DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sajelten en Wq! I§n garens Langestraat 98. Hoogstraat 18, Mapzijn „De Onmzele Schaapjes". No. 290 Honderd zes en fwintigste Jaargang 1924. M iWM &a 2 w^asa, Afoonnementsprljs J>ij vooruitTbetaling per 3 maanden f2.ft*, per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grooterc letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. MA AND AG Directeur: G H. KRAfc, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DECEMBER Buitenland DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Volgens de te middemacht b-ekende verkie- zingsresultaten winnen de linksche partijen ongeveer 20 pet. De communis ten en Volki- schen gaat tot op de helft achteruit. De recht- sche partijen schijnen zich ongeveer te hand- haven. De stemmen-nverschotten zijn speciaal bij de sociaal-democraten zeer groot, zegt de Crt., zoodat zij nog van de algemeene rijks- lijst een sterke toeneming van hun mandaten kunnen verwachten. De definitieve totaal-uit- slag zal niet voor hedenavond bekend zijn. De leiders van de sociaal-democraten zijn overal herkozen. De sociaal-demoeraten hebben thans in Berlijn 4 mandaten, in plaats van 3 in den ouden Rijksdag, en in Hamburg 3 mandaten In plaats van 2 tot dusver. Van de democraten is de leiders, Dr. Koch, tweemaal gekozen; een keer in Berlijn en een keer in Oldenburg. Onder de bekende democraten zijn herkozen a. Dernburg en graaf Bemstorff. Van de Duitsch-Nationalen zijn o. a. gekozen Tir- pitz, Bismarck en graaf Schubach, de vroe- gere chef van den generalen staf van den ex- kroonprins. Het is nog niet zeker, of de lei ders van de Duiis-ch-Volkischen, Wulle en graaf Reventlow gekozen zijn. Van de com- munisten zijn o. a. herkozen Clara Zetkin en Ruth Fischer. Van de leiders van het Centrum zijn herko zen de Rijkskanselier Mane en de vorige kan- seliers Dr. Wirth en Fehrenbach. De zwaarste nederlaag in de verkiezingen Bjdt zonder twijfel genera a,1 Ludendorff Zijn piartij, de Duitsch-Volkische, heeft overal waar zij optrad, nicer dan de helft van het aantal stemmen verloren. In verschillende plaatsen is zij bijna vol komen vemietigd, zoo dat men kan aannemen, d!at de Duitsch-Vol- kischen in den aanstaanden Rijksdag een zeer kleine groep zullen vormen; wcllicht zullen zij slechts 12 zetels bezetten. De nederlaag van de eommutiisten is niet zoo groot als die van de Volkischen, doch ook zij hebben van 40 tot 50 pet. van hun stemmen aantal verloren, die voor het groot- ste gedeelte aan de sociaal-democraten zijn overgegaan. Uit deze cijfers is een sterke verzwakking van. het commitnistischrVolki- sche blok te constafeeren. De Duitsche Volkspartij van Dr. Stresc- mann heeft in Berlijn een groot verlies te boe- ken, hoewel zij zich in de provinde beter heeft gehandhaafd. De sod aa! -democra ton rekenen reeds op 140 mandaten, zoodat met een geliikblijvende sterkte van het Centrum en winst van de de mocraten, het uitzicht bestaat op het tot stand komen van een republikeinsche nieerder- heid in den nieuwen Rijksdag. In Halle is het tot een ernstig incident gc- komen. Een groep Hittler- en Stahlhelmlcdin trok in auto's doorde stad. Zij vernidden de verkiezingsborden, waarvan de democra ten waren voorzien. Ook drongen zij het vakvereenigingsgebouw" binnen, waarvoor zkh een propagandawagen van aanhangers van de rijksbanier bevond. Deze wagen \verd vernield. De boekhandel van het vakvereeni gingsgebouw mcest het ontgelden, nadat de yensterruiten door Stahlhdmlieden waren vernield. Inmiddels sneldon leden van de rijksbanier zwart-rood-goud1 toe, zoodat een heftig gevecht ontstond, waarbij van knup- pels en boksijzers werd gebruik gemaakt. Verschillende personen werden gewond. De politie greep ten slotte in, met het gevolg, dat verscheidene personen werden gearresteerd. Te Potsdam was prins Oscar van Pruisen de eerste, die ter stembus ging. Te Miinchen geraakten aanhangers van de beide Volkische groepen met elkander slaags. Beeltenissen van Hittler op aanplakbiljetten waren voor talrijke stemlokalen aangebracht; ondanks het verbod van dte politie werden deze plakkaten ook door de straten rondge- dragen. Anderzijds werden de plakkaten met de zwart-rood'-gouden kleuren door de politie verboden. Overal in Berlijn werd door de politie n de straten gepatrouilleerd om ongev/enschte ontmoetingen tusschen heethoofdige partij- partijgangers te voorkomen. Zaterdagavond en Zondag kwam het op ettelijke punten van Berlijn tot kleine bbtsingen tusschen elkaar vijandig gezinde propagandisten, die verkie- zingswerk verrichtten. Bij eenige van deze kleine rustverstoringen moest de politie van de wapenen gebruik maken. Bij een relletje in den vroegen ochtend, in een straat in het Oos- ten van Berlijn, waarbij comnipnisten in bot- sing kwamen met dtragers van de zwart- rood-gouden vlag, werden gister cnige partij- gangers gearresteerd. Verder had een botsing plaats te Neu-koln, een voorstad van Berlijn, waarjoij de politie verschillende communistcn arresteerde, terwijl in het Westen van Berlijn republikeinen met de zwart-rood-gouden vlag de leden van de Duitsch-Nationale Wehrwolf- bund slaags raakten, waarbij de rechtschen een flink pak slaag opliepen. Een betreurenswaardig ongeval had plaats in het Oosten van Berlijn, waar partijgangers met de rijksbanier, zwart-rood-goud, een troep van de Duitsch-V61 kischen ontmoetten. Een relletje ontstond, en in de verwarring werd een 6-jarige knaap door auto's overre- deti en zwaar gewond naar het ziekhuis ver- voerd'. Van onbekeaide zijde werd ecu sclipt gelost, waarbij een handgemeen ontstond. Van alle kanten holden politie-agenten toe, d'ie spoedig de menigte verspreidden. De gister" eveneens plaats gehad hebbende verkiezimgen voor den Pruisischen Landdag geven een resultaat, dat slechts weinig af- wijkt van dat der Rijksdagverkiezingen'. De Centrum-partij schijnt bij dte Landdag-verkie- zingen er beter afgekomen te zijn dan bij de Rijksdagverkiezimgen; de verhoudingen biji de ander partijen zijn nagenoeg gelijk. EEN CYCLOON IN SPANJE. Een geweldige storm heeft groote schade aangericht in de Spaansche provincie Leon. Vele huizen en schuren zijn vernield. Ook zijn groote voorraden koren verloren gegaan. Boomen werden ontworteld en honderden meters weggeslingerd. VERKLARINGEN VAN MUSSOLINI. In den Senaat heeft Mussolini de binnen- landsche politiek der regeering verdedigd. Hij ontkende dat de regeering onder alie omstandigheden aan het bewind zou willen blijven. Mussolini verkllaarde nog, dat wanneer het fascisme zou worden aangtval'len, het zich zou verdedigen, want er bestaat een werkelijk communistisch gevaar. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. De Fransche gezant in Amerika, Jusse- rand, heeft te New York in een rede ver- klaard, dat Frankrijk zijn schuld aan Ame rika zal betalen, doch het verwacht eenige consideratie wegens het feit, dat al het geld op een zesde gedeett'te na, in Amerika is uit- gegeven, terwijl bovendiem Frankrijk's ver- liezen in den oorlog grooter waren dan die zijner geallieerden. TOCH NOG ALGEMEENE STAKING TE LODZ. Ondanks het feit, dat de werkgevers in de textielindustrie zich zullen onderwerpen aan de uitspraak van bet scheidsgerecht in zake de eischen van de textielarbeiders, is toch te Lodz de algemeene werkstaking uitgebroken. De arbeid rust in alle industrien. De beambten van de tram en van de gas- en electriciteitsbedrijven hebben zich bij de staking aangesloten. Arbeiders demonstree- ren in de straten. Later hebben zich ook de beambten van de telefoon bij de staking aan gesloten, zoodat de teelfonische verbindingen met Lodz verbroken zijn. De politie doet wat zij kan om de orde te handhaven. HET CHANTAGE-PROCES. Voor den Londensehen politierechter ver- scheen Zaterdag. opnieuw William Cooper Hobbs, die een week geleden. gearresteerd werd toen hij zich aan boord van een stbom- schip van de Bataverlijn naar Rotterdam wilde begeven. Hij wordt er van beschuldigd dat hij een cheque van 150.000 in ont- .vangst heeft genomen, terwijl hij wist, dat deze van diefsta! afkomstig was. Het bleek bij de voprtgezette behandeling, dat hij bo- vendien beschuHdigd zal worden van het handelen als mededader, in vereandging met kapitein Charles Arthur, den aide-de-camp van radjah Sir Hari Singh, die te Parijs werd gearresteerd. De verdediger. decide mede, dat hij pas be- last was met deze verdediging en zich nog niet op de hoogte van alle details had kun nen stellen. Tot een verdaging van de zaak werd daarop besloten. Een verzoek van de verdediging om Hobbs tegen borgstelling vrij te laten, werd niet in- gewil'ligd. PROTEST TEGEN HET DUITSOT- EN'GELSCHE HANDELSVERDRAG. De British Empire Union heeft een schrij- ven aan de vcomaamste Engelsche stoom- vaartmaalschappijen gezonden, waarin gepro- testeprd werd tegen het Duitsch-Engelsche handelsverdrag, waarbij aan Duitschens we- ■der wordt toegestaan op Brifsche schepen te dienen. Er wordt in het schrijven op gewe- zen, dat door dezen maatregel de werkloos- heid onder de Britsche zeelieden, van wie reeds 20.000 zonder werk zijn, nog zal toene- men, terwijl de aanwezigheid der Duit- schers een gevaar voor het Britsche Rijk oip- levert. Aan de sfcoomvaartmaatschappijien wordt tenslotte gevraagd een besMssing in deze aan- gdegenheid te nemen. DE KEULSCHE ZoNE. Reuter verneemt, dat de Britsche regeering nog niet tot een beslissing gekomen is be- treffende den datum van de ontruiming van de zone Keulen. Daar de, kwestie van inter- r.ationalon aard is, moet zij definitief gercgdd worden in onderling overleg tusschen Groot- Bittannie en de Geallieerden, nadat de inter- geallieerde controlecommissie haar rapport heeft igediend1. CIPRIANO CASTRO OVERLEDEN. De vroegere dictator van Venezuela Ci- priano Castro, is Zaterdag te San Juan de Portorico, waarheen hij verbannen was, op 65-jarigen leeftijd gestorven. Deze strratsman werd in 1857 geboren, Hij werkte zich in de woelige dagen der bur geroorlogen van soldaat op tot generaal en werd in 1899 dictator. Castro werd in April 1901 tot president gekozen. Zijn beheer had allerlei rampen over zijn land doen komen; de revoiutie was scbim permanent, een zware crisis in den landbouw en de Industrie volgde, voorts epidemieeu. ontstaan door gebrek aan hygienische maat- regelen. De financien werden gerui'neerd door mi- litaire uitgaven en allerlei knoeierijen, ,de schatkist beroofd, het bestuur gedemorali- seerd en wetten en rechtsspraak met voeten getrapt. Alles lcwijnde, alles leed en geraakte in verval. Daardoor ontstonden internationa- le verwikkelingen. In 1903 werd de Venezolaansche kust ge- blokkeerd door Britsche, Duitsche en Itaiiaan- sche oorlogsschepen. Het geschil werd door arbitrage in Den Haag bijgelegd. Twee jaar later ontstond een nieuw geschil en wel met de Vereenigde Staten, in 1906 kreeg Frank rijk een beurt en 1907 Belgie. Eindelijk kwam het ook tot vrij groote moeilijkheden tusschen Castro en ons land. De dictator had, verstoord over de gast- vrije ontvangst, die zijn politieken tegenstan ders in de Britsche en Nederlandsehe kolo- nien, vooral op Curasao ten deel viel, Engel sche en Nederlandsehe handelsschepen in be- slag genomen. Ook had hij den Neder^and- schen Consul uit Caracas verwijderd Ne- derland zond toen eenige oorlogsschepen naar Venezuela, blokkeerde de kust en er werd beslag gelegd op de, overigens niet veel beteekenende, Venezolaansche oortogs- en handelsvloten. In 1909 kwam er een verdrag tot stand, waarbij de betrokken Nederland sehe kooplieden schadeloos gesteld werden Castro vluchtte en werd na zijn vertrek we gens hoogverraad ter dood veroordeeld. Toen de blokkade werd opgeheven, vierde het verdrukte vofk feest! President Comez volgde Castro op. Deze verwijderde zijn aanhangers uit hun posten. Zij werden voor een deel geVangen gezet. Verschillende pogingen van Gastro om in zijn land terug te keeren werden steeds ver- ijdeld. KORTE BERICHTEN. De Iersche Vrijstaat vierde gister den derden verjaardag van zijn bestaan. Hevin H'iggins, de vice-president, h-eeft bij afweziig- heid van president Cosgrave aan het vo-lk een manifest gericht. De Oostenrijksche regerintg heeft aange- kondigd, dat zij den strijd tegen de d-uurte weer zal opnemen. Sinds 1870 is volgens een medededing van den Openbaren Gezondheidsdienst de gemiddelde leeftijd in de Ver. Staten met 15 jaar toegenomen. De gemiddelde leeftijd, die thans bereikt wordt in de Ver. Staten, is 56 jaar. Uit Chicago wordt gemeld, dat Leo Korc-ts, -de petroleumzwendelaar, die uit een affaire met de Panama-petroleumveldeii twee millioen dollar oneerliijke winst haalde, tot een gevangenisstraf is veroordeeld vari- eerend tusschen een en tien iaar. Deze onbe- paalde straf houdt verband met zijn zwak- ken gezordheidstoestand. In den Amerikaanschen staat Nebras ka zijn vele telefoon- en telegraafv-erbin- dingen verbroken tengevolge van een sneeuwjacht. Er is ook overigens veel schade aangericht. Bij Kattowitz (Silezie) heeft een bot sing plaats gehad tusschen een personen- en een goedsrentrein. Het locomotiefpersonee/1 wist bijtijds van de machines te springen. Vijftien personen zijn zwaar gewond. Gemengd Nienws NA DE GIRO-DeBaCLE. Zooals gemeld1, heeft de Staat een elftal firma's en personen voor verschillende recht- b an ken gedagvaard, die meer geld bij den Postcheque- en Girodienst hadden opgeno- men, dan waarop zij volgens hun r-ekendng rech't hadden. Dit scheen mogelijk geweest te zijn tijdens het maken van foutem in de afrekeni-ngen tij dens den giro-chaos. Naar wij nader vei'nemen, zegt de Telg., is men hier slechts toe overgegaan ma alles te hebben beproefd' om de gedagvaarden tot te- ruggave te bewegen. De meesten van hen gaven eenvoudig geen antwoord op brieven van den Postcheque- en Girodienst of antwoordden, dat zij het niet meer konden nagaan, hoe het met hun afreke- kening stond. Van de elf gedagvaarden zijn er b&ee, bij wie het onrechtmatig opgenomen bedrag in de tienduizendten loopt. Zijn wij goed ingelicht, zegt het blad, dan nam een firma voor meer dan een ton boven haar werkelijk saldo op. Behalve deze elf zijn er nog veel meer rekeninghoudiers, die te veel opnamen. Met dezen is men echter nog in correspcadentie, in de hoop tot een minne- lijke schikkmg te komen. Er zijn rekenimghouders, die in termijnen afbetalen, wat zij te veel imcasseerden. Gaat het niet goedschiks,dan zullen ook dozen worden vervolgd. EEN NAAMLOOZE VENNOOTSCH AP. Onder dit opschrift schrijft de N. R. Crt.: Als bijvoegsel tot de Nederlandsehe Staatscourant van Donderdag 4 December zijn verscbenen de statuten van de te 's-Gra- venhage gevestigde N.V tot Exploitatie van het Landgoed De Hoogstr'aat onder Leersum en Maarn, in de naamlooze vennootsc'-ap in- gebracht door den beer H. Colijn, minister van Financien. In het maatschappelijlc kapi- taal ad. 250.000 wordt deelgenomen door den heer H. Colijn voor 24S aandeelen en door de heeren K. Floor, yep. O.-I.-ambte- naar ie Doorn, en P. A. Colijn, burgemeester van Boskoop, ieder voor 1 aandeel. 'De ver- koopwaarde van het ingebrachte onroerend goed wordt door partijen geschat op 248.000 De vennootschap heeft ten doel wij ci- teeren artikel 2 der statuten de exploitatie in den meest uitgebreiden zin des wcords van het landgoed De Hoogstraat" bestaan- de uit: heerenhuis, poortgebouw, portiersge bouw en verdere bijgebouwen, benevens eeni ge peroeelen bouwland, dennen, bosschen, la- nen en wegen, ter totale groote van 64 hec- taren 82 aren, daaronder begrepen andere eventueel later op eenigerlei wijze te verwer- ven onrcerende goederen, door dat landgoed geheel of gedeeltelijk te verhuren, te verkoo- pen, of op andere wijze te vervreemden, in erfpacht uit t geven of met andere zakelijke rechten ten behoeve van dat landgoed of eenig deel daarvan, te vestigen of te verwer- ven;. door het landgoed te verkavelen en daarcp aan te leggen parken, meren, vijvers, kanaCen, sloten, wegen, bosschen, kweeke- rijen, gras- en akkerlanderijen, sportterrei- nen, villaparken, en zoo voort en/of daarop te bouwen, of bestaande gebouwen te veran- deren in hotels, restaurants, villa's, boerde- rijen, fabrieken, en zoo voort, om die te ex- ploiteeren, te administreeren, geheel of ge deeltelijk te verkoopen of op andere wijze te vervreemden of te verhuren; het aangaan van ge/ldleeningen, zoowel ten bate als ten taste der vennootschap, met of zonder hypo- theek, en in het algemeen alles, wat in -den ruimsten zin des woords tot een eij ander ge- acht ka worden te behooren, alsook, het me- deoprichten van en/of deelnemen in andere maatschappijen, vennootschappen en onder- nemingen, die e«n zelfde of aanverwant doel beoogen. Als directeur van de vennootschap zal op- trden de heer K. Floor voomoemd. Men heeft hier te doen met de creatie van een rechisvorm, die, als het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing van di rects belastingen mocht worden aajfgenomen, door den rechter wel eens zou kunnen wor- len opgevat als een rechtshandeling om, zoo als de bewoordingen der memorie van toe- lichting tot dat ontwerp luiden, „een reductie en een vrijdom van belasting" te verkrijgen, „die voor geheel andere omstandigheden be- stemd waren". Wij herinneren er aan, dat als een geval, dat door de regeling van het wets ontwerp moet worden achterhaald, genoemd is, dat „de bezitter van een buitenplaats een naamlooze vennootschap tot exploitatie daar van opzicht en vervolgens de buitenplaats, gemeubeld en met bediening, van -die vennoot schap huurt; met dit gevolg, dat de ven nootschap in de personeele belasting wordt aangeslagen en wel naar 1/3 of en hoogste 2/3 van de huurwaarde en de waarde der stoffeering, terwijl! de dienstbeden, als wor- dende in het bedrijf der vennootschap gebe zigd, cnbelastbaar worden." Wij mogen ook verwijzen naar wat in den aanhef der memorie van toelichting voor- komt over „de bestaande neiging om onder- nemingen met een klein aantal deelgenoten onder de vorm eener naamlooze vennootschap voort te zetten, met de bedoeling aan de hef fing der inkomstenbelasting over de behaal- de winst te ontkomen." Behalve de personeele belasting, is hierbij dus ook de inkomstenbelasting in het spel, omdat de eigenaar van een buitenplaats daarin naar de geschatte opbrengst wordt aangeslagen. Nog in meer dan een ander op zicht zijn van de oprichting van een naam looze vennootschap voordeelen te verkrijgen Ook de forensenbelasting pleegt bij dergelij- ke omzettingen van landgoederen of gewone huizen in naamlooze vennootschappen be trokken te zijn. Deze belasting zou echter, in- dien zij aSs een afzonderlijke gemeentebelas- ting naar het daartoe ingediende wetsontwerp mocht worden geheven, niet onder de wer- king van het meergencemde wetsontwerp vallen en eventueele pogingen tot ontduiking daarvan zouden dus aan de beoordeeling van de rechterlijke macht op grond van de v-oorgestelde drastische bepalingen van het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing van directe belastingen onttrokken zijn. Nu moeten wij, waar de minister van fi nancien in hoogsteigen persoon onder de op- richters is, aannemen, dat zoo iets als een poging tot misbruik van een rechtsvorm om geheele of gedeeitefijke veimindering van be lasting te verkrijgen, hier niet mag worden verondersteld. Maar de rechter, zou die geen termen kunnen vinden om de wet toe te passen op een oprichter die voor 248/250 eigenaar is van de aandeelen? Hier zijn wij zoo. zeker niet van. Het is al weer een be- wiis, tot welke onzekerheden de bepalingen van het wetsontwerp tot bevordering van rie richtige heffing van directe belasting zou den leiden. Stadsnienws PAARD OP HOL. Hedenm-orgen circa, half elf is op de Mient een paard1 op hoi geslagen, den aangespan- nen wagen in zijn ren meesleumide. - Het voertui'g geraakte Spoedig los, het paard1 werd op het Verdrenkenoord tot staan gebraeht, door iema-nd, wiens fiets diaarbij eenigszins werd beschat" AFD. ALKMAAR DER NEDERL. REISVEREENIGING. De aid. Alkmaar der Ned. Reisver. heeft plan Woensdag 10 Dec. a.s. te 8 uuj in het KOOPT NOG HEDEN Uwe soorten bij ons, Prijzen nog extra voordoelig. Gulden V'lies eqn bij-eenkomst te houden, waar de heer A. Pieters, directeur der N. R. V., em lezisig over Engadin za.l houden. Men zie voor biizonderheden- da advc-'ten- tie in dit nummer. VOOR DIERENVRIENDEN. Zooals uit een advcrtenitie in dit r.ummer bl'ij'kt, hebben eenige heeren hier ter stede het plan cpgevat een afd. Alkmaar van de Ned. Ver. tot be-scherming van dieren op te rich- ten. Dierenvrienden worden uitgenc-odigd deze actie den noodigen steun te verleenen dtiov hedenavond td 8 uur de toegang is voor alle belangstellenden vrij de bijeenkomst in de Tuinzaal van de Harmmie bij te wonen TURNKRING „ALKMAAR EN OMSTREKEN". Gisteren had in cafe „Ceres" de jaariijk- sche algemeen-e vergadcring van den Tu rn- kring Alkmaar en Omstreken". De voorziiter, de heer Jung, heette de afge- vaardigden van de Kringvereenigingen har- telijk welko-m. Het belangrijkste punt van deze jaarverga- dering was de reorganisatic van net I<. N. G. V., waatiCver een rapport was uitgebracht. Spr. uitte het verfcrouwen, dat de Kring zich zou uitspreken in dier vcege, dat het belamig van het K. N. G. V. er mede gediend werd. Uiii het jaarverslag bleek, dat de Tum- kring Alk-maar en Omstreken, dit jaar muttig werk h ad verricht en in de gekderen van hrt K. N. Gv V. een waardSige plaats had inge- nomen. De Kring had achtereenvclgens ded- genemen aan de meesterschapsv.'edstrijden van het Oew. Nd. Holland, wa'ar de Kring den meesterschapstitel verwterf aan drk- i®e- stellen. Verder aan ce groote gewestelijke uitveerin-g te Alkmaar cp 22 Juni. Vooi-ts werd een adspiranteniag geo-rganiseerd, waaraan verbonden waren de ath-leiiekwed- strijden van het Gewent. Deor den Kring wer den Vaard'igheidsproevengehouden en een1 athtetiekdag.- Verder is door den Kri-n-g het voorstd ingediend om in te stellen een com- missie tot reorganisatie van het K. N. G. V Het financieei jaarverslag gaf een b-a'lig saldo van 1.89. Bij de bestuursverkiezingen werden de vcorzitter, de heer Jung en secretaris, de heer Hop, bij aeclamatie -herkozen, terwijl tot pen- niiTgrn-eester bij enkeie candi-daatstell-ing, in plaats van den heer Hcs, die zich niec meer beschikbaar stelde, de beer J. C. de Nijs, werd gekozen Aan bet bestuur werd sanctie verleend de Technische Commissie samen te stellen, daar voor de 4 vacatures geen candi- daten waren ingediend. Bij de bespreking van het Rapport inzake de Reorganisatie van het K. N. G. V. werd ccn geformulcerde qriliek hierc-p geleverd door den heer Mensink, waar de vergadering in vele punten accoord mee ging^ Na geanimeer-de discussies werd een voor- stel ingediend door den heer Poll, inhouden- de de Gewesten te laten vervullen en de hui- dige Turakring-en in hun bestaanden vorm met enkeie wijzigingen te doen voort be staan. Het voorstel van de Reorganisatie-coinmis- sie hield' in de Tuinkringen op te heffen en de Gewesten uit te breiden in aantal. Na stemming werd het voorstel der reorganisa- tie-commissie met 12 tegen 9 stemmen aan- genomen. Onder dankzegging sloot de voorzitter de vergadexiug. EEN ZUID-AFRIKA-AVOND. „Oubaas" Penning geeft ook hier een Zuid- Afrika-avcnd met lichtbeelden. Dat is belang- wekkend. Wanneer Penning spreelct of schrijft over „Het Land dei* Boeren", dan tintelt alles van leven. En v/ie een of meerdqe; zijner ver- halen (o. a. „De Leeuw van Moaderspruit"), las, zal er prijs op stellen, den grijzen auteur te zien en te hooren. Gezellig causeur, weet hij te boc-ien als weinigen. Men zie voor bijzonderbedco de advertentie in dit niinmer. ST. NICOLAAS IN DE BIOSCOPEN. Het feest van den Bond v. N. O. voor de grootere leerlingen werd Zaterdagmiddag gegeven in de bei-de bioscoopt'heaters. In de Cinema Americain werd een voor- stelling gegeven voor de klassen 5, 6 en 7 van alle O. L. scholar!. Het prograrnma was samengesteld uit leerzame en komische films, terwijl tot slot werd gegeven de mooie gekleurde film: „De droom van een kind" met tekst van Clin-ge Doorenbos. De jeugdf- ge bezoekers amuseerden zich best en het enorme enthousiasmc dat er heerschte bij een dol-komische film kan men -zich niet voor- stellen. Dat moet men hebben meegemaakt. Dankbaarder publiek kan men zich niet denken. In de pauze werden de kinderen ge- tracteerd. In het A. B. T. werden twee voorsteffingen gegeven voor de 3e en 4e klassen. Ook daar hetzelfde blijde kindergejuich bij elke nieuwe film. Prachtig vondeu alien het Sprookje van reus Duizendvoet en ook de kleinere films, komisch en nafuropnanien. vomden AL&MAARSCHE GODRANT. l*..—V -JLf ~-r

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1