DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. GROOTEKEUZE No. 283 Honderd zes en twintigste Jaargang 1924. ZATERDAG DirecteurG H. KRAlt Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 29 NOVEMBER St. Nicolaas-cadeanx". DH nwnmer Besrtaat aft 4 Maden. Afxmneinentsprijs bij ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, i?rootere letters naar plaatsruimtc. Brie Yen franco Is. Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. In het laatst van November houdt de vroedschap zich gewoonlijk bezig met de vraag of aan de Alkmaarsche marktkooplie den al dan niet toegestaan zal worden met eenige kramen en tentjes een zoogenaamde Sint Nicolaas-markt te organiseeren. Dat lijkt heel eenvoudig maar het is in werkelijkheid een buitengewoon lastig vraag- stuk. En wie dan ook tegen Sint Nicolaas langs de kraampjes en tentjes loopt en zich ver- heugt in het vroolijke marktleven, dat voor een groot deel van het publiek zijn bijzondere bekoring heeft, vermoedt niet dat in den Raad der wijzen zoo diep gedacht en zoo heftig ge- polemiseerd is eer men zijn toestemming voor dezen onschuldigen straathandel heeft kun- nen verleenen. De marktkooplieden komen gewoonlijk zoo laat met hun verzoek, dat de tegenstanders allerlei argumenten hebben om het te wei- geren. Maar zij zijn door ondervinding voorzich- tig geworden. Zij hebben in 1922 gevraagd de Sint Ni colaasmarkt weder in te stellen, maar ook toen heeft de heer Leesberg zeer spitsvoudig opgemerkt dat voor een markt de goedkeu ring van Ged. Staten noodig is. Die is vroeger nooit aangevraagd, dus is er vroeger ook geen markt geweest. Een markt, die er nooit geweest is, kan men niet opnieuw instellen. Dus -zoo betoogde de meest ervaren ju rist van het college is het volgens Bartjes en alle mogelijke rekenkunstenaars duidelijk, dat ei aan het verzoek geen gevolg kan wor den gegeven. Zooals gezegd zijn de marktkooplieden in den loop der tijden verstandiger geworden. En zij vroegen nu heel onschuldig om tegen Sint Nicolaas met eenige kramen en tentjes op Hofplein en Nieuwesloot te lnogen verschijnen. Maar .de Alkmaarsche Raad is scherpzin- mg en kwam spocdig tot de ontdekking dat een verzameling kramen en tentjes eigenlijk niets anders dan een gewone markt is. Opnieuw kwam dus het wetboek ter tafel en mr. K usters stelde den burgemeester de vraag .of deze hoogwaardigheidsbekleeder wanneer de Raad op het verzoek, inging - zich niet verplicht zou achten de uitvocring van het besluit te schorsen, zoodat er van een Sint Nicolaas-markt ook dit jaar geen sprake zou kunnen wezen. Gelukkig kwam de voorzitter op de gedach- te op de secretarie eens te laten nagaan of er te dezer stede nu eigenlijk vroeger al dan niet een formeele Sint Nicolaasmarkt bestaan heeft en men kwam tot de verrassende ont dekking, dat in 1907 aan enkele kooplieden vergunning gegeven was hun kraampjes op te slaan, hoewel men toen tevens besloot die vergunning voortaan niet meer te verleenen. Het zag er niet naar uit of men toen aan Ged. Staten heel gewichtig. mededeeling van de opheffing van een bepaalde markt ge- daan had, en waar de beslissing op het ver zoek dus eigenlijk geheel bij den Raad be- rustte, voelde de voorzitter er wel iets voor, adressanten ditmaal ter v/ille te zijn en zich later definitief over het ;al dan niet wensche- lijke van een vaste Sint Nicolaas-markt te be- raden. 1 Daarvoor gevoelde ook wethouder Tnom- sen, als voorzitter van de Marktcommissie, met dien verstande echter, dat men er nauw- keurig voor zou waken, dat geen kooplieden uit andere gemeenten op dien dag hier wor den toegelaten, wat eigenlijk een protectie- maatregel is, die in het politieke program van den Vrijheidsbond niet thuis hoort. Maar inderdaad zijn stadsbelangen weer andere dan die van ons geheele vaderland, en waar de Raad uitsluitend over het wel en wee van de Alkmaarsche ingezetenen heeft te waken, kunnen wij het zeer goed billijken, dat men er voor zorgen wil, dat onzen ne- ringdoenden in den Sint Nicolaastijd niet door vreemde kooplieden belangrijke schade kan toegebracht worden. De heer Keijsper is evenwel van een ande re meening. Hij is voorzitter van een middenstands-ver- eeniging en ctus de man, die steeds op de bres staat als handelaren en industrieelen in onze gemeente in het gedrang dreigen te komen. Evenwel blijkt het begrip „handelaars" uiterst vaag te zijn. Er zijn groothandelaren en kleinhandela- ren, er zijn deftige kooplieden die hun win- kelwaren achter breede spiegelruiten van luxe-gebouwen ten toon spreiden en er zijn handeldrijvenden die hun geheele negotie op een handkarretje kunnen laden of er ternau- wernood een klein linnen markt-tentje mee kunnen vullen. De heer Keijsper is de vertrouwensman van de neringdoenden die behoorlijk voor den dag kunnen komen en hij is daarom ook een heftig bestrijder van de zoogenaamde yliegende winkels. Een markttentje loopt bij vrij sterken wind groote kans in een vliegenden winkel te ver- anderen en al zou dit dus al een reden kun nen zijn, dat de heer Keijsper den kleinen marktkooplieden een minder goed hart toe- draagt, de ware oorzaak zit dieper en wordt voornamelijk beheerscht door het vraagstuk der concurrentie. Vele varkens maken de spoeling dun, heeft de heer Keijsper in 1922 bij de bespreking van de Sint Nicolaasmarkt gezegd en al is het voor de leden der middenstandsvereeni- gingen niet prettig met de dikhuidigste aller slachtdieren vergeleken te worden, toch zul len velen van hen ongetwijfeld met de strek- king van's heeren Keijspers woorden accoord gaan. Het is hier inderdaad een kwestie van con currentie en het is de vraag of de heer Keijs per in den Raad -zit om speciaal voor de le den der middensfands-vereenigingen op te komen, dan wel of hij de belangen van alle mwoners, dus ook die van de financieel zw.ak- kere breeders onder zijn soortgenooten heeft te behartigen. Wij blijven van meening, dat in Alkmaar niet alleen de groote- maar ook de kleine middenstander beschermt dient te worden. Concurrentie. is nimmer te weren en het pu bliek zal daarmede ook allerminst gebaat zijn. AUe handeldrijvenden concurreeren met elkaar naar de volksgunst, voornamelijk zij die in dezelfde straat winkels van gelijksoor- tige goederen hebben, en elke belemmering van de vrije concurrentie is uit den booze. Het publiek is slechts gebaat met de beste goederen tegen de laagste prijzen en hetzij men in het groot of het klein, in kraam of Winkel verkoopt, steeds biedt de vrije concur rentie elken handelaar gelegenheid dat pu bliek tot zich te trekken. De handel is er voor het publiek en niet het publiek voor den handel. En de Raad is er niet om de groote koop lieden te protegeeren en de kleinen in de vrije uitoefening van hun bedrijf tegen te werken. Vandaar dat wij meenen, dat de Raad door het toestaan van de Sint Nicolaasmarkt voor Alkmaarsche neringdoenden een verstandig besluit heeft genomen. Een besluit, dat ook zonder de gewichtige vraag of die markt ooit officieel opgeheven is, weinig kans loopt door Ged. Staten vernie- tigd te worden. Want de goedkeuring voor het instellen van een markt zal toch in hoofdzaak ten doel hebben te controleeren of de belangen van de eene gemeente niet door elders genomen be- sluiten benadeeld dreigen te worden. Dat Alkmaarsche neringdoenden in den Sint Nicolaastijd hun waren in kraampjes en tentjes inplaats van in diverse kleine winkel- tjes te koop bieden, lijkt ons voor andere plaatsen vatl zoo weinig beteekenis, dat het niet noodig is daarvoor gewichtig naar ons gemeentelijk wetboek te grijpen. De Sint Nicolaas-markt zal er althans dit jaar komen en de heer Westerhof die als kleine jongen in Leeuwarden zoo blij langs de kraampjes kon huppelen, zal op nieuw gelegenheid hebben zich in het onge twijfeld pittoreske marktleven te verlustigen. Al zal het gehuppel dan nu ook vervangen worden door een statiger rondgang, die met de gewichtige functie van het wethouderschap dan ook beter in overeenstemming is te bren- gen. De interpellatie van den heer Van Drunen was eigenlijk een heel eigenaardige. Hij vroeg naar den bekerden weg, wist van te voren welk antwoord hij zou ontvangen, maar maakte uitsluitend van zijn rechten als raadslid gebruik om van de zijde van het college een openlijke en voor alle- ingezete nen goed verstaanbare verklaring uit te lok- ken. In het Noord Hollandsch Dagblad wij schreien op dit oogenblik eenige krokodillen- tranen omdat wij weer het wangedrag onzer jeugdige pers-zuster aan de kaak moeten stellen was een rubriek „malle gevallen" geopend. De Redactie blies luid alarm en riep alle belasting-betalers te wapen, omdat aan „Ge- meentewerken" zoo lichtzinnig met geld werd gesmeten. Blijkbaar had de Redactie voor deze ru briek een geestelijk adviseur in den vorm van een vroeger- of tegenwoordig commissie-lid van Publieke Werken en onder diens voor- lichting is toen een campagne begonnen, die ten doel had aan te toonen, dat sommige hoofdambtenaren in onze gemeente aan se- niele aftakeling leden, en zoo dwaas te werk gingen, dat alles wat uit hun handen kwam direct of n^ korten tijd verknoeid bleek. De revoTutie, die het blad na deze wcreld- schokkende onthullingen blijkbaar verwachtte, is uitgebleven. Het stadhuis werd niet bestormd en de wet houder en de directeur van Gemeentewerken konden zich zelfs veilig over straat bewegfin, zonder gevaar te loopen door een woedende menigte gelyncht en aan een lantarenpaal op- gebangen te worden. Was de volkomen rust die er na het publicee- ren van talrijke „Malle gevallen" heerschie. op zichzelf al een mal gevaj, zij kon toch het besic verklaard worden door de eenvoudig1 omstandjgheid dat ieder normaal mensch wel gevoelde, dat hier op ziin zachtst uitge- drukt'bespottelijke overdrijving in het spel was. Het Noord-Hollandsch Dagblad wan neer zal de Redactie zich toch beteren? be- weerde niet meer of minder dan dat duizenden guldens aan de brug over de 'Zandqrsloot ver knoeid waren, d!at die brug per vergissing twee meter te smal gemaakt was en dat men over het hoofd gezien bad, dat men door demping van stinkende materia-slooten voor een prikje klaar was geweest en de Alkmaar- sche volksgezondheid daarbij een: belangrijken dienst zou hebben bewezen. Bovendien het blad was blijkbaar ge- ducht onder den indruk der jongste aardbe- »'infen" werd niet meer of me?der verkon- digd dan dat de door den gasdirecteur zelf "''ehouwde woninfT bezi^.was van den aardbo- dem te verdwijnen en in hare muren reeds zulke scheuren ontdekt waren, dat het noodig was het heele huis met zware balken te on- dersteunen. Nu is er voor het wonen in een huis dat nog alleen door balken overeindr gehouden wordt een buitengewone moed noodig en in plaats van deze karaktereigenschap in de di- recteursfamilie naar waarde te respecteeren of zelfs uit journalistieke nieuwsgierigheid den heer en mevrouw Van Deventer die toch de kans liepen met het huis in den aardbodem te verdwijnen over hun indrukken te inter viewed bezag de Redactie de kwestie uitslui tend uit financieel oogpunt en riep zij: de be- lastingbetalers te wapen We zullen er verder maar niet veel van zeggen. Wij wezen er kort geledlen reette op, dat een eenvoudig onderzoek dat het betrokken blad toch allereerst zelf had moeten instellen aangetoond heeft, dat de gedienstige ad viseur der Redactie haar een heel sleohten dienst heeft bewezen. Het College heeft zich Donderdag eenvou dig bepaald tot de mededeeling, dat de brug over de Zandersloot welbewust even breed gemaakt is als die over de Hoevervaart over welker breedte nimmer geklaagd is. Dat de brug niet 10000, maar nog geen 5000 kost, zooals het blad uit een daarin destijds zelf opgenomen aanbesteding had kunnen weten. Dat het dichtgooien der slooten niet voor een luttele som kan gedaan worden, maar minstens 25000 moet kosten, waarom de commissie van Publieke Werken daaraan ook mrrmter haar goedkeuring heeft kunnen hech- tenv Dat de stank der sloot niet meer bemerkt wordt als de brug in gebruik komt en er dus doorstraling is. Dat geen malaria-muggen zich m stink- slooten ophouden. En d'at het woonihuis van den gasdirecteur een bijna onzichtbaar scheurtje had, wat na onctersteuning van den muur, teneinde de fundamenten te'kunnen onderzoekenslechts het gevolg van een gebrokeu rioolpot bleek te wezen. y Voil'a tout Excusez d'u peu Voor de Iezers die gear Fransch spreken, willen wij even verduidelijken, dat dit laatste eigenlijk beteekent dat het Noord-Hollandsch Dagblad een storm in een glas water heeft willen ontketenen. Wat niet wegneemt, dat men toch gepoogd heeft het publiek de gedaehte bij te brengen, dat er met het belastinggeld op onverant- woordelijke wijze is rondgesprongen Eenige, onder algemeene hilariteit aan den Raad overgelefrde foto's, bewezen: dat het scheurtje in den muur van het directeurshuis vrijwel onzichtbaar is, maar dat groote en be- denkelijke gapingen in de muren van de drukkerij "vanhet Noord-Hollandsch Dagblad geconstatecrd1 worden. Heeft de heer Ringers zich in hoofdzaak bepaald tot een weerlegging van de onjuiste beweringen en de voorzitter die hier krachtig voor de beleedigdte hoofdambtenaren had moeten opkomen slechts opgemerkt, dat hier een afwijking van de goede journa listieke gewoonte geconstateerd werd, om, alvorens critiek uit te cefenen, eerst inlichtin- gen in te wnnen, de heer Leesberg heeft niet geschroomd rond voor zijn persoonlijke opi- nie uit te komen en er .met nadruk op gewe- zen, dat een courant in de publieke voorlich- ting verantwoordelijkheid moet toonen en dat het Noord-Hollandisch Dagblad zich aan het plaatsen van het publiek gezag ondermij- nende berichten heeft schuldig gemaakt. Een houding, die hier juist van een katho- lieken wethouder bijzonder geapprecieerd moet worden. Had het requisitoir van het College blijk baar de instemming van den geheelen Raad, de heer Klaver achtte het noodig als vrijwil- lig verdediger van de oiwerantwcordelijke actie van het Noord-Hollandsch Dagblad op te treden. Hij liet het bij een stumperige poging en nam een zoo aparte houding tegenover den geheelen Raad in, dat bij meriigeen oiiwille- keurig de vraag opkwam of misschien de heer Klaver zelf aan het gebeurde rnin of meer me- deplichtig is te noemen. De hilariteit steeg ten top toen na de cri tiek van dit raadslid op de nieuwgebouwde bruggen, de wethouder van Publieke Werken doodleuk mededeelde, dat zij gebouwd zijn volgens de plannen die in de Commissie van Publieke Werken ook de instemming van den heer Klaver hadden verworven. Wat wel het malste van de malle gevallen kan genoemd worden1. De Raad heeft nog niet besloten de feesten ter gelegenheid van Alkmaar's Ontzet onder de vermakelijkheden te rangschikken, waar- voor geen stedelijke belasting moet betaald warden Zoo wel dit voorstel als een amendetnent van den heer Van Drunen om dit ook toe te staan voor feesten waaraan belangrijke voilks- groepen deelnemen, zijn ter nadere overwe- ging en advies naar het College van B. en W. gezondeti. De eenigszins -age omschrijving in het amendement-Van Drunen, de vraag wat men onder belangrijke volksgroepen" verstaat, toont nu reeds aan, hoe gevaarlijik het is met name aangeduide vereenigingen en feesten in de verordening op te nemen. Ongetwijfeld zal onze stedelijke Tegeerfng tegenover de herdenkingsplechtighetfen met dfe daaraan verbonden feesten van Aflc- maar's Ontzet biizonder sympathiek staain, maar dat neemt niet weg, dat ook andere ver eenigingen b.v. bij de viering van het ceuwfeest van ons Kanaal of bij de herden- lang van andere gewichtige gebeurtenissen feesten kunnen arrangeeren, waarbij de sfcad op de een of andere wijze tot nauwste betrok- kert is. Wa t men de eene vereenicing toestaat, zal men dan aan de andere niet kunnen weigeren en daarom is het beter geen namen in de ver ordening op te nemen, maar elk geval op zichzelf te beschouwen. Bovendien achtten wij het vrijsteRen wan belasting een bedenkelijk verschijnsel. Wil men subsidie geven want het is in wezen niets anders dan een verkapte subsidie laat men dat dan openlij'k dtoen en er een bedrag op de begrooting voor uittrekken. Het thans voorgenomen stelsel leidit tot het kunstmatig scheppen van feestvreugde en daarnaast tot allerlei on+diiikingen. Nu zal men op 8 October tal van uitvoeringen orga niseeren, die niets met Alkmaar's Ontzet te maken hebben, maar waaraan men b.v. door inlassching van een 8 Ootober-nummer- tje in het progratnma toch het karakter van een herdenkingsfeest zal geven. Daarbij komt, dat er nog velen Mer ter stede zijn, die met de 8 October-feesten en onwillekeurig daaraan verbonden Oraoje- hulde niet sympathiseeren. De sociaal-democraten doen (fit althans niet en de Katholiekeft zijn te diezen opzichte nog zoo kort enthousiast, dat het wel een beetje gewaagd is thans reeds van een feest van de geheele burgerij te spreken. Wij betreuren het, dat men op 8 October j.l. de gebruikelijke belasting achterwege heeft gelaten en zijn het volkomen: eens met de raadsleden, die van meening zijn, dat de toe- passing van een verordening niet aan het wil- lekeurig inzieht van het College mag overge- laten worden. m In anwoord op de begrijpelijke inter pellatie van den heer Kusters heeft de voorzit ter de mededeeling gedaan, dat het voornaam- ste motief tot het verleenen van toesteinmihg voor het houden eener collecte de zekerheid is, dat de gelden werkelijk hun bestemming be- reiken en voor het aangegeven doel gebruikt zullen worden. Vergunning beteekent niet dat B. en W. met het aangegeven doel sympathiseeren, De burgerij moet zelf maar weten of zij met dat doel instemt en is daarbij vrij al dan niet aan de collecte bij te dragon. Bedenkt men, dat het geven van toestem ming voor een collecte in wezen' een gemeen- telijke steun is omdat slechts door deze medewerking het aangegeven doel bereikt kan worden, dan komen wij toch tot eigenaardige gevolgtrekkingen Dan zal b.v. de gemeente aan geen enkele vereeniging meer mooen weigeren het Doelen- veld voor een ordelijke vergadering af te hu- ren. Immers, het doel van die vergadering kan het College vrij overschillig blijven. Ieder is vrij dharmee al dan niet in te stemmen at al dan niet tot het welslagen van die vergade ring mede te werken. u-.i is de cousequentie van het thans inge- nomen standpunt. W^arover wii ons Herhts verheugen. omdat wij dit standpunt altijd verdedigd hebben ook toen men nog niet zoo lang geleden ten stadhuize een geheel andere houding meende te moeten innemen. Der langen Rede kurzer Sinn van alle on- derWijs-de&atten is, dat alles prccies zal blij ven als het toe dusver geweest is. Het doet aan Speenhoff's liedje denken van al de gewichtige heeren, die dronken een glas met het natuurlijkc gevolg en ze lieten de zaak zooals ze was. Naluu.rlijk heeft de Pa d ook dcor een langdurig en enthousiast applaus zijn in- Seherp concurreerende prijzen. „HET HANDWERKH U IS". LANGESTR. 93. TEL. 744. stemming met de woorden van den voorzitter betoond, toen deze de koene daad van de Hel- landsche aviateurs gememoreerd heeft. Dat schijnt op het oogenblik in alle ge- meenteraden aan de orde te komen en waar zich juist in deze colleges zoo talrijke hoog- vliegers bevindon, is het begrijpelijk, dat de stoutmoedige vlucht juist in de raadiszalen ten volie gewaardeerd kan worden. Buitenland. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit Peking wordt gmeld: Tuan Tsuji en Tsjang Tso Lin schijmen monarchistische nei- gingen te hebben gekregen. Woe Pei Foe is zeer vertoornd op hen, ook in verband met't feit, dat zij de keizerlijke familie volledige vrijheid van beweging hebben gegeven. Ook is verwijdering ontstaan tusschen beide ge- noemdie generaals eenerzijds en Sun Yat Sen en zijn republikeinsche aanhangere ander- zijds. Woe Pei Foe heeft intussehen geen steun ontvangen, welke hij verwacht had, en zal vermoedelijk het land verlateru De buitenlandsche diplcwnaten besprefen den toestand Besluiten zijn evenwel nog niet door hen genomen. NIEUWE CRISIS IN ITALIC. Een nieuwe crisis is ontstaan door het al- treden van generaal Balbao, dien comm ac- daot van de fascistische inilitie. Dit aftreden is het gevolg van de publicatie door de oppo sitiepers van een brief, dien Balbao vijftien maanden geleden heeft geschreven, in welk schrijven hij de fascisten te Boulogne tot krachtige maatregelen en geweld tegen de communisten, die beschuldigd werden van moord op vier fascisten, aanzette. Mussolini heeft het ontslag aanvaard. De fascisten, vooral die in Boulogne en Ferrara, protesteeren tegen het ontslag van Balbao. HET EOYPTISCHE BEROEP OP DEN VOLKENBOND. 'De autoriteiten van den Volkenbond heb ben besloten het protest van de Egyptische Kamer tegen de eischen van Groot-Brittan- nie, voortvloeiende uit den aanslag op den Sirdar van het Egyptische lego-, Sir Lee Stack, niet aan de leden van den Bond voor te leg-gen. J PAPTEREN KOGELS. Edn „Hoies"-lezer, die onderteekent „een Engelschman te Shanghai", schrijft aan het Londensche blad, dat men ongefijk heeft ge- had, met de jongste militaire gebeurtcnissen in China te ernstig op te nemen. De lezer heeft aan de „Times" en mooster- tje gezonden van papieren kogels, welke in het bezit van Chineesche soldaten werden ge- vonden, die m de FTaneche concessie te Shanghai poogden doer te dringen Hij voegde er aan toe, dlat millioenen derge- lijke kogels in de regeerings-araenalen gefabri- ceerd werden. De directeuren dezer inrich- tingen stalcen het geld in horn zak, dat voor den aankoop van metaal ter vervaardiging van de gebruikelijke geweerkogdfe bestead was DE BRIEF VAN ZINOWJEF. Volgens berichten uit Louden is daar het Russische antwoord op de jongste Eogeteche nota (die van Chamberlain) binnengekomen In dit antwoord verklaart de sovjei-regeering het te betreuren, dat Engeland besloten heeft, de verdragen niet te ratifteeeren, en wordt verder voorgesteld, een scheidsgerechiti te laten beslissien over de anthenticiteit van Zinow- jefs schrijven. DE CRISIS IN EGYPTE. Naar het „Petit Journal" meldt, heeft Herriot te Louden doen weten dat hij niet het initiatief zal nemen om het Britsch-Egyp- tische conflict voor den Volkenbond te bren gen, en dat hij zich ook verder van elke in- terventie in dezen zal onthouden. RE'DEVOERINGEN VAN STRESEMANN MARX. In een verkieziogsrede te Koningsbergen heeft dr. Stresemann uitvoerig Duitschland'3 initernationale positie besproken. Deze is, zeide hij, verbeterd en dat zullen ook zij moeten erkemnen, die de buitenlandsche poli tick de laatste jaren aanvielen. Tegenover de verwijfen van rechts, dat geheel Duitsch- land tot een herstelprovincie was gemaakt, stelde Stoesemann, dat het de plicht van het Rijik was geweest, het Rijn- en Ruhrgebied benevens de Pairs, walke door Poincare tot de U'itsluitende diggers der herstdiasten wa ren gemaakt, uit dien toestand te bevrijden. Rijkskanselier Marx wees er in een rede te Elberfeld op, dat het een misdaad tegenover het Duitsche volk zou zijn geweest, als hij bij de onderhandelingen te Londen zou zijn op- getreden zooals Hergt dat wilde. Het Duit sche volk mocht eischen, dat men hettt zoo snel mogelijk de economische en politieke el- lende van de schouders nam. Bij mislukldng der Londensche onderhandelingen zou Duitschland verloren zijn geweest. Levendig ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1