DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. flo. 288 Honderd zes en twintigste Jaargang 1924- tm sttfflRftrf BCKfcfef 2 SMfca. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Briey§n franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. VRIJDAG Diredeur: G H. KRAfc. Hoofdredadeur: Tj. N. ADEMA. 5 DECEMBER Buitenland EEN PROCLAMATIE VAN COOLIDGE. President Cool id ge gaf Woensdag zijn tweede Boodschap a an het 68ste Congres De Boodschap is in beide Huizen voorgele- zen door een ambtenaar, omdat de president der natniddags te Chicago een veetentoon- stelling moest openen. De Boodschap wijst voornamelijk op ver- sobering in de publieke uitgaven,- ten einde na de huidige Congreszitting tot verdere be- lastingvermindering over te kunnen gaan, be- veelt opniemv Amerika's deelneming aan het wereldgerechtshof aan, en drukt het verlan- gen uit, dat Amerika andere naties bij zal staan en mee zal werken aan de bevordering en handhaving van den wereldvrede. De Boodschap meldt volgens de Times ver- der, dat het budgetbureau de uitgaven voor het fiscale jaar 1920 raamt op 3.729.519.826 dollar, en als het Congres, zoo zegt de Pre sident, in deze zitting zich onthoudt van bui- tengewone uitgaven, zal de schatkist op 30 'Juni 1925, wanneer het huidige fiscale jaar afloopf, waarschijnlijk een surplus van ruim 373 millioen dollar kunnen toonen, hetgeen echter van het Congres zal afhangen. De President merkt hierbij op, dat de grootere inkomens van het land meer aan de regee- ring zouden kunnen opbrengen als de be- lastingwetten op wetenschappelijke wijze progressief werden -herzien. Nopens de waterwegen geeft de President te kennen, dat hij instemt met het voorstel om een kanaal van 9 voet diepte te graven ter verbinding van de groote meren met de Golf van Mexico, ferwijl hij een wet aanbe- veelt ter verdere ontwikkeling van het bekken 'der Mississippi. Hij verklaart verder, dat er pogingen worden gedaan tot het treffen van een overeenkomst met Canada voor het aan- leggen van den waterweg der St.-Laurence- livier. 'De President zal het nuttig vinden als er wijzigingen worden gebracht in de arbeids- bepalingen van de transportwetten, maar hij wijst liet Congres er op, dat de bestaande be ll oefte niet vervuld kan worden zonder erken- ning van het beginsel, dat het publiek recht heeft op een ononderbroken vervoerdienst en derhalve gehoord dient te worden, wanneer de natie bedreigd wordt door een staking van het vervoer door een arbeidsgeschil. Wat den Scheepvaartraad betreft, drong de President aan op een wet,, teneinde de ge- heele verantwoordeiijkheid voor de koop- vaardijvloot der regeering op te dragen aan de Emergency Fleet Corporation, zoodat de Scheepvaartraad alleen een zeker toezicht zou houden. De President zou de nieuwe immigratiewet om menschlievende redenen gaarne watrek- baarder zien gemaakt teneinde meer vrijheid te verleenen voor de toelating van familiele- den van reeds in Amerika gevestigde perso nen. De President herhaalde niet zijn aan- sporing van de vorige boodschap nopens de registratie van vreemdelingen. Aangaande leger en vloot verklaarde de President: Ik ben tegen iedere politick van wedijver i$ het bouwen en handhaven van bewapening ter zee en te land, en ik zal mij kanten tegen iedere poging om tot de oude methoden en standaarden terug te keeren. Het is de algemeene wensch van het Ameri- kaansche voile, den vrede te bevorderen, maar het wenscht niet te worden betrokken in de politieke twistvragen van anderen Evenmin is Amerika geneigd lid van den Volkenbond te worden en de verplichting te aanvaarden door het Bondsstatuut opgelegd. Omtrent het Permanent Hof van Interna tionale Justitie zegt de President: Ik geloof, dat het een duurzaam vcofdeel aan Amerika zal geven en de stabilisatie van andere na ties zal bevorderen, als wij aan het protocol, waarbij dat Hof werd ingesteld, onze adhae- sie betuigen op de voorwaarden, uiteengezet in een aanbeveling, thans bij den Senaat aanhangig, en waarbij dit land niet gehou- den zal zijn aan een oordeelveiling van het Hof nopens zaken, welke niet vrijwillig door Amerika erheen verwezen werden. Coondge- wijst daarbij op de resolutie van senator Pen- per, waarbij de adhaesie van. Amerika ook afhankelijk wordt gemaakt van een afschei- ding van het internationaal hof van den Volkenbond en van een nieuwe methode van het kiezen van de internationale rechters. Nopens de ontwapeningsconferentie merkt de President op: Ik was van meening, dat wij met goede hoop de andere groote mo- gendheden hadden kunnen uitnoodigen tot een nieuwe conference over dat onderwerp. zoodra de uitvoering van het huidige herstel- jlan er een geschikte gelegenheid voor bood, maar wegetis de voorstellen door andere re- veeringen gedaan voor een Europeesche con- ferentie zal het noodig zijn, de uitkomsten daarvan af te wachten. De President hecht- zijn goedkeunng aan de pogingen tot codificatie van het volken- recht," en'blijkt ook in te stemmen met het voorstel van senator Borah om agressieve oorlogen buiten de wet te verklaren, welk voorstel hij met sympathie ter onderzoek aan- bcvYclt Ten slotte gewaagt de President van de buitenlandsche schulden aan Amerika. Hij vraagt het Congres den duur der wetteliilc ingestelde fundeeringscommissie, welke in Februari 1925 afloopt, te verlengen, en voegt er bij: Tk ben tegen annuleering van die schulden en acht het m het belong van de welvaart der wereld, dat die schulden zoo spoedig mogelijk geliquideerd en afbetaald worden. De eerste indruk van de Boodschap is, dat de President, nu de jongste verkiezingen hem vier jaar langer in het Witte Huis hielden, vrijmoediger dan te voren voor zijn meening uitkomt. Wat den Volkenbond betreft zal er geen verandering komen in de houding van Amerika, en Amerika's oogenblikkelijke toe- treding tot het wereldgerechtshof kan niet worden verwacht. Het initiatief omtrent ver dere inkrimping van bewapening gaat over naar Europa. Wat de internationale schul den aan Amerika betreft, zijn velen te Was hington van meening, dat de omstandighe- den Amerika ten slotte tot een andere hou ding zullen kunnen dwingen. DE CRISIS IN EGYPTE. De „Daily Express" meldt uit Cairo, dat een algemeene staking, ook voor de spoorwe- gen, dreigt. Uit Cairo wordt verder gemeld, diat mew. Lee Stack het aanbod van de Engelsche re geering van 200.000 Pond Sterling wegens den moord op haar echtgenoot, heeft afgewe- zen. Zij heeft verzocht het geld onder de ar- men te verdeelen. De Wafdpartij, bestaande uit extremistische nationalisten, die nog verder gaan dan Zagh- loul Pasja, heeft een manifest uitgegeven, waarin geprolesteerd wordt tegen het aan vaarden der Britsche eischen en wraarin het land wordt aangespooTd in dit kritieke uur de eenheid te bewaren. Koning Boead heeft het petitionnement van de parlementsleden, waarin eveneens te gen het Engelsche optreden geprotesteerS wordt ,aan zijn ministers overhaindigd, die thans hun juridische adviseurs raadplegen. De „Daily Mail" schrijft, dat wanneer het Egyptische parlement op het oogenblik bij- een zou komen, de regeering een verpletteren- de nederlaag zou lijden. De Egyptische studen tenstaking is vrijlwel afgeloopen; op bijna alle scholen zijn de les sen weer nonnaal. De toestand blijft volko- men rustig. In Egyptische kringen verluidt, dat de ko ning van Egypte heden als suzerein van den Soedan een decreet zal teekenen, waarbij Sir Geoffrey Archer, de tegeniwoordige gouver- neur van Oeganda, benoemcl wordt tot gou- verneur-genieraal van den Soedlan, als opvol- ger van den vermoordien Sir Lee Stack. De secretaris van den Volkenbond ontving van het departement.van buitenlandsche za ken van Groot-Brittannie een nota, waarin wordt herinnerd aan de bepalingen van de acte, die een eind maakte aan het Engelsch protectoraat over Egypte, en verklaara, dat de regeering van Groot-Brittannie alle in- menging in de Eeyptische zaalc als een on- vriendschappelijke daad zal beschouwen. Het zou, zegt de nota verder, ontoelaqt- baar zijn, wanneer een arbitraal protocol door de regeering van Egypte zou worden ge- teekend, waarin de interventi van den Vol kenbond wordt gevraagd in de regeling van de Egyptische zaken, welke door' bovenge- noemde acte uitdrukfcelijk aan den wil van .de Engelsche regeering is voorbehouden. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Gemdd wordt dat de volgelingen van Woe Pei-foe de spoorwegbrug tusschen' Hankow en Peking in de lucht hebben doen vliegen. Deze brug is, naar men' meldt, de langste brug in China. Woe Pei-foe is te Sin Yang Tsjow, aan de girens van Honan en Hoepeh, aangekemen. Het gaat Woe Pei-foe Inderdaad niet voor den wind. Nadat hij door Feng's actie ten gunste van Tsjane Peking had moeten ver- laten en naar Midden^China was vertrokken om daar een nieuw leger op de been te bren- gen, heeft hefc noodlot hem ook daar achter- votgd. Zijn muitende troepen zullien hem heel wat moeilijkheden veroorzaken en hem zeer waarschijnlijk kunnen nopen vcorloopig van een verdere militaire actie tegen zijn ouden vijand Tsjang af te zien. EEN WONDERLIJK DETECTIVE- BUREAU. Onder grooten toeloop van het publiek is in Charlcttenburg een prooes begonnen we gens opruiing tot meiineed en het geven van va'lsche verklaringen. Op de bank der be- klaagden zajt;en de particuliere detective We- delstadt benevens een viertal vrouwen. Er zijn 40 personen a'ls getuige gedagyaard. Von Wedelstadt, die te Bedijin een partiiculiier detectieve-bureau had opgericht, hield zich ook onled'i'g met echtscheidingsp'rocessen te ensceneeren en de voor zulke gevallera noo- dige getuigen te vorschaffen. De andere be- ldaagden waren zijn handlangsters daarbij. Verwacht wordt, dat het proces een paar weken zal duren. EEN SAMENZWERING O'NTDEKT. In Grosswardein Nieuw-Roemenie heeft de politic een communistisch complct cntdekt, waarbij dc st'udeerende jeugdgecrgani^erd werd tor besttrijding van dfe oligarch ie^an het Centraal Oomite der Roemeensche Commu- nistische Partij. Er hebben tat van huiszcekin'gen en arnes- taties plaats gehad. VOOR DE GROOTE GEZINNEN IN FRANKRIJK. Eergieteren zijn aan 90 gezinnen met meer dan negen kinderen, over geheel Frankrijk verspreid, de door de Fondation Ccgnarq- Jay voor groote geziniKP beschikbaar ge- steldte prijzen van 25.000 francs per gezim uitgereikt Onder de bekroondb gezinnen wa ren er wel twintig met twaalf, werticn, zelfs zeventien kinderen. DE GRUWELDAAD TE SIEGEN. Met welk een geraffineerdheid de moorde- naar Angerstein zijn daad heeft voorbereid, blijkt wel uit het volgende. De indruk moest blijkbaar worden gewekt, dat de z.g. roovers het oogenblik hadden afgewacht, dat Anger stein het huis had verlaten. Ruim half vljf was hij naar de stad gegaan om voor zijn zieke vrouw medicijnen te halen. In een win- kel heeft hij verteld, dat hij zich zoo onge- rust voelde, net alsof er thuis iets gebeurde. Op weg naar huis kwam hij een agent van politie tegen, wien hij eveneens over zijn be- zorgdheid sprak, Deze vergezelde hem een eind, maar Angerstein wees zijn aanbod af om met hem in huis te gaan. Toen hij zwaar gewond gevonden werd, riep hij: „redt mijn arme vrouw, er zijn in- brekers". De lijken waren met benzine bego ten, welke uit den kelder van Angerstein af- komstig is gebleken. De bekentenissen van Angerstein zijn, wat de beweegredenen tot zijn daad betreft. nog in hooge mate onduidelijk. Vast staat in elk geval, dat hij in koelen bloede en met voorbe- dachten rade heeft gehandeld- Hij heeft vol gens de bladen verklaard, dat hij zijn vrouw reeds in den nacht van Zondag op "Maandag tusschen 2 en 4 uur heeft omgebracht, daar hij haar wildfe bevrijdeii van de pijnen, waar- aan zij tengevolge van verlammingsverschijn- selen na een tramongeluk leed. In een soort waanzin zou hij dan alien, die later binnen- kwamen, hebben gedood en de lijken naar een kamer hebben gesleept. Angerstein is onder bewaking der Schutz- polizei naar Giesen overgebracht, daar men vreesde voor een vijandig optreden der inwo- ners, Volgens de „B. Z. am M." heeft de moor- denaar kans gezien zich jaren lang voor te doen als een bescheiden en fatsoenlijk man De geneesheeren zijn van oordeel, dat zij hem in het leven kunnen houden. De begrafenis der slachtoffers heeft heden plaats. HET PROCES-HAARMANN. Gistermorgen is voor de Hannoversche gezworenen-reehtbank het proces begonnen tegen den massa-moordenaar Haarmann, die beschuldigd wordt 27 jonge mannen te heb ben vermoord. Tot dusverre heeft Haarmann slechts bekend, elf moorden te hebben ge- pleegd. Vo6r het begin van het proces decide de president mede, dat de getuigen eerst Maan dag zullen worden gehoord, omdat hij hoopt, het geheele proces in veertien dagen ten einde te kunnen brengen. Haarmann riep d'aarop: „Dat is onmogelijk, dat houd ik niet uit." De president decide voorts mede, dat hem ter oore was gekomen, dat verschillende ge tuigen, wier zonen door Haarmann vermoord zijn, het voomemen koesteren een aamslag op beklaagde te plegen. Hij zal daarom alle getuigen zorgvuldig laten fouilleeren. In het geheel zijn er thans 190 getuigen gedagvaard, voor het meerendeel ouders en familieleden' van de slachtoffers van Haar mann. Terwijl de president b'ezig was Haarmann te ondervragen over zijn jeugd, riep de be klaagde, wien dit blijkbaar begon te verve- len, plotseling zenuwachtig uit: „Schiet toch op! Ik wil onthoofd worden!" Zooveel is op den eersten dag reeds geble ken, dat de medefoeklaagde van Haarmann, de 27-jarige Grans, hem inderdaad verschil lende jongelieden heeft gebracht, met de be- doeling, dat Haarmann ze zou vermoorden en hem hun kleeren zou overhandigen om ze te verkoopen. BOTSING TUSSCHEN EEN TRON EN EEN AUTO. Bij een spoox-wegovergang nabij Detroix (Michigan) heeft een botsing plaats gehad tusschen een trem en een vrachtauto, welke met vaten terpentijn was geladen. De chauf feur en vier vrouwen werden gedood, terwijl tien emstige brandwonden opliepen,, ten ge- volge van het feit, dat de terpentijn vlam had gsvat. DE NIEUWE AARDSCHOKKEN' IN WONOBOSO. Het aantal dooden bij jongste aardbe- ving bedraagt 114. Er zijn drie zwaai*- en zes lichtgewonden en 1100 vluchtelingen. KORTE BERICHTEN. Naar de Berlijnsche bladen melden is te Lodz cen algemeene staking uitgebroken. De tekst van het Engelsch-Duitsche handels- en scheepvaartverdrag is gepubli- ceerd. Naar gemeld wordt heeft Hymans in de Brusselsche Kamer verklaard, dat de re- o-eering zich ten aanzien van het Egyptisch- Engelsch conflict en de Soedaneesche kwestie in's lands belang de grootst mogelijke reser ve meet voorbehouden. Bij de a.s. Duitsche vei'kiezingen zul len 4638 candidaten om een mandaat strij- den. Nabij Sarkau (aan de Oostzee) heeft een ernstig scheepsongeluk plaats gehad. In den afgeloopen nacht zijn vier visschersvaar- uiigen tijdens een hevigen Ncordwesterstorm omgeslagen. Dertien personen zijn daarbij 1 om het leven gekomen. Op initiatief van de communisten en syndicalisten is in de iizerfabriek te Neunkir- chen in het Saai'gebied het werk neergelegd. daar men er niet in geslaagd was uitstel van tegen 6 Dec. aangekcndigde uitsluiting te verkrijgen. Op verzoek van Mussolini zal de Ita- liaansche Kamer van het begin der volgende week af, dag en nacht vergaderen, teneinde nog voor Kerstmis alle wetsontwerpen te kunnen afhandelen. Uit Geneve wordt gemdd, dat de Zwit- sersche politie cen ccmplot op het spoor is gekomen, om Com'adi, den moordenaar van Worofski te ontvoeren, teneinde hem in de inacht der Sovjets te brengen. Volgens de bladen heeft te Weonen de procureur-generaal beroep aangeteekend tegen het vonni®, dat in het proces van Jaworek, die, gelijk men weet, een aanslag op Seipel heeft gepleegd, is geveld1, daar hij) van oor deel is, dat de straf te lieht is. De Russische gezant Krassin is te Parijs aangekomen. Hij werd aan de Gare du Nord begi'oet door een luid juichende communisti- sche menigte. De Fransche premier Herriot, heeft aan den candidaat van de Duitsch-Nationale Volkspartij in den kieSkring Ooblenz, Sayn, die indertijd uit het bezette gebied! was gewe- zen, op verzoek van zijo partij, voor den duur van den verkiezingsstrijd in het bezette gebied een vi-ijgeleide verzeka'd. Van booi'd van het Canadbescbe schip „West Post" zijn op reis naar Kopenhagen tijdens een zwaren storm aan de Schotsche kust veel stukgeederen, waaronder 70 Ford- auto's, weggespoeld. De rechtbank van gezworenen te Fx'an- kenthal heeft een vrouw en haar minnaar, die terechtstonden wegens het vermooi"den van een daglooner in 1921, ter dOod veroordeeld Een derde beklaagde was iutusschen gestor- ven. De opperste oorlogsraad heeft in de af faire te Vera drie doodvonnissen geveld en een persoon vrijgesproken. De leden van den krijgsraad te Pompeltfna, die, zooal® bekend, alle beklaagden vrijsprak, zijn in arrest ge- steld. Een cyclooex heeft aanz'enilijlce scliade verooi'zaakt aan de meeste telegraaf- en tele- fcontlijnen wordt uit Madrid! gemeSd. Vijf per sonen werden gedood en tien gewond, van wie twee ernstig. I Volgens en bericht uit Chicago is pro fessor James Braester van New-York naar Egypte verirokken. ten a'nde beliulpzaam te zijn bij het ontcijferen van dfe mysterieuze tee- kens op de graftombe van Toet-Ankh-Amen Oemengd Nienws. VERBINDINGSW'EG BUITENZORG— ZUID-BANTAM. De verbindingsweg BuitenzorgZuid- Bantam zal eind December gereed' komen. De weg is van belang voor de rubberplan- ters, die tot dusver zeer moeilijk werkvolk konden krijgen. DE DUBBELE MOORD TE WYCLIEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft, zooals wij reeds onder de telegraminen in ,ons vo- rig nummer meldden, uitspraak gedaan in- zake den dubbelen moord te Wychen, voor wat den hoofddader v. M. betreft. Het hof gelastte een nieuw deskundig wxderzoek, ten eindte ma te gaan, of v. M. tijdens 'het ple gen van het feit al of niet toerekenbaar was. Als deskundigen werden benoemd dr. Dros saers te Arnhem en dr. Caspari te 's-Herto- genbosch. DE VALSCHE 1000 LIRE BILJETTEN. De Rotterdamsehe rechtbank heeft gister den Italiaan A. C. B., 43 jaar, koopman, wo- nende te Keulen, gedetineerd wegens het uit geven van valsch bankpapier, wetende, dat het valsch was en terwijl uit het gebruik na- deel kon ontstaan, veroordeeld tot 2 jaar gevamgenisstraf. EEN VET'ERAAN. Te Appingedam is over leden de heer G. Marring, rustend hoofd der rijksnormaal- lessen te Appingeddm, 72 jaar oud. Meer dan 50 jaren diende hij het onderwijs. ZWERFSTEEN' GEVONDEN. In de zoogen. Du Tours-bosschen te Ber- gumerheide (Friesl.) is een groote zwerfsteen van ongeveer 5000 K.G. gevonden. Deze steen is in eigendom afgestaan aan de Nederl. Natuurhistorisehe Vereeniging. MINISTER AALBERSE. Minister Aalberse heeft, zooals wij reeds in een groot deel onzer vorige ed'itie gemeld hebben, aan den voorziiter der Tweede Ka mer medegedeeld, dat^hij bereid is de behan- deling van zijn begrooting te heryatten. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN HENRI BRONDGEEST. Wij vcrnemcn, zegt de N. R. Ct., dat de gezondheidstoestand van den heer Henri Brondgeest, die sinds acht maanden ziek is en in „Eudokia" alhier opnieuw een emstige operatie heeft ondergaan, een gunstige wen ding heeft genomen. Hij hoopt eerlang weer te kunnen optreden. DE WER'KLOOSH'EID BLIJFT AFNEMEN. De Persdienst van het I. V. V. meldt: In de eerste helft van November is het aantal ondersteucide werkloozen in het Duitsche rijk opnieuw gedaald en wel van 435.000' op 1 November op 426.000 op 15 November, d.w.z met rond 2.5 pet. Het aantal mannelijke werk loozen, die kostwiijners-ondersteuning ont- vangen, is van 396.000 op 389.000 gedaald het aantal vrouwelijke van 39.000 op 37.000. SPOEDHUWELIJKEN BIJ DE MARINE. Door de maatregelen van de regeering, waarbij voor schepelingen bij de marine die met 1 Januari a.s. ongetrouwd zijn, met in- gang van dien datum een vrij aanmerkelijke soldijverlaging is •ingevoerd (naar wij verne- men, bedraagt de vermindering /8a/ 10 per week), doet zich te Fielder het eigenaar- dig verschijnsel voor, dat de laatste dagen veel meer paren dan anders in ondertrouw wofden opgenomen. Zoo werd Woensdag j.l. een recordcijfer bereikt, doordat op dien dag 21 paartjes in ondertrouw werden opgeno men. Het hoogste, tot nu toe te Helder op een dag bereikte aantal, bedroeg 14. HENRI BRONDGEEST. Wij venemen, dat de gezondhedstoestand van den heer Henri Brondgeest, die sinds 8 maanden' ziek is, thans een gunstige wending heeft genomen. De laatste emstige operatie, die de patient, die in het Eudokia-ziekenhuis te Rotterdam wordt verpleegd, heeft onder gaan, zal zeer waarschijnlijk tot volkomen herstel van den heer Brondgeest voeren. Na zijn volledig herstel hoopt hij weer op te tne- den. NIEUWE HEIDE-ONTGINNINO. Vermoedelijk in verband met het Kanaal- plan Schoonoord-Ruinen, waardoor de voor ontginning zooveel belovende streken langs het Eeserveld, Westdorp, Borger en Bronni- ger door zijwijken met bedoeld kanaal ver- bonden kunnen worden, is er bij de marktge- nooten van Drouwen en Bronniger een aan- vraag ingekomen om 700 H.A. heidegrond te verkoopen, speciaal voor ontginning tot bouwland. S. VAN GRONINGEN. Den heer S. van Groningen, wien eervol ontslag is vei'leend uit zijn betrekking van hoofdleeraar aan de muziekschool der maat- schappij voor Toonkunst te Leiden en die zich metterwoon te Laren gaat vestigen, zal door de Maatschappij op Zaterdag 13 dezer in den Leidschen Schouwburg een afscfreids- concert worden aangeboden, waarop door mej. Mia Peltenburg (zang), den heer C. Oberstadt (piano) en het Haagsch Strijk- kwartet (Swaap-Poth-Devert, van Isterdael)' ufreluitend werken van van Groningen zullen worden uitgevoerd. DE UITVOER VAN ZAAD NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Circa 7000 balen Hollandsch inaanzaacl werden in de laatste weken door het Departe- ment of Agriculture bij aankomst te New- York aangehouden, wijl zich daarin mijt be- vond. Na de bemiddeling te hebben ingeroe- pen van het Departement van Buitenlandsche Zaken en Mr. Ms. Gezant te Washington en van den Amerikaanschen Handels-Attache, daartoe speciaal uit Brussel overgekomen, hebben wij in samenwerkingmet onze Zuster- organisatie te New-York en de Spice Trade Association aldaar, weten te bereiken, mede door een vergadering van belanghebbenden te New-York, waarbij de heer Taylor het De partement of Agriculture ver tegen wo ordigde, dat de meeste aangekomen en nog stoomende partijen zullen worden vrijgegeven en slechts die partijen, warin in sterke mate mijt vooi*- komt, eerst zullen moeten worden gezuiverd. Partijen, vanaf 1 Januari 1925 binnenko- mend, zullen eehter geheel vrij' van mijt moe ten zijn. GERIDDERD. Hr. Ms. gezant te Bern, jhr. mr. W. T. Doude van Troostwiik. heeft Maandag in het Nedertandsche sanatorium te Davos met een hartelijke toespraak den dii'ecteur van dat sa natorium, den heer dr. F. Sonies, die zijr 15-jarig jubileum vierde, het ridderkruis van de Oranje Nassau-oi'de oxterhandigd. Dr. C. Gugelot vertolkte de waardeering van het hoofdbestuur voor al wat de jubilaris voor het sanatorium heeft gedaan. Dr. L. Belief is sprak namens het personee! van het sanatorium. Namens de dames-patienten sprak de heer van dten Bei'g. Een der dames-patienien bood een prachlige bloemaimand aan. GENEESKUNDIGE KEURING VAN VOETBALLERS. Er is in de N. R. C. vroeger reeds op ge- wezen, dat de medische commissie van deo N. V. B. reeds herhaaldclijk aandrong op het laten keui'en van voetballers, hetzij door bemiddeling der clubs of anders door den N. V. B. Het bestuur van den N. V. B. durfde de aan dezen maafregel verbondem bezwareit tot dusverre niet aan, hoewel d;e professoreu en doktoren, die deel uitmaken van de me dische commissie, onlangs nog in een ge- combineerde bestuursvergadering op de wenschelijkheid' van zulk een keuring gewe- zen hebben. De vereeniging Blauw-Wit, te Amsterdam, die, wat oi'ganisatie betreft, als voorbeeld voor vele spoi'tclubs genoemd mag worden, heeft deze kerning thans in haar vereeniging verplichtend gesteld. De keuring is geschied door den secretaris van de medische commis sie van den N. V. B., dr. Van Daal. In he! Clubnieuws van Blauw-Wit heeft men over de bevindingen van dr. Van Daal verslag gegeven. De keuring had volkomen de opvat- tmgen omtrent de wenschelijkheid van een dergerlijk onderzoek bevestigd. Hoewel die iongens ovex- het algemeen over een normaa! ALRMAARSCHE CODRANT. V

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1