Alkmaarsche Courant De Kltiizenaar van Far-End. FEUILLETON. Vrijdag 28 November. 289 1924 Honderd Zes en Twintlgsfe Jaargang. UIT URSEM. (Vervolg raadsverslag.) Bij de behandeling van de begrooting van het G. E. B. wenscht de commissie in tegen- stelling met B. en W. de vergoeding van den ilijnwerker op 30 inplaats van op 25 te stellen. Devoorzitter zeide dat B. en W. iVoor 25 zijn, omdat andere ambtenaren ook niet meer krijgen. De heer B u i s was van meening dat de SJnwerker meer gebruik van zijn rijwiel moet maken dan de politie. De heer Broertjes was er ook voor om het op 30 te brengen. Met 4 tegen 3 stemmen werd1 daartoe be- sloten. Tegen de wethouders en de heer Koopman. De achterstallige schuld van een aange- glcterae werd oninbaar verklaard, waarop de begrooting werd vastgesteld. Van den gewezen hooisteker J. Mulder was het verzoek ingekomen aan hem, even- als zijn voorganger, over 1924 5 maanden loon uit te betalen. B. en W. steldem voor, gezien de vorige be- jlissing, dit maar te doen. Z. h. s. aldus besloten. De vergoeding aan het R. K. Schoolbe- stuur voor 1923 werd onder intrekking van het vorige besluit, voor 105 leerlingen op 22.87 per leerling vastgesteld. Devoorzitter dankte den heer Buis voor de uitvoerige berekening die hij de raadsleden had doen toekomen. Spr. deed de vergoeding voor kunstlicht eigenaardig aan. Dit wordt veroorzaakt door repetities van zangvereenigingen. Voor de openbare school wordt ten behoeve van de school geen kunst licht gebruikt en toch staat er 44.80. Dit wordt 1 pel- leerling minder, het R. K. schoolbestuur moet dus 105 minder ont- ■vangen. Devoorzttier stemde dit toe. De wet spreekt echter vah vergoeding van vuur en licht waarom spr. het had berekend. in werkelijkheid moet de vergoeding per leer ling daardoor echter iets lager worden en wel 21.8714. Van het R. K. Fanfarecorps was een ver zoek ingekomen om voor 1924 de subsidie oji 200 te brengen. B. en W. stelden voor om 100 toe te staan. De heer Koopman had het betreurd dat op Koninginnedag het Fanfarecorps niet te Rustenburg had gespeeld. Het feest moest als een geheel gevierd worden. Spr. wilde aan de subsidietoekenming van de zangver- eeniging en het fanfarecorps de voorwaarden verbinden dat op dien dag gratis moest wor den medegewerkt. Spr. was dan wel voor ver- hooging van subsidie. Wethouder V e 1 d b o e r vond het beter, dat op een plaats en wel in Ursem Koningin- nefeest gevierd werd. Devoorzitter betoogde, dat men de zakenmenschen te Rustenburg niet kon be- letten ook daar feesten te vieren. Men kan Rustenburg niet afbreken en hier opbouwen. De beer Koopm an zcu het liefste zien, dat toenadering werd verkregen. De heer R u i t e r betreurde het dat een deel van het fanfarecorps weigeri near Rus tenburg te gaan. Als Rustenburg feest viert doet het dit goed. De heer Broertjes zeide dat dit in Ursem ook het geval was. De heer Koopman wilde voor alles de eenheid bevorderen. De voorzitter was niet tegen het op- leggen aan de voorwaarde voor de subsidie. Het is in ieder geval een stap in de goede richting. De heer Koopman wilde desnoods het dagloon van de muzikanten vergocden. De heer Broertjes vond het treurig dat het zoo gaat, maar de verplichting bracht geen eenheid. Op zulke dagen willen de muzikanten liever muziek uit andere plaatsen omdat ook zij wel willen feesten. Het voorstel van B. en W. werd aangeno- men zonder de verplichting doch met het uit- spreken van den wensch om ook aan de fees- ten op Koninginnedag te Rustenburg mede te werken. B. en W. stelden daarna voor het uurloon van den lijrawerker vast te stellen op 36 cent en dit voor tijdelijk personeel aan B. en W. over te laten. De lijnwerker heeft, wegens een benoeming elders, ontslag genomen. B. en W. wi-lden nu de werkzaamheden- door los personeel laten doen of bij uitbeste- v ding. De heer Ruiter vond het voorgestelde loon zeer laag en dit voor een vakkundig ar- beider. Spr. gelooft niet dat een fatsoenlijk vakman zich daarvoor besclrikbaar zal stel len. Spr. vond het dubbele noodig vooral door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 95) Niels, dat zij van hem had ervaren, had ooifc gewezen op gem-is aan moed. Dat hij in zee was gesprongen en had geworateld tegen dien verraderllijtoen stroom bij 't Duivelskap- eiland, was geen plotselinge ingeving van een oogenblik geweest; rustig, volkomen bewust had hij de kans berekend en gewaagd. Nog eens bracht zij zich zijn gelaat voor den geest, zooals zij het gisteren had gezien, in dat oogenblik voordat hij haar nabijiheid had bemerkt sterk en vastberaden, met het stempel van nobelie heheerschtheid en on- wiHekeurig kwam haar de loochening van zijn smaad op de lippen „Hij heeft het niet gedaan Zij had gehed onwiHckeurig gesproken, de gedachte was tot woord geworden eer zij het bemerkte en het geluid van haar eigen stem in de duisternis schrikte haar op. Het scheen bijna als een stem uit een andere wereld, die haar met gezag de verzekering gaf van al les, dat zij tot nu toe niet had kunnen geloto- omdat de werkzaamheden meestal ontijdfg verricht moeten worden. De voorzitter deelde mede dat de 36 cent per uur meer bedoeld zijn voor de meteropneming. De heer Ruiter vond het ook daarvoor te laag. Spr. merkte voorts op, dat B. en W. spreben van den lijnwerker. Op een vraag van den heer Broertjes deel de de voorzitter mede, dat de lijnwerker 48 uur per week mag werken. De heer Broertjes vond een loon van 17.28 per week in het gunstigste geval, ab- soluut te laag. De heer Vc d b o er zeide, dat de man het er voor doc De heer Broertjes oordeefde een vakman noodig en die moet men een goed loon geven. Wie het echter ook doet, 17.28 is te weinig. De voorzitter legde vast dat de per- soon die B. en W. op het oog hebben, de hulp van den lijnwerker tot nog toe het verant- woordelijke werk deed. De heer Buis vroeg of de adminisfrateur gehoord was over het voorstel. De heer V e 1 d b o e r zeide van niet. De- ze belt B. en W. niet en gaat door. De voorzitter zou daarover in co- mite mededeelingen doen. De beer Ruiter bleef van meening, dat een arbeider zijn loon toekwam. In ieder ge val was 36 cent te laag. De heer Veldboer zeide dat de man er mede tevreden was. De heer S c h a a p vond dit niet voldoen- de. De man kan wel met 25 ct. tevreden zijn. De meteropneming wilde spr. opdragen voor een 150 aan den administrateur, maar om in de palen te klimmen voor f 0.36 per uur is te laag. De heer Koopman veronderstelde, dat de persoon die men op het oog heeft, waar- schijnlijk liever ook de meters opneemt. Spr. wil voor het meteropnemen bet uurloon op 36 cent stellen en voor den lijnwerker op 45 cent. De heer Buis betwijfelde of de hulp wel in aanmerking kwam als lijnwerker. Electri- citeit is gevaarlijk. Behandeling door vaklie- den is noodig. Spr. toonde dit nader aan. Spr. had alle respect voor den tegenwoordi- gen hulp, maar of hij bekwaam is voor al het werk betwijfelde spr. Voor een bekwaam lijnwerker vond spr. het voorgestelde uurloon te laag. De heer Koopman betoogde, dat de jongen er idee in heeft en al 3 jaar werk- zaam is bij het vak. Ook in andere plaatsen gaat het met dergelijke krachtem goed. De voorzitter deelde mede, dat vol- gens de instructie de benoeming aan B. en W. is Hij verrichtte reeds veel werk zelfstan- dig. B. en W. durven op grond van de er- varing de verantwoordelijkheid aan. De heer S c h a a p deelde ook mede, dat de persoon in kwestie meermalen goed werk deed. De heer Buis stelde prijs op voorlezitig van het ingekomen schrijven van den adiniai- strateur. De raad ging hierna in comite, ter be- spreking van het schrijven van den admi nistrateur. Na "heropening werd het voorstel van den heer Koopman aangenomen. B. en W. kunnen dus iemand in lossen dienst aanstellen. Het uurloon voor het me teropnemen is bepaald op 36 cent en dat voor dera lijnwerker op 45 cent. Na de rondvraag, waarin het betreurd werd dat het Armbestuur nog geen verbete- ring had gebracht in de uitkeering van de in de vorige vergadering genoemd'e personen en de noodzakelijkheid van wegverbreeding op verschidende punten met het oog op het autoverkeer was bepeit, werd' de vergadering gesloten. UIT HEEMSKERK. Tengevolge van het onklaar raken van het tuig sloeg IDoiidei'dagmorgen het paard van dcci brandstoffenhandelaar I. B. nabij den Wijweg op hoi. Het 13-jarig zoontje, dat de teugels in handen had, word van den bok ge trokken en kreeg het voertuig over het iichaam. Dr. v d. Bergh verleende de eersfe heelkundige hulp en> constateerde inwendige kneuzingen, maar kon nog niet vaststellem of er ledematen gebroken waren. De uitvoer onzer bloembollen bedroeg over October 1.1. 1.697.073 Kg. voor eene waarde van 2.094 941 tegen 1.617.624 Kg. voor 1.789.516 in diezelfde maand van het vorig jaar. Gedurende het tijdvak Januari October waren deze cijfers 24 821.476 Kg. voor 28.446.419 tegen 23.438 628 Kg. voor 25.017.973 overeenkomstig gelijk tijdvak in 1923. De schorseneerenfeelt wordt sedert onheu- gelijke jaren in deduinstreek beoefend. Op dit oogenblik is het rooien dezer wortelgewassen in vollen gang. In tegenstelling der andere producten waarvan de handel over de vei- iingen loopt worden schorseneerem aan buis opgekocht. Dit opkoopen geschiedt geenzins tot schade der veilingbesturen omdat de verkochte kwantums daar opgegeven worden ven. Zij lag teigen haar kussens geleund, glim- lachend bij deze illusie. Maar het gevoel van vrede, van zalige verzekcrdheid bloef haar bij. Zij had geworsteld door de duisternis van die bittere maanden van ongeloof en nu was zij in het licht gekomen aan de andere zijde. Zij had een gevoel van droomerige rust en tevredenheid, en weldra viel zij in slaap, vol vertrouwen zcoals een kind slaapt, met dten glimlach nog op haar lippen. Met den ochtend kwam de reactie de doffe, vreeselijke reactie, die haar in een toe- stand van volkomen neerslachtigheid bracht. En onder het regelen van de kleinigheden van den dag en de gewone, alledaagsche ge- sprekken aan de ontbijttafel, gleed de stem ming van dien naeht met de bezieling van haar af als een mantel. Std eens, dat zij hun »u ging vertellen aan Sdwyn en aan Molly zonder eenig verder bewijs, dat zij oveituigd was van Garth's onschutd. Wel, ze zouden denken, dat zij gek was gewordenMet goo'e moeite en cneindig veel spijt haddten zij het feit, dat hij schuldig was, aangenomen. Wat anders had men kunnen verwachten Hijzelf erkende immers zijn veroordeelinig. En toch dat gevoel van vertrouwen en getoof, dat tot nieuw leven was gekomen, en de kweekers de proviefe aan de veiFngen stort alsof er van onderhandschen verkoop geen sprake was. Toch is deze handel ouder- wetsch al is het alleen maar omdat gewoon- lijk een willekeurig slag van kooplieden ieder jaar met dezelfde kweekers zaken doen. M ALARIA-BESTRIJ DING Het comite in Heemskerk ter bestrijding van de malariamug is als volgt saamgesteld Het bestuur van de Gerardus Majella- Vereeniging afd. van het Wit-Gele Kruis, Dr. v. d. Bergh, P. v. Tuinen, P J. v. d. Ploeg en D. Wentink, terwijl de burgemeester zitting neemt in het districtsbestuur. Voorzitter van het comite is de heer Job Hetmeman, secretaris de heer J. Tromp en penningmeester, ofschoon de bestrijding gra tis gedan wordt en eene kleine tegemoetko- ming gewenscht is, de heer P. van Tuinen. UIT HEILOO. Het fanfarecorps „Eensgezindheid", direc- teur D. Harder Jr., gaf Donderdagavond een uitvoering in de tooneelzaal van d^n heer de Rooij. De belangstelling voor dit concert welke het corps jaarlijks aan kunstlievende leden en genoodigden aanbiedt had wel grooter kunnen zijn, nog geen 100 personen waren aanwezig. Wegens ontstentenis van den voorzitter, den heer A. J. C. Maas Geesteranus, opende de heer G. Koning den feestavond. Hij heette de leden welkom in de nieuwe zaal en wenschte hun een genoegelijken avond. Door het corps werd geblazen: 1. Garde d'Honneur, marsch van Aug. Bonheaus; 2. Premier tournoi, ouverture van J. Buisson; 3. Fransche Amitie, fantaisie van Jac. Mar tin; 4. La Reine der Marches, Pas redou ble van G. Forermans. Met de nummers 2 en 3 behaalde ons corps op het concours te Wormerveer in de 3e af- deeling den 2en prijs. In de pauze optreden van den humorist Henneman uit Beverwijk. Na de pauze werd gegeven: 5. Une Confi dence, introduction et valse van J. B. Minne; 6. La Primavera, fantaisie, van F. J. Schweinborg en 7 Honneur aux bassis, Pas redouble van A. L. Bayen. Ook werden nog extra nummers gegeven. Zooals gewoonlijk werden de muzieknum- mers door de belangstellenden met groote aandacht gevolgd, de accoustiek in de zaal was goed, zoodat de nummers volkomen tot haar recht kwainen. Na de uitvoering werden door den humo rist nog verschillende stukjes voorgedragen. Bij een volgende uitvoering verwachten we een grooter bezoek, de zaal moet vol zijn. UIT KOEDIJK. Donderdagavccid vergaderde de Tuinbouw- vereeniging „De West" in het lokaal van den heer jb. Groot, ender leiding van den heer W Visser. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn tevredenheid uit over de opkomst Den leden werd opgedragen cm het uit- schot der kool aan don werkman der vereem- ging te geven, om die aan het werk te hou- den. Verleden jaar was een lid der vereend- ging geroyeerd en nu heeft dit lid weer aan zijn verplichtingen voldaan en werd weer aangenomen. In bespreking kwam nu het ijsbreken. Als het licht ijs is zal de heer Jn. de Wit voor 7.50 het geheele vaarwater langs het dorp en naar Langendijk open varen Dit zal ge- probeerd worden. Voor het opbreken met dte vlet op het Zuideinde zal de heer C. Beets weer leider on voorman zijn en ontvangt een gulden per keer meer loon dan het vorige jaar. De voorzitter bracht in bespreking het uit de hand verkoopen van onze productic Dit zal geschiedem met voor elke partij een bon, geldig tot 1000 Kg. De heeren A. J Schipper, K. dte Waal en M. Wortel werden aangewezen om de reke- ning van den penningmeester na te zien. Aan de aanwezige leden werden boekjes uitgereikt van den Plantenziektekundigen Dienst. De heer Jb. Zwetsman besprak het invullen der loonlijst en zeide dat het noodig is dat de voorste bladzijde nauwkeurig moet worden ingevuld Hij vreesde dat er loonlijsten zul- len terugkomen om nog eens in te vullen en te onderteekemen en drong met nadruk aan op nauwkeurige invulling. Bij de rondvraag besprak dte heer P. Zwets man de zetkookegeling en vestigde de aan dacht op grage witte kool en taaie witte kool. Gezegd werd dat er klaehten ingebracht kunnen worden Besloten werd om den leden een zetkool- regeling thuis te zenden. De heer P. Hart deelde de volgende cijfers mede: de vracht, kool dezelfde dag geladen en gelost 20 cent per 100 Kg., uien beneden de 1000 Kg 25 cent, sleepen van vaartuigen en vletten boven de 10 ton vol f 1.50, leeg 1, pramen van ongeveer 5 ton vol 1, leeg 50 cent, 3A pramen en praam vol 75 cent, leeg 50 cent. De heer Jb Otto besprak het schoonmaken der laadplaats. De led'm der Marktcommissic wilde zich niet laten onderdmkken. Wer-ktuigelijk vervuldte zij de Maine plridi- ten. van haar dagelijksch leven o.p §unnyside besprak het werk met Jane Crab, las me- vtouw Selwyn de krant voor en deed dte noo- dige boodschappen in de stad. Maar haar ge- dachten waren er maar half bij, en achter het seherm van dagelijiksclien sleur voerde haar ziel een z waren strijd, worstelend om zich te onitrukken aan de boeien die haar itlwaalf lange maanden hadden omknefld geho-uden. In den middag bracht zij een bezoek aan het hospitaal. Geregeld eens per dag ging zij daarheen en hielp diaar, waar zij kon. Di'kwijls deed zij een deel van het adknini- stratiewerk voor Miles of controleerde met hem de facturen van goedeien, d'ie ontvangen waren. Er waren- altijd duizend kanveitjes te doen en na haar ingespannen arbeid in Framkrijk, kon zij onmogelijk een leventje van ndetsdoen leiden, zooals Selwyn haar da't voorgeschreven had. Andrey begroette haar ecnigszins opge- wonden, „Weet je dat er een Zeppelin boven Old- hampton is geweest- vannacht?" vroeg zij, toen ze sa-men naar tbovan gingen. „Heb je het gehoord?" Sara schudde het hoofd. De herinnering aan den vorigen nacht kwam over -haar als znlfen hef fer pfeatse pespreken. Hierna bracht de voorzitter dank aan de heeren Jb. Keeman en J-b. Visser voor het uithalen der palen in de Ringvaart. Daarna sluiting der vergadering Oemengd Nieiiws. COMMISSIE HERMAN HE1JERMANS- FON-DS. Het volgende schrijven is aan de pers ge- zonden Ons comite had zich gevormd iom voor Herman Heijermans bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag, 3 December, een huldi- ging te organiseeren. Een huld-iging zoo groolsch als hij aan Neder-land heeft ver- diend. De Dood heeft niet gewacht. In dte laatste dagen voor zijn dood hebben le-den van ons Comite Herman Heijermans bezooht. Er bleek toen bij hem verklaarb-ate ongerustheid voor zijn gezin, -indien hij niet zou herste-1- len. Toen hebben zij -het er op gewaagd hem te zeggen, d-a-t die bezo-rgdheid hem niet be- hoef-de te kwellen. Zij hebben zich sterk ge- maakt, dat vele du-izenden tczam?n het co mite de beschik-k'ing zullen geven over een bedrag, groot genceg om- hunne geruststel- lende verzekering aan- Herman Heijermans gegeven tot werkelijkheid tie ma-ken. De beteekenis van de huldiging fcomt nu te tiggen in het bijeen te brengen bedrag. Daarcm doet ons ccmite t-hans een herhaal- den cp-roep tot de vele du-izenden vereerders en vnenden van Herman Heijermans, die er in alle kringen der bevolking van Nea'erland zijn. Laat ieder, die nog ni.; door een bij- drage aan het comite aan zijn verecring de uitdrukking gaf, of niet de voile uitdrukking gaf, een bijdrage d-een toekomen. Het mag niet gezegd kunnen worden-, dat het gezin van Nederlands grootsten tooneel- schrijver en van Nederlands zoo ge-liefden auteur als Herman Heijermans was, onver- zcrgd achter blijft! Bijdragcn zijn te zenden aan: M. L. Ro senberg, Koningslaan 56, Amsterdam, Post- giro Nr. 71380; Henri Dekking, Nieuwe Binnenweg 19-a, Rotterdam-, Postgiro Nr. 67966. Uitvioerend comite: F. M. Wibaufl, eere- voorzitter, Amsterdam; Johan de Meester, voorzitter, RotterdamDrs. A. J. Fehr Jr., AmsterdamMr. M. Mendels, Amsterdam; Paul Miche, Amsted-am; Dr. Willem Roy- aards, Amsterdam Mevi*. Top van Rhijn- Naeff, Dordrecht; Mr. D. W. Stibbe, Am sterdam; Henri1 Dekki-n-g, penningmeester, Rotterdam; M. L. Rosenberg, penningmees ter, Rotterdam; M. L. Rosenberg, penning meester, Amsterdam; P. Klijnveld, secretaris, Amsterdam. Daags na de indrukwekkende volks-be- tooging, die Heijerman's grafwaarts-dragen kon worden, zal wij zijn ervan verzekerd zoowel in des schrijvers geboortestad, als verder overa-1 in den l-an-de, dit aanzoek gehoor vinden. Hem, die never downhearted" tot levens- spreuk had, is gisteroch-tend uit het huisje- aan-het-strand te Zandvoort door een- knaap, die een week voor vadtrs dood twee jaar was geworden, een laalete „goe^.endag" nagcrice- pen. GOEDKOOPE STEENKOLEN. Onder het spoorwegpersoneel uit alle ran- gen heerscht, naar de Tel. meldt, op het oogenblik groote ontstemming over het feit, dat een §antal leden van het spoorwegperso neel gestraft is door de Directie met inhou- ding van drie dagen loon, benevens een schriftelijke aanmaning, wegens het z.g. han- deldrijven. Onder deze gestraften bevinden zich ook de vier leden van een door den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, ingestelde commissie tot het verschaffen van goedkoope steenkolen aan het spoorwegpersoneel. Deze commissie ontving vele bestellingen, doch waar het een zuivere organisatiezaak gold, was er van winstbejag e. d. geen sprake. De steenkolen werden geleverd door de firma Ter Weele te Utrecht. Deze bestraffing moet een gevolg zijn van een schrijven dat de Vereeniging van Klein- handelaren in Brandstoffen te Utrecht aan de Directie der Ned. Spoorwegen heeft ge- zonden. De voorzitter dezer vereeniging, het soc.-dem. raadslid Sparenburg, heeft enkele weken geleden bij B. en W. en in den gemeen- teraad bij de behandeling der begrooting op 14 Nov. j.l. een zelfde poging gedaan om een verbod te dien opzichte uit te lokken voor de gemeenteambtenaren. B. en W. hebben den heer Sparenburg evenwel verklaard dat ge- noemde gemeente-ambtenaren h. i. niets on- geoorloofds deden. Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel beschouwt deze zaak dan ook als een van zuiver principieelen aard, omdat aan het bewuste artikel 28(1) uit het R. D. V. door de Directie een uitleg wordt gegeven die er nog nimmer aan gege ven is. Deze vier commissieleden hebben dan ook met deze bestraffing geen genoegen genomen en zij hebben alien een scheidsgerecht aange- vraagd. Zij hebben in deze vier zaken den bondssecretaris, den heer P. de Haan, als de hiarinnering aan. een levend-igen droom die haar de absolute zekerfieid gebracht had, dat Garth onechuldig was, maar die zeker- heid was vaag en twijfelachtig geworden met het da-glicht, juis-t zooals de gebem ten-issen uit een droom's morgens verward en ond-ui- delijk worden. „Neen, ik heb niets gehoord", antwoorclde zij afgetro-kken. Hebben ze veel schade aan- gericht? Ze lewamen zeker op de munitiefa- briek af?" „Ja. Ze hebben een bom laten vailfen, dat is alles. Die viel gelu-kkig -in een veld. Maar de hemel mag weten, hoe ze hier gekomen zijn zonder dat iemand ze gezien heeft! Iedereen vraagt zich af waar onze zoeklich- -ien dan waren. En ons afweer-geschut heeft nog n-ooi-t gelegenheid gehad iets anders te -deen dan onze ooren te mishandelen met hun schietcefeniingenEn vannacht was daar nu een prachtgelegenheid en die lieten ze voor- bijgaan." „De melkboer had het van-morgen met Ja-ne over Zeppelins, maar ik dach-t, dat het misdiien de gevolgen van een paar glaas- je9 te veel vannacht in „den Jol-igen Zee- man" waren". „Neen, het was werkelijkheid, made in Germany" glimlachte Andrey. Ik begin het gevoel te krijgen a'sof wii een mlkpunt zijn hun schefdsrecfiter aangewezen, terwijl als hun woordvoerder en verdediger zal optreden mr. H. G. V. Hijmans, rechtskundig adviseur van den Neutralen Bond te Utrecht. Opgemerkt dient nog, dat niet alleen de kleine ambtenaren, maar ook de hoogere ambtenaren, zelfs chefs van dienst, deze goedkoope anthraciet sedert jaren door tus- schenkomst van hun ondergeschikten koch- ten, zonder dat ooit eenige aanmerking daar- op gemaakt werd. Integendeel, bij de Staats- spoor kreeg het personeel tot voor eenige ja ren zelfs vrij vcrvoer voor dergelijke waggons met kolen. Al deze tusschenpersonen hebben nu, evenals de genoemdp commissieleden, een zelfde straf gekregen en ook zij hebben een scheidsgerecht aangevraagd. Met meer dan gewone belangstelling wordt dan ook door het geheele personeel de uit- spraak van deze scheidsgerechten tegemoet gezien. PROT.-CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Te Utrecht heeft Woensdag een zeer druk bezochte buitengewone algemeene vergade ring plaats gehad van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, ter bespre king van de duurteactie, onder leiding van den heer J. Augusteijn uit Zwolle. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: De Prot.-Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel, gehoord de mededeeling van het bestuur, dat de vijf erkende organisaties van spoor- en tramwegpersoneel zich thans gemeenschappelijk met een verzoek tot de di rectie zullen wenden, om in verband met de stijging van de kosten van de levensmiddelen aan het personeel een bijslag op de loonen te geven; betuigt, na de uiteenzetting van het bestuur, met deze actie zijn voile instem- ming; is van oordeel, dat, waar de inkomsten van 1 Januari 1921 sindsdien met 1814 pet. zijn verminderd, die van het werkplaatsperso- neel met 2314 pet. werden verlaagd en aan de beambten op de vierde klasse standplaat- sen een nog hoogere korting opgelegd is, ter wijl de verstrekking van de dienstkleeding werd beperkt, en de diensttijden werden ver- lengd, een verhooging van de inkomsten dringend noodzakelijk moet worden geacht; spreekt het vertrouwen uit, dat het bestuur van den Bond deze actie met alle geoorloof- de middelen zal voeren; roept het geheele christelijk spoor- en tramwegpersoneel op, zich bij bovengenoemden bond aan te sluiten, om door een zoo groot mogelijk eh gezamen- lijk optreden aan regeering en directie duide- lijk te maken, welke wenschen er onder het personeel leven. SPOORWEGPERSONEEL. Omtrent de samenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de verte- genwoordigers van de personeelorganisaties deelt men nader mee dat in zake verlof voor werkzaamheden, waaraan vertegenwoordi- gers in hun kwaliteit als zoodanig deelnemen, de directie nadat de vertegenwoordigers der organisaties hun bezwaren tegen de nieu we regeling hadden ingebracht haar standpunt aldus formuleerde: „Alle werk zaamheden (groot overleg, klein overleg, mondelinge besnrekingen enz.), waaraan de vertegenwoordigers als zoodanig deelnemen, valfen onder de werkzaamheden, bedoeld in art. 75(1) c. R.D.V. (voor de vakvereenigin- gen), zoodat dus voor dergelijke werkzaam heden daarnaast geen extra-verlof meer ver- leend zal worden. Wij zullen evenwel een regeling maken, waardoor aan vertegenwoor digers der orcanisaties, als de dienst het toelaat, toegestaan kan worden ter plaatse, waar zij dienst verrichten, gedurende een enkel uur in het belang der organisatie werk- zaam te zijn, zonder dat dit als hierboven bedoeld verlof in rekening gebracht zal wor den. Ook zal zoodanig verlof niet noodig zijn voor de besprekingen en het bijwonen van vergaderingen in betaalden werktijd als be doeld in art. 16 van het R.O. 1923" (voor het werkplaatspersoneel). In verband met het feit, dat de groote werkplaatsen op 27 December gesloten zullen zijn, deelde de directie mee, dat de gebouwen der hoofdadministratie dien dag in het be lang van den dienst geopend moeten blijven. Op aanvragen om verlof op dien dag zal zooveel mogelijk gunstig beschikt worden. OM EEN COCOSMAT. De Aaltensche gymnastiekver. ^chilles" zou Dinsd-agavond een uitvoering in het feest- gebouw te Aalten geven. Daarin ligt een co- cosmat, toebehoorende aan de gemeenfe Aal ten. Het verzoek om deze matras te mogen ge- bruiken, werd door den burgemeester, den heer Moonink, die onlangs verbood op Zondag voor het publiek toegankelijke voetbalwedstrij- den te spelen toegestaan onder voorwaarde dat het 2.50- moest kosten. Dit vond de vereeniging veel te duur. De burgemeester heeft toen de matras aan een ketting met slot la-ten vastleggen. De vereeniging heeft nu,. met goedvinden van het bestuur van het feestgebouw, den burgemeester gesotnmeerd om de mat met den ketting en het slot voor de uitvoering uit het feestgebouw te doen verwij- deren. geworden, nu de Zeppelins ons bestaan heb ben verkend." Zij stonden stil voor dte dteur van de kamer, waar Miles werkte. Mil as za-1 bilij zijn je te zien vandaag", vervolgde zij. „Hij zucht ender een nieuwe uiting van Mon-kshaven. Ga naar hem toe, wil je? Ik moet verder, ik he-b nog van alltS te doen. Je ziet er niet goed uit vandaag" plotseling vie] haar c-p hoe wit Sara's gezicht was en dat zij. kringen onder de oogen had. „Voel je je.gocd genoeg oln te werken?" Sara knikie onverschi-i-lig. „Ja zeker", zei ze. Anders was ik niet gekomen." Miles verwelkomde haar vroolijk. „Sara, ik zegen je fcem-si!" riep hij uit. „Je bent juist de vrouw, die -ik zien vou. Ik ben begraven onder dwaze brieven van vrouws- personen, die a-Ilemaal „onze arme, dappere, gewonde officieren" willen bezighoud-en. Poe-ier ze maar af, wil je?" Hij wierp haar 'n stapel brieven toe. Maar toien zij dich-ter bij het raam kwam en het koude, onbarmhar- tige wi-nterlichiti vol op haar gelaat viel, werd zijn stem plotseling anders en vroeg hij smel „Wat heb je? Wat is -er gebeurd, Sara?" Zij keek hem liulpeloos aan. Haar lippen bewogen, maar er kwam geen geluid. De plotselinge vragen de snelle, doordringendi bilk van Miles hadden haar overvallen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9