Alkmaarsche Gourant Honderd Zes en Twlntlgsfe iaargang. Zaterdag 6 December In en om de hooidstad. So. 289 1924 TWEEDE BLAD. CVII. De St. Nicolaas-week en reclame. Wij bevinden ons, nu iik mij tot schrijVen zet, vofllop in de St. Nicolaas-druktein de zenuwachlige dagen, die oogenfolikkelijk aan den „gTcoi.en avond" voorafgaan, waarmede ik natuurlijk doel op at dvgenen, die zich spoedig van de noodzakelijke verrassingen voor venvanten en vrienden hebben te voor- zien, willen zij in tijds iiun pakjes gereed hebben. De Amsterdamsche winJkeliers zet- ten, zoo a Is elke rechtgeaarde winkelhouder in ons land dcet, bun beste been voor om met de beste ik kan niet al.ijd zeggen met de smaakvollle uitstallingen koopers en koop- sters vooral, tot geld-uitgeven te tokken. De speelgoed-etalages zijn iang niet van de slechtste op dat: gebied, wat ik een geluk kig verschijnsel rneen te mogen noemen in dezentijd, nu helaas! zoovelen het geloof aan St. Nkolaas bij de jongeren a'ls niet nicer passend in onzen „verMchfen" tijd te niet gaan doen en velen dier jongeren zelfs met min- achtend' schouderophalen spreken van andere jongeren van denzelfden leefiijd, „die nog zoo kinderachtig zijn aan het bestaan van den Sint te gelooven". Hier, zoo goed als elders, is het gedenkfeest van den - bisschop uit Spanje, dien wij, ouderen, ens in enze jeugd niet anders kenden vwrstel'len dan de paard, over de daken zelfs, komende, misschien al te veel het feest voor de ouderen geworden. Dies kan ik als oudere, er mij nog over verheugen als ik jeugd ontmoet zeldzaam wordende jeugddie nog' zoo heerlijk kin- deriijlk aan Sint Nicolaas getooft, zelfs al heeft zij dan ook het geloof aan het wife paard uit onze jonge jaren verloren. Wat niet anders dan begrijpelijk is bij de kinderen van onzen tijd, vcor wie het paard lanaz- hand dreigt te warden het geheimzinnige ge- dierte uit oer-cude tijden, zcoailis de bcon.'c-- saurus of andere saurus het voor ons was, toen wij zelven kinderen waren. En begrijpe lijk vind ik dan ook, dat een jeng vriendje van me, toen ik hem dezer dagen aanraadde een k'lomip met hcoi voor St. Nkolaas paard bij den schcuw te zelten, ernstig tot me zeide: „dat hij liever een kopje benzine zou neerzet- - .ten voor St. Nkolaas' auto", want dat de Sint te paard zou komen zulks te geloo ven was vcor zijn twintig-eeuwsclie begrip- pen niet denk'baar. Maar in dk geval hij had dan toch nog het kinderlijk geloof aan den Heiligen man en ik hcop dat hij nog voor- eerst niet zal kunnen lezen de tegenwoordig in vele dagbladen voorkemende advertentien, waarin twee jongeliedcn zich under letter zooveel beschikbaar steilen om op St. Nico- laas-avond als Sint en Zwarte Piet op te treden. „0 tijd, o zeden!" zul-ke advertentien louden in de dagen, toen wij jeng waren, door de dagbladen als „undesirables" zijn geweerd! Ik sprak dasnven over de speelgoed-uit- stallingen. Ze zijn w%ard betoken te wor den, omdat zij 66k het beeid vertconen van onzen tijd. Mij kwam het Kij'mijn rondgaan door die winkels voor onze kinderen voor, een gelukkig verschijnsel te zijn, dat men lahgf niet meer zooveel etalages-ziet met looden soldaatjes, geweren en kanonnenmet sa- beltjes en geweertjes, sjako's en sleekjes als voor eenige ja.ren "net geval was. Het is voor mij een gelukkig bewijs, dat het begrip van den vlcek des or legs bij de raassa van ons vol'k hoe langer lice meer ingang gaat vin- den en dat men, wil men eindelijk ook al is die gelukkige toekomst dan cok vermoedelijk nog verre tot de tijden komen, waarin oor- log tuschen de v, ken net anders meer zijn zai dan een hislcrisch iets, de kinderen niet meet stij'ven in het spelenmet onschuldig- schijnend oorlogs-spetlgoed, dat echter voor het jeugdig gemoed niet onschuldig heeten kan. Een andfcr verschijnsel in de uitstaljingen onzer speelgoedwinkels is wet dat men ook daarin ziet weergegeven van hoe groote be- teekenis het verkeers-probkem in enze hui- dige samenleving is geworden. De toepassing van den electr. strcom ziet men" in elk expo- sitie-raam van de grcote spee1goed-mag'azij- nen onzer stad. Men ziet dikwijls zeer menk- waardige tentoonstellingen van electrisehe tnams en treinen, die zich in allerld richtin- gen, door tunnels en langs ravijnen, voortbe- wegen langd electrisch verMchte btokhuizen, stations en seinpalenmen ziet electrisch verlichte btokhuizen, stations en seinpalen men ziet electrisch voortbewogen bootjes, die varen door havens en aanleggen langs kaden, waarcp electrisch gedreven kranen en eleva tors aan den gang zijn, en hef is wet teeke- nend voor den vooruirgang van onzen tijd, dat coders, die zulk Ieerzaam speelgoed voor hun kinderen kcopen, het thuis even- goed in werking kunnen steilen als de winke- lier het doet achter zijn uitstal-ruit, nu in schier elk huis de electrische contact-knop, om den geheelen infaoud der speelgoed-doos in voile werking tc kunnen sieiilen, "daarvoor te vinden is. Nauurlij'k dat de auto's en vrachtwagens, die men ook electrisch of, wil mei^ liet een- voudiger, door het opwinden van een voortbe- wegingsveer, in beweging kan zetten, niet ont- breken en da: het meest mcderne verkeerstuig van onzen tijd, het vliegtuig, evenmin wordt gemist. In doozeh, waarin men vroeger het ganzen'bord verkocht, ziet men nu vei"koopen het vtiegwedstrijdspelde worp met de dob- delsteenen is gebleven, doch de „etappes" cm tot de „pot" te komen, worden aangeteekend door Heine bij het spel gevoegde wliegtuigjes. En hoe dat modern bewogen speelgoed ook de ouderen onder ons trekt, kan men zien aan al die „groote menschen", die zich samen dringen voor de winikelruit, waarachter het electrisch treinstelsel in werking is. Misschien vragen zij zich de „groote kinderen" wel af wanneer zij in ons land werketijk niiet' meer van noode zullen hebben met d'e trei nen, die zich nn nog door locomotieven ge- trokken, vaak met Hollandsche kalmte voortbewogen van stad tot sad. en onder de hetfsadirge verlcappfngen van cms 'A'mster- d'amsch Centraal - Stall on geen stoom- en steenkool-locomotief meer de glazen overkap- pingen bezwarten kan en alken electrische treinen in en uit zullen glijden. Ja, wan neer? Een groot bekend warenhuis bij onzen E)am trekt thans, vooral wanneer de duister- nis 's middags begint te vallen, honderden ndeuwsgierigen, die zich op het trcttoir ver- dnngen, omdat het twee groote gebeurtenis- sen van den laasten tijd handig te baat heeft genomen voor reclame. Aciiter een der ruime uitstalramen van dat gebouw „De Bijen- korf", heeft men een aohtergrond gemaakt van een aantal New-Yorksche „wolkenkna|b- bers"de ramen van al die hooge Amerikaan- sche gebouwen zijn verlicht en daaromheen beweegfc zich een groot model van den Zep pelin, die omlangs dten vlucht over den Oce- aan deed. En daamaast, achtei* het a> e raam, zitten een paar reusachtige j sche peppen bij een Vltiegtuig, waarteg a krans met linten in de nationale Meuren rust en boven hun hoofden cirkelt "een vlieg- machine si'eeds xond en rond, om er duize- lig van te worden, maar de Amsterdammers, jong en oud, zijn van de ramen haast niet' weg te „slaan" en scms meet de politieageni op het trottoir zijn „dcorloopen"-vermanrng doen hooren, als er vcor dc zich voortbewe- gende voeigangers haast geen dc orkomen aan is. Deze reclames vcor het warenhuis lijken mij heel wat sympathieker dan die van de bioscoop-paleizen, die in deze dagen dte men schen pogen te tokken in verba nd met de derde, zoo in-droeve, gebeurtenis van die laatste dagen, door op het fillmdo.k de eegra- fenis van onzen grooten Heijermans te ver- toonen. Is het nu heusch noodig, dat men een dergelijk eerbetoon aan een grooten deode dadelijk gaat maken tot een vermakelijkheids-vertooning, waaruit men. geld hoopt te maken? Missehien zullen er zijn, die mij ioevoegen: „De film in onze da gen moet alle beliangrijk gebeuren van onzen tijd „vastleggen", cok de uitvaart van' een grooten „doode". Maar ik ben toch daarte- genover zoo „bekrompen" om te vragen: of ook niet bij het filmvertoon geldt, „dat er grenzen zijn". Bij al de genoemde nieuwigheden op St. Ni- colaasgcbied, meet ik er nog eene vermelden, n.l. die van den nieuwen reclame-zuil, die op het Damrak is gezet aan Hen rand 'van het trottoir, de eerste van dat soort, dien ik en- kde dagen gelederi voor het eerst zag. Het is een eenvcudige, vierkante zuil, aan alle kan- ten gflias en dat glas gezet in groen geschil- derde stijlen. Al die ruiten zijn dienstbaar ge- maakt aan kleurige reclames van alleriei aard, terwijl op het bo"vengedeelte van twee der ruiten de rijfers aer voorbijrijdende trams worden aangegeven, waardoor de zuil dus fe vers de stcpplaats der tram aangceft. Die cijfcrs zijn heel wat meer sprekend dan die, wicike tot dusverre op_ emailie-platen, aan trampalen bevestigd, zijn aangebrachr. De zuilen zullen door hun eenvoud niet „m:is- staan" langs de straat; zij komen mij voor een. grcote yerbetering te zullen zijn op re- Clame-gebieti, wanneer zij, over de stad ver- spreid, zullen zjjn verrezen en het doodvon- nis zullen hebben geveld voor tal van dik- werf door smaketeoshsid uitmuntende reola- me-scliilden, e. d., die thans aan een ♦lantal trampalen zijn bevestigd en die verdienen voor goed verwijderd te worden, zoodra de con- tractueeie tijd, die de reclame-maker er voor bedengen had, zal zijn verstreken. De mo- dsrne reclame-voorwerp en van den openbaren weg weren zal niemand in onzen tijd van de cverheid mcgen verlangsn, maar dat de overheid blijkbaar bezig is te bevorderen dat 'zulke ot unbare raclames niet te vcel vto'eken met de cmgeving, zal door elken Amstordam- mer en ni .;-Amstcrdanimer mceten worden tcegejuicht. SIN I SANA. ProYiiieiaal nicuws UIT EGMOND-BINNEN. De afdeeling van den R.-K. Volksbond ver- gaderde gisteravond in het cafe Apelricorn. Aanwezig het bestuur en 24 leden alsraede de pastoor. De VGorzitter, de beer Verheggen opende met gebed de vergadenng en heette alien w&lkom cp deze eerste wmter-bijcenkomst, in het bijzor.der den postuor. Hisrna \^rd het bondslied gezohgen. Pastoor Roovers word dcor den voorzitter geinstalieerd als Geestdijk Adviseur en ge- teoid met het insigne van don Volksbond. Door den voorzitter werd nog even naar voren gebracht wat er door de laatste verga- dering was verkregen n.l. verandering en te- vens verbetering der schoolgoldregieling. De Duinweg was in den zelfaen tcestand gebfe- ven, doch gehcop: wordt, dat de aanhouder winner mag warden. Ingekomen stukken: Een verzoek om een lichtbeeldenavond te mogen houden, werd voor kennisgeving aangenomen. Vcor de vereeniging Herwonmen Levens- kracht was op den speklj'esdag alhier opge- haald de scm van 46.25., wat voor deze plaats vcktoende gencemd lean worden. Er zulliem dezen winter twee lezingen wor den gehouden. Ingekomen was verder een schrijven van ecu der leden om op te richten een R.-K. Zie- kenfends als afdeeling van den R-K. Vclks- bend. De lieer W. Dekker lichtte het verzoek na- der toe en nu kwarn men tot de condusie, dat het meer een ondersteuningsfonds zou moe- ten worden, dus een ziekenfonds. Het bestuur zou het in overweging nemen en zijn advies uit brengen. DeHieer H. Levering Gz. was de laagste inischrijver vcor het londbrengen der Volks- couranten en het ophalen der contributie, n.l. voor 19 per jaar. Omstreeks Kerstmiis zal er een kinderfeest en in de maand Januari een feestvergadering gehouden w rden. De regeling van beiden v/erd aan het bestuur opgedragen. Door den voorzitter werd de brandstoffen- commissie weer eens naar votren gebracht. Het in den zomer sparen, om in den winter niet in de kou behoeven te zitten, is'toch zoo aangenaam. Wanneer er leden zijn, die ©like week wat witlen afzonderen, zal hot bestuur voor het' ophalen zorgen. De voorzitter stelde verder voor, dat er meer nebruik gemaakt wordt van de vrarren- bus. De acfe moest niet altoos van het be- i stuur uitgaaa, de leden moefen ook' daaraan deelnemen en niet steeds aan den leiband Icoipen van het bestir. De adviseur sprak een wcord van opwek- king om toch vooral de vergadering te komen bijwonen. Men moat niet alillaen lid zijn in naam, maar mannen van de daad. Htet in signe moet niet alleen aan den buitenkaut hangen maar er moet ook inwendig iets voor gevoeld worden, dan zullen leden en advi seur de afdeeling brengen tot hooger blcei. Daama sluiting met gebed. De collect® voor „Hulp in Nood" bracht 2.71 op. UIT HARENKARSPEL. De raad vergaderde Donderdag-middag voltallig. Naar aanleiding vani de notulen deelde de voorzitter mede een bestuurslid van de afd. N.-Niedorp van het Witte Kruis gesproken te hebben die zich gekrenkt gevoelde door een uitlating van den heer Dekker in de vorige vergadering. Opzet ten deze is echter abso- l'uut de bedoeling niet geweest, waarvoor ook geen reden was. Nieuwe-Niedorp heeft, iuza- ke de gezinsverpleging, zoo noodig ook nu weer medewerking toegezegd waarvoor dank. Het was vooral een kwestie tusschen de beide afdeelingen. Een verzoek van de vereeniging voor emi- gratie in verband met werkeloosheid was een verzoek ingekomen om 25 subsidie. Werd aangehouden omdat B. en W. daaraan hun aandacht nog niet konden wijden. De voorzitter stond tegenover het streven der vereeniging sympathiek. Van het P. E. P. was een gunstig schrij ven ingekomen op het verzoek van de bewo- ners van de Schagerwaard om aansluiting. De deelneming zal vrij algemeen moeten zijn en ook zal de Groenveldsweg daarbij dienen te worden opgenomen. De voorzitter deelde mede dat aan het ver- volgonderwijs te Dirkshom 18, te Waarland 22 en te Kerkbuurt door 32 leerlingen wordt deelgenomen. Tcr tafel kwam het rapport omtrerrt het onderzoek te Gheel inzake krankzinnigenver- pleging aldaar. Allen hadden het rapport ter ir.zage gehad. De heer de Vries wees er op dat de verple- ging in de provinciate ziekenhuizen uitste- kend is, dat de ievenswijze in Belgie geheel anders is dan hier. Spreker zou er geen handelszaakje van willen maken. Ook de voorzitter wees op de uitstekende verpleging in de provinciate inrichtingen die uit den aard der zaak duurder moeten zijn dan religieuse inrichtingen en merkte tevens op dat de gemeenten zullen hebbem te betalen acs de provinciate inrichtingen gedeeltelijk ontvolkt worden en achtte het niet op den weg van de gemeenten te liggen medewerkimg in deze te verleenen. Het rapport werd voor kennisgeving aan genomen. De Kroon zond bericht dat voor de school te Waarland pntheffing verleend wordt van de bepaiing in de L. O.-wet inzake vacatures voor rekening van de gemeenten zijn in het St. Elisabethziekenhuis opgenomeni mej. Brander ep mej. Root. Van de families Dekker en Renooij zijn bijdragen ingekomen voor kosten van vroage- re verpleging, waarvoor de voprzitter dank betuigde. Van de leening voor de begraafplaats is uitgeloot aandeel no. 7 en van de leening voor den bouw van een school te Kerkbuurt de aandeelen 4 en 33. B. en W. stelden voor een verordening vast te steilen regelende dem werkkring, de jaarwedde enz. van den te benoemen school- arts; de vergoeding hiervoor te bepalen op 550 wat ongeveer gelijk staat met f 1 per kind. Voor deze funetie te benoemen de plaatse- lijke arts, Dr. Groenhart, en de scholen min- stens 4 maal per jaar te laten bezoeken. Na eenige besprekingen ging de raad met een en an der accoord. De politieverordening werd daardoor met eenige bepalingen aangevuld. Ter tafel kwam een verzoek van C. M Bruin, P. Bakker en G. Jongejan te Waar land om uitbreiding van het electrisch net tot hunne woningen, waarvoor ze zelve de kosten tot de weg betalen willen. B. en W. adviseerden gunstig. Uit het rapport bleek dat de kosten 1600 zullen'zijn en het vermoeden werd geuit, dat de verbimding rendabel is, omdat het 5 per- oeelen betreft en het verbruik vrij groot zal zijn. De te betalen garantie zal 90 K.W. zijn. De heer Francis vroeg of de gedachte niet wat optimistisch was. Vroegere aanslnitingen kosten 180 waarop slechts een kleine winst gemaakt werd en dit wordt 320. De voarzitter wees op de hoogere garantie en de groote mogelijkheid van bijbouw daar ter plaatse. Allen gingen daarna met het voorstel ac coord, waarna de voorzitter mededteelde dat de begrooting over 1925 te wijzigen met het oog op de uitgaven voor wijkverpleging, t. b. c.-bestrijding en kosten van den school- arts. In de vorige vergadering was aan het Witte Kruis een subsidie toegezegd van 1200 voor gezinsverpleging wat B. en W. in verband met een ingekomen prov. blad zoodanig wil den wijzigen dat 10G0 voor gezinsverpleging 200 voor t. b. c.-verple- ging wordt uitgeetro'kken. De zaak der ge zinsverpleging was door den voorzitter met liet Witte Kruis besproken, sollicitanten zijn opgeroepen en er hadden zich 4 aangemeld. Geen heeft diploma t. b. c.-bestrijding doch een is er mede bezig. Als deze laatste be- noemd wordt, wordt voor de t. b. c.-bestrij ding Rijkssubsidie genoten. De wijkverpleging kan met 1000 toe. B. en W. wenschten de voOgende bepalin gen vast te leggen. Ze dient, behalve n;oodgevalten, uitsluitend in de gemeente werkzaam te zijn, moet ook hulp verleenen bij on- en minvermogende kraamvrouwen en hulp verleenen aan de schoolarts terwijl geen bijdragen van parti- culieren gevraagd of gcgeven mogen worden. De leden betalen ten minste 1 contributie. De raad ging zonder bespreking met een en ander accoord, waarna een suppil-etoire begrooting daarvoor werd vastgesteld. Goedgevonden werd om over 1<T24 aan dte biizondere scholen 6.6.4 per kind uit te keeren, overeenkomstig wettelijke bepalingen. Daarna sluiting der vergadering TE^ELS EIGEN STOOMVOOT- ONDERNEMING. T. E. S. O. heeft een buitengewone verga dering gehouden, bezocht door ruim 100 aandeel houders. De Vooreitter, de heer Dr. Wageinaker uit Heemstede riep alien een hartelijk welkom toe en meende, dat men thans aan de ver- langens van velen zou kunnen voldoen, daar plannen tot het maken van een nieuwe boot ter tafel gebracht zouden worden. De dienst met een huurboot had in den afgeloopen zo mer, toen „De Dageraad" moest dokken, niet voldaan. Men had gehoopt een grootere boot te kunnen huren, doch dit was niet gelukt. Op de vorige vergadenng meende men, dat het juiste moment tot aanbouw nog niet ge- komen was. Sedert dien is de financieele po- sitie zoo geworden, dat het Bestuur durft voorstellen, een nieuwe boot te laten bouwen, temeer, daar de drang er toe grooter en groo- ter wordt. Met den wensch, dat men in deze vergade ring niet persbonlijk, maar amicaal zou zijn, werd de vergadering geopend. Men ging over tot bespreking van het ge- wichtige plan: het al of niet bouwen van een nieuwe boot. De Voorzitter deelde mede, dat men een plan, gemaakt naar een teekening van de Droogdok-Maatschappij had gezonden aan vier scheepsbouwmaatschappijen en dat men bij de firma Verschure Co. het gcedkoopst bediend zou kunnen worden; men zou dan voor 105.000 klaar kunnen kemen. Dit be- drag zou besteed kunnen worden, daar men in dit jaar over een bedrag van ongeveer 130.000 de beschikking zou hebben. De vrees, dat men in dit jaar minder passagiers zou vervoeren, dan in het vorig jaar, is niet bewaarheid geworden, daar men in 11 maan- den reeds 68221 personen van en naar Texel had vervoerd of 11000 meer dan in die maanden van 1923. Thans werd het woord aan de vergadering gegeven. De heer Pisart vroeg of er met de nieuwe boot meer dan een auto vervoerd zou kunnen worden. De voorzitter zeide, dat er minstens drie tegelijk mee zouden kunnen gaan. De heer A. Boon juichte het toe, dat er een nieuwe boot zou kunnen komen en we! meer uit een sociaal kameraadschappelijk dan uit een financieel oogpunt, waarop de voorzitter zei, dat men toch wel degelijk re kening met de dubbeltjes moet houden, ter wijl alles gedaan moet worden in het alge meen belang. De teekening voor de nieuwe boot werd ter inzake gelegd en nu bleek, dat de boot nog grooter zou worden dan „De Dageraad", n.l. lang 37 M., breed 6.40 M. en hoog 3 M., terwijl de inrichting aanmerkelijk doelmati- ger zal zijn. De heer R. P. Keijser vroeg of het Be stuur een bianco crediet of een maximum wenschte, waarop de voorzitter zei, dat ook nog andere kosten zouden komen. De heer Keijser stelde voor een maximum van 120.000. De heer Groenewold zeide tegen te zullen stemmen, wanneer men voor „De Dageraad", die bij aanbouw reserveboot zou worden, geen emplooi was aan te wijzen; hij vindt het niet goed, dat deze boot 10 van de 12 maan den in de haven moet liggen. De voorzitter noemde dit een moeilijk pro- bleem, omdat „De Dageraad" niet voor alle doeleinden geschikt is en men ook niet gaar- ne andere schepen in den weg komt; evenwel Zou men trachten hiertoe iets te doen te vin den, hoewel het schip niet te ver van huis mag gaan, daar men het plotse'ling voor eigen dinst noodig kan krijgen. Nadat nog enlcele personen over en weer hebben gesproken, werd in stemming ge bracht het voorstel van het Bestuur om een nieuwe boot te bouwen tot een maximum van 120.000, alles inbegrepen. Met 99 stemmen voor en 6 tegen werd het vooi'stel aangenomen. Hierna kwam aan de orde de bespreking van den dienst der autobussen op het eiland. De voorzitter noemde deze bussen hier on- misbaar, doch sprak tevens van een doodende concurrentie. 't Lag heelemaal niet in de be doeling van het Bestuur om dadelijk een eigen dienst in het leven te roepen, maar men meende, dat een onderzoek, of het moge- lijk zou zijn den autodienst in een hand te brengen, zijn nut kan hebben. Over deze meening werd lang en breed ge- praat, doch uit deze besprekingen bleek al spoedig, dat velen geen mandaat aan het be stuur wilden geven, en den dienst aan de on- dernemers in handen wilden laten. Er werd niet geklaagd en de ondememers laten nieu we, doelmatige bussen bouwen. Laat men dus de zaak mag op zijn beloop laten. Het Bestuur kreeg dan ook geen permissie hiervoor, maar zag het voorstel kelderen met 54 stemmen tegen en 34 voor, terwijl 12 stemmen bianco waren. Bii de rondvraag wees de heer J. Kikkert er op dat de vracht voor het vervoer van een auto te hoog is, n.l. 9 retour en dat dit het vefkeer niet bevcrderde; ook zou hij gaame zien, dat de passagiers eerste klasse de boot achter aan het schip zouden kunnen ver!a- ten. De voorzitter vond bedoeld tarief niet te hoog, terwijl aan het tweede verlangen vooralsnog niet voldaan kan worden. Nadat men nog even gesproken had over het voor en tegen van het varen eener goed- koope boot op Woensdagen in den zomer en de wensch van een overlapping voor de stil- liggende boot was betoogd en medegedee'd was, dat deze waarsehijnlijk plaats zou krij gen in de binnenhaven te Nieuwediep, ver- langde niemand meer het woord. Met dank voor de belangstelling en voor de aangename discussies en met den wensch, dat het besluit tot het bouwen van een nieuwe boot in het belang der Maatschappij mag zijn, werd de vergadering gdlloten. UIT HE 1 LOO. Het leveren van grond voor cphooging en rioleering van de Mij. „Nooit Gediacht" te Alkmaar, is gegund aan Mt. Zonneveld Cz. alhier. De ijsbaan staat bijna onder water. Zaterdag zal dit zeker het geval zijn. Nu eerst krijgt men een gezicht op de groote op- pervlakte. Ook in deze gemeente is men begon- nen aan het cpruimen der rails en dwarslig- gers van de trambaan. Het materiaal ziet er niat sdratterend- uit. De rails gaan naar Belgie, UTT GROOT-SCfTERMER. De Raad vergaderde Vrijdagmorgen ten 10 ure. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat overeenkomstig 'sraads voordlracht dc heeren P. de Boer en S. Kruk tot zetters van de belastingen waren benoemcL Overeenkomstig de boeken was bij de op 24 November gehouden kasopname in kas can bedrag van 652,16. De voorzitter sprak woorden van hulde aan den adminis'trateur voor diens rich- tig beheer. Op 12 September en 27 November waren bij den gemeente-ontvaoger kasopnamen ge houden. Overeenkomstig de boeken was in kas 4910.35 en 4511.80. De ontvanger was genoegzaam bekend om van hem iets anders dan een correct beheer te verwachten, aldus de voorzitter. Van Ged. Staten warm voorts verschiliende goedkeuringen op raadsbesluiten ingekomen. Van den heer Selie, molen 12, Schermeer, was een verzoek om belastingvermindering in gekomen, aangezien hij 8 forensmbelasting te Akersloot had moeten betalen. Dit adres moest gericht worden aan de rijksbdastingadmin'istratie. Van het Prov. Electirsch Bedrijf was be richt ingekomen dat het loopende contract werd dpgezegd en dat een nieuw contract spoedig zal worden aangegaan. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van de Kerkvoogdij dier Ned. Herv. Ge meente te Driehuizen was een verzoek inge komen en bijdrage toe te staan in de 300 kosten voor de ontruiming van de begraaf- plaats aldaar en de daannede gepaard ge- gane wegverbreeding. Dit adres werd in handen van B. en W, gesteld om prae-advies. Besloten werd de door Ged. Staten ge- wenschte wijzigingen in de begrooting voor 1925* aan te brengm. Van den heer J. Smit was een verzoek inge- komentot den voorzitter, als hoofd van de po litic, de volgende vragen te mogen richten: le. Is het u bekend, dat die heer Slooten en eehtgenoote een 3-tal horaden. houden, waarvan 2 losloopen en zich ophouden op den openbaren weg, terwijl ze niet zijn ge- muilkorfd of op andere wijze onschadelijk gemaakt? 2e. Is het u bekend, dat deze dieren op een druk punt het verkeer belemmeren, fiets- en motorrijders naloopen en hen in de klee- ren en beenen bij ten? 3e. Is het juist, dat in den loop van de laatste jaren over deze honden emstige Hach- ten zijn ingekomen en niet-ingezetenen door de honden zijn gehinfierd en simmigen hun- ner tot bloedens toe zijn gebeten, althans hun kleeren zijn beschadigd, waardoor zij van hun motor of rijwiel zijn gevallen? 4e. Zijn te uwer beschikking geen mid- deien om aan dezen scliandeTik-.i icestand een einde te maken en zijn die door u als hoofd van de politic toegepast geworden? Zoo ja, waarom zijn deze dan zonder ge- volg gebleven. Zijn die niet toegepast, wat is daarvan dan de reden? 5. Is u bereid met de u ten dienste staandc middelen krachtige maatoegelen te nemen on te bespoedigen, dat aan dezen toestand di rect een eindte wordt gemaakt en clit te doen zonder aanziens des persoons? De voorzitter stelde voor, het verzoek van den vrager aan het einde der vergade ring in te willigen. Als hoofd van de politic was hij overigens aan den officier van justiiie, maar niet aan den raad verantwoording schuldig. Van den heer en mevrouw Slootm en an- deren was een verzoek ingekomen^ om voor he houden van cursusvergadenngen een schoollokaal beschikbaar te steilen. De voorzitter zeide, dat dit verzoek, omdat het ongezegeld was, ter zijde gelegd moest worden. Mevr. en de heer Slooten maakten van het verzoek een voorstel, waardoor aan het einde van de vergadering dit in behandeling zou worden genomen. De voorzitter decide nog mede, dat hij dezer dagen het rapport over de eleetri- ficatie van den Schemer had ontvangen. Het rapport is niet geheel afwiizend. 25000 is er voor noodig. Het rapport is in studie bij B. en W. De zaak heft al flink voortgang. Een vergadering zal worden gehouden,- waarin belanghebbenden door een ingenieur zullen •worden voorgelicht. In behandeling kwam hierop een voorstel tot wijziging van de stroamleveringsverord'e- ning. De wijziging beoogde verlagiag van den Kilowattuur-prijs voor kracht. Aanlei ding was een verzoek om krachtlevering voor een onderbemaling. Voor kraeht zal de prijs voor de le 100 K.W.U. de gewone prijs, voor de 2e 10 ct. en voor de 3e 7 ct. zijn De Voorzitter lichtte toe, dat de gemeente 5.8 ct. betaalt en dus niet lager dan 7 cent kan leveren. De regeling zal zoo worden, dat de af- name in de lichturen er niet ongunstig door wordt. Voorts lichtte spr. verschiliende andere kleine wijzigingen voor. Mevr. S1 o o t e n-S m i t betoogde, dat de vaste kosten voor oude menschen met een lichtpunt, die van eon gulden of vijf, zes moe ten leven, te zwaar drukken. Spr. zon voor deze menschen gunstiger regelingen willen. De voorzitter was van meening, dat het bedrijf in zijn regeling een koop roans be drijf moest blijven. Wil men dieze maischen tegemcet komen, spr heeft daar nieis tegen, dan moet men dit doen via het Armbeshurr, maar aan het bedrijf moeten de rcchten ge- restitueerd worden. Spr. verzocht ovarigens voorstelster het door haar ge-wOd'e aan de hand van de verordening te redigeeren Mevr. S1 ooten-Sm i t erkende dat bel bedrijf moeilijk zoo iets kan d-oen.Van gemms- tewege wil zij echter deze menschen hierif* tegemoet komen. De voorzitter zag in ieder gevai gem leans het denkbeeld te verwerkea in ds stroomleveringsverordening. De heer H e i n i s wilde hetgeen het bedrif daardoor zal derven, door een boogwss stroomprijs binnen halen. Spr. wildie 25 te* verlaging van het vaste recht. De voorzitter was van meenksg, <S»f de heer Heinis vergat, dat verhooging van stroomprijs vermindermg van gebruik brengi.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5