bRA LS.it! A-van VALrC EHBU RQ'S iLEVERTRAA LEEUWARDEN- Gemeiigd Nietiws. Walter Lenz, advocaat; Antonia, zijn vrouw; Bernhard Gempe, bun neef; doctor Crusius; rector Arnsted't; mevr. Crusius; mevr. Ara- stedtMartha dte dienstbodeeen behanger; een behangersknecht en een bediende respec- tievelijk vervuld werden door den heer N. Aaij, ntej. M. Kroon, den heer O. Groen, den heer Joh. Swidde, den heer C. Dekker, mej. T. v. d. Molen, mej. T Goet, mej. T. Stapel, den heer N. v. Leijen, den heer Jb. v. Leijen en den heer J, Klerk. De grime en de tooneeldecors waren schit- terend uitgevoerd. De heer Kist maakte de pauzes zoo aangenaam mogelijk door het ge- ven van pianomuziek. Een gezellig bal besloot hierna den avond, waarna men hoogst voldaan r.aar hu's ging. UIT HEERHIJGOWAARD. Door het bestuur van „Nieuw Lcven" werd besloten de Nederland'sche Maatschappij voor Plant- en Tuinbouwkunde vrije bcsehikking te geven over de 40 pet. van het gestorte be- drag in het waarborgkapitaal van het in 1923 gehouden internationaal tuinbouweon- grcs. Voorts werd besloten in een buitengewone vergadering een voordracht tc doen houden over heideontginning. UIT BERGEN. Door den Minister van Waterstaat is aan 'dee gemeente vergunning verleend tot het •leggen van een laagspanningskabel langs het Kanaal. B. S. V. I. speelde Zondag met 9 spelers te Wormerveer tegen Q. S. C. Ill en verloor met 21. De aspiranten van B. S. V. speelden te Ber gen tegen de aspiranten van Heiloo. Bergen won met 10. B. S. V. II verloor van S. O. V. V. nit Spanbroek met 10. OUDKARSPEL. (Nov.) Geboren Geertruida Alida, d1. van C. Dekker en Barbara Maria de Lange. Dieuwertje Helena, d. van Arie Bakker en Adriana de Groot. Clazine, d. van Jacob Waij en Elisabeth Jonker. Pieter, z. van Dirk Raven en Maria Roli. UIT SINT PANCRAS. Naar wij vernemen worden onder de ver- schillende soorten kool weer zeer veel rot struiken aangetroffen. Voor den tuinder, die ook soros met prijzen te katnpen heeft welke zijn bestaan ondermijnen, een tegenvailer. Toch schijnt tusschen dit alles ook nog de zon wel. Ons werd medegedeeld dat de lasten van den polder „Daalmeer" weer waren verlaagd. Het gaat met de afname van turf uit de gemeenschappelijke veenderij goed naar wensch. Was het vorig jaar door de vele werkloosheid een groote voorraad overgeble- ven, hiervan is reeds veel afgenomen. Dit jaar is er niet bijgekomen, en wanneer het weer zooals nu, zich eenigen tijcl handhaaft, zal, waar zwarte brand thans te warm is, wel goed afgenomen worden. Jammer is dat Koedijk. dat bij de veenderij ook zijn belang heeft, zich wat afname betreft zoo onbetuigd laat Tndien er een tekort is, is dit wel een van de factoren. Gehuwd: Huibertus Beers en Maartje Bobeldijk. Overleden; Rinse van der Werff, 73 jaar, echtgen. van Femme Woudstra, eerder van Mintje Kooistra. KOEDIJK. (Nov.) Getrouwd Nicolaas Martinus Hart- land en Trijntje dte Boer. Nicolaas Mooij en Dieuwertje de Geus. Boudewijn van Twuijver en Geertruida Schorsij. Geboren Gerarda Maria, d. van Fre- derik de Goede en Geertruida Fatels. Wil- helmus, z. van Nicolaas Zentveld en Clasina Hes. Cornelis, z. van Jan Blaauw en Wil- helmina Henderika Nieuwenburg. Overleden: Margaretha Tamis, 2 jaar. Trijntje Prins, wed. van Jacob Mad- derom, 78 jaar. i UITSLAG VAN DEN WEDSTRIJD VOOR DE COMPETITIE VAN DEN N. S. B. Gisteren speelden te Midden-Beemster de Sehaakclubs V. V. V. te Alkmaar en „Aris de Heer" te Midden-Beemster. De le tientallen der beide clubs speelden in de 2e klasse. De 2e tientallen in de 3e klas. Op de oneven borden had V. V. V. wit op de andere zwart. V. V. V. I Aris de 'Heer. J. Houtkooper Dr. D. v. Foreest P. Ooykaas X—X J. J. Hinke. P. Deugd Yiyi J. Wijnberg. P. C. Laas XX C. de Heer. P. Visser 1—0 H. Zijp. G. v. Nieuwkuyk X—X A. Hellingman. H. Pijpers X—X P. Pronk. P. Hartog 0—1 C. H. Veen. A. Vader 1—0 J. IJff. R. W. T. Bosman 0—1 P. Zeeman. N. B. XX beteekenen afgehtoken par- tijen. Evenwel staan de Alkm. spelers, uit- genomen op 't 2e bord waar de stand gelijk -is, veel beter en dus zal arbitrage daar wel winst brengen,, zoodat de vermoedelijke uit- slag wel zal worden 7—3 of b'A—3A in 't voordeel voor Alkmaar, dat hiervoor in de wi-nnaarsgroep der 2e klasse zal moeten spe- len. V. V. V. II Aris de Heer IL Dr. F. A. Stehr 1—4) M. de Wit. J. C. Blaauboer 01 J. Duin. Mr. C. Smahl 0—1 N. Groot. A. v. Vliet 10 G. Kleiterp. G. Witteman 0—1 J. Kwadijk. W- Tegel 01 J. Heyssen. P. Reyne X—X P. Beets. J. Helder 01 S. Hottentot. C. v. d. Hilst 01 J. Schoenmaker. C. Noome 10 P. Beunder. Uitslag 63 met een onbesliste partij. Vermelding verdient nog dat 't laatste winstpunt voor Alkmaar behaald door een A. de H.-speler op zijn clubgenoot. 't Tweede tiental heeft dus lang niet zoo'n schitterend figuur gemaakt als't eerste. Onze hulde aan V. V. V. I. DIEFSTAL VAN 4000. De loopjongen B. A. G. uit de Waterloo- straat, in dienst van de fitma H. van der V., uit de Generaal ran der Heydenstraat, diet Zaterdagavond omstreeks 9 uur op den hoek van den Nieuwen Binnenweg en de Si. Mariastraat te R'dam, zijn fiets onbeheerd staan. In een bak op die fiets lag een tasch, bevattende de ontvangst van verschilknde filialen der firma H. van der V. in afzon- derlijke zakjes, tezamen ongeveer 4000. Ter- wijl de loopjongen zich in een winkel bevond, is de fiets gtestolen. Ze is later onbeheerd in de Diergaardesiraat teruggevondenhet geld was verdwenen. De firma H. van dter V. is tegen dergelijlke diefstallen verzekerd. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE FEDERATIE. Te Utrecht heeft Zaterclag de tweede ver- gadering der, Christelijk Deraocratische Fe- deratie piaats gehad. Tevoren hadden de persoueele leden dier Federaiie zich gevonmd tot Ghris'elijk Demccratische Bond en zich een bestuur gekozen, bestaande uit de hee- ren A. K. Hardenberg, te Ede, A. P. Jung- curt jr., in Den Haafr, mr. A. Roodvoets, te Emxnen, mr. A. M. C. Sandberg en G. A. de Vries, beiden in Den Haag. De Bond heeft het beginsel- en urgentie-program der Fede rate toiS grondslag. Deze Bond gn de be- sturen van de Christelijk Socialc Partij en van die Christelijke Voltepartij hebben zich, onder nadere gcedkeuring van de partijver- gaderingen, bereid verklaard tot deelneming aan de Federate, op het voortoopig vastge- stelde program, helwelk binnen'kort met tee- lichting zal worden bekend gemaakt. (De Christen-Demoeratsche Partij schijnt niet mee te doen). Het bestuur van de Federatie werd sa- inengesteld uit de heeren m. A. M. C. Sand berg, voorziiiterA. K. Hardenberg, secrtearis- penningmeester, te Ede; dr. J. van Dorp, te Giendringen; F. van Puff el en, te 's-Graven- berg, voorz.; A. K. Hardenberg, secretaris- pesnningmeester te Ede; dr. J. van Dorp, le te Amsterdam. In de vertro u wenscomm issie werden reeds benoemd de heeren P. van Go-udoever, hoofd ieener biizoindere school, te Utrecht, en M. G. J. Kempers, burgemeester van Harderwijik. SPOORWEGPERSONEEL. Maandagmorgen hebben de vertegenwoor- digers der spoorwegpersoneelorganisaties een onderhoud gehad met de directie der Ne landsche Spoorwegen en daarin meege- deeld, dat de organisaties van meening zijn. dat de vroeger in uitzicht gestelde pensioen- verbetering ongewijzigd dient te worden inge- voerd. De directie meende, dat pogingen daar- toe zouden moeten afstuiten op de door de regeering geeischte wijzigingen. Overeenge- komen werd, dat de organisaties haar bezwa- ren tegen de door de regeering geeischte wij zigingen schriftelijk aan de directie zullen kenbaar maken, om daarna daarover een con- ferentie met de directie te houden, die evenwel geen wijziging zal brengen in het standpunt van de organisaties, dat alle verslechterin gen worden afgewezen, daar reeds een over- eenkomst ten deze met de directie der Neder- landsche spoorwegen was aangegaan. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS Van 15 December tot en met 15 Januari worden weer weldadigheidspostzegels ver- krijgbaar gesteld. Deze zegels zijn vervaar- digd naar een ontwerp van George Rueter en vertconen een kinderkopje tusschen twee en- gelenfiguren. De verkoop van deze zegels ge schiedt ten bate van den Nederlandschen Bond tot Kinderbeschenning. De zegels worden verlnijgbaar gesteld in drie soorten met een frankeerwaarde van on- derscheidenlijk 2, 7i/> en 10 cent. De ver- koopprijs van deze zegels is vastgesteld op onderscheidenlijk 4, 11 en 12V2 cent. Op deze zegels, waarvan de geldigheids- duur niet is beperkt, zijn overigens van toe- passing de bepalingen, welke gelden voor de gewone frankeerzegels- De zegels zullen ook verkrijgbaar zijn aan de bij- en hulppostkan- toren en poststations. BRUTAL.E AANRANDING TE BEVERWIJK. Bij de politic te Beverwijk is aangifte ge- daan dat Zaterdagavond ongeveer 7.15 een tweetal dienstmeisjes is aangerand door een als heer gekleed persoon, die hen op een rij- wiel zonder licht was achterop gereden. Dit gebeurde in de Schoollaan (viliapark) en de meisjes werden de kleeren van het lijf gerukt. Op het hulpgeroep kwamen menschen af, waarop de aanrander op zijn rijwiel de vlucht nam. Daar de meisjes slechts een zeer onvol ledig signalement konden opgeven, zal het de politic niet gemakkelijk vallen den dader op te sporen. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De politie te Enschede heeft den 20-jarigen slager J. G. A. S. aangehouden, toen hij voornemens was, bij de firma B. W. Blijden- stein Jr. op een kwitantie van den landbouwer V. te Lonneker 24.000 te innen. Hij zal als verdacht van valschheid in geschrifte, naar Almelo worden overgebracht. De landbouwer Vvan wien het onder gewone omstandighe- den zeer moeilijk is geld los te krijgen, stond geruimen tijd in nauwe relatie met den ge- arresteerde. Het bedrag van 24.000 zou V. aan S. schuldig zijn als afkoopsom voor het niet doorgaan van den verkoop van de boerde- rij van V. voor 100.000 aan den gearres- teerde. Het was de politie bekend, dat S., die trouwens van de zaak geen geheim maakte, reeds gedurende eenigen tijd met de kwitantie in den zak liep. POGING TOT BEROOVING. Te Tilburg is in den nacht van Zaterdag op Zondag een poging tot beroovirig gedaan. Gmstreeks 12 uur werd de heer M. uit de Piusstraat door twee personen van achter be- sprcngen, klaarb'ijkelijk met het doel zijn tasch te bemachtigen. Toen M. zich verzette en om hulp riep, daagde politie op en arres- teerde een aanvaller Later is zijn medeplich- tige ook aangehouden. De daders zijn A. J. van het Piusplein en de zwerver P. S. V. SLEEPBOOT GEZONKEN. Zondagmorgen heeft aan boord van de sleepboot Vios, kapitein Eekels, van Dord recht, die van Wemeldinge was vertrokken, op de Oosterschelde ter hoogte van het Slaak een ernstige ketelontploffing piaats gehad. De boot is gezonken, en haar bemanning, vader en zoon, fs om liet leven gekomen. De sleepboot sleepte de Franhoiiia, schip- per Bruinsma. HEIJERJVfANS HERDENKING De Fedei'atie Rotterdam van de S. D. A. P heeft Zondagmorgen Heijerinans herdacht m een bijeenkomst in het Grand Dieatre. Tot de nok toe was de zaal, die ruim tweeduizend plaatsen heeft, bezet en velen moesten nog te- rug gezonden worden. Onder de aanwezigen zag men verscheidene niet sociaal-democraten. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. A. I. uit Rijssen is gistermiddag met een motorfiets even buiten Rijssen op den weg naar Holten in voile vaart tegen een boom gereden. Hij kreeg een schedelbreuk en is kort na zijn aankomst in het ziekenhuis te Al melo overleden. De man laat een weduwe en twee jeugdige kinderen achter. SALARISACTIE RIJKSPERSONEEL'. Zaterdag zijn het comite van neutraal en overheidspersoneel en het comite ter beharti- ging van de algemeene belangen van over heidspersoneel te Amstrdam bij een gekomen ter bespreking van de vraag, of de samenwer- king zou moeten worden voortgezet. Algemeen was men van meening, dat het belang van het overheidspersoneel eischte, dat de samenwerking werd bestendigd. Overeen- gekomen werd, dat, wanneer bij een van de beide comite's bezwaren rezen, die uit de sa menwerking voortvloeien, dan niet dadelijk tot publicatie daarvan moest worden overgegaan, doch dat deze bezwaren eventueel een punt van bespreking tusschen de comite's zouden uitmaken. Besloten werd, gelet op de debatten in de Tweede Kamer, waarbij de minister-president toezegde, dat over het Bezoldigingsbesluit 1925 opnieuw overleg mogelijk was, zich tot de centrale cc-mmissie te wenden, met het voorstel, aan de regeering te verzoeken, de in- werkingtreding van het Bezoldigingsbesluit 1925 op te schorten. Gedurende deze opschor- ting zou aan de nieuw in te stellen centrale commissie van overleg moeten worden opge- dragen, een herziening van dit besluit ter hand te nemen en zoo spoedig doenlijk tot een einde te brengen. In een termijn van drie maanden achtten de comite's deze herziening mogelijk. De comite's, hun standpunt ten opzichte van de Octobereischen volledig handhavende, konden zich er niet bij neerleggen, dat aan de ambtenaren op week- en maandloon in 0e der- de klasse gemeenten op 1 Januari 1925 op nieuw een verl aging van 5 pet. zou worden opgelegd. Evenmin konden zij zich vereenigen met het feit, dat de salarisverlaging in voile zwaarte op de ongehuwden zou drukken. Besloten werd verder al het mogelijke te doen om ook hierin nog wijziging te brengen. DE VRIJHEIDSBOND. In de Zaterdag gehouden vergadering van den partijraad van den Vrijheidsbond, waar- in afgevaardigden van alle kieskringen wa ren vertegenwoordigd, is besloten, aan de kieskringen het volgende voorloopige advies te geven over de samenwerking van de kies- kringcentrales: Behoudens later overleg blijft elke kies- kring vrij in het samenstellen van de candi- datenlijst en in de beslissing, of en met wel- ken anderen kieskring of kieskringen tot het indienen van een gemeenschappelijke lijst zal worden overgegaan. Ook over het aantal candidaten beslist elke kieskring zelf; echter wordt op soberheid in het getal aangedron- gen. Het definitief besluit omtrent combinatie zal eerst genomen worden, indien na het noe- men van candidaten door de afdeelingen mocht blijken, dat verschillende kieskringen dezelfde candidaten wenschen. Als wenschelijk werd vooropgesteld, dat een kieskring, die vermoedelijk het niet alleen tot den kiesdeeler kan brengen, bij een ande ren kieskring aansluiting zoekt. Als voor- beeld van zoodanige samenwerking heeft de partijraad een aantal combinaties uitgewerkt om als studiemateriaal te dienen. Blijft in theorie dus de mogelijkheid van 18 lijsten, daarnaast bestaat de kans, dat door vrijwillige samenwerking op grond van ge meenschappelijke candidaatskeuze tot een kleiner getal of zelfs zeer weinige combina ties wordt gekomen. KORTE BERICHTEN. Zondagavond is aan den Hagelinger- weg te Santpoort een werkplaats vant de fir ma T., in landbouwmachines afgebrand. Met eenige plechtigheid is gistermorgen in het gebouw van de firma Gerzon, in de Hoeverstraat, een bijkantoor van de Neder- landsche Posterijen geopend. Het is gevestigd op de derde verdieping. Men kan er ook voor de pakketpost terecht. Verschenen is de memorie van beant- woording op het centraal-rapport over de begrooting van Rotterdam voor 1925. Te Dinxperlo is Zaterdagmiddag bij het station het 5-jarige zoontje van den ar- beider A. Elburg, dat zich al spelende op de rails bevond, door een binnenkomenden trein overreden en gedood. Zaterdagavond zijn te Koudum houten noodwoningen, waarin drie gezinnen geves tigd waren, afgebrand. In gezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redadie er mede instemt.) DE ONTEVREDENHEID ONDER EEN GEDEELTE DER VRACHTRIJDERS EN VERSCHILLENDE NERINGDOENDEN TENGEVOLGE VAN HET VERKEERS- VRAAGSTUK. Na'ar aanleiding der ontevredenheid welke er heerscht onder een gedeelte der vrachtrij- ders en verschillende neringdoenden, door- dat de Paardenmarkt als centrale stand- plaats voor wagens van vrachtrijders is aan- gewezen, zag ondergeteekende zeer gaarne het volgende in uw veelgelezen blad opgeno- men, waarvoor ik u, mijnheer de redacteur, bij voorbaat dank zeg. Deze verandering van standplaats is het gevolg van den moeilijk oplosbaren verkeers- toestand in de omgeving der Friesche brug. Dat men deze verplaatsing gedaan heeft in het belang van het verkeer is toe te juichen, doch dat men daarbij de belangen der om- wonenden, de neringdoenden, niet telt of te gering schat is diep te betreuren. Dat er opofferingen ten behoeve van het moderne verkeer gedaan moefen worden Is te begrijpen, doch indien eenigszins mogelijk, inoeten de gemeentenaren daar geen schade onder lijden, doch daar schijnt men zich hier in Alkmaar maar weinig van aan te trekken. Mogelijk veronderstelt men, dat door een dergelijke verplaatsing niet zooveel schade wordt geleden door omwonende neringdoen den, doch deze weten dit wel beter te vertel- len, daar de aankoop hunner zaken veelal hierop gebaseerd is geweest. Eerst heeft men de paarden- en veemark- ten meer westelijker doen verplaatsen, zoodat menig neringdoende hier gevoelig door wordt getroffen. Thans wederom door bovenver- melde verplaatsing en mogelijk binnen af- zienbaren tijd door een algeheele verplaat sing der veemarkten naar buiten de stad. Had men in bovengenoemde gevallen in het geheel niet anders kunnen handelen, dan was het nog daaraan toe, doch er had hier een geheel andere en afdoende oplossing voor het verkeer geweest, n.l. door voorlooptg een stuk van het Victoriepark weg te nemen aan de zijde van de Friesche brug. Hierdoor zou men een mooie standplaats hebben in de oude omgeving, eveneens voor de vele autobussen. Nu weet ik wel, kom niet aan het Victorie park, zullen er allicht reeds velen zeggen, doch door daar wel op de door mij voorge- stelde wijze aan te komen, is hun boterham niet mede gemoeid en dit is wel het geval met omwonende neringdoenden. Volgens mijn bescheiden meening zal men in de toekomst daar toch niet buiten kunnen. Al de veranderingen tot nu toe gedaan zijn maar lapmiddelen, en iets afdoends kan men voor het steeds toenemende verkeer hier zonder opruiming van het Victoriepark toch niet krijgen. Bosch houden wij genoeg over en het park kan evengoed een plein worden, hetgeen met de thans tot stand gekomen zijnde algemeene herdenking der 8 Octoberyiering onderhands \yel noodig zal blijken te zijn, en zal deze huldiging op een Victorieplein beter tot zijn recht komen en het beeld zal dan door vreem- delingen gemakkelijker gevonden kunnen worden. Mijns inziens is de opoffering van het park om dit tot een plein te maken van veel minder beteekenis dan hetgeen daardoor ver- kregen kan worden. Wat kan zooal door dit plein verkregen worden? le. Oplossing van het moeilijk op te los- sen verkeersvraagstuk bij de Friesche brug. 2e. Ruime centrale standplaats voor vrachtwagens en autobussen, waardoor geen of zoo min mogelijk nadeel aan omwonende neringdoenden wordt gebracht. 1 3e. Het kan een naar de eischen des tijds ing'ericht marktterrein worden, met een vasten walmuur, welke tevens gelegenheid biedt voor het aanleggen en lossen van schepen, hetgeen tevens een oplossing zou zijn voor den eveneens onhoudbaren verkeerstoestand langs de Zaadmarkt en Luttik-Oudorp, waar voor op een andere manier geen oplossing te vinden is. 4e. Geeft het de gelegenheid een nieuwe brug over het N. IT. Kanaal te doen aanleg gen, welke geheel en al beantwoordt aan het moderne verkeer en welke de Vlotbrug en Friesche brug kan vervangen, waardoor de scheepvaart minder wordt belemmerd, en de bevolking woonachtig aan de overzijde een betere en snellere overgang heeft, hetgeen thans met de Vlotbrug meer dan treurig is, hetwelk steeds erger wordt naarmate de stad aan die zijde wordt uitgebreid. Deze nieuwe brug kan geheel gemaakt en geplaatst wor den, zonder eenig verkeer te belemmeren. Nieuwe verbindingswegen, eveneens aan- passende bij het moderne verkeer, zouden kunnen worden aangelegd zoowel naar het Noorden als het Oosten. Wanneer deze brug dan aangebracht werd recht voor het Victo- riebeeld, dan zou dit beeld zeer zeker veel meer tot zijn recht komen als thans geschiedt. 5e. Geeft het van park tot plein maken een pracht werkverschaffing, daar men den overtolligen grond mooi kan gebruiken om den Kooltuin te dempen, waartoe toch im- mers besloten is? Eveneens kan men dit zoo doen met het Verdronkenoord, waardoor van een sta in den weg een ruimen verkeersweg zou gemaakt kunnen worden en ons zal doen vrij- waren van te moeten offeren voor een nieu we, breedere brug bij den verplaatstenaccijns- toren. Deze brug, welke mogelijk alreeds op papier staat, zou daardoor komen te verval- len en de daaraan te besteden gelden kunnen dan worden gebruikt ter tegemoetkoming in de kosten van de hierboven geschetste werk- zaamheden, v/elke volgens mijn inzicht vroeg of laat toch moeten geschieden. 6e. Het biedt de gelegenheid om voor de stadstram een ringlijn te maken, welke zeker haar vruchten zal afwerpen, daar die tevens een verbinding tot stand zal brengen tusschen het station H. S. M. en dat van de N. H. Tram, richting Purmerend. Ziehier eenige inzichten mijnerzijds en wanneer onze vroede vaderen hiertoe konden besluiten, al is het voorjoopig maar om een gedeelte van het Victoriepark tot een centrale standplaats van meergenoemde voertuigen te doen veranderen, dan ben ik er zeker van, dat de omwonende neringdoenden en zeker 90 pCt. van alle vrachtrijders hun daar ten hoogste dankbaar voor zouden zijn en zou den zij daarrhede tevens voorkomen, dat hier ernstige ongelukken gebeuren, welke in den bestaanden toestand niet achterwege zullen blijven. Dagelijks gebeurt hier wat, doch tot heden liep het vrij goed af, maar, zal dit steeds zoo blijven? Laat men daarom met dit gedeelte park den Kooltuin dempen, voordat het kalf ver- dronken is. Met den wensch dat dit spoedig zoo zijn moge, teeken ik, Iemand die veel in deze omgeving vertoeft en zeer dikwijls met vrachtrij ders en neringdoenden in aanraking kornt. Geachfe Redactk. De interpellatie-van Drunen in den Raad is afgeloopan en we weten dus nu diat de dezer dagen voor het verkeer opengestelde nieuwe brug bij de woning van den heer v. d. Bosch „niet te smal" is. Dat is werkelijk een geruststelHng jam mer maar dat het in dit geval niet gemakke lijk is voor een niet verpolitiekt eenvoudig burger, zich bij deze officieele mededeeling BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. Beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare ken- nis, dat dte Raad dier gemeente in zijne op 27 November j.i gehounen vergadering heeft genomen de vclgenda besluiten I. De Raad der Gemeente Alkmaar: Gelezen licit: adres d.d. 18 September j.l. van het Bestuur der Vereeniging tot be- vcrdering van Ohristelijk schoolonderwijs alhier, verzoeker de beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor den verbcuw van de bijzondere lagere school dier Vereeniging aan de Doelenstraat nr. 29 alhier; gelet op het voorstel van Burgemeester en Weihcuders opgenomen in bijlage nr. 197 tot het verslag van's Raads handie- lingen, alsmede cp de betreffende bepalin gen dter Lager Onderwijswet 1920; Besluit a aan het Bestuur voomoemd de voor dien venbouw benoodige gelden uit de gemeentekas toe te staan; b. de onder a genoemde uitgave nader e regeten bij suppletoire begrooting. II. De Raad der Gemeente Alkmaar: Gelezen het adres d.d. 18 September j.l. van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schootonden- wijs alhier^ verzoekende gelden uit de ge- meentekae heschikbaar te steleln voor hiet aanschaffen van schoofmeubelen en leer- middelen ten behoeve van de bijzondere lagere school dier Vereeniging aan de DoclensTaat nr. 29 alhier; Gelet op het voorstel van Burgeniees- ter en Wethcuders, opgenomen in bijlage nr. 197 tot het verslag van's Raads han- delingen, alsmede op de betreffendie be palingen der Lager Onderwijswet 1920; Besluit a. aan het Bestuur voornoemd de voor die aanschaffing benoodigde gelden uit de gemeentekas toe te staan b. de onder a genoemde uitgave nader te regelen bij suppletoire begrooting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het scbool'be- stuur tegen elk dezer besluiten bij Gedspu- teerde Stalen in fceroep komen. Alkmaar, 29 Nov. 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELA AR Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. neer te leggen. Ik heb de moeite genomen persoonlijik een paar opmetingen te doen; de breedte van het rijvlak der brug tusschen de trottoirs is on geveer 4,65 M., en de trottoirs zelf zijn on geveer 0,65 M., dit wil zeggen: de trottoirs van de nieuw gebouwde brug zijn juist even breed gemaakt als die van de vlak daarbij gelegen z.g. Knuppelbrug, en twee der nieu we groote Bergerautobussen zullen elkaar op de brug nog juist kunnen passeeren! Inderdaad, de brug is dus „niet te smal"! Maar we zouden deze vraag ook anders kunnen stellen, mijnheer de redacteur, en wel1 zoo: Is de brug „breed genoeg" gemaakt? Is het in den tegenwoordigen tijd niet nood- zakelijk een brug te bouwen met wat breeder rijvlak en zeker met veel breeder trottoirs? Em: zou het in dit speciale geval, nu de Singel zooveel aangeplempd wordt, niet van- zelfsprekend zijn geweest de nieuwe brug aan de zijde van het Singelwater een of twee me ter breeder te nemen? Mijnheer de redacteur, wainneer men vol- komen onbevooroordeeld ter plaatse den toe- stand gaat bezien, dan kan men maar komen tot een conelusie: De brug is „niet te smal" dat weten we, want het is in den Raad officieel medege deeld —- maar „breed genoeg" is hij nog veel minder. Hoogachtend, P. M. DE WOLF. (Breed en smal zijn betrekkelijke begrippen waarover moeilijk te polemiseeren valt. 1 De nieuwste brug is even breed als de on- langs over de Hoevervaart gebouwde waar over nog niemand een opmerking gemaakt heeft. i Dat de trottoirs niet zoo breed zijn, is o.a. geen bezwaar. I De brug is in tegenstelTimg met de Kneppelbrug zoo kort, dat men bij het pas seeren van auto's en rijtuigen steeds buiten de brug op den Singel lean uitwijken. De in den laatsten tijd door het Rijk ge bouwde bruggen b.v. op den Helderschen weg, die aangewezen is voor snelverkeer zijn zeker niet breeder en de onlangs ver- nieuwde Friesche brug meet slechts 4.50 M. tusschen de leuningen. Met deze voorbeelden voor oogen zijn de thans gebouwde korte singelbruggetjes zeker niet te smal. Red. Alkm. Crt.) GEACHTE REDACTIE, Het ingezonden stuk van den heer Schou- ten, en uwe nadere toelichting in uw Blad van de vorige week, den koop van het perceel aan den Kennemerstraatweg, van Mevr. de wed. van Wijck, door het Hoog Heemraadschap betreffende, geeft mij aanlekhng U te verzoe ken, het volgende in uw Blad te willen opne- men. Er zullen zeer weinige belastingbetalers voor het Hoogheemraadschap zijn, cfie het niet roerend en met den heer Schou ten ten met U eens zullen zijn. De vraag door mij gesteld, aan iemand die tot oordeelen bevoegd is, of het perceel nu definitief gekocht was, werd als volgt beantwoord. Hoofdingelanden moe ten hier eerst over stemmen. zoo ook moeten Gedeputeerde Staten dezen koop goedkeoren. en is het dus nog geen voldongen feit, dat bet perceel zijne bestemming voor het Hoog heemraadschap krijgt. Van een zakelijk standpunt bezien, is eec dergelijke koop nog tegen te gaan, niet alleen, omdat het perceel absoluut niet voor inrich- ting voor dergelijke kantoren geschikt is, zijtt- dte veel te luxieus, maar tevens in aanmerkiaig nemende dat de belachelijk hooge prijs (er wordt gezegd van 100.000 als het geheel gereed is, dit is een opbrengst van 7a/ 8000 per jaar) op alle belastingbetalers moet drnk- ken, als het zwaard van Damocles. Het ligt thans op den weg van de Kamer van Koophandel, en van autoriteften, om aaes Hoofd'ingelanden en aan Ged. Staten te over- tuigen, dat deze koop niet mag doorgaan, en dat het niet aangaat, dat in fijden ran ma laise en bezuiniging, zulke fabelachtige pr^- zen bestecd inogen worden, en dot ar te Aft-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6