PriJsverlaglng WYBIRT Haak ovei*geciaaii<. mfseh, maar stelde tevens de vcorwaarde, dat de 60.000 vooruit zouden worden betaald. Nadat een nummer was verschenen, werd de Czaristische regeering weggevaagdi, zoodat „De Telegraaf" met de 60000 bleef zitten. Zij is bereid de 50.000 na aftrek van een redelijke winst terug te betalen, maar eerst nadat bij arrest van den Hoogen Raad kwam vast te staan aan wien het geld moet worden gegeven. .Pleiter verzekerde vervolgens dat tijdens en na den oorlog „De Telegraaf" nimmer onder finaneieelen invioed eeoer buitenlandsche re- geering heeft gestaan. Alle praatjes van Om- kooperij zijn uit de lucht gegrepen. Mr M. Mendels, voor „Het Volk" optre- dende, zeide zijnerzijds geen dupliek noodig en mogelijk te hebben geacht. De conclusie van repliek van eischer bevatte 259 woorden, die onderstreept zijn en 22 uitroepteekens. Pleiter is nu gewoon te dupliceeren tegen ar- gumenten, maar hii dupliceert niet tegen uit roepteekens en orderstreepingen. Pleiter komt op tegen de insinuatie. dat de hoofdredacteuren met al hun heldenmoed op de vlucht zijn gegaau Deze insinuatie nast allerminst tegen Over mannen, die steeds 'en moed hunner overiuiging hebben gehad De vraag waarcp't hier aankomt, is jour- nalistiek va i bijzondere beteekenis, n.l of men civielrechtelijk den hoofdredacteur voor elken regel schrift, die in'welke rubriek dan ook in een dagblad vcorkomt, verantwoorde- lijk kan stellen. De jurisprudents over art. 1403 B.W. geeft pleiter cadeau. Van de na- latigheid van art. 1402 B. W. en de onvoor- zichtigheid waarop dit artikel zich baseert, is niets gebleken. Ook mr. Plemp van Dui- veland neemt in zijn werk „Joumalistiek in Nederland" aan, dat volgens het gebruik bij de dagbladpers slechts van een zekere cate- gorie van personen en berichten de berichten vooraf aan de hoofdredactie worden getoond. Maar bij een politieke krant als „Het Volk" en bij edn figuur als Van der Goes is daar heelemaal geen sprake van. Er is op journalistiek gebied een zeker no vum. Er is geen enkel voorbeeld, dat het eene blad het andere blad voor den rechter brengt. Dit novum haalde „De Telegraaf" uit door het novum met de Russische bijvoegsels. Op strafrechtelijk gebied is elke redacteur aansprakelijk voor wat hij gedaan heeft. Maar dit middel greep men niet aan. ZelB een eereraad werd door, ,De Telegraaf" af gewezen Waarom? Omdat de leden van den eereraad niet te vertrouwen zouden zijn, wijl „De Telegraaf-menschen nogal kras en scherp zijn en bij de journalisten niet zoo getapt. Maar dan had men kunnen bedingen dat geen journalisten in den eereraad zitting zouden hebben. Voorts vestigde pi. er de aandacht op, dat door eischeres van te vo- ren geweigerd is het contract over te leggen. Tot pleitePs verbazing ging „De Tele graaf" de rol van zedeprediker over de mora- liteit der pers spelen. 't Was of hij Van Maerlanfs Reinaert de Vos voor het Itof van Koning Nobel hoorde verklaren, dat hij zoo'n brave man is en de beste vriend van de kippen. 't Is „De Telegraaf" die de witte bef aandoet van den blikken dominee in den ongunstigen zin van het woord. Er is in Nederland geen blad, dat tijdens den oorlog van andere bladen telkenmale heeft geinsinueerd, dat zij in dienst der Duit- schers stonden. Maar Reiinaert de Vos blijft Reinaert de Vos, zijn staart komt altijd een beetje van onder de toga te voorschijn. „i>e Telegraaf" zegt: ,.gij hebt geschre- ven, dat „De Telegraaf" zich heeft laten om- koopen en afpersing heeft gepleegd". Maar wat is in casu omkooping? Daaronder moet worden verstaan: zich tegen plicht en eer la- ten betalen om een onwaren schijn bij het publiek te wekken, teneinde bij het publiek een zeker doel te bereiken voor haar betaals- heer. De 60.000 eerst 30.000 onder het Russische Czarenrijk en daama nog 3.0.000 onder de volgende Russische ge- mengd-burgerlijke regeering-werden aan- vaard, teneinde onder den misieidenden schijn van journalistieken, zelfstandigen ar- beid van „De Telegraaf" Russische invloeden op de mentaliteit van het Russische publiek te doen gelden. Het tarief werd door „De Telegraaf" berekend naar het tarief van de „ingekomen mededeelingen". M. a. w. het verschenen bijvoegsel was een betaalde an- nonce. Eigenaardig was 't ook, dat een me- neer te Petersburg voor „De Telegraaf" op- trad, die tegelijkertijd correspondent en agent was. Pleiter zeide ten slotte; juHie zijn niet om- gekocht, jullie zijn gekocht door de Russische regeering, gekocht en 'betaald. In 't wezen van de zaak is omkooperij volgens de eigen definitie van tegenpleiter: als men voor geld of geldelijk voordeel iets doet in strijd met zijn plicht, Uw beroepsplicht, uw beroepseer bracht mee, geen dergelijke bijvoegsels te laten verschiinen, betaald tegen den prijs van ingezonden mededeelingen. Bij de .re- en dupliek verklaarde mr. De Vrieze zich bereid, bij eventueele veroordee- ling van gedaagde het vonnis te laten execu- teeren niet ten name van de hoofdredacteu ren van „Het Volk", maar ten name van den heer Van der Goes. Mr. Mendels nam hier- van akte en trok daarom terug alles wat hij te dien opzichtb als venveer had gevoerd. De Rechtbank»zal op 5 Januari a.s. von nis wijzen. Gemensid Nieiiws. EEN WOESTAARD. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur is op de Delareykade een negenjarige jongen door een onbekend gebleven, ongeveer 17-jarigen loop- jongen in het water geduwd. Deze zat op een fiets en toen het ventje niet spoedig genoeg uitweek, ontstak hij zoo in woede, dat hij hem in het water gooide. Niet de geringste pogingen wendde hij aan om het jongetje te redden; hij fieiste rustig door. Eenige kame- raadjes hebben het jongetje op het droge gebracht. DE NATUURGENEESKUNDIGE VOOR DE RECHTBANK. Voor den kantonrechter te Middelburg heeft zich gisteren te verantwoorden gehad J. B., 37 jaar, natuurgeneeskundige te Rotter dam, zulks in verband met het op 13 Augus tus overlijden van een vrouw te Vlissingen. van wie hij, onbevoegd, adviezen had gegeven tegen den berstkanker, waaraan zij leed Tenslotte zou hij haar hebben geadviseerd. een pasgeboren hond te leggen op de wonde, waaraan de vrouw gevolg gegeven heeft. De vrouw is enkele dagen later overleden. Verschillende getuigen werden gehoord, onder wie dr. Hulst uit Leiden, die geen in- fectie bij de vrouw had gevonden, die door den hond zou zijn veroorzaakt en die de over tuiging had, dat de vrouw andcrs tcdi zou zijn gestorven. Verder werden de doktoren gehoord, die de vrouw eerder behandeld had- den, en er een ongeneeslijke kwaal in had den gezien. Verschillende getuigen a decharge ver- klaarden, nadat de medici hen hadden opge- geven of althans geen raad voor hun kwalen wisten, door B. te zijn behandeld en genezen. De ambtenaar van het O. M., mr. v. d. Brandeler, wees er op, dat dood door schuld niet ten laste kon worden gelegd, omdat de vrouw, toen het nr'ddel van het hondje werd toegepast, reeds ongeneeslijk was. Nagegaarf meet worden of deze bekl. behoort tot het ge- vaarlijke glide van oplicbters en kwakzalvers, dan wel of hij is waar hij zichzelf voor uit- geeft, een weldoener der menschheid. In het eerste geval zou spr. de maximumstraf eischen, in het laatste geval de laagste straf. Na een uitvoerig betoog kwam spr. tot de conclusie, dat beklaagde geen oplichter is en te goeder trouw de menschen Irelpt, waar om hij slechts een dag hechtenis eischte. Bekl. is te Elst veroordedd tot f 200 boete of zes maanden hechtenis. De verdediger, mr. Kamphuizen, pleitte vrijspraak, subs, clementie. De kantonrechter zal op 10 dezer vonnis wijzen. DIEVENBENDE TE BENTHEIM. Men meldt uit Enschede: De politie heeft te Bentheim gearresteerd den eigenaar van een bekend warenhuis al- daar, die er van verdacht wordt, te zamen met een grossier uit Hamburg en tal van andere personen, groote hoeveelheden voor het bui- tenland bestemde, goedercn te hebben geroofd. Tal van kisten met Meissner-porcelein, kristal- len vooi-werpen, pelswerk en andere waardc- volle artikelen, welke voor het buitenland en buiten Europa gelegen landen bestemd waren, werden de laatste maanden in Bentheim optn gebroken, van haar inhoud ontdaan en met steenen en papier gevuld, zoo, dat het ge- wicht weer overeenkwam met dat op den vra-chtbrief. Na een langdurig, nauwkeurig in- gesteld onderzoek, is de Hamburgsche politie er ten slotte in geslaagd de dieven te ontdek- keu. Tot dusver zijn reeds 20 personem gear resteerd. De eigenaar van het warenhuis te Bent heim is, naar wij later vernemen, tegen een borgstorting van 200.000 Goudinark voorloo- pig weer op vrije v-oeten gesteld. DE ARTILLERIE-INRICHTINGEN. In het voor'lioopig verstag der Tweede Ka- mer van de begrootnig der Artillerie-.indch- tingen werd gevraagd of de door de co-mmisi- sie van onderzoek voor de Artillarie-mrichtin- gen gediane voorslellen en aanbevelingen reeds tot beslissingen hebben geleid en zoo ja, tot welke. Opgemerkt werd, dat de minis ter ten vorige iare zijn instemming betuigd heeft met het denkbeeld om tier verkrijging van een meer economische werking van 't bedrijf zooveel mogeilijk ook de voor andere departementen benoooigde zaken, voor zoover deze aan de artillerie-in rich tin gen kunnen wor den vervaardigd, van dit bedrijf te doen be- trekken. „Geschiedt dit nu?" werd gevraagd. Uit de begrootingscijfers had men den indruk gekregen, dat dit nioig niet het geval is. VACANTIES. Door d'en Amsterdamschen wethouder van onderwijs is gisteravond in den gemeenteraad medegedeeld, dat de zomervacantie voor de openbare lagere scholen zal vervroegd wor den. Deze zal in het vervolg gehouden wor den van half Juli tot half Augustus inplaats van de geheele Augustusmaand. Wat betreft de instelling van een herfstva- cantie dient afgewacht te worden het resultant van een onderzoek dat thans wordt ingesteld door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst AUTO-ONGEV ALLEN. Gisfcrnacht te ongeveei" 1 uur slipte te Rijsscn de vrachtauto E 8575 van de firma de Gr. uit Deventer. Hierdoor sloeg het gevaarte om. De twee inzittenden, de chauffeur ep een passagier, werden er uit geslingerd, dbch !:wamen wonder boven wonder, behoudens eenige schrammen, met den schrik vrij. Ter hoogte van de R. K. Kerk aan den Utrechtschenweg te Zeist werd Dinsdag- avond en bestellerswagen door een achterop- komenden auto aangereden. Van het 3-tal ion- gens, dat achterop den wagen zat, wisten 2 zich bijiijds in veiligheid te stellen, doch de 10-jarige D. viel van den wagen en werd overreden. Het ventje werd eerst naar huis vervoerd en is even later in Utrecht bij een direct noodzakelijke operatie bezweken. De chauffeur heeft den wa«en tengevohre van het felle licht van de schijnwerpers van een tegemoetkomenden auto n-iet gezien.' KORTE BERICHTEN. Een nieuwe aardbeving heeft zich voorgedaan in de residentie Kedoe, op Ja va; Modjotengah is bedolven. Nangtjolored- io is vernield. Er zijn vermoedelijk 90 doo- den. Verschenen is de memcrie van ant- woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrcoting van bin- nenlandsche zaken en landbouw. Gister heeft prof. dr. W. J. de Haas zijn ambt van hoogleeraar in de natuurkun- de aan de universiteit te Leiden aanvaard De landbouwer J. E. die gisteroehtend per rijwiel van St. Michiels Gestel naar den Bosch reed, werd bij het plofseling overste- ken van den weg door een autobus overreden en gedood Uit-c'e Zuidwillemsvaart bij 's Herto- genbos-'b is g'steren hc-t lijk opgehaald van "en onbekenr-en man KU verkee^Pe reeds in verren staat van ontbinding. Men vermoedt dat het lijk is- van den sleepjager M. Michiels, die sedert eenige weken vermist wordt. ProYiticinRl UIT SCHERMERHORN. De werken aan de nieuwe tramlijn en birng vorderen thans z-""r s-rel. Het zwaardere werlc. het plaatsen van den brug, lang 21 Meter en BiiinmiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiriiwiiiiiiiiiiiiiiinnmiitTffriimfirin'miiiiiuifiiiiTHfiitHi groote doozen wegende 32000 K.G., hetwelk binnen een uur tijds gereed kwam, is nu geschied. Een compliment voor den zeer nauwkeuri- gen en netten bouw dier werken, onder toe- zicht van den heer Max te Haarlem, als op- zichter, mag den aannemer, den heer Th. van Lith, te Alkmaar, niet onth-ouden worden. Een kij'kje naar de nieuwe brug is wel de moeite waard. Evenals bij den heer Wester, wordt nu ook bij don heer T. J. Natzijl alhier een ben- zinepomp geplaatst. SCHERMERHORN (November). G e b o r e n Adriana, d. van G. J. Geluk en M. Visser. Anna, d. van A. de Groot en M. Volger. Overleden: C. J. Alles, 9 maanden Joh. Konijn, 7 maanden. Echtscheiding tusschen B. Stap- hors-t en T. Maijer. Uit de Pers UIT DE PERS. Het „beraad" van Minister Aalberse. „De Maasbode", verrast door de onver- wachte dramatische wending, die de aan-ne- mlng van het amen dement-Bo on heeft g-eno- men, gelooft noch hoop-t, dat het beraad van Minister Aalberse een prelude voor het heen- gaan van den minister behoeft te zijn. Daarvoor is om te beginnen de aanlei- ding niet ernstig genoeg. Wij kunnen ons voorstellen, dat een Minister van Marine heengaat, wanneer een groote kruiser, ruggegraat van een defensieplan, hem wordt geweigerd. Zoo ook, dat een Minis ter van Oor.o£ van het too'neel verdwijnt, in dien het parlement hem niet wil volgen bij een belangrijke reorganisatie van het leger. Minister De Geer nam ontslag, om dat hij op een zeer aangelegen punt prin- cipieel verschilde met de rest van't kabi- net. Thans echter is de aankiding tot het conflict van veel onsehuldiger aard. Wel is waar heeft de linkerzijde unaniem voor de verlaging van het subsidle gestemd, doch uit de houding van de overige voor- stemmers is toch geenszins af te leaden, dat's ministers beleid eigenlijk in het ge- drang komt. Het blad acht het begrijpelijk even wel, dat een deel der reehterzijde alle opheldering in de geschiedenis der H-eerlensche school nog, niet gegeven achtte en meer licht wenschte door een nieuw onderzoek. Het ware beter ge- weest, indien het gevraagde voorloopig was toegestaan, om daarna een nieuw onderzoek te verlangen. Doch, aangenomen, dat de vorm van het votum van dit deel der reehterzijde iets gelukkiger had kunnen zijn, onaanne- melijk voor den Minister is deze houding toch o. i. niet; men zal eerder, zakelijk wil- len stemmen, betreurd hebben, dat men den bevrienden minister onaangenaam moest wezen. Er is voor den minister o.i. alle reden het „beraad" te benutten voor overwegir.g in dezen zin. Wellicht dat't beraad den rechtschen tegenstanders van het subsidie ook de gelegenheid biedt een geheel b-evre- digende verklaring van hun stem te leve- ren. Minister Aalberse is ook voor hen een veel te gewilde kracht, en daarbij in het kabinet een veel te onmisbaar -element, om over zulk een bijkomstigheid te struikelen. Een dergelijk sneven ,niet in't voile har- nas" ware "geen door voor dezen minister, eindigt het blad. Ook „Het Vaderland" had niet vermoed, dat minister Aalberse deze kwestie zoo hoog zou opmemen: Natuurlijk was bet verre van plezierig voor den minister, dat een der rechtsehe groepen, de christelijk-historische, hem geheel in den steek liet en dat ver van de andere groep, de antirevolutionnaire, pre- cies genoeg hulp aan deze oppositie ver- leenden om het voorstel te doen vallen, maar was het gansche ministerieele leven van den minister er zo6 aan gebonden, dat niet alleen de school te Heerlen, maar zelfs Minister Aalberse en meer bleef staan of zou vallen? Met grooten nadruk heeft de minister zijn voorstel verdedigd; hij had een gedeelte van de argumenten der oppositie aardig ontzenuwd, al bleef dan een ander deel daarvain bestaan; het leek alsof dr. Scheurer en de heer Suoeck Henkemans tevreden gesteld waren en misschien in de verwachting, dat dit het geval was, heeft de minister het niet noo dig geoordeeld met zijn portefeui'-'e te ram- melen.- Want dit deed hij. niet! Wel heeft hij dca uitersten nadruk gelegd op het be- lang, wel heeft hij herhaaldelijk gezegd, dat hij na zeer ri'p bera"d m-"!- dit v-oers''1 was gekomen, omdat deze school niet te gronde mocht gaan, maar het laatste ge- schut, de onaannemelijk-verklaring, b'eef achterwege. En daarom kwam de mededee- ling van den voorzittter in den laten na- middag geheel onverwacht. Minister Aalberse, zegt het blad, is niet van veel tegenspoed in de Kamer gewend. Misschion is hijverwend! De R. K. Staatspartij en „St. MichaeV\ In „De Tijd" houdt A. baron van Wijn- bergen een beschouwing over het beeindigde overl-eg met ,.St. Michael", waarin hij ver- klaart, dat hij zich in de toekomst nog wel eens zal bcclenkcn, a'vorens hij nogmaals toestemt in een overleg, z on der atdoenden waarborg, dat niet zal g-ebeuren, hetgeen thans heeft plaats gevonden. Het kan naar de- meening van den schrij- ver geen effect hebben achteraf op alles in te gaan. Daarom slechts een paar opmerkingen in het a'gemeen naar aan'eiding van de critiek op den tact en he* be'eid. dcor bet B.ondsbestuur aan den dag gelegd. Wij hebben de laafste jaren zoodanfge crffleS meer v-ernomen, en het is volkomen ge- reehtvaardigd, dat de leiding der partij in het '.and met alle aandacht wordt ge- vclgd, wijl daarvan tcch voor een overgroot deel afhangt, welke de positie, de beteeke nis, de invlced der Katholieken op het Binr nenhef wezen zal. Nu zijn de laatste adit jaren voor alle partijen builengewoon moei- lijk geweest, wegens invoering van het al- genieen kiesxecht met evenredige vertegen- woordiging, en zulks, terwijl ook bier te lande de gevolgen der na-oorlogsmentaliteit zich in niet geringe mate deden gevoelen. En wanneer niettegenstaande alle die groote bezwaren te moeilijk. r te over- wtnnen in eene alle standen en groepen omvattende partij als d'e Katholieke op den dag van heden in de vergaderzaal det Tweede Kam-er zitting hebben 32 Katho lieken, welker eensgezind'h-eid de laatste weken nog zoozeer de aandacht heeft ge- trokken, namens wie ook ditmaal weder bij het algem-een politick debat kon gespro- ken worden door den leider Mgr. Nolens, en door hem een, dan zullen we gaarne afwacht-en, of i de toekomst door anderen betere resultatcn te verkrijgen zijn, doch meenen we, dat het reeds nu verkregen resultaat niet onhevredigend mag warden genoemd. Baron Van Wijnbergen geeft dan amt- woord op een verwijt, dat ook thans weer vernemen werd, en dat z. i. niet onteantwoord mag blijven. Sommigen schijmen schier uitsluitend opmerkingen te ontvangen van personen, die in meerdere of mindere mate niet goed te spreken zijn over den gang van zakeu op kathoiiek-po.iiiek terrein. Wij verkee- ren in de gelukkige omstandigheid in rui- me mate cogiact te onderhouden met dat ander verreweg het grooiste deel van ons Roomsche volk, dat verlangt, dat rustig worde voortgeschr-eden op den weg, die blijkens opgcclan-e ervaring gebleken is de goede te zijn, die een lang-e reeks van jaren met goed sueces gevolgd is. Welnu, uit die kringen zijn ook thans weer verwij- ten gekomen, dat het Bondsbestuur te lankmoedig was, niet krachtig genoeg op- trad; men heeft er zich aan gestooten, dat het Bondsbes.uur overleg is gaan pkgen met personen, die zich over de Katholieke Staatspartij hadden uitgelaten op een wij- ze, als zulks het geval is geweest, zond-er de voorwaarde te stellen, dat eerst die uit- latingen werden teruggenomen. Wij ver staan die gemoedsstemming volkomen, vooral bij de oudferen, die weten, welk een moeite het gekost heeft de Katholieke par tij te maken, tot wat ze nu is, en dus ook begrijpen, wat te loor zou gaan, indien ze werd siuk getrapt. Baron Van W. merkt echter op, evenals indertijd tegenover de actie der heeren Van Cranenburgh c.s., ook tha-ns het bondsbe stuur van oordeel was, dat, zou achteraf blij- ken een fout te zijn begaan, het beter zou zijn te groote tegemoetkoming te hebben be- tracht, aan ontijdig te hebben afgestooten. Ook thans is eene, althans in den aan- va-ng door sommigen afgekeurde, groote welwil'.endheid betracht, ende uitkomst heeft bewezen, dat dc taktiek een goed is geweest, al moet hierbij in het oog ge houden worden, dat de leiders van toen meer waarborg boden tot toenadering dan thans het geval is. Ook ditmaal is, g-elijk men heeft kuninen waarnemen, het uiterste beproefd; is, zon- der de miiiste rancune over bovenaange'- haalde feiten, waaraan zoovelen zich te- recht geergerd hebben, het overleg ge- opend en voortgezet. Ook nu zal de aan genomen houding hare uitwerking, naar we vertrouwen, niet missen. En aan hen, die ons opmerken, dat dan toch maar geruimen tijd verloopen is, al- vorens de meening van het Bqndsbestuur aan de kiezers kon worden voorgelegd, zij in herinnering gebracht, dat in de eerste oproeping, van de zijde van het Dage- lijksch Bestuur uitgegaan, in een paar weloverwogen en opzettelijk gebezigde woorden de kiezers op het g-eva'arlijke der actie gewezen is, waarin voorshands vol- doende waarschuWing opgesloten lag. De schrijver spreekt het vertrouwen uit, dat zij, die zich blijkbaar geeergerd hebben aan een naar hun oordeel te lankmoedige, slappe houding van het bondsbestuur, tot het inzicht zullen komen, dat ook ditmaal de ge- dragslijn wordt gevolgd, die eerder gebleken is goed en doelmatig te zijn. De N. R. Ct. begrijpt niet dat den minis ter'het regeeren thans verder onmogelijk zou zijn. Zal hij nu inderdaad heengaan? Men kan er wel zeker van zijn, dat uit den kring zij- ner collega's alle mogelijke aandrang zal worden geoefend, om den heer Aalberse in het kabinet te houden. Zijn aftreden op«dit oogenblik, juist aan den vooravond van den dag, waarop hij met de lang in uitzicht ge- ste'de ontw^rpen betreffende de reorganisatie van onze sociale verzekeringen voor het voet- licht zou treden, zou toch niet v-eel minder zijn, dan eene vlucht. Eene vlucht, die voor het kabinet de beteekenis zou hebben van een echec op het laatste punt van het regeerings program, waarop het nog geen groot echec had geleden. Het is zeer de vraag, of de regeering er thans, enkele maanden voor de verkiezing, in zou kunnen stolen ,een opvolger voor mr. Aalberse te vinden. Hoogstwaarschljnlijk zou het kabinet zich met een minister van ar- beid ad interim de heeren zijn getraind in bet interimaat! tevreden moeten stellen. Doch zelfs indien een opvolger kon worden gevonden, dan zou het voor dezen wel on- moge'ijk zijn, ten aanzien van de verzeke- ringspiamnen iets te voorschijn, laa-t* staan I"1" tot .stand te bren^en. Daarom gelooven wij, dat het vooraisnog zoo'n vaart niet loopen zal. Indien minister Aalberse het gevelde votum nog eens rustig overweegt, zal hij wel tot de conclusie ko men, dat het voor hem onpleizierig moge wezeri, en voor de Roomsche vroedvrouweri- schoo! onaangenaam, doch dat politieke over- wegincen hem no-oen. zich in de geBeurtenis te schikken. Hij zal blijven zitten, om de ge- trouwe makkers. waarmee hij nu zes iaren la-ng is ongetrokken, vlalc voor de verkiezing niet in on^e'egen-heid te brengen, en hun een echec te he="aren. En zoo zal zijn aanbliiven eene politieke beteekenis hebben, <!fe zijn affrecfen ottefer de gegeven omstan- digheden niet zou kuninen hebben. Dit laat ste zou eene uiting zijn van persoo-nlijk ver langen, van persoonlijken wr-evel tot op ze kere hoogte, zijn aamblijven zal er op dui- den, dab het kabinet zijn ook nog in de jon-g- ste troonrede neergelegd regeeringsprogram ten einde hoopt te brengen. Em hoop doet leven. tot de verkiezing. Do door den Heer G. PLOEGER, Bovenweg 540 te St. Panoras, 34 jaren gedreven zaak in Kruideniers- en Kolonialewaren, werd' door bemiddeling van het Kantoor van Vaste doederen aan den Kennemerstraatweg 97 i Alkmaar, heden verkocht aan den Heer L. LOKHORST te Bergen. Stadsnieuws ZONDERLINGE BEANTWOORDING. In het verslag der. commisiie voor rappor teurs over de gemeemte-begrooting voor 1925 en de daarbij behoorende Memorie van Ant- woord van B. en W. treffen wij de volgende vraag en het daarop gegeven zonderlingc antwoord aan „Nog een .ander lid vroeg of Burgemeester en Wethouders kennis hebben genomen van het bericht in de Alkma-arsche Courant van Maandag 27 October j.l.: „Meer toezicht ge- wenscht", volgens hetwelk een der autobus- sen van Alkmaar zou zijn vertrokken met 39 personen. Dit lid achtte het gewenscht, dat daarop voldoende toezicht wordt uitgeoefend. B. en W. antwoorden: ..H'et aangehaalde bericht in de Alkmaar- sche Courant is ons bekend. Bij het naar aan kiding daarvan door de politie ingesteld on derzoek is de juisthcid van dat, in het num mer van 12 November overigens weersproken, bericht niet gebleken. Wij hebben de overtui- ging, dat op het vervoer per autobus scherp wordt toegezien, al blijft het bij het toenemen van het aantal diensten steeds mogelijk, dat sommige feiten aan de aandacht der politie ontsnappen". Wie boven-staand1 antwoord leest, kriigt niet alleen den indruk dat.d" Alkmaarsche Cou rant een onjuiste m dHeeling gepubliceerd heeft, maar ook dat zij dat zelf later w-eerspro- 'Iwn heeft. Niets is minder juist. Onder het opsct-rift Meer toezicht ge wenscht" is op 27 October j.l. een ber'cht op-' ernomen, waarin van een ongeoorlo"fde over- lading van een autobus werd gesproken. Eerst meer dan twee weken later in de courant van 12 November is he' bedoelde bericht weersprokend'oor den autobus- ondernemer. Ohmiddelliik onder dit stuk zegt de Redac- tie de juisthcid van het door haar gepubli- ceerde ten voile te bandhaven. Van en weersorekmg tenzij van den leant van belanghebbenden is dus geen sprake geweest. Overigens deelen wij de meening van B. en W., dat on het vervoer per autobus zoo scherp mogebilc wordt toegezien, al wordt dit door inkrimping van het politiecorps en uit- breiding van aufobus-diensten steeds kstiger. Ook de nauwkeurigste politie-controle'kan niet steeds verhiuderen dat overtrodingeD wel eens onopgemerkt blijvcin. DE CADETTENSCHOOL CENTRAAL GEMEENTELIJK ZIEKENk HUIS. Nu wij zoo lang niets van de werkzaam- heden van de eomimssie voor het stichten en exploiteeren van de Cadettenschool als Cen- traal Gemeentelijk Ziikenhuis voor den kop van Ncord-Hollapd hoorden, hebben wij ens tot den burgemefcster om inlichtingen gewend. Wij vernamen, dat in de laatste vergade- ring van de commissie de plannen van Dr. Worhnan, die door deze op de teekenngen ter vergadaring werden toege'icht, werdieai goedgekeurd. Van het Rijk was bericht ingekomen, dat dit genegen is na iaxatie de schiocl aan Alk maar over te doen voor en prijs lager dan die voor anderen, omdat Alkmaar bij de stichting reeds een deel voor de school had betaald. De overname door Alkmaar is afhankelijk van de taxatie, die immiddels heeft plaats ge had, maar bij het gemeentebestuur nog niet bekend is. - In verband met een en andfer besloot de commissie tot het instellen van een finandeele subcommissie, die de financieele mogelijkhdd van de stichting en de exploitatie van het Centrale Gemeentelijke Ziekenhuis zal hebben te onderzoeken. In deze commissie hebben zitting de burge meester en de heeren A. F. Thomsen, J. Wes- terhof en Mr. A. M. Ledeboer. STAAT VAN WIJZIGINGEN. B. en W. bieden den Raad aan een staat van de wijzigingen, welke zij in bet ontwerp der gemeentebegrooting voor 1925 alsnog hebben aangebracht. De post*voor onvoorziene uitgaven is daar- door verhoogd met f 14776.40 en derhalve gebracht op 22501 67. TIJDELIJKE GELDLEEN1NG. In bijlage No. 164 schrijven B. en W.: Wij verzoeken u ons te machtigen, om, wannper de stand der gemeentekas dit in den loop van 1925 mocht vorderen, een of meer tijdelijke geldleeningen te sluiten tot een geza- menlijk bedrag van ten hoogste 500.000. De hiervoor noodige posten zrm in het ont werp der begrooting vcor 1925 opgaiomen onder de volgnummers 530 en 532. Wij stellen u derhalve voor, te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar Overwegend'e, dat het, ter voorzienlng In ewentueele kasbehoeften noodzakelijk kan zijn ten laste van het dienst jaar 1925 een of meer tijdelijke geldleeningen te sluiten Gelet op de artt. 44, 136 en 194a der Ge- meentewet; Besluit: ter voorziening in eventueele lcasbehoeften ton laste van het diensriaar 1925, op nader dioor Burgemeester en Wethouders te bepalen dagen, een of meer tijdeliike geldleeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 500.000, tegen een rente van ten hoogste 1 pet. boven het promessen-disconto van de Nedgrjandsche Ban.k, onder bepaling, - J! TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2