Tedereen heeft bij tijden een zacht laxeer- middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen 'natuurlijlce werking der inge wanden. Slaap, eethist en een goed humetir worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; ,in apotheken en drogistzaken. ochtend hadden met prof. Veraart, zegt het blad, deelde deze ons mede, dat de actie van $t. Michael, die naar zijn meening niet in strijd is met eenig reglement, onverflauwd en met nieuwe energie wordt voortgezet. Een beroep op de bondsvergadering achtte de voorzitter van St. Michael een slag in de lucht. Omtrent het genomen besluit in de bonds vergadering, waarbij St. Michael were! afge- keurd, vernemen wij nader, dat het besluit met Zeer kleine meerdheid is genamen." In de Vrijdagavond te Nijmegen gehouden ledenvergadering der R.-K. Kiesvereeniging Recht voor Allen, is na een lezing van het Tweede Kamerlid, den heer Hermans, de ac tie van St. Michael ter sprake gekomen. De heer Van derSteen Sr. verdedigde St. Mi chael en meende, dat baron van Wijnbergen uit de partij moest- De heer Nijst stelde de volgende motie voor: De R.-K. kiesvereeniging Recht voor Allen, gehoord de rede van den heer Her mans, acht handhaving der eenheid van de Katholieke Staatspartij van het meest vitale belang en vertrouwt, dat het bondsbestuur a>l- le maatregelen zal treffen, dat deze eenheid niet verder door persoomlijke misgrepen en in- cideiiten in gevaar wordt gebracht. Na aanneming van deze motie stelde de heer Van der Steen een motie voor, welke strekte om den heer Van Wijnbergen te vc zoeken ontslag te nemen als voozitter van het bondsbestuur. Na uiivoerige gedachten- wisseling werd deze motie ingetrokken. De heer Hermans weet het cle beweging van St. Michael aan de organisatie van de Kiesvereenigingen. Woensdagavond heeft de R. K. Kiesveree niging te Zwolle een vergadering gehouden^ waarin het Tweede Kamerlid mr. Bomans heeft gesproken over de scheming in de R.K. Staatspartij. Alle bestmusleden van de kies vereeniging hebben bedankt, wegens de ver- wikkeliogm in de R. K- Staatspartij, met uit- zondering van den voorzitter, mr. G. baron van Voorst tot Voorst. Van de twee nieuwbe- noemde bestuursleden nam kapelaan Hoij- man de benoeming aan, mr. A. Brandsma hield haar in beraad. In een Donderdagavond gehouden bijeen- komst werd te Zwolle een afdeeling van St. Michael opgericht. VERBETERING VAN HUT KIESSTELSEL. De Nederlandsche Vereeniging tot verbete- ring van het kiesstelscl heeft naar de N. R Crt. meldt, Zaterdag te Utrecht, onder leiding van den heer C. E. van Koetsveld uit Vught, een vergadering gehouden. De heer van Koetsveld zette uitvoerig uit- een, hoe de vereeniging en de studiecommissie hebben gewerkt aan de wijziging van het kies- stelsel. Daarna kwam aan de orde de vraag, of men zich zal uitspeken voor een personenstel sel of een lijstensfelsel. Voor het oogenblik gaf men blijkens de besprekingen de voorkeur aan een personenstelsel, hoewel velen ook voelden voor een 1 ijstenstelsel'mits hierop maar en behoorlijk correctief te verkrijgen is. Vervolgens hadden langdurige besprekin gen plaats over het eventueel opstellen der candidaat-namen op de lijsten. Men bleek voor te staan cirkelvormige stembiljetten, waarop geen enkele naam als no. 1 voorkomt, zoodat iedere candidaat een gelijkwaardige plaats krijgt. Daarna werd gestemd en sprak men zieh met een kleine meerderheid van stemmen uit voor het personenstelsel. Men besloot echter op voorstel van den voorzitter den leden der Vereeniging alsnog een maand gelegenheid re geven om een beslissing te nemen tusschen personen- en lijstenstelsel met ringvormige stembiljetten. Vervolgens werd een commissie samenge- steld, welke het vastgestelde stelsel verder zal uitwerken in een door haar uit te maken vorm. Deze commisie zal tevens de inmiddels ingekomen vragen beantwo'orden. Naar aanleiding van de vraag of de com missie een al- dan niet blanco-mandaat zal hebben, verktaarde men zich voor een bianco mandaat. Nadat nog bes!oton was, dat de commissie in ieder geval beide stelsels zal uitwerken, werd de vergadering gesloten. HET 25-fARlG BESTAAN VAN DEN PLANTENKUNDIGE DIENST. In de versierde hulp-aula der Lar.dbouw- hoogeschool te Wageningen is Zaterdag een bijieemkomst gehouden ter herdenking van het 2jj-jarig bestaan van den PlantCnziekten- kundigen Dienst. Tal van autoriteitcn, vorenstaande man- inen op land- en tuinbouwgebied, hoogleeraren en studenten der Landb ou whoogeschool enz. enz., waren daarbij tegenweordig. Nadat it. N. van Poetcren, inspecteur, hoofd van den dienst, de bijeenkomst met een woord van welkonz had geopend, hield iiij een rede, waarin hij eerst de ontwikkeling van den dienst schetstc. Vervolgens sprak de minister van binnen- landsche zaken en landbouw, de heer jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouek Prof. dr. J. Ritzema Bos, ouddioofd van den Phypathotogischen Dienst herinnerde er aan, dat het op zijn advies was, dat 25 jaar geleden de regeering overging tot de sichting van den Phytopathologischen Dienst en waar spr. 20 jaar aan het hoofd van dezen dienst stond, wilde hij op dezen ge- denkdag al'lereerst blik slaan in het verle- den. De burgemeester van Wageningen, de heer J. M- A. Wijnandts van Resandt, bood de gelukwenschen aan van de gemeente Wage- ningenk 1 De minister van binnenlandlsche zaiken en landbouw heeft in zijn toespraak medegedeeld, dait hij om de verdienssten van den heer N. van Poetercn, hoofd van den P lantenz iektenkun- digen dienst, en in hem den dienst te eeren aan de Koningin had voorgiestejd hem te be- noemen tot Off icier in de Orde van Oranje- Nassau. De minister wenschte den heer van Poeteren met deze cnderscheidiag van harte geluk. Prof. dr. H. M. Quanjer, waarfl. dfcrecteur van het Instituut voor Phytopathologie, te vens sprekend namens den rector-magn ificus en den Senaat der Landb ouwhoogcschool De heer Jae. Smits, uit Naarden, voorzit ter van den Bond van Plantenhand'elaren, erkende dankbaar, wat de Plantenziekten- kundigen Dienst voor den handel deed, en verheugde zich in de tegenwoordigen popu- latriteit van den dienst. De heer E. H. Krelage, voorzitter van het hoofdbcstuur der Alg'cniecnc Vereeniging voor Bloemboltencultuur, schetste het ont- staan van den dienst en memoreerde, hoe hij in de nagelaten papieren van zijn vader een uitgewerkt schema van een planfengezond- heidsdienst had gevonden. De heer T. A. C. Schoevers, phytopatbo- loog bij den plantc-nziektenkundigen dienst, wenschte als vertegenwtoordigei- van het ge- heele personeel van den dienst uiting te ge ven aan enkele gedachten, die optomen bij de herdenking van het 25-jariige bestaan van den dienst. De heer P. J. Sdhenk, technisch ambte- naar le Masse bij den dienst te Bussum, sprak als voorzitter der Vereeniging van tech nisch personeel in den buitendienst. De heer ir. C. P. H. Moerlants, rijikstuin- bouwccnsuilent te Boskoop, sprak als voor zitter der Vereeniging van rijksconsulenten voor den landbouw. Verder hebben nog het wcord gevoerd de heer Westbroek te 's-Gravonhage, voorzitter der Vereeniging van hoofden van gemeente- plantsoisnen in Ncderland do heer P. Lcm- baerts, uit Zunder;, als kweekei". DE KWESTIE DER DURE MELKBUSSEN. In Juni 1919 had de regeering 25000 melk- bussen, beSifeld voor de melkvoorziening terwijl reeds pt.m. 38000 melkbussen voorhanden waren. Bij de levering had een sterke bevoor- deetinig plaats gevcndOn van een te Amstei-- dam gevestigde zaak, met welke een dier le den van de Commissie van Advies voor zui- velaangelegenheden in financieele relatie stond. Het Rijk had daardtor belangrijke schade geleden. De leveraride van de bussen door ds N.V. Machinehandel Van Kleef en Co te Amster dam heeft voor het Rijk een schade opgele- verd van pi.m. 140000. De Commissie voor de Staatsuitgaven komt in haar rapport omtrent deze kwegtie tot de conclusie, dat, al nioge dan een strafverwl- ging geen succes kunnen hebben, desniettemin handelingen hebben plaats gehad, dlfe in hooge mate afkeuring verdienen. Door het meergenoemde lid der Commissie van Advies heeft ten nadeele van 's Rijks schatkist een belangrijke bcvoordeeling plaats gehad van een een naamiooze vennootschap, waarmede hij in financieele relatie stond. De indruk is, dat d'eze bevoordeeling is bevorderd door den ambtenaar aan het Departemenit, die met de verzorging van den tak van dienst, waarop deze belangen ibeh'ekking hebben, was belasie. Dergelijke vriendendiensten acht de Commis sie voor de Staatsuitgaven ten eenennrale on- gcoorloofd. HEIJERMANS-HERDENKING. Op initiatief van de Nederlandsche Too- neelkunsenaars-Vereeniging had Zaterdag- middag in de geheel gevulde tooneelzaal van het Paleis voor Volksvlijt een Heijermans- herdenking plaats. De heer Sternheim opende namens deze ver eeniging de bijeenkomst met een woord van dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst en de artisten voor hunne medewerking. Door het orkest van de Haghezangers werd hierna Grieg's „Ases Tod" ten ge- hoore gebracht. Toen op het projectiedioek een levensgroot beeld van den gestorven aeteur werd vertoond, .vcrhieven alle aanwezigen zich van hun zetels. Alsnu was het woord aan den heer A. M. de Jong tot het uitspreken van een gedaehte- nisrede. Hij begon met te wijzen op het ver- lies, dat niet alleen Nederland, doch de ge heel menschheid door den dood van Heijer- mans heeft geleden. Zijne werken zijn tot stand gekomen niet in de afzondcring van een stille studeerkamer, doch uit het voile leven zelf, dat niet zoo geheel gupstig voor hem is geweest en dat hem niet alles gebracht heeft, waarop hij wellicht recht had. Niet iedereen was het eens met alles wat hij heeft gescbre- ven, maar bij zijne uitvaart is gebleken, dat over alle schcidingslijnen been alle handen naar hem werden uitgestoken om hem eerbied te betuigen. Wie en wat Heijermans is ge weest, zullen latere geslachten volkomen kunnen begrijpen. Hij werd bij voorkeur een naturalist genoemd, maar deze benatning werd door hem zelf steeds afgewezen. Hij wenschte niet gerangschikt te worden onder een categoric van kunstenaars, doch hij wou zijn een volledig mensch. Zijn overtuiging als mensch was te zijn,een socialist. En het lief- desideaal zeide spr. daf aan de levens- beschouwing van het socialistne ten grond- slag ligt, is door Heijermans aangehangen tot aan zijn laatsten ademtocht. Wij moeten 1 ee ren liefhebben volgens de leer van Heijer mans, dat, wat het meest onze liefde behoeft, de kleinen, de zwakken, de gebrekkigen. Naast weemoed zeide spr. over- heerscht vreugde en dankbaarheid, dat hij onder ons heeft geleefd en ons heeft nagelaten eon schat van werk, die nooit zal vergaan. Hij wilde eindigen met eenige woorden, die de overledene zelf nog kort geleden tot hem had gesproken naar aanleiding van het verlies van een goeden vriend„Gij moogt niet treu- ren om een gestorven menschje moet altijd weten, dat hij steeds bij je is in het zoulicht en de bloemen en het gezang der vogels". Een andere troost besloot spr. ken ik niet, doch deze is mij ruimschoots voldoende. Daarna werd het derde bedrijf van „Op Hoop van Zegen", vrijwel in dezelfde bezet- ting als op 24 December 1900, opgevoerd. Een enkele toeiuichting can't slot werd door de anderen, die meenden, dat hier slechts diepe stilte paste, terstend bndcrdrukt. Na de pauzc. vcrtcldc de heer Adriaan van der Horst eenige Heijermans-herinneriugen dateerende uit den tijd van nauwe samenwer- king van den auteur met de toenmalige too- neelvereeniging. Een fragnrent uit ..Uitkomst", ook alweer in de oorspronkelijke bezetting van 2 Novem ber 1907, toen bet stuk voor het eerst werd opgevoerd en uitgefloten, zooals het pro- gramma van heden vermeldde jrr. bpsloot de licrdcnkingsnteolitighcicL TUPKSCHE ROZENZEEP HET R. K. OVERHEIDSPERSONEEL. Gister werd te Maastricht door het cornite van actie, gevormd uit de besturen van de A.R.K.A., de R.K.O.B., de RoonKch-Katho- lieke bond van Overheidspersoneel St. Pau- lus, de Roomsch-Katholieke bond van Spoor- en Tranperscnecl „St. Raphael), de R.K. bond van P.T.T.-personeel ,St. Petrus) en de R.-K. Politievereeniging (St.-Michael), een vergadering belegd, waarin door de heeren A. Colijn, redacteur van A.R.K.A. en J. H. Waterborg, commies P. en T., het woord ge voerd werd. Aan het slot der vergadering, die dikwijls zeer rumoerig was, werd een motie aangeno- men van den volgenden iahoud „De vergadering enz., Overwegende, dat de huidige regeering het instituut van georganiseerd overleg in de drie afgeloopen jaren heeft gehanteerd op een wijze, die strijdig is met elke gezonde op- vatting; dat de regeering blijk heeft gegeven de tij- delijke financieele moeilijkheden, waarin de schatkist verkeerde te willen opheffen door blijvende maatregelen, welke uiterst nadeelig zijn voor het rijkspersoneel dat de regeering door de verschillende ver- slechteringen het rijkspersoneel heeft ge bracht op een welvaartspeil beneden dat van 1914 en zij daarmede gegaan is beneden de grens va i de redelijkheid; dat zulks in strijd is met de verdeelende rechtvaardigheid en niet getoetst aap de Christelijke beginselen aangaande de loonpo- litiek, die de regeering zegt voor te staan dat eventueele tekorten op de staats- en se- mi-staatsbedrijven en rijksinstellingen door den Staat geexploiteerd, welke dienen ten al- gemeenen nutte, niet mogen verhaald worden op de salarissen harer ambtenaren; spreekt hare bittere teleurstelling uit over de regeeringsmaatregelen, alsmede over de houding der R.-K. Kamerclub, die de regee ring in hare onchristelijke loonpolitiek steunt; doet een beroep op de Nederlandsche staatsburgers, die het hoogste belang hebben bij goed functionneerende Staatsinstellingen, waarvoor een rechtvaardig loon een eerste vereischte is; besluit, onder handhaving van zijn pro gram van actie, inzonderheid betreffende het instituut van kindertoeslag, met alle geoor- loofde middelen het daarheen te leiden, dat het onrecht alstiog ongedaan gemaakt worde en door de regeering een loonpolitiek ge- volgd worde in overeenstemming met de be ginselen, vastgelegd in de encycliek „Rerum Novarum". EEN IDEAAL-GEMEENTE. Bij de behandeling van de begrooting van Beninebroek is besloten dat die belasting met 25 pet. verlaagd zal worden en dat de opcen- ten op de personeele belasting van 50/75 op 30 pet. zullen worden teruggebracht. Aange- zien de gemeente nagenoeg geen schulden heeft wordt dit dus een ideale plaats. evenwel de beste kans op het kampioenscha-p. ZOO ZIJN ER! Het is, aldus vertelt de „Banier", gdbeurd in een zeehospitium in Zeeland. Daar worden kinderen kosteloos verpleegd wegens onvermogen van de oudiers. Een dezer dagen bezochten de oudere van een kosteloos" patientje" het hospitium. Het kwam hun gefegen, om even aan te komen, want zij waren juist op de doorrcis naar de Ardtennen, waar zij hun vacantie zouden doorbrengen Eenige dagen later kwamen andere onver- mogende ouders en een familielid hun kindje bezoeken, dat kosteloos in het hospitium is opgenomen. Er werd hartelijk afecheid geno men, want de oudelui zouden geruimen tijd wegblijven. De familie ging narnelijk een ya- cantiereisje maken naar Zwitserlandi! KORTE BERICHTEN. De timmerfabriek van de fa. Laeven en Co. te Heerlen is Vrijdagavond, naar de L. K. meldt, geheel in asch gelegd. De schade wordt op een ton geschat. Zaterdagnacht is een schuit, geladen met steenen, welke gemeerd lag langs het Jaagpad te Rswijk, losgeraakt en gezonken, waardoor de scheepvaart in het Rijn-Schie- kanaal gedeeltelijk is gestremd. Zaterdagmiddag is tusschen Noord- wijk-Binnen en Rijnsburg het 11-jarig zoon- tje van den arbeider Achterberg te Noord- wijk-Binnen, terwijl het liep te hoepelen door de electrische tram overreden. Het hoofd werd van den romp gesoheiden, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Zaterdag is te Amsterdam het twee- jaarlijksche congres van den Algemeenen Nederlandschen bond van textielarbeiders De Eendracht voortgezet. Commiezen der belasting hebben Zater dag te Leiden aangehouden een auto, be- stuur door H. uit Schiedam, waarin een groote hoeveelheid gedistilleerd werd ver- voerd, die niet gedekt was door accijns. Zaterdag is te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambtena ren en beambten in's Rijfcs dienst. Z aterdagoch tend is op het station Dor drecht! de spoorwegbeambte G. Schouten dioor een uit de nichting Sliedreclit gekomen trein werreden. Hij was onimiddellijk dood. Te Fimel, onder Termunten (Gron hebben rijkspolitie en rijksambtenaren Vrij dagavond duizend liter spiritus in beslag ge nomen. Vier smokkelaars zijn gevat. ProYinciaal Niewws UIT BERGEN. Muziekavonden Park Meerwijk. De tweede muziekavond ten hare huize ge organiseerd door mevrouw Marie Egmond, leerares aan het muziek-lyceum te Amster- dambestond Zaterdagavond in een piano- avond van haar zelf. Mevrouw, Egmond beoogt met haar avon- den, naast de op concerten reeds bekend ge- worden componisten ook de werken van de moderne, nog weinig bekende componisten be kend te maken. Zij had Zaterdagavond de voldoening een groep muziekliefhebbers, w.o. mej. Oord, de steun van de Alkmaarsche Toonkunstafdeeling bijeen te zien, die van harte hun .waardeering uitten en voor haar I'spel fen voor haar programme. Zij toonde in haar spel, sinds wij haar voor een paar jaar in het Oranje Hotel hoorden belangrijk te zijn vooruitgegaanzij demon- I streerde een buitengewone zekerheid en I virtuositeit. Haar samenspel met Dirk Schafer heeft ze waarlijk benut en dit is wel het levend bewijs, dat de kunstenares niet in de leerares behoeft onder te gaan. Dat dit zeer goed mogelijk is bewijst de muziek van Cesar Franck, die als leeraar in zijn vacantie zijn beste stukken componeerde, doch in het laatst van zijn leven, in de tachtiger jaren pas bekend is geworden. Mevrouw Egmond ving aan met Orgel- choral-vorspiele van Bach, gevolgd door de sonate van Beethoven opus 110, eenige clas- sieke nummers, die altijd voldoening geven Daarna speelde zij van Cesar Franck een nummer bestaande uit Prelude, Choral en Fugue. Vooral het choral-gedeelte was machtig. In dit nummer kwam bovendien de goede acoustiek van de concertruimte uit. Van Debrussy, een Fransch componist, werd gespeeld Suite bergamasque, bestaande uit Prelude, Menuet, pi air de Lune en Passe- pud, een werk, dat groote voldoening schenkt en zeker meer op de programma's zal worden geplaatst. Van Maro Castelnuovc -Tedesco werd „Aghe" (zeewier) gespeeld, een werk waarin de bewegelijkheid van de zeewier tot uitdrukking komt en in maat vee! vri'er.is dan dat van de vroegere componisten. Dil werk is. in 1919 gecomponeerd en behoort zeker tot onze beste muziek. Van dezelfde werd ook gespeeld „Cipressie" in 1920 gecomponeerd, een machtig nummer, waarvan vooral cle zware accoorden indruk- wekkend werden weergegeven. De avond werd besloten met een tweetal nummsrs, de laatste van een tiental, dat de Rus Moussorgsky naar aanleiding van een bezoek aan een sehilderijen-tento^nstetling componeerde, getiteld „Heksendans" en „de Stadspoort van Kiew. In het laatste geeft dc componist de indruk- ken weer, die de poort in den loop der eeit- wen moet hebben ontvangen. Deze indruk kwam vooral in het gedeelte waarin de zware klokken luiden en de vollceren voorttrekken, op grootsche wijze tot ons. Als slctnummer was deze keuze een zeer gelukkige. In de bijeenkomst van 20 December treedt de cellist van het Hollandsch Strijkorkest Ca- nivez op. UIT ST. PANCRAS. Zondag speelde het tweede el ftal een com- petitiewedstrijd tegen D. F. V. I van Heerhu- gowaard, die door Vrone met 41 werd ge- wonnen. Het eerste had vrij wegens het afkeurcn van het terrein, de Aspiranten dtoor wegblij ven van de auto eveneens. UIT NOORDSOHARWOUDE. Holland I speelde Zondag op eigen terrein tegen Rood Wit I uit Alkmaar, in welken strijd Holland met 5—3 de overwinnaar werd. Holland II speelde in Alkmaar tegen V. A. F. C. IV en vcrloor met 51". UIT LIMMEN. De rederijkerskamer „Vooruit" alhier gaf Zaterdagavond een uitmuntend geslaagde uitvoering ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Opgevoerd werd „De laatste eer", drama uit de Europ. samenleving in Ned. Indie. De leden dezer kamer kunnen met vol doening op dit feest terugzien. Een goed ge vulde zaal en een aandachtig publiek. De vertolking van het zware stuk was uitmun tend, de decoratie, kleeding en grime (van den heer B. C. Loevens te Alkmaar) even eens. Voor den voorzitter en regisseur der ka mer, den heer P. Boschman, hoofdonderwij- zer alhier, was deze avond een succes. Hij trad hier voor het eerst op als voorzitter en als regisseur en aan zijn uitstekende leiding is zeker veel te danken. Bij open doek werden de voorzitter en de leden gehuldigd door een der oud-leden, den heer D. D. Swart. Een hartelijk applaus be- wees dat ook het publiek met deze huldiging ten voile instemde. Daarna -dankte de voor zitter en bracht op leuke wijze in dichtvorm in herinnering wat de kamer in deze vijftig jaren medemaalrie en welke stukken werden opgevoerd. Een gezellig bal besloot dezen avond. De heer Jac. Druyven vierde gister zijn 40- jarig jubileum als directeur van het R. K. Zangkoor. De heer D. mocht zeer veel blijke i van be- langstelling ontvangen. De Paus verleende hem het gouden ridder- kruis Pro Ecclesia et Potnificc. Thans zijn er in deze gemeente drie koor- zangers die op deze wijze geridderd zijn. De bekende herberg „Het Wapen van Limmen" eigendom van den heer D. Nanne is onderhands verkocht aan C. Groot Wzn. alhier. UIT SCHERMERHORN. Zaterdagmiddag kwam een keurmeester van den keuringsdienst te Alkmaar met ziju Harley Davidson met zijspan op den Beem- sterdijk, waar men bezig is den weg te ver- leggen, in een kuil terecht. Met eenige bulp gelukte het de motorfiets met zijspan weer vrij te krijgen, maar toen ging de motor, die niet was afgezet er van door zonder berijder; deze trachtte nog wel de motor te doen stop- pen, hetgeen echter niet gelukte en het g> volg was dat de Harley den dijk neerging en in de ringvaart terecht kwam. Met behulp van een paar mannen van hier en uit Alkmaar werd eenige uren later het stelletje weer op het droge gebracht. Sedert eenigen tijd doen zich hier en kele gevallen van roodvonk voor. Naar wij vernemen zal de nieuwe tram- brug, welke de vorige week hier is gearri- veerd, nog deze week op zijn plaats gebrac.it worden. In den loop van de volgende week zal de trambaan verlegd worden en zal de tram voor het eerst over de nieuwe brug kun nen rij den. UI THOORN. De heer Jb. Demmendaal alhier slaagde voor het examen boekhouden. De heer D.'C. Nijdam heeft bedankt voor het vervullen van de raadsvacature- Prins (S. D. A. P.) Alsnu zal mevr Van der Zel—Moeijes verkozen worden verklaai'd. De dlader van den diefstal bij1 den heer Bakker aan dent Berkhouterweg is te Am sterdam aangehouden. Het bleek een Duit- scher te zijn, die onder valschen naam col- porteerde. UIT OUDORP. Bij de gehouden verkiezing voor ouderling en diaken bij de Herv. kerk alhier zijn verko zen de heeren D. Turkstra (aftr.) en J. Vol- ger. UIT HEERHUGOWAARD. D. T. V. I speelde tegen Vrone II van St Pancras. D. T. V. verlootr met 4—1. UIT EGMOND AAN !ZEE. Er was Zondag buitengewone belangstel- ling voor de tentoonstelling der door de da mes van den oudrkatholiekein krans „Tavenue" vervaardigde handwerken, die des avonds verloot zouden worden. Op lange tafels lagen de prijzen uitgespreid of waren daarachter opgehang i. Het was een rijke en keurige ver- zameling van allerlei soort sierkunst, die door dameshanden beoefemd wordt. Behalve mooi breiwerk prijkte er Teneriffe-, Hardan- ger-, Richelieu, Schlablonein-, borduur-, haak- en kantbreiwerk, waartusschen ook slojd- en houtsnijwerk. Dit laatste was echter een ge- schenk van een der vrienden van „Tavenue", zooals ook de sinakelijke taart, die te'midden van al dat fraais troonde. Zoo verscheiden als de aard van het werk, waren ook de producten der nijvere vingers: kleedjes in allerlei vorm en grootte, theemut- sen, zakdoekcachets, nachtbakken, papier- manden, ballen, eierwarmers, poppen, jurkjes, schortjes, mutsjes, bonbonschaaltjes, kussens, een groote sprei, waarover enkele stellen wijs- geerige uilen met scherpen blik de wacht hid den,, terwijl een heel stelletje baby's wel kon worden ingepakt en opgetooid met al het snoezige, clottige, schattigef (of hoe men 't noemen mag) kindei-goed, dat overal verpreid lag. Het gaat niet. om de voorwerpen op te noe men, die het meest de belangsteHing trokken. Eerstens, omdat de smaken ook hier verschil- len en bovendien, omdat elk stuk op zichzelf met groote zorg was afgewerkt, van het een- voudigste tot het meesf ingewi'kkelde. Geen wonder, dat het restje van de loten in korten tijd1 verclwenen was, evenals dat voor d extra te verloten pop. Den geheelen tijd, dat de deuren geopend waren, was het een voortdurend gezellig ge- babbel, vermengd met de tonen der piano, welke door eenige jonge dames in beslag ge nomen was. Des avonds had de verlob'ng plaats, waarbij' de belangsteHing niet minder groot was. Aan- gezien het overgroote deel der loten binnen de gemeente verkocht was, werden al spoedig de gelukkige winnaressen en winnaars bekend, zoodat het weinig zin had, de uitverkoren nummers te noteeren. De taart werd echter niet aanvaard en aan de dames van „Tave- nue" geoffreerd, die zeer steltig met groote tevredenheid mogen terugzien op deze wel- geslaagde verloting. En dat is haar van harte gegund! V UIT HEILOO. De fuinbouwvereeniging „De Vooruitgang" hield Vrijdagavond haar ledenvergadering in cafe Helder. De voorzitter, de heer K. Blokker, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en deed mededeeling, dat het bestuur heeft afge- zien om bergruimte voor de sloffen te huren. Bespreking aansluiting Proeftuin Kenne- merland te Alkmaar. Het reglement, de statuten en verantwoor- ding werd behandeld. De voorzitter gaf nogmaals een duidelijk beeld van de voordeelen voor aansluiting. Met 3 tegen en 1 bianco werd besloten tot aansluiting. Begrooting 1925. Het bestuur stelde voor deze vast te stellen op .119.50. De heer Smits had wederom bezwaar tegen de subsidie Ned. Tuinbouwraad, doch trok na uitvoerige toelichting zijn voorstel in. De begrooting wed goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Aftredend de heeren J<. Blokker (herkiesbaar) en N. F. Helder (niet herkiesbaar). In de vacature werden candidaat gesteld: 1 K. Rood; 2. J. Oostwouder; 3. D. van Weelderen Jr. De eerste werd met algemeene stemmen herkozen, pekozen de heer J. Oostwouder. Benoeming Rekening-commissie. Gekozen de heeren J. Oostwouder, D. van Weelderen Jr. en K. Niiman. Bestelling kunstmest en zaden. De voorzitter deelde mede dat de zaden, vooral boonen, schaarsch zijn en duur; van diverse meststoffen en zaden werden de prij zen bekend gemaakt, waarna bestelling volg- de. Voor de zaden kwamen niet veel bestellin- gen in, de boonen waren duur en men meende dat men voor een hoogen prijs altijd wel kan koopen. De secretaris deelde mede dat de levering van lijsten is gegund aan den heer P. A. Hol- tes, alhier. De tuinbouwvereeniging „De vrije Groen- te- en Fruitveling" te Beverwijk (waarbij de Vooruitgang aangesloten is) deelde mede dat alleen sloffen worden geleverd op bestelling. De verwachting was dat slechts 1 millioeii nieuwe sloffen zullen worden gemaakt en oude sloffen eveneens duur zullen zijn tegen het seizoen, reden waarom het bestuur be- steliing gewenscht vond voor 6 December a.s. De aaministrateur gaf een reeks cijfers van de voorraden en den prijs, waaruit bleek, dat het bestuur een zeer voordeeligen koop heeft gesloten. De heer Smits wilde niet aankoopen tegen hoogen prijs. De vereeniging heeft ook nog 12060 sloffen en als er verzending is zijn ei* op „de Meer" genoeg te koop. De heer Pilkes wilde nog 10.000 bestellen, welk voorstel werd goedgekeurd. De restitutie van den eenheidsprijs sloffen over vorig jaar werd aangehouden tot de vol gende vergadering en het bestuur kreeg vrij mandaat om gebruikte sloffen aan te koopen. Lezing van den Rijkstuinbouwconsolenf, de heer J. G. Hazeloop. De voopzitter deelde mede, dat de door de leden genomen proeven met kunstmest op de proefvelden onder leiding van den tuinbouw- coosulent de reden zijn geweest, daf hij hier een lezing wil houdeD voor de leden. De voorzitter meende, dat er geen bezwaar tegen was, dat men de gelegenheid ook aiet-kdaa ovaiiet en stelde mar mm I HET 5CH00NNEID5MI0DFL

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6