DES HEEREN. Men schrijft ons: Dinsdag 25 dezer sprak over bovenstaand onderwei-p de heer Sevensma van Amster dam, voor de Inwendige Zending in Noord- Holland, afd. Alkmaar. Het benedenzaaltje in „Waakt en -Bidt" was tamelijk goed bez'et. Als uitgangspunt koos spreker Galaten 3 vers 13. Gelijk als toen, zijn er ook nu verschillen- de geestesstroomingen, waardoor de heerlijk- heid van Gods Woord op zij wordt gedron- gen, en er tussehen Christus en de ziel iets wordt ingeschoven. In de brief aan de gemeente te Galatie komt de Apostel Paulus daartegen op, en vi-aagt scherp, wie hun heeft betooverd, waardoor zij zoo uitzinnig zijn. Echter is er meer noodig dan om als uitzinnigen te wor den behandeld. De Hiding van Christus en de grond der zaligheid waarop het voor ieder mensch aankomt is noodig aangetoond te worden, hetwelk is: „Christus heeft ons verlost van den vloek der Wet". Christus is 'n vloek geworden voor ons. De neiging om te vloeken leeft in ons alter hart, en zoo niet in klinkende wooi'den, in het binnenste van de ziel heeft iedereen wel eens gevloekt. Dat komt, omdat wij dit als eene erfenis mee gekregen hebben uit het Paradijs, waar wij door onzen val in Adam, niet al leen zondaren, doch geheel zonde zijn gewor den, en nu willen wij toonen door te vloeken dat wij ons als machthebbers willen doen gelden. Recht om te vloeken heeft echter God al- 1een. Er ziin tal van kerken, kei'kjes en kringetjes, die zich het recht van te vloeken voor behouden, en als de menschen het kon- den doen, zou de eene mensch voor den andere d-en hemelpoort gaan sluiten. Doch wie Chris tus kent als zijn zaligmaker, trekt zich daar niets van aan. Gods recht om te vloeken is door Hem ten uitvoer gelegd als gevolg van des menschen val. God vloekt, vervloekt het aardrijk, dat Jistelen en doornen zal '-oortbrenoen het De groote toevloed van adver- fenties, in 't bijzonder voor de num- mers van VRIJPAO en ZATERDAG, noodzaakt ons .'i H. adverteerders beleefd doch dringend te verzoeken hunne adverienties, bestemd voor bovengenoemde nummers, reeds den dag, voorafgaande aan de plaat- sing, in te zenden. Voor adverten- ties, welke later binnenkomen dan HALF THEN op den verschijndag, kunnen we geen plaatsing garan- deeren. Voor de overige dagen is de tijd voor aanbieding van adver- tenties gesteld uiterlijk des mor- gens half elf tire. dienrenrijk waarin de klauw wordt uitgesto- 'eneni de xnuil geopend; de mensch zelve, die in het zweet zijns> aanschijns nu zijn brood moet eten en smart lijden, getroffen worden door ziekte en dood. Geen kerk of kring kan ons van dien vloek onthetlen, ook geen eigen werk of deugd. Dieper nog blijkt de beteekenis van Gods vioek als naar luidt van Deutronomium 21 het laatste vers, een gevloekte moet gehangen worden, aan het hout, aan het kruis. Als dit goed tot ons doordringt, worden wij er bang onder, en menige prediking al leen over de vloek, heeft in menig hart wan- noop gewekt. Want overtuigd van Gods recht om ons te vloekep, om ons op een vervloekt aardrijk, te midden Van een vervloekt oedie-- te te doen voortleven, met de vloek in ons eigen lichaam, dat aan moeite en ziekte on- derworpen tot de gevloekte aarde moet weer- keeren; dat is het wat de mensch tot wanho- pige pogiiigen aanzet om er onder uit te ko- men, doch hij kan niet. E'en gevloekt schepsel op een gevloekte pla- neet. Echter Gode zii dank, bij de erkenning da. onze plaats aan het kruis is, leert ons Gods woord dat, o wonder van genade, Christus e»n vloek is geworden voor ons. Hij heeft de plaats ingenomen die ons toc- komt. Rechtens toekomt. S9 en ik, behoorden daar te hangen, en als wij ons oog vestigen op Golgotha's kruis, moeten wij, wijzende naar dat kruis, waar Christus als een gevloekte hangt, zeg gen: „mijn plaats, mijn plaats,mi'fn plaats3 Eer het zoover komt, moeten wij zelven Gods recht op onzen vloek erkennen. Alleen die in het water ligt, weet dat hij gered moet worden. Wie zich niet als een ge vloekte erkent, zal Christus offer voor zich niet aanvaarden, meent het niet noodig te hebben. En toeh alleen Christus kan ons van den vloek der wet verlossen, omdat hij is ge worden: een vloek voor ons. Wie niet in Hem gelooft, heeft geen deel aan Zijn lijden en sterven en wordt eenmaal door' God voor eeuwig vervloekt. Heerliik blijkt hieruit, dat de lijn van Gods vloek voor den geloovige uitloopt in de lijn van Gods zegen. En die is evenals de vloek: volkomen. Droeg Christus eenmaal een kroon van doornen: (de vloek des aardrijks), hangende als een gevloekte aan het hout; voor hen die zich zelf schuldig erkennen is er genade en vergeving der schuld, wanneer zij in Hem gteooven, opdat zij in eeuwigheid des levens zullen wandelen. Hier is ailes nog onvolkomen, er wordt de door- en nawei'king der vloek gevoeld, maar eens zal er komen: een nieuwe hemel, een nieuwe aarde en een nieuw schepsel. Dan zal er zijn: Vrede op aarde. Met gloedvolle overtuiging sprak de heer Sevensma over deze dingen, met schoone kemachtige vooibeelden zijne rede illustree- l'ende. In wat Christus voor ons schuldigen deed, bereikt Gods liefde haar hoogtepunt. God die naar recht heeft gevloekt, Christus Zijnen eeniggeborene, die voor ons de vloek draagt er in onder gaat, voor ons een vloek werd. Liefde! met wat medelijden Zaagt gij Adams kind'ren aan! Voor die snooden woudt gij strijden- Zulken van den vloek ontslaan; Ja, Gij stortet bloed en tranen In het bang Gethsemane, Om voor ons den weg te banen Naar't gewest van rust en vree. De bijeenkomst werd met gemeenschappe- lijk gezang en gebed geopend en gesloten, terwijl een zuster een solo en een paar broe- ders een duet zongen. NAJAARSVERKOOPING REM. GER. GEMEENTE. Gisterenmiddag nam de jaarlijiksche bazar een aanvang, die ten bate van "<Je Remon- strantsche kerk geh-ouden woixit. De voorwer pen hiervoor worden gemaakt op den lees avo-nd der geme-ente, die's Maandags ondei leiding van mevrouw Cramer gehouden wordt. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1